RIJN VEENSTREEK Ecstasea kruipt het daglicht tegemoet Huizen voor jongeren op veld TAW Gezocht: 32 pontbazen voor salonboot op Kaag Koeien per veeschuit naar de polder Woubruggenaar wil geen uitbreiding varkenshouderij loederdag aan den rijn-De Al- kinderboerderij Zeger- ert zondag 9 mei - moe- - het jaarlijkse Schaap- ersfeest. Het publiek hoe schapen op tradi- wijze worden geschoren een kudde bijeen wordt in. Verder kunnen de >rs langs de kraampjes en mogen kinderen op de rug van een pony en. Ook wordt op deze sndgemaakt wie het ierenbaasje van Alphen i Rijn is. Alle kinderen p 5 van de basisscholen gio konden aan die d meedoen. Zegersloot, de Burgemeester ilotsingel ligt, opent op om 11.00 uur de Nieuwste toeristische trekker voor plassengebied door Ruud Sep warmond - De boot, een hon derd jaar oude, overdekte sa lonboot die plaats biedt aan twaalf passagiers, is al aange kocht. De route is al uitgestip peld en de plannen voor een aanlegsteiger en een kleine uit spanning halverwege de route liggen ook al klaar. De datum dat de boot moet gaan varen is ook al bepaald, op 1 juni aan staande. Nu is het alleen nog tijd om iemand achter het roer te krijgen van de nieuwe toeris tische voetpont van de gemeen te Warmond. De Vrijwilligersva- caturebank Warmond is daar om sinds deze week op zoek naar 'minimaal 32 pontjesba zen voor de nieuwe toeristische pontjesroute over 't Joppe'. Het pontje - uitsluitend toegan kelijk voor voetgangers - moet de nieuwste toeristische trekker op de Kagerplassen worden. Het bootje gaat wandelaars overzetten van Koudenhoorn naar de westpunt van de Zwan- burgerpolder. De wandelaars kunnen op de aanlegplaats een versnapering kopen bij een strandtent of kiosk die hier tij dens het seizoen komt te staan. Vervolgens kunnen ze over de dijk van het eiland, via een vo gelobservatiehut naar de oost punt lopen. Daar worden de wandelaars weer opgepikt met de boot die ze overzet naar de Tengnagel, de landtong die pa rallel loopt aan de Zijldijk. Van af de Tengnagel kunnen de wandelaars lopend langs de Merenwijk en de Veerpolder te rug naar Koudenhoorn, maar ze kunnen ook opnieuw de pont pakken. De pont gaat naar verwachting ongeveer 45 minuten doen over één rondje, waarbij bij ieder tochtje niet meer dan twaalf passagiers mee kunnen. Wet houder Van Klinken houdt er daarom al een beetje rekening mee dat de belangstelling op mooie dagen de capaciteit wel eens ruim te boven zou kunnen gaan. „In eerste instantie kun nen mensen gewoon een kaart je kopen bij de boot. Maar als het te druk wordt, dan gaan we voor deze boot over op vooryer- koop", meldt de wethouder. De aankoop van de boot en het aanleggen van de diverse voor zieningen kost ongeveer 300.000 euro. De helft daarvan komt voor rekening van de ge meente Warmond, de andere helft wordt betaald door de ANWB en de rijksoverheid. De gemeente verwacht dat de ex ploitatie van het bootje, dat ie dere zomer van juni tot en met september moet gaan varen, kan worden gedekt uit de op brengsten van de kaartverkoop. De exploitatie is naar verhou ding goedkoop omdat War mond de pont volledig met vrij willigers wil gaan bemannen. „We zijn wat laat begonnen met de werving van de vrijwilli gers", geeft Van Klinken toe. „We moeten de mensen na tuurlijk ook nog een training gaan geven in het varen met die boot. Je hebt wel de verant woordelijkheid voor twaalf pas sagiers als je daarmee vaart. Dus je moet er niet aan denken dat er iets mee gebeurt. Maar we gaan er van uit dat alles op tijd geregeld is." warmond - Koeien die in de wei grazen worden voor het platteland een steeds min der vanzelfsprekend verschijnsel. Maar boer Jan van der Voort uit Warmond houdt deze traditie nog in ere. Nu het weer warmer wordt, gaat zijn vee per schuit over de Hof- lee naar de Hofpolder. Van der Voort zoekt zijn beesten elke ochtend en middag op om ze te melken. De dieren gaan in de herfst weer per veeschuit terug naar de stal. De weidegang per veeschuit gebeurt al eeu wen bij de boeren in dit dorp. Maar sinds vo rig jaar heeft een groep enthousiaste War- monders er een evenement omheen georga niseerd: Tussen Koe Kunst. Volgens orga nisator John van Veen was het een succes. „Ik schat dat er zo'n vijfhonderd mensen stonden te kijken." Foto: Henk Bouwman Het ruim tachtig meter lange schip dat zaterdag te water is gelaten bij scheepsbouwer Van Lent in Kaag, is er nog tot 18 mei te zien. Foto: Dick Hogewoning Het schip oogt gigantisch zoals het daar wit en maagdelijk in het dok ligt. Aan beide zijden en het dak zijn inderdaad nog maar enkele centimeters ruimte over als het de loods uit kruipt. In een andere ruimte op het ha venterrein liggen nog enkele mastsprieten en de grote mast die nog bovenop het jacht moet komen. Daar was in het dok geen ruimte voor. Ook de schroeven zitten er nog niet on der, weet Elstgeest. „Die komen er in Rotterdam pas onder." Maar ook hij is onder de indruk van dit schip. „Het bevat alle nieuwste technische snufjes die er zijn." Uniek is ook het heli- kopterdek voorop. Indien nodig kan dat dek vier meter breed worden uitgeschoven. Als de heli is geland, zakt het toestel met een lift naar omlaag en gaat het luik dicht. „De tweede helikopter kan dan daar boven op landen", glimlacht Elstgeest. Het enorme schip wordt voort gestuwd door snelle motoren die het een topsnelheid van vijftig kilometer per uur bezor gen. Rond tienen komt het jacht ter gend langzaam in beweging. Buiten hebben zich tientallen mensen verzameld om het schouwspel te bekijken. Werf- personeel rent heen en weer om ervoor te zorgen dat de scheepshuid niet tegen het dok komt. Centimeter voor centi meter kruipt het gevaarte het dok uit en het daglicht tege moet. Iedereen kijkt ademloos toe. Om elf uur is de helft van het schip eindelijk buiten waar een kraan al klaar staat om de gereedliggende masten op het schip te takelen. Nog drie weken zal er gewerkt worden aan het schip. Op 18 mei gaat het op transport via de ringvaart naar Alphen, Gouda en dan uiteindelijk Rotterdam. Die eerste reis zal twee dagen duren en gaat met horten en stoten. „Bij de sluis van Gouda is er aan elke zijde maar zeven en een halve centimeter ruimte over", vertelt Elstgeest. Ook bij het aquaduct bij Alphen is het even oppassen dat het schip niet aan de grond loopt. „Het moet dan met pontons opgetild worden." ense ondernemers opgeschrikt door valse euro's Ter Aarse club krijgt kunstgrasveld Scheepsbouwer Van Lent laat miljoenenjacht voor Russische oliemagnaat te water d van Rooij lij scheepsbouwer Van I Kaageiland heerst op ;e zaterdagochtend al rijvigheid. Veel publiek d 9.00 uur nog niet, II personeel van de werf bezig om alle voorberei- e treffen om een ruim neter lang jacht uit het 'alen. Een snelle blik imposant wit schip II op de achtersteven de thuishaven: Ecstasea, n. „Het is het jacht van lie ook eigenaar van is", vertelt toeschou- van der Meer, die er oeg bij is. is net zelf in het 'eest. „Het is een kolos- p", weet hij. „Aan de nt van de loods is maar centimeter over." Hij ijk onder de indruk van arte dat nu nog binnen ar toen vroegen ze wie :n moest ik naar bui- hij. Van der Meer 'eer vandoor voordat in beweging is. „Het r nog drie weken lig- 1 ik kan het nog vaak Ubert Ian den rijn - Een aantal winke- iet centrum van Alphen aan den apparatuur en hulpmiddelen uit op echtheid te controleren. nog niet uitgebroken, maar de ners in het stadshart zijn de afge- d toch een paar keer opgeschrikt geld, zegt Eelco Eskens, eigenaar Haasbeek, van de belangenorganisatie winkeliers - Winkelstad Alphen - elmatig de vraag binnen welke ap- de ondernemers het best kunnen „De banken en de politie dur- geen uitspraken te doen", ns. „Maar we willen ons wel voor- Als we de media moeten geloven, t een jaar veel vals geld vanuit het oosten van Europa ons land binnen." Het namaken van eurobiljetten is voor cri minele organisaties interessant, zo blijkt. De euro is het betaalmiddel van meerdere landen en ook buiten de eurogrens is de euro populair als betaalmiddel. De stroom valse eurobiljetten neemt de komende ja ren alleen maar toe, geeft Europol aan. Zolang geen detectorsysteem 100 procent betrouwbaar is, weten winkeliers niet waar ze goed aan doen. Vandaar dat een paar le den van Winkelstad Alphen de proef op de som nemen. Zo heeft Eskens op de toon bank een detector staan die door een Al phens bedrijf op de markt is gebracht. „Het apparaat meet de niet-zichtbare kenmer ken." In Hofmakerij Merel wordt met een pen en een UV-lamp gewerkt. „Die pen is een soort markeerstift, vertelt Willemien Ves- seur, één van de twee eigenaars van de tuin- en bloemonderneming. „Je zet een streep op het biljet. Wordt die streep zwart, dan is het briefje vals." Helemaal water dicht is die methode niet. „Ik heb ergens gehoord dat deze werkwijze een score van tachtig procent heeft." De pen is in vergelijking met de dure detec torapparaten die nu in verschillende uit voeringen op toonbanken staan, een koop je. Voor een paar euro heeft een winkelier de stift in huis. In september maken de winkeliers die aan de ervaringsproef meewerken hun resulta ten bekend. Ondertussen zijn er ook onder nemers die weigeren briefjes van vijftig en honderd aan te nemen. Eelco Eskens: „Naar mijn idee kun je dat eigenlijk niet maken. Dat zijn toch hele gangbare biljet ten." Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch ^Dagblad s het schip gedoopt, der Meer ook nog te En inderdaad staat bij 'teven in het dok nog es waar de plechtig- itshad. Geflankeerd en de Neder- ag moet vanaf hier de ïpagne tegen het schip loid. Misschien wel nan Abramovitsj, de ei- Abramovitsj is een jkste Russen en mede van een oliemaat - waaraan hij zijn rijk- ikt. Daarnaast is hij ei- an de Engelse voetbal- lsea en sponsort zijn schappij ook nog CSKA Geld heeft hij dus ge- dat is nodig ook, want alleen kost hem onge- tot 200 miljoen euro. (volgens Jan Elstgeest, ig medewerker van de door Marieta Kroft ter aar - Ter Aar begint dit na jaar met de bouw van 46 appar tementen voor jongeren. De huur- en koopappartementen worden gebouwd in twee iden tieke complexen op en nabij één van de voetbalvelden van TAW aan de Hoogerheijdestraat. Ver der verrijst in het zogeheten Aar park een appartementencom plex voor zeven seniorenwonin gen. De bouw neemt volgens wethouder Hoogervorst een jaar in beslag. De raad moet woensdag nog instemmen met het plan, maar Hoogervorst verwacht groen licht. „De raad toonde eerder al zijn enthousiasme. Het is het eerste project in Ter Aar voor jongeren. Eerder bouwden we ook starterswoningen, maar die waren duurder." Voor de koop huizen betalen de toekomstige bewoners een reële prijs van tussen de 170.000 en 190.000 euro. Het aantrekkelijke, aldus de wethouder, is de lening. „Ze kunnen drie jaar lang enkele tienduizenden euro's via de ge meente lenen tegen slechts 0,5 procent rente." De gemeente Ter Aar is inmid dels met de voetbalvereniging tot overeenstemming gekomen. Voorzitter Dos Santos legt uit dat TAW het pupillenveld moet inleveren voor de woningbouw. Het verlies wordt opgevangen door van het gravelveld een kunstgrasveld te maken. Zo'n veld kan intensiever worden benut. „Ook de kleintjes kun nen erop spelen", aldus Dos Santos. Hij hoopt dat het werk binnenkort kan beginnen. De gemeente heeft de aanleg van het kunstgrasveld begroot op woubrugge - Maatschap Kroes mag zijn varkenshouderij in Woubrugge niet uitbreiden, als het aan zijn buurman Henk Meiessen ligt. Meiessen heeft bij de gemeente Jacobswoude bezwaar ingediend tegen de toestemming die de gemeente wilde verlenen voor de bouw van een opslagloods en een veldschuur aan de A de Graaf- laan. Tevens heeft hij de zaak bij de Raad van State aanhangig gemaakt. Deze behandeling dient komende donderdag. Als de bouw doorgaat, verwacht Meiessen een 'enorme horizon vervuiling' vanuit zijn woning. In dat geval stelt hij de gemeen te Jacobswoude aansprakelijk voor de schade. De buurman heeft niet alleen kritiek op de wijze waarop de gemeente met deze zaak omspringt, ook mist hij een goede onderbouwing van de noodzaak om de schu ren te bouwen. Verder mist hij een milieueffectrapportage, een advies van de agrarische ad viescommissie en hij twijfelt aan de betrouwbaarheid van het akoestische rapport. Melis sen vindt de voorgestelde uit breiding van bijna 2400 vier kante meter wel erg fors. Volgens N. Kroes zijn de schu ren nodig voor de opslag van voer en de stalling van machi nes. Bovendien moeten de schuren worden gebruikt als extra buffer voor de huisvesting van vee. „De buurman heeft het recht om bezwaar in te die nen. We wachten wel af." 650.000 euro. „We zijn nu bezig met de offertes", zegt Hooger vorst. „Ik verwacht dat de in schrijvingen lager zijn. Er is veel concurrentie." De provincie Zuid-Holland is ook akkoord met het bouwplan. De gemeente Ter Aar staat on der preventief toezicht en moet daarom voor alle uitgaven toe stemming vragen aan de pro vincie. Het Aarpark wordt ontwikkeld door Hartol BV en de Woon diensten Aarwoude. Ter Aar verkoopt de gronden aan deze partijen voor maximaal 1.112.000 euro. Als de renovatie van het voetbalveld lager dan 650.000 euro uitvalt, wordt de verkoopprijs naar beneden bij gesteld. Niet alleen in Ter Aar, maar ook in Langeraar wordt dit jaar flink gebouwd. In het zogeheten Hofstedepark begint binnen kort al de bouw van 46 huizen. Het gaat hierbij om 22 apparte menten, twaalf vrijstaande wo ningen, en twaalf twee-onder- een-kaphuizen. Het gaat om een bouwplan van de gemeen te, Proper Stok Woningen BV en Woondiensten Aarwoude. j Adres: Postcode I I Plaats: J Ttelefoon: I Geboortedatum: j e-mail: I Bank/giro* J Handtekening: I Uitsluitend bij automatische lr Stuur dezo bon op in oen ongefnmkeerdo envelop, naar Leidsch Dagblad, T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoord- O nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: O80O-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblod nl. (Deze aan bieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In hot colofon van do krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad El, ik neem een vast J kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros, ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro ÉËfrO) M/V I Naam:

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11