erving van Lergiesector ekt irritatie Idol Maud pakt Leiden volledig in D I T I E RIJN - EN VEENSTREEK Flinke zoen op balkon ontdooit gespannen Friso ïsumentenbond eist ingrijpen Grieks-Cyprus tegen hereniging Gehandicapte ontvoerde kind Tunnel Zeeland uren gestremd Dodelijk paardenvirus Katwijk loopt uit voor Quick Boys maandag 26 APRIL 2OO4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad - Ecstasea kruipt het daglicht tegemoet Choreografie van Ton Simons te netjes Vrij zonnig en warm ans van Keken um - Consumenten erge- i steeds meer aan de op- ige klantenwerving, voor- nd op de liberalisering i elektriciteitsmarkt op i energiebedrijven op hun (lagen over de steeds bru- oncurrentie en verwijten nisleiding. De Consumen- d wil van de minister zo (gelijk regels om oneerlij- lelspraktijken te verbie- neldt dat klanten regel- lagen dat ze op oneigen- onden worden overge- >m af te stappen van hun wde energieleverancier, (ordvoerster Marieke van igen. Eneco stuurde alle 1,5 miljoen klanten on zelfs een brief om te ïuwen voor praktijken concurrentie. „Telefoni- erkopers hangen soms [lijke verhalen op. Ze be- bijvoorbeeld dat ze met menwerken, terwijl wij naar verplicht de stroom netwerk doorgeven. Pu- leiding", stelt een felle woordvoerder Cor de „Dit soort onjuiste in- e zorgt alleen maar voor ing." insumentenbond krijgt ttig klachten van leden COMMENTAAR balkon volgt de verwachte zoen tussen Friso en Mabel. NP/Jasper Juinen door Hans Jacobs delft - Strakke gezichten, weinig zicht bare emotie. Het huwelijk van prins Jo- han Friso en Mabel Wisse Smit was so ber en ingetogen, in uitstraling en keuze van muziek. De spanning ontlaadde zich pas na afloop, bij het verlaten van de kerk en op het balkon van paleis Noordeinde, met een flinke zoen van de bruidegom voor 'prinses Mabel' 'Er sloegen vonken over' toen Mabel en Friso beseften dat 'ze hun levensreis voortaan samen wilden vervolgen'. Dat zei dominee Carel ter Linden zaterdag tijdens de huwelijksdienst in de Oude Kerk. Maar tijdens de plechtigheden was van het liefdesvuur weinig te merken. Wat opviel was juist de onderkoelde, soms wat afwezige reactie van Friso, die keer op keer de liefkozende blikken van zijn kersverse echtgenote onbeantwoord liet. Alsof beiden werkten met een ver schillend draaiboek. Alleen de uitwisseling van de ringen zorgde voor een vrolijke noot, toen Friso het kleinood niet zonder moeite aan Mabels vinger wist te krijgen. Mabel, die in het stadhuis ook al voor gelach had gezorgd door de ferme wijze waarop ze haar 'ja' uitsprak, demonstreerde daar op hoe vlot en snel het ook zou kunnen. 'Zie je wel' gebaarde ze tot hilariteit van de volle kerk, waar de meesten van de 1400 gasten de gebeurtenissen op televi sieschermen van dichtbij konden vol gen. Mabel was duidelijk beter op haar gemak dan de prins. Wisse Smit straalde in haar frivole jurk van Viktor Rolf, nam de tijd om alles goed in haar op te nemen, hield oogcontact met haar moe der en schoonmoeder en genoot zicht baar. Friso echter leek het allemaal gela ten te ondergaan, maar Mabel had vori ge week al gezegd dat hij zijn emoties moeilijk toont en norsig kan kijken, ook al voelt hij zich niet zo. Misschien was het ook de spanning of de gewichtigheid van het moment - Fri so verloor zaterdag immers zijn konink lijke status - die de prins verder slechts aarzelend deed glimlachen. Van een gul le lach en uitbundig zwaaien was pas sprake na de dienst, bij de ingelaste bal konscène, toen zijn nieuwe leven écht begon. Het huwelijk was 'de afsluiting van een emotionele periode' zei burgemeester Hein van Oorschot van Delft als ambte naar van de burgerlijke stand. Hij dacht met name aan de emoties die het paar de laatste maanden in de samenleving had opgeroepen. Hun verbintenis was immers omstreden toen bleek dat Mabel geen volledige openheid van zaken had gegeven over haar verleden. Dat leidde uiteindelijk tot het besluit van premier Balkenende voor het huwelijk geen par lementaire toestemming te vragen. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over het huwelijk die vinden dat ze brutaal wor den benaderd door zowel grote als kleine energiebedrijven. „Of het dan daadwerkelijk gaat om misleiding en bedrog is moeilijk aan te geven", aldus woord voerster Paulien van den Brandhof van de bond. „Maar we krijgen veel vragen over de betrouwbaarheid van aanbie dingen. Mensen weten niet al tijd wat ze aan moeten met al die lokkertjes en acties." Voorbeeld van de verwarring die kan ontstaan, was een actie vorige week van twee Nuon- colporteurs in Nigtevecht, nu nog het werkgebied van Eneco (voorheen Remu). Bewoners hadden het gevoel dat de man nen op valse voorwendsels pro beerden hen over te halen naar de concurrent over te stappen. Bij de politie kwamen klachten over deze praktijken binnen. Nuon heeft een van de bena derde Eneco-klanten inmiddels excuus aangeboden en ontkent dat opzet in het spel is. De Consumentenbond vreest dat mensen het vertrouwen in de open stroom- en gasmarkt zullen verliezen, als de minister niet snel en in ieder geval voor 1 juli regels opstelt, zodat de toezichthouder energiebedrij ven ook sancties kan opleggen. De minister op zijn beurt zou niet vooruit willen lopen op toekomstige Europese regels. De armada van sloepen vaart door de Leidse grachten. Helemaal vooraan zwaait Maud naar het massaal toegestroomde publiek. Foto: Mark Lamers door Nienke Ledegang leiden - Duizenden gillende fans, spandoeken en zelfs ie mand die voor haar in het wa ter duikt. Het moet een bizarre ervaring zijn geweest voor Idols-finaliste Maud, die Leiden gistermiddag per boot aandeed. Als ze later bij het stadhuis aan wal gaat, kan ze alleen nog uit brengen: „I love Leiden. Dit is geweldig!" Het nieuws dat de 22-jarige Maud Leiden met een bezoekje vereert, gaat als een lopend vuurtje door de stad. Al om twaalf uur verzamelen de eerste mensen, vooral veel tienermei den, zich rond de dranghekken op het stadhuisplein en op de Koombrug. Zonder uitzonde ring met pen en papier in de aanslag: een handtekening van Maud scoren, is vandaag het hoogst haalbare. De sfeer is gemoedelijk, maar wat wil je? Het weer zit mee, uit de kroegen aan de overzijde van de Nieuwe Rijn klinkt mu ziek. Als Maud tegen half drie op een boot van Schuitje Vaart de Nieuwe Rijn nadert, gaat de menigte uit haar dak. 'Maudje, Maudje' en 'Maud is de beste', schalt het over het water. De wannabe-popster kijkt nog wat onwennig om zich heen, maar laat zich al snel verleiden door het uitzinnige publiek. Als ie mand Maud vraagt of hij naar haar mag toezwemmen, roept ze: „Kom maar, goeie actie." Waarop de man in kwestie een ferme duik vanaf de kant neemt. Zijn beloning: twee zoe nen en een stralende glimlach van Maud, de lach die iedereen al van tv kent. Aan de waterkant staat een vriendinnenclub uit Leiden, de meesten van hen rond de veer tien. Allemaal zijn ze voor Maud. „Boris wint toch wel, ik ga op Maud stemmen!", zegt er één. En een ander: „Ik ga op al lebei stemmen. Idols is zó leuk. Ik kijk liever naar Idols dan dat ik naar mijn vrienden ga." Pagina Gesprek van de Dag: JK: De buit is binnen Pagina R3: Handtekeningen, sjaals, gegil Zwaan valt treiterende jongen aan zaandam/gpd - Een 13-jarige jongen is zaterdag in Zaandam gewond geraakt, nadat hij bij het treiteren van een broeden de zwaan door een andere zwaan werd aangepakt. De jongen was met zijn broer tje een zwaan, die op haar nest zat, aan het pesten door hard met een motorbootje om de (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting- op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! nicosia- De bevolking van het Griekse deel van Cyprus heeft massaal Nee gezegd bij het re ferendum dat de VN hadden georganiseerd over de hereni ging van het eiland. Daardoor zal alleen het Griekse deel van het eiland per 1 mei toetreden tot de Europese Unie. De bevol king in het Turkse deel stemde zaterdag wel voor hereniging. Cyprus is sinds de Turkse inva sie in 1974 verdeeld in twee vij andige landen, waarvan het noordelijke Turkse landsdeel alleen door Turkije wordt er kend. Pagina Buitenland maastrticht - De man die er van wordt verdacht zaterdag de 9-jarige Steijn Bastings uit Berg en Terblijt ontvoerd te hebben, is een 35-jarige inwoner van Maastricht. Hij is verstandelijk gehandicapt. Dit maakte de po litie gisteren bekend. De man heeft het kind onder dwang meegenomen en wilde ermee naar Duitsland fietsen. Onder weg viel hij in slaap. Het kind werd op het politiebureau van Valkenburg herenigd met zijn ouders. Pagina Binnenland ellewoutsdijk - Een buis van de Westerscheldetunnel in Zee land was gisteren enkele uren gestremd wegens een ongeval waarbij een auto in brand vloog. De auto zou een klap band hebben gekregen waarna hij tegen de tunnelwand botste en vlam vatte. Er vielen volgens de politie twee lichtgewonden. Bestuurders die ten tijde van het ongeval in de tunnel zaten, wisten achteruitrijdend de tun nel te verlaten. Zij werden bui ten de tunnel opgevangen door brandweer- en ambulanceper soneel. eemnes - Het paardenpension Heidehoek in Eemnes is getrof fen door de besmettelijke virus ziekte rhinopneumonie. Bij drie paarden is de ziekte officieel vastgesteld. De stal met negen tig paarden is de komende we ken dicht, geen enkel paard mag het terrein af. De paarden zijn behandeld en zijn er in middels aardig bovenop. Vier andere paarden zijn ook onder zocht. Twee van deze paarden hebben de minst ernstige vorm van rhinopneumonia onder de leden, te vergelijken met een stevige verkoudheid. Goedemorgen Wat een krant. zwaan heen te varen. Toen een andere zwaan ter bescherming van het vrouwtje achter de jon gens aanging, viel de jongen van angst overboord. Hij werd vervolgens geraakt door de schroef. De jongen werd met onbekend letsel naar het ziekenhuis over gebracht. Ja, lk ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9.7S. Dat Is nog geen 0,41 per dag) M/V Naam: Adres: Plaats: Telefoon: Geboortedatum Stuur deze bon op En oen ongefr&nkoordo I onvelop, nnor Leidsch Dagblad, I nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 080O-1711 (gratis) of surf I naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aan- I bieding is geldig tot 31 december 20O4). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In bet colofon van do krant treft u nadere Informatie aan i Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad katwijk - Vierduizend mensen hebben zaterdagavond Quick Boys toegejuicht op het bordes van het Katwijkse gemeentehuis. Een veelvoud daarvan stond langs de route tijdens de rondrit in een open bus door het dorp. De amateurclub verdiende die traditionele huldiging door voor de tweede achtereenvol gende keer de titel in de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal binnen te halen. Dat was die middag ge beurd door in Hendrik Ido Ambacht de wedstrijd tegen ASWH met o-i te winnen. Het behalen van het kampioenschap in de hoofdklasse A betekent dat Quick Boys deelneemt aan de nacompetitie om het za terdagkampioenschap van Nederland. Pagina S5: Tweede titel op rij voor 'Grupo Uno'. Foto: Cees van Hoogdalem STRIJD OM DE STROOM nde folders, aantrekke- inbiedingen. Per 1 juli u en ik zelf kiezen van onze stroom afnemen: vertrouwde leverancier en nieuwkomer. De con- e op de markt voor moet de consument heil 1 in de vorm van lagere Maar tot nu toe brengt al ergernis over de on- ïtige keuzes en de ui- ressieve verkoopmetho- ie stroombedrijven han- le Consumen- 1 heeft dan at gelijk dat ze nister Brink- herpere regels toezicht ver markt z'n werk doen, 'nlang het parool. Op be- Brussel - dat bezorgd verstoring van de in- inale concurrentie aar om deze zomer in de meer concurrentie rd. Nu is de klant nog aangewezen op de everancier die het in zijn voor het zeggen heeft; de burger kiezen. Die erking is al ingevoerd bij andere diensten die helemaal of ten dele on- rheidscontrole stonden. er het meest spreken de voorbeeld van. De treinen zijn er niet vaker door op tijd gaan rijden. Dat is niet zo vreemd: markt werking gaat uit van het econo misch beginsel dat vrije concur rentie de consument uiteinde lijk baat brengt, doordat er een verstandige keuze ontstaat tus sen prijs, service en kwaliteit van de geleverde goederen. Op papier klopt dat, maar de kneep zit in het 'uiteindelijk'. Juist in de overgangsfase kan niet voet stoots worden aan genomen dat klan ten hun keuze hele maal kunnen over zien en dat onder de leveranciers de gei ten van de bokken zijn gescheiden. De agressieve verkoopmethoden en de on doorzichtige aanbiedingen van de stroomleveranciers bewijzen dat nog eens. Dat ze nu ook el kaar verwijten er 'misleidende' verkoopmethoden op na te hou den, maalct duidelijk dat de con sument voorlopig niet de la chende derde is, maar juist wordt bedreigd. Concurrentie werkt alleen wanneer er toezicht op is. Die paradoxale conclusie moet minister Brinkhorst snel ter harte némen. Peter de Vries

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19