Toenemend verzet tegen uitzetcentra BINNENLAND 'Situatie erger dan in het dierenasiel' 'Verenigingen bezwijken onder arbo-regels' 'Komende weken meer protesten' 'Straf in land van herkomst' Ontvoerder jongen (9) valt onderweg in slaap Herdenking slachtoffers Ravensbruck Wraaklustige Feyenoord-fans aangehouden Bos wil met Balkenende debat over werkloosheid Lek gevangenis bij inspectie over het hoofd gezien het uiteir neen i bleven zeggen tegen het fascisme vrouwen van ravensbruck 1940 1945 Anne Frank op nieuwe website jerlander wint kunstfluiten burg/mierlo - De Neder- r Geert Chatrou is zater- 1( ihet Amerikaanse Louis- litgeroepen tot wereld- ioen kunstfluiten. De jury a de inwoner van Mierlo n lom zijn virtuositeit, j: fluiten wordt alleen met ind gedaan. Chatrou [het tijdens de Internatio- histling Convention opne- e egen 46 Amerikaanse flui- a De Nederlander voerde assiek (Vivaldi) en een po stuk op. nverkeer lam 1 r kabelbrandje tl i - Het treinverkeer van en louda heeft zaterdag van- 110 uur tot gisterochtend f egen door een brand in •hbelgoot. Hierdoor was andel van ongeveer veer- lels over een lengte van 1meters verbrand en ge il en. Hierdoor konden de 5 en seinen op dit stuk leer worden bediend. Rei- tussen Utrecht en Den Centraal en tussen it en Rotterdam moesten ten via station Leiden lal en Schiphol. NS zette n in om passagiers te ver- eldrecord fetteloop ien - De Batavierenrace, irlijkse loopwedstrijd udenten, heeft dit week- een nieuw wereldrecord igd als grootste estafette- Je Stichting Batavierenra- dt elk jaar een estafette- in Nijmegen naar En- ivoor studenten aan QStellingen en universi- Dit weekeinde liepen 295 n met in totaal 7375 ren- wedstrijd. De estafette- rer 175 kilometer werd r gewonnen door het an de Rijksuniversiteit igen. De ploegleden lie race in tien uur en 35 in. en betrokken ood vrouw i - De politie heeft vrij- se mannen aangehouden gelijk betrokken zijn ge tij de dood van een 40-ja- )uw uit Heerlen. Het li- van het slachtoffer werd dag op de vluchtstrook snelweg A76 ter hoogte th gevonden. De vrouw loor een misdrijf om het )e politie onderzoekt wat ras van de twee aange- i mannen van 36 en 32 wonen beiden in België, i de politie gisteren. argewonde bij icht in Tilburg t - Bij een massale vecht- an de Jan Heijnstraat in [is gisteren een persoon ewond geraakt. Hij is in toestand opgenomen in cenhuis. Er zijn meer ge- maar het is onduidelijk De politie heeft dertien aangehouden die be- i waren bij de vechtpartij inimaal twintig mensen iben deelgenomen. Een oerder verwacht dat inhoudingen worden t begrip voor :e' Duitsers - In de houding van Ne- ers tegenover Duitsland eidelijk een omslag te Waar de meeste Neder- Duitsers toch vooral helemaal fout in de oor- nen nu in beide kampen n los over klein mense tijdens het nazi-regime. ;e groeit het wederzijdse bleek gisteren tijdens de atie in Wittem van een [er de verhouding tussen s en Nederlanders. In k 'Wederzijds' verhalen p en Nederlanders uit de limburgse grensstreek p ervaringen tijdens en jorlog. laboratoria in lant opgerold [lebrord - De politie iterdag in Rijsbergen een ^oratorium opgerold. 1 ontdekten het labora- tijdens huiszoekingen in jlerzoek naar de produc- pn handel in verdovende pn. In Tilburg stuitte het beksteam op een mobiel prium. De politie hield ionen aan, onder wie de e hoofdverdachte uit llebrord. Met de aan- gen heeft de politie de in drugs een gevoelige gebracht. Alleen al in het )rium in Rijsbergen wer- ïderden liters grondstof- r de productie van XTC bffen, evenals tweehon- ir halffabrikaat. Ook i politie twintig liter zui- 1K, wat genoeg is voor pr 300.000 pillen. maandag 26 april 2004 rotterdam/anp - De komende weken zijn meer acties te ver wachten bij de twee uitzetcen tra (Rotterdam Airport en Schip hol) waar uitgeprocedeerde asielzoekers wachten op hun definitieve uitzetting. Gister middag demonstreerde een groep van zestig mensen van de Aktiegroep Sluit de Uitzetcentra bij het uitzetcentrum bij Rotter dam Airport. Volgens een woordvoerder van de actiegroep hebben vluchte- lingèn en migranten een mensonwaardig bestaan in de uitzetcentra. „Wat hebben ze misdaan, behalve dat ze geen papieren hebben?" De actie voerders maakten op het vroe gere Zestienhoven met veel la waai hun ongenoegen kenbaar over het migratie- en uitzet tingsbeleid van de regering. De actievoerders eisten vrijla ting van de mensen in het cen trum. Ze sloegen op potten en pannen en schreeuwden, in de hoop dat de vluchtelingen hen konden horen. Om de demonstranten in de gaten te houden, was er veel politie op de been. Toen zij een paar hekken omgooiden, wer den nog twee pelotons mobiele eenheid ingezet. Verdere onge regeldheden bleven uit. Op 21 maart, anti-racismedag, verhinderde de politie een de monstratie bij hetzelfde uitzet centrum. Het gemeentebestuur stond de demonstranten dit maal toe in een omheind vak te gaan staan. Zij gooiden uit pro test enkele hekken om. De de monstranten hingen spandoe ken op met de leuzen 'Er be staan geen onwettige mensen, wel onmenselijke wetten', en 'Fort Europa begint hier'. Het uitzetcentrum op Rotterdam Airport is in juni 2003 in ge bruik genomen. Op Schiphol is ook een centrum. De regering wil binnenkort de capaciteit van de centra uitbreiden, in Rotterdam in ieder geval van tweehonderd naar driehonderd plaatsen. den haag/gpd - Veroordeelde criminele illegalen moeten hun straffen niet hier uitzitten, maar in hun land van her komst, vindt het LPF-Kamerlid Hilbrand Nawijn. Nawijn wil daarom dat de regering verdra gen sluit voor de uitwisseling van delinquenten met landen als, Marokko, Algerije, Turkije, Suriname, Nederlandse Antil len en het voormalige Joego slavië. Volgens de LPF komt 35 pro cent van de hier verblijvende illegalen in aanraking met poli tie en justitie vanwege strafbare feiten. De partij vindt het waan zin dat slechts de helft van de criminele illegalen na het uitzit ten van hun straf wordt uitge zet. De andere helft wordt weer de straat opgesmurd en ver dwijnen in de illegaliteit. Na wijn meent dat zijn voorstel er uiteindelijk toe leidt dat het ge vangeniswezen in Nederland ontlast wordt zodat er cellen vrijkomen voor andere veroor deelden. door Dick Hofland den haag - De minister vindt het niet hard, maar duidelijk. Tegenstanders vin den het onmenselijk. Het uitzetbeleid van het kabinet leidt volgens hen tot situaties in 'deportatiecentra' die erger zijn dan in een dierenasiel. Op hun hurken zitten ze in kooien, die nog het meest doet denken aan een die renasiel. Zo worden uitgeprocedeerde asielzoekers in het uitzetcentrum Zes tienhoven (Rotterdam Airport) een uur tje per dag 'gelucht'. De rest van de tijd zitten ze, met z'n tweeën, minimaal ze ven uur in hun cel zonder ramen en in het 'recreatiecentrum' waar helemaal niets te doen is. „Mensen die niets hebben gedaan wor den behandeld alsof het de meest le vensgevaarlijke criminelen zijn", zegt Jet - 'doe maar geen achternaam'. Ze is lid van de actiegroep Sluit de Uitzetcentra. „Er zitten ook kinderen, vrouwen en moeders met baby's", weet Jet. „De be doeling was dat uitgeprocedeerde asiel zoekers twee, hooguit drie dagen in zo'n centrum zouden verblijven. Maar in de praktijk is het veel langer. Het kabinet zegt dat het gemiddeld elf dagen is, ter wijl het soms wel drie maanden is. En er is ook gebrek aan goede zorg, zoals blijkt uit een rapport van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Als iemand een klacht heeft, duurt het minstens een kwartier voordat er überhaupt naar wordt geke ken." Menig deskundige had er voor gewaar schuwd, dat de uitzetcentra plekken van nieuw leed zouden worden: het is vra gen om moeilijkheden als je gezinnen die naar hun geboorteland terug moe ten, maar dat niet willen, door de vreemdelingenpolitie laat oppakken en in een soort gevangenis zet. Minister Verdonk van vreemdelingenza ken vindt niettemin, dat uitgeprocedeer de asielzoekers daar moeten wachten op de reis die ze voorgoed uit Nederland verwijdert. Vlak voor het weekeinde maakte ze nog klip en klaar duidelijk dat het aantal plekken in de uitzetcentra omhoog moet, niet in de laatste plaats om illegalen in op te sluiten. De regering streeft naar een 'streng maar rechtvaardig' asielbeleid en daar door is volgens de meest recente cijfers de instroom van asielzoekers van 32.495 in 2001 teruggebracht naar 13.402 vorig jaar. Het uitzetbeleid dat de minister Verdonk nu voorstelt, is volgens menig een echter onuitvoerbaar. Ze wilde aan vankelijk in drie jaar ongeveer 26.000 mensen uitzetten. Dat worden er min der, omdat de zogeheten schrijnende gevallen mogen blijven. Over dat begrip bestaat echter onenigheid in het parle ment, waardoor het nog altijd onduide lijk is hoeveel mensen mogen blijven. berg en terblijt/gpd - De negenjarige Steijn Bastings is zaterdag na een grootscheepse zoekactie gevonden, nadat hij eerder op weg naar zijn opa was ontvoerd. De ont voerder, een 35-jarige verstandelijk gehan dicapte man uit Maastricht, dwong de jon gen mee te gaan en bedreigde hem 'dood te maken'. De man wilde met de jongen naar Duitsland fietsen, maar besloot onderweg even uit te rusten. Beiden werden door voorbijgangers slapend op een bank langs de weg gevonden in het doipje Eys. De man is gearresteerd en diezelfde nacht nog verhoord door de politie. Ook de jon gen is ondervraagd. De ontvoerder wordt vandaag voorgeleid voor de officier van jus titie in zijn woonplaats. Steijn Bastings werd zaterdagmiddag rond vier uur door zijn ouders als vermist opge geven. Hij was om een uur vanaf zijn huis in Berg en Terblijt op de fiets vertrokken naar zijn grootouders in Sibbe. Toen hij daar niet was aangekomen, heeft de familie eerst zelf gezocht en vervolgens de politie ingeschakeld. Toen een rondgang langs klasgenootjes en vriendjes niets opleverde, werd een zoekactie op touw gezet. Politie, brandweer en ME werden ingezet en zo'n zestig mensen meldden zich vrijwillig om mee te zoeken. Vanaf luchthaven Schiphol kwam een helikopter met infraroodappara- tuur die de omgeving afzocht. In totaal werkten zo'n 125 mensen mee aan de zoektocht, die tot de jongen en zijn ont voerder langs de weg werden gevonden, om een uur 's nachts. Uit de verklaringen bleek volgens de politie dat de man het kind onder druk had gezet met hem mee te fietsen naar Duitsland. Omdat de jongen moe was, werd besloten om even op de bank uit te rusten. Een voorbijganger, die had gehoord van de ver missing, waarschuwde de politie. Meer de tails over de verklaringen van de man en de jongen wil de politie in het belang van het onderzoek niet kwijt. Gistermiddag heeft de politie samen met de negenjarige de he le route nog eens nagetrokken. Amsterdam - Bij het monument ter herdenking van het vrouwenkamp Ravensbruck op het Muse umplein hield de Amsterdamse wethouder H. Maij gisteren een korte toespraak en werden gedichten voorgelezen door kinderen van de Nicolaas Maes- school, die het monument hebben geadopteerd. De overlevenden en hun familieleden en vrienden legden bloemen neer bij het monument. Het was de 59ste herdenking van de slachtoffers van het concentratiekamp. In Ravensbruck verbleven 135.000 vrouwen en kinderen uit alle delen van Eu ropa. Van hen vonden 92.000 de dood. Veel vrou wen werden gedwongen tot dwangarbeid in de fa brieken van Siemens, waarbij velen omkwamen door uitputting. Foto ANP/Evert Elzinga niimegen/anp - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in de binnenstad van Nijmegen vijf supporters van Feyenoord aangehouden. Een groep van ongeveer vijftig fans was naar de stad gekomen in de hoop er aanhangers van Ajax te treffen, aldus een politiewoord voerder gisteren. Ajax speelde gistermiddag in Nijmegen de competitiewed strijd tegen NEC. Twee ver dachten bleken in het bezit van een honkbalknuppel en een ploertendoder. Anderhalve week geleden bestormden aan hangers van Ajax het veld na af loop van een wedstrijd tussen Jong Ajax en Jong Feyenoord in Amsterdam. Sindsdien gaan geruchten dat Feyenoord-fans wraak willen. Omdat NEC-Ajax een risicowedstrijd is, was de ME in de nacht van zaterdag paraat en snel ter plaatse. Om de rust te bewaren bleven de pelotons in de stad. PvdA-leider: Alle seinen op rood rotterdam/anp - PvdA-leider Bos daagt premier Balkenende uit om snel met hem in debat te gaan over de oplopende werk loosheid. Op een partijbijeen komst in Rotterdam uitte Bos zaterdag zijn grote zorgen over de maatregelen van het kabinet die volgens hem funest uitpak ken voor de werkgelegenheid in Nederland. „Dit kabinet maakt het alleen nog maar erger." Hij wees onder meer op het versneld afschaffen van de fis cale regeling om laaggeschool den aan het werk te helpen en de ruzie die het kabinet met de sociale partners uitvecht over het prepensioen en het Na jaarsakkoord. Ook ligt er nog steeds het plan om een deel van de onroerende zaakbelasting af te schaffen, terwijl volgens Bos die lastenverlichting beter inge zet kan worden voor bevorde ring van banengroei. De PvdA-leider zei tegenover zijn achterban dat „alle seinen op rood" staan. Hij verwees naar de werkloosheid die is op gelopen tot boven een half mil joen, de grote jeugdwerkloos heid en de lage economische groei. De CDA-fractie vindt het geen goed idee. Volgens vice-fractie- voorzitter en woordvoerster So ciale Zaken, Verburg, wordt er voldoende gedebatteerd over onderwerpen als jeugdwerk loosheid. Zij zei voor Radio 1 dat Bos zijn kruit beter droog kan houden tot de algemene politieke beschouwingen, die in september plaatsvinden na prinsjesdag. Dan is volgens Ver burg bovendien ook duidelijk wat het overleg met de sociale partners over de WAO en het prepensioen heeft opgeleverd. maastricht/gpd - Twee gedeti neerden die zaterdagmiddag ontsnapten uit de Overmaze gevangenis in Maastricht, kon den in een hoek van de sport - plaats over een hek klimmen. Het gat in de beveiliging is niet ontdekt bij een recente contro le van de beveiliging door ex terne deskundigen. Zij keurden de beveiliging goed. De twee mannen - een 24-jari- ge Algerijn en een 31-jarige Al banees - sprintten bij het be treden van de sportplaats met een naar de hoek en klommen over het hek. Op dat moment werden een touw en een vuur wapen over de muur gegooid. Terwijl de overige gedetineer den en het personeel zich te rugtrokken, klom het duo met behulp van het touw over de muur. De mannen kwamen vervol gens in de gracht rondom de Overmaze gevangenis terecht, waarna ze met een nat pak in een gereedstaande Opel Corsa zijn gestapt. Amsterdam - De Anne Frank Stichting heeft giste ren een nieuwe internetpagina in gebruik geno men met informatie, unieke foto's en filmbeelden van Anne Frank. Op de website staat de meest complete en actuele geschiedenis van het joodse meisje, aldus de stichting. De bezoeker van de website kan de enige bewegende beelden zien van Anne, die tijdens de Tweede Wereldoorlog onder gedoken zat in het Achterhuis in Amsterdam. Miep Gies, die de familie Frank en de andere onderdui kers in het Achterhuis hielp, opende gisteren het gastenboek op de site. „Ik vind het geweldig dat ik het verhaal van Anne Frank op mijn leeftijd, 95 jaar, nog via de website kan vertellen", aldus Gies. Anne Frank hield in de oorlog een dagboek bij, waarmee ze na haar dood internationale roem ver wierf. De website www.annefrank.nl is ontwikkeld omdat het op 12 juni 75 jaar geleden is dat het in ternationaal bekende meisje werd geboren. De stichting organiseert in dat kader verschillende ac tiviteiten, waaronder een fototentoonstelling. Foto Anne Frank Stichting sittard/gpd - Slechts een op de vijf verenigingen in Nederland kan voldoen aan de verplichtin gen uit de Arbowet. Vrijwilligers hebben grote problemen met de zogeheten arbocheck. Ze moeten elk denkbaar risico in het gebouw of bij een activiteit opsommen. De risico-inventa risatie bestaat uit hele waslijs ten met vragen, waarvan het beantwoorden onbezoldigde bestuurders handenvol werk kost. En als ze de checklijst af hebben ligt er nog een karwei: dan moeten verenigingen nog een plan opstellen om die risi co's uit te bannen, het zoge naamde plan van aanpak. De nood is zo hoog dat vier Limburgse stadsbesturen - Sit- tard-Geleen, Maastricht, Heer len en Venlo - binnenkort een brandbrief naar Den Haag stu ren om erop aan te dringen ri goureus te kappen in het woud van 'zinloze regels' en vereni gingen (financieel) te helpen aan de verplichtingen te vol doen. De gemeentebesturen vinden vindt dat de rijksoverheid door slaat; na de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam heeft het aantal re gels volgens het stadsbestuur ongekende hoogten bereikt. De berg papierwerk maakt het vin den van vrijwilligers die de kar willen trekken nog moeilijker dan het al is, waardoor leegloop van de clubs dreigt. Daar komt nog bij dat die bestuurders per soonlijke aansprakelijk gesteld kunnen worden als er toch iets mis gaat. Uit landelijk onder zoek blijkt dat 22 procent van de verenigingen werk maakt van de verplichtingen uit de Ar bowet. Vier van de vijf komen daar dus niet aan toe. Wie zich er niet aan houdt kan een boete krijgen. De Arbeidsinspectie legt bedrijven boetes op die va riëren van vijfhonderd tot tien duizenden euro's. Demonstranten trekken een hek bij het uitzetcentrum Rotterdam Airport omver. Foto: GPD/Roel Dijkstra Home Anöe Frank Museum Acfiwfies New» Service A-Z SvieMap

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21