PvdA tegen korting ruimtevaart SETS Tl 'Het kan me niet zoveel schelen wat er nu komt' verkopen? tra tribunes voor is van Quick Boys Kom nu bakken vullen! Zwijnen zien? Brullende beesten? Astronaut André Kuipers arriveert veilig in ruimtestation Het ochtendgevoel van NiekJan van Kesteren Belangrijk bericht aan onze abonnees Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 22 APRIL 2004 SPRINTERS Jubileummok DE van bedrijfskantine naar de caravan tïi maüSffS: Opknapbeurt" voor orgei Lodewijkskerk Puzzelen en rekenen voor de nacompetitie Op zoek naar Chinatown in Leiden 072-5196868 Enige regen iton Diedrich K - Voetbalvereniging [bouwt zo nodig extra js om zaterdag zoveel jk supporters van Boys plaats te bieden, jwijkse club kan in de Itrijd in Hendrik-Ido- ht kampioen worden. Enplex van ASWH is genoeg voor driedui- [toeschouwers. Vorig h' Quick Boys' kampi- (dstrijd in Maassluis, de Katwijkse club on- dat aantal supporters Toegangskaarten zijn [vandaag te koop op Zuid. De supporters- jng van Quick Boys re- pvendien suppoiters- die in een blauwwitte i naar het dorp tussen lam en Dordrecht zul- ikken. lit het oogpunt van vei- niet mogelijk om veel Tuneruimte bij te bou- technisch coördina- Helmink van ASWH. bnen misschien iets de maar de speelruimte breedte is heel klein, [het lastig een grote constructie echt stabiel neer te zetten." Ook voor de wed strijd die ASWH op 9 juli tegen Feyenoord speelt, is het maxi mum aantal toeschouwers drieduizend. „Vorige keer dat we tegen Feyenoord speelden, hadden we er vierduizend. Het is toen goed gegaan, maar we zagen allemaal dat het net zo makkelijk mis had kunnen lopen. Daar hebben we van geleerd." Over de organisatie van de wedstrijd is druk overleg tus sen de twee clubs. Tweedui zend toegangskaarten worden bij Quick Boys in de voorver koop aangeboden. Dat is dus meer dan er aan de poort in Hendrik-Ido-Ambacht be schikbaar zullen zijn. Beide clubs hopen dat iedereen die de wedstrijd wil bezoeken, vandaag alvast een kaartje koopt. „Dan kunnen wij over leggen over of de extra tribu nes nodig zijn", aldus Marcel Arkesteijn, voorzitter van de supportersvereniging van Quick Boys. Pagina Sport: Blauwwitte colonne naar kampioenswedstrijd (advertenties) www.veluwezoom.nl aar met Leidsch Dagblad voor superkorting op n of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! uw eind van het Dagblad sparen i de Wedgwood Group b of kijk op www.leli egels en lees hoe a t Mijn wereld, mijn krant. Leidsch .^Dagblad t Arnhem Avontuur. COMMENTAAR BLAIR )ft een spektakelstuk te wals dat alleen in het ran de Britse politiek len opgevoerd. Maar de ipen van een Brits refe- over de Europese t zullen ook de horizon l continent n vorm van blufpoker, omst van Blair, die t én de Europese sa- ing staan op het spel. zette zich de afgelopen i hardnekkig tegen het Britse volk te laten be- rer het abstracte docu- de spelregels moet be- oor de samenwerking Ie 25 EU-landen. De ïmier weet dat een zeer erderheid van zijn volk n alles waar 'Made in op staat Onder druk ppositie en de rellerige is Blair overstag ge it is simpele politieke kening: Blair heeft de n de rechtse pulppers moskou/anp - Premier Balken ende 'speelt mooi weer met de ruimtereis van André Kuipers', terwijl het kabinet tegelijkertijd bezuinigt op het Nederlands budget voor ruimtevaart. Dat meent PvdA-Tweede-Kamerlid Blom. Kuipers merkte weinig van het politieke gekissebis en arriveerde gisteren veilig in het ruimtestation. Wat de PvdA steekt is de op merking van de premier dat Kuipers Nederland op de kaart zet als een betrouwbare part ner. Blom: „Logisch dat Balken ende dat zegt, maar dan moet hij ook zeggen dat het kabinet zwaar bezuinigt op ruimte vaart." Blom noemt de bezuinigingen van 10 miljoen euro extreem dom. Het Nederlands budget van 90 miljoen euro ligt volgens hem ruim onder dat van bij voorbeeld België, dat jaarlijks 165 miljoen euro over heeft voor de ruimtevaart. Blom: „Nederland moet meer beste den aan ruimtevaart, want die investeringen krijg je altijd te rug. We hebben de Europese ruimtevaartorganisatie ESA in Noordwijk, maar als je kennis wilt houden moet je er wel geld in stoppen." De koppeling van de Sojoez- capsule verliep gisteren vlekke loos. Kuipers zweefde als eerste van de drie bemanningsleden door het luik het ruimtestation binnen. Kuipers vertelde dat de lancering eenvoudiger was ge gaan dan hij zich had voorge steld. „Het uitzicht hier is rond uit schitterend." Een van de eerste dingen die Kuipers op André Kuipers aan boord van het ruimtestation. Op de foto van links naar rechts: de Russische kosmonaut Alexander Kaleri, André Kuipers, de Rus Oennady Padalka, de Amerikaanse astronaut Michael Fincke en zijn landgenoot Michael Foale. Foto: AP aarde waarnam, waren de Wad deneilanden. „Beste André, is de koppeling goed verlopen? En, hoe is het met jou en je mede-astronau ten?" Met deze vragen opende minister-president Balkenende zelf een kort rechtstreeks ge sprek met Kuipers. Balkenende wilde ook weten wat de samenleving terugkrijgt voor ruimtevaart. „Want die is niet goedkoop." „Ruimtevaart is van belang voor heel veel za ken", zei Kuipers. „Niet alleen voor de wetenschap, maar ook voor de internationale samen werking." Bewoners Leiden-Noord reageren gelaten op sloopplan door Nienke Ledegang leiden - De brief viel dinsdag bij ze op de deurmat: de portiekwoningen aan de Pieter Bothstraat in Leiden-Noord wor den binnen twee jaar gesloopt. Nieuwe huizen, een brede school, overdekt par keren, een winkelboulevard komen er voor in de plaats. Over enkele jaren ziet het er heel anders uit in wat nu nog een echt Leids volkswijkje is. De buurt blijft er rustig onder: „We laten het gewoon over ons heen komen", aldus Huub Meijgaarden, van nummer 26, schou derophalend. De bewoners van de huizen aan de Pie ter Bothstraat kijken uit op verpleeghuis Overrhijn. Enkele jaren geleden was op die plek nog een park. Maar zoals dat gaat: de palen gingen de grond in, nieuwbouw verrees. De Bothstraat werd verbreed en de huizen kregen een plant soentje voor de deur. In datzelfde plant soentje ligt nu een winkelwagen voor oud vuil. Het is er winderig, en uitge storven. Op het hoekje woont Meijgaarden met zijn vrouw Ank. De brief ligt nog op de salontafel in de woonkamer. „Lees maar", zegt mevrouw Meijgaarden. Wel nee, ze zijn niet van hun stuk gebracht. Het is de zoveelste keer dat de gemeente plannen heeft met hun huis. Eerder nog werd verteld dat op de plek waar ze al zestien jaar wonen, aanleunwoningen zouden verrijzen. „Van het verpleeghuis hier tegenover. Ons werd zelfs gevraagd of we daar zouden willen wonen. Nou, dat leek ons wel wat. Wij zijn ook al in de zeventig. Maar blijkbaar is die plan nenmakerij weer van de baan. Het kan me niet zoveel schelen wat er komt, ze zullen ons toch iets anders moeten aan bieden", aldus de heer Meijgaarden. „Mijn vrouw wil het liefst naar Katwijk, ze is dol op de zee. Mij maakt het niet zoveel uit. Als we maar een zelfde soort woning terug krijgen." (advertenties) nodig om volgend jaar als eerste Labour-voorman voor de derde keer tot premier te worden ge kozen. Het is tevens een gewaag de actie, want het risico dat de Britten de Europese Grondwet aftvijzen, is levensgroot En dat betekent het einde van Tefal Tony - de man wiens reputatie nergens onder lijkt te lijden. De aankondi ging van het referen dum betekent dat de onderhandelingen over de Europese grondwet nog moeizamer zullen verlopen dan ze nu al doen: Blair móet straks Immers resultaten kunnen laten zien. Andere landen houden dan ook hun hart vast Maar tegelij kertijd ligt hier een goede kans de gedrochtelijke grondwet - een stuk zonder inspiratie, mis sie én met een minimum aan parlementaire democratie en in vloed van de burgers - tot meer reële proporties terug te bren gen. Saillant detail: Het Verenigd Ko ninkrijk is zelf een van de weini ge landen zonder geschreven grondwet Het kan kennelijk. Peter de Vries Foto: Dick Hogewoning Al na drie dagen heeft Katwijker Niek Jan van Kesteren, direc teur van werkgeversorganisatie VNO/NCW, de ochtendeditie van het Leidsch Dagblad volle dig in zijn ochtendritueel geïn tegreerd. „Het vult een leemte, waarvan ik eerder het bestaan niet vermoedde." In de 'oude' tijd las Van Keste ren de landelijke ochtendkran ten op kantoor in Den Haag. Thuis beperkte het ontbijt zich tot een kopje thee, een boter ham en het nieuws op de radio. „Nu is daar het Leidsch Dag blad dus bijgekomen. Ik moet zeggen, die formule bevalt me goed. Het is geinig om 's och tends bij mijn ontbijt mijn krant te lezen." De voorzitter van voetbalver eniging KRV, die deze zomer met MVKV fuseert tot FC Rijn vogels, begint altijd met de lo kale sport. „In deze tijd is het leuk om de transfernieuwtjes van de amateur-voetballers te lezen en om te zien of het kam pioenschap van Quick Boys al een feit is. En dat van KRV na tuurlijk. Dan is er nog MVKV, dat ook midden in een promo- tiestrijd zit." Na de sport volgt de maat schappelijk actieve Katwijker het regionale nieuws. „En tot slot kijk ik wat het landelijke en het wereldnieuws is. Als ik het zo bekijk, verwacht ik dat ik meer aan de krant heb dan vroeger. Dat doet me deugd, aangezien ik als voormalig me dewerker een sterke band voel met het Leidsch Dagblad." vj intratuin HET GROENE WARENHUIS De 10 populairste én goedkoopste zomerbloeiers Zie onze advertentie verderop in deze krant. Nieuwe openingstijden afdeling Lezersservice Vanwege het in de ochtend verschijnen van uw krant, zijn de openingstijden van de afdeling Lezersservice aangepast. Op werkdagen kunt u ons bereiken van 07.30 uur tot 17.00 uur, op zaterdag van 08.00 uur tot 13.00 uur. Het gratis telefoonnummer is 0800 - 1711 (voor mobiele bellers: 072 - 5196800) Krant niet ontvangen? Op werkdagen Als u de krant niet ontvangen hebt en u belt voor 10.00 uur, dan wordt de krant nabezorgd tussen 11.00 en 13.00 uur. Belt u tussen 10.00 en 16.00 uur, dan ontvangt u de krant tussen 16.00 en 18.00 uur. Als u na 16 uur belt, krijgt u de krant in de loop van de volgende ochtend. Op zaterdag Als u op zaterdag de krant niet bezorgd heeft gekregen en u belt ons tussen 08.00 en 12.00 uur, dan wordt de krant tus sen 12.00 en 14.00 uur nabezorgd. Als u na 12.00 uur belt, ontvangt u de krant in de loop van maandagochtend. Jurist Huib Drion overleden leiden - Jurist Huib Drion is dinsdagavond op 86-jarige leef tijd in zijn woonplaats Leiden overleden, meldde de Wereld omroep gisteren. De jurist Drion was onder andere hoog leraar en rechter bij de Hoge Raad. Van 1981 tot 1984 was hij vice-president van dit hoogste rechtscollege van Nederland. De meeste bekendheid verwierf Drion echter met zijn zoge noemde 'Pil van Drion', een krachtig pleidooi voor vrijwilli ge euthanasie. Pagina Gesprek van de Dag 'Meer militairen VS naar Irak' Washington - De Amerikaanse strijdkrachten moeten mogelijk meer manschappen en zwaar materieel naar Irak sturen om het 'ernstige' geweld van de op standelingen te bestrijden. Dat zei de hoogste Amerikaanse mi litair, generaal Richard Myers, gisteren. Volgens Myers is „de toestand bijzonder ernstig". In het tot nu toe relatief rustige Basra in Zuid-Irak vielen giste ren zeker 68 doden bij aansla gen met autobommen. Ook kwam een Irakees om bij een checkpoint van Nederlandse militairen op de doorgaande weg van Basra naar Bagdad. Pagina Buitenland Balkenende: „We zijn erg trots op je. Je bent een Hollandse held, een ontdekkingsreiziger. We wensen je veel succes en kom alsjeblief over negen da gen veilig terug." Ondertussen heeft Meijgaarden wat fo to's gepakt van de Bothstraat in vroeger tijden. „Kijk, al die jaren keken we uit op dit parkje. Wat dat betreft zijn we er wel op achteruit gegaan. Hoewel, van die oude mensen hebben we geen last hoor. En er zijn natuurlijk ergere dingen in de wereld." Niet alleen de huizen aan de Bothstraat, ook het blok aan de J.P. Coenhof en twee woningen aan de Willem de Zwij gerlaan worden gesloopt. Pagina Ri: Iets nieuws is altijd goed Televisiepionier De Vries dood Amsterdam - Televisiepionier Erik de Vries is dinsdag op 91- jarige leeftijd overleden in zijn geboortestad Amsterdam. De Vries wordt gezien als de 'vader van de Nederlandse televisie'. Al in de jaren dertig was hij be zig met het medium. In de ja ren vijftig leidde hij de eerste generatie televisiemakers op. Hij regisseerde legendarische programma's als Pension Hom meles en Mies en scène. Pagina Media J a, ik ontvang graag 4 wekefl lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dagl M/V J Plaats^ Ttelefoon: I Geboortedatum: I e-mail: t Leid: v. Afdeling lezersser nummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook. 08O0-1711 (gratis) of surf naar www leidachdagblad.nl (Deze aan bieding is geldig tot 31 december 20O4) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het oolofcn van de krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad i 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15