LEIDE Rover pleit voor goedkopere bus Vijf tot negen jaar geëist voor betrokkenheid bij drugshandel Kunstenaars boos over verbouwingsplan Haagweg 4 Applaus collega's voor vermeende verkrachter R1 REGIO Plan voor kaartje van één euro valt goed bij D66 erink sluit huis Faris van Monuta r Mytylschool iedereen voor linigingsplan se regio »rt duurzaam Konijn promoot groente en fruit Nieuwe aanpak hartrevalidatie 'Diaconessen' Uitgekeken Eg op uw BS college's? Broedende zwaan onverstoorbaar Nederland valt termijn niet jog te houden Leiden denkt n afstoten rkeerterreinen )e Springplank nst 'De grote lestijndans' vrijdag 23 april 2004 door Rody van der Pols den haag/leiden - De 'onderknup- pels' stonden eerder al voor de recht bank Nu was het de beurt aan de lei ders van de drugsbende. Althans, daar beschuldigde de officier van jus titie de drie Leidenaren en een man uit Halderberge van die de afgelopen twee dagen in het beklaagdenbankje van de rechtbank in Den Haag zaten. Zij hoorden gevangenisstraffen tegen zich eisen variërend van vijf tot negen jaar. Volgens de officier van justitie speel de het viertal een sleutelrol binnen een criminele organisatie die zich op grote schaal bezighield met de teelt en verkoop van hennep. Een deel van de wiet - afkomstig van verscheidene, door de bende gerunde hennepkwe kerijen in Noord- en Zuid-Holland - werd naar Engeland uitgevoerd. Eén zo'n onderschept transport bestond uit een partij van 230 küo hasj en 59 kilo henneptoppen. Ook zou de ben de betrokken zijn geweest bij een xtc- transport en een afpersingszaak De 'kwade genius' achter de hele or ganisatie zou een 33-jarige Leidenaar zijn. Uit afgeluisterde telefoonge sprekken kwam volgens de officier van justitie keer op keer naar voren dat hij de touwtjes in handen had. Niets gebeurde zonder de toestem ming van de 'Bolle', zoals zijn bij naam luidde. Dat zijn handeltjes hem geen windeieren hadden gelegd, bleek wel uit de 1,4 miljoen euro die op zijn Belgische bankrekening stond. Ook bezat hij op het moment dat hij werd opgepakt - ongeveer een jaar geleden - een huis in Spanje ter waarde van 2,1 miljoen euro. Voor zijn rol als bendeleider eiste de officier negen jaar gevangenisstraf naast een geldboete van 100.000 eu ro. De 'Bolle' zelf gaf zijn betrokken heid bij de verkoop van wiet volmon dig toe. Maar zijn rol als leider van de club berustte volgens hem op een misverstand. „Er was helemaal geen baas, er was helemaal geen groter verband. Er werd wel samengewerkt, maar alleen als dat toevallig zo uit kwam." Ook met het xtc-transport had hij niets te maken, zo claimde hij, omdat hij 'een bloedhekel aan harddrugs heeft'. De afpersing van een Haagse restauranthouder die hem geld verschuldigd was, was evenmin in zijn opdracht gebeurd, beweerde hij. Ook de vader en zoon uit Leiden die terechtstonden, gaven toe wel eens een partijtje wiet te hebben verhan deld. Maar van de grondstoffen ge schikt voor de productie van xtc die in hun garagebox aan de Leededwarsstraat waren gevonden, wisten zij niets. „Dat kan van ieder een zijn geweest", verdedigde de va der zich. „Er waren zoveel mensen die de sleutel van die garagebox had den." Ook voor de xtc- en cocaïne- sporen die in een van hun auto's wa ren aangetroffen, hadden zij geen verklaring. Wel erkende de 28-jarige zoon dat hij vorig jaar op 22 november 2002 bij een drugstransport betrokken was geweest. Maar dat het om ruim 500.000 xtc-pillen ging, zoals bleek toen de politie van Amsterdam het busje aanhield, daar kwam hij naar eigen zeggen pas later achter. „Ik dacht op dat moment dat het soft drugs waren." De telefoongesprekken die er volgens de politie op wezen dat ook de vader bij deze zaak betrokken was, waren volgens hem verkeerd geïnterpre teerd. Zoals het merendeel van de 'taps' in zijn ogen ten onrechte met louche zaakjes in verband werden ge bracht. Woorden als 'eentjes', 'twee tjes' en 'trillen' sloegen volgens de 51-jarige Leidenaar helemaal niet op drugszaken maar op zijn 'stratenma kershandeltje'. „Maar is het dan niet vreemd dat die mensen nooit een adres of een naam noemen in die ge sprekken", wilde de rechter weten. „Nee, want veel van die handel is zwart", gaf de verdachte als verkla ring. Tegen de vader is zes jaar celstraf ge- eist, tegen de zoon zes jaar. Boven dien krijgen ze, als het aan de officier van justitie ligt, een geldboete van respectievelijk dertigduizend en vijf tigduizend euro. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Theehuis Faris aan de ngel 52 is op last van neester Henri Lenferink enblikkelijke ingang ge- De sluiting geldt voor ir. Bij Faris werd gehan- harddrugs terwijl er ook loeveelheden softdrugs zig waren. Ook werd er verkocht zonder de be- e vergunningen en was ids- en parkeeroverlast nwonenden. Verder d Faris de sluitingstij- nferink vindt de stelsel overtredingen onaccep- -De woensdagmiddag il heropende Mytyl- aan de Blauwe Vogelweg isterochtend een sym- e cheque van 975 euro in vakantieweek voor de elijk en /of gehandicapte jen. De bijdrage is af- g van het Monuta Chari- i en werd aangevraagd onuta Van der Luit uit- irg in Leiden. - In tegenstelling tot wat ant gisteren schreef, Leidse gemeenteraad lagavond niet unaniem d met de bezuinigings- llen. De SP en LWG/De n hebben tegenge- Hun tegenstem viel in ïoer niet op. Fractie ter Paul Day van de SP gisteren echter op dat ijn partij als LWG/De m het niet eens was met stellen. Zeven gemeenten in de Regio voeren voortaan woningbouw, utiliteits- n de openbare ruimte arzaam, milieuvriende- ïid. De afgelopen tijd i de colleges van de ge in Alkemade, Leiden, lorp, Oegstgeest, Voor- i, Warmond en Zoeter- dit beleid vastgesteld, pers en bouwers kun- zelf een pakket maatre- imenstellen met de winst voor milieu en leiden - Het altijd wortelen happende knaagdier Bugs Bunny moest gisteren opdra ven om kinderen te doordringen van het nut van groenten en fruit. Dat gebeurde op Het Kompas, één van de 275 basisscholen die deelnemen aan het zogenoemde 'School- Gruitenproject'. In Leiden doen twintig scho len mee, met in totaal 3850 leerlingen. Kin deren eten nog steeds te weinig groenten en fruit, blijkt uit de cijfers. Ze halen op geen stukken na de dagelijkse aanbevolen hoe veelheid van 200 gram groente en 200 gram fruit. Aan de leerlingen van Het Kompas wordt elke woensdag en donderdag fruit uit gedeeld. „Of ze dan thuis ook nog genoeg groente en fruit krijgen is vraag twee", zegt directeur Westhuis. We hopen dat de kinde ren thuiskomen met goede verhalen. Maar of je alle ouders bereikt, is afwachten." Het idee voor gratis fruit is afkomstig van het Kamerlid Atsma. De CDA'er denkt kinderen op deze manier vette snacks als patat laten staan en gezonder gaan eten. Het doel van het project is dat in de toekomst 250.000 leerlingen van bijna duizend basisscholen in 25 grote steden aan schoolfruit gaan doen. Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst leiden - Leiden moet in navol ging van andere steden een goedkoop buskaartje krijgen. Dat zegt reizigersorganisatie Ro ver, die pleit voor een retourtje stad van 1 euro. D66 in Leiden kondigt aan dat het de belang stelling van wethouder Ruud Hessing (verkeer) voor dit voor stel zal peilen. Een goedkoop retourtje stimu leert het busvervoer, redeneert Rover, en de bus wordt zo een aantrekkelijker alternatief voor de auto. In een brief aan de ge meenteraad stelt Rover voor om een dagelijks 1-eurotarief in te voeren. „Net als in de ge meente Apeldoorn, waar de ge meente een hoge eigen bijdrage levert voor het openbaar ver voer", schrijft Rover. In de Leidse regio bestaat op zater dag al zo'n goedkoop busre tourtje; dat is vooral bedoeld om winkelend publiek naar de stad te lokken. Volgens de reizigersorganisatie is het lage tarief in andere ste den 'een groot succes'. Rover baseert zich bij zijn redenatie op cijfers van de stichting Na tuur en Milieu over het gebruik van het openbaar vervoer. De Haarlemse afdeling noemt deze getallen in haar verzoek om in Haarlem ook zo'n voordelig busretourtje in te voeren. Uit de cijfers blijkt dat het initiatief in Enschede, Tilburg, Den Bosch en Apeldoorn voor (veel) meer reizigers (6 tot 38 procent) heeft gezorgd, en voor minder auto's (tot 21 procent). Vervoersbedrijf Connexxion hanteert zelf ook lagere busta rieven. In Amersfoort is het zo geheten dalretour geïntrodu ceerd. Die kaartjes kosten twee euro. D66 heeft wel oren naar het voorstel van Rover, meldt raadslid Peter Bootsma, tevens voorzitter van de vakcommissie eoconomie en verkeer. „Ik vind het wel een aardige suggestie. Omdat zoiets ook in ons verkie zingsprogramma staat, heb ik er wel sympathie voor. Dus daar wil ik best nog een keer over hebben met de wethou der." De afdeling Leiden van Rover door Rody van der Pols leiden - Zo'n 45 kunstenaars die recht hebben op een plekje in Kunstcen trum Haagweg 4 in Leiden dreigen buiten de boot te vallen. Het concept toekomstplan voor het centrum voor ziet niet in voldoende ateliers. Er is wel voldoende ruimte als kunstenaars hun ateliers gaan delen. „Maar dat werkt niet. Die kunstenaars vechten elkaar de tent uit", zegt de Leidse kunstenaar Michel Siebes. Kunstcentrum Haagweg 4 moet in de toekomst hét ateliercentrum van Lei den worden. Dat staat in de ateliernota van de gemeente uit 2001, waarin eveneens is vastgelegd dat het atelier complex aan de Kaasmarkt verdwijnt en het gebouw aan de Garenmarkt een andere bestemming krijgt. De kunste naars die daarbij hun werkruimte ver liezen, moeten een atelier krijgen op Haagweg 4. Evenals de getoetste kun stenaars die nu nog op de wachtlijst staan voor een atelier. Getoetste kun stenaars worden door de provincie er kend als kunstenaar en krijgen daarom ook subsidie. Maar in zoveel atelierruimte voorziet het huidige verbouwingsplan van Bu reau de Verandering helemaal niet, zegt Siebes. Dit bureau uit Utrecht kreeg vorig jaar van de gemeente de opdracht om de transformatie te bege leiden van de in 1993 door kunste naars gekraakte, voormalige Am bachtsschool tot hét ateliercentrum van Leiden. Volgens het conceptrapport wordt het Kunstcentrum met zeven extra ateliers uitgebreid. Daarmee komt het totaal op 62 werkplaatsen. Veel te weinig voor het aantal kunstenaars dat ook een plekje aan de Haagweg moet krij gen, aldus Siebes. Volgens hem zijn dat er al snel zo'n 45. De oplossing die Bureau de Verande ring voorstelt, is dat kunstenaars ate lierruimtes met elkaar moeten delen. Siebes: „Ik geef je op een briefje: dat werkt niet; dat is veel te idealistisch. Kunstenaars zijn individualisten." Hij pleit daarom voor aanpassing van de plannen, zodat er alsnog voldoende ateliers worden gerealiseerd. „Want er is voldoende ruimte als je naar de plat tegronden kijkt. Je kunt in het Kunst centrum makkelijk honderd ateliers onderbrengen." Dat het huidige plan in slechts zeven extra ateliers voorziet, heeft volgens Siebes te maken met de ruimte die is gereserveerd voor allerlei andere acti viteiten. „Zoals werkplaatsen voor am bachtslieden en kleine bedrijfjes. Maar dat druist wel in tegen de ateliemota, die bepaalt dat dit een ateliercentrum voor getoetste kunstenaars is. En am bachtslieden zijn geen kunstenaars. Die moeten maar ruimte op een be drijventerrein krijgen." wereld, mijn krant. leidschOf Dagblad leiden - Collega's van een 47- jarige Leidenaar die wordt verdacht van de verkrachting van een Leidse vrouw applau disseerden en joelden luid toen de Haagse rechtbank de voorlopige hechtenis van de man schorste. De rechtbank oordeelde dat het vermeende slachtoffer - een autistische collega van de man - en haar behandelaar nog eens moe ten worden verhoord in een volgende zitting. Volgens de vrouw had de ver dachte haar op 9 januari van dit jaar op brute wijze ver kracht. De - getrouwde - man zou ineens voor haar deur hebben gestaan met twee flesjes wijn en binnen al snel zijn kleding hebben uitgetrok ken. Zij zei tegen hem dat hij zich weer moest aankleden wat hij in eerste instantie ook deed. Even later gaf hij haar een erotische massage. Hij zou daarna tegen haar zin seks met haar hebben gehad. Steeds weer zou ze hem heb ben gesmeekt om op te hou den. Na afloop belde ze hui lend haar vriend. De verdachte verklaarde ech ter dat de vrouw al in de kroeg, waar ze met een paar andere collega's heen was ge gaan, steeds seksuele toespe lingen had gemaakt. Ze zou hem hebben gevraagd om langs te komen om haar te masseren. Volgens hem had ze vrijwillig seks met hem. Wel gaf hij toe dat ze eigenlijk haar broek niet wilde uittrekken, maar hij zou hebben gedacht dat ze hem maar wat plaagde. Pas op het moment dat ze allang geslachtsgemeenschap had den, zou ze een keer hebben gezegd dat ze niet meer wilde. Hij ging toch door. „Dat had ik niet moeten doen", zo zei hij gisteren, „maar ik wist zeker dat ze graag wilde", aldus de man, die ook zei dat de vrouw 'spelletjes speelde met ver schillende mannelijke colle ga's'. De advocaat van de Leidenaar wilde dat de vrouw nog eens gehoord zou worden. Hij vroeg zich af of ze door haar autisme misschien niet hele maal de waarheid had verteld aan de politie en wilde daar om dat ook haar behandelaar uitgenodigd zou worden door de rechtbank. De rechtbank honoreerde zijn verzoeken. Wanneer de zaak weer voor komt, is nog onbekend. leiden - De vervanging van het stalen bruggetje dat vlak naast de spoorwegovergang aan de Tel- derskade ligt, heeft voor de aannemer een onver wacht probleem opgeleverd: een broedende zwaan. Onverstoorbaar zit de vogel op de eieren terwijl de werklieden tot op een meter zijn gena derd met het leggen van een noodbruggetje en het plaatsen van damwanden waarna met de eigenlij ke klus kan worden begonnen. Een woordvoerster van Prorail, het bedrijf dat de werkzaamheden laat uitvoeren, zegt dat er inmiddels contact is geweest met de Vogelbescherming. „We hebben besloten te stoppen met het intrillen van de damwanden. Wel wordt er nog een aggregaat geplaatst maar dat gebeurt aan de andere kant van het bruggetje. Daarna laten we de zwaan lekker zijn eieren uit broeden. Overigens betreft het een vrij tam zwa nenpaar dat nauwelijks op de werkzaamheden reageert." De broedende zwaan heeft geen in vloed op de duur van de werkzaamheden langs de Telderskade. De hoofdmoot van de klus staat na melijk in augustus gepland. Foto: Hielco Kuipers leiden - Het Diaconessen- huis Leiden heeft een nieuw hartrevalidatieprogramma. Het ziekenhuis is daarvoor een samenwerking aange gaan met het Rijnlands Re validatie Centrum. Het Revalidatie Centrum be oordeelt of ziekenhuispati ënten een enkelvoudige, meervoudige, of complexe hartrevalidatie nodig heb ben. De meeste, eenvoudige gevallen kunnen in het Dia- conessenhuis terecht voor een revalidatie. Zij gaan naar drie informatiebijeenkom sten en volgen een fysiothe- rapietraining. Het gaat om groepssessies, die geschikt zijn voor een groep van maximaal tien pa tiënten. Het revalidatiepro- gramma besteedt veel aan dacht aan de psychosociale aspecten van een leven na een hartinfarct. Tijdens de bijeenkomsten krijgen pa tiënten voorlichting en ad viezen van onder anderen een diëtiste, een medisch psycholoog,' een maatschap pelijk werker, een fysiothera peut en een cardioloog. Voorheen was de hartrevali datie voornamelijk gericht op fysiotherapie. had gewild dat Leiden het bus kaartje zou betalen uit het over schot op een speciaal fonds voor het openbaar vervoer. Ver voersbedrijf Connexxion is zijn belofte voor meer reizigers niet nagekomen en wordt daarvoor nu beboet. Die boete, waar schijnlijk zo'n twee miljoen eu ro, komt ten goede aan het fonds. De gemeente investeert het be drag echter in de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram tussen Leiden, Gouda en uiteindelijk ook de kust, die door de binnenstad moet gaan rijden. Voor het Leidse tracé wordt een aparte projectorganisatie opgericht. De geschatte kosten daarvan zijn anderhalf miljoen euro. De gemeenteraad stemde woens dagavond in met het voorstel. Met de brief had Rover de poli tici op andere gedachten willen brengen. Rover oppert bijvoor beeld ook om het vervoers- fonds te gebruiken voor het handhaven van (de route van) buslijn 13/14, de treintaxi, of voor de kosten van de digitale borden boven de busperrons bij Leiden Centraal. (advertentie) Volgens Lotti Hesper, projectmede werker van Bureau de Verandering, is het te vroeg om uitspraken te doen over de toekomst van Haagweg 4. Het conceptplan wordt op dit moment in overleg met de gemeente op allerlei punten aangepast. Onder meer het aantal ateliers waarmee het Kunstcen trum wordt uitgebreid en voor wie ze bestemd zijn, is onderwerp van dis cussie. „De uitkomst daarvan is echter nog niet openbaar." Een gemeentewoordvoerder bevestigt dat het plan momenteel wordt bijge steld. Het definitieve rapport wordt in mei of juni aan de gemeenteraad aan geboden, die vervolgens het laatste woord heeft. Goedemorgen Wat een krant. ^2Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang (ie eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Be betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/V Naam: Adres: Postcode Plaats: Ttelefoon: I Geboortedatum: Bank/giro* I Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur deze bon op in een ongefrankeerde cm envelop, naar Lcidsch Dagblad. T.B.V. Afdeling lezersservice, Antwoord- ca nummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: OSOO-1711 (gratis) of surf naar www.lcldschdAgblad.nl. (Deze aan bieding Is geldig tot 31 december 2004). Lcidsch Dagblad gnat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van do krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1