Historische oogst voor Mia Audina SPORT 2 Droomdebuut van Doornbos Montoya verklaart Schumacher de oorlog Gal na zege vrijw zeker van Athene Paard van Dubbeldai haakt af met blessure FNV B01A QEflBouw" Overtuigende zege van Coria Paradepaa struikelt o 16-jarig! Lichte roeisters superieur maandag 26 april 2oo4 HULP b op 400 plaatsen in het Ifói Elke dag actie! Amsterdam - Marit van Eupen en Kirsten van der Kolk hebben gisteren tijdens de Nederlandse kampioenschappen op de Bos baan in Amsterdam roeiles ge- géven. De beide lichtgewichten veroverden de nationale titel in de dubbeltwee van de open klasse. De beide Nereïden ver sloegen over 2 kilometer in 7 minuten en 16,34 seconden An- nemarieke van Rumpt en Sarah Siegelaar (Nereus/Phocas) die 7.16,82 lieten afdrukken. Vierhouten in Ronde van Italië luik - In de Ronde van Italië, die op 9 mei in Genua begint, rijden dit jaar slechts twee Ne derlanders. Bij Lotto-Domo is Aart Vierhouten in de Giro-se lectie opgenomen als helper van de Australische sprinter Róbbie McEwen. Bij Chocolade Jacques heeft ploegleider Johan Capiot een plaatsje ingeruimd voor Jan van Velzen. De Rabo- bank-ploeg laat de Ronde van Italië aan zich voorbij gaan. Het team richt zich op de Tour de France. Astarloa naar Lampre rome - Lampre is de nieuwe ploeg van wereldkampioen wielrennen Igor Astarloa. De Italiaanse ploeg maakte zater dag publiek dat de Spanjaard morgen een contract zal teke nen. Bij Lampre fietsen onder andere de Italianen Francesco Casagrande en Gianluca Borto- lami en de Letse oud-wereld- kampioen Romans Vainsteins. Astarloa (28) was tot vrijdag in dienst van Cofidis. Die Franse ploeg gunde de wereldkampi oen een tussentijds vertrek om dat het zich voor onbepaalde tijd uit de wedstrijden heeft te ruggetrokken. Cofidis in ver wikkeld in een dopingschan- daal. Williams verliest op WK snooker Sheffield - Titelverdediger Mark Williams is zaterdag uit geschakeld in de tweede ronde van het WK snooker. De speler uit Wales verloor in Sheffield met 13-11 van de Engelsman Joe Perry. De avond voor het toernooi werd Williams vader van zijn eerste kind. dbor Ivo Op den Camp imola - Heel stiekem hoopte hij op een podiumplaats. Toen het plotseling werkelijkheid was, kon Robert Doornbos zijn geluk niet op. Met gebalde vuist pas seerde de 22-jarige Rotterdam mer op het circuit van Imola de finishlijn. De derde plaats in zijn eerste Formule 3000-race werd begroet als een overwin ning. „Dit is een droomresultaat", ju belde Doornbos. „Toen ik op een gegeven moment op de derde plek lag, heb ik nog maar één ding gedaan: het hoofd naar beneden, niet meer in de spiegels kijken en zo hard mo gelijk gaan." De Nederlander, die in het Italiaanse Viareggio woont, gaf aan in de auto zich zelf moed te hebben ingespro ken. „Fysiek had ik het op een gegeven moment best lastig. Tpen riep ik mezelf toe: 'dit is waar ik het voor doe. Ga er voor.' Ik ben zo blij dat het ge lukt is", straalde de Rotterdam- rijer, terwijl hij de met cham pagne doordrenkte overall tot op zijn heup afrolde. Robert Doornbos kent een merkwaardige loopbaan. Als tiener wilde hij tennisser wor den, maar in 1998 werd hij van het ene op het andere moment door het racebacil besmet. Zijn vader was voor een bezoekje aan de Grand Prix van België uitgenodigd en daar kwam de 17-jarige Robert per toeval in contact met de wereldkampi oen van dat moment, Jacques Villeneuve. „Ik was zo onder de indruk van hem, van de snel heid, het geluid en de reuk van de auto's. Ik vroeg Villeneuve wat ik moest doen om Formule 1-Coureur te worden. Hij zei: 'spel met racen beginnen en zoveel mogelijk rijden.' Dat ben ik toen maar gaan doen." Al; snel bleek Doornbos een be hoorlijke portie talent te heb ben. Hij bewandelde het geijkte pad via de lagere raceklassen: Opel Lotus, Formule Ford, For mule 3. In die laatste klasse liet hij vorig jaar bij de Euroseries zien met de besten mee te kun nen. Het leverde Doornbos een test op bij het Formule 3000- team Arden, de beste renstal van de laatste jaren. „Die test verliep perfect. Ik kreeg gelijk een contract aangeboden." Om zijn plekje zeker te stellen moest de Rotterdammer wel op jacht naar sponsors, want in de Formule 3000 - het voorportaal van de Formule 1 - rijden bijna uitsluitend 'pay-drivers'. De verwachtingen zijn hoogge spannen. „Ik zit bij wellicht het beste team. Dat wekt verwach tingen, maar die uitdaging durf ik aan." Een mooi referentie punt is zijn teamgenoot Vitan- tonio Liuzzi. De Italiaan mocht al eens testen in de Formule 1 - bolides van Williams en Minar di en geldt als supertalent. „Aan hem probeer ik me op te trek ken." Dat Doornbos een serieus te nemen teamgenoot van Liuzzi is, bleek het weekend in Imola. Bij de wintertests voorzag de Italiaan Doornbos nog van nut tige informatie, maar bij de eer ste race vond Liuzzi het beter dat de Nederlander zijn eigen boontjes dopte. En dat deed Doornbos meer dan aardig. In de kwalificatie bleef hij steken op ruim een seconde van de vanaf pole-position startende Italiaan, hetgeen Doornbos de zesde startpositie opleverde. In de race wist hij, profiterend van een goede start en fouten van voorgangers, op te rukken naar de derde plaats. Weliswaar op ruime afstand achter winnaar Liuzzi, maar dat deerde Doorn bos niet. Aan de Formule 1, waar een aantal van zijn Formule 3000- collega's al eens van mocht snoepen, wil hij nog niet den ken. ,,Als ik echt goed genoeg ben, komt dat vanzelf', zei de nuchtere Doornbos. monte carlo/anp - Guillermo Coria heeft gisteren overtui gend het toernooi om de Mas ters Series in Monte Carlo op zyn naam gebracht. De Argen tijnse tennisser, derde ge plaatst, versloeg de Duitser Rai- ner Schüttler in de finale met duidelijke cijfers: 6-2 6-1 6-3. De eindstrijd duurde 1 uur 57 minuten. Coria was vorig jaar verliezend finalist in Monte Carlo. De Spanjaard Juan Carlos Ferrero was toen te sterk voor de Ar gentijn. Michael Schumacher leidt het pak (rechts) als David Coulthard in de eerste bocht wordt geramd door Alonso en de voorvleugel van zijn bolide verliest. Foto: Reuters/Max Rossi door ivo Op den Camp imola - Misschien moet For mule 1-baas Bernie Ecclestone overwegen in de toekomst al leen nog beelden uit te zenden van persconferenties na afloop van een Grand Prix. Het gebeu ren op het asfalt heeft immers de amusementswaarde van een wereldkampioenschap wakker blijven voor gevorderden. Voor het echte spektakel zorgde gis teren, na alweer de 74ste over winning van Michael Schuma cher, Juan-Pablo Montoya. De Colombiaan, derde achter Jen- son Button, deelde een verbale attaque richting Schumacher en autosportbond FIA uit. Schouderophalend, veronge lijkt puffend, de ellebogen breed op tafel, daarmee Schu macher ietwat in de verdruk king duwend, zat hij erbij: Juan- Pablo Montoya, het brutaalste jongetje van de klas. Een men geling van frustratie en boos heid maakte zich meester van de licht ontvlambare Colombi aan, die een meesterlijk stukje entertainment ten tonele voer de. „Ik ben verbaasd dat hij (meewarig knikkend richting Schumacher, red.) hiermee bij de FIA weg komt." Montoya doelde op de eerste kilometer na de start. Jenson Button benutte zijn eerste pole- position optimaal en voerde het veld aan. Achter de Engelsman gebeurde alles wat racen op windend maakt. Schumacher, niet bijster goed van zijn start- plek gekomen, kreeg het flink aan de stok met Montoya. Tot twee keer toe wisselde de Ferra- ri-coureur van spoor om de Williams-ster achter zich te houden. In de Tosa-bocht probeerde Montoya het vervolgens bui tenom, waarop Schumacher zijn Ferrari zo breed maakte dat de Colombiaan, toch al half in het gras gedrongen, niets an ders restte dan van het gas te gaan. „Hij raakte me en duwde me op het gras. Dat was unfair en hoort te worden bestraft," beet een laaiende Montoya van zich af. De adrenaline spoot van woede onder de helm van de Colombi aan vandaan, die in de meters daarna met een halsbrekende actie Ralf Schumacher van re pliek diende. „Misschien ook niet correct, maar ik was des duivels en reageerde me zo een beetje af." Het waren de enige opwinden de momenten op het grijze lint van Imola. Schumacher wacht te met het passeren van Button tot de eerste pitstops, waarna de stoet nog bijna anderhalf uur langs de Ferrari-rood be volkte tribunes trok zonder tot extase te leiden. Achter de top drie was er her en der nog wel een duelletje, maar de FIA en Bernie Ecclestone moeten zich zorgen gaan maken wil de For mule 1 deze zomer - met een EK voetbal en de Olympische Spelen - niet zijn status van we- reldsport verliezen. Opwinding en opschudding waren er ook n de persconfe rentie. Vooral toen er - na de eerste verbale aanval van Mon toya - op de monitors in de persruimte een herhaling van de eerste kilometer werd uitge zonden. Schumacher had net ter verdediging aangevoerd dat hij zijn tegenstrever in de Tosa- bocht niet had gezien. „Je bent blind als je me daar niet hebt gezien," vond de Colombiaan, extra getergd door een pesterig lachje van de naast hem zitten de Schumacher. „Tsja," vond die, „als je aan de buitenkant zit verlies je meestal." Volgens Montoya is het alle maal een complot, zo zou je uit zijn woorden kunnen opma ken. Voor een deel heeft hij geen ongelijk. „Leg mij eens uit waarom de FIA mij vorig jaar in Indianapolis met een drive- through-penalty (een straf- rondje door de pits, red.) be strafte in een soortgelijke situa tie met Barrichello. Met die straf ontnam de FIA me de laat ste kans om nog wereldkampi oen te worden. En hij (weer meewarig zijn hoofd draaiend richting Schumacher, red.) gaat er ongestraft met de overwin ning vandoor. Ik begrijp heus dat hij zijn positie wil verdedi gen, maar de vraag is hoever je daarin mag gaan." En gevlogen waren ze, de beide kemphanen. Montoya naar zijn Spaanse vrouw Connie, die hem in de motorhome opving. Tien minuten later, na een snelle douche, was de ergste stoom van de ketel. De lach was terug op zijn gezicht, maar nog meer commentaar wenste hij niet te geven. „Ik ben denk ik duidelijk genoeg geweest", zei Montoya. Schumacher was op weg naar een feestje in de motorhome van Ferrari, waar de champag ne opnieuw rijkelijk vloeide. Hij glimlachte, zwaaide naar de 'Schumi, Schumi' brullende ti- fosi en wist dat aan zijn hege monie voorlopig geen einde zal komen. Ook niet als de FIA wél tegen hem gaat optreden. geneve/anp - Met een histori sche oogst van onder meer twee gouden medailles predikte de Nederlandse badmintonafvaar- diging bij de Europese titelstrijd in Genève een wijze les: Wie wil winnen, moet durven te verlie zen. Lotte Bruil en in het bijzon der Mia Audina toonden die lef zaterdag in Zwitserland. Audina werd de eerste Neder landse die twee keer goud won op een EK. Samen werden ze het eerste Nederlandse bad- mintondubbel met een Europe se titel. „Dat voelt geweldig", zei Lotte Bruil na de gewonnen finale tegen de Deense titelfa- vorieten Olsen/Jorgensen (15- 10 15-1). „Voor mezelf kan ik zeggen dat ik heb gewonnen omdat ik niet bang was voor zil ver. Ik heb alles gegeven wat ik in me had. Die focus had ik. Daarna zou ik wel zien wat het zou worden. Ik ben nu onge looflijk trots. Ik heb het beste in mezelf gegeven en ben daar mee de beste van Europa." Voor haar betekende die titel bijzonder veel. Mia Audina is internationaal verwend met prijzen. Bruil, voorheen Jona thans, niet. Ze behoren echter samen süaks in Athene wel tot de kansrijke dubbels. „De top van Europa zit achter de Chine zen en de Koreanen", weet Bruil, „maar als we goed zijn kunnen we de Koreanen ver slaan en zelfs misschien de Chi nezen. Als ik daar niet in zou geloven, zou ik vandaag moe ten stoppen." Bruil en vooral Audina maakten zaterdag reclame voor het Ne derlands badminton. Beide fi nales waren van Nederlandse kant van hoog niveau. Audina maakte er in de enkelspelfinale zelfs een heuse strafexpeditie van. De arme Francaise Hongy- an Pi, toch als tweede geplaatst, wist niet waar ze het zoeken moest op de Zwitserse baan. Ze werd met 11-1 11-0 naar huis gestuurd alsof ze een beginne ling uit het kwalificatietoernooi was. De voormalige Chinese werd het slachtoffer van een oor spronkelijk Indonesisch bad- mintondier dat tegenwoordig tot opluchting van de nationale bond voor Nederland uitkomt. De 24-jarige nummer vier van de wereldranglijst is momenteel nauwelijks te stuiten. Ze won begin deze maand het Japan Open, door af te rekenen met de toptwee van de wereld. Daarvoor had ze in andere toer nooien ook al van de nummer drie gewonnen. Bovendien voegde ze daar vrijdag in de halve eindstrijd nog een be langrijke zege op de Deense vijfvoudig Europees kampioene Camilla Martin aan toe. Audina tankt momenteel zelf vertrouwen, de geestelijke brandstof waar ze in augustus in Griekenland olympisch goud mee wil halen. De tank is in middels vol, net als de reservet ank. Ze zal het niet hardop meer zeggen, maar Audina is op een missie. Het is een minu tieus gepland traject dat leidt naar de titel in Athene. „Dat is wel de bedoeling, ja. Maar het heeft geen zin om daar alleen aan goud te denken. Zo is het in Sydney ook niet gelukt." Komende zomer heeft ze twee kansen, in twee spelsoorten. Bruil is er in elk geval klaar voor. „Mia is een geboren win naar, ik ben een zelfverzekerde, constante persoon. Samen zijn wé niet bang om te winnen. Want winnen moet je ook dur ven. Je steekt je hoofd boven Mia Audina in actie in de finale tegen Hongyan Pi, die uitkomt voor Frankrijk. Foto: ANP/Vincent Jannink het maaiveld uit. Als ik hier had ik geen excuus gehad, durfden in Genève te verliezen, vandaag verloren had, was ik Daarom ben ik nu zo verschrik- maar deden het niet. niet goed genoeg geweest. Dan kelijk trots." Bruil en Audina milaan/anp - Jeroen Dubbel dam heeft zaterdag besloten De Sjiem terug te trekken van de wereldbekerfinale in Milaan. Het paard waarmee de spring ruiter uit Weerselo regerend olympisch kampioen is, onder vindt hinder van een blessure. Wat de consequenties daarvan zijn in aanloop naar Athene 2004, kan Dubbeldam op dit moment nog niet zeggen. „Ik weet het nog niet precies", zei Dubbeldam. „We gaan nu zo snel mogelijk naar huis en laten De Sjiem daar verder on derzoeken. Op het terrein hier is uiteraard geen kliniek. Het dier sprong vrijdag zo slecht dat ik dacht: Er is iets niet goed. Dat vermoeden is bevestigd." In het vorige buitenseizoen liet Dubbeldam De Sjiem nauwe lijks in actie komen. Het dier kreeg rust, wegens een kwet suur aan de rug. De ruiter sluit niét uit dat hetzelfde letsel op speelt. „Eerlijk gezegd maak ik me wel zorgen. Laten we hopen dat het meevalt." In het wereldbekeronderdeel van vrijdag maakte De Sjiem vier springfouten, een onge kend aantal voor het dier dat zelden grote missers maakt. Dubbeldam: „Aanvankelijk ging het goed. In de driesprong maakten we ineens een ra weging. Ik sluit niet uit Sjiem daar de blessure opgelopen. Hij gaf het m op, waarna de fouten zie stapelden. Dat doet hel normaal nooit." De komende weken voor de springruiters de noemde observatiewedst plaats, waarin de kandida kans krijgen zich in de pisch équipe van bonds Bert Romp te rijden. Een durige blessure van De zou de selectie voor de til dediger daarom moeilijl ken. Een alternatief paard Athene heeft Dubbeldan „Met Nassau heb ik rece twee goede Grand Prix' den. Maar dat dier is pas jaar. Veel te jong om n doen aan de Olympisch len." Na het succes van Sydne deed Dubbeldam er all< zo voorzichtig mogelijk m gouden paard om te gaa bracht De Sjiem select wedstrijden uit en meed i die hij vroegel wel nam. Het grootste individuele sinds de olympische titt de combinatie was de ze 2001 in Aken. ermelo/anp - Dressuurruiter Edward Gal heeft zaterdag ook de tweede observatiewedstrijd in aanloop naar de Olympische Spelen gewonnen. In Ermelo was de inwoner van Harskamp met de 11-jarige hengst Gestion Lingh de beste in de Grand Prix, met een score van 77,88 procent. Een dag eerder had hij met een duidelijke zege in het zelfde deelnemersveld ook al zijn kandidatuur voor de Olym pische Spelen in Athene onder streept. Bij de wedstrijden in Ermelo ontbraken drie leden uit het A- kader van bondscoach Rutten. Ellen Bontje en Teeuwissen hadden hun den, respectievelijk Silvj Goliath, niet fit gekregen van Grunsven meldde z omdat ze zich wegens f; omstandigheden niet goi kunnen voorbereiden. Naast Van Grunsven (Sa is ook Edward Gal vrij we van een plaats in de olyi équipe, die in Griekenla vier combinaties zal bij Het tweetal werd rectt één en twee bij de wereld finale in het Duitse Düssa zoetermeer/anp - Ze kw; zaal binnen als paradepa^ van de Nederlandse r schermsport. Sonja Tol vj Zoetermeer zaterdag venL als een doorsnee sportsteP geschakeld in de kwartfirv van de nationale titelstrijr degen. De vijfvoudig kam, ne moest haar titel afgeve,, een 16-jarige HAVO-schOg Saskia van Erven.„Je heb|, pieken en diepe dalen", afgetreden kampioene, week eerder Nederland het eerst sinds 1988 aan schermer op de Olympisi Spelen in Athene had gel Van Erven staat bekend groot talent, al was ze zatjg niet de jongste nationale pioene. Indra Angad-Gai|v overde in 1989 op haar v}c de al een nationaal kampj schap. Van Erven was eet! eerder al tweede gewordt de NK floret. In de finale l sloeg ze zaterdag in Zoet( met speels gemak Timan| la Fontaine, die in de kws les verantwoordelijk was» de uitschakeling van Tol J Een week eerder in GentL Tol nog volledig uit haar F gegaan. Via een bloedsto[ partij was ze in bezit van een olympisch huidige nummer 29 van reldranglijst was dol en lukkig. „Het heeft drie dag geduurd voor ik weer nou sliep. De druk was zo he£ ontlading zo groot. Ik beic Gent geestelijk heel diepj j gaan." ia Een week later op de NK„( Zoetermeer was de druk Zj groot. d, WAT KOOP IK ER V

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2