ECONOMIE Vliegreiziger te veel aan lot overgelaten Rijwielbranche moet bloeden voor verboden prijsafspraken Oesmanov houdt Van der Velden achter de hand Handelsakkoord met Rusland Vuurwerkfabriek Leeuwarden dicht Belasting terug vragen via sms DSM beperkt banenverlies Respect en huiver voor ondernemen ABN Amro stoot LeasePlan af Oog KPN valt op televisiemarkt Sociaal plan voor Philips Tupperware ook in de winkel NMa: Miljoenenboetes voor fietsenfabrikanten Gazelle, Giant en Accell 'Werken in deeltijd is c j werknemers afgedwonj: Wilkinson is gladder dan Gillet Consumentenbond bepleit gedragscode voor luchtvaartmaatschappijen Bijna een miljoen euro voor klus van vier maanden 'Dirty diesel duurder' Staalfabrikant Corus boekt op twee fronten winst moskou - De laatste obstakels zijn weggenomen voor Europe se bedrijven om ook na 1 mei te kunnen handelen met Rusland. Rusland en de Europese Unie hebben gisteren in Moskou een akkoord gesloten. Rusland lag lang dwars over de toetreding van Oost-Europese landen tot de Europese Unie op 1 mei. Het land vreesde bepaalde handels voordelen te verliezen, waar door Russische producten in Oost-Europa duurder zouden worden. Leeuwarden - Vuurwerkfabriek JNS Pyrotechniek in Leeuwar den gaat deze zomer sluiten. Daarmee komt een einde aan 183 jaar vuurwerkproductie in de Friese hoofdstad. Directeur H. Hofmeester zei gisteren dat de 'doorgeslagen' regelgeving na de vuurwerkramp in En schede zijn bedrijf de kop kost. den haag - Jongeren met een bijbaantje of vakantiewerk kun nen per sms bij de Belasting dienst een Tj-biljet aanvragen. Met het biljet kan de teruggaaf worden aangevraagd. Wie een sms-je met de tekst 'BIJBAAN' gevolgd door de voornaam, postcode en het huisnummer naar nummer 4411 stuurt, ont vangt binnen een paar dagen een TJ-biljet in de bus. Hiervoor wordt het normale sms-tarief betaald. De bevestiging is gra tis. utrecht - Het verlies aan banen in Limburg door de reorganisa tie bij DSM wordt met honder den arbeidsplaatsen beperkt. FNV Bondgenoten maakte gis teren bekend dat het chemiebe drijf daarover met vakbonden, de provincie Limburg en de ge meente Sittard-Geleen een con venant heeft gesloten. DSM stopt samen met de lokale over heden 60 miljoen euro in een stimuleringsfonds om zeker 250 nieuwe banen te creëren. zoetermeer - Ondernemer schap wordt hoog gewaardeerd 'in Nederland. Ongeveer twee op de drie Nederlanders vinden het een goede carrièrestap een eigen bedrijf te beginnen. Bij hen genieten succesvolle on dernemers een hoge status. Wanneer mensen dit op zich zelf betrekken, verandert het beeld van respect in enige hui ver. Slechts 5 procent denkt een bedrijf te beginnen in de nabije toekomst. Amsterdam - ABN Amro ver koopt zijn autoleasebedrijf Lea sePlan Corporation voor een bedrag van 2,13 miljard euro aan een consortium onder lei ding van Volkswagen Group. De bedoeling is dat de transac tie voor het einde van de zomer is afgerond. Dat heeft de bank gisteren bekendgemaakt. Lea sePlan Corporation is actief in 26 landen, telt ruim 7000 werk nemers en beheert 1,2 miljoen voertuigen. den haag - KPN wil zich weer op de televisiemarkt storten. Het telecombedrijf wil het hui dige belang van 30 procent in Digitenne uitbreiden. Momen teel bekijkt het ministerie van economische zaken of dat ge oorloofd is. Een uitspraak daar over komt op zeer korte ter mijn, aldus een woordvoerster gisteren. hoogeveen - De vakbonden en Philips zijn gisteren een sociaal plan overeengekomen voor het personeel van de Philips-vesti- ging in Hoogeveen, die dicht gaat. Philips verplaatst de pro ductie van stofzuigermotoren en koffiezetapparaten naar Oost-Europa. Daarbij verliezen 110 medewerkers hun baan. utrecht - Tupperware roept de associatie op met plastic bakjes die vrouwen uit nieuwbouwwij ken kopen op party's. Veertig jaar lang was dat het uit Ameri ka overgewaaide concept. Van af maandag kunnen liefhebbers van de speciale opbergdozen ook terecht bij een kiosk in het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne. Het is de eerste lo catie in Nederland waar Tup perware buiten een thuisde- monstratie om te koop is. den haag/gpd - Nederlandse fietsenfabrikanten moeten miljoenen euro's aan boetes betalen om dat ze verboden prijsafspraken zouden hebben gemaakt. Dat heeft de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) gisteren bekendgemaakt. Het gaat om Gazelle, Giant Europe en de Accell Group. De fabrikanten ontkennen prijsafspraken te hebben gemaakt en gaan tegen de uitspraak in beroep. Gazelle heeft de hoogste boete gekregen: 12,9 miljoen euro. Dat is tien procent van de jaarom zet van de fietsenfabrikant, de hoogste boete die de kartelwaakhond op kan leggen. Het is nog nooit eerder voorgekomen dat de NMa de maxi male boete heeft opgelegd. De Accel Group, the merken als Koga Miyata en Batavus maakt, moet 12,8 miljoen euro betalen. De boete slokt de volledige jaarwinst van het be drijf uit Heerenveen op. De Nederlandse doch teronderneming van het Amerikaanse Giant moet 4 miljoen euro betalen. De drie fietsenfa brikanten hebben samen 70 procent van de Ne derlandse markt in handen. De NMa is het onderzoek naar de rijwielbranche drie jaar geleden al begonnen nadat alle fabri kanten in 2001 plots de prijzen flink verhoogden. Volgens de NMa zijn de fabrikanten twee keer bij elkaar gekomen. De eerste keer was in 2000 in Zwolle waar ze afgesproken zouden hebben de consumentenprijzen voor fietsen op te schroe ven en de betalingskortingen aan de rijwielhan delaren te verlagen. Tijdens een tweede bijeen komst stonden afspraken over de kortingen en vergoedingen voor de verkoop van bedrijfsfietsen op de agenda. Zulke afspraken zijn volgens de NMa ernstige overtredingen „omdat de prijs een van de belangrijkste concurrentiefactoren is." Alle fietsfabrikanten ontkennen prijsafspraken te hebben gemaakt en zijn woedend op de NMa. „De NMa gaat af op vermoedens maar er is niks bewezen. Bovendien zijn er helemaal geen prijs afspraken gemaakt. We zijn wel één keer bij el kaar geweest, maar van verboden afspraken is absoluut geen sprake", zegt Klaas Dantuma, al gemeen directeur van Gazelle. Hij spreekt boven dien van „exorbitant hoge boetes". Ook Accel dat vorig jaar al een proces tegen de kartelwaakhond aanspande, zal direct bezwaar aantekenen. spannen. Gillette eiste dat Wilki i stelling zou intrekken, i ter in Utrecht oordeelt dat Wilkinson de be. voldoende met onderz onderbouwd. Wïlkinst echter ook een nederla seren. Het bedrijf hat zelfde kort geding als gesteld dat Gillette e ongefundeerd mocht de beste, de gladste er fortabelste te zijn. Oc( wees de rechter af. rechter H. Schepen zi" latieven in de reclame hold dat een gemidd, formeerde consumen snede the best a ma niet als een superiori, van Gillette zal opvatte den haag - Nederland heeft het hoogste aandeel deeltijdwerk van de OESO-landen en de groei blijft zich sterk doorzet ten. De toename van het ar beidsaanbod van vooral vrou wen speelt hierbij een belang rijke rol. Dit concluderen de onderzoe kers Rob Euwals en Maurice Hogerbrugge van het Centraal Planbureau (CPB). Een verkla ring voor de koppositie van Ne derland wat deeltijd betreft ligt volgens de onderzoekers in de jaren negentig. Toen lag de macht op de arbeidsmarkt bij de werknemers. De sterke eco nomische groei heeft ervoor ge zorgd dat de Nederlandse be drijven moesten inspelen op de wensen van het groeiende ar beidsaanbod om nieuwe werk nemers aan te trekken. De toe genomen mogelijkheid om in deeltijd te werken is een goede verklaring voor het relatief sterk gestegen aantal vrouwen op de arbeidsmarkt. Het aantal perso nen dat in deeltijd werkt is toe genomen van 24 procent van de werkenden in 1991 tot 33 procent in 2001. Het gaat om personen die 34 uur of minder per week werken. De participa tie van vrouwen op de arbeids markt is gestegen van 41 pro cent in 1991 tot 53 procent in 2001. Gevolg is dat hei van vrouwen in de tote gelegenheid in die ja i stegen van 35 proce procent. Het aandeel dat in deeltijd werkt tief laag met 12 proceiz maar ook dit getal is g i vergelijking met de van 1991. Er zijn grote verschil! aandeel van deeltijd: bedrijfstak. De zorg kroon met 68 procen terwijl in de bouw procent in deeltijd wel rende de jaren negj juist de bedrijfstakkei deeltijdwerk gegroeii zichte van de andere takken. Het aandeel vil in de totale werkge^ nam toe van 13 proci naar 15 procent in 20j aandeel van bijvoorbe dustrie en landbouvjd van 23 procent in 19^j procent in 2001. Deze^. ving verklaart voor ee groei van deeltijdwerk5 Veel bedrijven hebbd dat ze zelf voordeel hl het inschakelen vaq werkers. In de dieni. en de zorg kan deeltf worden ingezet om bepaalde tijden en dm vangen. door Richard Mooyman i den haag - Baas Onno Brink (1 meter 94) van via/Basiq Air wil best de in zijn vliegtuigen verde kaar zetten. Zelf zou 'heerlijk' vinden. Veel vl passagiers ergeren zich lijk aan de krappe beer zo blijkt uit een onderzi de Consumentenbond. „Maar bent u bereid om of dertig euro extra te voor een vliegreis?", zi Van den Brink gisteren bondscongres dat in h( stond van de luchtvaart In de zaal bleef het sti behalve gemiddeld erg de Nederland ook zui dat weet Van den Brinl ger. „Uit onderzoek bl passagiers extra bee wel interessant vindei niet bereid zijn daarvoo talen." Waarmee de n heid wat hem betreft baan is, want er moet n wel geld worden verdiei „Het is een schandaal" terde een lange man v zaal. „Ik ben een keer charter naar Istanbul g Nou, we zaten helema vouwen. Dat kan leide lerlei bloedaandoening idee om extra te moeti len voor meer beenruii ik walgelijk. Het moet in orde zijn." Uit een enquête van de mentenbond blijkt de beenruimte na veilighei langrijkste factor vinde keuze van een vliegma pij. Zaken als een gratis maaltijden en goede fil den veel minder belan acht. Maar volgens de het voor iemand die eei boeken vrijwel onmog erachter te komen hoe beenruimte is bij versi maatschappijen, terwij schillen fors kunnen tekent volgens de or het gebrek aan inforn transparantie in de lui sector. utrecht/anp - Scheerni brikant Wilkinson mag me blijven beweren i ander scheermes i scheert dan zijn nien teem Quattro. Dat i rechter in Utrecht gisti paald in een kort gei concurrent Gillette hai door Richard Mooyman den haag - De Consumenten bond begint een campagne te gen de vermeende misstanden in de luchtvaart. Vliegmaat schappijen hanteren volgens de bond boekingsvoorwaarden die in strijd zijn met de wet. Daar naast zijn er grote problemen rond overboekingen, vertragin gen, zoekgeraakte koffers, ge brek aan beenruimte en mislei dende prijzen. De Consumentenbond eist dat de overheid en de luchtvaart sector de rechten van de reizi gers verbeteren. De informatie over prijzen, ticketvoorwaarden en kwaliteit is vaak onder de maat, waardoor het moeilijk is aanbiedingen te vergelijken. Veel reizigers raken de weg kwijt in de tarievenjungle. Er moet een sterrensysteem ko men dat aangeeft hoe veilig een bepaalde luchtvaartmaatschap pij is. In een gisteren gepresenteerd onderzoek constateert de Uni versiteit van Maastricht dat een deel van de boekingsvoorwaar den van onder meer KLM, Transavia/Basiq Air en Ryan air in strijd is met de Nederlandse wet- en regelgeving. Zo wordt er vooruitbetaling van het ticket verlangd zonder garantierege ling. Veel passagiers van het failliet verklaarde Air Holland raakten op deze manier al geld kwijt. Daarnaast worden reizi gers zonder enige aankondiging op vluchten van andere maat schappijen gezet. Naast deze formeel onjuiste praktijken gebeuren er veel an dere dingen die volgens de bond niet door de beugel kun nen. Een onderzoek onder le den die losse vliegtickets boe ken, leverde een waslijst van klachten op. Bijna de helft van de 750 personen die reageer den, had ervaring met vlucht- vertragingen, zeventien procent meldde bagageproblemen en bij acht procent is wel eens een vlucht uitgevallen. Slechts dertig procent was te vreden over de opvang en in formatie. Er zijn veel klachten over de zeer goedkope aanbie dingen van prijsvechters. Drie kwart lukte het niet om voor de geadverteerde lage prijs een stoel te boeken. Eenzelfde per centage betitelde de adverten tietarieven als misleidend. Ver der wordt er geklaagd over een gebrek aan informatie over ser vice en kwaliteit, zoals de been ruimte. Met de gisteren gestarte cam pagne 'open kaart in de lucht vaart' wil de Consumenten bond verbeteringen afdwingen. Op de website www.vliegbond- .nl verstrekt de bond informatie over de rechten van luchtreizi gers. Via deze site kunnen ook klach ten over luchtvaartmaatschap pijen worden gemeld. brengen. De Rus haalde weer eens flink uit naar de zittend Board: „Men sen die alleen maar verlies maken hebben geen recht leiding te geven aan dit bedrijf." Opnieuw maakte Oesmanov duidelijk dat de invloed van de Nederlanders in het manage ment sterk moet worden vergroot. „Vroeger of later zullen zij de lakens gaan uitdelen bij Corus," zo voor spelde hij. Oesmanov en Van der Velden waren niet aanwezig in Londen. De Rus gaf daarvoor als verklaring: „Ik zit niet in de business van het verplaatsen van lucht. Wat heeft het voor zin om tij dens de vergadering vragen te stellen als je weet dat deze Board toch geen zinnige antwoorden kan geven." Hij heeft niet het gevoel de eerste slag te hebben verloren. „Ik denk ook niet in de termen van een gevecht met win naars of verliezers. Ik ben bezig met het verdienen van geld.' De eerste berichten over een beschei den winst ontlokte bij de aandeel houders eerste vragen over divi dendsuitkeringen. Volgens Varin is dat de komende jaren echter nog niet aan de orde. Op vragen van aandeel houders bevestigde Varin verder dat er gesprekken lopen met serieuze kandidaten over de verkoop van de aluminiumdivisie en de fabriek in Teesside. Opnieuw weigerde hij na men te noemen. naarden/gpd - Vier maanden werken, 900.000 euro salaris opstrijken. Bankier Wiet Pot wordt door het wankele Hage- meyer ruim beloond voor zijn hulp bij het zoeken naar nieu we financiers. Pot, oud-bankier bij Goldman Sachs, werd in november be stuurslid bij Hagemeyer. Tijde lijk, voor zes maanden. Die maakt hij niet eens vol. Pot is inmiddels weer opgestapt 'om dat zijn werk er op zit.' Pot kreeg daarvoor, naar nu blijkt, 250.000 euro tekengeld, 200.000 euro salaris en een bo nus die tegen de 450.000 euro aanzit. Ter vergelijking: de nieuwe top man van Hagemeyer, Rudy de Becker, gaat in zijn eerste héle jaar net geen miljoen euro ver dienen. 650.000 euro vast sala ris, 150.000 euro tekengeld en een gegarandeerde bonus van tenminste 195.000 euro. Hagemeyer kan er niet mee zit ten. Het bedrijf profiteerde, vol gens president-commissaris Jan Kalff enorm van zijn aanwezig heid. Pots hulp bij het voor elkaar boksen van een levensreddend overbruggingskrediet voor Ha gemeyer, 1,9 miljard euro, was onontbeerlijk. Hagemeyer dreigde vorig jaar om te vallen door een acute geldcrisis. Inmiddels is het bedrijf, ook volgens beursanalisten, weer in solider vaarwater. Door het mil jardenkrediet, waaronder de uitgifte van obligaties ter waar de van 610 miljoen euro, kan Hagemeyer zijn schulden weer betalen. zoetermeer - In de vijver van het pand van Logistiek Transport Nederland in Zoeter meer voerde Milieudefensie gisteren actie voor verhoging van de accijns op dieselben- zine met io cent. Volgens Milieudefensie heeft een 'dieselduppie' een gunstig effect op het terugdringen van luchtvervuiling, het broeikaseffect én de files. De organisatie ba seert zich hierbij op een onderzoek van adviesbureau CE. Door de verhoging past de transportsector de logistiek aan zodat er minder vervoerskilometers nodig zijn, schaft de sector zuinigere vrachtwagens en bestelauto's aan, en worden meer goederen ge transporteerd via spoor en water, zo redeneren de onderzoekers. Foto: GPD/Harry Verkuylen Corus-topman Phillipe Varin. Foto: EPA door Jacob van der Meulen londen - Staalfabrikant Corus heeft gisteren tijdens de jaarvergadering voor aandeelhouders op twee fronten winst geboekt. Voor het eerst sinds de fusie tussen British Steel en Konink lijke Hoogovens klimt Corus uit de rode cijfers.Verder wist de Corustop een aanval van grootaandeelhouder Alisher Oesmanov af te slaan. De Rus komt echter terug, zo verklaarde hij. Topman Varin kon de Corus-aan- deelhouders melden dat het eerste kwartaal van 2004 winst is geboekt. Hoeveel wilde hij niet vertellen, om dat de cijfers nog moeten worden goedgekeurd. Het feit dat Corus uit de rode cijfers is geklommen is voor een belangrijk deel te danken aan de hoogconjunctuur in de staalindustrie, die vooral door de grote vraag vanuit China wordt veroorzaakt. Over 2003 boekte het concern nog een verlies van bijna 450 miljoen. Een flink deel van dat bedrag bestond uit eenmalige lasten voor onder meer de komende operatie bij de Britse fabrie ken. Volgens Varin begint echter ook het herstructureringsproject Resto ring Succes zijn eerste resultaten af te werpen. „Laten we het er op houden dat het een combinatie van factoren is", aldus Varin die verwacht dat het herstel zich de komende jaren door zet. Wel verwacht hij problemen op de grondstoffenmarkt van kolen en erts waardoor Corus de productie volgens Varin 'marginaal' zal moeten verlagen. De jaarbijeenkomst in Londen had in het teken moeten staan van de aanval die grootaandeelhouder Alisher Oes manov heeft geopend op de Board Committee, het belangrijkste toe- zichtsorgaan van Corus. Oesmanov wil zijn invloed in de zijn inziens compleet falende Board vergroten. Daartoe schoof hij deze week oud topman Aad van der Velden naar vo ren. Volgens Oesmanov kreeg hij daarvoor echter onvoldoende steun van andere aandeelhouders. Ook de Board voerde een felle anticampagne tegen de Russische investeerder. Tijdens een persconferentie na afloop van de vergadering verklaarde Oes manov vanuit Rusland: „Ik kan mijn verbazing niet verbergen over het te kort aan steun die Van der Velden met name van de Nederlandse aan deelhouders ontving. We hebben meer tijd nodig om hen ervan te overtuigen dat deze kandidaat een voordeel biedt voor alle aandeelhou ders." Oesmanov denkt daar nog een half jaar voor nodig te hebben. Om dat hij 13,4 procent van de Corusaan- delen bezit, kan Oesmanov op eigen houtje een extra aandeelhoudersver gadering uitroepen om dan alsnog de kandidatuur van Van der Velden in te

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22