'Onnodige reparaties bij kwart APKY BINNENLAND1 'Elke moslim snapt dat je geen homo van het dak mag gooien Donner ontkent crisis bij openbaar ministerie Personeel: Directie Den Engh verzwijgt geweld Nederlander keert grote, boze wereld de rug toe 'Geen no-claim voor 65-plussers' Euro boete ekenhuis verdrinkt ver buren liddeling scheiding' arde dag op d na overval in graven irzoek OM voor privacy rpieeghuizen gezocht voor Hells Angels eisen meer inderopvang Omstreden boek al jaren overal te koop ANWB ontdekt gesjoemel Scholekster Politie ontdekt nieuw fenomeen: autosurfen Geen rookvrije werkplek in kwart van alle bedrijven Honderden werknemers klagen de Ridder - Patiënten die niet Topdagen bij een af ijn een ziekenhuis, kun- r l mei een boete krijgen [euro. Dat heeft minister vorst (volksgezondheid) i laten weten. Zo hoopt 'erzuim terug te drin- ikenhuizen mogen zelf of ze de boete opleggen, ivorst zint nog op een u 1 om ziekenhuizen te en die een afspraak met jent niet nakomen. volde - Een 2-jarige js woensdagmiddag in volde verdronken. Dat i politie Friesland giste- neld. Het meisje was in het spelen. Toen de haar dochtertje uit het loor, begon ze een zoek- |e vond haar kind in de an de buren, waarin het dronken. *0 - Voordat echtelieden v zoekschrift tot scheiding lil i indienen, moeten ze i, jlichte verzoeningspo- oben gedaan. Dat stelt voor. „Zeker als er ook d n bij betrokken zijn is i gewenste stap", vindt ii [d Van der Staaij. De SG- dt dat een bemiddelaar móet spelen bij de ver- rijspoging. „In de huidige V len wordt echtschei- iccepteerd als een na- r verschijnsel." sl iam - Een 96-jarige - eeft bijna een dag hul- ip de grond gelegen na wing in haar huis in de lamse Stadionbuurt. De snde vrouw liet dins- id drie mensen toe in is die zich blijkbaar met les naar binnen wisten i. Zij duwden de vrouw grond en namen ver- de spullen mee. i cht - De Belgische poli- li gisteren op verzoek n ipenbaar ministerie in r :ht gegraven naar stof- 1 sten van meerdere per- j lat gebeurde in het Bel- laatsje Opglabbeek. Is ier van justitie Rogier n bevestigen dat er in- graafwerk op verzoek 1 parket gebeurt. In het an de kwestie wil ze iet ingaan op de ach- en daarvan. lef- Staatssecretaris 1 ksgezondheid) stelt 25 P luro extra beschikbaar 5 privacy in verpleeg- 1creëren. Het geld is i om kamers met drie f idden in verpleeghui- i bannen. Het geld renop de 15 miljoen tal beschikbaar was. 8 moet elke verpleeg- >ner op een een- of öonskamer slapen. i I - De Nederlandse po- f thaar Belgische colle- aagd uit te kijken naar uit Dilsen-Stokkem Limburg). De man rdacht van betrokken- Ie moord op drie Hells ie half februari dood evonden in Echt. De een busje hebben ge- Sittard, dat is gebruikt 1 ten te vervoeren. i - De overheid stelt :n eisen meer aan de van kinderopvang, n vakbonden moeten maken met de uitba- irèches over bijvoor aantal leidsters op groep, de grootte van of de aanwezigheid luitenspeelplaats. Bij deling van het wets- lasisvoorziening Kin- g schrapte een meer- 1 CDA, WD en LPF minimale kwaliteits laar in stonden. vrijdag 23 APRIL 2004 den haag/gpd - De omstreden boekenserie 'De weg van de moslim' is al sinds het najaar van 2000 verkrijgbaar via Nederlandse inter netsites en in tientallen boekhandels. De 38 winkels van de Boekhandelsgroep Nederland, waaronder Scheltema in Amsterdam en Don- ner in Rotterdam, hebben het boek gisteren uit de verkoop gehaald, omdat het 'indruist tegen wat wij betamelijk vinden'. Het CDA wil dat het boek wordt verboden. De commotie ontstond toen bekend werd dat ook de Amsterdamse El Tawheed-moskee de boekenserie aanbiedt. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil die moskee aanpakken, omdat de boeken zouden aanzetten tot haat iden boekenserie OmStTÊfiPTl V)Oclc 7\\ D66-leider Dittrich vindt dat er een verschil de hand moet worden afgehakt en dat het derland moeten worden ingevoerd. D al sinds het najaar yinoututii uutJ\. ai zit tussen het propageren van het boek, zoals drinken van een glas wijn moet worden be- komen uit overlevering van eeuwen g< JederlflnHsfi inter- t o /-v-* rs\fr* 1 4-s\ vnltJpn? hpm in Hp F1 Tawhpprl-mnckpp op- ctraft mpf tarhtic TwppnQlatrpn pn uit ppri anripr rpfprpntiplcaripr en geweld. Het CDA wil een algeheel verbod voor 'De weg van de moslim'. PvdA-Kamerlid Dijsselbloem vindt een ver bod op het boek te ver gaan. „Maar het actief aanzetten tot haat en geweld, zoals het boek doet, is strafbaar. Iedereen die betrokken is bij het verspreiden van het materiaal moet worden aangepakt." Daar kunnen voor Dijs selbloem ook de boekhandels en internetsites bij horen die het boek blijven verkopen. D66-leider Dittrich vindt dat er een verschil zit tussen het propageren van het boek, zoals volgens hem in de El Tawheed-moskee ge beurt, en het aanbieden ervan in een winkel of catalogus. 'De weg van de moslim' is in 1964 geschreven door de Algerijnse imam El Djezeïri, als leef- gids voor moslims. In vijf delen somt El Dje zeïri teksten op uit de Koran en van vier be langrijke imams, gerangschikt naar thema. In het deel 'Sociale Betrekkingen' staan enkele punten die nu voor veel ophef zorgen. Het gaat om de passages waarin staat dat homo's moeten worden gedood door ze van een hoog punt naar beneden te gooien, dat van dieven de hand moet worden afgehakt en dat het drinken van een glas wijn moet worden be straft met tachtig zweepslagen. De uitgeefster en vertaalster van de Neder landse uitgave van 'De weg van de moslim', Jeannette Ploeger, vindt de ophef 'compleet ongelooflijk'. De vertaling kan Nederlandsta- ligen inzicht geven in de onderwerpen, zegt ze. Ploeger: „De weg van de moslim is een stan daardwerk over de islam. Moslims gebruiken het om te lezen wat de regels zijn voor het bidden of het vasten. Ieder weldenkend mens snapt dat het niet betekent dat de islamiti sche wetten voor delicten als diefstal in Ne derland moeten worden ingevoerd. De regels komen uit overlevering van eeuwen geleden en uit een ander referentiekader." Maurice van Ettinger verkoopt het boek 'De weg van de moslim' via zijn website islam- boeken.nl. Als bekeerd moslim snapt hij de ophef niet. „Het boek is in tientallen moskee- en te koop en in vijftig islamitische boekhan dels. Het is al jaren in het Arabisch, Engels en Frans verkrijgbaar. Er staan wel grote zinnen in, maar 99,9 procent van de moslims snapt dat je je hier aan de Nederlandse wet hoort te houden en geen homo's van het dak mag gooien." Hij stopt alleen met de verkoop als hem dat wettelijk wordt opgelegd. den haag/gpd - Bij APK-keurin- gen wordt gesjoemeld. Veelal worden er meer kosten in reke ning gebracht dan noodzakelijk om de auto goed te kunnen keu ren. Dat blijkt uit een steekproef van de ANWB. De ANWB bood 48 auto's aan voor een APK-keuring in ver schillende garages. Bij een kwart daarvan werden repara ties uitgevoerd die helemaal niet nodig waren. De ANWB ziet daarmee zijn vermoeden bevestigd dat con sumenten onnodig op kosten worden gejaagd bij de periodie ke keuringen. Volgens de bond wordt dat in de hand gewerkt doordat de APK meestal wordt gecombineerd met een grote onderhoudsbeurt. Dan gaan 'zaken door elkaar lopen'. De ANWB vindt daarom dat de APK en de onderhoudsbeurt niet in dezelfde garage zouden mogen plaatsvinden. Nieuwe auto's zouden niet na drie, maar na vier jaar moeten wor den gekeurd. De bond betwij felt ook of het wel nodig is au to's elk jaar te laten keuren. De brancheorganisaties van ga ragehouders BOVAG en auto verkopers RAI zijn het daar niet mee eens. Ze wijzen erop, dat veel auto's van drie jaar oud al niet meer door de keuring ko men. Ze hebben versleten ban den, gebreken aan remmen en problemen met de stuurinrich ting. Later keuren, of minder vaak, vindt de BOVAG onzinnig. De organisatie zegt ook dat au tobezitters geen moeite hebben met de APK zoals die nu is gere geld. Bovendien wijst ze er op dat het aantal drempels en files flink is toegenomen, wat slecht is voor auto's. Een regelmatige keuring is daarom nodig en voorkomt dat er wrakken op de wegen rijden. De steekproef met 48 auto's is volgens BOVAG en RAI ook veel te gering om conclusies uit te trekken. tzummarum - Langs de Friese waddenkust vliegt een eenzame scholekster boven een rood bloeiend tulpenveld. Foto: GPD/Catrinus van der Veen den dolder-ossendrecht/gpd - Geweldsincidenten in de justiti ële jeugdinrichting Den Engh in Den Dolder en Ossendrecht worden door de directie koste wat kost binnenskamers gehou den. Personeel wordt onder druk gezet om incidenten te verzwijgen, zelfs als pupillen el kaar aanranden of verkrachten. Ouders van slachtoffers wordt 'in het belang van hun kind' af geraden aangifte te doen. Dat blijkt uit onderzoek van de ze krant. Tientallen medewer kers en ex-medewerkers van jeugdgevangenis Den Engh stellen dat er veel mis is binnen de inrichting. Uit angst voor re presailles door directeur Jonker durft niemand met zijn naam in de krant. De medewerkers vinden dat de eigen koers van de directie botst met wettelijke regels en ethische grenzen. Eind vorig jaar kreeg een meisje dat door een medepupil in Den Engh was verkracht, van de directie een brommer aangeboden. Haar vader weigerde het 'ca deau' en overweegt juridische stappen. Een getuige-deskundi- ge moest, om een jongen in de inrichting te houden, tegen be ter weten in vertellen hoe goed het ging met een pupil. Begin januari brak in een van de groepen onrust uit. Pupillen raakten zo door het dolle heen, dat ze een groepsopvoeder met een prullenmand de tanden uit zijn mond sloegen. Een collega kreeg een strijkijzer op zijn hoofd. Medewerkers en ex-medewer- kers maken zich zorgen om de manier waarop de instelling met veiligheid omgaat. Zowel groepsopvoeders als de gedeti neerde jongens zouden bij inci denten onnodig risico lopen. De directie zegt zich niet te her kennen in de kritiek. den haag/gpd - Nederlanders worden navelstaarders, steeds meer gericht op eigenbelang. De bereidheid om proble men in andere landen op te lossen daalt en de solidariteit met minderheden en ontwikkelingslanden neemt af. Dat blijkt uit het nationaal vrijheidsonderzoek 2004 van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Jarenlang stonden Nederlanders bekend om hun 'internationale' levensvisie en bereidheid om ontwikkelingshulp te ge ven. Uit het onderzoek blijkt dat de steun daarvoor onder burgers afneemt. „Het lijkt op struisvogelgedrag", zegt onderzoeker Bart Nauta van bureau Veldkamp, dat het onderzoek uitvoerde. „Terwijl de angst voor bijvoorbeeld ter roristische aanslagen hoog is, kijkt men meer naar binnen dan over de grens. We sluiten ons af van de grote boze buiten wereld." Het nationaal vrijheidsonderzoek is een opinieonderzoek dat sinds 2002 jaarlijks wordt uitgevoerd in opdracht van de overheid. Dit jaar is het thema de actieve betrokkenheid van burgers bij de sa menleving, politiek en Europa. Neder landers blijken zich vooral betrokken te voelen bij hun eigen buurt, gemeente en land. In Europa zijn ze nauwelijks geïn teresseerd en ze onderschatten het be lang van Europese regels. Een groeiende groep, van inmiddels 22 procent, vindt ontwikkelingssamenwer king overbodig en ook de bereidheid om Nederlandse militairen op vredesmissie te sturen daalt. Nederlandse europarle mentariërs moeten zich volgens drie kwart van de achterban vooral hard ma ken voor het nationale belang. Uit de enquête blijkt dat tweederde van de Nederlanders vreest dat terroristen Nederland als doelwit zullen kiezen. Het onderzoek werd gedaan vóór de aansla gen in Madrid. De angst voor een oorlog in Nederland is gedaald ten opzichte van 2003. Toen werd de peiling gehouden vlak voor de Amerikaanse inval in Irak. Onderzoeker Nauta vermoedt dat de angst voor een terroristische aanslag in Nederland na 'Madrid' tijdelijk nog iets is gestegen, maar niet veel. „Tweederde is al veel." Uit de antwoorden blijkt ook dat de ken nis van oorlogen onder Nederlanders gering is. Zij schatten het aantal oorlo gen tussen landen in 2003 gemiddeld op 28, terwijl het er drie waren. Vorig jaar werden 32 binnenlandse conflicten met wapens uitgevochten. Ook hier zitten Nederlanders er goed naast gemiddeld denken ze dat er 58 burgeroorlogen woedden. voerder van de politie spreekt van een 'nieuwfenomeen'. Volgens de woordvoerder is het de bedoeling om zo lang moge lijk op de auto te blijven liggen. „Je wilt niet weten wat er ge beurt als je er af valt. hilvarenbeek/anp - De politie in Hilvarenbeek heeft een auto tot stoppen gedwongen omdat een van de passagiers aan het 'autosurfen' was. Hij zat niet in de auto, maar lag er boven op. De 18-jarige jongen had 'voor de kick' een plaatsje op het dak gezocht. Zijn maten van 17 en 18 jaar zaten in de auto, die 40 kilometer per uur reed. De bestuurder van de auto heeft een bon gekregen voor gevaarlijk rijgedrag. Een woord- den haag/anp - Van een ver trouwenscrisis binnen het openbaar ministerie (OM) is geen sprake. Wel zijn er nu en dan spanningen, maar dat is normaal gezien de werkdruk waaronder bij het OM wordt gewerkt. Dat zei minister Don ner (justitie) gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. De bewindsman beriep zich op een belrondje onder leidingge venden binnen het OM en een schriftelijke verklaring van de negentien hoofdofficieren van justitie en de vijf hoofdadvoca ten-generaal. Hieruit blijkt vol gens Donner dat het beeld niet klopt dat de parketten over hoop zouden liggen met de voorzitter van het college van procureurs-generaal, De Wij- kerslooth. Dat beeld ontstond bij een deel van de Tweede Kamer na een OM-baas De Wijkerslooth heeft volgens minister Donner geen con flict met het parket in Amsterdam. Foto: ANP/Marcel Antonisse reeks incidenten, en werd be vestigd door een uitgelekt me mo van de hoofdofficier van het parket in Amsterdam, De Wit, waarin die stelt dat zijn mensen ontevreden zijn met De Wijker slooth. De super-pg zou niet achter zijn organisatie staan en te veel aandacht hebben voor de belangen van zijn minister, Donner. Het memo, dat woensdag door het NOS-journaal naar buiten was gebracht, ging over een bij eenkomst van 6 februari over de bedreigingen door crimine len aan het adres van officier van justitie Plooy. Het college van pg's weigerde toen akkoord te gaan met een deal met de be dreigers, wat bij collega's van Plooy in Amsterdam tot onbe grip leidde. Donner zei gisteren dat deze affaire een paar dagen later al was uitgepraat. Boven dien had het college helemaal niet akkoord kunnen gaan, om dat de voorgestelde deal 'vol strekt afweek van de regels'. Plooy legde zijn functie neer, waardoor de indruk kon ont staan dat de criminelen hun zin hadden gekregen. Donner ver wierp die gedachte fel. „Als men wel toegeeft en afwijkt van de regels, dan geeft men juist toe aan die dreiging en is men potentieel corrupt." De bewindsman greep het de bat met beide handen aan om erop te wijzen, dat juist de poli tiek bijdraagt aan de onrust die door incidenten ontstaat. „Als u er telkens bovenop springt met reacties, blijft de mist die u wilt voorkomen. Dan krijgt u een apparaat dat vooral met zich zelf bezig is." De Kamer had Donner juist ge vraagd om opheldering te ge ven en de onrust bij het OM te bezweren. Een van de verwijten van de Kamer in de richting van de bazen van het OM was, dat die te veel met zichzelf bezig zijn. (advertentie) INTERIOR DESIGN Hartenstraat 21-27, Amsterdam Tel.: 020-623 11 80 ATSTE WEEK TOT 70% KORTING zwolle/anp - De no-claimregeling voor zieken fondsverzekerden moet niet gaan gelden voor 65-plussers. Beter is het hen te vrijwaren van de ze regeling en de beroepsbevolking iets meer te belasten. Dat pleidooi hield H. Schildkamp, be stuursvoorzitter van zorgverzekeraar Menzis, gis teren bij de presentatie van de jaarcijfers in Zwol le. Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) wil ie dereen van 18 jaar en ouder per maand 5,25 euro meer premie laten betalen. Iedere verzekerde die voor minder dan 250 euro een beroep doet op gezondheidszorg, krijgt het verschil terugbetaald. Deze no-claimregeling pakt niet gunstig uit voor mensen van 65 jaar en ouder, heeft Menzis becij ferd. „Zij zijn de grootste zorgconsumenten zegt Schilkdkamp. „De kans dat 65-plussers pro fiteren van de no-claimregeling is minimaal." utrecht/anp - Meer dan een kwart van alle bedrijven heeft nog geen maatregelen getroffen om zijn niet-rokende werkne mers afdoende te beschermen tegen tabaksrook. Sinds dit jaar hebben werknemers door de nieuwe Tabakswet recht op een rookvrije werkplek, maar vooral schoonmakers en onderhouds personeel staan nog vaak onge wenst bloot aan tabaksrook. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van FNV Bondgenoten. De vakbond heeft bijna vierhonderd onder nemingsraden (OR) gevraagd naar het rookbeleid binnen hun bedrijf. Daaruit blijkt dat er bij 7 procent van de bedrijven nog geen werk van is gemaakt. Bij de rest die nog geen maatrege len heeft genomen, blijkt er een soort gedoogbeleid te zijn. Dat nu ruim 70 procent van de bedrijven een rookvrije werk plek garandeert, betekent vol gens Bondgenoten dat de nieu we Tabakswet ontegenzeggelijk al effect heeft gehad. Volgens de vakbond schieten sommige bedrijven echter te ver door en worden rokers op de werkplek vaak onnodig drastisch in hun vrijheid beperkt. „Rokers staan vaak letterlijk in de kou", stelt Bondgenoten. In 40 procent van de bedrijven le vert het rookbeleid problemen op voor de rokende werkne mers. Rokers worden gecon fronteerd met een totaal rook verbod, staan buiten in de kou, krijgen sancties van de werkge ver of vertoeven in slecht geou tilleerde rookruimtes. Dat zorgt dan vaak voor emotionele gela den conflicten. Zo valt er nog veel te verbeteren aan de luchtafzuiging van de rookruimten. Verder noemt de vakbond de gemiddelde loopaf stand naar een rookruimte van 2,5 minuut veel te lang. „De ro ker is heen en terug gemiddeld dus al vijf minuten kwijt om naar de rookruimte te komen zonder een sigaret gerookt te hebben." Bondgenoten pleit voor meer rookruimtes in de bedrijven, zodat er minder tijd verlies ontstaat De FNV-bond vindt het niet kunnen dat rokers bij een op de drie bedrijven worden verplicht hun rooktijd 'in te halen' of fei telijk langer op het werk moe ten blijven en overweegt een proefproces te beginnen tegen dit soort praktijken. Verder gaat de vakbond bij de Voedsel- en Waren Autoriteit aandringen op betere controles op het gedoog beleid binnen bedrijven. De Voedsel- en Waren Autori teit (VWA) heeft zeventig con troleurs beschikbaar die con troleren of bedrijvende rookre- gels handhaven. Volgens een woordvoerder moeten de con troleurs naast de rookwetgeving ook nog andere wetten contro leren. Sinds eind maart hebben driehonderd werknemers bij de VWA geklaagd over het ontbre ken van een rookvrije werkplek. De controleurs bezoeken juist die bedrijven waarover is ge klaagd. De organisatie presen teert eind juni een eigen onder zoek over de naleving van de antirookwet. Het ministerie van Volksge zondheid verwacht, zegt een woordvoerder, dat voor het eind van 2004 jaar alle bedrij ven hun personeel een rook vrije werkplek aanbieden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17