Toegangspas voor gebouw is niet veilig BINNENLAND 2 Marine onderbreekt patrouillemissie op Sicilië Snijden in de zorg ontneemt mensen zelfstandigheid 'Geurproef met politiehond net Russische roulette Drugssmokkel neemt toe in waddengebied 'Een vorm van identiteitsroof Problemen hoogbegaafde leerlingen overdreven 'Ambtenaren namen geen geld aan van Vinkenslag' erdammer in sloot - Spelende kinde- ien afgelopen donder- ichaam van een 31-ja- in een sloot aan de ig in Amsterdam ge- Dat maakte de Amster- lolitie gisteren bekend, jrche onderzoekt of de te maken had met de /an een auto op 6 april irdam-West. De politie lgde de auto, tot de uitstapten en te voet luchtten. Een zoektocht niets op. De politie ver at één van de twee is ken terwijl hij zich eld in de sloot rgeren voor een te gek' h - Het is te gek voor als alle buitenlanders [worden Nederlands te een inburgeringscur- ilgen. Voor hoog opge- e werken op universi- bij Nederlandse vesti- an buitenlandse bedrij- it een uitzondering gemaakt. Dat zei de e commissaris van de Maij-Weggen gisteren tzending van Omroep „We moeten ervoor n dat we niet iedereen elfde verkeerde kam zei zij. „Op universi- :rken veel buitenlan- voertaal is daar Engels, t Nederlands leren is >r deze groep niet no- rgse SP: >us terug Geen stapels papier :en gesleep met logge sen. En bijna direct na ;n van het stemlokaal zingsuitslag: de stem- :r is een uitkomst. Maar in de Tilburgse SP- jt komen de stembus ipiertje gewoon weer lar dan als controle- Vant, stellen de socia- nieuwerwetse stem- ir is niet te controleren, de SP'ers is een hertel de stemmen door de van de stemcomputer jk. ,De partij wil dat iputers voortaan een uitdraait voor iedere :hte stem. De stemmer iriefje dan in een ou- stembus moeten lis vervolgens om her- 3rdt gevraagd, kunnen n worden omgekeerd. >ft eindigt ekpartij Wat de mooiste dag en van een Haags lar had moeten wor- ide nacht van zaterdag g uitgedraaid op een ichtmerrie. Toen het kwart over twee op liep in een partycen- jeg opeens de vlam in familieleden kregen waarbij over en messen werd gesto- I personen, een 24- en jrige Hagenaar en een man uit Eindhoven, steekwonden vervoerd ziekenhuis. Twee van iien na behandeling jr huis. De derde, de Hagenaar, was er veel aan toe. De man is op- fin het ziekenhuis en intensive care. we naam leopleiding in - Met ingang van heeft het politieoplei- ituut LSOP, Politie On- ;n Kenniscentrum een jn aanzienlijk kortere alitieacademie. De Po- bmie verzorgt het poli- Ivijs voor de politie- en heeft de taak om i/er het politievak te len en uit te wisselen prpsen. Per jaar volgen iidenten een opleiding blitieacademië. Het in- circa 1500 medewer- staat in dinsdag 27 april 2004 hilversum/anp - Toegangspas jes voor gebouwen zijn makke lijk na te maken. Van de in om loop zijnde pasjes is 70 tot 75 procent op afstand te kopiëren. Dat zeiden vertegenwoordigers van verscheidene leveranciers van beveiligingsystemen giste ren in het radioprogramma De Ochtenden. Om de gegevens van een pas te kopiëren zijn een antenne, een ontvanger en een digitale recor der nodig. De gegevens kunnen tot op enkele meters worden opgevangen. Criminelen kun nen de signalen daarna gebrui ken om deuren te openen. Vooral de pasjes die de houder door een kaartlezer moet halen, zijn erg onveilig. Maar ook de kaarten die met behulp van een laser werken, kan iedereen met een hbo-opleiding op het ge bied van informatica kopiëren. Hoogleraar computerbeveili ging Bart Jacobs spreekt van een vorm van identiteitsroof, omdat het voor een crimineel mogelijk is bij een bedrijf naar binnen te gaan onder de identi teit van een van de personeels leden. „Iemand anders doet zich voor als jou, zonder dat je het weet. Maar je kunt er wel op aangesproken worden als er iets ontvreemd wordt." De hoogleraar pleit ervoor perso neelsleden er op te wijzen wel ke beveiligingspassen ze heb ben en welke risico's daaraan zitten. Volgens een van de onder vraagde leveranciers ligt het probleem van de onveilige pas sen onder meer bij het ontbre ken van regelgeving over bevei liging op Europees niveau, ach terhaalde systemen, een gebrek aan kennis in de markt en het feit dat een veilige methodiek soms twee tot vijf keer duurder is. Verzekeringsmaatschappijen zeggen het probleem al sinds 1992 te kennen. Indien diefstal heeft plaatsgehad met gestolen passen, zijn er meestal geen sporen van braak. Daardoor hoeven verzekeringsmaat schappijen niets uit te keren. Ook de bedrijfsrecherche is op de hoogte. Ze kunnen er echter niets mee, want het is moeilijk te achterhalen of een perso neelslid of iemand met een ge kopieerde pas de diefstal heeft gepleegd. Uit de reportage bleek dat de beveiliging van toegangssyste men van het Media Park in Hil versum, waar twee jaar geleden Pim Fortuyn werd doodgescho ten, nog sterk te wensen over laat. Volgens een woordvoerder van de eigenaar van het park is er veel aandacht voor beveili ging, en dan vooral voor de ge bouwen, maar is nog niet alles op orde. De oude systemen worden vervangen. „Maar geen enkel systeem is waterdicht", aldus de zegsman. Ook blijkt uit onderzoek dat de beveiliging van toegangssystemen bij rechtbanken ver onder de maat De Orion die voor de NAVO patrouilles uitvoert boven Bosnië en Kosovo is voor technisch onderhoud terug op vliegkamp Valkenburg. Foto: ANP/Juan Vrijdag valkenburg/anp - De Nederlandse Ori on die voor de NAVO patrouilles uitvoert boven Bosnië, Kosovo en de Middel landse Zee, is gisteren vanuit Sicilië te ruggekeerd op marinevliegkamp Valken burg. De missie is vooralsnog beëindigd. Zodra vanuit de NAVO nieuwe verzoe ken komen en de marine heeft genoeg capaciteit, kan de Orion eventueel te rugkeren. Het verkenningsvliegtuig krijgt een tech nische controle, waardoor de beman ning tegelijk de gelegenheid heeft om woensdag het debat in de Tweede Ka mer bij te wonen over de toekomst van het marinevliegveld en de dertien Ne derlandse Orions. Het wordt een spannende week voor de Koninklijke Marine. Minister Kamp van defensie wil het vliegkamp sluiten en de verkenningsvliegtuigen verkopen. Hij hoopt daar in tien jaar tijd ruim 500 mil joen euro mee te besparen. Het is niet zeker of Kamp de plannen er door krijgt, want een meerderheid van CDA, VVD en LPF vindt dat Kamp te weinig bezuinigingsaltematieven heeft aangedragen. De marineleiding benadrukte gisteren nog eens de waarde van de Orion voor drie NAVO-vredesoperaties in Europa. Het toestel heeft als een van de weinige vliegtuigen moderne appatuur voor zo wel zee- als grondwaameming. Een spe ciale camera kan van grote hoogte zowel infrarood- als kleurenbeelden van per sonen en objecten maken die recht streeks naar het grondkwartier worden gezonden. Zo werden onlangs snel de onlusten in Kosovo in kaart gebracht. „We zouden elke dag voor drie missies kunnen vliegen, zo veel worden we ge vraagd", zei commandant M. de Jong. Ook de Amerikanen zitten in Italië met een squadron, maar hun toestellen zijn zo verouderd dat zij weinig vlieguren kunnen maken. Het komt er volgens De Jong op neer dat driekwart van de aan vragen van de NAVO voor verkenningen boven Bosnië en Kosovo niet worden vervuld. In totaal heeft de Orion dit jaar acht weken vanaf Sicilië gevlogen. 'Strafrechtadvocaten onvoldoende doordrongen van noodzaak contraexpertise' Rijswijk/ANP - De zogeheten geuridentificatieproef met een politiehond heeft veel weg van een Russische roulette. Een ver dachte die in een dergelijke proef door een hond als dader wordt aangewezen, moet tijdig een reële mogelijkheid krijgen een tegenonderzoek te laten uitvoeren. Veel strafrechtadvo caten zijn onvoldoende van de ze noodzaak doordrongen. Dat stellen psychofysicus J. Frij- ters en strafpleiter J. Boksem in het Nederlands Jusristenblad. Zij plaatsen grote vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de ze al eerder in opspraak geraak te identificatiemethode. ,Aan een geuridentificatieproef met een hond zitten vele haken en ogen", schrijven zij. „De me thode lijkt eenvoudig, maar is bij nadere beschouwing buiten gewoon gecompliceerd." Boksem trad geruime tijd op als advocaat in de zogenoemde Deventer moordzaak, waarbij, in eerdere instanties, een geur- proef belastend uitwerkte voor de verdachte. Een politiehond ontdekte diens lichaamsgeur op een mes dat door politie en justitie werd gezien als het moordwapen. Later bleek dat dit mes nagenoeg onmogelijk het moordwapen kon zijn, en dat de hond er dus flink naast gezeten had. In die zaak, evenals in vele an dere zaken, was het te laat voor een tegenonderzoek, omdat het gebruikte materiaal (het mes) door de omstandigheden waar in het was bewaard niet langer geschikt was voor een nieuwe proef. Een tegenonderzoek moet vrijwel direct na de eerste geurproef plaatsvinden. Bok sem en Frijters pleiten ervoor dat de mogelijkheid wordt ge schapen om in een vroeg stadi um een contra-expertise te la ten uitvoeren. Toeval speelt bij de geursor- teerproef een grote rol, aldus de twee auteurs. Een onschuldige verdachte die in een eerste proef door een hond als dader is aangewezen, loopt bij een herhaalde proef een kans van 4 tot 8 procent opnieuw te wor den aangewezen. De kans dat de hond hem niet aanwijst, be draagt 92 tot 96 procent. Schul dige verdachten kunnen met een tegenonderzoek geluk heb ben: 20 tot 30 procent wordt twee keer als dader aangewe zen. Een even hoog percentage wordt één keer wel en één keer niet aangewezen. De uitkomst van een geursor- teerproef is van veel factoren afhankelijk, aldus Boksem en Frijters. „Die heeft daardoor wel wat weg van een door de Staat georganiseerde loterij waarin men zelfs zonder lot een prijs kan winnen." Zij bepleiten daarom standaard een analyse van deze factoren, die advocaat en verdachte kunnen meewe gen wanneer zij zich beraden op een verzoek tot een tegen onderzoek. De geursorteerproef raakte eind jaren tachtig voor het eerst in opspraak in de Zaanse paska- mermoord. In die zaak gemaak te fouten leidden tot een her ziening van regels. schiermonnikoog/gpd - De drugsinvoer via de waddenei landen lijkt een serieus pro bleem te worden. Volgens bur gemeester Sybesma van Schier monnikoog neemt het aantal drugstransporten toe. Hij is bang dat de smokkel verder stijgt als vuurtorenwachters verdwijnen en de politie te wa ter minder gaat inspecteren. Sybesma uitte zijn bange ver moedens op Schiermonnikoog tijdens een gesprek met Twee de-Kamerleden. De burgemees ter noemde geen cijfers, maar zei dat uit de politierapporten bleek dat de handel groeit. De regiopolitie en landelijke politie stelden vanmorgen dat er geen gegevens over de illega le activiteiten beschikbaar zijn. Maar Sybesma blijft erbij dat hij van de politie doorkrijgt dat er meer verdachte bewegingen zijn die op drugssmokkel dui den. De Wadden vormen als buiten grens een aantrekkelijk oord voor smokkelaars om hun waar zonder al te veel controle met kleine bootjes Europa in te krij gen. „Het is jullie variant op de bolletjesslikkers", oordeelde PvdA'er Saskia Noorman. Overdag houdt de vuurtorenbe manning nu nog een oogje in het zeil. Maar Sybesma vreest het ergste als Rijkswaterstaat zijn zin krijgt en de wakers van de bakens verdwijnen. Boven dien kwam deze week naar bui ten dat de landelijke politie de varende mankracht in het wad dengebied beperkt. „We moe ten die buitengrenzen goed blijven bewaken", zei Sybesma. Op vragen van de CDA'er Algra lieten de burgemeesters van Ameland en Terschelling even eens weten zich zorgen te ma ken over de veiligheid in het ge bied. „Het wordt er niet beter op", zei burgemeester Verhoe ven van Ameland. „Iedereen heeft de mond vol over hoe be langrijk dit gebied is maar we zien in de praktijk alleen maar tekenen die op het tegendeel wijzen." Politiehond in training. Archieffoto: Dick Hogewoning Groningen - Problemen met hoogbegaafde leerlingen op Nederlandse scholen worden vaak overdreven. Andere groe pen leerlingen in Nederland hebben het aanzienlijk moeilij ker. Dat concluderen onderzoe kers van het Gronings Instituut voor onderzoek van Onderwijs, Opvoeding en Ontwikkeling (GION), een onderdeel van de Rijksuniversiteit Groningen. Deze organisatie deed op ver zoek van het ministerie van On derwijs onderzoek naar de pro blemen van hoogbegaafde leer lingen op Nederlandse scholen. Volgens hoogleraar onderwijs kunde R. Bosker kan het zijn dat hoogbegaafde leerlingen zich wel eens eenzaam voelen of ondergewaardeerd. „Maar dat geldt ook voor kin deren in andere groepen. En daar komt dat probleem aan zienlijk vaker voor", aldus de hoogleraar. Hij vindt dat de groep hoogbegaafden daarom geen bijzondere aandacht no dig heeft. rle Abrahamse lerkhout zet het mes diep in de collectieve Wie niet zelf kan koken of doen wordt meer en meer afhan- anderen. Zelfstandig vrienden bezoe- itraks bijna niet meer. ontnemen mensen hun jigheid. tiebben er behoefte aardig deel te nemen aan de samenle- jeacht de zorg of steun die daarbij nodig in iedereen overkomen dat hij door on- handicap aangewezen is op hulp. De over de zorg wordt gedomineerd door rsing van de kosten. Onder het ijzeren het regeerakkoord en de Europese >sregels lijkt de overheid de gemakkelijk- 2 kiezen en de verantwoordelijkheid en ondersteuning neer te leggen bij de no-claimregeling in de zorg wordt ge OPINIE presenteerd als een nieuw middel dat mensen moet prikkelen minder gebruik te maken van de zorg. Net zoals het voorkomen van autoschade hebben mensen gezondheid en ziekte zelf in de hand, denkt de overheid. Alsof het menselijk li chaam zich laat vergelijken met een auto. De overheid ziet zorg niet als een zaak die van bovenaf kan worden geregeld en wijst op de eigen verant woordelijkheid van de burger, met het argument dat die deel uitmaakt van het maatschappe lijk netwerk. De omgeving is het eerste aan spreekpunt als iemand hulp nodig heeft. De ou- derenorganisaties weten uit ervaring dat mantel- zorgers nu al zwaar worden belast. De regering wil dat iedereen werkt, vrouwen net zo goed als mannen, of ze nu een gezin hebben of alleen wo nen. Moeten ze dan ook nog meer mantelzorg verlenen? Omwille van de bezuinigingen worden belangrij ke verworvenheden in de zorg afgebroken. Nu moeten mensen met een handicap of beperking eerst een beroep doen op familie, buren en vrienden, en pas daama op de AWBZ. Die is dan teruggebracht tot de echt onverzekerbare zorg waar geen enkele verzekeraar zich aan wil bran den. De gemeente kan als vangnet optreden. Burgers betalen premies voor volksverzekeringen als de AWBZ vanuit de grondgedachte van soli dariteit. Met deze bezuinigingsplannen wordt deze basiswaarde in ons stelsel van zorg wegge nomen. Daarvoor in de plaats komt een systeem van ouderwetse liefdadigheid met als dekmantel de eigen verantwoordelijkheid. De samenwer kende ouderenorganisaties vrezen dat de indivi dualisering zo juist toeneemt. Het noodzakelijke cement tussen mensen wordt weggehaald. De overheid moet de kosten in de zorg beheer sen. De discussie hierover is terecht, maar een degelijk fundament voor de plannen ontbreekt. De bereidheid van burgers om hogere premies te betalen is niet serieus onderzocht. Een goede analyse van kosten en baten van de in 2003 ge moderniseerde AWBZ blijft achterwege. Bewindslieden dragen bij aan stemmingmakerij door de zwarte piet toe te spelen aan de burger en instellingen. De overheid baseert zich te vaak op onjuiste gegevens. Vergeten lijkt de periode van strenge budgettering die leidde tot lange wachtlijsten. De samenwerkende ouderenorgani saties vinden dat het uitkleden van de AWBZ en het ziekenfonds geen probleem oplost maar ver plaatst. De overheid is minder geld kwijt, maar laat de zieke of gehandicapte en mensen uit hun directe omgeving daarvoor opdraaien. De samenwerkende ouderenorganisaties vinden dat mensen geholpen moeten worden om de re gie over hun eigen leven te houden. Ieder mens is die zorg waard. De bezuinigsvoorstellen staan daar haaks op. In het systeem van zorgverzeke ring moeten de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen en niet worden afgewenteld op ou deren, chronisch zieken, en gehandicapten. Drs. Gerrie Abrahamse is beleidsmedewerker bij de Protestants Christelijke Ouderenbond en dr. Afke Berkhout bij het Coördinatieorgaan Samen werkende Ouderenorganisaties den haag/anp Ambtenaren van de Belastingdienst hebben geen geld of geschenken aangeno men van bewoners van woon wagenkamp Vinkenslag bij Maastricht in ruil voor een cou lante behandeling. Een onder zoek van de fiscale opsporings dienst FIOD-ECD heeft dat uit gewezen. Dat heeft staatssecre taris Wijn (Financiën) gisteren aan de Tweede Kamer geschre ven. Ook een ambtenaar die be schuldigd was het aannemen van een BMW, gaat volledig vrijuit. De FIOD-ECD heeft geen aanwijzingen kunnen vin den om aan de integriteit van de bewuste ambtenaar te kun nen twijfelen. Wijn meldt dat zijn medewer kers diep geraakt zijn door de onterechte beschuldigingen, die behalve bij politieke partij en ook in enkele media opdo ken. „Ik vind dit voor de betref fende medewerker en de dienst buitengewoon vervelend." De Belastingdienst raakte in opspraak toen bleek dat bewo ners van woonwagenkamp Vin kenslag jarenlang geen of heel weinig belasting moesten beta len omdat de ambtenaren uit angst voor represailles niet durfden op te treden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15