Een kale bedoening, en dat gat, ach dat gat LEIDEN REGIO Een mannelijk ruikend T-shirt Het Stationsplein: functioneel, maar ongezellig 'Een mooi ple\ kón het j niet worden\ Er is al veel over gezegd, maar het laatste woord is er nog niet over gesproken, leder een heeft wel een mening over het Leidse Stationsplein en de plannen voor dat gebied. Ook de 'gebruikers', zo blijkt tijdens een dag je in die omgeving. „Het is een mooie open ruimte, maar wel erg kaal." Op een schets uit 1997 van striptekenaar Theo van den Boogaard bulkt het Stations plein nog van de gezelligheid. Het is tegen tweeën en mensen lezen er hun ochtend- krantje, discussiëren, musiceren, drinken wat op een terras, skateboarden of eten een haring bij de viskar die tegen Leiden Cen traal staat aangeparkeerd. Zeven jaar later is in de werkelijkheid maar weinig te bespeuren van die dynamiek. Omdat aankomende treinen geregeld pas sagiers uitbraken is het wel druk op het plein, maar voornamelijk vanwege de pas santen die het busstation en de taxistand plaats opzoeken of zich richting stad haas ten. Enige tussenstop op weg naar de Steenstraat is de viskraam van Katwijker Hartevelt. Die heeft twee hangtafeltjes neergezet. Zes bankjes, een paar bomen en vier licht masten vormen de permanente aankleding van de ruimte, waar nog een omstreden kunstwerk van Jan Wolkers in wordt ge plaatst. Verderop bepalen rijen fietsen het beeld in de tapse toeloop tot de stad, die echt wordt ontsierd door het smerige openluchtbassin in het gat van Van de Put te naast de Kamer van Koophandel. „Het is een belediging voor de bewoners en de bezoekers van Leiden dat dat gat er nog is", zegt Marcel Smeets, commercieel di recteur van de VW Holland Rijnland, het toeristisch samenwerkingsverband van Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout, Warmond en Leiden. Op het bankje met uitzicht op de troep en het water ach ter ijzeren hekken spreekt hij er zijn onbe grip over uit dat die van 2000 daterende si tuatie maar voortduurt. „Dat dit maar kan en mag", herhaalt hij hoofdschuddend. „Schandalig dat een projectontwikkelaar een samenleving zo kan schofferen door de ontwikkeling van een gebied tegen te hou den. Onbegrijpelijk dat er geen eenvoudi ger middelen beschikbaar zijn om van zo iemand af te komen dan via de rechter." Smeets, die dag vervanger van de om ge zondheidsredenen tijdelijk uitgeschakelde algemeen directeur Tjeerd Scheffer, hoopt dat het de gemeente snel lukt Van de Putte te lozen. Als het gat is gevuld met een win kel- en appartementengebouw, zoals de bedoeling is, „krijg je een nog betere toe gangspoort naar de stad", zegt hij, met de nadruk op het woord betere. „Want wat er nu ligt is al niet verkeerd", vindt hij. „Je moet natuurlijk wel realistisch blijven bij het uitspreken van een oordeel. Dit is geen verblijfsplein maar een verkeerskrui- sing. Een ontmoeting van verkeerswegen, in het hartje van de Randstad, voor één van de grootste stations in dit gebied. Daar kun je moeilijk een gezellige hoek van maken. Wat er is, is functioneel voor verkeer en voetgangers. De tunnel die er ligt is goed, het eerste deel van het plein is goed en de plannen voor een megabioscoop en disco zijn goed. Die komen hier op een lawaai- plek, met uitstekend georganiseerd open baar vervoer, dus dat is allemaal best. Al leen qua esthetiek en op groengebied zou hier nog wel het een en ander te verbeteren zijn. Disco en bioscoop moetje architecto nisch laten aansluiten bij het station en het hoge gebouw van de Sociale Verzekerings bank. En naar de stad toe zou meer groen moeten worden geplant. Dat maakt het al lemaal wat intiemer en uitnodigender." „Dit is echt een saai plein. Betonachtig, zon dersfeer. 't Is dat het zonnetje schijnt, maar elke keer als ik hier ben, denk ik: wat jam mer dat hier niet meer met bomen en plan ten wordt gedaan. Daar moet ik wel bij zeg gen dat ik uit Nijverdal kom en vlakbij een bos woon. Dit plein nodigt niet uit om de stad in te gaan. Jammer, want toen ik dat een keer deed, zag ik prachtige oude gebou wen. (Mera Estié, voor de vijfde keer in Lei den, om deelexamen SPW 3 Kinderopvang te doen bij het NTI aan de Schipholweg) VW-directeur Smeets is niet de enige die groen mist. „Het kunstwerk van Wolkers dat hier komt te staan gaat 150.000 euro kosten, maar geld voor een bloembak is er niet", schamperen de chauffeurs op de taxistandplaats en ook medewerkers van Milieu en Beheer laten zich in die trant uit. „Het is maar een kale bedoening", vindt Johan van Vliet, die met zijn collega's elke ochtend het plein, de bushokken en de junkhoek komt vegen.Al zeker een jaartje of vijf. In die tijd is er wel iets verbeterd, maar om nou te zeggen dat dit een mooie entree van de stad is... De fietsen zijn weg, ja, maar die staan nu verderop en voor de rest is het een kale vlakte, met een gat waar je niet echt vrolijk van wordt." De medewerkers van Milieu en Beheer worden dat trouwens ook niet van de nieu we prullenbakken die op het plein zijn neergezet. „Vroeger stonden hier van die grote vierkante, met grote gaten, maar die pasten niet in de omgeving. Nu staan er bakken met een boog erop en een kleine opening, waardoor er veel rommel naast valt. Als we hier geweest zijn, is het na een uur vaak weer een bende", zegt Van Vliet, die ook absoluut niet in deze buurt zou wil len wonen. „Hierzo? Nee hoor. Zou me niet trekken." En, verwijzend, naar het gat van Van de Putte: „Hoewel je hier natuurlijk wel een gratis zwembad hebt." Zolang ik hier werk, ligt dat gat er al. Het kan er bij mij niet in dat jezo'n stuk grond zo lang braak laat liggen. Zijn er wel plan nen voor? Waarom duurt het dan zo lang? Of is mijn indruk juist dat alles wat langer duurt in Leiden? Ik vind het een prachtige stad en heb dat mijn ouders ook geschreven, maar toen zij een keer hierheen kwamen, knapten ze een beetje af op het gebied voor het station. In de stad is dat wel bijgetrok ken, maar dat is toch jammer.(Patrick Morrissey, Ier uit Cork, sinds 5 jaar mecha nical engineer bij Centocor. Eet-bij mooi Het gat van Van de Putte Het gat van Van de Putte is ontstaan in 2000. In dat jaar werd de Stationsflat ge sloopt die stond naast de kantoren van de Kamer van Koophandel en Thuiszorg Groot Rijnland, nu kantoorgebouw de Poort van Leiden. Op de plaats van het verpauperde en gekraakte gebouw zou den vervolgens kantoren, winkels en wo ningen worden neergezet, zo kwam de gemeente overeen met projectontwikke laar Van de Putte. Het nieuwe complex zou drie puntdaken krijgen en vijftig me ter hoog worden. Vier jaar later is er echter nog altijd geen spa de grond in gegaan en ligt er schuin tegenover het station een zwembad van olympische afmetingen. Leiden is de be u/eer zijn sandwich op het Stationsplein). Het gapende gat tussen de gebouwen van de Kamer van Koophandel en de Poort van Leiden is ook de taxichauffeurs al jarenlang een doom in het oog. „Als je het station uitkomt, zie je meteen een oranje zeil en een zwart zeil op twee hoekmuren", willen Ria Goddijn en Desirée Hak van de Eltax wel even overdrijven. „Lekkere binnenko mer voor een toerist." „Ze zullen best wel een keer in dat gat gaan bouwen, maar wanneer? Als u het weet, mag u het zeggen", sneert het duo. „Er is al zoveel geschreven over de dingen die hier zouden worden uitgevoerd, maar ziet u een terras, of een bloembak? Er gebeurt hier niks. Ja, we hebben deze standplaats gekre gen, boven de fietsenstalling. Leuk bedacht door de architect, maar laat die architect nou ook eens een keertje terugkomen met een koffer van 40 kilo of met een rolstoel en laat hem dan eens een taxi proberen te ne men. Dan komt-ie echt niet tegen die schuine opritten op, als hij ons al kan vin den. Er wordt nergens verwezen naar de taxistandplaats. Niet in het station en niet op het plein." „De glazen platen waar we op staan zijn 's winters constant glad en als we hier komen of wegrijden moeten we een voetpad en een druk rijwielpad oversteken, dus kun je wachten op slachtoffers. Maar verder heb ben we niks te klagen, hoor." loftes en toezeggingen van Van de Putte nu zat en sleept hem voor de rechter om van de overeenkomst met hem af te ko men. Zodra Leiden de zaak heeft gewon nen, begint de gemeente een onteige ningsprocedure, waarmee ze Van de Putte overigens al vaker heeft gedreigd. Van de Putte bezit, met name in Noord- wijk, veel grond op aantrekkelijke locaties en heeft een lange reeks nooit uitgevoerde bouwplannen op zijn naam staan. „Maar in Leiden gaan we bouwen", zegt hij. „We zijn volop bezig met de voorbereidingen. We hebben op 28 januari net de vergun ning van de provincie binnengekregen voor de bemaling van de kelder en de ge meente heeft nu drie weken ons rapport in bezit, waarin staat hoe we denken die kelder te gaan maken. Daar moeten ze nu een besluit over nemen." De ochtend nadert de middag in de milde lentezon. In de ruimte onder het perron van het station ligt een zwerfster te slapen. Languit, tussen de fietsen. Ze ligt er al een uurtje of wat, hulpeloos en verloren, maar de wachtenden bij de bushaltes kijken er niet van op of doen alsof ze er niet van op kijken. Verderop, achter de bustunnel en de lunchruimte voor Connexxion-chauf feurs, helpen drie junks elkaar aan een shot in hun eigen hoek. Die wordt er gedoogd, met als gevolg dat er af en toe veel meer 'gasten' vertoeven. Overdag vallen ze soms reizigers lastig met hun gebedel, 's nachts slapen ze in portieken van gebouwen aan de overkant. Leen Bakker en de tapijtverko pers van Berg Berg zijn daar vertrokken, de winkels staan leeg. „De verpaupering is daar zwaar aan de gang", waarschuwt Dick Florijn, eigenaar van de muziekwinkel Just Music aan het Stationsplein. „En als die zaken leeg blijven staan, zal het alleen maar verder gaan. Voor de ruimte waar Leen Bakker in zat, schijnt inmiddels iemand gevonden te zijn, maar ja, je kunt je afvragen wat zo iemand doet als hij hier een keertje komt kijken. Op het moment is het hier een zooitje met die leegstand en vooral met dat stinkgat. Dat is een ramp als je de stad binnenkomt. Het moet allemaal gewoon een keer goed wor den aangepakt. Hier aan deze kant schijnt dat nu te gaan gebeuren. In de flats boven Super De Boer en Chinees restaurant Azië komen nieuwe kantoren en nieuwe appar tementen. De stukken van het restaurant en de winkels die nu achter de flat uitste ken worden afgezaagd en vanuit de kelders die daaronder liggen wordt een parkeerga rage opgebouwd. Dat heb ik tenminste ge hoord van mensen van het pensioenfonds van Philips, de eigenaar van het gebouw, en dat lijkt nu ook snel te gaan gebeuren. Het projectbureau Rijn en Gouwelijn ver huist per 1 augustus naar de Bargelaan en ik word geacht per 1 januari met mijn kof fers klaar te staan om naar een leegstaande winkel in het volgende blok op te schuiven. Er gaat op korte termijn dus wel iets veran deren en dat is hard nodig, want als je hier nu als toerist rondloopt, kun je alleen maar denken: Wat een bende is het hier." Binnen in het station is het mooi. Mooier dan in veel andere stations waar ik ben ge weest. En op het eerste gezicht ziet ook dit plein er heel aardig uit. Ruimtelijk. Tot je Vandaag treden Mabel Wisse Smit en prins Johan Friso in het huwelijk. Vanavond gaat bovendien Nieuwslicht van start, het nieuwe Vara-pro- gramma dat 'actuele onder werpen belicht vanuit een wetenschappelijke invals hoek'. De eerste uitzending staat dan ook in het teken van de aantrekkingskracht tussen man en vrouw. Bij de part nerkeuze speelt vooral voor de vtouw de lichaamsgeur van de man een grote rol - zijn lichaamsgeur staat in verband met zijn afweersys teem, en de vrouw kiest de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 partner met wie zij zo gezond mogelijk nageslacht kan voortbrengen. Om dit te testen kregen zeven Leidse studenten van roeiver eniging Asopos/De Vliet een T-shirt van Nieuwslicht. Dat droegen ze twee etmalen lang terwijl ze zich verre hielden van kruidig voedsel, rook, sterke drank, vrouwen en an dere aromatische 'ruis'. Al leen tijdens het douchen mochten ze het shirt uittrek ken, en ze kregen speciale geurloze zeep en deodorant mee. Zo werkte het witte ka toen als een spons voor de pure, onvervalste lichaams geuren van de heren. Zorg vuldig verpakten onderzoe kers de shirts na twee dagen in luchtdichte zakken. In Nieuwslicht zal naar verluidt een jury van zeven studentes de zakken openen en de shirts intensief besnuffelen, om de aantrekkelijkste li chaamsgeur uit te kiezen. De roeiers zitten in het publiek, en misschien wordt de uit zending 's werelds eerste aro matische dating-show - met een wetenschappelijk tintje. „Op 1 april werden we gebeld met de vraag of we mee wil den doen", vertelt Roy Poeze. „Ik had al ja gezegd toen ik bedacht dat het natuurlijk al lemaal een grap was." Maar het was geen grap, en twee weken later stonden zeven roeiers in een laboratorium op het LUMC om hun bloed te laten prikken. Vorige week kregen ze hun T-shirt, met een opdruk van Nieuwslicht. Er zat volgens de studenten vooral een sterke fabrieks- lucht aan. Twee dagen later kwamen de programmama kers de shirts ophalen. „Toen hebben ze meteen vooropna mes gemaakt bij mij thuis", vertelt Roy, „en vanavond gaan ze doen alsof ze ons twee dagen gevolgd hebben." De een moest studeren aan Roy's bureau, de ander af wassen in Roy's keuken. En Ivan Valke moest in Roy's bed liggen, met zijn Nieuwslicht- shirt aan: „Op klaarlichte dag. We hebben ae kamer ver duisterd en zelfs de wekker een paar uur terug gezet." Zenuwachtig voor de uitzen ding zijn de roeiers nog niet. Ze lijken dan ook redelijk te vreden over hun zelf gepro- In het Heempark in Leiden is morgen om 14.00 uur de 'lentegeuren en -kleurenwandeling', die gratis toegankelijk is voor jong en oud en on geveer anderhalf uur duurt. In het Heempark zijn bijzondere en zeldzame plantensoorten zo als de kievitsbloem, daslook, dotterbloemen, wilde hyacinten en bosanemonen te zien. Het Heempark ligt aan de Oegstgeesterweg, tegen over Lugdunum. Vanaf morgen is het weer elke zon- en feestdag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Op werkdagen is het park open van 8.30 tot 17,00 uur. Foto Henk Bouwman gaat rondlopen. Dan zie je dat ze veq zijn een paar stukjes te ontwikkelen, doet veel afbreuk aan de eerste indrul anne Donnell, studente uit Glasgow 1 voor het station in Leiden mondeling zoek doet naar het gebruik van fletse) Het is tegen tweeën. Rond viskraam 1 bushaltes is het druk, maar niemand zijn krant, musiceert of discussieert t Stationsplein, anders dan op het ban de Kamer van Koophandel. Daar koi VW-directeur Marcel Smeets tot zijr oordeel:Als ik om me heen kijk zie modern plein met moderne lichtma: die aansluiten bij een modern statioi recht een toegangspoort tot een stad prachtig is in het historische centrur sfeer kun je hier niet laten herleven, ben je korte tijd en moet je eigentijd: zijn. Dat lukt over het algemeen aarc maar op sommige punten mag wel v beuren. Vooral in dat gat. Dat is vers kelijk. Daar moet heel snel worden in pen. Op welke manier dan ook." Paul de Tombe 1 duceerde aroma's. „Mijn shirt rook best lekker", be weert Florian van Leeuwen, „maar we hebben niet aan el- kaars shirts geroken." Vol gens Ivan rook zijn shirt 'on wijs mannelijk'. Vanavond zal blijken wat het oordeel van de vrouwelijke jury is. Wisse Smit en prins Friso zijn dan al officieel getrouwd, en de vraag wat Mabel van de li chaamsgeur van de prins vindt zal wel onbeantwoord blijven. „Maar volgens mij is het bij Mabel vooral de geur van zijn portemonnee", denkt Roy. En geld stinkt in ieder geval niet. door Bas Benneker Het is nog niet helemaal wat hij zicf van had voorgesteld, maar Tjeerd v( vindt wel dat er sprake is van 'een e, me verbetering' op en rond het Staji plein in Leiden. „Het is nooit de be( ling geweest er een verblijfsplein va maken", zegt de oud-wethouder, o wiens bewind de werkzaamheden t station en plein tien jaar geleden bi nen met de bouw van de tunnel. wilden dat het station zelf meer rui zou krijgen en dat het gebied ervoer liger zou worden voor voetgangers^ sers en busreizigers. Dat waren de i gangspunten en die zijn gehaald. l{ er veel veiliger dan tien jaar geledef 40.000 voetgangers en 40.000 auto'* kaar daar dagelijks tegenkwamen.'1] Dat het er daarbij niet mooier op isi worden, doet weinig ter zake voor Rij. „We hebben ons altijd gerealisfe dat we daar nooit een plein kondeijj neerleggen dat mensen mooi vindf zijn verweer. „Pleinen die mensen P vinden, zoals de Place des Vosges i rijs en het plein van Siena in Italië, ben wanden van gelijke hoogte in zelfde bouwstijl en zijn rechthoeki vierkant. Dat zijn pleinen waar je r kunnen verkeren en waar het verk< een ondergeschikte rol speelt." „Zo'n plein konden we hier nooit 1 gen", beseften Van Rij en zijn voor gers Tesselaar en Van der Moolen, eind jaren tachtig met het 'denken het stationsgebied waren begonne dat wilden we ook niet. We wilden station en de stad verbinden voor voetgangers, voor de mensen die 1 station in en uit willen en dan pret veilig willen wandelen. Dat kan nu een brede looproute aan de zonka het plein. Dat is een succes. Het is jammer dat het plein daar nog niej' levendiger is gemaakt, met een teil Zoals het ook 'buitengewoon' vervj* is dat de gemeente maar 'een zeer j| perkte macht kan uitoefenen tegeil particulier eigendom'. „Het is gewl gênant om te zien dat iemand als 1 Putte zich niet aan de afspraken h<* en zo'n gat gewoon laat liggen. In j gevallen zou de overheid veel mee wikkelingskracht moeten hebben iedereen achter de wethouder mo< gaan staan, in plaats van altijd te v\ op de zaken die nog niet gebeurd s Maar het is typisch Leids om het iïj tieve te benadrukken en het positia weg te drukken", aldus Van Rij. „BI jammer dat het zo lang duurt vooio af is, maar laten we nou blij zijn mi gene wat daar al tot stand is gekort de moed erin houden dat de rest ee tot stand zal komen.r Illustratie: Theo van den Boogaard Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22