BINNENLAND 'Snackbar is broedplaats van agressie' een IN Beroepsonderwijs luidt noodklok over inburgering Proef met aanpak ongevallen op snelweg Nederland mist Europese top door falend hoger onderwijs Duizenden Nederlanders eten dwangmatig gezond Rolf Benz spreekt van tiNIffiMi vrouw ia76 d<desstenen' 'redespaleis ilslid opgepakt ^jachtpartij ^jtitutie niet lus genomen' enende vindt walgelijk »n pakken aten aan vast in zaak fd 'Angels' 'Recept voor ongelukken' Snel kijken, anders is Nederland voorbij 'Problemen hoogbegaafde kinderen zwaar overdreven' Nederland uit top verzorgingsstaten 1.95 bij Van Til e bij etpartij zaterdag 24 april 2004 n wandel- in fiets- angetnent LDERS IN UW KRANT um - Een 27-jarige man nssum is gistermorgen een aan de verwondin- hij in de nacht van don- op vrijdag opliep bij een artij in zijn woonplaats, noedelijke dader, een inwoner van Heerlen, zich ruim een uur later Ie politie. De aanleiding schietincident is niet De politie heeft in de an donderdag op vrijdag iuchtstrook van de A76 (1 het stoffelijk overschot len van een 40-jarige Uit Heerlen. Volgens de s zij door een misdrijf lieven gekomen. De po- left tien rechercheurs op ag - Een stuk rots van ir< leiland, marmer van de lis, een stuk van de Ber- [uur, jade uit China. De- ïdere stenen, die stille n zijn geweest van histo- ebeurtenissen, vormen nsdag een 'pad van vre et Vredespaleis in Den et pad wordt aangelegd vredesvlam vlak buiten t van het paleis. De het pad van 196 stenen lbolen voor de verbon- van landen die naar reven. (,|g - Raadslid Duffesne Hfbaar Den Haag is giste- Sgehouden omdat hij '^ga-raadslid zou heb- Dufresne, die itaat als het 'enfant ter- 'jn de Haagse gemeente- ju zijn voormalig partij- hiabuche tegen diens [>èben getrapt. Het is on iric wat de reden van de is geweest. am - Het vak van pros- wordt in Nederland nog *pt serieus genomen, zei prostituee en op- fr Mariska Majoor giste- He viering van het tienja- Ifaan van haar Prostitu- gmatie Centrum (PIC) in lam. „Er zijn nog te veel jS die de meiden achter sjp voor gek zetten." De 'me tijd gaat zij zich rich- serieuze voorlichting ■vak van sekswerker. \G - Het kabinet is ge en van teksten uit het e weg van de moslim', vordt opgeroepen tot Jegen homoseksuelen Iven. Premier Balkenen- *lde gisteren na afloop [Mnisterraad teksten uit h 'onbestaanbaar en li'. Justitie onderzoekt of jllers van het boek kim den aangepakt. G - De vier grote steden jstaten' harder aanpak- 'staten' zijn gebieden [overheid haar gezag auwelijks laat gelden, ig met minister Remkes ienlandse zaken heb- |rote steden afgespro- retteloosheid die er in e van deze oorden jet langer te tolereren. Jokkem - De Belgische eeft een 45-jarige man in Belgisch Limburg t. De man wordt ver- n betrokkenheid bij de p drie leden van mo- iïomads uit Oirsbeek, de Hells Angels ver club. De aangehouden e zesde verdachte in rdonderzoek. De Belg Bt verleden voorzitter met de Hells Angels ge- jiotorclub in Rekem. (advertentie) den haag/anp - De Bve-raad, de brancheorganisatie voor het beroepsonderwijs, steunt het voornemen van het kabinet de inburgering van allochtonen te verbeteren door resultaten te eisen. Maar de uitvoering zal volgens voorzitter Vliegenthart tot grote problemen leiden. „Een recept voor ongelukken." Bezuinigingen bij de ministe ries van justitie en onderwijs en eindhoven/gpd - Rijkswater staat en de politie gaan rond Eindhoven en Amsterdam van af maandag een proef doen om kleine ongevallen op de snel weg sneller af te wikkelen. Dit moet de weg veiliger maken en zorgen dat files sneller oplos sen. De proef richt zich vooral op de eerste minuten na zo'n ongeval. Inspecteurs van Rijkswaterstaat staan paraat bij de snelwegen om bij ongevallen direct in te grijpen. Bij aanrijdingen met lichte schade gaan zij de plek van het ongeval, in afwachting van de politie, alvast beveiligen. Dat kan door de rijstrook op die plek af te sluiten. Ook mogen zij het verkeer regelen. Normaal is dit aan de politie voorbehou den. Daarnaast proberen de in specteurs de rijstrook vrij te maken door de auto's naar de vluchtstrook of een pechhaven te slepen. Als de politie een maal is gearriveerd, wordt het ongeval door hen verder afge handeld. Kleinere ongevallen met alleen blikschade veroorzaken volgens Rijkswaterstaat een op de acht files, en zorgen bovendien voor gevaarlijke situaties op de snel wegen. Jaarlijks zijn er volgens een woordvoerder 10.000 tot 15.000 van deze aanrijdingen op de snelwegen. De proef, die zes maanden duurt, wordt ook bij Eindhoven gehouden omdat de samenwer king met de politie hier al ver- gevorderd is, aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat. Uit een evaluatie moet na dat half jaar blijken of de aanpak struc tureel wordt. Medewerkers van Rijkswaterstaat hebben voor de verkeersregelende werkzaam heden een speciale training ge had van de politie. invoering van marktwerking bij de inburgeringscursussen lei den in de visie van Vliegenthart tot kwaliteitsverlies. Bovendien zullen veel allochtonen die een cursus moeten volgen daar vanaf zien, omdat er te weinig cursussen worden aangeboden en die te duur zijn. De raad vreest, dat die kosten hoger zijn dan de boete die het kabinet aan mensen wil geven die geen diploma halen. Verder waarschuwt de raad voor mensen die met geld uit het buitenland in moskeeën cursussen aanbieden. Volgens Vliegenthart heeft de gemeente Rotterdam signalen dat mos-- keeën dat willen doen met geld uit Saudi-Arabië en Turkije. De regionale opleidingscentra (ROC's) geven nu de cursussen. Gemeenten kopen die in bij die grote onderwijsinstellingen. In de plannen van het kabinet kunnen ook andere organisa ties inburgeringscursussen ge ven. De allochtonen moeten die zelf inkopen, waarbij ze wel hulp kunnen krijgen van ge meenten. Naast de negatieve gevolgen voor de mensen die moeten in burgeren zijn ook de gevolgen voor de ROC's groot. Die zijn volgens Vliegenthart niet langer in staat hun wettelijke plicht na te komen. De scholen zullen noodgedwongen het aanbieden van de cursussen moeten sta ken. Zij verwacht dat dit voor het ROC in Amsterdam honder den banen gaat kosten. hilversum/anp - De kapotte gyroscoop in het ruimtestation ISS veroorzaakt geen enkel probleem. „De stabilisator moet opnieuw worden ingesteld. Maar daarover hoeft men zich absoluut geen zorgen te maken; alles werkt hier prima." Dat zei kosmonaut André Kuipers gisteren in een rechtstreeks inter view met NOS Actueel. Kuipers was tien mi nuten voor beeld en geluid bereikbaar ter wijl het ruimtestation over het gebied van Polen naar China vloog. Kuipers is inmiddels gewend aan het leven in het ruimtestation, zei hij. „De eerste dagen voelde het wel vreemd. Ik had een vol gevoel in mijn hoofd en voelde me niet al te best, maar ook niet doodziek. Je moet er aan wennen dat alles op zijn kop kan staan en oppassen met het maken van wilde bewegingen", aldus de Ne derlander. Volgens Kuipers voelt het leven aan boord van de ISS anders dan van tevoren is geoefend. „Slapen is bijvoorbeeld best las tig. Je zweeft rond en kan je nergens aan vast maken. Je moet jezelf ergens vastklem men om toch het gevoel te hebben dat je er gens in ligt. Ook moetje oppassen datje niet voortdurend dingen kwijt bent, omdat niets vanzelf blijft liggen. Het is jammer dat ik niet langer kan blijven, want nu moet ik al weer terug als ik net overal aan gewend ben." De kosmonaut werpt elke dag een blik op Nederland. Hij heeft een tijdschema dat aangeeft wanneer de ISS boven het land is. „Dan moetje snel kijken, anders is het al weer voorbij." Kuipers is, zei hij, het meest onder de indruk van een nachtelijke blik op de aarde onderweg naar het ruimtestation. „Ik zag een vage bol, omringd door bliksem flitsen. Ik wil tegen iedereen zeggen dat de aarde een fantastische planeet is, maar ook heel erg kwetsbaar." Kuipers keert volgende week vrijdag terug naar de aarde. Foto: ANP/ESA/NASA leiden - Nederland is volstrekt niet klaar voor een plaats in de top van de Europese kennis economie. Dat bleek gister middag bij de afsluiting van een onderwijscongres onder de titel 'Halen wij 2010?' in het Academiegebouw van de Uni versiteit Leiden. Vooral het hoger onderwijs schiet tekort. Studenten leren bij voorbeeld onvoldoende En gels. Daarbij stelt het onder wijs stelt te weinig eisen en is het onaantrekkelijk voor bril jante buitenlanders. De lidstaten van de Europese Unie stelden zich in 2000 ten doel om van de EU in tien jaar 'de meest concurrerende en dynamische kenniseconomie ter wereld te maken'. Deze plannen werden neergelegd in de zogeheten 'Lissabon-ak- koorden'. De Nederlandse re gering wil dat Nederland tegen die tijd tot de Europese top be hoort. De Europese Commis sie stelde onlangs al vast dat de uitvoering van de akkoor den in alle lidstaten achter blijft. Nederland vormt daarop geen uitzondering. De deelnemers aan het con gres, onder wie staatssecretaris Nijs van onderwijs, voorzitter Leijnse van de Hbo-Raad en rector magnificus Breimer van de Universiteit Leiden, deden voorstellen om de achterstand in te lopen. Het hoger onder wijs moet studenten afleveren die de juiste 'vaardigheden en attitude' hebben om de moor dende internationale concur rentie om nieuwe producten en diensten aan te gaan. Ze moeten harder studeren. Het ministerie van onderwijs moet de universiteiten en hogescho len bekostigen op basis van de hoeveelheid geproduceerde nuttige kennis. Het aantal ver strekte diploma's moet niet langer maatgevend zijn. In een afsluitende toespraak zij WD-fractievoorzitter Van Aartsen dat zijn fractie de Ne derlandse kenniseconomie fis caal wil stimuleren. Concreet wil de WD de vennootschaps belasting verlagen voor bedrij ven die winst maken op pro ducten of diensten die verkre gen zijn uit research and deve lopment. groningen/gpd - De specifie ke problemen van hoogbe gaafde kinderen worden zwaar overdreven. Zij hebben niet meer of minder proble men dan andere kinderen. Dat concluderen onderzoe kers van het Gronings Insti tuut voor onderzoek van On derwijs, Opvoeding en Ont wikkeling (GION). Verenigin gen van hoogbegaafden zijn des duivels. Het GION, onderdeel van de Rijksuniversiteit Groningen, zegt dat hoogbegaafden ei genlijk helemaal geen proble men op school hebben. Al thans: niet meer of meer dan andere kinderen. „We hebben wel afwijkingen gevonden", zegt hoogleraar Roel Bosker. „Hoogbegaafden besteden minder aandacht aan hun huiswerk en presteren beter." Van andere problemen die lobbygroepen al jaren naar voren schuiven als specifieke problemen voor hoogbegaaf den, hebben de Groninger on derzoekers niets kunnen vin den. „Hoogbegaafden hebben net zoveel klasgenootjes in hun kling van beste vrienden als anderen", aldus Bosker. Het GION deed het onderzoek op verzoek van het ministerie van onderwijs. Die stelde geld beschikbaar op aandringen van organisaties van hoogbe gaafden. Die organisaties zijn het niet eens met de conclu sies. De stichting Plato, het Landelijk Informatiecentrum voor Hoogbegaafdheid, ver moedt dat de universiteit te oude kinderen heeft onder zocht. den haag/gpd - Duizenden Nederlan ders zijn ziekelijk bezig met gezond eten. Bij mensen met deze eetstoornis, orthorexia nervosa, staat het sociale le ven sterk onder druk. Ze durven niet uit eten te gaan, omdat ze geen controle hebben op de bereiding van het voedsel. Ook onder sporters komt de obsessie veel voor. Orthorexia nervosa is een steeds beken der verschijnsel onder eetstoornisdes kundigen en psychologen. De aandoe ning is zo nieuw, dat psychologen nog van mening verschillen of het al dan niet een psychische stoornis is. Orthorexia is in elk: geval nog niet als zodanig erkend. De patiënt zelf is er heilig van overtuigd dat zijn eetpatroon gezond is. Orthorexia is op de lange duur een aan val op het lichaam, aldus René Sieders, oprichter van de stichting Anorexia en Boulimia Nervosa. „Het gaat om men sen die allerlei essentiële voedingsstof fen uitbannen, zoals vetten en koolhy draten. Dat kan grote lichamelijke pro blemen opleveren." De eetstoornis kreeg een paar jaar gele den bekendheid in de Verenigde Staten door het boek 'Health Food Junkies' van Steven Bratner en lijkt ook in Nederland steeds meer voor te komen. Schattingen lopen uiteen van duizenden tot hon derdduizenden gevallen. „Het moeten er in Nederland vreselijk veel zijn", vermoedt Sieders, die in 1978 de stichting Anorexia en Boulimia Ner vosa oprichtte. Hij kent meerdere pa tiënten, die zichzelf overigens totaal niet zo zien. Orthorexia is nauw verwant aan anorexia, zegt Sieders. „Ook orthorecti- sche'mensen zijn er heilig van overtuigd dat ze niet ziek zijn en weigeren hulp te zoeken. Omdat dit niet levensbedrei gend is, zie je mensen met orthorexia niet terug in klinieken." Toch zijn de ge volgen van extreem gezond eten wel de gelijk ingrijpend: maagklachten, men struatiestoornissen, spierkrampen, hart ritmestoornissen en nier- en leverbe schadigingen zijn een paar voorbeelden van kwalen door langdurige abnormale voeding. Te veel vitaminen kunnen het lichaam vergiftigen. Sieders, chemicus van oorsprong, ziet het verschijnsel al veel langer. Hij vindt het frappant dat het nu pas bekendheid krijgt. „Vroeger noemde men deze men sen gezondheidsmaniakken." Hij kent ze in alle soorten en maten. „Je hebt de rauwkostdiëters, die elke gram vet mij den. Er zijn mensen die weigeren iets te eten dat in een aluminium pan is ge kookt, omdat aluminium de hersenen zou aantasten. Je hebt er die nooit geraf fineerde suiker eten of dertig keer op el ke hap kauwen. En veganisten. Die val len er voor mij ook onder." Een behoorlijke groep is die van de ex treme sporters, zoals bodybuilders, die soms tientallen voedingssupplementen per dag slikken. Bij The Health Compa ny in Den Haag staan de potjes bij dtii- zenden tegen de muur. Hier komen de gezondheidsfreaks. „Wij begeleiden mensen in hun dieet en hel pen sporters hun doel te bereiken", zegt eigenaar Leon van Oers. „Maar als men sen ongezond bezig zijn, laten we ze dat zien. De basis blijft goede voeding." De preparaten kunnen geen kwaad, zegt hij. „Nee hoor, het zijn natuurproducten, dat gaat niet zo snel fout." Jan Snel, psychofysioloog aan de Uni versiteit van Amsterdam denkt dat deze tijd waarin roken in de ban is gedaan en gepraat wordt over de 'vettaks' (hogere premies bij een ongezonde levensstijl), zich uitstekend leent voor orthorexia. „Normen en waarden, daar zijn we mee bezig. Dat uit zich ook in voeding. Er ko men stickers op producten als teken van goedkeuring, overal wordt gewaar schuwd voor wat slecht is. Daarbij komt er vanuit de VS een gezondheidstirannie overgewaaid die we omarmen." Erg jammer, vindt Snel. „Gezond eten is zo relatief. Mensen zouden meer moeten genieten." Een uit de hand gelopen Califomisch modeverschijnsel, noemt psychothera peut Eric van Furth het. Van Furth is werkzaam bij het landelijk centrum voor eetstoornissen 'De Ursula'. „Dit is geen psychische eetstoornis", zegt hij. „Ik noem dit gewoon raar gedrag." Hij vindt dwangmatig gezond eten niet te vergelij ken met anorexia. „Met dit gedrag kun nen mensen makkelijker stoppen." luxemburg/anp - Nederland staat niet meer in de top van het rijtje verzorgingsstaten in de Europese Unie. De Neder landse sociale uitgaven (zoals AOW en huursubsidie) waren in 1992 nog de op een na hoog ste van de Europese Unie, na Zweden. In 2001 stond Neder land in de middenmoot, op de zesde plaats. Dat blijkt uit cij fers die Eurostat, het statistisch bureau van de Europese ge meenschappen, gisteren heeft gepubliceerd. De sociale uitga ven daalden van 31,9 procent naar 27,6 procent van het bruto binnenlands product. Zweden, waar 31,3 procent van de economie naar uitkeringen en sociale subsidies gaat, blijft de lijst van verzorgingsstaten aanvoeren. Het Europese ge middelde lag in 2001 op 27,5 procent van het bruto binnen lands product. De totale uitgaven groeiden in Nederland gemiddeld 0,9 pro cent per jaar, de op twee na laagste toename van de vijftien landen van de Europese Unie. Het Europese gemiddelde lag op 1,9 procent. Portugal ver hoogde de uitgaven het sterkst: 6,3 procent. De sociale uitgaven bestaan in de praktijk vooral uit AOW-kosten, ziekte- en WW- uitkeringen en huursubsidies. den haag/gpd - Snackbars en shoarmazaken zijn broedplaat sen van agressie. De sfeer en uit straling van de eetgelegenheden zijn vaak zeer negatief. De eige naren zijn niet zelden sterk ver weven met de onderwereld. Ste den kunnen uitgaansgeweld voorkomen door deze zaken vroeger te laten sluiten dan dis co's en cafés. Dat staat in het rapport 'Uit gaansgeweld, oorzaken en pre ventie', dat gisteren is gepre senteerd door de Stichting Maatschappij en Onderneming in de Haagse discotheek Asta. Politie en gemeenten zien drank- en drugsgebruik in cafés en disco's vaak als veroorzaker van agressie, maai dat beeld klopt slechts gedeeltelijk. Volgens het rapport moet uit gaansgeweld worden bestreden door de uitgaansgebieden op nieuw in te richten. „Het ge bruik van drank en drugs kun je niet tegenhouden. Je moet kij ken naar punten waarop je wél invloed hebt", zegt onderzoe ker Duijvestijn. Zoals eerdere sluitingstijden voor eetgelegen heden. Duijvestijn haalt als voorbeeld Gorinchem aan. Daar steeg het aantal inciden ten in en rond dat soort zaken met vierhonderd procent, na dat het gemeentebestuur had besloten dat ze langer open mochten blijven. Koninklijk Horeca Nederland vindt het voorstel onzinnig. „De suggestie dat snackbars en shoarmazaken een onguur ui terlijk hebben, is onjuist. Deze zaken zijn belangrijk voor het uitgaansleven. Het publiek kan daar even uitrusten en door wat te eten nuchterder worden", al dus woordvoerder Happe. Het rapport stelt echter voor dat eten binnen de cafés en dis co's zelf moet worden gestimu leerd. Dat zwakt de werking van alcohol af en voorkomt dat het publiek na het stappen snack bars opzoekt. Ondernemers zouden vlak voor sluiting voor een afkoelingsperiode moeten zorgen, door bezoekers water, koffie en thee aan te bieden. Dat voorkomt dat de overgang van café naar straat te abrupt verloopt. Agressie kan ook worden voor komen door kroegen en disco's minder druk, lawaaierig en warm te maken. Drukte en wei nig ventilatie leiden tot irritatie. Everts benadrukken dat be zoekers bij harde muziek niet meer fatsoenlijk kunnen pra ten. Gevolg is dat ze te veel gaan drinken. De auteur noemt de aanwezig heid van voldoende transpon cruciaal. Als het daaraan ont breekt kan dat, gezien de ge moedstoestand van het pu bliek, al snel leiden tot frustra ties en agressief gedrag. Meer horeca-ondernemers moeten discobussen en taxibusjes in zetten, met name in de minder stedelijke gebieden. Geweld lijkt toe te nemen Elk weekend bezoeken twee miljoen Nederlanders, met name jongeren tussen de 16 en 25 jaar, discotheken en cafés. Betrouwbare gegevens over de omvang van uit gaansgeweld zijn er amper. Toch zijn er indicaties dat het geweld is toegenomen. Uit onderzoek van vijf jaar geleden blijkt dat jaarlijks ruim tweederde van de hore- ca-ondernemers heeft te ma ken met geweld. Van de on derzochte 1500 jongeren zei één op de vijf slachtoffer te zijn geweest van uitgaansge weld. (advertenties) Amsterdam, Delft en Eindhoven Zondag 25 april 1 van 10-17 uur. Het ontbijt staat klaar! Ma t/rrv vr 10-21 uur. Za 9-18 uur, 0900-235 45 32 (O.tO/min.) www.IKEA.nl tussen 10-12 uur Het zou zó een topstuk kunnen zijn uit het Museum of Modem Art. Toch voelt de Rolf Benz 6000-sofaserie zich net zo thuis in de levendigheid van het wonen In de rol van stijlbank. Huisbank. Leesbank. En rustpuntbank. Een nieuwe vormtaal en innovatieve styling, gedragen door elegant staaL ROLF BENZ Ons adres: Openingstijden: Noorderknde 1030 Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg do borden Zondags gesloten QEIgen parkeerterrein www.vantd.nl DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31