ECONOMIE Topsalarissen ING inzet van fel debat 'Niemand betaalt te veel voor een fiets' pijlers nieuwe wet Zorgplicht en transparantie Aandeelhouders gaan zich roeren VS liggen mogelijk dwars bij fusie KLM/Air France Enorme schuld na één miskoop in puberteit Windmolen rukt op naar grote stad eLauder leden irk - In haar huis in New zaterdag de Amerikaan- e Lauder overleden. Lau- te het gelijknamige cos- concern op. Ze is 97 jaar worden. Volgens haar fa ze overleden aan een stand. Het in 1946 opge- ismeticaconcern is een grootste ter wereld. In id het concern 21.500 mers. De Lauder-pro- worden verkocht in an 130 landen. itis definitief i van Sanofi De raad van commissa- 'an het Frans-Duitse far- ische concern Aventis :n overnamebod van ent Sanofi-Synthélabo iteerd. Dit heeft het ministerie van financiën fond bevestigd. Door de ne ontstaat qua omzet itste farmaceutische in Europa en het op grootste in de wereld, iynthélabo betaalt vol- n insider 69 euro per I Aventis. In januari had nog een bod afgewezen 13 euro per aandeel. ineprijs bijna cordniveau ig - De prijs voor een li- ilode benzine is zater- ïet hoogste niveau in terechtgekomen. Shell [de de prijs van euro 95 eurocent tot 1,255 euro. voor het laatste in mei t het olieconcern meer i voor een liter brand- :nde aan de pomp. Met tste verhoging nadert ineprijs het recordni- mei 2001 haalde een li- ongelood de hoogste omgerekend 1,275 eu- f2,80). extra sociale rs in België - De supermarktgroep ïr gaat nog eens tien supermarkten' opzet- slgië, nadat een eerdere in de Brusselse volks- ollen een succes is ge- Het gaat om winkels rrefour licht beschadig en afkomstig van de winkels tegen dump- lanbiedt. De prijzen ceer zo laag als nqi- keten werkt nauw sa il de plaatselijke sociale lleen uitkeringsontyari- een speciale pas mo- inkelen, en dan nog 1 bepaald maximum. nisme C-7 eocnomie ;ton - De ministers van n van de G-7 hebben na afloop van hun gse top in Washington ;ematigd optimistisch /er de internationale ische ontwikkelingen- een de verwachting uit :hte economische crisis fgelopen jaren bezwo- /orden. Wel waar- Ie G-7 ervoor dat een stijging van de olieprij- et aanhoudende ge- ïet Midden-Oosten de ie negatief kunnen be- n. Amro wil af 'hais belang am - ABN Amro voert 'e gesprekken met de )verseas Bank (UOB) pore over de verkoop >elang in de Thaise \sia. ABN en UOB zul- el mogelijk een defini- reenkomst sluiten, al- haise bank gisteren, ro heeft een belang van cent in de bank dat bij ge beurskoers circa 540 lollar (450 miljoen eu- dis. w Brits rzoek Shell Het Britse ministerie en Transport staat Lint een nieuw onder- leginnen naar de gang bij de Koninklij- Groep. Dat heeft de ant The Independent >en in de zondagseditie, /olgt op de bekendma- ge week van het rap- r Shell waarin de affai- ;e reserves van het olie- is onderzocht. igo Rato bijna ste baas IMF - Het moet raar lo de Spanjaard Rodrigo n directeur worden van nationaal Monetair Dat bleek zater- ns de voorjaarsverga- m het IMF en de We- in Washington. Naast nog één andere kan tor de hoogste functie IF: de Egyptenaar El- in het verleden al bij werkte. amsterdam/gpd - Het salaris van topman Ewald Kist van INC is vorig jaar met 65 procent ge stegen tot 1,2 miljoen euro. De voorgestelde loonsverhoging zorgde voor een storm van kri tiek van vakbonden, de eigen werknemers en de politiek. Morgen beslissen de aandeel houders over de beloning van Kist. Het wordt een spannende dag voor de raad van bestuur van bankverzekeraar ING, ver wacht Paul Frentrop, directeur van Deminor. Volgens hem is het geen uitgemaakte zaak hoe de aandeelhouders morgen gaan stemmen over de nieuwe beloningsstructuur van de top. Frentrop adviseert met zijn or ganisatie Deminor aandeel houders bij het behartigen van hun belangen. De aandeel houders van ING moeten mor gen in het Circustheater in Scheveningen stemmen over een nieuwe beloningsstruc tuur voor de 200 belangrijkste managers. De voorgestelde verhoging van 65 procent voor Kist consorten is volgens de onderneming nodig om niet uit de boot te vallen op de in ternationale arbeidsmarkt. Volgens de politiek en vakbon den is een dergelijke stijging, in een periode waarin werkne mers in Nederland op de nul lijn worden gezet, ongepast. De kans is dan ook groot dat de verhoging op de aandeel houdersvergadering voor op hef zal zorgen. Zelfs al stem men de aandeelhouders niet tegen, dan kan de ophef toch gevolgen hebben voor het be stuur. Zo zag de top van KLM vorige week na spoedberaad op het laatste moment af van de bonussen die ze zouden krijgen na de overname door Air France. De forse kritiek van vakbonden en minister Zalm van financiën (de grootste aandeelhouder) heeft hier di rect toe geleid. Eerder al lever de de topman van KPN zijn jaarlijkse vaste bonus van 500.000 euro in, na felle kritiek van aandeelhouders. Bij beide voorbeelden gaat het wel om bonussen waarvoor de top mannen geen extra inspannin gen of prestaties hoefden te le veren. Volgens Frentrop laten aan deelhouders de laatste jaren steeds vaker hun stem horen. Vroeger uitten institutionele aandeelhouders hun kritiek liever achter gesloten deur. Met name pensioenfondsen als ABP en PGGM laten zich tegenwoordig actiever horen. Alhoewel ze nog nauwelijks te gen stemmen. Ook ING zelf fiet onlangs weten zich vaker als aandeelhouder te zullen la ten horen. Veel zal morgen bij ING afhan gen van de grote institutionele aandeelhouders. Grote aan deelhouders, met meer dan 5 procent belang in ING, zijn onder andere ABN Amro, Ae- gon en Fortis Utrecht. Van de collega bank- en verzekeraars valt naar alle waarschijnlijk heid op het gebied van de be loningen weinig te verwach ten. De topman van Aegon verdient zelfs na de loonsver hoging van Kist nog vele ma len meer. den haag - De KLM blijft in tur bulentie. Het bod van Air Fran ce dat de fusie moet beklinken eindigt pas op 3 mei. Morrende aandeelhouders horen nu weer dat de Amerikaanse overheid zou kunnen gaan dwarsliggen, in verband met de internatio nale allianties. De fusie tussen KLM en Air France is geregeld. De aandeel houders van KLM gingen enke le dagen geleden akkoord; in Frankrijk behoefde de staats- maatschappij zo'n goedkeuring niet. Maar beide maatschappij en hebben verschillende ver bindingen met Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Die blokkeren de fu§ie op zich niet, maar een van de grote voorde len van de nieuwe maatschap pij Air France-KLM zou moeten zijn dat er een betere toegang komt tot de wereldmarkt. En juist die, in potentie, grotere macht op de wereldmarkt, wekt argwaan bij de Amerikanen. Nu KLM wordt opgeslokt door Air France, ontstaan nieuwe transatlantische samenwer kingsverbanden, waaraan zo wel de Europese Unie als de Verenigde Staten eisen stellen. De hoofdvraag daarbij is of er wel voldoende concurrentie blijft. De Verenigde Staten zijn aller gisch voor mogelijke samen werkingsverbanden tussen be drijven om de markt te beper ken. Als KLM en Air France gaan samenwerken in Europa is dat prima. Maar als dat gevol gen heeft voor Amerikaanse maatschappijen als Delta, NorthWest en Continental op hun thuismarkt, staan alle sei nen op rood. Dat kan in de praktijk, op ter mijn, allemaal nog meevallen. Maar KLM en Air France moe ten er de komende maanden wel rekening mee houden. Zon der vliegverkeer naar en van de VS kan geen enkele Europese luchtvaartmaatschappij overle- door Rixt Albertsma Amsterdam - Dave van Toor (19) was 15 jaar toen hij zijn handtekening zette onder een contract om met geleend geld te gaan beleggen. Voor de koop van het contract had hij toe stemming en een handtekening nodig van zijn ouders. De koop ging verder heel makkelijk, her innert Van Toor zich. „Ik heb de verkoper één keer gezien en gesproken. Hij is heel even bij ons thuis geweest, heeft iets verteld over het product en toen moest ik direct mijn hand tekening zetten", vertelt hij. „Op dat moment was ik me to taal niet bewust van de risico's die eraan zaten." Vijftien jaar oud kocht Dave van Toor een aandelenleaseproduct ter waarde van bijna 3400 euro. Volgens de jonge student Ne derlands recht en bedrijfswe tenschappen werd er niets ge zegd over eventuele verliezen. „Er zaten weinig risico's aan, werd gezegd." Van Toor is niet de enige min derjarige die destijds een van de 'veelbelovende' aandelen- leaseproducten kocht. Volgens een ruwe schatting van de be langenorganisatie voor deze groep gedupeerde beleggers, de Stichting Juniorlease, kampen enkele duizenden studenten en scholieren met schulden als ge volg van risicovol beleggen met geleend geld. In de hoogtijdagen van de jaren negentig kocht zo'n 4 procent van de Nederlandse huishou dens aandelen met geleend geld. De financiële producten werden ook verkocht aan min derjarigen of jongeren zonder vaste baan of inkomen. Sommi ge jongeren worstelen nu met een schuldenlast van rond de 25.000 euro. Volgens de door gedupeerde studenten opgerichte Stichting Juniorlease (ongeveer 200 le den) hadden de aandelenpro- ducten nooit aan jongeren ver kocht mogen worden. Bij zulke hoge leningen moet er altijd ge toetst worden op inkomen, zegt een van de oprichters Mannes den Breejen.Als student krijg je ook geen auto mee van 40.000 euro op basis van een le ning. De meeste jongeren die wij vertegenwoordigen zitten ver boven het bedrag dat een bank aan deze leeftijdsgroep ooit zal lenen." Dat de ouders van de gedu peerde jongeren hun handteke ning hebben moeten zetten, doet daar niets aan af, meent de stichting. Het zijn de jonge ren die het product hebben ge kocht. De stichting voelt zich gesteund door een wettelijke regeling die zegt dat financiële instellingen geen producten mogen verko pen aan mensen die niet vol doende inkomen hebben. En dat geldt bij uitstek voor stu denten en scholieren, die vaak geen of een heel laag vast inko men hebben. De jongeren zeg gen hierdoor veel sterker te staan dan andere gedupeerde beleggers. Juniörlease start binnenkort een procedure tegen Dexia Bank, een van de grootste aan bieders van beleggen met ge leend geld. De bank weigerde tot nu toe met de jongeren rond de tafel te gaan zitten. De jon geren voelen er niets voor om het compromisvoorstel van de Commissie Geschillen Aande- lenlease (CGA) af te dachten. Deze commissie zoekt in op dracht van de minister van fi nanciën naar een bevredigende oplossing voor alle partijen. Volgens de stichting Juniorlease zou een compromis betekenen dat de studenten nog steeds blijven zitten met vele duizen den euro's schuld. „Wij beho ren tot de 10 procent meest schrijnende gevallen." Dave van Toor maakt zich voorlopig nog niet zo druk over de eventuele schuld die hem boven het hoofd hangt. Zijn contract loopt over een jaar pas af. „Tegen die tijd zijn de aan- delenbeurzen misschien weer iets hoger en is mijn schuld misschien weer iets geslon ken." londen - Technisch personeel legt de laatste hand aan de bouw van een windmolen in Londen, waarmee deze vorm van alternatieve energie voor het eerst zijn intrede doet in een grote stad. Dat laatste is niet alleen een novum voor Engeland, maar ook voor Europa. Het windmolenpark in Dagenham, Oost-Londen gaat een Ford-fabriek op deze plek van energie voorzien. Foto: EPA eerst een grondige analyse van zijn klant moeten maken en pas daarna met een advies komen. Daarbij geeft hij ook aan waar om een bepaald type product geadviseerd wordt en waarom een bepaalde maatschappij. Pijnenburg: „De producent kent zijn klant, is transparant in wat hij aanbiedt én legt een en ander vast, zodat later als het fout mocht gaan, traceerbaar is wat er is geadviseerd." De Wfd heeft ook een rol voor de con sument. „Die moet zich in spannen zodat hij begrijpt wat hij koopt" aldus Pijnenburg. „Dus alle informatie, klanten profielen, bijsluiters vooraf goed lezen en vergelijken. En bijvoorbeeld ook zelf aangeven als de persoonlijke situatie is veranderd." De Consumentenbond is blij met de komst van de wet die hopelijk begin volgend jaar van kracht gaat, maar vindt bijvoor beeld dat de vakbekwaam heidseisen voor een grotere groep adviseurs zouden moe ten gelden. „Niet alleen voor leidinggevenden van een kan toor, maar voor alle financieel adviseurs die contact hebben met klanten" vindt woordvoer der Pauline van den Brandhof. „En ook voor financieel plan ners, die nu niet onder de wet vallen". Ook zouden klachten nog beter georganiseerd kun nen worden. In het wetsvoor stel staat dat vergunninghou ders zich moeten aansluiten bij een klachteninstituut als de sector er één heeft. Heeft de sector geen klachteninstituut, dan hoeft de organisatie ook niets te ondernemen. „Er zou één organisatie moeten komen voor klachten en geschillen voor de hele financiële sector" geeft Van den Brandhof aan. „Dat gebeurt waarschijnlijk op termijn ook wel" meldt Pijnen burg van de AFM. „Deze wet is de eerste stap in de goede rich ting." Meer informatie www.afm.nl Toezichtslijn: 0900 5400 540 (0,35 per gesprek) door Achille Prick en Sylvia Marmelstein den haag - Drie grote fietsfabri kanten moeten bijna 30 miljoen euro aan boetes betalen wegens verboden prijsafspraken. De Ne derlandse Mededinginsautoriteit (NMa) heeft vastgesteld dat ze in onderling overleg de fietsen duurder hebben gemaakt. „Dit is echt onzin en domheid van een stel ambtenaren; niemand heeft te veel betaald voor zijn fiets." Het is 13 juni 2000, locatie: het Postiljon Hotel te Zwolle. De bazen van dé drie grootste fiets- fabrikanten van Nederland, Ga zelle, Giant en de Accel Group (met onder meer Batavus en Koga Miyata) schuiven aan. Ze hebben wat te bespreken over 'enkele ontwikkelingen in de markt.' Zoals de inkoopprijzen van fietsonderdelen. Veel spul len komen uit Japan en de ma teriaalkosten zijn flink gestegen. Ook is de yen op dat moment duur en in die munt wordt af gerekend. Het is dus logisch dat de Nederlandse consument in Fietsverzekering Fietsen worden veel gesto len. Jaarlijks meer dan 800 duizend. Slechts enkele daarvan belanden weer bij de rechtmatige eigenaar. Veel Nederlanders kiezen er daarom voor om een nieuwe fiets bij aankoop te verzeke ren tegen diefstal. De pre mies voor verzekeringen zijn de afgelopen jaren geëxplo deerd. Uit een recente verge lijking van de fietsersbond ENFB blijkt dat de prijzen van een verzekering sinds 2000 zijn gestegen met 50 tot 100 procent Vooral in de grote steden, waar het risico op diefstal het grootst is, zijn de premies verhoogd. den om actie te ondernemen, niet naar de beschuldigde fabri kanten en ook niet naar de con sument." Paul Burger, algemeen direc teur van Halfords werd in het NMa-onderzoek ook gehoord. „Wij hebben hier verder niets mee te maken, want wij verko pen geen merkfietsen. Ik heb de NMa wel even verteld dat de fietsfabrikanten een gesloten circuit vormen. Ik wil namelijk ook merkfietsen verkopen, want ik denk dat ik het goedko per kan. Maar ze leveren mij niet. Ze willen geen concurren tie voor hun dealers, anders komt er uiteindelijk ook een druk op hun eigen verkoop prijs." Inmiddels verloopt zo'n 20 pro cent van de aangeschafte fiet sen via de werkgever, vanwege het fiscale voordeel. Willem Walenkamp heeft als commer cieel directeur van Bedrijfsfiet- sen Nederland zo'n zeven pro cent van die markt in handen. „Deze boetes komen puur voort uit ambtelijke domheid; ze snappen de branche niet", zegt Walenkamp, wiens vader ook al een fietsenzaak runde. Als je als branche flinke kos tenstijgingen op je af ziet ko men, praatje daar over. Dat heeft met ethiek te maken; je hebt het namelijk over het brood van honderden fietshan delaren." Maar door af te spreken de kos ten allemaal volledig door te berekenen houden de produ centen toch een bepaalde marktverdeling in stand? Walenkamp: „Tja, voor die re denering valt iets te zeggen. Maar waar het mij om gaat, is dat dit geen bouwfraude is. Niemand is hier rijker van ge worden. In 2000 is simpelweg een opslagplaats van onderde- lenfabrikant Shimano afge brand en die hebben zo'n 90 procent van de markt in han den. Dus gingen de inkoopprij zen omhoog en die zijn geza menlijk doorberekend. Geen consument heeft te veel be taald." Nergens in Europa worden zoveel fietsen verkocht als in Nederland. En volgens de branche klaagt nie mand over de prijs. Foto: GPD 2001 meer gaat betalen voor z'n nieuwe fiets. De drie leggen hun onderonsje vast in een no titie, niet groter dan een A4-tje. En dat hadden ze, voor zichzelf, beter niet kunnen doen. De Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa), de waakhond van eerlijke concurrentie, krijgt lucht van de Zwolse ontmoe ting en valt binnen bij de drie. Na twee dagen speuren, treffen ambtenaren van de kartelpolitie de bewuste notitie aan en be gint de NMa een onderzoek. De uitkomst daarvan is vorige week bekendgemaakt: schuldig aan zeer ernstige overtredin gen. Alle drie krijgen forse boe tes opgelegd. Gazelle krijgt zelfs de maximumstraf: 10 procent van de omzet, in dit geval 12,9 miljoen euro. „Ik begrijp dat we de schijn te gen hebben, maar wij hebben op geen enkele wijze prijsaf spraken gèmaakt", reageert een woedende René Takens, be stuursvoorzitter van de Accel Group. „Tuurlijk ben ik boos, al drie jaar proberen we de NMa ervan te overtuigen dat wij niets strafbaars hebben gedaan, ik heb wel vaker overleg met aller lei mensen in de branche, ook concurrenten. En de marktont wikkelingen waar we het over gehad hebben, waren ook geen geheime informatie; iedereen wist dat de kosten zouden gaan stijgen. We vertelden elkaar niets nieuws." Takens kan natuurlijk niet ont kennen dat de prijs van een fiets de afgelopen jaren stevig is gestegen. In 1997 betaalden we gemiddeld nog 351 euro en in 2002 lag dat op 557 euro. „Maar dat verschil is echt niet in onze zakken verdwenen. Wij zijn een beursgenoteerd bedrijf, dus ie dereen kan onze jaarrekenin gen bekijken. Dan zie je dat on ze nettowinst de laatste jaren met zo'n 2 tot 3 procent groei de. Heel normaal. En je ziet bij de kosten dat onze inkoop veel hoger kwam te liggen. Dat wordt uiteraard doorberekend. Daar komt bij dat fietsen steeds luxer worden en zolang de con sument daarvoor wil blijven be talen, blijven wij die fietsen ma ken." Dat de Nederlander een dank bare klant is, blijkt uit de cijfers. Nergens in Europa worden ver houdingsgewijs zoveel fietsen verkocht. Dat aantal schommelt al jaren rond de 1,3 miljoen stuks. Het is ook een typische aankoop waarvoor we nog naar de speciaalzaak gaan; zij zijn goed voor 87 procent van de to tale verkopen. Vaak gaat het dan om een stads- of tourfiets. Bij Bike Totaal, met 186 vesti gingen kris kras door het land één van de grootste fietsspeci- aalzaken, raken ze niet opge wonden van de eventueel te duur betaalde fietsen. „Dit ver haal loopt al jaren; wij hebben nog nooit een klant horen kla gen over te hoge prijzen", zegt woordvoerster Sabine Viester. „Wij zien ook geen enkele re- Een financiële dienstverlener die vakbekwaam is, het belang van zijn klant voorop stelt, dui delijk uitlegt hoe zijn advies tot stand is gekomen en zelf zijn organisatie op orde heeft. Het zou vanzelfsprekend moeten zijn, maar dat is het in veel ge vallen niet. De Wet financiële dienstverlening die op dit mo ment bij de Tweede Kamer ligt, zou deze ideale situatie een stukje dichterbij moeten bren gen. De regelgeving voor de financi ële dienstverlening is nu een re delijk bonte lappendeken. Voor assurantietussenpersonen gel den bijvoorbeeld andere regels dan voor hypotheekadviseurs of aanbieders van kredieten. Soms zijn regels vastgelegd in wetten, soms is er sprake van zelfregulering. De Wet financië le dienstverlening (Wfd) moet ervoor gaan zorgen dat je als consument altijd dezelfde mate van bescherming hebt. Onge acht het soort product dat je aanschaft en ongeacht bij wie je het aanschaft. De Wfd moet op di verse punten nog specifiek worden in gevuld, maar duide lijk is wel dat er eisen gesteld gaan worden op het gebied van betrouwbaarheid, deskundigheid, fi nanciële zekerheid, bedrijfsvoering, transparantie en zorgplicht. Deze ei sen zullen gelden voor vrijwel iedere aanbieder, bemidde laar en adviseur van vrijwel alle financiële producten. Als aan alle eisen is voldaan, wordt een vergunning afgegeven en mag een dienst verlener actief zijn. Vergunnin gen worden verstrekt door de Autoriteit Financiële Markten (AFM), die ook toezicht op de wet zal houden.Als de wet is ingevoerd, kunnen consumen ten straks op onze website in een speciaal register nagaan of de dienstverlener met wie ze in zee willen wel over de juiste pa pieren beschikt" ver telt Seger Pijnen burg, woordvoerder van de AFM. „Dat kan ook nu al voor kredietverstrekkers, vermogensb eheer- ders, effectenbemid delaars en beleg gingsinstellingen. Maar straks dus voor een veel bredere E S G E 8M groep van financieel m I* adviseurs, hypo- fi C U M theekverstrekkers, tussenpersonen en Brenda van Dam dergelijke." Wie geen internet heeft, kan bellen met de Toezichtslijn van de AFM. Zorgplicht en transparantie zijn de eisen waarmee consumen ten het meest in aanraking zul len komen. Zorgplicht betekent in feite dat de dienstverlener al tijd moet handelen in dienst van de consument. Transpa rantie wil bijvoorbeeld zeggen dat de informatie begrijpelijk en niet misleidend is. In de praktijk zal een dienstverlener

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25