REGIO Warmond: Eén gemeente, drie dorpsraden Leerlingen zijn ook ziek tijdens GTST zag een vrouw de hal dweilendat gebeurde vroeger niet5 Kinderen lopen hard voor de Leidse ijshal Kleinst mogelijke meerderheid voor fusie met Sassenheim en Voorhout i en WD: ti regeling Willibrord Grote woestijndans 'Uitleg bij belastingaanslag mag niet ontbreken' CDA: Leegstand flats ongewenst geestbrug ibruik est - De nieuwe brug jlgeest naar de Lange i Oegstgeest wordt van- om 11.00 uur in ge enomen. Het verkeer zal wel even geduld moe- jen, want de opening aard met feestelijkhe- 'met de onthulling van m van de brug. De naam esultaat van een prijs- raarvoor meer dan 100 ingen binnenkwamen, gover de Haarlemmer- irt is een ontwerp van laring van ingenieurs- Rotterdam. De bouw- in de andere zijde van de n nog tot en met zondag te ;en. Maandag 26 april de sloop van de nood- ing. door Eric de Jager warmond/voorhout - Warmond stevent af op een fusie met Sassenheim en Voorhout. De gemeenteraad stemde gisteravond met de kleinst mogelijke meerderheid (6 tegen 5) in met een herindeling. Diezelfde meerderheid stemde vervolgens voor een voorstel van War mond Anders, dat pleitte voor één nieuwe ge meente met drie dorpsraden. Voorhout blijft zich ondertussen verzetten te gen een fusie. De overgrote meerderheid van de Voorhoutse raad heeft gisteravond op nieuw gekozen voor zelfstandigheid. Pas als dat echt niet kan, is samenwerking een goed alternatief. Voorhout is bereid alle wettelijke middelen in te zetten om een fusie af te wen den. Eerder deze week koos de Sassenheimse raad eveneens voor zelfstandigheid. Maar als dat niet langer haalbaar is, wil de Sassen heimse raad meteen fuseren. Zelfstandigheid is voor Warmond geen optie, vindt de meerderheid van de Warmondse raad. De WD en Progressief Warmond hiel den gisteravond laat nog eens een warm plei dooi voor niet-vrijblijvende samenwerking, waarbij ambtelijke afdelingen worden samen gevoegd, over de drie gemeentehuizen wor den verdeeld en er drie gemeenteraden blij ven bestaan. „In dat model heb je de garantie dat je een aantal dingen nog zelf kan regelen. Met een fusie kiezen we voor onzekerheid", zei fractievoorzitter Goudsmit van Progressief Warmond. Het CDA en Warmond Anders zagen niets in het extra overleg dat drie gemeenteraden in één gemeente met zich meebrengt. Boven dien concludeerden zij uit de magere publie ke opkomst en het feit dat slechts 'de helft van de helft' bij het referendum tegen een fu sie had gestemd, dat de Warmongers er zelf ook niet van wakker liggen. Fractievoorzitter Van der Vooren van Warmond Anders: „Ik word vaker aangesproken op het afschaffen van de hondenbelasting in Leiden dan op de herindeling." Een fusie is volgens CDA en Warmond An ders de enige manier om op duidelijke wijze een einde te maken aan de financiële en be stuurlijke tekorten van Warmond. Dat moet wat hen betreft wel gepaard gaan met de in stelling van dorpsraden die veel te zeggen hebben over wat er in de dorpen zelf gebeurt. WD en Progressief Warmond wilden niet aan de eerste conclusie en wachten daarom met nadenken over dorpsraden of deelgemeenten tot de provincie heeft gesproken over de toe komst van Voorhout, Sassenheim en War mond. Dat gebeurt mogelijk komende dins dag al. Het door Voorhout vasthouden aan de vrij willige, niet-vrijblijvende samenwerking leid de gisteravond tot forse kritiek van de plaat selijke PvdA/D66-fractie. Het sterkte Goud smit, één van de opstellers van het samen werkingsplan, in zijn voornemen bij de pro vincie te vragen om een bewindvoerder die dat plan verder moet uitwerken. rschoten was rand in 1967 li hoten - 'Het vuur werd door de brandweer van die door omwonenden darmeerd. Een blamage Voorschotense brand- )ver deze passage in het n iver een tentoonstelling J irs en Spuitgasten' in li ant van woensdag viel andweerman De Jong rschoten. „De brand bij I ant Allemansgeest in wel door een ploeg van treden. Ik was daar zelf a erdaad er was een ploeg vanwege brandweer den in Leimuiden, was ook nog een ploeg i ie bij alarm kon worden ipen." En zo geschied- nen met Leiden hebben rand bestreden en ver- we de hele nacht zijn geweest met het na- aldus brandweerge- Jong. 'koude - Een meerder- 1 CDA en WD wil geen treffen voor de Zoeter- woningbouwvereni- llibrord, die in de knel >or de forse stijging van ïeentelijke belastingen. ievoorzitter Ooijendijk 'isteren in een raadsver- om compensatie voor 1 ingcorporatie. De forse 1 ijging kost Willibord als van een groot aantal en jaarlijks zo'n 130.000 tra. De corporatie kan ng niet volledig doorbe- in de huren. Dat mag 1 het rijk. WD en CDA liets voor een regeling. !ord had ook kunnen aldus WD-raadslid „Zoeterwoude heeft g laag gezeten met de e kunt ook zeggen dat rd al die jaren heeft ge- olgens Ooijendijk is dat ui. „Hoe kon Willibord 1 op zó'n aanslag voor- 1?" Discussie over spijbelen in Oegstgeest door Marijn Kramp oegstgeest - Het Bureau Leer plicht kan zichzelf opheffen. Al thans daar leek het op gister middag in de Oegstgeestse raadzaal. Daar discussieerden 20 leerlingen en 3 ouders van het Teylingen College en het Wellant College in het kader van de Dag van de Leerplicht over spijbelen en leerplicht. School, zo was de reactie van de meeste leerlingen op de stel lingen, is de verantwoordelijk heid van de leerlingen zelf. De leerlingen willen tenslotte zelf graag als volwassenen be handeld worden. Dan moet je niet alleen de lusten maar ook de lasten dragen. En tot die laatste categorie behoort soms de dagelijkse gang naar school. Tegenwerpingen dat de ouders verantwoordelijk zijn voor het doen en laten van hun kind tot zijn achttiende levensjaar maakten weinig indruk. Een kind wordt in fases volwassen stelde een vader. Dat gebeurt niet van de ene op de andere dag. Daar hoort dus een proces bij waarin hij geleidelijk steeds meer verantwoordelijkheid krijgt. En die eigen verantwoor delijkheid, vatte gespreksleider Anton Vermet directeur van het Teylingen College de meningen samen, betekent datje niet al leen overdag ziek bent maar ook tijdens de uitzending van Goede Tijden Slechte Tijden. Daar waren de leerlingen het mee eens. Spijbelen kon bij hen op weinig begrip rekenen. Het getuigt van een gebrek aan dis cipline. Discipline die je later in het beroepsleven hard nodig hebt. Ook te laat op school ko men is slap. Slechts één leerling liet bij dat onderwerp een an der geluid horen. Monica kon zich er namelijk wel wat bij voorstellen. „Als ik ontdek dat ik mij verslapen heb, draai ik mij vaak nog een keer om om dat ik dan toch al te laat ben." Jos vertelde dat hij juist wel al tijd van goede wil was, maar dat hij vaak te laat kwam vanwege externe factoren. „Ik rijd scoo ter en kom heel vaak een rol- band tegen waar ik dan van de politie op moet om mijn snel heid te controleren. En dat ge beurt mij zo vaak dat ze dat op school niet meer geloven." Wijkagent Menno Zijlstra die ook aanwezig was begreep het probleem niet. „Dan laat je toch gewoon je boete zien", was zijn advies. Dat het beeld dat in de raadzaal tijdens de leerlingendiscussie ontstond, toch een heel andere is dan de werkelijkheid bleek uit de cijfers die de Oegstgeest se wethouder Eegdeman voor handen had. Ongeveer 38 pro cent van de leerlingen blijkt zich weieens ziek te melden op school terwijl ze dat niet zijn. Ook geeft bijna de helft van de leerlingen aan weieens een snipperdag te nemen. Een ook het deskundigenpanel in de hoedanigheid van de wijkagent, docenten, jongeren werkers en hulpverleners liet een wat realistischer geluid ho ren. Want hoewel iedereen van goede wil is en jongeren zoveel mogelijk probeert te helpen, zijn ze allemaal gebonden aan een bepaalde beroepscode. Zo mag de politie haar kennis over bepaalde jongeren lang niet al tijd delen met hulpverleners en mogen hulpverleners binnen de zorg- en adviesteams niet aan de betreffende school doorgeven wat er met de leer ling aan de hand is. „Wenselijk heid en regelgeving botsen nog wel eens met elkaar", conclu deerde Vermet. „En dat kan be hoorlijk frustrerend zijn." oegstgeest Leerlingen van basisschool De Springplank uit Oegstgeest dansen 'De gro te woestijndans'. Het spektakel is onderdeel van een project over het Egyptische dorp Mokattan, dat aan de rand van Cairo ligt. Deze plaats is bijzonder, omdat er temidden van 17 miljoen islamieten 17.000 Koptische Egyptenaren wonen. Deze Christenen halen per dag zevenhonderd ton afval op uit de Egyptische hoofdstad. Zij recyclen dat voor tachtig procent tot nieuwe producten. Zo maken zij uit papierresten ansichtkaarten en uit gebruikt textiel tassen en tapijten. In Mokattan is ook een school, maar die heeft weinig lesmateriaal. Daarom verzamelen de leerlingen van De Springplank schriften, kleurpotloden, stiften en andere schoolspullen, zodat de kinderen in Mokattan meer mogelijkheden tot leren hebben. Foto: Mark Lamers zoeterwoude - Inwoners van Zoeterwoude krijgen voortaan een bijsluiter met een toe lichting bij hun belastingaanslag. De Zoe- terwoudse politiek vindt dat dat moet. Het feit dat zo'n bijsluiter ontbrak bij de forse aanslag die eind maart in de bus plofte is met name bij Progressief Zoeterwoude (PZ) slecht gevallen. Volgens PZ schreeuwde de aanslag vooral dit keer om een uitgebreide toelichting, omdat inwoners van Zoeter woude veel meer moeten betalen dan vorig jaar. .Zoeterwoude stoomt op naar de ge meenten met de hoogste tarieven. Het ge tuigt niet van fatsoen als je daar geen toe lichting bij geeft", zei PZ-fractievoorzitter Ooijendijk gisteravond tijdens een raads vergadering. CDA en WD waren het niet helemaal met Ooijendijk eens. „Ik heb het idee dat over de verhoging behoorlijk goed is gecommuniceerd," aldus CDA'er Van der Hulst. Ook WD-raadslid Sanders wees erop dat de forse lastenstijging veel aan dacht had gekregen in de pers. Toch moes ten beiden erkennen dat een toelichting bij de belastingaanslag beter was geweest. „Het was netter geweest als we de schok beter hadden begeleid," aldus Sanders. Gedrag van bewoners Schansen en Dreven verbetert langzaam neke Dijke irp - De helft van de de Schansen en Dre- irenoveerd, maar het 'an veel bewoners blijft veranderd. De saaie ga- mogen dan omgeto- i in fleurige woonblok- de galerijen vol fietsen de vuilcontainers op e stortplaatsen lijken, is :rk voor niets, oor woningstichting een wooncode op te iet daarin de huisregels wijk. De conclusie van mager Kees van 1: „Mensen houden iet aan." En toch, een janden na de versprei de wooncode, durft ster Simon Zwetsloot dat het gedrag van de s 'langzaam aan verbe- ïmet heel kleine stap- concrete voorbeelden retsloot nog niet. „Je bewoners elkaar wat [dingen gaan aanspre het netjes hou- 'to moet het." In de irouderde flats hadden s het gevoel dat vech- vuil, vechten tegen de Was. In de vernieuwde elke snipper papier op. Noor Bremmer ziet ls Zwetsloot stukje bij irbeteren. „Ik zag pas w de hal dweilen om- Alles moet weg Niets, maar dan ook niets mag er staan op de galerijen aan de Schansen en Dreven nu de flats zijn opgeknapt. Bankjes, plan ten, een gezellig versierde gieter, alles moet weg. Fietsen en brommers zijn al helemaal uit den boze. Brandweer en huis meester Zwetsloot zijn bijna klaar met hun controle van de re gel uit de wooncode. De reden is dat de versieringen de door gang voor hulpverleners beperken. Bewoners vinden de regel erg ver gaan. „Sommige mensen hadden hele tuinen op de ga lerij staan, dat werd natuurlijk teveel", zegt bewoonster Brem mer. „Maar datje helemaal geen planten meer mag neerzetten, dat gaat me te ver. Je moet het toch je eigen identiteit kunnen geven?" Simon Zwetsloot (links) en Kees van Mansum bij een wijkcontainer, waar een paar dagen na de schoon maakactie alweer een stoel, een bed, een telefoon, en deur en een stel planken zijn achtergelaten. „Deze wijk trekt vuil aan." Foto: Hielco Kuipers dat er een fles limonade was ge vallen. Vroeger bleef dat ge woon liggen." Maar veel vaker verbazen ze zich erover hoe sommige men sen met hun woonomgeving omgaan. „Kinderen piesen in de hal en in de lift. Mensen la ten hun hond plassen tegen de gevel van de flat. Dat doe je Töclfniet?", zegt Bremmer. Als Van Mansum en Zwetsloot de lift instappen tijdens een in spectieronde, valt de beschadi ging van het plafond op. Met een aansteker is er een tekst in gebrand. „Dat hou je toch niet voor mogelijk", is de reactie van Van Mansum. In een ande re liftdeur heeft Chantal haar naam gekrast. „Zulke beschadi gingen moet je zo snel mogelijk verhelpen. Anders gaat het van kwaad tot erger." Tegen vanda lisme helpt geen regel, weten ze. „Het gaat erom dat we een systeem bedenken waarbij mensen weten dat er op ze ge let wordt", zegt Vem Mansum. Die oplettende mensen kunnen de buren zijn, maar ook de nieuwe buitengewoon opspo ringsambtenaar van de ge meente. Over een half jaar is hij klaar met zijn opleiding en mag hij overtreders bekeuren. Een van de dingen waar hij op gaat letten, is het storten van grof vuil rondom de containers. „Ik woon aan de Rietschans, en daar hebben we last van vuil- storters uit de sjieke wijken van Leiderdorp", zegt bewoonster Bremmer. „Ik geef nu kente kens door aan de politie." „Deze wijk trekt vuil aan", zegt ook Van Mansum. Lange tijd vond de AWL dat de gemeente veel te laat grofvuil kwam opha len. „Sinds de interim-manager van de gemeentewerf een paar weken geleden hier een ronde deed, zijn ze als een blad aan de boom omgedraaid", consta teert Van Mansum. Meteen werd er een grote schoonmaak actie op poten gezet. Maar sommige bewoners hebben in middels alweer een bed of een stoel op straat achtergelaten. Bremmer: „Je moet een hele lange adem hebben." leiden - Honderden kinderen uit de Leidse regio rennen van avond een half uur voor het be houd van de Leidse Ijshal. Ge sponsord door ouders, buren en kennissen zamelen zij met een sponsorloop geld in voor de ijsbaan in Leiden. Die dreigt door geldgebrek te moeten sluiten. De hal aan de Leidse Vondel laan krijgt alleen van Zoeter woude 5.000 euro subsidie. Lei den heeft zijn subsidie afge bouwd. Andere gemeenten rondom Leiden hebben de hal, waar ruim 1.200 kinderen uit de Bollenstreek en de Leidse regio schaatsles krijgen, nooit een cent subsidie gegeven. Volgens voorzitter Van der Geest van de Stichting Ijshal Leiden worden de onder- houds- en energiekosten van de verouderde hal steeds ho ger. Ook wordt de hal in de zo mermaanden niet meer ge huurd door een particulier be drijf voor kartwedstrijden. Daardoor loopt de ijshal jaar lijks zo'n 15.000 euro aan huur mis. Gevolg is dat de ijsbaan kampt met een jaarlijks tekort van 50.000 euro. Sluiting dreigt. De ijsclubs willen, zegt Van der Geest, bij de verschillende ge meenten subsidie gaan aanvra gen. Daarnaast wordt gepro beerd weer reclameborden in de hal te krijgen en wordt ge zocht naar nieuwe evenemen ten in de zomermaanden. Ook de huur voor de verenigingen is opgetrokken. „We willen laten zien dat wij er zelf ook alles aan doen om de hal open te hou den. Vandaar ook die sponsor loop voor kinderen." Volgens Van der Geest moet de Leidse ijshal zeker nog vier jaar openblijven. Dan is wellicht de ijsbaan in Alphen open. „Er is nu helemaal geen plek op de andere ijsbanen voor al die grote schaatsverenigingen uit Leiden en de omliggende plaat sen." Van der Geest betwijfelt zelfs of de Leidse ijshal niet open moet blijven als de Al- phense ijsbaan daadwerkelijk opengaat. Met name voor de ijsverenigingen uit de Bollen streek is de Leidse hal veel makkelijker bereikbaar dan Al phen aan den Rijn. „Maar eerst moeten we zorgen dat de hal behouden blijft voor de ko mende jaren. Dan kunnen we verder kijken." De ijsclubs van Hoogmade, Warmond, Leiderdorp, Leid- schendam, Woubrugge, Zoe terwoude, Alkemade, Buiten kaag en het district Sassen heim, die trainingsgroepen hebben, doen mee aan de sponsorloop die om 19.00 uur begint. De Leidse iisclub nam en vrijdag titel aan de Singelloop. Ook clubs uit de Bollenstreek doen mee aan de sponsorloop. voorschoten - De leegstand van 26 appartementen in de service flats Rossini en Wagner is 'ongewenst'. Dat zei CDA-raadslid Kor- tekaas gisteravond in de Voorschotense gemeenteraad. „Vergeet niet dat in Leiden driehonderd mensen op de wachtlijst staan voor een serviceflat", stelde Kortekaas. Volgens wethouder Verschoor (ouderenbeleid) is de leegstand het gevolg van de overname van de flats door de nieuwe eigenaar Woonzorg, die er vrije-sector wo ningen van wil maken. „De wachtlijst in Leiden gaat over gesubsi dieerde woonruimte, daar hebben deze woningen niets mee te maken", aldus de wethouder.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3