KUNST CULTUUR Rel over 'geheim' werk van Anton Pieck Choreografie van Simons te netjes [oedige uze van PART Amardi Kwintet ademt, dus leeft RSO: twee van de drie raak Feest met zwart randje bij Danstheater Lekker spetteren in bad R5 MAANDAG 26 APRIL 2004 1 van Da in Florence ce - Leonardo da Vinei inaam als uitmuntend anceschilder en briljant ;us. Met een beetje goe- en fantasie kan hij ook litvinder van de auto beschouwd. Het Muse de Geschiedenis van de chap in Florence ont- :en 'auto' die is vervaar- basis van ontwerpen Vinei. Het primitief voertuig werkt niet op e, maar op springveren, ïdelijk was het gemaakt ieciale voorstellingen hof. Volgens deskundi- it het om het eerste g ter wereld dat zich op racht enkele meters kon ■wegen. loires van 1 Connery iv - Sean Connery werkt 'memoires. De 73-jarige acteur werkt daarbij sa st de schrijfster Meg son. Uitgevers zouden ijn meer dan 3 miljoen 1,5 miljoen euro) als ïot te betalen voor deze igrafie. Connery werd leroemd door zijn ver van geheim agent James it de boeken van Ian die hij in zeven films vitte doek bracht. Daar- lde de voormalige met- nder meer in 'Highlan- ïe Name of the Rose', Hood: Prince of Thieves' Avengers'. Connery 1988 een Oscar voor lannelijke bijrol in 'The hables'. theater recensie Wijnand Zeilstra ling: 'Familie' van Maria Goos atergroep APART. Spel: Ferrie igrid Disseldorp, Vincent Smit, irlings, Pio Tulp en Charlotte Regie: Mark Kipp. Gezien: 24/4, :helft, Noordwijkerhout Irinken, meer schelden, he beter dan ooit', aldus 1 de personages in 'Fa- yan schrijfster Maria p het stuk gaat het er n toe. Ouders, kinderen, en zeggen met regel- vreselijkste dingen te- aar. Wat als knus sa- ter voorbereiding op ie dood van moeder is I, loopt uit op een ont- confrontatie, roos geniet grote popu- ij de liefhebbers van ei- kwaliteitstoneel. Dus ,ook in de lijn der ver- g dat men binnen het [circuit met haar onte- elijk intrigerende thea- aan de slag wil. In ijkerhout heeft een groep onder de naam bepaald niet eenvou- gewaagd. Dit voorals- initiatief ver- n ook lof voor de moe- ertoirekeuze. het feit dat de meeste nauwelijks over enige beschikken, mag je indelijke resultaat ver noemen. APART heeft er niet aan het stuk ver- levert een behoorlijke om de verhaallijn ac- over het voetlicht te De toonzetting is over meen licht gehouden, standige keuze, want je het gegeven al maken, st is het spelniveau ge- verdeeld. Geen uit- 1 in positieve of nega- wat het groepswerk e beginnende acteurs e komt. ssionele uitvoering van ligt nog vers in het ge- Zowel de toneel- als de e. Dat poets je natuur- maar even weg, wat nadelig voor de pakt. Met name als het gelaagdheid in de tekst ontbreekt het rs aan acteertechniek. maar eens te balance- >en cynische humor, en vergeefse goede Dat vergt spel- scholing en talent, om die maatstaf te inleggen. De voorstel- APART mag er gewoon theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: Reizigers uit Rajasthan door Het Internationaal Danstheater. Gezien: 24/4 Leidse Schouwburg In alle landen waar zigeuners neerstreken, hadden zij invloed op de folkloristische dans en muziek. Het Internationaal Danstheater trok langs deze ge bieden in Azië en Europa. Met het materiaal dat het daar ver zamelde, werd 'Reizigers uit Ra jasthan' samengesteld, een warmbloedig, uit het leven ge grepen feest, rijk aan tempera ment, en interessant omdat het veelzijdige leven van deze sinds het jaar 400 rondzwervende be volkingsgroep helder wordt weergegeven. Een Mariaprocessie, feesten met virtuoos dansende mario netten en nobele Indiase dan sen trekken voorbij. Wat de voorstelling vooral zo sterk maakt is de ongedwongen sfeer. Geen folkloristische dans met verplichte glimlachjes, geen stalenboek van knappe pasjes en keurig uitgevoerde choreografieën, maar een brui send feest. Natuurlijk is er veel zorg besteed aan de choreogra fieën en laten de dansers niet minder vakmanschap zien dan anders. Telkens komen er mooie figuren en heldere wis selwerkingen tevoorschijn. Maar de choreografie is be scheiden naar de achtergrond geplaatst om de ziel en het ple zier van de volksdansen voor rang te geven. Prachtig is te zien dat elemen ten uit allerlei tradities in de zi geunerdansen een plaats heb ben. Oriëntaalse heupdansen, Indiase subtiliteiten, flamenco- gestamp, Russische bravoure, Turkse draaidansen en broe derlijke Griekse schouder-aan- schouder-dansen blijken alle maal met zigeuners te maken te hebben. Ook uit iets anders blijkt dat de ze voorstelling midden in de realiteit van het zigeunerleven staat. Eén programmaonder deel gaat over de nazi-tijd toen bijna een half miljoen zigeuners in concentratiekampen het le ven liet. Sombere muziek, ge luiden van een schreeuwende Hitier, het juichende Duitse volk en treinen waarin de zi geuners afgevoerd werden, lei den een scène in met een dan seres. Begeleid door slechts één zanger, maakt ze trage, door leefde bewegingen, zonder tra ditionele stilering, kwetsbaar en berooid. Het is indrukwekkend en verheffend dat daarna de al oude rituelen en het onstuimi ge feest toch weer terugkeren. Niet gering is het aandeel van de muzikanten, die, alsof ze overal op de wereld thuis zijn, de ene muziekstijl na de andere ten beste geven. Spaanse zang en warmbloedige vioolmuziek komen evenzeer tot leven als melancholiek klarinetspel en het kloppende hart van de con trabas. muziek recensie Lidy van der Spek Concert Amardi Pianokwintet: Edward Janning (piano), Henrik Svahnström en Eva Bengtsson (viool), Wouter Schmidt, altviool en Anjali Tanna (cello). Gehoord: 25/4, 'De Paauw", Wassenaar Ondanks de warme zondagoch tendzon is Raadhuis 'De Paauw' weer tot de laatste stoel bezet. En ook hier krijgen we royaal energie en warmte toe gediend. Het Amardi Piano kwintet trakteert zijn publiek op twee zonnige werken, van Dvo rak en Röntgen, beide recent op cd vastgelegd. Amardi koos speciaal voor Dvorék om de toetreding van Tsjechië tot de EU op 1 mei op voorhand te vieren. Beide kwintetten getuigen van optimisme en levenslust. Dvo rék schreef zijn kwartet (in A) in recordtempo, in de zomer van 1887 op zijn kleine landgoed in de omgeving van Praag. Het be staat uit drie snelle delen en een Dumka, een Slavische volksballade met peinzend ka rakter, waarin de altviool een prominente rol is toebedeeld. Maar de altist Wouter Schmidt zit dan nog niet lekker in z'n in strument, het thema komt wat bleekjes, expressieloos uit de verf. Ook de cello kleurt in het eerste allegro nog niet diep en persoonlijk, waardoor de met elkaar bijzonder mooi kleuren de eerste en tweede viool even tijd nodig hebben om het ultie me samenspel aan te gaan. Is die eensgezindheid eenmaal gevonden, dan is het kwintet niet meer te houden. Een snel en explosief motief van de strij kers leidt in de Dumka ertoe dat één der snaren van de eer ste violist z'n trillend leven op geeft - knapt. Na herstelwerk zaamheden revancheert Amar di zich met lof. In het Scherzo wint de cellist en alt aan klank en diepgang, waardoor nu alle 'gesprekslijnen' stralend, vol humor met elkaar communice ren. De pianist Edward Janning legt zijn ziel en zaligheid in de betekenis van zijn aandeel in het geheel, wat soms schitte rende perspectieven biedt; dan weer intimiteit en rust, ruimte gevend aan het strijkersidioom. Julius Röntgen heeft zijn Derde Kwintet in G vlak voor zijn dood op 77-jarige leeftijd ge componeerd. Hij voelde, zo schrijft hij, ongekende krachten binnenstromen. Dit laatste kwintet bruist dan ook alsof een jonge god de zee ontstijgt. De piano sprankelt spiritueel en transparant in voorbeeldig sa menspel met het strijkkwartet. Ook als alle instrumenten for tissimo spelen blijft de com plexe structuur helder. Alle kleurrijke stukjes van de muzi kale puzzel voegen zich naad loos aaneen tot een verbazend sterk en sprekend paneel. In het Andante legt de cellist helaas minder dynamiek in de ope ningsfrase dan de eerste violist die in de herhaling openbloeien en sluiten toelaat. De ode aan het leven stuwt ijl en open om hoog en valt ontspannen, fraai gedoseerd weer terug naar de aarde, tot de piano de hartslag van deze zwanenzang rustig laat beëindigen. Amardi speelt niet altijd feil loos, maar meestal vol harts tochtelijke muzikaliteit, en daar gaat het immers om. recensie theater Pauline Koopmans Jeugdvoorstelling: 'De badkuip'. Door: Cees Brandt. Regie: Pepijn Cladder. Spel: Cees Brandt, Siem van Leeuwen. Gezien: 25/4 LAKtheater, Leiden Het lekt in het LAKtheater. Tij dens de voorstelling 'De bad kuip' van Cees Brandt spuit het water door de muren. Cees Brandt en zijn medespeler Siem van der Leeuwen hebben net voldoende handen en voeten om de gaten in het badkamer decor te dichten. Ook buiten blijft het plenzen tot het land overstroomt. Je ziet golfjes wa ter boven het badkamerraam pje uitkomen. Tot net iets on der het haantje dat op de toren spits van de kerk balanceert. Die stortvloed van water komt als een totale verrassing. De badkuip' begint met Cees Brandt die behoedzaam de temperatuur van het badwater meet. Met zijn tenen en zijn - in een oranje-wit gestreept hans opje gestoken - billen. Als hij in het water glijdt, blijken zijn be nen ineens anderhalve meter gegroeid. Nog vreemder wordt het als hij bij het wassen ont dekt dat hij drie voeten bezit. Die derde voet zit aan het li chaam van Siem van Leeuwen. Cees Brandt, die al meer dan 25 theatervoorstellingen heeft uit gebracht, speelde zijn laatste voorstellingen solo, zoals 'Grondmonsters' en 'De luchtacrobaat'. Maar voor 'De badkuip' heeft hij in Siem van Leeuwen een gelijkwaardige compagnon gevonden. Net als bij eerdere voorstellin gen toont Brandt zich ook nu een meester in het maken van een begrijpelijke, fantasievolle voorstelling met veel humor. 'De badkuip' is geen verhaal waarvan je de logica helemaal moet snappen. Het heeft meer weg van een droom. Na de eer ste badscène blijkt er helemaal geen water in het bad te zitten. Sterker nog, er is een schaarste aan water. Zelfs uit de kraan komt geen drup. De twee spe lers vechten om het laatste bo dempje water in een waterglas en kieperen het bad om op zoek naar één druppel. Als de badkuip op de teen van Siem van Leeuwen terechtkomt is zijn gehink de aanzet tot een geweldige regendans. En deze APELDOORN/GPD - De term 'op lichter' wordt nog net niet uit gesproken, maar zeker is dat de naam Anton Hartmann bij de Anton Pieck Club besmet is. Het nieuws dat Hartmann op verzoek van Pieck zelf vele jaren in Delft een grote collectie heeft verstopt, wordt er met de grootst mogelijke achterdocht vernomen. „Ik wil me absoluut distantië ren van de naam Hartmann", zegt Riet de Haas-van Riems dijk, voorzitter van de Anton Pieck Club. Ook de kleinzoon van de bekende kunstenaar, mr. Hans van Lier, zegt 'geen optimale herinneringen' te hebben aan Hartmann. En waar Hartmann, kunsthande laar in Delft, zegt de rechten te hebben op de naam Anton Pieck, wordt dat door Van Lier met nadruk bestreden. „Die rechten liggen bij de erven van Anton Pieck. Ik ben de bewind voerder over de auteursrech ten", aldus Van Lier. Hartmann maakte vorige week plannen bekend om in Delft een Anton Pieck Museum in te richten. Dat voornemen zorgt voor een heuse rel. Zo claimt Hartmann een vertrouweling te zijn geweest van de tekenaar en ontwerper van De Efteling. „Onzin", zegt Van Lier. „Geen sprake van", reageert ook De Haas. Maar Hartmann volhardt: Anton Pieck was heel lang kind aan huis in onze familie. Ik ben juist degene die Anton Pieck tegen zijn eigen familie heeft moeten beschermen. An ton zelf noemde ze aasgieren." Hartmann, de voormalige di recteur van kunsthandel Ge broeders Koch, heeft naar eigen zeggen een grote collectie met werken van Pieck, die op ver zoek van de kunstenaar zelf ja ren buiten de publiciteit zou den zijn gebleven. Pieck wilde zo erfeniskwesties omzeilen. Anton kwam hier wel huilend bij mij aan de deur", vertelt Hartmann. „Dan had de familie zijn tekeningen weggehaald en zijn geld geplunderd. Op een gegeven moment had hij 20.000 gulden nodig om een trapliftje voor zijn zieke vrouw te kunnen kopen. Dat heb ik voor hem ge regeld. Ik heb toen tegen Anton gezegd: Richt een stichting op en geef de handelsnaam aan ie mand die jij vertrouwt. Hij heeft er lang over nagedacht en het toen op mijn naam laten zet ten." Hans van Lier, destijds execu teur-testamentair van de nala tenschap van zijn grootvader, zegt: „Ik heb heel veel contact met mijn grootvader gehad. Van een atelier in Delft is mij niets bekend. Het enige wat ik weet is dat hij altijd thuis werk te in Overveen. Er zijn veel mis verstanden over de erfenis. Maar ik kan u zeggen dat onder de echte erfgenamen nooit één wanklank is geweest. Dat waren altijd lieden van buiten." de Engelse hoom (een soort alt hobo) die prachtige, evenwich tige lijnen trekt in de langzame wals. Kleurrijk en expressief wordt het orkest in de entr'acte, om zich tot slot te concentreren op de dood van Mélisande. Tot viermaal toe wordt het sterfthe- ma herhaald, ingezet door fraaie alten, verduisterd door hoom en klarinet die uit de diepte hun stem verheffen. Een mooie homogene waas ligt over de strijkersklank wanneer in lange zuchten het einde van Mélisande nadert. Natuurlijk is het leuk om een solist te introduceren, maar eerlijk gezegd speelt het RSO in Mozarts vioolconcert het slor- digst. Groen doet oprecht z'n best om violist Johan Olof te la ten sporen met zijn achterban, maar de ene keer gaat het or kest op hol, even verderop ook Olof. Het samenspel verloopt ongecontroleerd heftig, te wei nig tempovast en verre van spi ritueel of verfijnd; geen hoogte punt. Het RSO heeft duidelijk het meest op de 'Eroica' gestudeerd die terecht grootscheeps wordt geëtaleerd. In de enorme klank enzee van het Allegro con brio tracht Groen met een opvallend strakke schouderpartij in hoeki ge' bewegingen enige structuur aan te brengen, wat hem gere geld lukt. Met overgave gaat het hele orkest er tegenaan, goed op de dirigent lettend, zich niettemin verliezend in de mu ziek. Trots en alert leggen de contrabassen een hecht funda ment waarop de violen en voor al de blazers een theatraal, groots bouwwerk Z^ten. Maar liefst acht cellisten heffen zwaarmoedig de rouwzang aan, dreigend omvleugeld door de andere strijkers. Lieflijk lichten de houtblazers op wanneer zij beurtelings het paradijselijk ge luk van de Elysese Velden be zingen. De Marcia Funèbre werkt uit eindelijk toe naar een explosie van wanhopige woede, gedra matiseerd in dissonerende schrille harmonieën. Het RSO overtuigt hier voor de volle 100 procent, niet omdat deze furi euze, weerbarstige muziek overal 'cum laude' wordt ver tolkt. Maar om de enorme, en thousiaste inzet die deze bevlo gen titanen vleugels geeft. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: Seasons of the Mind/16 Dances door Dance Works Rotterdam/lves Ensemble. Gezien: 20/4 Toneelschuur, Haarlem. Nog te zien: 28/4 Leidse Schouwburg Op het donkere toneel staan zes dansers in een kring. Choreo graaf Bruno Listopad heeft iets met kringdansen. Ook in de vo rige choreografie die hij voor Dance Works Rotterdam maak te, 'Robinson Out of Context', vormden de dansers een cirkel. Er zou iets van saamhorigheid van uit kunnen gaan, of een ge zamenlijk lot, zeker als ze hand in hand staan, zoals in 'Seasons of the Mind'. Maar bij Listopad schuurt en wringt het tussen de individuele personages. Na krampachtig getrek en gekron- kel valt de groep uit elkaar en beginnen de dansers ieder voor zich krampachtige en gekwelde bewegingen te maken. 'Seasons of the Mind' gaat over winterdepressies. Gebrek aan licht levert mensen die daaraan lijden uit aan extreem onbe haaglijke stemmingen, wat in deze voorstelling wordt uitge drukt met grillige, schijnbaar onbeheersbare kronkelingen, stijve heupen en hoekige stan den. Contacten tussen de dan sers leiden tot verwrongen communicatie. De fraaie mu ziek, 'Movement for 10 Musi cians' van Laurence Crane - verfijnd uitgevoerd door het Ives Ensemble - roept een de solate sfeer op. Lichttherapie helpt tegen dit soort depressies. Maar aanflitsende lampen ver anderen de stemming niet. Hoewel de bewegingsstijl en de krachtige expressie in het begin wel intrigeren, blijft de voorstel ling te veel in dezelfde ver krampte maalstroom hangen om te blijven boeien. Te weinig ontwikkeling zit ook in '16 Dances' van Ton Simons. Voor deze choreografie koos Si mons muziek van John Cage die oorspronkelijk hoorde bij een choreografie van Simons' grote voorbeeld Merce Cun ningham. Ook deze grillige, spannende, kleurrijke muziek klinkt schitterend in de heldere uitvoering van het Ives Ensem ble. Zestien korte dansscènes met solo's, duetten, trio's en enkele groepsdansen volgen el kaar op. Heldere lijnen, trefzekere draai ingen, armgebaren en beenhef fingen leiden tot uitgesproken vormen. De posities waarin de dansers ten opzichte van elkaar staan en de richtingen van de bewegingen worden zorgvuldig Dance Works: krachtige expressie, maar net iets te netjes. Publiciteitsfoto neergezet. Diverse motieven keren in veranderende combi naties terug. Er is veel te zien en toch gaat deze reeks dansen vervelen. De dansers voeren de bewegingen krachtig en vaardig uit, maar het oogt allemaal te voorbeel dig, te netjes, zo helder en on genaakbaar dat de voorstelling te weinig aan de fantasie van de kijker overlaat. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Rijnlands Symfonie Orkest o.l.v. Lukas Groen, m.m.v. Johan Olof (viool). Gehoord: 24/4, Triomfator Kapel, Alphen aan den Rijn i.--: i Wie gaat er niet graag Foto: Ben van Duin is weer zó effectief dat alles overstroomt. Gelukkig biedt het multifunctionele bad uitkomst en is het snel omgetoverd in een boot. 'De badkuip' is een voorstelling waarbij alles klopt. Er zijn on verwachte wendingen en er is tegelijk een prettige dosis voor spelbaarheid. Bijvoorbeeld met een onwillig badeendje of een spiegelgladde badbodem. Want daarmee doe je kinderen mis schien wel het grootste plezier. Onder leiding van de wel zeer zelfbewuste dirigent Lukas Groen pakt het Rijnlands Sym fonie Orkest uit met een presti gieus, bijna overdadig concert programma. Met zo'n acht de len in elkaar overlopend symfo nisch gedicht 'Pelléas en Méli sande' (1905) van Jean Sibelius, het 4e Vioolconcert van Mozart en de hemelbestormende meg- asymfonie nr. 3 van Beethoven lijkt dit concert bij voorbaat al te veel van het goede. Niettemin lukt het Groen be paald om spanning op te bou wen door steeds afwisselende sferen in de muziek uit te lich ten. Imposant, majestueus zet het orkest de Slotpoort open om Mélisande binnen te halen. Haar introductie, verbeeld door de strijkers, verbleekt enigszins door de onzekere, rillerige vio len. Hoed af voor de blazer op

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15