BUITENLAND massaal kinderen Nog veel onzeker over overgangsregering Irak ^frikc! VCrh.311cI.Clt Intimidatie bij referendum over vredesplan Cyprus Scherpere EU-regels dierenvervoer onzeker Bestrijding armoede vordert te langzaam ld herkozen iresident VS versoepelen sancties Libië Noord-Korea geeft treinramp toe en vraagt hulp Duitse herder slikt 28 golfballen in Israëlische oud-minister verdacht van xtc-smokkel _jid in Thaise penwijk ok - Een grote brand isteren drie uur lang ge il een sloppenwijk in de hoofdstad Bangkok. Het zeker honderd hou- ningen verwoest, aldus m ilijke autoriteiten. Er is ïelding gemaakt van ge- Vn. Over de oorzaak is ekend. In de buurt van ipenwijk zijn de Australi- i Duitse ambassades ge en een kantoor van het aanse leger. Ook ver- ene exclusieve hotels be- zich in de buurt van de e. De brandweer was ker honderd wagens ter doden bij leluk ballon co de compostela - Bij jeluk met een hetelucht- C Spanje zijn drie doden Het trio vloog boven f jjorden van Spanje toen de vlam vatte. De piloot en passagiers sprongen e ord of vielen naar bene- larna stortte het gevaar- op het terrein van de iteit in Santiago de istela. zaterdag 24 april 2oo4 e gevallen I in China - China heeft gisteren dat er twee nieuwe ge- an SARS zijn opgedo- zijn ook twee verdachte die nog moeten wor- lerzocht. Een van die ite patiënten is inmid- irleden. De twee beves- vallen van SARS deden ir in de hoofdstad Pe- de centrale provincie ïeide slachtoffers waren im in laboratoria van trum voor Ziektebe- g. Eind 2002 dook de telijke longziekte SARS t eerst op, in het zuiden na. Er volgde een epide- in Zuidoost-Azië, maar rbuiten 774 levens eiste. lag na seks minderjarige De voorlichter van de iremier Raffarin heeft ontslag genomen na- uitgekomen dat hij seks had met een 17-jarige ee uit Roemenië. De ter, Dominique Ambiel, aandagavond in zijn au- iterdaad betrapt door genten. Ambiel kan tot t cel en 45.000 euro boe- pn veroordeeld. id - De Zuid-Afrikaanse jit Mbeki is gisteren i nationale assemblee herkozen voor een Jtermijn van vijf jaar. fel) was de enige kandi- |n partij, het Afrikaans Congres (ANC), kreeg Jeek bij parlementsver- tn bijna 70 procent van men. Hij nam in 1999 |e over van Mandela. li treedt lot WTO yNDu - Nepal is gisteren tot de Wereldhan- -inisatie (WTO). Nepal is de armste landen ter ^Ongeveer 42 procent )evolking leeft van min- jeen dollar per dag. Het Bt vooral zaken met In- Ö02 voerde het voor 645 (dollar goederen uit en miljard dollar in. Met fit de WTO 147 leden. >de militanten in terroristen I De Saudische politie it dat vijf militanten, ierdagavond zijn ge- trokken waren bij het fan aanslagen in het ko- i Dat heeft de Saudische Jevisie gisteren gemeld, venstad Djedda schoot [e donderdagavond bij argevechten vier ver- jke terroristen dood. Ie heeft zichzelf opge- De incidenten kwamen na een zelfinoordaan- je hoofdstad Riyad. Vol- politie stonden vier van p de lijst van meest ge iden van aan al-Qaeda b organisaties. boot terug >mmelding Een Griekse veerboot laar Italië heeft zijn reis moeten afbreken na imelding. Op de veer bonden zich 284 passa- tidde een Griekse mari- tictionaris. Een uur na- lerboot Superfast de havenstad Patras had kreeg een plaatselijke ji anoniem telefoontje ïmand meldde dat er i aan boord van het is geplaatst. Daarop lavenmeester het schip werd niets gevonden. bagdad/anp-rtr-afp - Tien we ken voor de geplande machts overdracht in Irak is nog steeds niet duidelijk wie het land moet gaan regeren. Ook staat nog niet vast hoe de leden van de voorlopige regering moeten worden gekozen. Het plan van het Amerikaanse bestuur om voormalige leden van de Baath-partij van de ver dreven dictator Saddam Hus sein posten in de regering te ge ven, is slecht gevallen bij Ah med Chalabi. Hij is een voor aanstaand lid van de regerings raad en was voorzitter van de commissie die ministeries juist moest ontdoen van Baath-le- den. Chalabi vergeleek gisteren het Amerikaanse plan met deel name van nazi's aan de Duitse regering na de Tweede Wereld oorlog. De Amerikaanse bewindvoer der in Irak, Bremer, heeft giste ren laten weten ook duizenden leraren die waren ontslagen wegens hun lidmaatschap van de Baath-partij hun baan te wil len teruggeven. Hoe de overgangsregering ook wordt samengesteld, de VS wil len niet dat die nieuwe wetten maakt. The Washington Post ci teerde onderminister van bui tenlandse zaken Grossmann, die in een Senaatscommissie zei dat het niet zinvol is dat de overgangsregering zich met wetgeving bezighoudt, omdat begin volgend jaar verkiezingen worden gehouden voor een de finitieve regering. De regering-Bush wil verder zelf veiligheidszaken blijven re gelen en de voorlopige regering slechts beperkte zeggenschap over het leger geven. Met de veiligheid is het ook nog slecht gesteld. Het Amerikaanse ministerie van defensie beves tigde gisteren de gijzeling van een Amerikaanse militair door Iraakse opstandelingen. Verder worden nog een militair en ze ven Amerikaanse burgers ver mist. De sji'ietische radicale lei der Muqtada al-Sadr heeft gis teren gedreigd zelfmoordaan slagen te laten plegen op de co alitietroepen als die heilige sji 'ietische steden binnenvallen. Najaf, waar hij zich heeft ver schanst, is zo'n stad. De VS zoe ken Al-Sadr wegens betrokken heid bij de moord op een ande re geestelijke vorig jaar. Ameri kaanse troepen hebben de stad omsingeld. Amerikaanse vlaggen bedekken de kisten met de lichamen van in Irak omgekomen militairen. De kisten staan opgesteld in het ruim van een vrachtvliegtuig. Foto: AP den haag/gpd - In vrijwel alle landen van Afrika wordt gehan deld in kinderen. Van de 58 Afri kaanse landen dienen 53 als her komst-, doorvoer-of bestem- mingsland voor kinderen. Acht tien landen, waaronder Ethiopië, Zuid-Afrika, Algerije en Ivoor kust, zijn betrokken bij kinder handel naar Europa. Veertien landen richten zich op het Mid den-Oosten. Volgens een nieuw Unicef-rap- port is kinderhandel de meest gangbare vorm van mensen handel in Afrika, en wordt tweemaal zo vaak gemeld als vrouwenhandel. Betrouwbare cijfers over het aantal kinderen dat hierbij is betrokken, ontbre ken echter, laat een woordvoer der van het VN-kinderfonds weten. Ook namen van Europe se landen waar Afrikaanse kin- washington/ap - De Verenigde Staten gaan een deel van de economische sancties tegen Li bië intrekken. Dat heeft een woordvoerder van het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Het gaat om de intrekking van sancties die werden opgelegd in verband met de betrokkenheid van Libië bij terrorisme. Door het intrekken van een deel van de handelsbeperkingen is het Libië weer toegestaan om olie te exporteren naar de VS en mogen Amerikaanse oliebedrij- ven hun activiteiten in het land weer hervatten. De bevriezing van Libische te goeden in de VS wordt echter voorlopig gehandhaafd en het land staat ook nog steeds op de lijst van landen die volgens de VS het internationale terroris me steunen. De versoepeling is een reactie op de aankondiging van de Libische leider Gadhafi dat zijn land afziet van de ont wikkeling van massavernieti gingswapens door onze correspondent Hans Geleijnse Nicosia - Een Grieks 'nee' en een Turks 'ja' is de meest voorspelde uitslag van het referendum over het vredesplan voor Cyprus van VN-chef Kofi Annan dat vandaag wordt gehouden. De spanning in zowel het Griekse- als Turkse deel is de afgelopen dagen hoog opgelopen door intimidatie en geweld van tegenstanders van hereniging. Vooral de door de regering gesteunde tegenstanders in Grieks-Cyprus bezon digen zich daaraan. Bij een 'ja' in beide gemeenschappen wordt Cyprus per 1 mei ongedeeld lid van de Europese Unie. Het nieuwe lid maatschap zal alleen voor het Griekse deel gelden als de uitslag 'nee' wordt, zelfs als alleen de Grieks-Cypriotische meerderheid tegenstemt. Aan Griekse kant zullen bijna een half miljoen kies: gerechtigden kunnen deelnemen tegen ongeveer 140.000 Turks-Cyprioten. De uitslag van de volksraadpleging wordt rond middernacht verwacht. De voorspellingen op basis van exit-polls zijn op Grieks-Cyprus een uur na slui ting van de stembureaus bekend. Om dat ze op Turks-Noordcyprus een uur langer openblijven is ter vermijding van beïnvloeding overeengekomen de eer ste uitslagen gelijktijdig te publiceren. Een Russisch veto in de VN-Veiligheids raad blokkeerde een resolutie waarin stond dat er op een herenigd Cyprus een VN-macht zou komen om de politie te helpen orde en gezag te handhaven. Volgens de Russen stond de resolutie gelijk aan het beïnvloeden van de kie zers bij het referendum. De houding van de Russen kreeg kritiek van de Grieks-Cypriotische president Papadopoulos en zijn Turkse tegenhan ger Denktasj. Denktasj vreest overheer sing door de Griekse meerderheid, Pa padopoulos is bang dat het plan Cyprus onder controle van Turkije zal brengen. Bovendien zal zijn coalitieregering uit eenspatten bij een 'ja'. In het Annan-plan staat dat de nieuwe Verenigde Republiek Cyprus in 2018 ge demilitariseerd moet zijn. Bij een aan vaarding door beide gemeenschappen begint een volksverhuizing als gevolg van verandering van de huidige grenzen die sinds de Turkse invasie van 1974 gelden. Naar schatting 100.000 Turks-Cyprioten zullen verhuizen uit gebieden die Grieks worden. Tegen de 150.000 Grieks-Cyprioten kunnen terugkeren naar woningen en bezittingen uit 1974. De twee deelstaten van de nieuwe fede rale republiek hebben grote bevoegdhe den, eigen volksliederen en vlaggen. De afgelopen dagen gingen in het Turk se- als het Griekse deel tienduizenden mensen de straat op om voor of tegen het plan te betogen. Incidenten waren er in Nicosia en Paphos, waar jeugdige actievoerders andersdenkenden met de dood be dreigden. In de hoofdstad werden twee verkiezingskramen vernield. „Er heerst haat en angst in de straten", aldus een waarnemer. Kritiek is er op bisschop pen van de Grieks-Orthodoxè kerk die met racistische beledigingen tegen Tur ken en bedreigingen met hel en verdoe menis van potentiële ja-stemmers, de meningsvorming trachten te beïnvloe den. Pyongyang nodigt buitenlandse waarnemers uit in rampgebied te komen kijken door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Enkele honderden do den en duizenden gewonden. Dat is de voorlopige balans van het treinongeluk, donderdag, in de Noord-Koreaanse stad Ry- ongchon. Formeel staat het aantal doden op minstens 150 en het aantal gewonden op cir ca 1250. Er zijn naar verluidt inmiddels 100 doden geborgen. Het regiem in het communisti sche Noord-Korea heeft erkend dat er een groot ongeluk is ge beurd al houdt men de eigen bevolking nog van de domme. De communistische leiders hebben mensen van het natio nale Rode Kruis naar Ryong- chon gezonden. Voor vandaag zijn - en dat is hoogst ongebrui kelijk in Noord-Korea - buiten landse waarnemers uitgeno digd in het rampgebied te ko men kijken. Ook is de VN om hulp gevraagd. In het betrokken gebied geldt de noodtoestand. Uit de schaarse berichten valt af te leiden dat er bij het range ren van goederenwagons ge vuld met dynamiet op het sta tion van Ryongchon, iets mis is gegaan. Een kapotte bovenlei ding zou een wagon hebben ge raakt waarbij door de vonken regen de dynamiet zou zijn ont ploft. Naar verluidt waren er min stens 500 mensen op het sta- Een satellietopname van de Noord-Koreaanse stad Ryongchon. De plaats van het treinongeluk is duide lijk te zien. Foto: AP tion toen de klap viel. De explo sie zou een krater met een doorsnee van 150 meter heb ben geslagen. Het station is ver anderd in een grote puinhoop. In 600 meter omgeving zouden 1850 huizen zijn verwoest en 6350 zwaar beschadigd. Veel doden en gewonden zouden nog onder het puin liggen. Het Rode Kruis probeert tenten en medicijnen in de regio te krijgen. De medische voorzie ningen in de stad en de regio om een dergelijke ramp te kun nen opvangen, zijn onvoldoen de. Vanuit talloze landen - waaronder Groot-Brittannië, Duitsland, China en Zuid-Korea - is Noord-Korea hulp aangebo den. De Noord-Koreaanse rege ring heeft daarop positief ge reageerd zonder dit publiek te maken, zo lieten hulporganisa ties weten. Ryongchon heeft 130.000 inwo ners. londen/anp - De beheerder van een golfclub in de Brit se plaats Manchester vond het prachtig dat zijn ander half jaar oude Duitse herder zo dol was op het apporte ren van golfballen. Toen het dier, Libby, niet meer wilde eten en bloed begon op te geven, legde hij geen ver band met haar 'hobby'. De dierenarts die Libby on derzocht, deed dat wel met een. „Ik hoefde niet eens een röntgenfoto te maken omdat ik de ballen tegen el kaar hoorde botsen. Ik kon ze ook voelen", zei hij tegen de BBC. De artsen in de dierenkli niek sloten met elkaar wed denschappen af over het aantal golfballen dat Libby in haar maag zou hebben. „Ik geloof dat 11 het hoog ste aantal was, dus schrok ken ze behoorlijk toen het er 28 bleken te zijn", vertel de Libby's eigenaar. De bal len, samen meer dan 2,5 ki lo zwaar, werden tijdens een 2,5 uur durende en 900 euro kostende operatie ver wijderd. Eigenaar Mike Wardrop gaat Libby nu leren dat ze geen golfballen meer mag opeten. deren terechtkomen, kan hij niet geven. De oorzaken van de handel in kinderen verschillen van land tot land, maar hebben vaak te maken met armoede en discri minatie van meisjes, aldus Uni cef. Een andere belangrijke fac tor is de vraag naar goedkope arbeidskrachten voor in het huishouden, op het land of in de prostitutie. Maar kinderen worden volgens Unicef ook verhandeld ten be hoeve van adoptie en de handel van organen. In tijden van oor log lopen kinderen grote kans te worden gerekruteerd in het nationale leger of rebellengroe pen. Kinderen zijn ook extra kwets baar, omdat in veel Afrikaanse landen geboorteregistratie niet of nauwelijks bestaat, en ze daarom formeel niet bestaan. Slachtoffers van kinderhandel zijn om die reden moeilijk op te sporen. Steeds vaker ook blijkt het aloude sociale systeem in Afrika, waarbij kinderen bij fa milie in de stad intrekken om naar school te gaan of werk te vinden, te worden misbruikt om die kinderen uit te buiten en te verhandelen. Met het vandaag gepresenteer de rapport, 'Trafficking in hu- man beings, especially women and children' wil Unicef druk uitoefenen op regeringen om hun aanpak te verbeteren en meer gedetailleerde informatie te verzamelen. Het huidige, volgens Unicef 'schrijnende gebrek aan accu rate cijfers' bemoeilijkt name lijk de bestrijding van het pro bleem. Ook pleit het VN-kin- derfonds voor strenge straffen voor kinderhandel. brussel/anp - Het is hoogst on zeker of de ministers van land bouw van de Europese Unie maandag de regels voor dieren transport aanscherpen, zoals aanvankelijk was gepland. Mo gelijk stellen de ministers het besluit langdurig uit, aldus bronnen in Brussel. Het onderwerp blijkt de minis ters nog steeds zeer te verdelen, ook na de maandenlange voor bereidingen. Daar is bovendien politieke spanning bij geko men. „Spanje heeft deze week concessies moeten doen over tabak en olijfolie. Dat doen ze vast geen tweede keer", aldus de bron. De Europese Commissie had de ministers voorgesteld dieren meer pauzes te geven bij trans port. Na negen uur rijden zou vier uur rust verplicht worden, dan twaalf uur en daama 24 uur. Nederland en andere Noord- Europese landen vinden het voorstel nauwelijks een verbe tering. Zuidelijker landen noe men de regels juist te streng. Frankrijk bijvoorbeeld wil lan gere rijtijden voor bepaalde die ren. Actiegroepen voor dieren vra gen al langer om veewagens minder lang te laten rijden. De Dierenbescherming bezorgde minister Veerman (landbouw) in december 100.000 handteke ningen voor een limiet van acht uur of 500 kilometer. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische justitie verdenkt oud-minister Segev van fraude en drugssmokkel. De man, die in de jaren negen tig onder premier Rabin verant woordelijk was voor energieza ken, is woensdagavond aange houden. Directe aanleiding tot zijn ar restatie was een poging 25.000 xtc-tabletten vanuit Nederland naar Israël te smokkelen. Om de tabletten op Schiphol aan boord te kunnen brengen van een vliegtuig naar Tel Aviv, zou Segev veiligheidsagenten een vervalst diplomatiek paspoort, hebben getoond. Justitie ver moedt dat de smokkelpoging niet op zichzelf staat en dat de oud-minister deel uitmaakt van een criminele bende. Volgens berichten in de Israëli sche media denkt de politie dat Segev banden onderhoudt met Ze'ev Rosenstein, een beruchte Israëlische onderwereldbaas die de laatste jaren herhaalde lijk doelwit is geweest van aan slagen door rivalen. Rosenstein en de oud-minister zouden samen investeringen hebben gedaan in casino's in de Tsjechische hoofdstad Praag. washington/anp - Voor veel arme mensen in een groot aan tal landen is er nog weinig hoop dat ze in de nabije toekomst een beter bestaan zullen krij gen. De bestrijding van de we reldwijde armoede vordert te langzaam. Zowel rijke als arme landen, maar ook internationa le financiële instellingen moe ten hier samen verandering in brengen. Dat staat in een rapport dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank heb ben opgesteld. Het rapport werd donderdag in Washington gepresenteerd. Morgen zal de inhoud door ministers uit de hele wereld worden besproken op de voorjaarsvergadering van IMF en Wereldbank. Het zogeheten Global Monito ring Report bevat een opsom ming van wat zowel rijke als ar me landen tot nu toe hebben gedaan om de zogeheten Mil lenniumdoelen te realiseren. De Millenniumdoelen vormen een reeks internationale afspra ken die er op zijn gericht de ar moede te bestrijden. Naast ar moede staan het verbeteren van de gezondheidszorg en on derwijs hoog op de prioriteiten lijst. Een aantal bevindingen in het rapport is niet nieuw. Dat lang niet alle westerse landen 0,7 procent van hun bruto natio naal product aan ontwikke lingshulp uitgeven, was be kend. Dat mensen in ontwikke lingslanden stuiten op een stuwmeer van bureaucratische regels voordat ze een bedrijfje kunnen beginnen, ook. Bijzonder is dat het rapport het werk is van IMF en Wereldbank samen. Bij de presentatie werd er fijntjes aan herinnerd dat beide instellingen (die dit jaar zestig jaar bestaan) in het verle den nogal eens hun eigen plan trokken: waar de Wereldbank zich vooral richtte op de lange termijn, ging het IMF meer voor het kortebaanwerk. Het is de bedoeling dat er voortaan elk jaar een voortgangsrappor tage komt om de Millennium doelen te realiseren. Hoewel sommige conclusies dus niet nieuw zijn, noemen de opstellers de uitkomst op ver schillende fronten zorgwek kend, met name op het gebied van kindersterfte. De meeste re gio's (Afrika voorop) lopen in dat opzicht achter. De opstel lers van het Global Monitoring Report maken zich dan ook sterk voor het verbeteren van gezondheidszorg en sanitaire voorzieningen om^t op die manier een hoop «erfgevalien kunnen worden voorkomen. Daarnaast moeten er verbete ringen komen op het vlak van infrastructuur, wat ook weer goed is voor de economische groei. De president van de We reldbank, James Wolfensohn, verklaarde donderdag dat er een 'redelijke kans' is dat de ar moede in 2015 met de helft zal zijn teruggebracht, zoals de be doeling is. Maar, zo zei hij, dat komt vooral door landen als China en India, die economisch een enorme groei doormaken. Veel arme landen zijn echter nog steeds aangewezen op hulp van buitenaf. Zonder die hulp redden ze het eenvoudigweg niet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 33