TPG snijdt verder in postdivisie ECONOMIE Sdu neemt Ten Hagen Stam grotendeels over Investeerders verlagen bod op Vendex RDM-dochters failliet: werknemers ontslagen Minder bedrijfsreclame en internetbankieren populair Opstelling van FNV brengt akkoord prepensioen nabij Bavaria rukt op naar het noorden Gewonden bij rellen Fiat-fabriek Kemphanen bij EU-Hof over stabiliteitspact euro Nieuw: KPN MobielPlus dkope dollar ver te reizen in - De goedkope dollar [vakantiegangers weer [te reizen deze zomer, akte het Algemeen Ne- s Verbond van Reison- ingen ANVR gisteren gemaakt. De brancheor- e noteerde in de boe- lot 12 april van zomer- es naar verre bestem- een stijging van 27 pro- e lage dollar maakt niet :en verblijf op het Ame- e continent betaalbaar- rre vliegreizen worden per, omdat de brandstof irs wordt afgerekend. nan Eckrodt bij Mitsubishi Topman Eckrodt van nse autofabrikant Mit- Motors is gisteren opge- )e 61-jarige Duitser zei e willen maken voor een nanagementteam. Eck- is twee jaar geleden door indeelhouder Daimler- r gedropt bij Mitsubishi, its-Amerikaanse auto- besloot vrijdag geen ier te steken in zijn Ja- >artner, die grote verlie- Deze week is er een Ihoudersvergadering een reddingsplan op ta- t. ss dreigen in mierssector - FNV Bondgenoten oveniersbedrijven met ls de werkgevers niet mei de onderhandelin- >r een nieuwe CAO wil- /atten. De vakbond steren dat ultimatum aan werkge- Vereniging van en Groenvoorzieners In maart is het CAO- vastgelopen. Daarop p brancheorganisatie tot tivrede van FNV Bond- a voorgesteld de huidige [gewijzigd te verlengen, kgevers weigeren houdt [119 mei een actiedag circa 12.000 werkne- dinsdag 27 APRIL 2004 den haag/anp - Sdu Uitgevers, de voor malige Staatsdrukkerij, koopt het groot ste deel van de uitgeverij Ten Hagen Stam. Een jaar geleden probeerde Sdu dat ook al, maar dat mislukte. De onderneming neemt nu 80 procent van de activiteiten over van de Amster damse beursgenoteerde uitgeverij Wol- ters Kluwer. Ten Hagen Stam is de uit gever van onder meer Automatisering Gids en Cobouw In ruil voor de activitei ten krijgt Wolters Kluwer een belang in Sdu Uitgevers en een onbekend bedrag contant. Volgens directeur Van Oostrom van Sdu Uitgevers krijgt Wolters Kluwer een be lang van ongeveer 25 procent. Van de 400 werknemers gaan er ongeveer 280 over naar Sdu. „De uitgaven van ten Ha gen Stam sluiten goed aan op die van ons", motiveert Van Oostrom de over name. Het gaat om de uitgeefactiviteiten bouw, informatica en een deel van de industrie. Ook gaat een deel van de staf diensten mee. Ten Hagen Stam boekte vorig jaar 70 miljoen euro omzet. Het bedrijf staat al enkele jaren in de etalage. Moederbedrijf Wolters Kluwer vond de dochter geen kernactiviteit meer. Vorig jaar waren Sdu en Wolters Kluwer dicht bij een overeenkomst. Maar die ketste op het allerlaatste mo ment af, omdat Sdu een lagere prijs wil de. Om het bedrijf aantrekkelijker te ma ken voor een eventuele overnamepart ner besloot Wolters Kluwer tot een reor ganisatie, waarbij vorig jaar ongeveer een kwart van het personeel werd gesa neerd. Bovendien moest er wel wat ge beuren omdat de winst van de onderne ming onder druk stond. De uitgeverij Ten Hagen Stam is het fusieproduct van de Technische Boek handel H. Stam en publieksuitgever Ten Hagen. Boekhandel Stam begon in 1921. In 1936 kocht Stam het Polytechnisch Weekblad. Pas in 1970 kwam Kluwer in zicht als nieuwe eigenaar. Na de overna me kon het bedrijf verschillende vakbla den inlijven, waaronder het Chemisch Weekblad. Ten Hagen heeft een langere historie. Het bedrijf zag al in 1822 het levenslicht. In 1857 begon de onderneming een ad vertentieblad voor (on)roerend goed. Daarmee werd de eerste stap richting bouw gezet. Ten Hagen werd ook in 1970 door Kluwer ingelijfd. Het duurde echter nog tot 1993 voordat Kluwer bei de ondernemingen samenvoegde. den haag/gpd - De FNV gaat ermee akkoord dat werknemers uit collectieve regelingen voor prepensioen stappen en voor zichzelf iets regelen. Voorwaar de is wel dat de werkgeversbij drage aan het prepensioen ook echt alleen wordt gebruikt voor de oudedagsvoorziening. De FNV hoopt met dit voorstel vandaag met kabinet en werk gevers tot een akkoord over le vensloop en vroegpensioen te komen. In de onderhandelingen stelde minister De Geus enkele weken geleden voor werknemers zelf de keuze te laten hun prepensi oen individueel of collectief te regelen. Ze zouden ook de werkgeversbijdrage naar eigen goeddunken mogen besteden. De bonden reageerden furieus. Jongeren zouden zich massaal uit de collectieve regelingen te rugtrekken, en het geld voor andere zaken aanwenden. Daarmee zou het financiële draagvlak voor collectieve rege lingen worden ondermijnd, vreesden ze. De FNV verwacht dat het me rendeel van de werknemers blijft kiezen voor collectieve re gelingen. „Het allemaal zelf re gelen is niet alleen vreselijk in gewikkeld, het is ook nog eens enorm duur", aldus een woord voerder van de bond. De vakcentrale heeft de ge dachte losgelaten dat zowel de levensloop als het prepensioen in één verplichte collectieve re geling moeten komen. lewood lijft >-dochter in Chemieconcern Akzo leeft van de Amerikaan- iteringsmaatschappij rood een bod van 230 euro op dochter Phos- Chemicals ontvangen, sactie wordt waar- in het tweede kwar- dit jaar afgerond. De is tevreden over het divisie is wereldwijd de productie, distribu- van brandwe- plastificeer- en Er werken on- !80 mensen, van wie op kantoor in Amers- ipplewood neemt al het tel over. duurste graf n Leersum - De duurste be- ligt in de gemeente Een graf kost er ruim Met 330 euro is een aanzienlijk in het Friese Litten- Dat blijkt uit onder- a Monuta, een bedrijf afficheert als dienstver- de 'einde-levenmarkt'. heeft 426 gemeentelij - lafplaatsen gepeild en dat de grafkosten gestegen met ruim Ook kostbaar is een 4aarn (bijna 7000 euro), (bijna 6000), Moor- bijna 6000) en Weert goedkope laatste is er, naast Littense- 3 vinden op Schiermon- in Ambt Montfort, st en Slochteren. rouwen van ument stabiel rg - Consumenten zijn positiever maar ook geworden over situatie. Dat onderzoek van het Bureau voor de Statis- het consumentenver- i. Het vertrouwen be- juli vorig jaar een diep- Sindsdien gaat het iets itgedrukt in punten ligt rouwen volgens het CBS sn hoger dan negen n geleden. De koopbe- blijft met een stijging ver achter. lonen 1,8 snt gestegen ig - De CAO-lonen zijn te kwartaal van dit jaar procent gestegen, zo tiet CBS gisteren be- 3 loonkosten stegen ocent. Dat komt vooral werkgevers meer pre- betalen voor pensi- In het na- oord is afgesproken de in 2004 niet te laten doordat in een al eerder afge- waren gemaakt, stegen i toch licht. nieuwe maatregelen om het da lend Nederlands postvolume op te vangen. Het concern wil jaar lijks zo'n 50 miljoen euro extra besparen op kantoorkosten. Of er ookj banen verdwijnen, kon fi nancieel directeur Haars gisteren tijdens een toelichting op de eer- stekwartaalcijfers niet zeggen. TPG ziet al lange tijd dat er minder post verstuurd wordt. Wegens de economische neer gang doen bedrijven minder re clame de deur uit. Daarbij komt dat de populariteit van inter netbankieren het afgelopen jaar een hoge vlucht heeft geno men. Het bedrijf rekent tot 2010 op een jaarlijkse afname van bestelde brieven en stukken van 2,5 procent. De onderneming was al flink in de kosten aan het snijden. De doelstelling was om jaarlijks 320 miljoen euro te besparen, maar dat bedrag is nu verhoogd tot 370 miljoen. Een van de maatregelen heeft ingrijpende gevolgen voor de postbodes. TPG vervangt de komende ja ren 9000 postbodebanen door ongeveer 21.000 deeltijdpostbe zorgers. Dit verloopt volgens plan, aldus TPG. Ook het eerste kwartaal bezorg de TPG in Nederland minder geadresseerde post. Het aantal poststukken daalde 5,7 procent vergeleken met dezelfde perio de vorig jaar. Toen werden er echter veel oproepkaarten ver stuurd in verband met de ver kiezingen. Zonder dit effect daalde het volume 3,5 procent. Dit is in lijn met andere kwarta len. Het eerste kwartaal leverde de postdivisie wel een goed resul taat, aldus TPG. Het bedrijfsre sultaat (voor belasting, rente en afschrijvingen) daalde 1,9 pro cent naar 980 miljoen euro. De onderneming bespaarde het eerste kwartaal 10 miljoen euro. Het hele concern heeft over de eerste drie maanden een netto winst geboekt van 163 miljoen euro. In 2003 was dat 140 mil joen euro. De omzet kwam uit op 2,98 miljard euro tegenover Een TPG'er licht een brievenbus maar treft daarin steeds mindere poststukken aan. Foto-. ANP/Rick Nederstigt 2,91 miljard vorig jaar. „Het was een goed kwartaal", aldus Haars. TPG was erg te spreken over de logistieke poot. Dit zorgenkind je liet de eerste tekenen van herstel zien. De divisie behaal de met 7 miljoen euro een ho ger bedrijfsresultaat dan de 3 miljoen van vorig jaar. Daar mee is een einde gekomen aan de neerwaartse trend. De ingezette reorganisatie be gint vruchten af te werpen, stelt TPG. In de onder de maat presteren de landen Frankrijk, Italië en Duitsland snijdt het concern flink in de kosten en worden verliesgevende contracten be ëindigd. De maatregelen heb ben de eerste drie maanden 4 miljoen euro opgeleverd. TPG zegt op koers te liggen om op jaarbasis 40 miljoen euro te be sparen. Het bedrijfsresultaat van de ex pressdivisie steeg van 39 naar 54 miljoen euro. Vooral de in ternationale volumes zijn in het eerste kwartaal sterk gegroeid. Ook bij dit onderdeel let het concern scherp op de kosten. Er is geen materieel herstel van de belangrijkste markten. Toch zijn er tekenen van opleving bij bijvoorbeeld delen van de in ternationale expressdivisie. Het concern ziet een 'goede' verbe tering van de winst over 2004. Resultaten TPG 1e kwartaal 2004 bedrijfsresultaat per divisie te kwartaal in miljoenen euro 2003 2004 Logistiek Totaal operationeel resultaat te kwartaal in miljoenen euro 324 nettowinst 1e kwartaal in miljoenen euro T P C omzet ie kwartaal in miljoenen euro 2003 J 2.917 3 2.985 lieshout/gpd - De top van Bavaria wil de komen de maanden, huis-aan-huis bier aan de man brengen 'boven de rivieren'. Ook supermarkten in de bovenste helft van Nederland worden be naderd om Bavaria te gaan verkopen. Bavaria wil zich zo beter manifesteren op de 'thuismarkten' van Grolsch en Heineken en Amstel. Bavaria, Neerlands tweede bierbrouwer, heeft nu rond 17 procent van de Nederlandse biermarkt in handen. Het marktaandeel moet de komende jaren uitgroeien tot boven de 20 procent. „In het zuiden kunnen we nauwelijks méér verkopen. Extra omzet zal dan ook moeten komen uit het noorden en midden van het land, waar onze concurrenten zitten", aldus commercieel direc teur Peer Swinkels. In rond honderd gehuchten, dorpen en wijken in grotere plaatsen wil Bavaria de komende jaren voet tussen de huis-, café- en winkeldeur zien te krijgen. 'Thuisdrinkers' worden benaderd om het Lieshouts biertje te proberen. „Bier weggeven is bij wet verboden. Maar we mogen Bavaria wel voordelig te koop aanbieden", aldus de verkoop directeur. Bavaria ondersteunt de actie, die ongeveer drie jaar duurt, ondersteunen met een nieuwe tv-re- clamecampagne; 'Bavaria verovert Nederland'. Die actie is afgelopen weekeinde gestart in het plaatsje Nederland in Overijssel. Daarna wordt een andere provincie aangedaan. Bavaria wil ook dorps- of buurtfeesten sponsoren. Wat de cam pagne kost wil Swinkels niet zeggen: „We gaan in elk geval niet meer aan reclame uitgeven". Bavaria laat zich in zijn campagne assisteren door een tiental Brabantse 'ambassadeurs'. Te beginnen met de gebroeders Van de Kerkhof, die zullen worden ingezet tijdens een speciale cam pagne voor Po(o)rtugaal in Zuid Holland. rome (anp/dpa) - Werknemers van een Fiat-fabriek in Melfi, in het zuiden van Italië, zijn giste ren slaags geraakt met de poli tie. Daarbij raakten zeker tien mensen gewond, zo heeft het Italiaanse persbureau Ansa ge meld. De rellen ontstonden toen de politie actievoerende werknemers, die werkwillige collega's de weg wilden ver sperren, probeerde tegen te houden. In Melfi wordt de Fiat Punto gemaakt en onderdelen voor andere modellen. Sinds ongeveer een week voeren de werknemers van de Fiat-fabriek actie met blokkades. Ze protes teren tegen de in hun ogen slechte beloning van overwerk en nachtwerk. Uit solidariteit willen Fiat-werknemers in heel Italië morgen het werk vier uur neerleggen. brussel/anp - De strijd rond het omstreden stabiliteitspact voor de euro staat morgen op de agenda van het Europees Hof van Justitie. Dan zal de Europe se Commissie, het dagelijks EU- bestuur, in een openbare zit ting bepleiten waarom Frank rijk en Duitsland afgelopen no vember ten onrechte onbestraft zijn gebleven voor hun te hoge tekort. De raad van EU-ministers be sloot toen dat de twee grootste euro-landen konden ontsnap pen aan de enonne boetes. Het pact schrijft voor dat een tekort nooit hoger mag zijn dan 3 pro cent van het nationaal inko men, om te voorkomen dat de munteenheid verzwakt en de rente stijgt. De Commissie wilde de moge lijkheid van boetes wel open houden. Ook Nederland was daar van harte voorstander van. Maar met een zeer nipte min derheid beslisten de ministers anders. Volgens de Commissie hebben zij daarbij echter vorm fouten gemaakt, zodat het be sluit om Frankrijk en Duitsland te sparen ongeldig zou zijn. Die gevoelige zaak speelt sinds en kele maanden bij het Hof. Woensdag komen advocaten van beide partijen in een open bare zitting met hun argumen ten. Een uitspraak kan nog maanden duren. Voor Nederland is het vonnis opeens een stuk interessanter geworden. Sinds kort blijkt dat ook het tekort in Den Haag de Europese grenzen heeft over schreden. Als de Commissie ge lijk krijgt, betekent dat Neder land minder makkelijk de reu- zenboetes kan ontlopen. Terug dringen van het tekort, een wens van het kabinet, wordt dan noodzakelijk om een be straffing met ongeveer 1 miljard euro te voorkomen. RDM-Technology is voor het ministerie van defensie betrok ken bij de bouw van het lichte verkenningsvoertuig Fennek. De ontwikkeling daarvan komt volgens RDM niet in gevaar, omdat de contracten zijn over geheveld naar SP Aerospace and Vehicles. Staatssecretaris Van der Knaap (defensie) zei echter begin april dat het nog niet duidelijk is hoe de curator omgaat met deze voorgestelde constructie. Hij heeft het vertrouwen verloren in Van den Nieuwenhuyzen. De manier waarop de industrieel de afgelopen maanden bezig was met de RDM-groep heeft hem 'onaangenaam verrast'. RDM-Technology onderhan delde jaren met Defensie over de overname van de Mechani sche Centrale Werkplaats van de Koninklijke Landmacht. Daarmee zou een solide basis ontstaan in Nederland en zou de onderhandelingspositie ver beteren. Het ministerie heeft echter de onderhandelingen stopgezet. Van der Knaap zei er niets voor te voelen het bedrijf over te leveren aan 'de luimen van een monopolist'. rotterdam/anp - Vier werk maatschappijen van de RDM- groep van zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen zijn fail liet. Ongeveer 390 werknemers kregen gisteren te horen dat ze zijn ontslagen. Het gaat om de dochters RDM-Submarines, RDM-Technology, Nederland- sche Verenigde Scheepsbouw Bureaus en Flycam. Dat zeiden directeur Pacanda van RDM- Submarines en bestuurder Van den Bergh van FNV Bondgeno ten gisteren. Van den Nieuwenhuyzen trok begin april de stekker uit de werkmaatschappijen. Al lange tijd liggen de kosten van de be drijven veel hoger dan de op brengsten. Daardoor is een aanzienlijke schuldenlast ont staan en ziet RDM geen toe komst meer in de dochters. RDM uitte eerder de hoop dat 130 werknemers bij andere werkmaatschappijen aan het werk kunnen. Het is echter nog onduidelijk of dat doorgaat. Volgens Van den Bergh en Pacanda is de curator met di verse partijen in gesprek over een mogelijke doorstart van een aantal activiteiten. (advertentie) De meest complete bundel Nokia 66oo Vanaf Alles uit één bundel Bellen in binnen- en buitenland SMS MMS e-mail foto's versturen en ontvangen KPN Mobiel Leentoestel Service Uw defecte toestel wordt kosteloos opgehaald en u ontvangt een gratis leentoestel KPN VoordeelNummers 10 KPN VoordeelNummers met 50% korting Actieaanbod Tot 100,- extra bundeltegoed Geen aansluitkosten Vraag in de winkel naar de voorwaarden of kijk op w Bestel via www kpn.com of 0800-0105 altijd dichtbij amsterdam/anp - De geldschie ters Kohlberg Kravis Roberts Co, Change Capital Partners en Alplnvest Partners, willen geen 16 euro betalen voor Vendex KBB, maar 15,40 euro. Ze hebben het bod op het detailhandelscon cern verlaagd omdat de markt zwak blijft en de vooruitzichten onzeker zijn. Ook de matige prestaties van de warenhuizen spelen een rol. Verder denken de investeerders dat het herstelproces bij diverse bedrijfsonderdelen langer duurt dan aanvankelijk werd verwacht. Zo bleek aan het be gin van deze maand bij de pre sentatie van de jaarcijfers dat modedochter M&S in de pro blemen is geraakt. Verder is Vendex KBB druk doende om de kwakkelende warenhuiske ten V&D weer op poten te krij gen. Bij dit onderdeel sluit het concern winkels en gaat het in koopsysteem op de schop. Het eerste kwartaal van het boekjaar 2004/2005 is moei zaam begonnen. Daardoor komt het operationeel resultaat lager uit dan in dezelfde perio de een jaar eerder, is de ver wachting die Vendex KBB giste ren uitsprak. Alle ontwikkelingen leidden tot nieuwe gesprekken tussen de investeerders, banken en on derneming. Volgens de drie in vesteerders ondersteunen de raad van commissarissen en de hoofddirectie van het waren huisconcern ook het lagere bod. De raad van commisaris- sen stapt op, nadat het bod ge stand is gedaan. „Ieder lid heeft daarvoor zijn eigen persoonlij ke reden", aldus directievoor zitter Hamming in een telefoni sche toelichting. Verder zei Hamming dat er zeer kritisch is gekeken. „De werk loosheid neemt toe en het gaat minder goed in de detailhandel. Dit is echt het beste bod. Die 16 euro bleek niet haalbaar." Het verlagen van het bod heeft voor het bedrijf zelf nog wel een gunstige uitwerking. De drie bedrijven willen hun investe ring gelijk houden. Dus het ver schil in prijs komt ten gunste aan Vendex KBB zelf. Het con cern krijgt daarom 54 miljoen euro extra overgemaakt. Het concern leidt al jaren een moeizaam bestaan en zette zichzelf enige maanden gele den in de etalage. Vendex KBB bestaat uit De Bijenkorf, V&D, Hema en de retailketens Praxis, Brico, Formido, Dixons, Dyna- byte, Claudia Strater, Hunke- möller, M&S Mode, Contact, Schaap Citroen, Prijstopper, Modern Electronics en It's. De onlangs vernieuwde V&D-vestiging in Enschede. Foto: ANP/Vincent Jannink hoofddorp/anp - TPG neemt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19