GESPREK VAN DE DAG 'Huib, jij haalt de Van Dale nog' En dan ineens staat hij daar: Boris zelf Bedrijfsmok DE huist 's zomers in de caravan Gelovige tiener neemt het niet zo nauw met gebod Drion hield zich 'niet bezig met de dood' Massale diefstal uit (bedrijfs-)restaurants DAGELIJKS LEVEN Breng stillltje? NOG* MAAR ■ZO'M TLES /MEC/RXII/LT MENSELIJK Precies vijf jaar na het bloedbad op de COLUMBINE HIGH SCHOOL in het Ame rikaanse Colorado liggen de plannen voor een gedenksteen nog steeds op de te kentafel. De initiatiefnemers van het gedenkteken hadden gehoopt gisteren te kunnen aankondigen dat er genoeg geld was. Maar volgens The New York Times is maar een kwart van de benodigde 2 miljoen euro ingezameld. Vijf jaar gele den, op 20 april, schoten twee scholieren een leraar en twaalf klasgenoten neer, waarna ze zelfmoord pleegden. Met de bouw van het MONUMENT zou vorig jaar worden begonnen, maar eerst moet minstens 80 procent van het geld binnen- zijn, aldus initiatiefnemer Paul Rufien, een ex-scholier van Columbine High. De aanslag op Columbine High is het bloedigste incident op een school in de Ame rikaanse geschiedenis. Een 16-jarige Amerikaanse jongen die begin dit jaar de moeder van RAPPER EMINEM overviel, is daar voor tot meer dan vier jaar gevange nisstraf en een boete van bijna 3.500 dollar veroordeeld. De tiener sleepte Eminems moeder, de 49-ja- rige Debbie Nelson, uit haar auto om er vervolgens met de wagen van door te gaan. Nelson liep daarbij on der meer een gebroken voet op. Nel son vertelde dat ze had geprobeerd haar zoon te bellen, maar dat hij klaarblijkelijk niet in de stad was. Getuige veel van zijn nummers heeft Eminem, die eigenlijk Marshall Ma thers III heet, geen al te beste rela tie met zijn moeder. Zij klaagde hem tweemaal aan wegens laster. Acteurs in de porno-industrie in de Amerikaanse staat Californië moe ten CONDOOMS gaan gebruiken. De productiebedrijven zien er niets in en dreigen de staat aan de westkust te verlaten. „Kijkers willen geen condooms zien." Volgens The Los Angeles Times van gisteren is de aanleiding voor de actie van de over heid de recente besmetting van twee porno-acteurs met HIV, het vi rus dat aids kan veroorzaken. In de Amerikaanse stad Kansas City is een medewerker van een vuilnis- ophaalbedrijf aangeklaagd wegens MOORD op twaalf meisjes en vrou wen in de periode 1977-1993. De politie bracht de 53-jarige Lorenzo Gilyard met de moorden in verband door vergelijking van DNA-profielen van verdachten met DNA-sporen die op de slachtoffers zijn aangetroffen. De federale overheid stelde vorig jaargeld beschikbaar om DNA-spo- ren in oude zaken te analiseren. De politie van Kansas onderzoekt of Gi lyard met meer moorden in verband kan worden gebracht. De politie in de Mexicaanse staat Michoacan heeft een man gearres teerd die MENSENVLEES stopte in de tamales die hij op straat ver kocht. Na een anonieme tip trof de politie in het huis van de straatven ter in verschillende kamers diverse delen van een onbekende vermoor de man aan. Sommige lichaamsde len waren al gekookt en klaar om te worden verwerkt in de tamales. Deze in pannenkoeken van maïsmeel ge wikkelde ingrediënten zijn een typi sche lekkernij van Michoacan. Christelijke jongeren maken zich net zo vaak schuldig aan het ille gaal kopiëren van gospelmuziek als hun niet-gelovige leeftijdgeno ten seculiere muziek kopiëren. Dat blijkt uit een niet gepubliceerd on derzoek van de Amerikaanse Gos pel Music Association (GMA). Slechts tien procent van de - Ame rikaanse - christelijke tieners be schouwt muziekpiraterij als mo reel verwerpelijk. Bijna 65 procent haalt muziek van het internet of kopieert cd's. Dat is ongeveer gelijk aan het percentage niet-gelovige jeugd. Net als bij seculiere muziek blijven ook de verkoopcijfers van christe lijke cd's dalen. Afgelopen jaar kel derde het aantal verkochte christe- Louis Paul Boon Hij die de vinger op de wonde legt, wordt verantwoordelijk gesteld deze samenleving te hebben pijn gedaan lijke cd's met ruim vijf procent tot 47 miljoen stuks, aldus John Styll, directeur van GMA in The Dallas Morning News. Volgens hem zijn de slechte cijfers te wijten aan de economische tegenwind, illegaal downloaden van muziek en het kopiëren van cd's. Styll is verbaasd over het grote per centage christenen dat illegaal mu ziek kopieert omdat hij verwachtte dat het gebod 'gij zult niet stelen' belangrijker zou zijn voor gelovige jongeren. „Je zou nooit bijbels ste len om ze weg te geven, daarom moetje ook geen christelijke mu ziek stelen om het gratis weg te ge ven", stelt Barry Landis, directeur van het christelijke platenlabel Word Records. Niet iedereen in de gospelbranche durft zich zo duidelijk uit te spre ken, aldus The Dallas Morning News. Verscheidene artiesten zijn bang inhalig over te komen. „We mogen niet arrogant worden", vindt Jaci Velasquez, een van de populairste gospelartiesten van dit moment. „Er wordt van ons ver wacht dat we als Christus zijn en onze andere wang toekeren." Overigens wordt er door de platen labels wereldwijd nog steeds riant geld verdiend, ook door de christe lijke. De opbrengsten van de ver koop van gospelmuziek zijn even groot als die van klassieke muziek en jazz samen. GPD Op kousenvoeten stond hij gis termiddag in de deurpost van zijn Venlose woning handteke ningen uit te delen: Boris, de Limburgse Idol met de zwoele oogopslag. Hordes bakvissen vie len nog nét niet in katzwijm voor hun held. Waarom Boris moet winnen? Hij heeft een mooie stem, hij is sexy, heeft mooie ogen, een leuke uit straling en een lekker kontje. De dames die bij Boris voor de deur staan, kunnen zo nog uren door gaan. Ze moeten toch tot drie uur wachten. Dan pas zal Boris naar buiten komen. Elke dinsdag- en woensdagmid dag maakt het idool van drie tot vier uur tijd voor zijn fans, zo staat op een papiertje dat Boris op zijn voordeur heeft gespeld. En inderdaad: rond drie uur zwaait de deur open. Gillend stort een vijftiental meiden zich op de deuropening. Ze staan oog in oog met... de vriendin van Bo ris. De Venlose deinst een beetje geschrokken terug. „Ik ben het maar", zegt ze glimlachend. „Bo ris komt zo. Ik heb al wat kaarten om uitte delen." De tieners nemen enthousiast de gesigneerde zwart-wit foto's in ontvangst. 'Wat is zijn vriendin klein', wordt gefluisterd. De hoe veelheid tienermeiden-met-ro de-wangen lijkt zich inmiddels vermenigvuldigd te hebben. En dan ineens staat hij daar: Boris zelf. Op kousenvoeten, maar dat zien de meiden niet. Ze kunnen Boris alleen maar verliefd in de ogen staren. Niemand giechelt, niemand gilt en de meeste tie nerwangen kleuren van rood naar paars. Met bibberende han den worden de fototoestellen in staat van paraatheid gebracht. Boris lacht zijn fans vriendelijk toe en begint de toegestoken pa piertjes van de brutaalste meiden te bekrabbelen. „Denkt u dat u Idols gaat winnen?", vraagt een meisje uiterst beleefd met een bibberstemmetje. „Ik doe mijn best", zegt het idool al bijna net zo verlegen. Boris is duidelijk geen verwende ster, die routine matig handtekeningen zet en ie dereen inpakt met een vlotte babbel. Hij reageert eerder een beetje verlegen op alle aandacht en signeert met zorg zijn krab bels op schooltassen, posters en meisjesarmen. Dat iemand zijn handtekening op een hip mobieltje wil hebben, verbaast Boris. „Weet je het ze ker?", vraagt hij verbaasd aan het eerste meisje dat haai" gsm onder zijn neus houdt. Een ver liefde lach is zijn deel. Met opge trokken wenkbrauwen tekent Boris even later een fotocamera. Alles went, blijkbaar. Maar ook een vriendelijk en aai baar idool als Boris heeft zijn grenzen. Het eerste meisje dat om een zoen vraagt, wordt nog op haar wenken bediend. Maar als de hele meute wil zoenen, deinst de Venlonaar geschrok ken terug. „Nee, niet allen mompelt hij. Zijn verlegei doet de afwijzing snel verj En ach, ook zonder zoen i men deze meisjes vannacl Boris. En zaterdag? Zaterd stemmen ze allemaal op I Met een door Boris gesign mobieltje. GPD „Huib, jij haalt de Van Dale nog. Drion, zie 'pil van' zal er staan", zei dichter Adriaan Morriën ooit tegen zijn goede vriend Huib Drion. In elk geval ligt de euthanasiepil van Drion op ieders lippen. De jurist stierf gisteren op 86-jarige leeftijd. Dat Huib Drion in het verzet zat, vice-premier van de Hoge Raad was en essays over de Franse lite ratuur publiceerde, het ging alle maal verloren in het gedruis om zijn geesteskind. Een middel voor oude, alleenstaande mensen die uit het leven wilden stampen. Een idee dat hij in 1991 genuanceerd poneerde in een ingezonden brief voor NRC-Handelsblad. Een be scheiden berichtje waarin hij het woord pil niet eens gebruikte. Een publieke discussie was geboren. Een discussie die bleef sluimeren en van tijd tot tijd opflakkerde, zoals in 2001 toen toenmalig mi nister van Volksgezondheid, Borst, verklaarde een voorstander te zijn van de euthanasiepil. Drion zei dat het veelvuldig ge gooi met zijn achternaam hem niet schelen kon. Wel was hij lid van de adviesraad van de Vereni ging Vrijwillig Leven, een vereni ging die raad verschafte aan men sen die zelfmoord wilden plegen. Enige morbiditeit was hem ook volledig vreemd. „Ik hou me niet bezig met de dood", zei hij nog op 86-jarige leeftijd. Dat hij het euthanasiemiddel be doelde voor alleenstaande men- Drion op 86-jarige leeftijd in zijn studeerkamer in Leiden Foto: ANP sen, deed soms vragen rijzen over Drions eigen doodswens. Hij is immers zijn hele leven alleen ge bleven. Hij werd geboren in 1917 in een gezin van zes, vader Fran- ciscus was Kamerlid voor de libe ralen. Toen Drion rechten ging studeren in Leiden, was het 1938 en Nederland verdeeld in voor- en tegenstanders van het Du tionaal-socialisme. Drion zich aan bij het Comité va zaamheid, een club van ir tuelen die waarschuwde t propaganda van de Duitsf dat hij het enige mannelij se lid was, werd hij voorzi het stadscomité. Toen de Duitsers Nederla zetten, begonnen Huib ei broer Jan het verzetsblad uit te geven. Het blad ken het einde van de oorlog e< ge van 5000 exemplaren e bijna volledig volgeschrev de gebroeders Drion. De richtte over bezette univei en publiceerde zwarte lijsl collaborerend academiscl neel. Een medewerker vai krant vond de dood in eei valstrik. Na de oorlog bleef Drion i Leidse universiteit verbon na een jaar studie in Harv moveerde hij in 1954 en g gerlijk recht doceren in Le '68 nam hij afscheid van d versiteit en later werd hij 1 de Hoge Raad. Toen hij d( dische instantie in 1984 v< had hij het geschopt tot vi sident. Aan het einde van zijn lev de hij een teruggetrokken staan. Over de drukte van thanasiemiddel heeft hij n veel begrepen. In zijn ogen had hij enkel delijk alternatief gepresei GPD Op kousenvoeten stond Boris in de deuropening van zijn huis in Venlo. Alle meisjes wilden een handtekening. Foto: GPD/Le Giessen Het kampeerseizoen komt er aan. Bedrijfsrestaurants, cafés, hotels en schoolkantines merken dat in de maan den april en mei aan de enorme hoeveelheden bestek, suikerzakjes en roerstaafjes die verdwij nen. Meegenomen voor bij de caravan, de tent of in het zomerhuisje. „Dit is in Nederland een echt ingeburgerd verschijnsel." Boven aan de toptien van de meest gestolen voorwerpen in La Place-restaurant staan theelepels en gebaksvorkjes. Dat gaat het hele jaar door, maar in het voorjaar en in de zomermaanden bereikt het gratis meenemen van spullen het hoogtepunt, zegt Dominique de Kleer, waarnemend manager. Het personeel is extra alert. „Maar je kunt ook weer niet al te dominant op ie mands dienblad kijken." „Het is te gek voor voorden", zegt eigenaar van René van den Broek van Party Catering in Den Haag. „In onze bedrijfsrestaurants verdwijnen massaal be- stekjes en zout-, suiker- en melkzakjes." Volgens Van den Broek bestellen bedrijven rond deze tijd van het jaar twee keer zoveel serviezen, theezakjes en roerstaafjes als in andere maanden. „Mensen pikken ze en nemen ze mee naar hun camping. Of ze gebruiken het in hun tuin als ze gaan barbecuen of als ze gaan picknicken." Kok Party Catering Service spreekt van een nachtmerrie. Het be drijf verzorgt de kantine van de Eerste Kamer, Tweede K TNO en de Technsiche Universiteit Delft. Ook daar gaat Naast kopjes en borden ook veel asbakken. „Wij hebben lang de catering gedaan bij DSM Elk jaar verdwenen da complete serviezen. Daardoor werd het onbetaalbaar en restauratie vorig jaar dicht gegaan." „Elk voorjaar is het weer raak," zegt Jeroen Stok, woordv van Sodexho, de grootste cateraar van bedrijfsrestaurant het land. „Het is triest. Het is gewoon diefstal, maar doo vlakking van de scheidslijn tussen het privébezit en het b de werkgever, is het normaal geworden een paar zakjes s zout of peper mee naar huis te nemen." De jubileum-mi van Douwe Egberts -'250 jaar DE'- zijn dit jaar erg in trel werknemers. Volgens Jan van Eek van Van Eek Security Consultancy k fenomeen ook over de grens voor. Van Eek beveiligt bed Nederland en België. „Er verdwijnen heel veel Cup-a-soi jes." Zegt hij daar dan wat van? „Als ik mensen op hun s drag aanspreek, zeggen ze dat het van de grote hoop gaa iedereen het doet. Men heeft er altijd een legitimatie voo het kwade er niet van in. Men ervaart dit als een verworv recht." Volgens Stok is er ook in augustus en september 'meeneempiek' wanneer veel jongeren gaan studeren en mers gaan wonen. „Bestek, zoutzakjes en plastic bekertj dwijnen dan uit de schoolkantines." Edward Aunjai, catt manager van de kantines van de Haagse Hogeschool, lig wakker van. „Ik heb de prijs van die extra bestekjes en b< ingecalculeerd." Het is wel erg, maar hij staat machteloo heb geen tijd om politieagent) e te spelen, want je kan zo stal toch niet bewijzen. GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16