)uizenden komen m bij treinramp' SETS Miljoenenstrop dreigt voor gemeente Noordwijk [verkopen? igrijk bericht aan onze abonnees Leidsch ÉÉDagblad losie na botsing op station Noord-Korea Captein maakt de beste boerenkaas Toch huldiging voor Ajacieden Stabilisator van ruimtestation stuk Acht jaar en tbs voor verkrachter Het ochtendgevoel van Jetteke Bolten vrijdag 23 APRIL 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Droog en meer zon SPRINTERS 072-5196868 (advertentie) Nieuwe openingstijden afdeling Lezersservice Vanwege het in de ochtend verschijnen van uw krant, zijn de openingstijden van de afdeling Lezersservice aangepast. Op werkdagen kunt u ons bereiken van 07.30 uur tot 17.00 uur, op zaterdag van 08.00 uur tot 13.00 uur. Het gratis telefoonnummer is 0800 -1711 (voor mobiele bellers: 072 - 5196800) Krant niet ontvangen? Op werkdagen Als u de krant niet ontvangen hebt en u belt voor 10.00 uur, I dan wordt de krant nabezorgd tussen 11.00 en 13.00 uur. Belt u tussen 10.00 en 16.00 uur, dan ontvangt u de krant tussen 16.00 en 18.00 uur. Als u na 16 uur belt, krijgt u de krant in de loop van de volgende ochtend. Op zaterdag Als u op zaterdag de krant niet bezorgd heeft gekregen en u belt ons tussen 08.00 en 12.00 uur, dan wordt de krant tus sen 12.00 en 14.00 uur nabezorgd. Als u na 12.00 uur belt, ontvangt u de krant in de loop van maandagochtend. COMMENTAAR MOSKEE dat in naam van de is- andeling van vrouwen t en het van daken af an homo's toejuicht, de Tweede Kamer tot geleid. De regerings- villen de El-Tawheed- itrafrechterlijk vervol de verkoop van het isen dat de imams zich inhoud distantiëren, at niet, dan moeten ze land worden uitgezet, CDA zelfs, overspannen 'de weg van is geen op- geschrift. De oordt de ge- iretentie van elk extre- amelijk dat er maar weg in het geloof is. uitleg van de Koran dg in slechts een be- J islamitische landen krijgt en die onder moslims weinig kent Het antwoord hoe een democrati- bnleving met dit soort moet omgaan, he le constatering dat veel een vreedzame weg de deel van het ant- öat het strafrecht van de democratische rechtsstaat moet worden ingezet justitie moet daarom snel onderzoeken of verspreiding van het boek valt onder artikel 137d uit het Wet boek van Strafrecht, waarin het aanzetten tot haat strafbaar is. Het gaat dan vooral om haat op grond van ras, geloof of levens overtuiging. Overigens oordeel de wijlen Pim Fortuyn - toch een van de grootste criticasters van het moslimfundamentalis me - dat ook dit soort opinies onder de vrije meningsui ting valt Hij citeer de Voltaire: „Ik kan uw mening nog zo abject vinden, maar ik zal uw recht verdedigen om die te uiten." Het op de korrel nemen van de omstreden El-Tawheed-moskee is gezocht Het boek is namelijk ook in boekhandels verkrijg baar, hoewel een aantal daar mee inmiddels is gestopt Rond uit belachelijk is het imams te dreigen met uitzetting als ze zich niet van de tekst distantië ren. Wie in het bezit is van geldi ge verblijfspapieren mag in dit land zeggen wat hij wil. Hoe ab ject ook. Peter de Vries Goedemorgen Wat een krant. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontb ij tser viezen Adres: I Postcode Plaats: Telefoon: Geboortedatum I Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord- I nummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aan- I bieding is geldig tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In hel colofon van do krant treft u nadere informatie aan. I i Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch Dagblad gr ja ik ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dagl I MAT Naam: rongyang/anp-dpa - e explosie na een bot- jen twee goederentrei- sen station in Noord-Ko- t mogelijk enkele dui- levens geëist. Het Zuid- se televisiestation YTN dat wellicht tot 3000 zijn omgekomen of ge raakt. Chinese bronnen an meer dan duizend n gewonden. 1 het Zuid-Koreaanse Yonhap meldden ee goederentreinen die yin' vloeibaar gas (lpg) len, aan het eind van de (plaatselijke tijd) ter ran het station van Ry- ei op elkaar botsten en s en. Het station zou vol- I n verwoest. Getuigen L at het leek alsof er een g 5 ontploft. berichtte dat de Noord se autoriteiten na de de noodtoestand in het hebben uitgeroepen, j ïizen in de Chinese idong aan de grens met e orea troffen maatrege- gewonden te kunnen n en op te vangen. Igens Chinese bronnen zich gisteravond nog door Jan Preenen noordwijk - Noordwijk dreigt een ver lies te lijden van tientallen miljoenen euro's. Dat echec is het gevolg van de beslissing die de gemeenteraad in 2000 nam om af te zien van het bouwen in Bronsgeest-Noord (ten noorden van de Van Berckelweg) en te kiezen voor Of- fem-Zuid. Belangrijke waarschuwingen van amb tenaren over de negatieve financiële gevolgen van die zogeheten 'omklap' hebben de gemeenteraad nooit bereikt 'door bewust ingrijpen van de wethou der' (Tummers, red.). Bovendien is de noodzaak van het kiezen voor een nieuwe woonwijk nooit aangetoond. Tot die conclusies komt een commissie met vertegenwoordigers van alle vijf partijen die ruim een jaar onderzoek heeft gedaan naar de financiële proble men van Noordwijk. De commissie werd ingesteld toen twee jaar geleden bleek dat er bijna geen re serves meer waren en geen rekening was gehouden met forse investeringen in onder meer het Bollenbad, het ge meentehuis en wegen. Woningbouw in Offem-Zuid pakt voor de gemeente veel duurder uit, omdat grond moet worden gekocht van de graaf Van Limburg Stirum, de grootste grondeigenaar. Na de zogeheten 'om klap' is de prijs van de grond omhoog- geschoten. Goedkope agrarische grond is veran derd in een dure bouwlocatie. Harde afspraken over de te betalen gronden in Offem-Zuid zijn er niet. Bovendien wil de graaf zelf dure woningen neerzetten op een gedeelte waar de gemeente eventueel negen villa's had wülen bou wen ter compensatie van de 4,5 mil joen euro die Noordwijk heeft geïnves teerd in Bronsgeest-Noord. B en W hopen die buitenhuizen nog al tijd te kunnen neerzetten in de buurt van de ijsbaan in Bronsgeest-Noord. Het college beroept zich daarbij op toe zeggingen van oud-gedeputeerde Vis ser. „Er is te veel vertrouwd op monde linge toezeggingen. De financiële com pensatie zou wel geregeld worden", al dus de commissie. Tegelijkertijd wordt de provincie een 'weinig coöperatieve werkwijze' verweten. De gemeente pro beert alsnog via de Raad van State haar gelijk te krijgen, maar lijkt kansloos. De onderzoekscommissie is verbijsterd over de besluitvorming rondom Offem- Zuid. „Verschillende malen is deskun dige ambtenaren de mond gesnoerd, of werden ze zelfs van het dossier afge haald, de gemeenteraad bewust dom houdend." Extern onderzoeker J. van den Heuvel voegde daar gisteren bij de presentatie van het rapport aan toe: „Het besluit is genomen op drijfzand. Ik ben er niet achtergekomen waarom tot die omklap is besloten." zegveld/zoeterwoude - Mag- dalène en Nico Captein uit Zoe- terwoude zijn gistermiddag in Zegveld gekozen tot de makers van de beste boerenkaas van Nederland van 2004. Zij ontvin gen de Jan den Besten-trofee als bekroning voor hun vak manschap. In 1998 wormen zij ook al de Jan den Besten-trofee, in 1999 behoorden zij tot de ge nomineerden. Ze zijn de eer sten in de geschiedenis van de Nederlandse boerenkaas die tweemaal met de prijs naar huis gingen. Amsterdam - Als Ajax lands kampioen wordt, worden de Amsterdamse voetballers toch gehuldigd op het Leidseplein. Burgemeester Cohen maakte gisteren bekend dat de huldi ging kan doorgaan. Eerder was er sprake van dat dat niet zou gebeuren omdat Ajax-fans vori ge week spelers van Jong Fey- enoord hadden mishandeld. Volgens Cohen werkt Ajax goed mee aan de jacht op de rad draaiers. cape Canaveral - Kort nadat de Nederlander André Kuipers met twee andere astronauten in het ISS aankwam, is woensdag een van de vier gyroscopen van het internationale ruimtestation kapotgegaan. Omdat een ande re gyroscoop al sinds twee jaar stuk is, werken er nog maar twee. De instrumenten houden het ruimtestation stabiel en in de juiste positie. Volgens de NASA zijn twee werkende gyro scopen het absolute minimum. laren - Voor een serie ver krachtingen en berovingen op de hei tussen Laren en Hilver sum is gisteren acht jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 22-jarige man uit La ren. De man, die volgens des kundigen verminderd toereke ningsvatbaar is, heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Het ging de verdachte niet om de seks, maar hij kickte op de angst van de vrouwen en hij wilde macht over ze hebben. Behalve een meisje van 15, ver krachtte hij een vrouw die met haar baby van vijf maanden aan het wandelen was en een vrouw die met een hond over de hei liep. leider Kim Jong-Il het station was gepasseerd. Die was op de terugweg van zijn bezoek aan China. De botsing was vermoe delijk een ongeluk. Ryongchon ligt ongeveer 50 ki lometer ten noorden van de hoofdstad Pyongyang en onge veer 20 kilometer van de grens met China. De stad is een be langrijk knooppunt voor het treinverkeer. De Noord-Koreaanse autoritei ten en media gaven geen infor matie over de explosie en de treinbotsing. Inwoners van Py ongyang lieten weten dat de mogelijke treinramp niet tot ongebruikelijke situaties heeft geleid. Volgens Yonhap hebben de Noord-Koreaanse autoriteiten de internationale telefoonver bindingen afgesloten om te voorkomen dat informatie over de ramp uitlekt. Een Noord-Ko reaanse diplomaat bij de Ver- «lil 1 1 1 a j enigde Naties in New York zei HOC I'll I Kt liet 111 Cfe I'll I ITlte AllO l^f dat hij geen informatie had Alleen tijdens de korte periode dat het internationale ruimtestation ISS recht boven Nederland zweefde, was contact mogelijk. Het mocht de pret niet drukken. De kinderen waren zich er terdege be wust van dat dit een unicum was. Want de kans om te praten met een astronaut in de ruimte krijg je niet elke dag. Foto: Dick Hogewoning over de ramp en zich moest ba seren op berichten van media uit andere landen. Pagina Buitenland: Meer nieuws over treinramp in Noord-Korea noordwijk - Wasje bang? Heb je stiekem dingen meegesmokkeld? Hoe ruikt het in de ruimte? De kinderen uit groep 8 van basisschool Klaverweide in Noordwijk wilden gisterochtend echt alles van André Kuipers weten. Heiaas kwamen de oudste leerlingen van de school niet verder dan deze drie vragen. Het rechtstreekse interview met Kuipers, bijgewoond door onderwijsminister Van der Hoeven (links) en via een speciale satellietverbinding te volgen, was van korte duur. Foto: Dick Hogewoning Hoewel ze meer een avondmens zegt te zijn, vindt ze het een goede zaak dat het Leidsch Dag blad een ochtendkrant is geworden. Jetteke Bol ten, directeur van Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden, vindt zichzelf een trouwe fan van het Leidsch Dagblad, „'s Morgens heb ik nooit zoveel tijd om de krant door te nemen. Ik moet meestal vroeg de deur uit. Zodra ik thuis kom van mijn werk pak ik altijd meteen het Leidsch Dagblad. Ik vind de krant een heel interessante bron van nut tige informatie. Eerst lees ik vluchtig het nationa le en internationale nieuws door. Vervolgens lees ik aandachtig het regiokatern. Ik ben erg begaan met Leiden. We hebben ook nog een avondkrant. Het is wel fijn dat de kranten nu over de dag zijn verspreid." „Mijn man, die gepensioneerd is, vindt het helemaal fijn dat hij nu ook 's ochtends een krant kan lezen. Zelf vind ik het niet erg om 's avonds een ochtendkrant te lezen. Zolang ik maar op de hoogte ben van het reilen en zeilen in Leiden. Op vrijdag en zaterdag heb ik wel tijd om 's morgens de krant te lezen. Dan neem ik er echt de tijd voor. Heerlijk tijdens een ontbijtje de krant erbij." Leidsch Treinramp Noord-Korea (advertenties) Zijlbaan 20 (Winkelblvd."De Baanderij") Leiderdorp Tel. 071 5818888 'Vraag naar do voorwaarden In de winkel. De Beauty Bon is Inwisselbaar bij een parfumerie In de buurtl Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad 99HH| Dagblad Cursus thuis wiet kweken op een dvd Basisschool Het Kompas doet aan 'SchoolGruiten' Nieuw theater in Noordwijk opent de deuren Fielemon wii van niets iets maken geen mensen met letsel ge meld. Onder de slachtoffers zijn mo gelijk ook tal van Chinezen. Py ongyang staat in de meeste ge vallen toe dat Chinese handela ren de grens oversteken. Volgens een bron waren de die sel en het vloeibaar gas een ge schenk van China aan het arm lastige Noord-Korea. De explo sie had plaats uren nadat de trein van de Noord-Koreaanse ■MiHHIIIH

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15