Het verlies van onschuld Met Breukink de bergen op Gegijzeld door het grote leven Personages zijn net mensen ARIA STAHLIE Galeislaven Debuutroman Marijke Spies om stil van te worden Wervelende verhalen van Maria Stahlie sportboek recensie Edward Swier 'Wielerklassiekers' door Erik Breukink. Met apart routegidsje. Uitgeverij: ANWB. Prijs: €19,95. Hij mocht de vijftien te schrijven hoofdstukken zelf kiezen. Vandaar dat het boek Wielerklassiekers van ex-renner, voormalig tv-commenta- tor en huidig Rabobank-ploegleider Erik Breukink een aantal opmerkelij ke keuzes kent. Natuurlijk komen de bekendste wereldbekerwedstrijden voorbij, ook die welke Breukink nooit reed. Breukink wilde het grote publiek echter ook zijn favoriete Tour-ritten en Giro-etappes laten herbeleven. Daardoor is Wielerklas siekers iets te veel een willekeurig sa menraapsel geworden. In het boek bedient Breukink, een aimabel mens en weldoordacht pra ter, zich vaak van wat kinderlijk taal gebruik. Zou hij zelf wel in de pen geklommen zijn? De in de ik-vorm geschreven ervaringen van Erik Breukink zijn in ieder geval lang niet altijd zo spannend als ze in het echt wel geweest zullen zijn. Het is alle maal wat statisch, alsof niet zozeer Breukinks herinneringen alswel vooral de stoffige archieven er op nageslagen zijn. De korte interview tjes met 15 Belgische en Nederland se grootheden fleuren het geheel enigszins op. De bedenkers van het boek, bij de Algemene Nederlandsche Wielrij ders Bond (ANWB), hinkten ook een beetje op twee gedachten. Ze wilden een lezenswaardig werk (met histori sche weetjes en heroïsche momen ten) afleveren voor de wielerfanaat, die zelf niet uit de luie stoel komt. En een handig boek maken voor de fietsliefhebber, die juist graag op het zadel klimt. Het is daardoor van alles wat geworden, maar de vraag is te recht of beide doelgroepen nu vol doende bediend worden. Al zijn er (onder andere in een bijge leverd routegidsje) wel tal van han dige tips voor de enthousiaste toer fietsen die de diverse 'klassiekers' wil narijden. Chris van Roosbroeck, als mecanicien van US Postal belast met het onderhoud aan de fiets van vijfvoudig Tourwinnaar Lance Arm strong, geeft bij elke koers nauwge zet de beste versnellingen door. Breukink zelf tracht de liefhebber vooral moed in te spreken. Wie de vrij onbekende, maar door Breukink geliefde Dolomietenreus Tre Cime di Lavaredo, wil beklimmen, krijgt een bemoedigend woord. 'Wanneer het je de eerste keer niet lukt om zonder af te stappen boven te komen, mon teer je indien nodig een lichtere ver snelling en probeer je het de volgen de dag gewoon nog een keer.' De mooiste tip geeft Breukink, met enige zelfspot, over de Passo di Ga- via. Hier beleefde Breukink in dikke sneeuw en ijzige kou zijn hoogtijdag tijdens de Giro van 1988. En wat zegt Breukink nu tegen wielertoeristen? 'Kies voor een dag met mooi weer.' 'Verkeerde vrienden', de nieuwe ro man van de Engelse schrijver William Sutcliffe, gaat op het eerste gezicht over drie jongens die zich storten op steeds gewelddadiger spelletjes. Maar achter de facades van avontuur en jeugdige overmoed speelt zich het ware drama af. 'Verkeerde vrienden' is een meesterlijke roman over het verlies van onschuld en de ontdekking van machtsverhoudingen. roman recensie Jacob Moerman 'Verkeerde vrienden' door William Sutcliffe. Vertaald door Sophie Brinkman. Uitgeverij Prometheus. Prijs: €15,00. Met Verkeerde vrienden heeft Wil liam Sutcliffe een nieuw geluid aan zijn literaire werk toegevoegd. In zijn drie voorgaande romans staan voor al liefdesperikelen en belevenissen van jongeren rond de twintig cen traal. Zijn debuut Ben je ervaren? is een uitermate komische roman waarin het beeld van de avontuurlij ke rugzaktoerist volledig onderuit wordt gehaald. In De nieuweling en De zeshoeksverhouding spelen voor namelijk de amoureuze strubbelin gen een rol. Verkeerde vrienden is een roman over vriendschap. En hoe! De figu ren in het boek zijn tussen de tien en twaalf jaar en hebben dus een leef tijd waarop het begrip 'vriendschap' de meest beladen betekenis heeft. Ze hebben nog geen notie van de grote mensenwereld en zijn volledig in de ban van de gebeurtenissen in hun eigen straat of op het schoolplein. 'Als je een allerbeste vriend hebt, heb je alles wat je op de hele wereld nodig hebt', is dan ook de vaststel ling van de tienjarige Ben. Ben woont met zijn familie in een doorsnee straat in het noorden van Londen. Sinds hij zich kan herinne ren doet hij alles samen met zijn beste vriend Olly, een roodharige jongen die bij hem in de buurt woont. Maar op een saaie zondag middag ontmoet Ben de iets oudere Carl. De komst van deze jongen ver stoort de rust in de buurt en het le ven van Ben. Carl deinst namelijk nergens voor terug en haalt de meest gevaarlijke spelletjes uit. Niettemin voelt Ben zich net als zijn vriend Olly op een eigenaardige ma nier tot deze Carl aangetrokken. En dan slaat de verwarring toe: 'Het is vreemd, want ik mag hem niet, en ik weet dat hij slecht is, maar ik wil bij hem zijn.' Wie is deze Carl? En waar om mag niemand in het huis van zijn moeder komen? Sutcliffe is een meesterlijke auteur, die je vrijwel ongemerkt binnen de wereld van een land loodst. Je bent getuige van de onzekerheden en ontdekkingen van Ben, die zijn we reld langzaam maar zeker groter ziet worden. Carl neemt hem mee naar plekken waar hij nog nooit is ge weest. En dan ontstaan ontroerende momenten, als Sutcliffe de gevoe lens van deze tienjarige invoelbaar weet te maken: 'Het idee dat je over al heen kunt gaan - dat je het aan niemand hoeft te vragen en dat er niets ergs gebeurt - is alsof je ineens het mooiste spel van de wereld ont dekt. Dat iets ver weg is, betekent niet dat het gevaarlijker is. Het slaat nergens op dat jouw kleine plekje het enige veilige plekje is. Iets wat ver weg is, is dichtbij voor de men sen die er wonen, en waar ik woon, is ver weg voor hen.' Verkeerde vrienden is bovenal een roman over het verlies van on schuld. Ben beseft maar al te goed dat hij zich in zijn steeds groter ge worden wereld staande moet zien te houden en vooral niet achter moet blijven. En dus doet hij dapper mee met de gevaarlijke 'spelletjes' van Carl, ook al betreurt hij het dat zijn vriendschap met Olly wel eens voor goed tot de verleden tijd kan beho ren: 'De wereld is glibberig. Er hoeft maar één ding te veranderen, en al les kan wegglijden.' Het zijn met na me dergelijke noties die deze roman naar een hoger plan trekken. Verkeerde vrienden is een indruk wekkend boek, van een al even in drukwekkende schrijver. Samen met Ben je ervaren? zijn meest geslaagde roman tot nu toe. ZATERDAG 24 APRIL 2004 roman recensie Wim Vogel 'Een onschuldige familie' door Marijke Spies. Uitgeverij Ouerido. Prijs: €17,95. Van wereldvrede droomden ze, de Europese socialistische en religieuze idealisten in het begin van de vorige eeuw. Nooit zouden de arbeiders meer de wapens tegen elkaar opne men, nooit zouden ze zich meer la ten gebruiken. Wie honderd jaar la ter terugkijkt, moet vaststellen dat er geen eeuw is geweest waarin meer gemoord, geschoten en uitgeroeid is dan de vorige, vooral door Europea nen. En zelfs de brandhaarden in onze tijd vinden maar al te vaak hun oor sprong in de Europese politiek uit vroegere tijden. Net zo min als we iets goeds hebben te verwachten van islamitische terroristische idealisten, net zo min hebben de Europese ide alisten ons dat Goede gebracht. 'Al lemaal overtuigd van hun gelijk tot heil van de mensheid, en maar schieten en moorden, het absolute toppunt van arrogantie Ik ben ervan overtuigd dat ze echt denken dat ze iets goeds doen. Het Goede, dat is de ellende van deze eeuw.' Bittere woorden uit de mond van een Engelse auteur die al jaren in Tanger woont. Het is 1926. Tegen over hem zit de jonge Hollandse fo tograaf Willem Elling, die kort daar voor de gruwelijke gevolgen vastge legd heeft van de Spaanse gifgas bombardementen op de Marok kaanse bevolking van het Rifgeberg te. Zijn camera ziet in de jaren daar na nog veel meer: de Italiaanse gif gasaanvallen op Libië, op Ethiopië (80.000 doden!), de gaskamers van Auschwitz en uiteindelijk ook in 1971 de mislukte aanslag op de Ma rokkaanse koning Hassan de Twee de, een aanslag die Willem Elling het leven kost. Zijn foto's, veelal zonder commen taar, beschouwt hij als een 'schreeuw tegen God, Christus en Mohammed en alle idioten die deze zinderende wereld van stof en steen en zoet geurende mimosa bevlekten met hun bezetenheid...'. Een onschuldige familie noemt Ma rijke Spies haar literaire debuut. Ja renlang doceerde zij zeventiende- eeuwse literatuur aan de Amster damse universiteiten, maar onge twijfeld is zij, net als haar even oude hoofdpersoon Willemien Rietkerk, haar leven lang gebiologeerd door de Tweede Wereldoorlog. Beiden worden in 1934 geboren, zijn dus elf als de oorlog voorbij is, en weten in de roerige jaren zestig één ding ze ker: probeer niet dezelfde fouten te maken als je ouders, probeer in ie der geval niet fout te zijn. Want hoe onschuldig was die familie Elling fei telijk? Willemiens ouders spraken nooit over de oorlog, maar er zijn geruch ten. Haar vader, Jaap Elling koppelt zijn chemische fabriek tijdens de oorlog aan een Duits bedrijf dat alles behalve onschuldig is. Bert Elling, haar oom, is eind jaren dertig een van de stercoureurs van Mercedes Benz en haar opa, Herman Elling, wordt door de nazi's tot ver in de oorlog gevierd als dé pianist van de echte Duitse muziek. En dan is er ook nog Greet, de intieme vriendin van Cornelie, Willemiens grootmoe der. Als jodin moest zij onderduiken en wat is er precies met haar ge beurd? In Een onschuldige familie voert Ma rijke Spies de lezer hink-stap- sprongsgewijs door alle treurighe den van de vorige eeuw. Ze maakt duidelijk hoe de kleine levens wor den gegijzeld door het grote leven daarbuiten en hoe iedere individuele keuze invloed heeft op het geheel. Iemand wil alleen maar mooie mu ziek maken. Iemand wil alleen maar zo hard mogelijk autorijden. Iemand wil alleen maar zijn fabriek redden. Maar alles heeft een relatie met alles. Tegenover het geweld dat door die individuele keuzes wordt getole reerd, staat alleen de kunst, staan al leen de confronterende foto's van Willem die tot zelfs in de nieuwe eeuw jonge Marokkanen zo opfok ken dat ze de bijna zeventigjarige Willemien Rietkerk gijzelen in haar Scheveningse flat. Of Spies met haar lijvige roman de lezer veel nieuws brengt, vraag ik mij af: wij kennen de meeste feiten. Ook haar stijl is wat vlak en verandert nauwelijks als de tijd, de omstandig heden en de personages dat wel doen. Maar daar staat veel positiefs tegenover. Ze confronteert ons, be woners van het zelfgenoegzame Eu ropa anno nu, -het kwaad komt im mers niet van ons, denken we, - met ons bruine en inktzwarte verleden van een Franco, een Mussolini, een Hitier en van andere Europese idea listen. Het geweld waar de wereld nu mee te maken heeft, is maar een schijntje van het geweld waar Europa, nau welijks zeventig jaar geleden, de we reld mee verwoestte. Een boek over drie generaties, een boek om stil van te worden. verhalen recensie Jaap Goedegebuure 'Galeislaven; alle verhalen' door Maria Stahlie. Uitgeverij Prometheus. Prijs: 25,00. Elke schrijver weet het: de realiteit slaat de verbeelding met straatleng tes. Daarom kun je maar beter niet opschrijven wat je oog ziet en je oor hoort. Als je het toch doet, zal geen lezer nog geloven aan de levensecht heid van je verhaal. Gerard Reve zei het al: het is eerder dankzij een te veel dan een tekort aan ongerijmd heden dat je van de werkelijkheid geen acceptabele fictie kunt brou wen. Reves verzuchtingen, opgetekend in zijn onvolprezen boek Op weg naar het einde, begonnen weer eens bij me te resoneren onder de lectuur van Galeislaven, de kloeke verzamel bundel waarin Maria Stahlie al haar verhalen heeft verzameld. De Zinloze Feiten oefenen er een verlammende tirannie uit, zeker over die personages die auteur van pro fessie zijn. In een enkel geval is hun verbeelding al lam geslagen voordat die zich goed en wel heeft kunnen ontplooien. Zo is er het malle geval dat een Maria Stahlie genaamde ikfi guur overkomt wanneer die met haar man Dick (ook al een schrijver, het zal meneer Stahlie-Schouten wel zijn) voor een maand het huis van haar zuster betrekt. ALLE VERHALEN Terwijl haar wederhelft gestaag voortwerkt aan een lijvige roman, wordt zij geplaagd door het klassieke writer's block. Scharrelend van de ene kamer naar de andere kan ze vanuit het zolderraam zien hoe elke middag tussen vier uur en tien over vier twee overspelige buren het in derhaast met elkaar doen, en dat ter wijl de mannelijke helft van het stel, naar zeggen van de zuster, toch een fietser zonder achterlicht heeft doodgereden en volgens de geruch ten elke ochtend bloed pist. Kan het nog gekker? Jawel. Want net als Maria zich heeft gewend aan de dwangneurose die haar gebiedt de minnaars elke lieve dag op hun ge zette tijd te bespieden, verdwijnt de mannelijke helft van het stel met een hersenbloeding van het toneel. En merkwaardig genoeg is dat nu juist het beslissende moment waarop de verbeelding, die Maria zo ergernis wekkend in de steek had gelaten, zich weer als een frisse ochtendbries aan haar meedeelt. Het verzaken aan de zorgplicht je gens het onmondige kind rijgt zich als een rode draad door deze verha len heen. Ik zal netjes blijven en me onthouden van allerlei psychologi serende commentaren, maar het lijkt erop alsof we hier met een even zeer verborgen alsook gewichtig mo tief van doen hebben. Wie daar bij het lezen van deze verhalenbundel nog niet van overtuigd mocht zijn, moet vooral verder lezen in Stahlies meest recente roman De lijfarts. Daar figureert het moederschap als het even gevreesde als begeerde Iets dat moet worden verdiend, maar evengoed kan worden geweigerd omdat de sollicitante tekortschiet en daar vervolgens hevig berouw van krijgt. Tekortschieten en vervolgens de ziekte van Te Laat, Spijt en Had Ik Maar, het zijn naast de dreiging van het geweld de oriëntatiepunten van Stahlies fictieve universum. In het inleidende titelverhaal van haar ver zamelbundel benadrukt ze dat haar personages gevangen zitten in de verbeelding van de auteur, die de roffel aangeeft waarnaar ze zich heb ben te bewegen. Maar personages zijn net mensen, en die gedragen zich veelal als de galeislaven van le ven en lot die hen sturen waarheen het him belieft en behaagt. De schrijfster doet het zelf voorkomen als zou ze zelf aan de touwtjes trek ken, maar als ze in de spiegel kijkt weet ze wel beter. Galeislaven is een fraaie en enerve rend ensemble, waarin de verhalen zich als de wagons van een TGV aan elkaar rijgen, om de lezer vervolgens op topsnelheid door 640 pagina's mee te nemen. De vaart is te danken aan Stahlies springerige verteltrant en wervelende stijl. De enige kriti sche noot die te kraken valt, raakt aan de lukrake manier waarop de plot pleegt te verlopen, of liever ge zegd helemaal niet afloopt. Maar gaat het in het werkelijke leven ook niet zo? Een plot is nu eenmaal een Zinvol Feit, en die komen in de ware wereld niet voor. TOP-10 1. (1) Baantjer, De Cock en de gebrandmerkte doden Fontein, 9,95 2. (2) Geert Mak, In Europa Atlas, 39,90 3. {4) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 18,95 4. (3) Connie Palmen, Iets wat niet bloeden kan Lemnlscaat, 3,50 5. (6) Robert Ludlum, De Tristan strategie Luitingh-Sijthoff, 18,95 6. (5) John Grisham, Het laatste jurylid Bruna, 19,95 7. (10) Nicci French, De rode kamer Flamingo Noire, 12,50 8. (-) Jet Boeke, De zon, de zee en de wind Gottmer, 5,00 9. (9) Farah Diba Pahlawi, Memoires van een keizeqp House of books, 17,50 10. (-) Jim Davis, Garfield 43 Bruna, 4,95 Nederland is dankzij André Kuipers even in de ban van de ruimte vaart. Wie zich daar ook thuis aan de leestafel in wil onderdompelen, heeft een goede koop aan 'Missie Mars' van Dirk H. Lorenzen (Fontai ne, €17,90). Het uit het Duits vertaalde populair-wetenschappelijke boek bevat een overzicht van al het (vooral Europese) onderzoek naar de Rode Planeet en kijkt op de slotbladzijden ook nog even vooruit. Volgens Lorenzen zullen in 2014 de eerste bodemmonsters van Mars op aarde arriveren. Met veel intrigerende foto's, zoals de hierbij afgedrukte. De horizontale streep is het grootste ravijnenstel sel van ons zonnestelsel. 'In vergelijking met dit vierduizend kilome ter lange en tien kilometer diepe ravijnenstelsel', schrijft Lorenzen, is de Grand Canyon slechts een onbeduidend zijdal.' Foto uit besproken boek April poezenmaand! Kinder held Dikkie Dik belandt in 'De zon, de zee en de wind' op het strand. Daar zijn golven die je kleddernat maken. Ook nieuw: de 43ste aflevering van strip- poes Garfield. Hetgeen maar aangeeft dat er dezer weken weinig literaire bestsellers ver schijnen. cMarijke^pies. Een onschuldige^x^xv.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7