REGIO 'Vroeger zocht ik, nu word ik gevondei Honderdvijfentwintig passies in de polder Machteld, Wijnand en Hildegonde MAANDAG 26 APRIL 2004 NAVRAAG Een gedoodverfde winnaar lijkt er niet te zijn, voor de Libris Litera tuur Prijs 2004, die morgen in het Amstel Hotel wordt uitgereikt. Lei- denaar TO- Het effect is groot als je de MAS LIESKE Libris Literatuur Prijs wintboek 'Cran café Boule vard' een van de zes genomineerden. Ook hij durft geen voorspelling te doen. Gaat u win nen? „Nou, dat denk ik niet. Ik heb hem drie jaar ge leden al ge wonnen. Rosenboom heeft ook twee keer gewonnen, ja. Maar die is dit jaar nou juist niet geno mineerd. De jury heeft een paar grote namen gepasseerd. Ach, ei genlijk is het grote flauwekul, dat analyseren van wat de jury doet en zegt. Ik doe daar zo weinig mogelijk aan mee. En het is dit keer ook erg onduidelijk wie er gaat winnen. Ik heb nog geen grote kanshebber horen noemen." Heeft u een favoriet onder de andere vijf? „Nee. Ik heb die boeken niet gelezen. Dat ga ik nog wel doen, maar ik heb de afgelopen tijd besteed aan het afinaken van mijn volgen de boek, een novelle." Wat zou het betekenen als u ivint? „Het effect is groot, dat heb ik de eerste keer gezien. Je naamsbe kendheid groeit, je staat op de kaart. Dat boek, 'Franklin', werd op eens goed verkocht. De tweede keer zou het effect misschien nog wel sterker zijn. Hoewel, 'Gran café Boulevard' fs al goed verkocht en goed besproken." Wat zou u doen met het geld? „Net als de vorige keer: naar Parijs gaan. Om een huis te huren waar ik een boek kan schrijven. Niet dat ik in Leiden niet kan schrijven, maar na de voorbereidende fase wil ik me isoleren, om me te kunnen concentreren. Ik ben geen liefhebber van me terug trekken in de provincie. Het moet wel in een stad zijn en Parijs is ideaal." Wat trekt u morgen aan? „Een wit overhemd, een strik en een grijs pak. Ik had de vorige keer een blauw pak aan, bij mijn eerste nominatie een gehuurd pak. Nu wordt het mijn nieuwste, mooiste en duurste pak." tekst: Job de Kruiff foto: Taco van der Eb UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1904, Dinsdag 26 April LEIDEN - Een paar dagen geleden werden in het Academisch zieken huis drie kindertjes, te gelijk geboren, ter verdere verpleging gebracht. Deze drieling, de zwakke spruitjes van een behoeftige wisselwachters- vrouw, werden ieder afzonderlijk in een couveuse geplaatst. Niets bij zonders zal men zeggen en inderdaad is het, zelfs uit een wetenschap pelijk oogpunt, niet zoo heel buitengewoon dat er in den tegenwoordi- gen tijd nog drielingen geboren worden, hoewel het een uitzondering is. Ook is het bekend, dat onze academiesteden inrichtingen bezitten, waarin zulke uiterst hulpbehoevende wezentjes opgenomen en kunst matige moederwarmte en verpleging kunnen genieten. Maar nu komt het. Nu komt het bewijs dat er onder onze vroolijke Ne- derlandsche studenten jongelingen gevonden worden met een warm kloppend hart. Een student te Leiden, de drieling ziende, plaatste naast de couveuses een spaarpotje om zoodoende te trachten voor het hoogst moeilijk bestaan dezer drie kleintjes een spaarduitje bijeen te brengen. ANNO 1979, donderdag 26 april LEIDEN - In de Leidse Schouwburg zongen vrijwel alle toeschouwers de liedjes mee van 'Zing zomaar simpel een melodie', een VARA-ra- dioprogramma, waarvan opnamen gemaakt werden. Presentator Ed win Rutten slaagde er aardig in stemming te maken. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Lelden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5*>7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '50 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. van Gods aanwezigheid kunt ei ren, is dat een prachtig momen ben ervan overtuigd dat een mi zoiets kan beleven en ook wel 1 leren, door te lezen en veel te p met anderen. Ik ervaar intens r momenten bij stervende mens Kijk eens naai' Etty Hillesum, zi het als een uitdaging het goede haar moeilijkste ervaringen tel Dat is het ultieme. Dan ben jel dicht bij wie Jezus was." Wat vindt u de mooiste bijbeltt „'Ik ben die Ik ben'. Dat is het woord als Mozes bij de brand( braamstruik aan God vraagt: v bent U? De Godsnaam, dat vii een heel mooi beeld. Waar ik 1 mee uit de voeten kan? Tja, er teksten genoeg waarbij je denl begrijp ik niet, dat moet ik nog keer lezen. Maar een tekst zom veroordelen vind ik lastig. Ovei oorlogen en strijd in het Oude ment dacht ik vroeger: dit kan niet. Teksten als 'Ik hieuw ze ii 's Heeren naam in stukken' vo toen puur militant fundament j tisch. Nu ben ik wat genuancei Die passages moet je zien tegei achtergrond van die tijd en cul Ik kan me ook nu wel situaties g stellen, waarin geweld onontki baar lijkt, al zou dat wel het all ste moeten zijn." Bidt u voor het eten? „Ja, voor mij verheft bidden h< ment van de maaltijd. Het dra voor mij ook niet om het eten, I om het samenzijn, de tijd die j elkaar besteedt." j Is voor u, na 25 jaar, de kerk n modern genoeg? „Ik weet niet of de kerk wel mi U moet zijn. Er is en wordt best 1 e geëxperimenteerd, op mijn mi d draag ik daaraan ook een steei bij. Toch vind ik het belangrijke we onze traditie openstellen v a jonge mensen en hen hiermee e trouwd maken dan dat we het u aanpassen. Neem bijvoorbeeli t taalgebruik. Natuurlijk moet hei staanbaar zijn, maar kerktaal ie< markttaal. Laagdrempeligheid ben ik voor. En verder geen co a sies." 'a te Welke traditie houdt u in ere? „Het samenkomen op de eers >1 van de week. Het geeft reliëf e ii gang aan mijn dagelijkse best; Als ik niet naar de kerk ben ge is de week vlakker. In de kerk is concentratie en toewijding, ri e uitdaging." ra Gelooft 11 in wonderen? 1< „Wat is een wonder? Een won i] noem je iets dat gebeurt dat kf 1 lijk niet vanzelfsprekend is. Ikpi overal om mij heen wonderenfr natuur, in mensen. Twee menfs; die trouwen en elkaar in de ogt ken, dat noem ik een wonder, jn qpk een stervende of iemand <ai de zon van een glaasje wijn gfld IER boven' Liefhebbers van klassieke auto's kon den gisteren hun hart ophalen in Haarlemmemeer. Voor de vijfde keer in successie werd er de Koninginnerit gehouden, een toertocht door de pol der voor oldtimers. Honderdvijfen twintig liefhebbers verschenen met hun passie aan de start. Van T-Ford tot Trabant, van Austin tot Oldsmobi- le en van Rolls Royce tot Lelijk Eendje, ze waren er allemaal. Het idee voor de Koninginnerit is vijf jaar geleden spontaan ontstaan. Paul van 't Hullenaar had een zakelijke af spraak met Thomas Hendriksen. Tij dens dat gesprek kwamen ze erachter dat ze beiden van oude auto's hou den. Even later was het idee voor een toerrit geboren. Het eerste jaar deden er 100 autolief hebbers uit Nieuw-Vennep en omge ving mee. Dit jaar 125 oude auto's. „Het zijn mensen die houden van ge zelligheid, auto's koesteren en daar een passie voor hebben", omschrijft Van 't Huilenaar de deelnemers. De organisator laat trots de motor van zijn Austin Healy uit 1962 ronken. „Dit type auto deed mee aan de rally van Monte Carlo en Luik-Rome-Luik. Pat Moss van het eerste damesrally team heeft hiermee de rally van Mon te Carlo gewonnen", vertelt hij trots. Hij heeft de auto zelf opgeknapt en kan over ieder detail iets vertellen. Ook dat-kenmerkt de liefhebbers van oldtimers. Een ander topstuk is een aqua-blauwe Cadillac Convertible uit 1956. „Ik heb net een opgeknapte Cadillac verkocht en er zijn er weer twee onderweg van uit Amerika. Het heeft me twee jaar gekost om deze auto op te knappen", vertelt eigenaar Lammerse. De auto ziet er met zijn 5,89 meter indrukwek kend uit. Hij is tot in de kleinste hoek jes opgeknapt en heeft een platenspe ler waarop de rock 'n roll-platen kun nen worden gedraaid die precies bij deze auto's passen. Het zijn niet allemaal antieke auto's die meedoen aan de rit. De norm is een leeftijd van ten minste 25 jaar oud, maar bijzondere wagens mogen ook meerijden. Zoals een gifgroen Oost-Duitse Trabantje. En een Lin coln Clenet uit 1979, uniek omdat hij met de hand is gemaakt. Annemieke Windt Voor liefhebbers van oude auto's was de Koninginnerit een lust vop oog. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks AANGENAAM Voor het jaar duizend, dus meer dan duizend jaar geleden, hadden de mensen die in onze stre ken woonden meestal nog maar één naam: een roepnaam. Deze mensen spraken een Germaanse taal, wat wij ook nog steeds doen als we Ne derlands spreken. Het verschil tussen deze Ger manen en ons is dat zij meestal echte Germaan se namen droegen, ter wijl onze namenvoorraad uit de hele wereld afkom stig is. Maar wat zijn dan eigenlijk Germaanse na men? Germaanse namen be staan uit een of twee (Germaanse) woorden. Vaak hebben deze woor den iets te maken met kracht, moed, strijd of wapens. Zo komt Rutger bijvoorbeeld uit rod 'roem, eer' en ger 'speer' en bestaat de naam Machteld uit macht 'macht, kracht' en hilde 'oorlog, strijd'. Er zijn echter ook namen die verwijzen naar de Ger maanse goden- of die renwereld, bijvoorbeeld Oswald, waarvan het eer ste deel 'god' betekent en het tweede deel 'heerser', Bernhard, uit bem 'beer' en hard 'sterk' en Falko, wat 'valk' betekent. Het eerste deel van de Germaanse namen werd meestal zowel in man nen- als in vrouwenna men gebruikt. Naast mannennamen als Adel- bert, Adelboud, Adel- brand, Adelger en Adel hard heb je bijvoorbeeld de vrouwennamen Adel- burg, Adelgard, Adelheid, Adelmoed en Adeltrude. De woorden in het twee de deel van zulke namen kwamen in principe óf alleen in mannennamen óf alleen in vrouwenna men voor. Daarom zijn Adelbert, Lubbert, Nor- bert, Robert en Wolbert altijd mannennamen, terwijl Adelburg, Engel burg, Hadeburg, Sigeburg en Wijgburg typische vrouwennamen zijn. La ter veranderde dat en kon je naast mannenna men als Adelbert en Adelfrid door toevoeging van de uitgang -a de vrouwennamen Adelber- ta en Adelfrida maken. Tot op de dag van van daag speelt vernoeming een rol bij het geven van namen, al wordt deze rol de laatste decennia al lengs kleiner. Kinderen worden genoemd naar hun (groot) ouders of naar andere familiele den, zodat de namen die in de familie voorkomen, bewaard blijven. In Ne derland zien we dit al in de twaalfde en dertiende eeuw gebeuren en dat systeem heeft dus hon derden jaren gefunctio neerd. Vóór die tijd maakte men gebruik van een ander systeem, dat wel een beetje op vernoeming lijkt, maar eigenlijk crea tiever is. Men probeerde namelijk om nieuwe na men te maken met be hulp van de woorden die in de bestaande namen binnen de eigen familie voorkwamen. Als een ze kere Hildebert en zijn vrouw Adelgonde dus een zoon kregen, dan konden zij hem Adelbert noemen, en als het een dochter was Hildegonde. Voor de rest van de kinderen moest dan een andere combinatie worden ge kozen, waarbij dan ook wel gebruik kon worden gemaakt van de namen van andere familieleden. Het was ook mogelijk om verder te variëren met de naam van het eerste kind en bijvoorbeeld alle jon gensnamen te laten ein digen op bert of alle meisjesnamen op gonde. Ook kon men er natuur lijk voor kiezen om de namen van de verschil lende kinderen allemaal met adel of met hild te laten beginnen. Waarschijnlijk bestonden Germaanse namen eerst alleen maar uit woorden die ook in combinatie een zinnige betekenis hadden. Een naam als Wijnand, uit wij(g) 'oor log, strijd' en nand 'dap per' kan bijvoorbeeld 'dapper in de strijd' bete kenen, net zoals Bern hard 'zo sterk als een beer' kan zijn. Sommige van deze woorden ver dwenen in de loop van de tijd uit de taal, terwijl ze in de namen wel in ge bruik bleven. Op een ge geven moment wist men dan niet altijd meer pre cies wat ze ook al weer betekenden. Juist bij zo'n systeem waarin men namen vormde door combina ties uit andere namen te maken en daar evaj] weer mee verder tui ren, kon het dan gg< ren dat verschillei1t< woorden met dezie betekenis aan elkan; den gekoppeld, w,ta een naam als Fridn kon ontstaan, uit jn 'vrede' en gonde 'o strijd', waaraan tori zo gemakkelijk een, volle betekenis is It pen. Dat geldt oolal namen als Hadew, hade en wijg, wat ri 'oorlog, strijd' beti h en Hildegonde, uitiii en gonde, die eves allebei deze zelfdee logszuchtige beteht hebben. 1 m Reacties en tips vo.o rubriek naar 'Aanjii naam', Postbus 5-hf AB Leiden. E-mail 3 de auteur kan ookd schoonheim @inl. tv a ja Tanneke Schoonh* Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de leidraad in het leven, voor een an der volstaat een geloof aan 'iets'. In 'Hierboven' acht vragen aan een heden daagse gelovige. Deze week aan Ad Alblas (52), predikant van de Leidse Binnenstadgemeente in de Hooglandse kerk. Aanko mende donderdag staat hij exact 25 jaar op de kansel. door Nienke Ledegang Bent u een evangeliserend gelovige? „Vroeger wel. Toen trok ik er op uit om, vooral onder jongeren, het evangelie te verkondigen. Nu is dat anders. Ik heb niet meer de behoefte om er op af te gaan. Ik zie het zo: vroeger zocht ik, nu word ik gevon den." Gelooft u in de hemel en de hel? „Deze vraag gaat over het leven na dit leven. Daar geloof ik wel in. Moeilijker vind ik het me iets voor te stellen bij de hel. Het is een buiten- bijbelse metafoor uit de Griekse my thologie die op zeker moment het christelijk geloof is binnengedron gen. Hel is het gevoel van totale af wezigheid van God. Wat ik geloof van de hel is dat die voorbij gaat, zo als de dag de donkerste nacht ver drijft." Kunt u het leed in de wereld verkla ren als er een goede God is? „Het leed in de wereld en het geloof: waarom worden juist die twee zo vaak in één adem genoemd? Dat is zo'n inperking van wat geloven is. Geloven is een totaalvisie. Het is ook jezelf de vraag stellen: wat doe ik met mijn gezondheid, mijn intelli gentie, mijn charisma, mijn rijkdom? Alles hangt met alles samen: hoe je Ad Alblas: „Ik zie overal om mij heen wonderen: in de natuur, in mensen. Twee mensen die trouwen en elkaar in de ogen kijken, dat noem ik een wonder. Maar ook een stervende of iemand die in de zon van een glaasje wijn geniet." Fotoi Henk Bouwman met geluk omgaat is van invloed op hoe je met ongeluk omgaat. Het ge loof is bedoeld om met je talenten én met je tekortkomingen te kunnen leven. Je kunt de vraag naar het leed misschien beter zó stellen: kun je iets van God ervaren in het leed? Dat is heel vaak niet het geval. Maar als het er is, als je in al je verdriet iets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12