BUITENLAND Zorg over eerste aanslag op Nederlanders in Irak B rits 'nee' tegen grondwet maakt crisis in Europa totaal 'Onze jongens' in Irak 'Verband explosie en slechte infrastructuur' )gelijk nieuwe SARS-gevallen in China Dodental Noord-Koreaanse treinramp ongekend nieuw onrust iazastrook hir mogelijk ;er in de cel Wal: AWACS K voetbal 1 oeding kerk Uns misbruik ante groep %t aanslag Referendum Gazastrook nog geen gelopen race Oueen Mary 2 in New York compagnie. Ongeveer 160 militairen. Shaibah. Kamp Sinbad. Het contingentscom mando, de directe verbinding met de chef-de- fensiestaf in Den Haag. Dit commando ziet er op toe dat de Nederlandse militairen geen an dere taken krijgen dan de taken die in het man daat staan vermeld. Al Tallil. Vroegere Iraakse luchtmachtbasis. Drie Nederlandse Chinook-helikopters en ne gentig militairen. Bagdad. Klein aantal Nederlanders werkzaam bij de internationale staf van de coalitietroepen. Al Hillah. Enkele Nederlanders op de interna tionale staf van de multinationale divisie Zuid- Centraal. Basra. Ongeveer twintig Nederlanders in het hoofdkwartier van de Britse divisiecomman dant, die voor de multinationale divisie Zuid- Oost verantwoordelijk is. den haag/anp - Nederland heeft op dit mo ment ongeveer 1275 militairen in de zuidelijke provincie Al Muthanna in Irak. Het overgrote deel daarvan is afkomstig van de landmacht, maar ook de andere krijgsmachtdelen zijn ver tegenwoordigd. Een overzicht. As Samawah. Kamp Smitty, hoofdkwartier van de Nederlandse militairen. In de woestijn, vijf kilometer buiten As Samawah. Commandant luitenant-kolonel Van Harskamp. In totaal on geveer 750 militairen. Ar Rumaythah. Kamp Moegahjem Al Salam (Tentenkamp van de Vrede). Dit kamp vormt de thuisbasis voor de B-compagnie. Ongeveer 180 militairen. Ligt ongeveer twee kilometer buiten de stad. Al Khidr. Kamp Al Jasser Al Jadid (Het nieuwe tijdperk). Dit kamp biedt onderdak aan de C- stad - In het noorden van zastrook is het gisteren "7 e derde dag op rij onrus- iveest. Tijdens een Israëli- j iperatie in Beit Lahiya t en twee Palestijnse meis- n negen en vier en een jv n van zestien om het le- leker dertig andere Pales- i raakten gewond. Volgens ijnse bronnen openden aëlische militairen het ,pp stenen gooiende jonge- rwijl zij zich terugtrokken [e t Lahiya. Ie z a - De radicale islamiti- eestelijke Abu Bakar Bas ra eft zich bereid verklaard e e Indonesische politie sa- 2 e werken, maar alleen als n gende week wordt vrijge- ra ils zijn gevangenisstraf l ihttien maanden erop zit. ;tj en Australië willen dat g langer wordt vastgehou- ij beroepen zich op tJ bewijsmateriaal dat de b| ge geestelijke in verband e met terreuraanslagen, ider die van 2002 op het Bali. vifBURG - Portugal heeft de i gevraagd om AWACS- g ningsvüegtuigen voor a ropees Kampioenschap lover twee maanden. De igen moeten de stadions beveiligen tegen moge- u nslagen. Portugal, dat t en heeft in Irak, ver bissen 12 juni en 4 juli le I extra bezoekers voor Eerder vroeg Grieken- n AWACS-vliegtuigen tij- i Olympische Spelen. De a heeft dat verzoek inge- is g >uis - De rooms-katho- 5( rk in het Amerikaanse mis betaalt 1,7 miljoen chadevergoeding aan de r van een jongetje dat ■j 1 werd misbruikt door ister. De betreffende Gary Wolken, werd ir geleden veroordeeld en jaar gevangenisstraf van zes jonge- ien 1997 en 2000. Het I dom zette hem daarop ambt. Een militante Saudische i ing die zichzelf de Al in Brigades noemt, uteren de verantwoorde- opgeëist voor de zelf- !i anslag in Riyad van ig. De explosie voor )uw van de veiligheids- e i de Saudische hoofd - a tte zeker vier mensen- vaaronder dat van een i neisje. Bijna 150 ande- ten gewond. vrijdag 23 april 2004 Elders in Irak ging het geweld door. In Bagdad werd een Spaanse burger doodgescho ten. Bij de gevechten van woensdag in Fallujah tussen Amerikanen en Irakese op standelingen zijn zeker 36 mensen omgekomen, meldde een Amerikaanse woordvoer der. Het dodental van de bom aanslagen in Basra liep op tot 73. jeruzalem/anp-rtr - Het refe rendum op 2 mei in de Israëli sche Likudpartij over het om streden plan van premier Sha ron over de terugtrekking uit de Gazastrook is nog geen gelopen race. Uit een nieuwe opiniepei ling blijkt dat nog slechts 44 procent van de partijleden zijn plan steunt en dat 40 procent tegen is. De uitslag van het on derzoek kwam als een onaange name verrassing voor Sharon en zijn achterban. Tot dusver dachten de aanhan gers van de premier dat de overwinning in het referendum hen niet kon ontgaan, zeker niet nadat de Amerikaanse pre sident Bush zich ferm achter het plan had geschaard en na dat de hele leiding van de partij - onder wie zijn rivaal Netanya hu - dat ook had gedaan. Eerdere onderzoeken, ook ge houden nadat Bush zijn steun had uitgesproken, hadden veel hogere percentages ja-stem mers onder de 200.000 leden opgeleverd. Het plan van Sha ron behelst eenzijdige terug trekking van Israël uit de Gaza strook en annexatie van een deel van de Westelijke Jordaan- oever, met zes grote joodse ne derzettingen. wasington/anp-dpa-afp - De voormalige Amerikaanse am bassadeur in Zuid-Korea en China, James Lilley, ziet een verband tussen de explosie na de botsing van twee goederen treinen en de verslechtering van de infrastructuur in Noord- Korea. Lilley zëi gisteren dat zich geregeld incidenten voor doen in de Noord-Koreaanse transportsector. „De infrastructuur verkeert dui delijk in een zeer slechte staat", aldus Lilley. „Elektrische leidin gen, wegen en spoorwegen in Noord-Korea gaan in snel tem po achteruit." Lilley zei dat het tijd is voor de Verenigde Staten om Noord-Korea 'een eerlijk aanbod voor humanitaire en medische hulp te doen'. Woordvoerder Richard Boucher van het Witte Huis zei dat de regering-Bush zeker bereid is om de Noord-Koreanen huma nitaire hulp te bieden. Hij zei dat de VS wel eerst meer infor matie moeten hebben over wat precies is gebeurd. Het is onduidelijk of Noord-Ko rea in staat is om zelf voldoen de hulp te bieden als inderdaad tot 3000 mensen zijn gedood of gewond geraakt door een ex plosie na de botsing van twee treinen. Volgens internationale hulporganisaties heeft Noord- Korea niet alleen te maken met voedselschaarste, maar ook met een gebrek aan energie. Zieken huizen zouden slechts een deel van de dag over stroom kunnen beschikken. s den haag-as samawah/anp - Kabinet, Tweede Kamer en de fensievakbonden hebben ge schrokken gereageerd op de eerste rechtstreekse aanslag op Nederlandse militairen in Irak. Gisterochtend vroeg beland den twee mortiergranaten op het grootste Nederlandse kamp (Camp Smitty, 750 mili tairen) bij As Samawah. Er vie len geen slachtoffers omdat de granaten niet in de buurt van de slaapvertrekken van de mi litairen terechtkwamen. Een granaat ontplofte maar richtte geen schade aan, de ander werd later onontploft gevon den. Minister Kamp van defensie toonde zich bezorgd. „De lo kale bevolking is nog steeds op de hand van de Nederlandse militairen, maar je moet wel vaststellen dat het steeds in tenser wordt in het zuiden van Irak." Hij ziet geen aanleiding zwaardere wapens of meer mi litairen naar het gebied te stu ren. „Het gaat nog steeds om een relatief klein aantal inci denten en we kunnen nog steeds ons werk doen zoals we dat willen." Tweede-Kamerleden willen van Kamp weten hoe het mo gelijk is geweest dat de daders ongemerkt de mortieraanval hebben kunnen voorbereiden en hoe dit in de toekomst is te voorkomen. De Kamer wil daarover een brief van de mi nister. Op het kamp Smitty zelf is vol gens een woordvoerder van de Koninklijke Landmacht rustig gereageerd op de aanval. „Er was geen paniek. Het heeft in druk gemaakt, maar de militai ren zijn niet aangeslagen." Direct na de aanval hebben de militairen enige uren in een bunker doorgebracht. Pa trouilles werden uitgestuurd om de daders op te sporen. Het onderzoek ging ook over dag nog voort. De veiligheidsmaatregelen voor de militairen in Irak zijn opnieuw verscherpt. De zoge heten 'alertheidsstatus' is ver hoogd en meer militairen voe ren meer patrouilles uit met zwaarder materieel om zo de bevolking te tonen dat zij de situatie onder controle heb ben. De helm hoeven ze niet per se continu te dragen, maar ze moeten die buiten de kam pen wel steeds bij zich heb ben. De mortieraanval was de eer ste aanslag op Nederlanders in Irak. Een woordvoerder van de landmacht gaf toe dat er Ne derlanders hadden kunnen omkomen als de mortiergra naat tussen de slaapvertrekken of tijdens etenstijd op de eet- tent was ontploft. „De granaat heeft nu geen grote explosie veroorzaakt. Maar we moeten dit niet 'wegrationaliseren'. Hier hadden doden kunnen vallen." new york - Het grootste passagiersschip ter wereld, de Oueen Mary 2, is gisteren de haven van New York binnengevaren. De extreem luxueuze oceaanstomer meerde kort na acht uur 's ochtends aan bij de ligplaats op de rivier de Hudson. Het schip had de vertraging die het opliep door mist en storm tijdens de eerste twee dagen van de transatlantische reis, weer ingelopen. 92 Jaar en een week eerder slaagde een ander Brits schip, de Titanic, er niet in om New York op zijn 'maiden trip' te bereiken. De Oueen Mary 2 volgde ongeveer dezelfde route als de Titanic, maar had geen last van ijsbergen. Wel speelde het ruwe weer de passagiers enkele nachten parten. Het bijna 342 meter lange en 71 meter hoge cruiseschip kan zo'n 2600 passagiers vervoeren. De bouw van het schip heeft 550 miljoen pond gekost, ongeveer 790 miljoen euro. Foto: AP/Daniel Derella a oston/anp-afp-rtr - In jn mogelijk twee perso- met de longziekte Get Japanse persbureau neldde op gezag van gezondheidsfunctiona- ri mogelijke SARS-ge- hoofdstad Peking en lijke provincie Anhui. ;'nese persbureau Xin- chtte dat het in Peking een 20-jarige verpleeg- Dp 5 april al ziek is ge- ïn op 14 april naar een lis is overgebracht. Vijf die met de vrouw in intact hebben gestaan, iu ook koorts en ande- rnen van de ziekte, al- isterie. Zij zijn op- 1 het ziekenhuis ;rvatie. Ook 166 ande- in die in contact ston- Ide vrouw, staan onder (toezicht, vorig jaar te kampen ier grote SARS-epide- dit jaar werden nog entele besmettingen iaar er was geen spra- Artsen en verpleegkundigen in het Ditan ziekenhuis in Peking behan delen een van SARS verdachte patiënt. Foto: Xinhua/Fan Mingzhang ke meer van een grote uitbraak van de dodelijke longziekte. Al le vier patiënten herstelden. Het virus dat de gevaarlijke longziekte SARS veroorzaakt, verspreidde zich vorig jaar door een appartementencomplex in Hong Kong door mee te liften met microscopisch kleine wa terdruppeltjes die zich ver plaatsten door de lucht. Dat blijkt uit een onderzoek waar van het New England Journal of Medicine de resultaten gisteren publiceerde. In het 36 verdiepingen tellende flatgebouw Amoy Gardens wer den ruim driehonderd mensen ziek. Wetenschappers konden tot dusver niet verklaren hoe het virus zich zo snel door het gehele complex kon versprei den. Dat kon onmogelijk ge beurd zijn door direct contact tussen de bewoners. De onderzoekers bouwden een proefmodel van het afvoerstel- sel van het gebouw. Zij ontdek ten dat daarin enorme hoeveel heden onzichtbaar kleine wa terdeeltjes ontstonden, die zich vervolgens via het luchtverver singssysteem verspreidden. Vroeger zouden afsluiters in het afvoersysteem deze deeltjes hebben tegengehouden. rijswijk/anp - Het mogelijke dodental van 3000 door de treinramp in Noord-Korea van gisteren is ongekend hoog, maar er hebben zich meer grote treinongelukken met veel doden voorgedaan. Hieronder een overzicht van treinrampen van de afgelopen tien jaar. 1994 - 8 maart: Bij de Zuid-Afrikaanse plaats Pi- netown ontspoort een forensentrein, waar door 63 passagiers om het leven komen en meer dan 370 gewond raken. 1995 - 21 augustus: In India vallen meer dan driehonderd doden door een botsing tus sen twee passagierstreinen, die samen meer dan 2300 mensen vervoeren. Zeker vierhonderd mensen raken gewond. 1996 - 9 januari: Twee treinen op hetzelfde spoor komen frontaal in botsing bij Chandpur in Bangladesh. Zeker vijftig passagiers komen om het leven en ongeveer honderd raken gewond. - 7 juni: In Zambia knalt een trein op een spoorwegovergang op een tankwagen. Het kost aan meer dan vijftig mensen het leven. 1998 -14 februari: In de Afrikaanse staat Ka meroen botsen nabij de hoofdstad Yaoun dé twee met brandstof beladen treinen op elkaar. 120 Mensen komen hierbij om het leven. - 3 juni: Een defect wiel aan een hogesnel heidstrein leidt in Eschede tot de grootste treinramp in de Duitse geschiedenis, die 101 mensen het leven kost. 1999 - 2 augustus: Zeker 285 mensen komen om het leven bij een frontale botsing tussen twee treinen in de Indiase deelstaat West- Bengalen. Ongeveer driehonderd passa giers raken gewond. - 5 oktober: Een treinbotsing bij het Lon- dense station Paddington kost ruim hon derd passagiers het leven. 2000 -11 november: In een tunnel in de Oosten rijkse wintersportplaats Kaprun komen 155 passagiers om het leven door brand in een skitrein. 2001 - 23 juni: Zeker 57 passagieïs komen in het zuiden van India om het leven als een trein van een brug in de rivier de Kadalundi valt. - 4 december: In Punjab, in het noordwes ten van India, eist een botsing tussen een sneltrein en een goederentrein zeker 46 mensenlevens. Ongeveer 150 passagiers ra ken gewond. 2002 - 20 februari: Brand door kortsluiting in een trein in Egypte kost 373 passagiers het le ven. - 24 juni: Een passagierstrein in het westen van Tanzania dendert op een steile helling achteruit en ramt een goederentrein. Hier door komen 281 mensen om het leven en raken ongeveer achthonderd mensen ge wond. 2003 -15 mei: Ruim veertig doden door brand in een trein met slaapwagons in de Indiase deelstaat Punjab. 2004 - 18 februari: Explosies en brand in onge veer vijftig wagons vol brandstof en chemi caliën kost op en rond het Iraanse station Khayyam bij Neyshabour zeker 328 men sen het leven. n correspondent i Rooij e ÏDoet Groot-Brittannië I in de Europese Unie it land een buiten- let antwoord op die meeste EU-burgers maar premier Blair •V vakkundig verande Met zijn aan- 4 dat de Britse 'stem laatste woord de Europese grond hij van zijn eigen Jrobleem in één klap sran de hele Unie. Britse bookmakers schatten de kans dat de Britse kiezers in een referendum 'ja' zullen zeggen tegen de EU-grondwet op zes tegen één. Met andere woor den: tenzij er een wonder ge beurt, wordt de grondwet weg gestemd en is daarmee ter ziele. Bij het referendum staat Groot- Brittannië niet alleen. In een groot aantal landen, inclusief Nederland, mag de kiezer straks zijn mening geven over het nieuwe Europese verdrag. Als in één land de uitslag negatief is, kan de grondwet in geen en kel ander land worden inge voerd. Hoe het daarna verder moet, is een probleem waar over politici liever niet hardop filosoferen. Eerst moeten de re geringsleiders het over de grondwet eens worden. Blair heeft de kans op een akkoord zeker niet groter gemaakt. Zo brengt hij met zijn aankon digde referendum de Franse president Chirac in een lastig pakket. Eurosceptici en de soci alistische oppositie in Frankrijk willen dat Chirac, net als Blair, een volksraadpleging laat hou den. Maar Chirac weet dat een 'neen' tegen de grondwet tege lijkertijd een 'neen' tegen zijn beleid betekent. Michel Barnier, Chiracs nieuwe minister van buitenlandse za ken, liet onlangs doorscheme ren dat er pas een besluit valt over de vraag of de Franse kie zer iets te zeggen krijgt, nadat er een akkoord over de grond wet bereikt is. Waarmee direct de vraag aan de orde is of Chi rac eigenlijk wel zit te wachten op zo'n akkoord, laat staan er actief aan mee wil werken. Tij dens een mislukte EU-top in december lukte het de rege ringsleiders niet om het eens te worden over de grondwet. Ach teraf bleek dat Chirac ook toen al helemaal niet van plan was om in te stemmen met welk compromis dan ook. Als de regeringsleiders binnen kort weer aan de onderhande lingstafel schuiven, liggen daar onvermijdelijk weer de harde Britse eisen die er ook in de cember al lagen: géén over dracht van macht aan de EU in zake justitie, defensie, buiten lands beleid, belastingen en so ciale zekerheid. Een 'neen' te gen de EU in Groot-Brittannië betekent crisis op alle fronten. Met het Britse referendum als een stok achter de deur mogen de regeringsleiders dus kiezen: een grondwet die voldoet aan de Britse eisen of helemaal geen grondwet. Dat laatste zou de Franse president niet slecht uitkomen. Daar komt nog iets bij. In het najaar, als Nederland voorzitter is van de Unie, start de discus sie over de financiering van de EU tussen 2007 en 2013. Sinds de Britse premier Margaret Thatcher in 1984 woest met haar handtasje zwaaide ('I want my money back') heeft Groot- Brittannië recht op een korting op EU-bijdrage. Die regeling is uit de tijd, vindt niet alleen de Europese Commissie maar vin den ook de andere landen die veel aan de Unie betalen, Ne derland voorop. Blair heeft, sinds zijn aankondi ging dat de EU-sceptische Brit se laezer het via een referen dum voor het zeggen krijgt, een prima argument om zijn colle ga's te overtuigen dat ze over de Britse EU-bijdrage vooral niet al te veel moeten zeuren. Straw: Mogelijk tweede referendum^ De Britse regering gaat misschien wel een tweede refe rendum houden over de toekomstige Europese grond wet, als zij het eerste verliest. Dat heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Jack Straw, gezegd in een ge sprek met BBC radio. Premier Blair beloofde het Lager huis dinsdag een referendum over de toekomstige grondwet van de Europese Unie. Dat was een omme zwaai in zijn houding: hij was eerder altijd tegen een volksraadpleging. Het merendeel van de Britten is tegen een Europese grondwet. Uit de maandag gepubliceerde resultaten van een opiniepeiling bleek dat 53 procent van de kiezers bij een referendum de Europese grondwet zou afwijzen en dat slechts 16 procent voor is. Straw zei dat de regering zou kunnen proberen nieuwe onderhan delingen over delen van de grondwet te voeren als de Britse kiezers in het eerste referendum tegen zouden stemmen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23