BUITENLAND Tientallen doden bij aanslagen Zuid-Irak Natie van roddel en achterklap toe aan zelfcensuur Rechter: Vlaams Blok zet aan tot racisme Veel slachtoffers door autobom in Riyad Europarlement vindt het fijn om naar Straatsburg te reizen itair dossier rry op internet aretten in lag genomen Autobommen ontploffen tijdens spits in Basra ië mijdt metro angst terreur erijnse imam kjnkrijk uitgezet h volgende Jê Bk gehoord a lin komt om bij ejding konijntje ïazi Hass in lië overleden Partij in cassatie tegen uitspraak Negen doden bij Israëlische inval in Gaza Verwoestende tornado Illinois Opstand in Beieren tegen biercensuur Meerderheid Britten wil betere bescherming privé-leven beroemdheden ington - De Democrati- presidentskandidaat John rheeft besloten documen- ver zijn militaire loopbaan bliceren op internet. Hij rekenen met geruchten zijn militaire verdiensten itnam heeft overdreven, ag trok het dagblad The n Globe Kerry's heldenrol is dit conflict in twijfel. Hij ien medaille hebben ge in voor een oorlogswond °i genlijk best meeviel. Kerry ;cl tijdens de oorlog in Viet- at| dne keer onderscheiden bü verwondingen en hij kreeg ;e' onderscheidingen vanwe- n 'i toonde moed. nas de donderdag 22 april 2004 Ho 1 vre - De Franse douane in de havenstad Le Havre eu ton gesmokkelde sigaret- 'oc i beslag genomen. Dat ge- 3ei de in samenwerking met gli ederlandse douane. De miljoen sigaretten zaten in ontainer die uit Bahrein en die op weg was naar t-Brittannië. In Rotterdam Ie container aangemerkt rdacht, dankzij het werk m ien snuffelhond van de Ne- I ndse douane. Sinds die rerd de container in de ga- ehouden. De waarde van rtij wordt geschat op twee en euro. basra-bagdad/anp-ap - Tiental len Iraki's zijn gisteren om het leven gekomen door een reeks aanslagen in en nabij de Zuid- Iraakse stad Basra, die als rela tief veilig gold. Er kwamen zeker 68 personen om het leven, onder wie achttien schoolkinderen. De leerlingen zaten in twee schoolbusjes die op het mo ment van een explosie passeer den. Een van de voertuigen brandde volledig uit. Talrijke lijken waren onherkenbaar ver minkt. Er vielen zo'n 200 ge wonden, waarvan 168 zich in kritieke toestand bevinden. On der de gewonden zijn enkele Britse soldaten. De ontploffingen hadden vrij wel gelijktijdig tijdens het spits uur plaats. De bomauto's ont ploften in de buurt van politie- bureau's. Kort na de drie aan slagen in Basra ging een bom af bij een politieschool in het na bijgelegen Zubair. Op die school geven zes Nederlandse marechaussees les. Hen is niks overkomen, meldde het minis terie van defensie. In Basra brak paniek uit. De Britten konden ter plekke geen hulp bieden, omdat ze door woedende bewoners werden bekogeld met stenen. Tot nu toe was het in de stad en omge ving betrekkelijk rustig in verge lijking met grote delen van Midden- en Noord-Irak. In de regio wonen vooral sji'ietische islamieten. Ook elders in Irak vielen doden. Ondanks een bestand kwamen zeker negen Iraakse opstande lingen om het leven bij gevech ten met Amerikaanse mariniers in de West-Iraakse stad Fallu- jah. Bij de schermutselingen - De aanhoudende voor terreuraanslagen ir in Italië toe dat steeds mensen terugschrikken ien ritje met het openbaar er. De metro in Milaan in de eerste drie maanden .dit jaar voor 5,5 miljoen eu- nder kaartjes en abonne ren verkocht. Ook in Rome t het gebruik van het jaar vervoer af. De Itali- inlichtingendiensten ichuwen al maanden voor 111 agen van moslimterroris- Jaarbij zou sprake kunnen 0 an gifgasaanslagen op de rgrondse van Milaan en Een Algerijnse islamiti- 'eestelijke uit een voor Lyon is gisteren door 1 rijk naar Algerije uitgezet, rj l-jarige imam Abdelkader iane was dinsdag aange- en en opgesloten op de haven van Lyon in af- ,s ting van zijn uitzetting. Hij it terug naar Algerije als g van zijn uitlatingen over aan van echtgenotes. De elijke had in een plaatse- e ad gezegd dat de koran 6 ïat dat een man zijn echt te slaat en stenigt. Frank- 8 itte eerder dit jaar al vier R suit, n ington - De Amerikaanse m lent Bush en zijn plaats- n, nger Cheney verschijnen april voor de commissie ornderzoek doet naar de n agen van 11 september De besloten bijeenkomst plaats in het Witte Huis. 3en Cheney verschijnen 'e; 1 samen als apart voor de 1 nissie. Zij worden niet on- le gehoord. De commissie rzoekt of de aanslagen met fi uigen op New York en e. ington voorkomen had- 111 unnen worden, si I kong - De reddingsactie 1 een konijntje heeft een 1 eden tellend gezin in het in van China het leven ge- Het huisdier was van de gesprongen toen de vrouw luizes aan het borstelen Het ging er vandoor en viel n gierput. De vrouw daalde :n ladder in de put af om van de verdrin- f i dood te redden, maar onwel door de damp. echtgenoot en haar zoon g en haar te hulp, maar Q en door de gassen uit de e bewusteloos. De red- v [dienst slaagde er niet in ii ie levend uit de put te ha- In een bejaardenhuis bij gisteren oud-nazi Karl een hartaanval overle- ij was 92. Hass werd in :ot levenslang veroordeeld deelname aan de op 335 Italiaanse bur- de Grotten van Ardeati- |de Tweede Wereldoorlog, de slachtoffers waren 75 De gevangenisstraf van een voormalig SS-majoor, an we ge zijn zwakke ge- en hoge leeftijd in tjrrest omgezet. Hass werd met de oud-nazi Erich ;e veroordeeld. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Het Vlaams Blok zet aan tot vreemdelingenhaat en racisme. Tot die conclusie komt het Hof van Beroep in Gent. Partijkopstukken Filip Dewinter en Frank Vanhecke zijn woe dend. De uitspraak, die niet au tomatisch een verbod van de partij inhoudt, kan er wel toe leiden dat de geldkraan naar extreemrechts in Vlaanderen wordt dichtgedraaid. Het Blok gaat in cassatie. Het voorlezen van het arrest nam gistermiddag vier uur in beslag. De rechter citeerde tal van discriminerende publica ties van het Blok en zei dat de partij aanzet tot vreemdelin genhaat door consequent bui tenlanders als zondebok op te voeren. Partijprominenten rea geerden furieus en verlieten voortijdig de rechtszaal. In hun ogen is de uitspraak 'een neder laag voor de vrije meningsui ting en de democratie'. Het proces tegen het Vlaams Blok werd drie jaar geleden aangespannen door de Liga voor de Mensenrechten en het Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding, dat on der toezicht staat van de pre mier. Drie stichtingen, die sa men de ruggengraat vormen van het Blok, werden aange klaagd. Het Blok zelf kon niet voor de rechter worden ge sleept, omdat het geen rechts persoon is. De parlementsleden van het Blok op hun beurt ge nieten parlementaire on schendbaarheid. Hamvraag was of het Vlaams Blok zich schuldig maakt aan discriminatie of dat het stand punt van de partij over vreem delingen binnen de grenzen van de vrije meningsuiting valt. Het proces was niet zonder risi co. In het geval van winst voor het Vlaams Blok zou de partij een belangrijk wapen in han den hebben om haar politieke isolement te doorbreken. De rechtbank besliste echter an ders. De leiders van het Vlaams Blok hebben al aangekondigd dat als de partij in laatste instantie wordt verboden, ze terstond een nieuwe partij oprichten met een gelijkluidende naam, bijvoorbeeld Vlaams Belang. raakten drie Amerikaanse mari niers gewond. De strijders voer den verwoede aanvallen uit op Amerikaanse mariniers die Fal- lujah omsingeld houden. Op de grote doorgaande weg van Basra naar Bagdad kwam gisterochtend bij een schietin cident bij een checkpoint van de Nederlandse militairen een Irakees om. De controlepost is bij de Nederlandse basis in Ar Rumaytah. Aan Nederlandse kant vielen geen gewonden. De Koninklijke Marechaussee begon een on derzoek. Een woordvoerder van Defensie liet weten dat een voertuig met daarin een nog onbekend aantal Irakezen waarschijnlijk een stopteken negeerde. Het is de tweede keer dat een Irakees omkomt bij een incident met Nederlandse mili tairen. gaza-stad/anp - Tijdens een tweede dag van geweld in het noorden van de Gazastrook zijn gisteren zeker negen Palestij- nen om het leven gekomen en raakten er 27 gewond. Het Isra ëlische leger rolde in de och tend met minstens 25 tanks Beit Lahiya binnen, onder steund door gevechtshelikop ters. De Israëli's werden vol gens de BBC door voornamelijk jonge Palestijnen bekogeld met stenen. Ook maakten zij soms gebruik van geweren en zelfge maakte granaten. Bij een Israë lische inval een dag eerder kwa men vier Palestijnen om. Zeker veertig Palestijnen raakten ge wond. Israël wil met de opera tie een einde maken aan raket- aanvallen op nederzettingen en nabijgelegen steden en dorpen door militante Palestijnen. Sinds zondag vuurden de Pales tijnen zeker vijfden raketten af. Daarbij raakten vijf Israëliërs gewond. De situatie in de Gazastrook is gespannen sinds de Israëlische liquidatie van leiders van de ra dicale moslimbeweging Harnas, Ahmed Yassin en Abdel Aziz al- Rantissi. De Israëlische premier Sharon beloofde gisteren de strijd tegen het terreur voort te zullen zetten. utica In de Amerikaanse staat Illinois zijn giste ren zeker vier doden gevallen als gevolg van plot seling opduikende wervelwinden. Drie mensen vonden de dood in een herberg in Utica, die volle dig werd verwoest door een tornado. Reddings werkers wisten vijf mensen levend onder het puin van het historische zandstenen pand vandaan te halen. Vijf anderen zouden nog tussen de resten van het gebouw liggen. Het is onduidelijk of zij nog in leven zijn. In de buurt van Utica zou nog een dode gevallen zijn als gevolg van het slechte weer. De politie te paard inspecteerde de ravage. Foto: Tan nen Maury Reddingswerkers inspecteren een overheidsgebouw in Riyad dat werd getroffen door twee autobommen. Foto: Reuters/Sultan al-Fahed riyad/anp-afp-rtr - Door een aanslag met een autobom zijn gisteren in de Saudische hoofd stad Riyad zeker tien mensen om het leven gekomen. Tiental len personen raakten gewond. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken zitten terroris ten achter de aanslag. Plaatse lijke media meldden dat het vermoedelijk om een zelf moordaanslag ging. De explosie had plaats voor een gebouw waar de veiligheids dienst is gehuisvest. Volgens getuigen reed de chauffeur het voertuig het pand binnen waar na het ontplofte. De gevel werd volledig weggeslagen. Een poli tieman verldaarde dat de explo sie het resultaat was van spring stof verstopt in twee auto's die 15 meter verderop geparkeerd stonden. De agent zei volgens de Arabi sche nieuwszender al-Jazeera dat 'een aantal verkoolde licha men' is geborgen. Onder de do den zou een politieman zijn. Meer dan zestig mensen raak ten gewond. De autoriteiten hebben nog geen officiële cij fers van slachtoffers naar bui ten gebracht. Reddingswerkers zoeken in de puinhopen naar doden en gewonden. De veiligheidsdiensten leverer sinds een jaar geregeld slag me radicale moslims die het regimt van de koninklijke familie om ver willen werpen. Alleen al ir de afgelopen veertien dager ontdekte de politie vijf auto'; beladen met explosieven. Bi aanslagen op woonwijken ir Riyad kwamen vorig jaar mei er november meer dan vijftig mensen om het leven. frankfurt/anp - De inwoners van Beieren hebben met grote verontwaardiging gereageerd op het bericht dat zij tijdens de WK voetbal in 2006 in de stadi ons uitsluitend Amerikaans bier kunnen kopen. Sommige te genstanders van wat de 'bier censuur' wordt genoemd, her inneren aan de gebeurtenissen in 1844, toen burgers, veront waardigd over de verhoging van de bierprijs, de brouwerijen be stormden en het interieur kort en klein sloegen. De Frankfurter Allgemeine Zeit- ung meldde gisteren dat het concern Anheuser-Busch, be kend van het merk Budweiser, van de wereldvoetbalbond FIFA het exclusieve recht heeft ver worven bier in de stadions te verkopen. De politie heeft nog geen veiligheidsmaatregelen genomen voor het bureau van het organisatiecomité, maar in de Beierse hoofdstad gist het. straatsburg/anp - De leden van het Europese Parlement zijn de verplichte maandelijk se verhuizing van Brussel naar Straatsburg nog lang niet beu. Een poging van de Ne derlandse europarlementariër Van Huiten (PvdA) om een einde te maken aan het 'rondreizend circus', mislukte toen gisteren bleek dat een meerderheid gehecht is aan Straatsburg. Elke maand reist het voltallige parlement, inclusief mede werkers, tolken en tonnen do cumenten, van België naar Frankrijk omdat de Europese leiders dat ooit zo hebben vastgelegd in het Europese Verdrag, onder zware Franse druk. Nederlandse en Britse europarlementsleden waren ervan overtuigd dat het hele parlement deze verplichte reis met zware tegenzin on dergaat. Nooit eerder was daarover gestemd, omdat het parlement er toch geen zeg genschap over heeft. Maar tot verbazing van de initiatiefne mers wilde een meerderheid niets weten van het ter dis cussie stellen van Straatsburg. Volgens Van Huiten is het niet aan de burger uit te leg gen dat het parlement op twee steden een kostbare ver gaderzaal heeft. Hij heeft uit gerekend dat de belastingbe taler jaarlijks 200 miljoen eu ro kwijt is pendelen tussen twee vergaderplaatsen. Bo vendien is het niet praktisch, want iedereen die enige in vloed heeft in de EU, zit in Brussel. Schrale troost voor Van Hui ten: ook gisteren is besloten* om de recente gewoonte om de 'week' in Straatsburg te beperken tot vier dagen, voort te zetten. De rest van de maand staat het gebouw, dat nog geen tien jaar oud is, leeg. Straatsburg is ooit geko zen voor de symboliek. De El- zas, waar de stad ligt, is im mers in de historie vaak strijdtoneel geweest van Duit se en Franse troepen en nu wordt er vreedzaam verga derd, is het idee. Van Huiten kreeg wel voor el kaar dat het parlement het ei gen systeem van onkosten vergoedingen onder de loep neemt. Het parlement ligt al langer onder vuur wegens de riante vergoedingen, die vaak veel hoger zijn dan de werke lijke kosten. Verder heeft hij geregeld dat het vanaf mei verboden is te roken in de EP- gebouwen. door onze correspondent Esther Gotink londen - Het begint er op te lijken dat het Britse konings huis, Naomi Campbell en David Beckham het gaan winnen van de tabloidindustrie. Ze krijgen in elk geval steeds meer gelijk van het Britse volk. Gisteren werd een onderzoek ge publiceerd waaruit blijkt dat veel Britten voorstander zijn van een privacywet, die de publicatie van tekst en foto's over het privé-leven van beroemdheden moet verhinderen. Volgens een enquête van opiniebureau ICM wenst 69 procent van de Britten dat de privacy van de koninklijke familie, voetbalhelden, popsterren en topmodellen beter wordt beschermd. Ze zien graag een wet die garandeert dat privé-momenten privé blijven. Het is een opmerkelij ke reactie van een natie die de afgelopen weken smulde van alle schandalen rond voetballer David Beckham. De enquête werd gehouden naar aanleiding van deze me- diahype. Beckham zou zijn vrouw Victoria buitenechtelijk hebben bedrogen. Tientallen pagina's vulden zich met getuigenissen van de vermeende maitresses Rebecca Loos en Sarah Marbeek. Slechts 11 procent van de Britten zegt te geloven dat er een 'legitiem publiek belang' was ge diend met deze publicaties: 85 procent meent zelfs dat de affaires onvermeld hadden moeten blijven. Roem gaat in Groot-Brittannië sinds jaar en dag gepaard met spionage-activiteiten van tabloidreporters en papa- razzifotografen. Topmodel Naomi Campbell vecht - tever geefs - tegen de bemoeizuchtige media sinds The Daily Mirror haar betrapte bij een afkickcentrum terwijl ze altijd had beweerd geen drugs te gebruiken. Oplagecijfers scho ten omhoog toen prins Charles werd verdacht van bisek suele escapades, de getrouwde voetbalcoach Sven Goran Eriksson het deed met tv-persoonlijkheid Ulrika Johnsson en ex-voetballer George Best gaten bleek te drinken in zijn nieuwe lever. De gierende verkoopcijfers maakten het weinig plausibel dat de Engelsen een privacywet zouden steunen. Mogelijk is het een signaal dat een natie bevlekt met roddel en ach terklap toe is aan enige zelfcensuur. In 1988 peilde ICM ook al de behoefte aan een privacywet, en toen vond slechts 53 procent dat die er moest komen. Dat was kort na de begrafenis van prinses Diana, die stierf na een wilde achtervolging door paparazzi. Haar broer graaf Spencer beschuldigde de tabloids ervan Diana te hebben opgejaagd als een wild dier. Kranten die foto's van haar privé-leven hadden gepubliceerd, zouden 'bloed aan hun handen' hebben. „Spencers bittere aanval zal iedere hoofdredacteur en iedere journalist diep doen nadenken over de manier waarop ze zich gedragen", schreef The Sun, de grootste roddelkrant met een oplage van vier miljoen, toen. Tot op heden is ze zelf geen grein tje discreter. Tabloids mag hypocrisie en dubbele standaards worden verweten, de realiteit is dat het hele Britse volk er een handje van heeft. Toen News of the World met het Beck- ham-verhaal kwam, schoot de verkoop met 100.000 om hoog. Volgens The Guardian bevestigt de ICM-enquête dat Brit ten gek zijn op een goed schandaal, maar zich intussen verstoppen achter een 'gordijn van fatsoen' door af te ge ven op de publicatie erover. Maar mocht er werkelijk een privacywet komen, dan zal het gemis aan smulverhalen enorm zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21