GESPREK VAN DE DAG Klem tussen hoeden als vliegende schotels JK: De buit is binnen Vrijgezellen Confitureset Ontwerp trouwjurk blijft niet geheim Lentekriebels De prinsen Pieter-Christiaani Floris, zonen van prinses Mar griet en Pieter van Vollenhove zijn de laatste twee vrijgezelle in het koninklijk huis. Alle kin deren van koningin Beatrix zij nu gehuwd, bij de Van Vollen hovens alleen de oudste twee (Maurits en Bernhard jr). Floi (29) lijkt het dichtst bij een ve loving. Hij heeft al een paar ja verkering met Aimée, die vol gens de RVD tot zijn 'hechte vriendenkring' behoort. De gemeente Delft heeft prin Friso en prinses Mabel zaterd een speciale confitureset van porselein, vervaardigd door d Koninklijke Porceleyne Fles, geven. Het is een replica van uit de zeventiende eeuw. Vol gens burgemeester Van Oor schot werden de schaaltjes in het verleden ook vaak gebruil bij een rijsttafel. Mabel en Friso verlaten het stadhuis van Delft. Foto: GPD/Annette Vlug Mabel Wisse Smit had zaterdag één grote tegenslag. Het geheim van haar frivole bruidsjapon, naar eigen zeggen 'klassiek met een knipoog', lag al voor de bruiloft op straat. Weekblad Story onthul de woensdag al een schets van de met 248 handgemaakte strikken versierde sneeuwwitte jurk. En hoewel medewerkers van de ont werpers betrokkenheid bij het maken van de jurk ontkenden, lekte ook dat uit. „Story zou Story niet zijn als wij niet tóch het ont werp van de jurk aan u konden onthullen! Voor het fikse bedrag van 65.000 euro heeft Mabel haar jurk laten maken door het be faamde ontwerpersduo Viktor Rolfverklapte hoofdredacteur Angela Hoogeveen gretig. De tra ditie wil dat bruidegom en gasten de bruidsjapon pas op het aller laatste moment zien. Maar zo'n geheim is lastig te bewaren met media die tuk zijn op nieuws. Meestal lekt de naam uit, zoals die van de Italiaanse modeontwerper Valentino voor de jurk van prinses Maxima, maar blijft het ontwerp zorgvuldig verborgen. Dit keer lukte ook dat niet. Mabel is zelf overigens nauw betrokken ge weest bij de keuze en het ontwerp van haar jurk. In het atelier van Viktor Rolf is er door vier men sen 600 uur aan gewerkt. Voor het ruitmotief in de jurk en de strik ken is dertig meter zijde gebruikt. De rok telde 128 strikken, het lijfje 85 en de 2,75 meter lange sleep nog eens 35. Ook de kleding van de bruismeisjes en vijf bruidskin deren is daar gemaakt. De dia deem die Mabel droeg komt uit koninklijk bezit en is samenge steld uit een grote saffiertiara die in 1881 in opdracht van koning Willem III in Parijs is gemaakt voor zijn echtgenote koningin Emma. CPD DAGELIJKS LEVEN .-'.PIE. VICTOR.! ALU- MEIJJEÏ utr MJjW K-LAS- V^REW VEAUEFD op OE. FBH^LVE- iKL MENSELIJK Voor de bruidskinderen duurde de huwelijksdienst zaterdag veel te lang. ANNA van Lippe-Biesterfeld van Vollenhoven, het net drie jaar geworden dochtertje van prins Mau rits en prinses Marilène, kon haar geeuwen niet onderdrukken. Keer op keer rekte ze zich flink uit, schoof heen en weer op haar stoel en keek naar haar ouders. Tegen het einde van de plechtigheid in de Ou de Kerk besloot ze zelfs een showtje weg te geven door haar rokje op te lichten. Ook kwebbelde ze af en toe duidelijk hoorbaar. Dominee Carel ter Linden moest op een gegeven moment zelfs even wachten op de onrustige kinderen. Mabel Wisse Smit probeerde met glimlachen, sussende woordjes en gebaren de kinderen af te leiden en stil te krij gen. Prins Maurits zette zijn vinger aan zijn lippen om Anna haar mond je te doen houden, met wisselend succes. Het strooien van de bloe men ging de vijf bruidskinderen be ter af dan het stilzitten. De bloe- menblaadjes waren halverwege de kerk al op want de kinderen hielden onderling een wedstrijd wie het eerst al het strooigoed kwijt was. Eén bruidsjonker Max Knap (6) had daarvoor de beste oplossing be dacht: gewoon het mandje omkiepe ren. PRINS BERNHARD toonde zich za terdagmorgen WOEDEND op zijn politie-escorte. Dat reed op weg naar de Oude Kerk een verkeerde route, waardoor de wagen met de prins in het gedrang van het publiek terecht kwam. Het was millimeter werk en de auto reed bijna over de tenen van de toeschouwers. Voor het uitstappen opende Bernhard het raampje en vroeg waarom de weg niet was afgezet en of het niet beter geregeld had kunnen worden. Ook na afloop van de dienst onderhield de prins zich enige tijd met zijn mo torbegeleiders Foto: ANP/Jeroen van der Meyde Het huwelijk van Friso en Mabel Wisse Smit is zaterdag door ruim 2,3 MILJOEN MENSEN live via de televisie gevolgd. De samenvatting later op de dag was goed voor 667.000 kijkers. Dat blijkt uit cij fers van de stichting Kijkonderzoek. Ter vergelijking: de halve finale van Idols trok zaterdagavond 2,7 mil joen kijkers en het interview met het bruidspaar eerder in de week 2,6 miljoen. Het huwelijk werd ook op de Duitse zenders ARD en ZDF rechtstreeks uitgezonden. Voor JK (23) uit Gouda is de buit binnen. „Iedereen dacht dat ik als eerste uit de finale zou verdwijnen en ik ben toch maar mooi derde geworden. Ik heb alles laten zien, mijn zang, dans en mijn zelfge maakte kleding. Ik ben blij met de ze plek. Het moet raar lopen als ik geen platencontract krijg." Het gaat te ver om te stellen dat JK za terdagavond opgelucht was dat Idols voor hem voorbij is. Maar het komt wel erg dicht in de buurt. Hij toonde zich direct na afloop niet teleurgesteld dat Maud en Boris er met de echte finaleplaatsen van door zijn gegaan. „Wie van de deelnemers van vorig jaar won meteen een Edison voor de beste nieuwe artiest? Precies: Hind. En zij werd derde bij de vorige Idols." Eerder zei hij bij het afscheid van het publiek: „Vorig jaar viel ik bij de audities al af en nu derde. Is Anselm Feuerbach De humor draagt de ziel over de afgronden heen en leert haar met haar eigen leed te spelen Foto: ANP/Rick Nederstigt toch een prestatie." Voor de uit zending waren er velen die JK en Boris de beste papieren gaven voor het bereiken van de finale. Maud (22) uit Nijmegen gold als de meest waarschijnlijke kandidaat voor de derde plaats bij Idols. Ze had niet voor niets als vier keer op de kruk gezeten omdat er weinig mensen op haar gestemd hadden. Maar Maud had een bijzonder sterke avond en JK kreeg toch wat kritiek van de jury. Jury en publiek (2,7 miljoen mensen keken) bleken het vervolgens eens: JK moest naar huis en Maud en Boris mogen on derling uitmaken wie de Idol 2004 is. JK is erg tevreden over zijn eigen prestaties bij Idols. Dolf Rogmans Sjeik Salman bin Hamad al-Kha- lifa (34) viel zaterdag op tussen de uitbundig van hoeden, strikken en andere accessoires voorziene gas ten bij het kerkelijk huwelijk van prins Friso en Mabel Wisse Smit. De kroonprins van Bahrein, erevoorzitter van de zwaarddans vereniging van zijn land, maar ook opperbevelhebber van de de fensiemacht, was gekleed in het traditionele Arabische gewaad. De precieze relatie tussen het bruids paar en de prins uit het in de Per zische Golf gelegen koninkrijk bleef een goed bewaard geheim. „Dat is een zaak van het bruids paar", aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst. Of ze elkaar van het zwaarddan sen kennen, kon hij niet zeggen. De sjeik, een van de weinige bui tenlandse koninklijke gasten naast het Noorse koningspaar, kwam op het laatste moment zon der zijn vrouw sjeika Hala. Hij was niet de enige moslim met hoofdbedekking op de voorste rij in de Delftse Oude Kerk. De am bassadeur van Maleisië, Noor Fandra Binhi Mohd Ariffin, aan wezig als deken van het corps di plomatique en vertegenwoordiger van alle ambassadeurs, was met haar hoofddoek tussen de 'hoe den als slagschepen' eveneens een opmerkelijke verschijning. Ze zat naast de voorzitters van de Eerste- en Tweede Kamer, die eveneens uit hoofde van hun functie waren uitgenodigd. Het ging zaterdag dan wel om het huwelijk van een op dat moment ex-lid van het koninklijk huis, niettemin waren er nog tal van of ficiële gasten. Zoals de ministers van staat, Van der Stoel, Lubbers, Van Mierlo en Kok, een deputatie van het kabinet, onder aanvoering van een opmerkelijk jolige minis ter-president Jan Peter Balkenen de. In het stadhuis gedroeg hij zich samen met vice-premier Thorn de Graaf als een koorknaap op schoolreisje, druk gebarend en grappend en wijzend naar de journalisten. Prins Willem-Alexander had daar een ander probleem. Gezeten achter de zus van de bruid, Nico- line Wisse Smit, en naast zijn echtgenote Maxima kon de prins én niets zien én niet bewegen. Beide dames namelijk concur reerden met elkaar om de prijs 'grootste hoed' - een wedstrijd die Wisse Smit met straatlengte voor sprong overigens won. De prins sprak Nicoline er op aan, maar het hoofddeksel ter grootte van een vliegende schotel ging niet af. CPD Het zijn emoties die je tegenkomt in jaarverslagen van het Bureau Slachtofferhulp. De radeloosheid, de ont reddering en het verslagen gevoel van mensen die voor het eerst hun door inbrekers bezochte woonkamer binnenstappen. Alles wat hen vertrou wd en dierbaar was, is van zijn plek. Aangetast. Geschonden. Over hoop gehaald. Het zijn grote woorden die je normaal gesproken onaangedaan tot je neemt. Totdat je er zelf mee te maken krijgt. Mijn dochter (12) en ik staan op de drempel van onze woonkamer, die van zijn ver trouwdheid is ontdaan. „Wat is er gebeurd?", vraag ik, met verstikte stem. Haar antivoord is niet alleen omkleed met die mengeling van wanhoop en vertwij feling die ik zojuist beschreef. Er klinkt ook woede in door. Mama heeft de kamer veranderd!" Het is voor haar nog erger dan voor mij. Ik kom uit een gezin waarvan de moeder elke drie maanden last kreeg van de lentekriebels en alle stoelen en tafels be gon te verschuiven. Kasten van hun plek haalde. En schemerlampen omwisselde. De kamer werd zo vaak veranderd dat het iets vertrouwds kreeg. In het be perkte aantal varianten dat ze had om te puzzelen met vier rookstoelen, een salontafel en een eettafel, had je op een bepaald moment elke combinatie al meerdere keren gehad. Wij wonen sinds 1989 in hetzelfde huis. Mijn dochter is er geboren. Net als, vier jaar later, mijn zoon. Be houdens een grote verbouwing aan het eind van de vorige eeuw, kennen ze de kamer niet anders dan met de tioee stoelen naast elkaar en met de rug naar het raam, waar je zo heerlijk met het licht van achteren kon lezen. Met de bank tegenover de tv en de rode stoel die in het open gedeelte van de ruimte stond, op een zodanige plek dat alleen de vrouw des huizes er plaatsnam. Dat heb je soms, met bepaalde stoelen. Ze geven elke kamer zijn natuurlijke indeling. En nu? De rode stoel staat voor het raam, op een plek waar eerst de twee andere stonden. Er ligt een groot kussen naast, maar dat verheelt niet dat deze fauteuil hier heel eenzaam staat te zijn. De twee stoelen die eerst voor het raam stonden, zijn naar de andere kant van de zithoek verhuisd, met hun rug naar de open ruimte die zich, meters verderop, uitstrekt tot de eet- hoek. Die, het is maar een schrale troost, nog steeds op zijn oude plek staat, omdat er vier lampen in het pla fond zijn geschroefd die precies op je bord schijnen. Ook de bank staat nog op zijn plek, vermoedelijk al leen omdat er een woud van lelijke snoeren achter langs loopt. Tussen de twee stoelen in het midden van de ruimte staat nu het kleine vierkante tafeltje, met de pootjes van een teckel, met de gezinsagenda en de laatste uitgave van de tuin- en lifestylebladen op zijn rug. Eerst stond dat naast de rode stoel. Het voelt aan alsof we bij vreemden zijn binnenge stapt. Alsof Martijn Krabbé met behulp van de buren ons huis heeft verbouwd. Ik hoor dat mijn dochter boos de trap opstampte toen ze tussen de middag uit school was thuisgekomen. Haar lievelingsstoel waar ze altijd in las - de linker met de rugleuning naar het raam - is van zijn plek. Ze beschrijft mij nog even hoe Het bruidspaar omringd door naaste familie: Bovenste rij, van links naar rechts: prins Constantijn en zijn vrouw Laurentien; kroonprins Willem-Alexander en zijn vrouw Maxima. Recht Mabel staat haar moeder en links van prins Friso zijn moeder, de koningin. Foto: Reuters/Marcel Antonisse ze er altijd in zat, alsof ze afscheid heeft moeten ne men van een oud en dierbaar ritueel. Dan zat ik er zo scheefin, met mijn benen over de leu ning en mijn voeten op de zitting van de ande- re stoel. Ik weet het. Ik zie haar nog zo zitten. Het licht kwam er prettig van achter, zodat je er zelfs in de winterschemering nog zonder lamp kon lezen. Ik zat er ook graag. Op hun nieuwe plek is het dichtstbijzijnde raam zes meter ver derop. En ik weet nóg wel vijf nadelen, die allemaal geen enkele indruk ma ken op de veroorzaker van dit tomelo ze leed. Al vier avonden zitten mijn dochter en ik samen te mokken op de bank. Onze vertrou wde stoelen staan treurig leeg op een plek die de hunne niet is. Al die tijd heeft er nog niemand op gezeten. Kunnen we dan helemaal niks doen? vraagt mijn dochter. Misschien dat dit helpt, zeg ik. Dit stukje is een aanklacht tegen alle moeders die in het voorjaar de woonkamer veranderen. Reageren?: column@dickvanderplas. nl Ook prinses Maxima had voor een ruim model hoed gekozen. Foto: Reuters/Michael Kooren

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20