Tien procent jeugd wil geestelijke hulp Het levenslied met een glimlach LEIDEN REGIO Leidse politicologiestudente wint essayprijs Uitkering aan illegalen is illegaal Atletiekbaan 'op poten' in Katw Sassenheim denkt voor hospice aan nieuw pand Voormalige kantine is bouwval Hof wil slachtoffer Verkrachting' hor< dinsdag 27 APRIL 2OO4 Vera Kloor (21) bepleit meer macht voor ambtenaren door Wilfred Simons leiden - Burgers die een oplos sing venvachten van hun ge meente, doen er beter aan om contact op te nemen met een ambtenaar dan met een raads lid of een wethouder. De moge lijkheden van ambtenaren om een probleem van een burger te verhelpen, zijn namelijk veel groter dan die van een politi cus. Ambtenaren hebben in een gemeente een 'enorme macht' en een 'stuurkracht die door de meeste politici wordt onder schat'. Dat schrijft de Leidse politico- sassenheim - Sassenheim krijgt wellicht een zorghuis waar ter minale patiënten hun laatste le vensfase kunnen doorbrengen. De stichting Hospice Duin- en Bollenstreek hoopt een plekje te krijgen in de nieuwbouw op het Langeveld-terrein in Sas- senheim-Zuid. „De gemeente staat sympathiek tegenover die gedachte", laat wethouder Brussee van ruimtelijke orde ning voorzichtig weten. Het bestemmingsplan voor Langeveld wordt nog voor het einde van dit jaar gepresen teerd. Tot die tijd zullen initia tiefnemers J. Bet en L. Hoorn weg blijven lobbyen voor de hospice. Hoewel nog niets ze ker is, lijken de twee huisartsen de steun van de gemeente te hebben. „De wethouder heeft laten weten graag mee te willen werken", aldus Bet. Brussee wil dat (nog) niet bevestigen, maar hij houdt wel - in ambtenaren- taal - de deur wijd open. „We staan in principe positief tegen over de komst van een hospice in Sassenheim." Binnenkort hoopt de stichting de financiering voor de hospice rond te hebben. Bet: „De totale begroting ligt op 1,5. miljoen euro. De helft daarvan moet ko men uit gelden vanuit de Alge mene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). Daarnaast heb ben we al 300.000 euro aan gel den en toezeggingen ontvan gen. Het resterende bedrag ho pen we bij elkaar te krijgen met de steun van de gemeenten in de Duin- en Bollenstreek en van landelijke fondsen en na tuurlijk met behulp van acties van serviceclubs. Met de wil om onderdak te krij gen in de nieuwbouw op het Langeveld-terrein, neemt de stichting afstand van eerdere plannen. „We wilden ons ei genlijk vestigen in een bestaand pand. Maar door de hoge kos ten voor de benodigde aanpas singen blijkt dat niet haalbaar. Daarom richten we ons vizier nu op de nieuwbouw", ver klaart Bet. logiestudente Vera Kloor (21) in een essay, waarmee zij vorige week de Mercuri Urvalprijs Openbaar Bestuur 2004 won. Kloor kreeg een cheque van 5.000 euro en een beeldje. Vol gens juryvoorzitter Wim Deet- man, burgemeester van Den Haag, blonk het winnende es say uit door 'originaliteit, in houd en persoonlijke invulling'. Mercuri Urval is een internatio nale organisatie die manage- mentadviezen geeft aan de overheid en andere publieke in stellingen. Volgens de Leidse politicologie studente is het 'primaat van de politiek' grotendeels een illusie. Dualiseiing, dat wil zeggen een duidelijke scheiding van de macht tussen gemeenteraad en een college van B en W, heeft daar weinig aan veranderd. Alle politici komen immers voort uit dezelfde politieke partijen en dus kan een 'scheiding tussen die organen nooit erg diep gaan'. Sterker nog, vindt Kloor, 'dualisering verbloemt de daad werkelijke machtsverhoudin gen voor de onwetende burger'. Een burger die met zijn pro bleem aanklopt bij een politi cus, wordt vaak met een kluitje in het riet gestuurd, terwijl 'zijn minder naïeve buurman direct de juiste ambtenaar in de kraag grijpt'. In dit verschil tussen feitelijke en veronderstelde machtsver houdingen ziet Kloor ook de oorzaak voor de desinteresse in lokale politiek. Burgers weten maar al te goed wie de werkelij ke macht in een gemeente heeft. Ambtenaren zijn gespeci aliseerde professionals, hebben kennis van zaken en zorgen dat een gemeente de verlangde diensten levert. Politici zijn doorgaans amateurs, eerder 'pr-managers die het door ambtenaren bedachte beleid op een leuke en verkoopbare ma nier naar buiten brengen'. Kloor bepleit een bestuursvorm waarin maar eens eerlijk naar de werkelijkheid wordt gehan deld. Ambtenaren en burgers moeten samen het beleid gaan maken. De medewerkers van de gemeente moeten 'zich nog meer aanspreekbaar opstellen' en burgers in het vroegste sta dium bij de beleidsvorming be trekken. Het college maakt poli tieke, richtinggevende keuzes. De gemeenteraad krijgt een rol als 'publieke waakhond', die controleert of het proces eerlijk verloopt. leiden - De voormalige kantine van voetbalverenging VNA aan de Boshuizerkade ziet er uit als een onbewoonbaar verklaarde woning. Sinds VNA eind vorig seizoen opging in FC Boshuizen, wordt de kan tine niet meer gebruikt en is deze ten prooi gevallen aan vandalen. Een groot aantal ruiten is kapot gegooid en vervangen door planken en ook de omgeving van wat eens het clubhuis was, biedt een trieste aanblik. Bij de gemeente zijn de vernielingen bekend. „Het gebied krijgt een bouwbestemming en de kantine gaat in de toekomst plat", aldus een woordvoerder. „De ingegooide ruiten zijn dichtge timmerd zodat daar niets meer aan kan worden vernield. Het is er al lemaal niet netjes maar het blijft voorlopig zo. Inderdaad, een mooie aanblik is anders." Foto: Henk Bouwman leiden - De Leidse regeling voor uitkeringen aan illegalen is ille gaal. B en W verstrekken zo'n 120 afgewezen asielzoekers ten onrechte een uitkering, oor deelt de Haagse bestuursrech ter. De WD heeft het college inmiddels om opheldering ge vraagd. De Leidse IW-regeling (Inko mensvoorziening voor Vreem delingen zonder Verblijfsstatus) had door de gemeenteraad in gesteld moeten worden. In 1998, toen wethouder Jan Lau rier de regeling invoerde, is dat niet gebeurd. Burgemeester en wethouders hebben dit besluit zelfstandig genomen. De ondeugdelijkheid van de re geling kwam op 17 maart aan het licht, toen de Haagse be stuursrechter een uitspraak deed over een beroepschrift te gen een afwijzing van een IW- uitkering. Volgens de rechter is het college niet bevoegd om een 'algemeen bindend voor schrift', zoals de IW, vast te stellen. De WD heeft zelf nog geen conclusies getrokken uit de rechterlijke uitspraak. „Laten we eerst eens afwachten wat het college op onze vragen ant woordt, voor we een standpunt innemen", zegt raadslid G. van Gruting. „Het is in elk geval wel duidelijk dat de huidige rege ling vreselijk illegaal is." De liberalen willen onder meer van het college weten of Leiden in de problemen komt nu de IW-regeling illegaal blijkt. Ook wil de fractie weten of burge meester en wethouders mis schien alsnog van plan zijn de regeling aan de gemeenteraad voor te leggen of in beroep te gaan tegen de rechterlijke uit spraak. De WD is nooit gelukkig ge weest met de IW-regeling. „Maar uiteindelijk zijn we er wel akkoord mee gegaan", zegt Van Gruting. Waarnemend wethouder socia le zaken Wim de Boer (Groen- Links) was niet bereikbaar voor commentaar. leiden - Tien procent van de jon geren uit deze regio zocht het afgelopen jaar psychologische hulp bij een psycholoog, psychia ter, maatschappelijk werker of een instelling voor geestelijke gezondheidszorg. Dat blijkt uit een onderzoek van de GGD Zuid-Holland Noord, een gebied dat Leiden en 21 an dere gemeenten in de omge ving omvat. De peiling werd ge houden onder 3500 jongeren van 12 tot en met 26 jaar. Bij zeven procent van de jonge ren werd door een huisarts1 of specialist depressiviteit vastge steld. Een op de twintig voelt zich ongelukkig. Oudere jonge ren voelen zich vaker depres sief. Piekeren doen de jongeren vooral over zichzelf, hun oplei ding, relaties of toekomst. Het gepieker leidt ook tot ge zondheidsproblemen, zoals hoofdpijn, buikpijn, een nega tief zelfbeeld of een klein soci aal netwerk. De GGD consta teert dat dergelijke psychoso matische klachten vaker voor komen bij meisjes dan bij jon gens. In 1998 deed de instelling soortgelijk onderzoek en sinds dien zijn de psychosociale pro blemen onder jongeren tussen 12 en 17 een klein beetje afge nomen. In de groep tot 26 jaar bleef het aantal klachten gelijk. Van de jongste groep oordeelt 8 procent van de jongeren matig tot slecht over de eigen gezond heid. Dat percentage is gelijk aan dat uit 1998. Aandoeningen aan nek, schouder, heupen, ar men of benen en allergieën en eczeem zijn de meest genoem de klachten. Een kwart van de ondervraagde jongeren had daar het afgelopen jaar last van. Sportblessures komen ook veel voor; een op de vier jongens en een op de zes meisjes in 2003 geblesseerd. Jongeren zijn sinds 19! ongezonder gaan eten, i deert de GGD, en ook n ker geworden. Tien proi de jongeren tussen 12 jaar is te dik. Overgewicl het meest voor in de groep tussen 24 en daarin is een kwart van dervraagden te zwaar. Veertig procent van de je heeft een of meer slechti woonten; zij eten bijvo nooit groente, fruit, volkorenproducten i vaak een maaltijd ov< wordt erg slecht Slechts een op de drie j doet dat dagelijks en procent eet het bijna n tegenstelling tot andei pen zijn vmbo-leerlinge gelopen vijf jaar volg GGD slechter gaan eten, den haag/leiden - Het gerechtshof wil'de vriendin van een van verkrachting verdachte Leidenaar als getuige horen. Daarom is het hoger beroep van de 42-jarige Leidenaar gis teren uitgesteld. De vrouw deed aangifte van mishandeling en verkrachting tegen haar vriend maar pro beerde deze enkele dagen later weer in te trekken. Het gevolg van de aangifte was dat de man in de gevangenis belandde. Hij is door de rechtbank veroor deeld tot een celstraf van vijf tien maanden. Daarnaast moet hij nog vijf maanden extra uit zitten omdat hij in de proeftijd van een voorwaardelijke ver oordeling liep. De Leidenaar zegt onschuldig te zijn veroordeeld. Advocaat A. Balkende wil de vrouw horen omdat haar vriend ontkent haar te hebben geslagen en ver kracht. „Iemand anders heeft haar geslagen", gaf de man als verklaring voor de talloze zwel lingen en blauwe plekken op het lichaam van de vr< mishandeling en veria hadden volgens de vrou li vorig jaar plaats in 1 derlijke woning in Oej toen haar vader en mo wezig waren. De vrouw zei dat de dronken was tijdens krachting. Zij deed het om samen met hem in te gaan. De Leidenaar slaafd aan alcohol er Zijn vriendin drinkt gr glas mee. Sportclubs blij met plan voor uitbreiding en woningbc door Rob Onderwater katwijk - Naast 500 woningen kan er een flink aantal nieuwe sportaccommodaties komen in Katwijk, tussen de gebouwen van Estec en de sportcom plexen aan De Krom. Het gaat om een atletiekbaan 'op stalen poten', een sporthal, drie kunstgrasvelden en vier extra tennisbanen. Onder de atletiek baan komt een parkeergarage voor 250 auto's. Verder is er een gezondheidscentrum gepland. De betrokken sportclubs - AV Rijnsoever, hockeyclub Cat- wijck, tennisvereniging KLTV en w Katwijk - zijn enthousiast over het plan van de Katwijkse Ontwikkelings Maatschappij (KOM). Met de wetenschap dat de gemeente vijfhonderd wo ningen wil bouwen in het ge bied, ontwikkelde het bedrijf een plan, waarbij rekening werd gehouden met de wensen van de sportclubs en woning zoekenden. Opmerkelijk is de constructie van de atletiekbaan op stalen poten, op de plek van de hoc keyvelden. Op de plek waar AV Rijnsoever nu haar thuishaven heeft komen woningen en een doorgaande weg richting Noordwijk. De gemeente on derzoekt de mogelijkheden om de atletiekbaan op de vuilnis belt te bouwen. In het plan van KOM-directeur L. Guijt verhui zen de hockeyvelden naar de vuilnisbelt. Daar komen drie kunstgrasvelden. Guijt weet dat dat één veld te veel is. Catwijck heeft aan twee velden genoeg en de w Katwijk vindt de huidi ge accommodatie voldoende. „Het is met het oog op de toe komst. De clubs kunnen er des noods beide gebruik van ma ken." De tennisclub KLTV krijgt er in het KOM-plan vier banen bij, terwijl er voor de w Katwijk ruimte is voor een extra pupil- lenveld. Het plan moet mede gefinan cierd worden door zogeheten kostendragers. Bij de atletiek baan moet een multifunctio neel gebouw komen, waar een gezondheidscentrum en een apotheek zouden kunnen ko men. In de kelder van dat ge bouw is er plaats voor de schietvereniging. Guijt heeft ook ruimte voor een sport school en er is een mogelijk heid een sporthal te re waarbij de naar ruimte de basketbalvereniging hoppers kan worden be Een clubhuis voor DVS KOM-plannen ook i Op het middenterrein atletiekbaan kan de di showfanfare DVS oefen Wethouder Slings z< ambtenaren het plan KOM gaan bestuderei eerste indruk is dat het uitziet. Aan de andere ik met het verplaatsen hockeyvelden een bel investering. Maar het een onderzoek waart Slings. Komende maand word of de gemeente een commodatie gaat aanlt I de vuilnisbelt. Eerden provincie al te kennei wat het milieuaspect i geen belemmeringen :i mens Katwijk onderzcéi extern bureau de mo: den. Slings wil vooral e h inzicht in de kosten 1 derhoud. Bij de sportaccommodaties vuilnisbelt is er gevaar it zakkingen. |i1 AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 e uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.! Hij woont in Roelofarends- veen, gaat in Amsterdam naar het Grafisch Lyceum en werkt in de weekeindes in snackbar Moby Dick aan de Lage Rijn dijk in Leiden. En Erico van der Horst (16), beter bekend onder de artiestennaam Erico Lekato, zingt ook nog. En hoe. Vrijdag avond 7 mei is hij bij de Tros op de televisie te zien als hij met zeven andere vertolkers van het levenslied strijdt om een plekje op het podium in de Amsterdam Arena waar de om roep op 30 mei zijn 40-jarig be staan viert te midden van ster ren als Lionel Ritchie, Marian ne Weber en Frans Bauer. Maar zo ver is het voor Erico Lekato nog niet. Hij werd ge vraagd om met 39 andere zan geres en zangeressen een le vensliedje te vertolken, zo'n anderhalve week geleden in de Trosstudio in Hilversum. Met De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad, Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 het lied 'Maak van je leven een feessie' plaatste hij zich moei teloos bij de laatste acht. De jury met daarin Jan Keizer (BZN), Harry Slinger van Druk werk en Marianne Weber was laaiend enthousiast over Leka to. „Hij heeft de juiste uitstra ling en performance", aldus manager Jack Veld. „Artiesten hebben altijd het levenslied met een snik gezongen maar Erico zingt het levenslied met een glimlach." 'Een ster in 40 dagen', heet het Tros-programma dat 7 mei om 20.30 op Nederland 2 wórdt uitgezonden. Erico Lekato heeft samen met zijn vader, die ook Erico heet, en zijn mana ger Jack Veld alle vertrouwen in de toekomst. „Hij heeft een contract getekend bij de maat schappij van Johnny Hoes", al dus Veld. „Dus als hij niet in dé Arena komt, is dat geen ramp. We hebben ook nog geen boe kingen aangenomen, want hij moet eerst een hele show heb ben. We doen het rustig aan, want je kunt Erico overal neer zetten. Hij is namelijk puur, hij is zichzelf en zingt eigen num mers. Die combinatie kom je maar heel weinig tegen. Al op jonge leeftijd deed Lekato mee aan de Miniplaybackshow van Henny Huisman en Kinde ren voor Kinderen. Via zijn va der die muziekpromotor en -manager was, kwam hij met de 'echte' artiesten in aanra king met wie hij wel eens mee zong. „En die artiesten zeiden dan 'je moet doorgaan in dit vak, je hebt talent'", herinnert zijn vader zich. Lekato zelf laat alle publiciteit rustig over zich heen komen. „Het belangrijk ste is dat ik mijn school af maak. Volgende week wordt wel spannend, niet alleen van wege het optreden bij de Tros maar ook omdat ik op school proefwerkweek heb." Mocht Lekato op 7 mei als winnaar uit de bus komen, dan is het voor lopig gedaan met de rust. Dan krijgt hij de rest van de maand in de weekeindes workshops en tv-optredens. De kans dat Lekato volgende week gaat winnen, wordt door Veld als zeer groot ingeschat. „Hij is jong en heeft een bij zondere uitstraling. Hij doet het goed bij de meisjes die alle maal een poster van hem wil len en hij weet wat-ie wil. Bo vendien is 'Maak van je leven een feessie' een vrolijk lied. En dat is heel toepasselijk op de 40ste verjaardag van de Tros." Eric-Jan Berendsen Zanger Erico Lekato gaat voor nationale bekendheid maar blijft nuchter. „Het belangrijkste is dat ik mijn school afmaak." Foto: Hielco Kuipers Een bijeenkomst over de ge schiedenis en de betekenis van christelijke feestdagen wordt donderdag gehouden in De Regenboog aan de Water molen 1. Spreker is Marieke Maas. Aanvang 20.00 uur. Het Wandelcafé Leiden loopt woensdag van Renswoude naar Leusden-Zuid, een traject van 17 kilometer. Deelnemers ver zamelen om 8.50 uur voor de stationsrestauratie. Voor meer informatie: 06-12648741. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen vanmiddag knutselen in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat, van 14.00 tot 16.15 uur. De kunstwerken worden tentoongesteld voor ouders en andere belangstel lenden, die ze vanaf 16.00 uur kunnen bekijken. Bij het voormalige Volksge bouw aan de Herengracht ont hult burgemeester Lenferirik zaterdag om 15.00 uur een ge velsteen ter ere van de Leidse SDAP-voorman Dirk van Eek Daarna wordt in De Burcht het nieuwe jaarboek van de Dirk van Eckstichting gepresenteerd. Jongeren tussen de 16 en 18 jaar kunnen zich opgeven voor een zevendaagse kano-rally in Polen, op uitnodiging van be woners van de Poolse stad To- run, waarmee Leiden een ste denband heeft. De rally is tus sen 18 en 27 juli. Inlichtingen: Carel van Ingen, 071-5167029. EuroDusnie brengt een nieuw tijdschrift uit met kritische ver halen over de EU. De lancering van het blad, getiteld Geen pa niek!, is zaterdag om 20.00 uur in café Las Vegas aan de_ penhinksteeg. In de Leidse Hout is ed deling uitgezet, met een en een bloemenzoekkafl wandeling is ook gesch kinderen. De start is opl gen tussen 14.00 en 14.4 en op woensdagen tuss en 15.00 uur bij het Koa Ter inleiding van de td stelling 'Bouw-grond, 1 waarom wij zó bouwen!" woensdag in het RAP P tuurcentrum aan de Nii straat een 'filosofisch gi onder meer over bouw®; nostalgische stijl. Het g4i wordt geleid door Jeanty Monshouwer, filosoof a stenaar. Aanvang 20.00) expositie loopt tot 22 r Een voorlichtingsavoit aandoeningen aan hai bloedvaten wordt woed april gehouden in Het A aan de Chopinlaan 1 in woude-Rijndijk. Voor r formatie: 071-5895382. k Een computercursus ginners wordt gehoudef; buurthuis De Pancrat 0 Middelstegracht (tel. 5lj: De cursus bestaat uit zé sen op dinsdag- en dope ochtend of op maandajj woensdagavond. De ko&i 45 euro. ja Zondag 2 mei is er in te huis De Pancrat (Middaj gracht 85) een bingo. Die om 13.30 uur. »t De begraafplaats en dfei aan de Groenesteeg zijijr zondag 2 mei van 13.00 16.00 uur open.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2