Alles moet wijken voor éoCO2D0<f Algarve komt langzaam op stoom voor Euro 2004 PORTUGAL Euro 2004 is in aantocht. Twee maanden voor de aftrap stijgt het EK-kwik in het zuiden van Portugal gestaag mee met de temperatuur. In het kloppende hart rond Albufeira, de uitvalsbasis voor het Nederlands elftal, heerst al een lichte Oranjekoorts. „Alles is voor Nederland." door Tonny van der Mee Het Pine Cliff Resort, waar Oranje tijdens Euro 2004 verblijft, is volgens lokale kenners het mooiste plekje van de Algarve. Foto: CPD/Sheraton hoofd haalt om geen groot scherm of fat soenlijke televisiekast in zijn complex te plaatsen waarop Sky Sport of de BBC te ontvangen is. De vakantiebranche lijkt klaar voor Euro 2004. In de omgeving zingt het rond dat het Nederlands Elftal komt. Iedereen is er blij mee, weet De Wilde. De plaatselijke middenstand ongetwijfeld iets meer dan de lokale bevolking. Of is dat schijn? De Wilde vraagt geduld. „Het is rustig, maar dat is niet abnormaal hier," zegt de manager geruststellend. „Het leeft wel, maar het beheerst nog niet het dagelijks leven. Portugal is een voetbalgek land. Kom in mei maar eens terug. Euro 2004 is een belangrijk evenement, niet alleen voor deze streek maar voor het ganse land. Wij kijken echter verder dan die drie weken. Drie wedstrijden is, bekeken op een toeristenseizoen, natuurlijk maar re latief kort." Drie EK-wedstrijden, daar moet de Algar ve het in juni mee doen. Het zijn niet eens de meest aansprekende ontmoetin gen. Twee keer een wedstrijd met Rus land (Groep A) - tegen Griekenland en Spanje - en een kwartfinale. De kwartfi nale kan extra cachet krijgen omdat Ne derland mogelijk in de Algarve speelt, mits het tweede in groep D wordt. Velbannen Nee, de Algarve klampt zich vast aan an dere dingen. Het verblijf van Oranje bij voorbeeld. De selectie en begeleidingsstaf strijken enkele dagen voor aftrap van het toernooi neer in de vakantieplaats. De KNVB heeft zo'n vijftig luxe eenpersoons kamers afgehuurd. De nationale voetbalbond had al begin vorig jaar een optie op het hotel geno men. Toen was kwalificatie nog heel ver weg. Slim? „Zeer professioneel," zegt De Wilde..Andere landen hebben pas na de kwalificatie een onderkomen gezocht." Duitsland en Denemarken klopten dus tevergeefs aan bij De Wilde. De Duitsers zijn nu 'verbannen' naar Ria Park Garden Hotel en Vale de Garrao, een half uurtje oostwaarts. De Denen moet het doen vanuit Le Meridien Penina Hotel in het westelijker gelegen Portimao. Oranje heeft de eerste slag gewonnen, want volgens lokale kenners is Pine Cliffs veruit het mooiste resort in de Algarve. Aan luxe en vermaak geen gebrek. Naast het hotel herbergt het complex op zeven tig hectare grond zeven restaurants, vier zwembaden (waarvan één overdekt), 106 particuliere vakantiehuizen, 78 luxe ap partementen en een negen holes-golf baan. Voeg daaraan toe de paradijselijke ligging op zandstenen kliffen, uitgestrekte groene velden met pijnbomen, grenzend aan een strand (Praia da Falésia) dat met een lift bereikbaar is en 'onze jongens' zouden bijna vergeten waarvoor ze eigenlijk in Portugal zijn. Zo'n vaart zal het niet lo pen, zegt De Wilde, want het is niet alleen Oranje wat de klok slaat. Tegelijk met het Nederlands elftal verblij ven zo'n achthonderd 'normale' gasten in het hotel. Engelsen, Duitsers, dit jaar iets meer Russen maar niet meer Nederlan ders. „Het is een normale klantenmix. De andere gasten zijn voor ons net zo be langrijk." Extraatjes Dat neemt niet weg dat Oranje wat extra- tjes krijgt toegestopt. Een deel van de eet zaal wordt gereserveerd voor de selectie, de conferentiezaal wordt ingericht voor persbijeenkomsten en als bondscoach Dick Advocaat het wil, kunnen de sport- ruimte en een van de zwembaden wor den afgesloten voor buitenstaanders. Daarnaast zullen de veiligheidsmaatrege len iets verscherpt worden. Het personeel - tijdens de zomer vijfhon derd man en vrouw groot - heeft van De Wilde geen extra instructies gekregen. Wel wordt een vaste ploeg kelners, ser veersters en kamermeisjes samengesteld, die het Nederlands elftal tijdens het ver blijf zal bedienen. Zie het als een extra in vestering om een (zakelijke) vertrouwens relatie op te bouwen. „Vergeet niet dat de spelers hier een paar weken moeten kun nen leven en ontspannen." Voor dat laatste biedt de omgeving vol doende mogelijkheden. Het Sheraton Pi ne Cliffs Resort ligt precies tussen het toe ristische Albufeira en het decadente Vila- moura. Dat laatste is een bombastisch, toeristisch vakantiedorp dat een particu liere welgestelde er ooit heeft neergezet. Vilamoura is tot op elke vierkante meter gepland en biedt zoveel faciliteiten dat de verwende toerist het dorp niet uit hoeft om aan zijn trekken te komen. Daar, rond de grote jachthaven met be scheiden pleziervaartuigen, vinden we ook de eerste zichtbare EK-koorts. Aan de rekken van een sportshop hangen vele of ficiële Euro 2004-sportshirts met de na men van de belangrijkste deelnemende landen. Ook 'Holland' hangt er tussen, maar het is duidelijk waarop de Portugese commercie zich richt behalve het thuis land: Engeland, Duitsland, Spanje, Italië en Frankrijk. Oranje heeft een bescheiden aandeel in de merchandise, om nog maar te zwijgen over de overige landen. Oranjebolwerk In Albufeira, het epicentrum van de Al- garve waar de minder verwende vakantie ganger zijn heil zoekt, is het niet anders. Toch vinden we in een noordelijke bui tenwijk van Albufeira een heus Oranje- bolwerk: Estdio Municipal, het trainings complex voor het Nederlandse elftal tij dens het toernooi. Toegegeven, het 'stadion' doet een Ne derlandse eerste-divisionist niet blikken of blozen. Het complex ligt in een kom, omgeven door vier heuvels waarop het gonst van de bouwactiviteiten. Het be staat uit één overdekte hoofdtribune, die plaats biedt aan een paar duizend toe schouwers, een vergane sintelbaan waar enkele doelen op hun kant liggen en een blinde witte muur. De eretribune wordt gevormd door een paar plastic tuinstoe len op de bovenste rij. Maar het prachtig groene veld ligt erbij als een biljartlaken. Ziehier de thuishaven van Imortal Des- portivo Clube, een bescheiden plaatselij ke voetbalclub in de Portugese tweede li ga. De deur van de hoofdingang staat wa genwijd open. Binnen draait de materi aalman zijn wasjes. Hij spreekt geen woord Engels, maar zet desgevraagd de deur naar het veld wagenwijd open. Uit de uitschuifbare spelerstunnel komen even later twee keurige heren gelopen. In zomerse pantalons en overhemd en op keurige instappers struinen ze over het veld en inspecteren het gras. De een, met een rode trui luchtig over zijn schouders geknoopt, lijkt sprekend op Silvio Berlus coni. Het kan niet missen, hier lopen twee 'bobo's'. De 'Berlusconi' stelt zich voor als Fernando Barata, hotelier én pre sident van Imortal DC; de ander is zijn assistent Walter Silver. Uit Nederland? Zonder een vraag af te wachten, steekt hij van wal. „De grasmat wordt verbeterd. Ja, het ligt er al goed bij, maar het wordt nog beter. Elke week komt speciaal een bedrijf langs voor het gras." Barata wijst op de tribune. De bo ;ira aan de Algarve wordt gewerkt aan modernisering van het trainingscomplex van het Nederlands Elftal tij- o 2004. Foto: GPD venste rijen zijn gereserveerd voor de ver wachte tien televisiestations, daaronder wordt rechts een vak gereserveerd voor de schrijvende pers en links mogen de Oranjefans plaatsnemen. „Er komen overal nieuwe stoeltjes, de dug-outs worden vervangen en om de sfeer te verhogen komen rond het veld vlaggen van de zestien deelnemende lan den en van zestien steden in de Algarve. Voor de hoofdingang wordt een grote tent opgezet voor persconferenties en de andere uitgang wordt afgesloten," zegt Barata trots. Verboden terrein Geen ongewenste pottenkijkers, geen an dere noppen dan die van het Nederlands elftal die het veld mogen betreden. Zelfs voor de 25 fullprofs van Imortal is de grasmat verboden terrein. Hoewel de competitie in een beslissende fase is moeten zij iedere ochtend met busjes naar een veld buiten de stad voor de trai ning. Alleen de twee resterende thuis wedstrijden mogen ze op hun eigen veld spelen. Alles moet wijken voor Oranje, zegt Bara ta resoluut. Geen ander land mag straks aan het gras ruiken. Barata heeft de trai ningsschema's van Advocaat op zijn kan toor liggen. De voorzitter geeft een kleine rondleiding langs de enorme prijzenkast, een bescheiden spelersbad, medische ruimte en de fitnessruimte met opvallend moderne apparatuur. Barata verontschul digt zich voor de gescheurde bekleding van de massagetafel in de kleedkamers. „Als wij hier onze laatste thuiswedstrijd hebben gespeeld, worden die vervangen. We hebben alles ook opnieuw geverfd." Barata wil maar zeggen dat het helemaal goed komt. De supporters wacht straks een warm onthaal. „Met de politie en burgemeester is afgesproken dat in Al bufeira tijdens het EK alle restaurants tot vier uur 's nachts open blijven en alle clubs en disco's zelfs de hele nacht. De supporters kunnen lekker dronken wor den en daarna gelijk doorgaan naar het strand om hun roes uit te slapen." In de Pine Cliffs Resort van Sheraton Algarve hopen ze maar op één ding. Dat Portugal en Nederland op 4 jufi in Estdio da Luz in Lissabon aftrappen voor de finale van Euro 2004. Vraag ze niet wie er moet winnen. Het Portugese personeel van het luxueuze vakantiepara dijs - gastheer voor het Nederlands elftal - heeft nu eenmaal een andere voorkeur dan de Belgische general-manager Guido de Wilde. Een Belg in Portugese dienst voor Neder land? „Ik kijk altijd graag naar Nederlands voetbal," verklapt De Wilde. „Als België zich niet kwalificeert, ben ik automatisch voor Nederland. Zeg nou zelf, het scheelt wel of je Makaay, Van Nistelrooij en Van der Vaart in je hotel hebt of Buffel, Soetaers en De Vlieger." De lichte Oranjekoorts bij de Belg staat in schril contrast met de ogenschijnlijke ge zapigheid buiten de poort van het resort. De Algarve, net ontwaakt uit een winter slaap, verkeert nog in een roes. Er wordt volop gebouwd en verbouwd, geboend en gepoetst. Op de terrasjes is het relatief rustig, de handelingssnelheid is laag. Het is april, het seizoen is geopend en alles wordt in gereedheid gebracht voor de jaarlijkse stroom toeristen. EK of geen EK. Waar zijn de grote billboards, vlaggen, shirts, petjes en andere Euro 2004-attri- buten? We vinden ze op het vliegveld van Faro: vlaggen voor het gebouw, een heuse merchandiseshop. In het centrum van de stad telt een groot elektronisch bord de dagen, uren en minuten af tot de ope ningswedstrijd op 12 juni. Waar is die knotsgekke voetbalsfeer die bezoekers prikkelt en opwarmt voor - het voor Por tugese begrippen - mega-evenement? Voetbalgek Gelukkig zijn er nog Engelse toeristen die hun eigen voetbalmania meenemen. De Engelsen zijn er altijd, gehuld in voetbal shirts van hun nationale helden, en ze willen altijd Engels voetbal kijken. Geen hotel, café of appartement dat het in zijn ANBO komt met mobieltje voor ouderen op de markt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1