Boogerd de sterkste maar niet de snelste UVS hoeft hoofdklasse niet te vrezen Marwijk st Happel Renner moet opnieuw buigen voor Rebellin bin van Persie t zoals immer navolgbaar >PORT 4 eft Noordwijk nulerings- strong raakt isor kwijt igton - US Postal Service ind 2004 met het spon- an de professionele wie- g waarin vijfvoudig (ónnaar Lance Armstrong n is. Het Amerikaanse edrijf gaf vrijdag aan dat i :essen van Armstrong de gewenste extra in- n hebben geleid. De Te- j ageerde licht aangesla- het besluit van zijn trou- schieter: „Ik heb alleen aede herinneringen aan rijf, want dankzij US con ik in 1998 (het jaar hij genezen was van red.) weer gaan racen, deze sponsor zou ik ikele keer de Tour heb- Nistelrooij It zich af' - Ruud van Nistelrooij i deel uitmaken van de mdse selectie die 1 ag een vriendschappe- dstrijd tegen Grieken- i verkt. Dat meldde al- lanchester United- Alex Ferguson gisteren Website van de club. „Ne- heeft woensdag een |d, maar Ruud trekt zich ■pr terug", aldus Fergu- t is niet bekend wat de eden voor de afmelding Nistelrooij heeft de laat- ast van een knieblessu- r leek daarvan te zijn brengt n Europa r - AZ heeft zich zater- t een overwinning van (KC Waalwijk en na het 2-0) van Willem II bij nte zeker gesteld van voetbal. De Alkmaar- onbereikbaar gewor- ir de concurrenten Wil li Roda JC. am/anp - Trainer Bert irwijk is bij Feyenoord ce hoogte gekomen met ïdarische Ernst Happel. irige coach werkte giste- en Volendam (2-0) zijn competitiewedstrijd in an de Rotterdamse club de periode 1968-1973 lappel bij Feyenoord tot le aantal. irwijk, die in de zomer )0 in de Kuip aantrad, :h vanaf komende zon de thuiswedstrijd tegen ïingen de langstzittende can Feyenoord noemen, le 29ste coach van de amse club sinds de in- van het betaalde voet- irwijk wordt na dit sei- de Kuip opgevolgd door lullit. Wat de enkelvou- zelf gaat nog niet bekend. SPORT maandag 26 april 2oo4 door Edward Swier ans - „Ik wilde niets fout doen." Michael Boogerd had zich in de finale van Luik-Bastenaken-Luik, via zijn 'oortje', de blaren op de tong gekletst. „Telkens heb ik in de finale contact gezocht met de ploegleiding." Het is de Rabo- kopman ten voeten uit. Bang kri tiek te krijgen, allergisch voor halve en hele verwijten van ploeggenoten, teamleiding of de media. „Ik zelf ben er van over tuigd het precies volgens de wie- lerboeken te hebben gepro beerd. Weer. Net als in de Gold- Vorige week werd Boogerd in Limburg tweede achter Davide Rebellin. De Italiaan en zijn uit dager zorgden gisteren iets zui delijker voor een kopie van dat laatste hoofdstuk. Weer geen happy end dus. Boogerd: „En toch ben ik trots op mezelf." Weer tweede, weer een illusie armer. Boogerd stond gisteren na 1999 (2de) en 2003 (3de) voor de derde keer op het podi um in wat hij de mooiste én zwaarste eendagswedstrijd noemt. „En het enige wat ik kan is berusten. Het is niet anders." Maak hem ook vooral geen ver wijten. „Want ik ben de kritiek beu. Ik maak de koers, keer op keer. Maar word hier en daar afgeschilderd als een of andere Jan Doedel. Daar kan ik heel erg slecht tegen." „En ik reed zo hard, joh". In die verontschuldigende zin tegen over echtgenote Nerena zat zijn teleurstelling en verbazing op gesloten. Dat het opnieuw niet mocht lukken, hij baalde er na de finish stevig van. „Rebellin zei me, achter het podium, dat- ie me sterk vond. Hij had, vrij vertaald, als een gompie in mijn wiel gezeten. Maar ja, hij zat er wel. Het is eigenlijk ongeloof lijk. Je bent in de vorm van je leven. Een vorm die je normaal gesproken omzet in één, mis schien wel twee zeges. En wat word je? Twee keer tweede. Het is niet heel veel wielrenners ge geven dat te realiseren. Dat maakt ook dat ik moet berus ten. Ik verlies van een coureur die gewoon net even wat sneller is dan ik." Sneller Sneller inderdaad, niet per se beter. Het is Boogerds lot. De Hagenaar eindigde voor de tiende keer op het podium in een wereldbekerwedstrijd, al 21 maal zat hij in de toptien. Maar slechts de Amstel Goldrace van 1999 wist hij te winnen. Omdat het hem aan de punch ont breekt, de macht om in korte klimmetjes het definitieve ver schil te maken, misschien ook wel omdat hij soms wat te ner veus koerst. Maar toch vooral omdat hij simpelweg niet de beste sprinter is. En dus, zoals gisteren, misschien wel de sterkste is, maar opnieuw niet de snelste. De favorieten hielden zich gis teren, gelijk alle voorgaande wereldbekerwedstrijden, lang gedeisd. Zodoende kon Boo gerd, nadat hij in de aanloop naar de Sart-Tilman in een kuil was gereden en beide wielen beschadigde, met hulp van Mare Lotz en op een nieuwe fiets, zonder veel problemen weer aansluiten. „Al kost dat natuurlijk wel kracht, het kan je beter niet overkomen." Pas op de Cöte de Saint-Nico- las, op amper vijf kilometer van de streep, ontplofte de koers. Na een lange ontsnapping van 'naamlozen', onder wie Bram Tankink, een uitlooppoging van Jorg Jaksche en een verrassende vlucht van de niet verwachte Sinkewitz en Landaluze, zette Boogerd de wedstrijd in vuur en vlam. Slechts Rebellin en, even later, Vïnokoerov konden aanpikken. „Daar is-tie weer", had Boo gerd gedacht toen hij achter zich het muizenkoppie van Re bellin spotte. Hij had direct bij Erik Breukink geïnformeerd waar Dekker en Freire zaten. „Die hadden mijn kansen kun nen vergroten. Een groepje er achter geeft je meer speelruim te." Dekker zat er weliswaar, maar dat nieuws bereikte Boo gerd niet. „En dus kon ik niets gokken." Vinokoerov probeerde in de ul tieme kilometers tot twee keer toe te demarreren, Rebellin liet Boogerd achtervolgen. „Maar daar verlies ik de koers niet. Er zat niet veel kracht achter de demarrage van Vino, ik kon Michael Boogerd voert tijdens de beklimming van de Redoute het peloton aan in de achtervolging op een groepje vluchters. Foto: ANP/Vincent Jannink makkelijk pareren en spaarde me zelfs nog een beetje voor de laatste klim vlak voor de fi nish." Op vijf-, zeshonderd me ter voor de streep ging Boogerd zelf nog eens. „Volgens mij knapte Rebellin zo'n beetje, maar niet helemaal hè." In de sprint was Rebellin ander maal sneller. De 32-jarige Ge- rolstciner-kopman uit San Bo nifacio voltooide daarmee in Ans, waar Luik-Bastenaken- Luik de laatste jaren finisht, een unieke trilogie. Niet eerder slaagde een coureur erin zowel de Amstel Goldrace, als de Waalse Pijl én LBL te winnen. Merckx wist wel de dubbel Goldrace-Luik en het tweeluik Waalse Pijl-LBL te pakken en ook Argentin was binnen een week de beste in beide Waalse koersen, maar drie-op-een-rij werd tot gisteren voor onmoge lijk gehouden. Rebellin: „De Goldrace winnen was voor mij het belangrijkste moment, het kwam als een bevrijding. Daar na volgde in de Waalse Pijl de bevestiging. En vandaag? Dit was het maximum, de ultieme prestatie." Boogerd hoopt komende week nog eenmaal van zijn goede vorm te profiteren. Normaal ge sproken zou hij rust nemen, maar Rund um den Henninger Turm - traditiegetrouw op 1 mei - trekt hem nu wel. Wie weet kan hij dan toch nog een keertje winnen dit voorjaar. Er is echter één minpuntje: Rebel lin start ook daar. door Maarten Dekker leiden - Hij werd langzaam maar zeker steeds langer en steeds fraaier, als een bont gekleurde kralenketting waarop steeds een nieuw fleurig schakeltje wordt bijgezet. De imposante reeks van overwinningen die UVS sinds half okto ber opbouwde, sterkte het zelfvertrou wen van de Leidse voetballers, het deed ze beseffen dat er meer mogelijk was dan een anoniem seizoen in de eerste klasse. Met de week groeide de bravoure in het veld, plotseling lukten acties die eerder hopeloos faalden, schoten uit moeilijke hoeken vlogen zomaar het doel in. Parallel daaraan sloeg de wan hoop toe bij de concurrenten. Ze voel den zich hoe langer hoe machtelozer. Elke zondag rond kwart voor vier hoop ten zij stilletjes op een verheugend be richt: dat UVS voor het eerst sinds tijden weer eens verloren had. Wekelijks wer den ze teleurgesteld. Zo werkte de zege serie in dubbel opzicht in het voordeel van UVS, met het gisteren behaalde kampioenschap als gevolg. Echt, het was lang niet altijd mooi om te zien. En soms kwam er ook meer geluk dan wijsheid aan te pas. Om het ex treemste voorbeeld aan te halen: voor iedereen met gezond verstand is het nog steeds een raadsel hoe UVS ooit de uit wedstrijd bij HBS heeft kunnen winnen. Sommige dingen zijn onverklaarbaar, maar gebeuren toch, was daags daarna de teneur in de krant. En een paar we ken eerder viel de volgende kop te lezen boven het verslag van Leonidas-UVS: 'UVS neemt revanche, maar vraag niet hoe'. Kortom: op sommige momenten waren de goden UVS bijzonder gunstig gezind. Samenstelling Maar het sportieve succes stoelt uiter aard niet op geluk alleen. De ware ver klaring ligt in de samenstelling van het team. Trainer Hans van Leeuwen kon beschikken over een aantal bijzonder geroutineerde spelers, jongens die het klappen van de zweep kennen. Deels waren dat voetballers die al jaren de kleuren van Uit Vriendschap Saam ver dedigen, zoals Michel Jungschlager, Walter de Kievit, Raymond Bennekers, Dave de Heiden en aanvoerder Teun Parrel. Vorig seizoen voegden Kenny van Grootveld en Richard Groeneweg zich al bij de groep, vorige zomer volgde Mi chael de Roode hun voorbeeld. Stuk voor stuk spelers met veel kwaliteiten én jarenlange ervaring in de zaterdagse hoofdklasse. Door een zware kniebles sure kwam De Roode tot op heden nau welijks in actie en vorig jaar konden Van Grootveld en Groeneweg nog geen pot ten breken. Dit jaar vielen de puzzelstukjes eindelijk op hun plaats, vooral dankzij het door breken van jong talent. Zo kreeg Teun Parrel in Joeri Onderwater een vaste se condant in het centrum van de verdedi ging. En Zev Davidson kwam eindelijk weer in de buurt van het niveau dat hij drie jaar geleden haalde. Destijds baarde hij opzien, door als jeugdige invaller complete defensies op het verkeerde been te zetten. Maar de grootste revela tie was ontegenzeggelijk Raymond van Es. De middenvelder imponeerde de laatste maanden vrijwel continu, met technisch volmaakte acties en geregeld ook beslissende doelpunten. Grote ta lenten en geroutineerde krachten: ze vormden een ideale mix, een uitgeba lanceerd elftal. Op dat fundament kan moeiteloos ver der gebouwd worden. Keeper De Hei den vertrekt weliswaar naai' Katwijk, maar voor hem heeft de club al een ca pabele vervanger geregeld: oudgediende Marijn Mokveld. En er keert nog iemand terug op het oude nest. Marcel Valk gaat een jeugdteam van UVS trainen en wil zich ook weer beschikbaar stellen voor het eerste elftal. Als de selectie verder in tact blijft, is UVS volgend seizoen alleen maar sterker. Zo'n ploeg hoeft absoluut niet bang te zijn voor de hoofdklasse. Sport 8: Spannend is het alleen vijftien ki lometer verderop De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Wekelijks blikken Jan Siemerink, Ruud Bröring, Henk Angenent en een gastcolumnist terug op het sportweekeinde. Deze week zet Bröring de laatste wedstrijden in de hoofdklasse A van het zaterdagvoetbal in de herhaling. Weer een Nederlandse astro naut de lucht in. Wat een pro gressie, zo'n 'giant leap' voor Holland. En wat doen wij? We nemen het ter kennisgeving aan en gaan door, naast de as tronaut, met voetballen in de 'hemel'. Juist ja In de hoofd klasse A van het zaterdagvoet bal! Het is hier ook lente, goed weer, de geur van groeiend gras in je neus (wat nou kunst gras), meer toeschou wers dan an ders en waarom? Er gaan beslis singen val len. Daarom. Wij, FC Lis- se, bleven winnen: van ARC dat de punten niet kon missen, van Ter Leede, dat van ons moest win nen omdat ze anders uitge schakeld waren in de titelrace ook natuurlijk omdat Lisse en die zot van een trainer nooit van hun mogen winnen). We wonnen van Schevenin- gen, onze halve Haagse Har- rie's, die nog steeds hun aange dane onrecht in de beslissings wedstrijd van '97 niet vergeten waren en de periodetitel ook nog eens konden mislopen. We klopten Rijnsburgse Boys op een dinsdagavorid met 500 Quick-Boys supporters die ons naar een nederlaag wilden zingen, omdat bij puntverlies van ons, Quick Boys kampioen zou zijn. We vochten voor de overwinning bij Noordwijk voor onze laatste kans en in blessuretijd bogen we een 2-1 achterstand in een 2-3 winst om. Tussendoor een emotievolle verliespartij 1-2 (achteraf de beslissende) tegen Quick Boys met 11 minuten blessuretijd, waarin onze gelijkmaker zo maar had kunnen vallen. Dun door de broek liep het de dui zenden mee gereisde fans, Quick Boys liep op zijn tand vlees en dat is dit seizoen nie mand gelukt. Het waren alle maal, stuk voor stuk zinderen de partijen waar de vonken vanaf vlogen, waar de strijd en de spanning voelbaar was en waar iedereen van zei: 'daar is het spelletje voor bedoeld'. En waarom ook weer? Omdat ie dere ploeg in deze fase niet wil maar moet winnen! Mooi, hoe kunnen we nu het hele jaar de aantrekkelijkheid van de wed strijden verbeteren? 1. Wat al eerder gezegd is, niet in januari en februari spelen, maar in de maand mei. 2) Schaf het gelijkspel af. Uit alle onderzoeken blijkt dat er niet één keizer in het Colosse um met zijn duim horizontaal heeft gezeten. De 'specta- tors'gingen nooif naar lll'i huis met eeru Goh Truus, wat een mooi gelijkspel was dat hè, van die Christenen tegen die leeuwen! Welnee, hup duim om hoog of naar beneden! Bloed zweet en tranen willen we zien. Een glo rieuze winnaar en een heroï sche 'loser'! Dus kom op vrienden van me, van de KNVB, heb nou eens nulling aan die grijze muizen van de FIFA of UEFA en voer dat gewoon in, in die spraak makende hoofdklasse van het zaterdagvoetbal En wel met een voor het komende seizoen. Gewoon bij een gelijkspel, meteen na afloop, om en om 'shoot-outs' laten nemen. Dat is veel meer eigen aan voetbal dan zo'n domme strafschop. Als het geen effect blijkt te heb ben, schaf je die regel toch ge woon weer af? Ik denk dat jul lie 'little stap' (namelijk: bo vengenoemde regel invoeren) een 'giant leap for mccer-min- nend Nederland' zou kunnen zijn, Ruud Bröring uit Noordwijk is al jaren trainer in de top van het amateurvoetbal. Tegen woordig heeft hij FC Lisse on der zijn hoede. P.S. Met pijn in het hart felici teer ik vanaf deze plaats Quick Boys met het behaalde kampi oenschap. Hopelijk vertegen woordigen jullie met ere onze hoofdklasse A in de strijd om het algeheel kampioenschap van Nederland. Ik sta achter jullie, want dat hebben jullie nog te goed uit het jaar 1980, maar dat is weer een ander verhaal. De spelers van UVS vieren het kampioenschap in de eerste klasse. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1