Cyprus zegt 'Nee' tegen VN-plan BUITENLAND Vredesproces Ambon in gevaar na nieuw geweld Socialist Fischer nieuwe Wereld waarschuwt Sharon: Laat Arafat met rust president van Oostenrijk Einstein vertelde grappen aan zijn sombere papegaai Grieks-Cyprioten houden Turks deel eiland buiten de Europese Unie Voor het eerst aanslag op Iraakse olieplatforms Gaddafi slaapt bij bezoek aan België in tent Meeste Britten tegen Europese grondwet isabetoging in loor abortus INGTON - In de Ameri- - hoofdstad Washington Sc steren honderdduizen- ensen de straat op ge- roor een betoging voor ht op abortus. De pro- 01 eenkomst is een reactie jingen van de conserva- iresident Bush om het isrecht te beperken. Bij rs in Washington waren i Hollywood-coryfeeën, Vhoopi Goldberg, Demi - Susan Sarandon, Kevin e' en Alec Baldwin. Het 1tot een verbale confron- ïet tegenstanders van is. die abortus vergeleken [holocaust. IV s jwe gevallen 1SARS in China i-De vrees voor een eSARS-epidemie in Chi- rdt steeds groter. Nadat pen week ail twee beves- s in twee vermoedelijke ge- van de longziekte bekend I n, heeft het ministerie Iksgezondheid gisteren ns vier vermoedelijke jevallen gemeld. Alle vier iwe gevallen zijn familie ii 20-jarige vrouw van elopen week werd vast- I dat ze aan SARS lijdt. verklaarde i mensen zalig in-stad - Johannes Pau- eeft gisteren vijf geeste- in een leek zalig ver in een mis op het Sint plein. In de 25 jaar van ntificaat heeft Johannes 1.330 mensen zalig ver meer dan zijn voorgan- n de laatste vijfhonderd elkaar. Voor het eerst :n vrouw een topfunctie 'aticaan. Zuster Enrica a (60) wordt on- etaris van de Congrega- Instituten van het Ge- even, het Vaticaanse mi- dat gaat over ordes van ;en en nonnen. Eerder hoogleraar sociologie. Ie kerk is dit een kleine aar voor de Romeinse dit een tamelijk grote ie", aldus de Romeinse Messaggero die de be- ig zaterdag onthulde. rwegen actief I Sri Lanka 0 - De Noorse minister rcenlandse zaken Jan Pe- brengt begin mei een be- p Sri Lanka om te pro- e vredesonderhandelin gen de Sri-Lankaanse re in de Tamil-Tijgers even in te blazen. Presi- jandrika Kumaratunga Noorse bemiddelaar digd. Noorwegen speel- ilang een bemiddelende b burgeroorlog op Sri in hielp begin 2002 een [et-vuren totstandko- brig jaar november brak bemiddelingspoging af. and:geen iring satelliet 1 - Rusland heeft giste- ancering van een mili- [elliet vanaf de basis )er in Kazachstan om the redenen uitgesteld, brecies mis was, is niet gemaakt. Een raket van [Zenit-2 zou de Kos- jelliet in een baan om de (engen. Vorige maand lancering ook al niet jen vanwege een storing ket, meldde het persbu- pR-Tass. nhaat in (land minder l Het aantal strafbare Duitsland met een Ktremistische of antise- 1 achtergrond is vorig delijk gedaald. De krant liegel heeft dat dit week- jmeld. In 2003 werden ionderd joden eri jood- lingen het slachtoffer semitisme. Een jaar (raren dat er nog bijna londerd. Het aantal ge- cidenten tegen joden I licht toe, van 28 tot 35. tal delicten met een pctremistisch motief pezelfde periode af van Dt 10.500. derlawine 17 levens - Op Sumatra zijn als an een modderlawine mensen om het leven a. Dat hebben de Indo- f autoriteiten zaterdag {emaakt. Zeker zes worden vermist. De Ijn passagiers van een loor een modderlawine roffen. Veertien passa gen het ongeluk over- ar zes mensen wordt )cht. Modderlawines le afgelopen jaren iker voor in Indonesië, ecologen is dat een ge- de grootschalige ont- van delen van het uit- Indonesië. maandag 26 APRIL 2004 wenen/anp - De socialist Heinz Fischer wordt de nieuwe presi dent van Oostenrijk. Fischer versloeg zijn conservatieve uit dager en minister van buiten landse zaken Benita Ferrero- Waldner. De 65-jarige Fischer van de SPÖ kreeg ruim 52 pro cent van de stemmen. Zijn ri vaal van de behoudende Volks partij (ÖVP) blijft steken op iets minder dan 48 procent. Fischer is het eerste socialistische staatshoofd in achttien jaar. De ervaren en bekwame, maar ook wat kleurloze Fischer maakte gedurende veertig jaar carrière in SPÖ. De 'partijsoldaat' zat meer dan drie decennia voor de socialisten in het parlement en was twaalf jaar lang voorzitter van de volksvertegenwoordi ging (1990-2002). Heinz Fischer. Foto: EPA In die laatste functie aarzelde hij niet herhaaldelijk tegen de belangen van zijn eigen SPÖ in te handelen. Zijn onpartijdig heid werd geprezen door zijn politieke opponenten. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël is het afgelopen weekeinde van vele kanten gewaarschuwd de Palestijnse president Yasser Arafat met rust te laten. Onder meer Egypte, de Arabi sche Liga, Rusland, Spanje en Frankrijk protesteerden tegen uitlatingen van de Israëlische premier Ariel Sha ron. Die zei vrijdag dat hij zich niet langer gebonden acht aan zijn belofte Arafat geen haar te krenken. Sharon zei dat ook vorige week aan de Amerikaanse president George Bush te hebben verteld tijdens zijn bezoek aan Washington. Wat Bush had geantwoord vertelde Sharon niet, maar de Amerikaanse regering haastte zich te verklaren dat er niets is veranderd. „Be lofte maakt schuld," zei een medewerker van Bush. In september nam het Israëlische kabinet het besluit Yasser Arafat te 'verwijderen'. Het liet in het midden of het zou gaan om liquidatie of verbanning, en al snel werd duidelijk dat er geen haast bij was. Al in 2001 be loofde Sharon de Amerikanen dat Arafat geen fysiek gevaar zou lopen, maar in interviews bleven ministers herhalen dat hij zich niet veilig kon voelen. Begin deze maand zei Sharon hetzelfde. „Wie joden doodt, opdracht geeft tot de moord op joden en Israë lische burgers, of wie het doden van joden organiseert, is ten dode opgeschreven", vertelde hij toen het dag blad Yediot Acharonot. Morgenavond zendt de Israëli sche televisie het vraaggesprek uit waarin Sharon zegt dat hij Amerika heeft verteld dat zijn belofte niet meer geldt. Vrijdag was een samenvatting te zien. „In onze eerste ontmoeting, ongeveer drie jaar geleden, heb ik uw verzoek aanvaard Arafat niet fysiek te kwetsen", zei Sharon tegen Bush te hebben gezegd. „Ik heb hem ver teld dat ik begrip heb voor de problemen die hiermee te maken hebben, maar ook dat ik me ontheven acht van die toezegging", voegde hij er aan toe. Net als in september hebben Israëlische regeringsvertegenwoor digers laten weten dat het niet zo'n vaart zal lopen. Vi ce-premier Ehud Olmert, een vertrouweling van Sha ron, zei gisteren dat de premier niet bedoelde dat 'van daag of morgen' een actie valt te verwachten. „Hij heeft een principiële uitspraak gedaan over Arafat en de onkwetsbaarheid die deze denkt te genieten." De Palestijnen lijken het dreigement ernstiger op te ne men. Arafat liet zich afgelopen weekeinde in Ramallah toejuichen door vierduizend aanhangers. „We wach ten allemaal op martelaarschap", zei hij. „Ik zeg tegen Sharon en zijn bende dat de berg niet zal wijken voor de wind." Donderdag stuurde Arafat zesentwintig le den van de Aksa-brigade, de militie van zijn Fatah-be- weging, weg uit de Mukata, het presidentiële hoofd kwartier in Ramallah. Het besluit was kennelijk be doeld om het Israëlische leger geen excuus te geven tot een inval. Enkele dagen eerder had de Israëlische le gerleiding Ismail Jabber, een van de Palestijnse politie- commandanten, op het matje geroepen. Hij kreeg te horen dat de gezochte militanten 'uit de bureaula van Arafa zouden worden getrokken' als ze niet zelf zouden vertrekken. De Israëlische oppositie brengt de uitspraak van Sha ron over Arafat in verband met de moeite die de pre mier zich moet getroosten om zijn partij achter zijn 'losmakingsplan' te krijgen. Op 2 mei spreken de bijna driehonderdduizend Iikoed-leden zich in een referen dum uit over het plan, dat onder meer voorziet in een terugtrekking uit de Gazastrook. „Sharon lijkt werkelijk tot alles bereid om zijn kansen te verbeteren om het re ferendum te winnen", zei Yossi Sarid van de linkse partij Yachad. Een Grieks-orthodoxe priester brengt zijn stem uit tijdens het referendum van zaterdag. Foto: Reuters door onze correspondent Hans Geleijnse Nicosia - Met een massaal 'Nee' tegen een herenigd Cyprus heb ben de Grieks-Cyprioten zater dag hun Turkse buren buiten de Europese Unie gehouden. Uit Brussel, Washington, het VN- hoofdkwartier in New York en Turkije kwamen teleurgestelde en geïrriteerde reacties op het stemgedrag van de Grieken. Bij de gelijktijdig in het Griekse en Turkse deel gehouden refe renda, kozen de Turks-Cyprio ten met bijna 65 procent vóór het VN-plan tot hereniging van het sinds 1974 verdeelde eiland, terwijl bijna 76 procent van de Grieks-Cyprioten het afwees. Omdat was afgesproken dat de Republiek Cyprus ongeacht het resultaat per 1 mei lid van de EU zal worden, zijn er geen di recte gevolgen voor het Griekse deel. De internationaal niet er kende Turkse Republiek van Noord-Cyprus ziet echter de door VN-eenheden gecontro leerde grens met Grieks-Cyprus in een buitengrens van de EU veranderen. De Grieks-Cypriotische presi dent Tassos Papadopoulos was zeer ingenomen met het oor deel van de kiezer. Hij herhaal de dat de afwijzing niet bete kent dat hereniging van de baan is. „Het plan van VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan gaf onvoldoende garanties voor onze veiligheid. De kiezers heb ben dat begrepen. We zullen verder gaan onderhandelen om het plan te verbeteren." ZijnTurkse collega Rauf Denk- tasj - ten opzichte van Turkije en de Turks-Cypriotische meer derheid in isolement geraakt - was eveneens juichend. De 82- jarige Denktasj, in 1982 oprich ter van de Turks-Cypriotische republiek, ridiculiseerde de door zijn eigen premier Talat gestelde eis tot aftreden. „De republiek is gered, er is voor mij geen enkele reden om af te tre den." De EU heeft herhaaldelijk ge steld dat oplossing van de Cy- prus-kwestie een voorwaarde is voor toetreding van Turkije zelf tot de Unie. De Turkse premier Erdogan meent dat Turkije zijn deel van de overeenkomst is nagekomen en de EU nu moet volgen. Turkije vindt dat een eind moet komen aan het in 1982 ingestelde handelsembar go tegen de niet erkende Turks- Cypriotische republiek. De EU-ministers van buiten landse zaken bespreken van daag in Luxemburg de nieuwe situatie. Europees commissaris Günter Verheugen, die zeer te leurgesteld reageerde op zowel de houding van de Grieks-Cy priotische regering als de uit slag van het referendum, heeft al gezegd dat serieus zal wor den gekeken naar manieren om het politiek en economisch iso lement van Turks-Cyprus te doorbreken. Hij had al eerder beloofd dat het veel armere Noord-Cyprus 259 miljoen euro Europese hulp zou krijgen bij een 'ja' op het Turkse deel. Volgens VN-secretaris-generaal Annan is een 'unieke en histori sche kans om het Cyprus-pro- bleem op te lossen' verloren ge gaan. Ook de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Powell was teleurgesteld. princeton/ap - Tijdens de laatste jaren van zijn leven vermaakte Albert Einstein zich door grappen te vertel len aan zijn papegaai en wimpelde hij bezoek waar hij geen zin in had af aan de deur door te doen alsof hij ziek was. Dat staat in een on langs ontdekt dagboek van de vrouw die tijdens de laat ste levensfase van Einstein zijn vriendin was, Johanna Fantova. Fantova's dagboek fragmenten over Einstein zijn in februari ontdekt bij een onderzoek van haar per soonlijke dossier in de bi bliotheek van de Princeton Universiteit, waar zij als be heerder werkte. Het in het Duits geschreven, 62 pagi na's dikke dagboek beschrijft Fantova's periode met Ein stein en de gesprekken die zij over tal van onderwerpen voerden. Over natuurkunde, de wetenschap die Einstein de Nobelprijs opleverde en hem door zijn relativiteits theorie wereldberoemd maakte, sprak hij in zijn laat ste levensjaren nog maar zel den, aldus Fantova. Liever had hij het over filosofie, po litiek en de gebreken en on- bagdad/anp-dpa-afp-rtr - Voor het eerst zijn zaterdag olieplat forms aangevallen in Irak. Bij deze en andere gevechten en aanslagen kwamen het afgelo pen weekeinde weer tientallen mensen om het leven. Drie bo ten naderden zaterdag met ho ge snelheid een olieterminal vlakbij Basra, die cruciaal is voor de Iraakse olie-export. Een van de boten ontplofte nadat het door bemanningsleden van een Amerikaans oorlogsschip was geënterd. Daarbij kwamen Albert Einstein. Foto: AP gemakken die zijn ouder dom met zich meebracht. In het dagboek beschrijft Fant ova, die 22 jaar jonger was dan Einstein, de periode van oktober 1953 tot de dood van Einstein op 76-jarige leeftijd in april 1955. Fantova zelf overleed in 1981 op 80- jarige leeftijd. In een passage van haar dagboek beschrijft Fantova hoe Einstein de pa pegaai die hij voor zijn 75ste verjaardag cadeau had ge kregen trachtte op te monte ren met het vertellen van grappen, omdat het dier vol gens hem depressief was en aandacht nodig had. drie Amerikanen om het leven. De bemanning van de twee an dere boten blies zichzelf op toen ze werden tegengehou den. Bevelhebber Abizaid van de Amerikaanse troepen in Irak denkt dat het nodig is meer troepen naar Irak te sturen dan de 135.000 miltairen die nu zijn ingezet. Hij denkt dat de veilig heid na de machtsoverdracht in Irak op 30 juni verder verslech tert. Abizaid zei dit een inter view met The New York Times van zaterdag. door onze correspondent Step Vaessen Jakarta - Het vredesproces op de Mo- lukken is in gevaar gekomen. Na twee jaar van relatieve rust vielen gisteren op nieuw doden en gewonden op het ei land Ambon in het oosten van Indone sië. Zeker twaalf mensen kwamen om en meer dan negentig raakten gewond bij gevechten tussen moslims en christe nen. Aanleiding was de jaarlijkse her denking van de RMS, de vrije Republiek Zuid-Molukken. Voorstanders van onafhankelijkheid he- sen de RMS-vlag in Kudamati, een chris telijke wijk in de stad Ambon. De politie greep in en arresteerde de voorman van de activisten, Mozes Tuanakotta. De In donesische autoriteiten verbieden de herdenking al sinds jaar en dag. Uit pro test tegen de arrestatie hielden honder den RMS-aanhangers een demonstratie door de stad. Dit leidde tot woede onder een groep moslimjongeren. Die bekogelden de de monstranten met stenen en belaagden ze met messen. De politie leek volledig overrompeld. Er volgde een schietpartij en er vielen doden en gewonden. De burgemeester van Ambon, Joop Papi- laya, zegt dat de politie alleen met rub berkogels heeft geschoten. Volgens hem waren er sluipschutters actief die op de menigte hadden geschoten. Dit kon niet door andere bronnen wor den bevestigd. Een grote groep moslims op Ambon rea geert al jaren emotioneel op de RMS-be- weging, die op de Molukken overigens niet veel aanhangers heeft. Moslimlei ders hebben sinds 1999, het begin van het conflict tussen christenen en mos lims, het verhaal verspreid dat de vooral christelijke RMS de belangrijkste oor zaak is voor het geweld. De christenen zouden de gevechten hebben ontketend om zich te kunnen afsplitsen van Indo nesië. brussel - De Libische leider Gaddafi zal bij zijn bezoek aan België morgen niet in een luxe hotelkamer over nachten, maar in een tent. Op het domein Hertoginne- dal in Brussel wordt voor de voorman van Libië een be doeïenentent opgezet, meld de dagblad Het laatste Nieuws zaterdag. Gaddafi staat erom bekend dat hij zijn buitenlandse gasten in eigen land ook in een tent ontvangt. Het is voor het eerst sinds eind jaren tachtig dat de Libische heerser een bezoek brengt aan Europa. londen/ap - Een meerderheid van de Britten voelt niets voor een Europese grondwet. Een peiling van de krant The Sun day Telegraph wijst uit dat 68 procent tegen een Europese grondwet is, terwijl slechts 21 procent voor is. Hoewel de meeste Britten de grondwet niet zien zitten, wil 51 procent wel binnen de Europese Unie blijven. Zesendertig procent ziet Groot-Brittannië liever bui ten de EU verder gaan. Premier Tony Blair maakte vo rige week bekend dat er toch een referendum komt over de Europese grondwet. Botsende treinen vervoerden dodelijke mix van olie en kunstmest door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Bijna de helft van de tot nog toe 161 slachtoffers van de treinramp in de Noord-Ko- reaanse stad Ryongchon waren scholieren van een basisschool. De 76 leerlingen stonden don derdag net op het punt de school, die op 200 meter van het station ligt, te verlaten, toen een trein met kunstmest en olie na een rangeerfout explodeer de. De ontploffing en de daar opvolgende brand verwoestten veertig procent van de gebou wen in de stad. Vijf mensen worden nog vermist, 1300 raak ten gewond. Bijna 8000 mensen zijn dakloos geworden. Hulporganisaties die van de Noord-Koreaanse autoriteiten toestemming kregen het ramp gebied te bezoeken, troffen en kel ruïnes en zwaar beschadig de gebouwen aan. Verder was de stad verlaten, op een klein aantal mensen na die nog iets van hun huisraad probeerden terug te vinden. Doden of ge wonden werden niet meer aan getroffen. „Het was duidelijk dat de eerste hulp was ver leend", zei een woordvoerder van het Internationale Rode Kruis in Peking, „en dat die operatie was afgerond". Volgens de Noord-Koreaanse autoriteiten zijn de meeste ge wonden afgevoerd naar zieken huizen in Sinuju, dat op de grens met China ligt. Peking heeft de eerste vrachtwagens met hulpgoederen al naar het gebied gestuurd. Ook interna tionale hulporganisaties heb ben steun toegezegd. Er is in het straatarme Noord- Korea aan alles een tekort, maar op het gebied van medi cijnen is de situatie op dit mo ment het meest nijpend, aldus een woordvoerder van de We reldgezondheidsorganisatie. Het grootste ziekenhuis in de buurt heeft een beddentekort. „Ze hebben niet de capaciteit om voor alle slachtoffers te zor gen", zei een hulpverlener. Bo vendien gaat het in veel geval len om moeilijk te behandelen brandwonden. De verwachting is dan ook dat het aantal slacht offers nog verder zal oplopen. Gisteren, drie dagen na de ramp, kreeg ook de rest van Noord-Korea eindelijk via de televisie te horen van de ramp. Het ongeluk is volgens het be wind in Pyongyang veroorzaakt door een menselijke fout. Bij het rangeren van goederenwa gons is op het station van Ry ongchon een elektriciteitsmast geraakt. Daarop ontstond kort sluiting en aanvullend een brand. Het vuur in combinatie met het ammoniumnitraat (kunstmest) en de olie in de goederentrei nen, zorgde voor een alles ver nietigende explosie, die tot in China, op meer dan 20 kilome ter afstand, te horen en te zien was. Door de gigantische explosie werd de stad Ryongchon zo goed als weggevaagd. Getroffen bewoners scharrelen in het puin, op zoek naar per soonlijke bezittingen. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23