Radio 192 verkeert in moeilijkheden Op zoek naar het bosvruchtenbos Onbevangen, niet naïef Real life soap van BZN uitgesteld Sterrenslag keert terug dankzij BNN MfcUIA Wekelijks 1600 grove taaluitingen op televisie Reddingspogingen gaande Sky Radio terug op koppositie 'Ik wil een beroemd U gezicht' veenendaal/anp - Op de Ne derlandse buis zijn wekelijks ongeveer 1600 vloeken, scheldwoorden, verwensin gen en schuttingwoorden te horen. Dat komt per jaar neer op zo'n 80.000 uitingen van grof taalgebruik. Dat blijkt uit De vloekmonitor, een onderzoek van TNS NI PO in opdracht van de Bond tegen het vloeken. Gemiddeld wordt per zender 1,2 keer per uur gevloekt. Bij de commerciële zenders ko men gemiddeld vaker (1,3 keer per uur) grove taaluitin gen voorbij dan bij de pu blieke omroep (1,1 keer per uur). BNN spant de kroon van alle omroepen en stijgt ver bo ven het gemiddelde uit met per uur gemiddeld 7,7 vloe ken of andere grove taalui tingen. Vooral in program ma's als Cut, BNN family en Costa! gaat het er qua taalge bruik vaak heftig aan toe, blijkt uit de monitor. Bij de commerciële omroepen brengt Veronica het er met 2,4 keer per uur het slechtst vanaf. De RKK (0,0 keer per uur), EO en NOS (beide 0,2 keer pér uur) zijn het zorg vuldigst. Bij de commerciële omroepen komen RTL 5 en SBS 6 (heide 0,7 keer per uur) het beste uit de bus. door Nico Postma Hilversum - Het commerciële kabelstation Radio 192 verkeert in financiële moeilijkheden door het wegblijven van adverteer ders. De zender, die het Neder landstalige lied promoot, kan hierdoor niet langer de rekenin gen betalen aan de grote kabel bedrijven, waarop UPC en Case- ma onlangs besloten de zender niet langer door te geven. Michael Bakker, woordvoerder van Radio 192, zegt dat er ach ter de schermen wordt gewerkt aan reddingspogingen. Die moeten voor het einde van deze week hun vruchten afwerpen. Bakker hoopt nog veer Konin ginnedag duidelijkheid te heb ben of het station kan voortbe staan of dat de stekker eruit wordt getrokken. Bakker wijt het wegblijven van adverteerders aan het ontbre ken van een etherfrequentie. Radio 192 viste vorig jaar naast het netbij de verdeling van de radiofrequenties. Voor adver teerders is de zender daarom minder interessant. Bakker: „De eigenaren Henk van Ommen en Paul Montfroy hebben zich een beetje verke ken op de inkomsten. Ze heb ben onderschat hoeveel moeite het kost een station in de lucht te houden. In het begin was het niet moeilijk adverteerders te vinden, maar daarna werd het wat minder." Ontslag Bakker wijst erop dat Radio 192 niet de enige is die kampt met financiële problemen. Om de zelfde reden werden vorige week de twintig medewerkers van Rebecca Radio ontslagen, een commercieel station dat uitzendt in het oosten, noorden en midden van Nederland. Radio 192 is nog niet ten dode opgeschreven, vindt Michael Bakker. „Er zijn onbetaalde re keningen, maar de schulden zijn te overzien. In totaal zijn we Casema en UPC samen on geveer 22.000 euro schuldig. De kleinere kabelmaatschappijen kunnen we nog wel betalen, maar UPC is zo groot dat je al gauw spreekt over 40.000 euro per half jaar. We hebben het lange tijd kunnen volhouden, maar op een gegeven moment is de rek eruit", sombert de ra diomaker. De directie van Radio 192 is op zoek naar een extra investeer der, maar volgens Bakker valt dit niet mee nu de zender moet onderhandelen zonder landelij ke dekking op de kabel. UPC heeft toegezegd dat Radio 192 terug kan komen op de kabel indien er aan de financiële ver plichtingen wordt voldaan. Luisteraars reageren volgens Bakker hartverwarmend op de onzekere situatie. „Mensen steunen ons en voorzien ons van leuke ideeën. Ze vinden dat dit initiatief niet mag verdwij nen. We doen het dus niet voor niets." Bakker hoopt dat er deze week een einde komt aan de onzekerheid. Sfeer Radio 192 werd zes jaar geleden opgericht. Er werken 25 men sen, onder wie oude bekenden als Ad Bouman, Ron Brandste- der, Chiel Montagne en Edvard Niessing. Volgens Bakker is er sprake van een grote saamho righeid onder het personeel. „De sfeer is nog nooit zo góed geweest." Hilversum - Sky Radio is weer het grootste radiostation van Nederland met een marktaan deel van 11,4 procent over de maanden februari en maart. Radio 2 is met twee procent te ruggezakt naar een tweede plaats (11,1 procent). Dit blijkt uit de meest recente luistercij fers van bureau Intomart. Het succes van de Top 2000 en de daaropvolgende week van de jaren zestig is uitgewerkt voor Radio 2. Daarvan profite ren bijna alle radiostations, waaronder Radio 538 op de derde plaats, Radio 1 op de vierde positie en Radio 3FM op nummer vijf. Noordzee FM en Yorin FM boekten kleine winst. door onze mediaredactie Hilversum - De real lifesoap rond de Volendamse muziek groep BZN wordt niet dit voor jaar, maar in het najaar uitge zonden door de TROS. Dat hebben de band en de omroep onlangs besloten. BZN wil in de real lifesoap on dermeer laten zien hoe ze een gratis openlucht concert in Vo- lendam voorbereiden. Dat had 17 juli moeten plaatsvinden. Het lukte de TROS en BZN ech ter niet om de organisatie rond te krijgen. Volgens de TROS mede omdat de gemeente dwars lag, maar BZN en de ge meente Edam-Volendam ont kennen dat in alle toonaarden. Volgens Dick de Boer, manager van BZN, zal de soap nu vanaf eind september op de buis ko men. Het afsluitende concert vindt dan eind oktober plaats. Dat wordt een binnen-concert en niet in Volendam, omdat in het dorp geen grote concertzaal is. Wel blijft het optreden gratis toegankelijk. In de soap rond BZN worden alle bandleden met de camera gevolgd. De soap wordt ondertiteld, om dat zowel bandleden als de in woners van Volendam dialect spreken. münchen - Muziekzend brengt vanaf juni in Du* een Amerikaanse docu^y re-serie over schoonhqrjl raties, meldt het weekbaa CUS. krr In de serie 'I want a tril face' (Ik wil een beroep zicht) laten vrijwilligere door plastische chirurtue gezicht van een beroe'8- als Brad Pitt of Kate aanmeten. De camenrè mee- K/1 De zender MTV heeft M ren, zo meldt het blad,®^a vrijwilligers niet wordende moedigd om zich te lat 15 reren en dat zij er ook n^( betaald worden. JT Top 10 meest bekeken programma's 1. Idols RTL 4 2.711 2. Studio Sport (zo) NOS 2.673 3. Gesprek met Friso en Mabel NOS 2.660 4. Idols uitslag RTL 4 2.491 5. Huwelijk Friso en Mabel RTL 4 2.342 6. Kopspijkers VARA 2.260 7. Vermist TROS 2.058 8. Goede tijden slechte tijden RTL 4 1.989 9. Postcodeloterij miljoenen TROS 1.983 jacht 10. Journaal (zo, 20u) NOS 1.979 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal NOS 245 2. Yu-gi0oh Fox Kids 221 3. Totally Spies! Fox Kids 211 4. Heart dance award special Fox Kids 192 5. Poesjes VPRO 180 6. Heart dance award Fox Kids 167 7. Bentebent en katjaka VPRO 166 8. Klokhuis NPS 161 9. Spongebob squarepants Nickelodeon 150 10. Rocket Power Nickelodeon 147 Marktaandelen in Nederland 1 12,2 (11,6) Nederland 2 17,7 (16,1) Nederland 3 7,0 (8,0 - RTL 4 19,9 (20,1) - RTL 5 4,6 (4,6) +/- Yorin 6,0 (5,9) - SBS 6 10,7 (11,7) - NET 5 5,0 (4,5) Veronica 3,6 (3,9) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Erica Terpstra en Viola Holt in actie. Archieffoto: GPD Hilversum - Het legendarische spelprogramma AVRO's Ster renslag keert eind juni terug bij BNN. De jongerenomroep komt vanaf maandag 28 juni met het programma 'BNN pre senteert AVRO's Sterrenslag' op Nederland 2. De presentatoren worden Bridget Maasland en Katja Schuurman. AVRO's Sterrenslag is sinds 1977 een begrip. BNN neemt nu het estafette-stokje van de AVRO over en blaast het pro gramma nieuw leven in. In to taal gaan negen teams van on der andere presentatoren, poli tici, acteurs en cabaretiers de strijd met elkaar aan. Tradities worden in ere gehouden en daarom ontbreken de scheids rechter en het touwtrekken niet. BNN zendt in totaal vier afleve ringen uit van het nieuwe pro gramma, dat jarenlang garant stond voor hoge kijkcijfers. In de vierde en laatste uitzending nemen de beste teams uit de eerste drie uitzendingen het te gen elkaar op. De AVRO heeft geen bezwaar tegen het gebruik van de naam Sterrenslag. Eerder liet een AVRO-woordvoerder al weten dat de omroep niet van plan is de spelshow ooit weer te gaan maken. Interview met Arendo Joustra, hoofdredacteur van Elsevier Arendo Joustra (46), hoofdredac teur van het weekblad Elsevier, meldde deze maand de hoogste oplage in zestig jaar: 149.123. door Maurits Schmidt - Wie is de man die Elsevier het nieuwe millennium binnenleid de? „De luxe is dat ik kan staan op de schouders van voorgangers als Ferry Hoogendijk, Johan Van den Bossche, André Spoor en Hendrik Jan Schoo." - Met wie het niet allemaal even goed is afgelopen. „Er is er wel eens een met ziek te vertrokken. We bouwen voort op een traditie van bijna zestig jaar. Je hoeft niet, zoals de kranten nu, steeds maar te restylen. Daarbij moeten we winst maken. Dat houdt je scherp op zuinig zijn en op je lezers." - U begint over het product, ik vroeg naar de man: de zoon van een PvdA-gemeenteraadslid, waar thuis Vrij Nederland en Het Parool werd gelezen, en die zelfbij de Volkskrant vandaan komt. „Uit het werken bij de Volks krant en Elsevier blijkt grote maatschappelijke betrokken heid. Ik zie een simpele lijn van thuis naar nu." - Een doel van de Volkskrant was 'opkomen voor ontrechten en verdrukten'. „Maar heeft 'links' wel oog ge houden voor deze groep? Else vier zag al vroeg dat de PvdA- stemmers het meeste last had den van de immigratie. Hun uitkeringen gingen omlaag, hun laagbetaalde werk werd ook al ingepikt. Daarop zijn wij niet ideologisch, wel scherp." - Hoe flikt u 'm dat, scherp zijn zonder ideologische binding? „Door onbevangen, zonder na- ief te zijn, te kijken naar wat er gebeurt." - Hoe komt het dan dat Elsevier meer dan wie ook tegen de LPF aankroop? „Dat hebben we niet gedaan. Toen Fortuyn hier als colum nist kwam, was hij nog PvdA. Zodra hij de politiek in ging, belde ik hem direct: einde oefe ning." - U hebt veel omslagverhalen over hem gemaakt. „Valt mee. Hij was ook wel een bijzonder fenomeen; geen man die zo snel zoveel stemmen ver gaarde. Ja, we hebben een om slagverhaal gemaakt toen hij dood ging, en ja, we hebben nog een omslagverhaal ge maakt. Maar er was een groot verschil: hij had bezwaar tegen immigratie vanwege de cultuur, wij om economische redenen: het is idioot laaggeschoolden nog hierheen te halen." - U noemde links het establish ment. Is toch allang niet meer zo? „De linkse norm is nog erg heersend. Wij denken anders. We bekijken elk onderwerp op nieuw, pellen het uit, bouwen het weer op." - Waar is de solidariteit als the ma gebleven? „Uiteindelijk draait de immi- gratieproblematiek - daar is zelfs GroenLinks achter - om de vraag: kunnen we de verzor gingsstaat instandhouden? Open grenzen zijn het failliet van de verzorgingsstaat." - Dus uw solidariteit is een na tionale, geen internationale? „Een internationale verzor gingsstaat instandhouden is per definitie een illusie. Bij Balke nende gaat het helaas over inte gratie, niet over immigratie." - Immigratie als hoofdthema van Elsevier. „Nou nee, het kleurde ons om dat we er alleen in stonden. Ons hoofdthema is niet naïef zijn. Beetje Heidelbergse Cate chismus: de mens is geneigd tot alle kwaad. Bij Kyoto - verdrag om C02 wereldwijd terug te dringen - vragen wij of de kli maatverandering daardoor komt." - Uw uitgever pronkt met deze oplage. Had even gewacht tot de 150.000. „We zijn nu wel, na de vier gro te dagbladen, het vijfde medi um. Nu de kranten onder druk staan, is er een blad dat wel stijgt. We zijn niet voor niets aanzienlijk groter dan de drie andere opinieweekbladen sa men. Zonder reclame te maken! - Speelt kerkverlating een rol? Geeft Elsevier ons nu de normen en waarden? „Naast kerken zijn ook politieke partijen en vakbewegingen weggevallen als vraagbaak. Kernpunt bij ons is service ge ven. De burger moet meer keu zes maken. Midden jaren ne gentig begonnen wij met 'de beste'-lijsten: scholen, zieken huizen, universiteiten..." - Koffie. „Die lijst hebben we al twintig jaar geleden laten vallen! We kozen terreinen waar de burger behoefte heeft aan meedenken. Je ziet nu dat die organisaties zelf keurmerken ontwikkelen. Een ander voordeel is dat we zeer compact zijn, terwijl de kranten steeds dikker worden. Elsevier is dus krantvervan- gend." - Daarom nemen de mensen nu een weekendabonnement op NRC Handelsblad en hebben ze geen tijd meer voor een week blad. „Die vat het weeknieuws niet samen. Ik ken genoeg mensen die na een week buitenland alle kranten wegflikkeren en ons lezen. En we hebben enorm veel jonge lezers, met de zoon van de hoof f dacteur van de Volkskrai id - Profiteert u niet van de s van de remmende voorspa Jarenlang was Vrij Neder L" hét spraakmakende blades „Vertekend beeld, omda n vier niet het blad van jou ten is. Daardoor zien zij niet, en daar varen wij wjk( Tachtig procent van de jOe listen is links. Naast alloc v nen en vrouwen moeten| redacteuren meer rechtsi nalisten aannemen." >F B.t - Zoals het hoog tijd wor<\Q eens een linkse columniste neemt. ID „Die hebben we in de pe^ van Bart Tromp.15 eg - Dus u schrijft niet meer} voor de kolonel b.d. op d^D we. I. „U noemt hem. Veertig j9e van de lezers is jonger day® jaar, tien ouder dan 65, vs 1 tussen 35 en 65. Een gezin l bijna." fh - Ziet u Elsevier ooit over&g delijke bladen heengroem l „De Angelsaksische oveif1® van de PCM-kranten zalf drie jaar enorme gevolgd gen. Bedreigender is de d concurrentievervalsende wezigheid van de overhel de publieke omroepen, rao meer geld dan bij alle kr£ samen. Dat maakt ziek eP corrumpeert." En jut, - U zegt dat de journalist^ onafhankelijkheid van Hjj, sum in het geding is? LÜte „Ja. Ik noem de commep' omroepen liever de onafr^ lijke omroepen. Het is dih staatsomroep tegenoverlrn afhankelijke. Je hoeft de vloeding niet eens te me^ Wiens brood men eet..."3.£ fgj Hilversum - „We zijn op zoek naar het bos waar bosvruchten vandaan komen." „Uit welk land?" „Nee, welk bos!" „Nou, op de Veluwe groeien bosbessen. Daar zouden ze ook vandaan kunnen komen." Typisch een conversatie uit de bij voorlichters inmiddels be ruchte RVU-consumentenreeks Keuringsdienst van Waarde. In het programma worstelen de medewerkers zich als 'belang stellende, nieuwsgierige en on geletterde consumenten' door de verwarrende maar ook hila rische wereld van voorlichters en servicenummers. Op zoek naar een antwoord op vragen die iedereen die wel eens bood schappen doet zichzelf soms stelt. Waar scharrelen scharrel- kippen? Waar zit het gehakt bij een koe? Wat is een biefstuk ei genlijk en waarom mislukt het bakken ervan altijd? Welke worst zit in een worst? Hoe am bachtelijk is ambachtelijk? En in welke oven wordt een hout- ovenpizza gebakken? Vanavond dus: waar groeit de bosvrucht die tegenwoordig zo populair is? Bosvruchtenyog- hurt, bosvruchtenkoek, bos vruchtenjam: er komt - doorge winterde kijkers voelen 'm al - geen in het bos gegroeide vrucht aan te pas. Wel pulp van afval van gekweekte vruchten. Dat wordt gestampt en als pulp aan de fabrikant geleverd. Wat smaakstoffen en een flinke dot suiker erbij: klaar is het natuur lijke bosvruchtenmengsel. Die Wouter Klootwijk met een mandje op zoek naar bosvruchten. Foto: GPD/RVU vruchten komen trouwens meestal uit speciale kwekerijen in Oost-Europa. En aan bos- vruchtenhagel komt al hele maal geen vrucht te pas. „Maar dat is ook niet nodig om het bosvruchtenidee te krijgen", mompelt de vruchtenhagel- voorlichter. „Soms is er niet veel nodig voor het bepalen van de bosvruchtensmaak. Er gaat immers ook nog aroma in." Wouter Klootwijk, bedenker van de bosvruchtenaflevering, heeft zich tijdens het maken van het programma weer ou derwets zitten te verbazen over de ongebreidelde fantasie van de consumentenvoorlichters. „Eigenlijk verbaas ik me al der tig jaar. Je weet soms niet wat je hoort. Als consument word je met de meest stupide antwoor den opgezadeld. Elke keer blijkt maar weer dat de grote bedrij ven de consumenten niet voor vol aan zien, ze minachten. Die voorlichters lullen vaak maar wat, ze hebben écht geen idee. Onlangs belde ik een grote kna kworstfabrikant om te vragen wat er in de worst zat. Varkens vlees en kip', zegt die dame. Waarop ik zeg: 'op mijn blikje staat: kalkoen'. 'Ja', antwoordt ze, 'kip staat eigenlijk voor kal koen'." In komende aflevering wordt onder meer aandacht besteedt aan de tegenwoordig op kanto ren populaire waterkoelers die stuk voor stuk gevuld zijn met - inderdaad - gewoon leidingwa ter. De onverantwoorde verant woorde tussendoortjes van on der meer Liga en met uitgepers te kipkarkassen gevulde wor sten: de lol in winkelen én eten vergaatje wel. „Nee hoor", al dus Klootwijk. „Ik slacht mijn eigen kippen. En ik eet héér lijk." Inmiddels gebruiken bedrijven als Albert Heijn, en ook com merciële bureaus die voorlich ters trainen, de banden van de Keuringsdienst van Waarde als lesmateriaal. Om te laten zien hoe het niet moet. Het heeft nog niets geholpen, constateert Klootwijk. Het filmen binnen bedrijven is nog steeds een wel haast onmogelijke zaak. „On langs kregen we toestemming te filmen bij een krokettenfabri kant als zij de regie mochten voeren. Pardon? Ik zou me tien keer doodschamen als bedrijf. Maar naar verbetering streven we ook niet als makers. We ver richten journalistiek handwerk waar andere mensen verder mee kunnen doen wat ze wil len. Ze kunnen er iets van op- Steken of mee lachen. We eindi gen daarom ook zelden met een conclusie. Uiteindelijk raak je van ons alleen maar meer van in de war. Monique Brandt Keuringsdienst van Waarde, vanavond, RVU, 21.30 uur, Ne derland 3 Arendo Joustra: „De linkse norm is nog erg heersend. Wij denken anders, weer op." Foto: GPD/Merlijn Doomernik We bekijken elk onderwerp opnieuw, pellen het uit, bouwen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20