SERVICE Tot woensdag mooi Kruiswoord-min-een oplossing voor uw zoektocht! maandag 26 APRIL 20C>4 CD VAN DE DAG Genre: klassiek Johann Sebastian Bach Die Kunst der Fuge; New Century Saxophone Quartet Channel Classics SA 202004 A cappella vocalisten, synthesizerfreaks, een blokfluitkwartet en zelfs een jazzpianist Zeer verschillende muzikanten wagen zich met de regelmaat van de klok aan Die Kunst der Fuge. Bachs mees terwerk geldt als een van de grootste uitdagingen voor ambitieu zen zonder hoogtevrees. Een Mount Everest uit het klassieke re pertoire dat door iedereen kan worden beklommen omdat Bach een instrumentatie niet heeft verordonneerd en de volgorde van de fuga's en canons vrij is. Het Amerikaanse New Century Saxo phone Quartet heeft zich na acht jaar intense Bach-studie onge twijfeld precies gehouden aan de partituur onder het motto 'fools rush in where angels fear to tread'. Toch mis je in hun sonore, am bachtelijke en zelfs overvolle sound iets van de hallucinerende werking die Die Kunst der Fuge gewoonlijk op je uitoefent. De wil om los te komen is aanwezig, maar het lijkt alsof dit kwartet aan de grond genageld zit. Bach verdient meer spiritueel esprit. Zelf schrijven ze: 'As the quartet has discovered, one is never through learning Bach.' BOEK VAN DE DAG Genre: poëzie Huub van der Lubbe, Bart de Ruiter Jan Robijns Concordia, versterkte gedichten uitg. Nijgh Van Ditmar Prijs: €11,90 Na afloop van een optreden van De Dijk meldt Huub van der Lub be zich op dinsdag steevast in een Amsterdams café. Daar wachten zijn vrienden Bart de Ruiter en Jan Robijns, met wie hij gedichten uitwisselt en nieuwe schrijft. Het drietal kreeg er zo'n schik in dat ze inmiddels onder de naam Concordia naar buiten treden en al lerhande festivals aandoen. Hun café-arbeid is nu ook in boek vorm gebundeld. Schrijver Thomas Verbogt, die eens per maand mag aanschuiven, maakte een prachtig voorwoord wij waarin hij de ontstaansgeschiedenis van het genootschap uit de doeken doet. Zelf kreeg Verbogt op zijn vijftigste verjaardag een gedicht van het stel dat veel van hun drijfveren blootlegt: 'Op de sociëteit Daar kunnen de heren hun dagdromen kwijt Daar vinden ze willig el kanders oor En zitten ze stil en dragen ze voor Tot in de - kon het maar - oneindigheid'. Lees ook Kermis zonder kinderen'Op de kermis zijn geen kinderen meer Men treft er enkel idioten Het Jan Hagel zwalkt op en neer Gekleed in ploertig pooierleer Ze schoppen je het liefst voor je kloten.' KOKKERELLEN Rabarbercompote met gember Bijgerecht voor 2-3 personen Niet iedereen stelt de zure smaak van rabarber op prijs. Het is net als met witlof en spruitjes: de helft van de Nederlanders vindt het lekker en de overige helft niet. Door veredeling heb ben witlof en spruitjes hun ken merkende bittere smaak moeten afstaan. Of dat ooit nog eens met de rabarber zal gebeuren betwijfel ik. Ingrediënten 300 gram jonge (kas)ra- barber; 75 gram suiker; 2 eetl. gembersiroop, uit potje; 3 gember bolletjes, uit potje. Bereiding Gebruik uitsluitend de stelen. Het blad van de rabarber bevat giftige stoffen en is daarom niet geschikt om te eten. Jonge rabarber hoeft niet te worden geschild. Oudere rabarber wel. Snijd de stelen in stukjes van circa 3 centimeter en spoel ze af. Breng in een pan met dikke bodem 11/2 deciliter water aan de kook. Laat onder voortdu rend roeren (met houten lepel) de suiker erin oplossen. Voeg daarna de rabarberstukjes toe. Schep alles enkele malen om. Opnieuw aan de kook brengen, daarna het gas lager draaien en de deksel op de pan leggen. Jonge rabarber: 5 minuten zachtjes koken. Oudere rabar ber: circa 10 minuten. Snijd intussen de gemberbolle tjes in dunne plakjes en daarna in uiterst smalle reepjes. Houd ze apart. Schep de rabarber met een schuimspaan uit de pan en doe ze over in een (compote) schaal. Laat het kookvocht daama nog zolang zachtjes ko ken tot door het indampen een bijna stroperige massa is overgebleven. Roer de gem- berreepjes en de gembersi roop erdoor. Schenk de saus over de stukjes ge kookte rabarber. Laat alles koud worden. Dek de schaal af met plastic folie en plaats de schaal tenmin ste 2 uur in de koelkast. Presentatie Dien de rabarber op in de compoteschaal. Schep de stukjes aan tafel nog eenmaal om. Dien de rabarbercompote op bij gebraden of geroosterd var kensvlees en bij gevogelte of geef het als nagerecht, samen met bijvoorbeeld een zuivel product zoals yoghurt. De com pote kan ook worden gebruikt voor vullingen van taarten (vlaaien). Tip Vervang het water geheel of ge deeltelijk door droge sherry (fi- no) of droge witte wijn (char- donnay). Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A27 bij Blaricum en A30 bij Barneveld. Dinsdag: A2 bij 's-Hertogenbosch en A12 bij Woerden. Woensdag: A2 bij Eindhoven en A59 bij Heusden. Don derdag: A7 bij Wester-Koggenland en A29 bij Barendrecht. Vrijdag: A28 bij Meppel en A73 bij Boxmeer. Zaterdag: A2 bij Den Bosch- /Maarheeze/omgeving Weert en Al 5 bij Tiel. Zondag: A27 bij Hou ten en Al7 bij Moerdijk. Canarische eilanden Temperatuur min/max Weer Neerslagkans Neerslag-mm MA Spanje Dl Italië WO Duitsland DO Zwitserland VR Frankrijk ZA Oostenrijk Verwachting Legenda 1000 Luchtdruk(mbar) Koufront Warmtefront door Jan Visser 'Stockholm April blijft het uitstekend doen. Gistermiddag werd het plaatselijk zo'n 19 graden. Vandaag en wellicht ook morgen komt het kwik op circa 20 graden uit. Vanaf woensdag wordt het waarschijnlijk minder zacht, bovendien komt er meer bewolking en neemt ook de kans op buien toe. Het minder standvastige weerbeeld hangt samen met een zich boven Frank rijk vormende depressie, later in de week lijkt er aan sluiting te komen met een zuidwaarts uitzakkende depressie voor de Noorse kust. De verschillen tussen de belangrijkste atmosfeermodellen zijn evenwel vrij groot. Dat maakt de verwachtingen voor met name later in de week er niet bepaald eenvoudig op en om die reden is terughoudend over de kansen op oran jezon gepast. Vandaag bevindt Nederland zich in een meteorolo gisch 'zadelgebied': boven de Oceaan en Finland- /Rusland is de luchtdruk hoog, bij IJsland en boven het zuiden van Europa laag. Kenmerkend voor een zadelgebied is de atmosferische rust. Wat er aan wind staat is niet meer dan zwak uit oostelijke rich tingen. Verder overwegend zonnig en middagtem- peraturen omstreeks 20 graden, in de kustgebieden vanmiddag bij wind van zee enkele graden lager. Morgen de meeste zonneschijn in het zuiden/zuid westen, in het noordoosten een buienkans. De tem peratuur komt op veel plaatsen op circa 20 graden uit, de wind is meest zwak tot matig uit het oosten. Tijdens het afgelopen weekeinde was het zaterdag ochtend nog tamelijk bewolkt, daama zonnig maar in het westelijk kustgebied liet de zon langer op zich wachten. Daardoor op het vliegveld Valkenburg bij Leiden geen hogere temperatuur dan 13,3 graden te gen 18,1 in Hoogeveen. Na een lokaal vrij koude nacht werd het gisteren over het algemeen een frac tie milder maar er kwam wel steeds meer sluierbe- wolking. Warschau Istanbi Bordeaux Sardinië Rhodos Mallorca Lanzarote Fuerte ventura Tenerife ■bron wv/w wcte<prij^/le n! Gran Canaria licht bewolkt bewolkt buien winterse buien onweer Scheveningen Egmond IJmuiden Rotterdam Verwachting voor morgen Purmerend O IJmuiden Haarlem mere Q" Amsterdam SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Spanje O Hoofddorp Hilversum La Pinilla O Sassenheim Navacerrada Astun Katwijk LeidenO Baqueira Espot Esqui Pradollano Amersfc. Formigal O Wassenaar Utrecht. Javalambre Valdelinares Valdesqui La Molina Bron: www.weerorili Verwachting voor morgen door Mr Jesse van Muylwijck pe ZUA» WEL &C-HT& KoopMe-peA/ zee PDuna/s n&mvarrsAu-ou piê FKMT Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit |g ters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.Vi y Omschrijving "dierenverblijf'. Antwoord zou zijn "stal", maar inge moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, mi ken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Vettige rook; 5. insect; 7. in het vervolg; 8. vogel; 9. traag; 11. gereed; 14. hengelsnoer; 16. kostuu^' 17. aardhoogte; 18. insect; 19. diepte; 20. ogenblik; 22. d<a' man; 25. nakomeling; 27. knaagdier; 29. overeenkomst; ro 30. knaagdier; 31. lichaamsdeel. Verticaal: 2. Talent; 3. vaartuig; 4. allerlei; 5. lentemaandlC 6. kleinste vinger; 8. nevel; 10. weekdier; 12. leefregel; 13. zonder gezelschap; 15. oevergewas; 16. glas bier; 19. iü 21. vacht; 22. reuzenbeeld; 23. ineens; 24. plan voor een 26. ongebleekt; 28. wandpilaster. jj Y WH44ÊS v wium woozpemoex- (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Oplossing van zaterdag: f| Horizontaal: 1. Jet; 5. pet; 7. balorig; 10. al; 12. tod; 14. ie; 15C(- 17. raki; 19. er; 20. oa; 21. Saar; 23. gnoe; 25. ei; 26. Ate; 28. pra 31. ravioli; 33. bijl; 34. sar. Verticaal: 2. Eb; 3. tas; 4. mono; 5. pin; 6. eg; 8. baltsen; 9. kei.o 11. la; 12. tarra; 13. droge; 14. ik; 16. Lea; 18. aan; 22. ai; 24. cxi. 27. tuin; 29. tal; 30. els; 31. rij; 32. ia. r- Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16