krachtmeting met buren REGIO Vier jaar dienstplicht bij de brandweer Schoof wil .eiderdorpse muziekschool uitgeschakeld |y| thahcl/^SK: Herindeling van Teylingen weer stap dichterbij BANKEN rvallers epakt R3 te paal van enburgschool in Irispark t de ruimte kamerleden derdorp Tentoonstelling 'Dienders en Spuitgasten' in Voorschotens Ambachts- en Baljuwhuis Nü in de winkel! 188 pagina's Droomhuis 10 beauty's van Grote plannen Alphense burgemeester Sassenheim blaast samenwerking af woensdag 21 april 2004 orp - Op de Persant ireg in Leiderdorp zijn geleden - naar de po- bekend heeft gemaakt - ngens opgepakt die van iren het tankstation te n. De jongens (15 en 18 »pen tegen de lamp bij mfietscontrole. De ier bleek te zijn gestolen er de buddysit werd een pistool gevonden. Op tiebureau bleek dat een wee verdachten een vuurwapen bij zich had bivakmuts. De jongens en dat ze een gewapen- val wilden plegen. De e is gisteren voorgeleid tie, de oudste wordt ze week voorgeleid. hoten - Wethouder Hor- at vanmiddag om half eerste paai van de Star- jschool in de wijk Star- r II in Voorschoten. De Brede School en een agverblijf in de wijk lurg gaan onderdeel in van een appartemen- plex. In het complex ko- coopappartementen. rale Stichting Kinder- Voorschoten maakt ge- n de benedenverdie- samenwerking met de chool wordt een peuter- d opgezet en een plan itenschoolse opvang ge- oor zestig kinderen. est - De molen in het in Oegstgeest wordt tbouwd, zoals de buurt- rs even dachten. In het lestemmingsplan voor Oudenhof/ Clincken- as per abuis niet opge lat de zogenoemde iotoop' van nieuwe be- gevrijwaard moest )it in tegenspraak met aken tussen de provin- nwonenden. Voorzitter an de klankbordgorep Dort: „De molen is Dor de flatbewoners waarde." Wethouder heeft de bezorgde mo- bbers gerustgesteld: ben de tekst aange- staat er dat het plan in ld van de molenbio- n nieuwe veranderin- ;elijk maakt." rp - Edith Schippers ne örgü, leden van de ctie in de Tweede Ka- aanwezig bij het poli van de Leiderdorpse 26 april. Ze spreken ondheidszorg en jeugd- iteit. Het politiek café ats in Sociëteit Oud- rp aan de Hoofdstraat gint om 20.30 uur. door Ine van den Boer voorschoten - Twee emmertjes water halen, twee emmertjes pompen. Zo ging dat vroeger als er brand bestreden moest wor den. „De brandweer was niet snel ter plaatse en de brand weerlieden konden niet meer doen dan de belendende perce len nat houden", zegt de Voor- schotense amateur-historicus Jan Sloof. Hij heeft onder de titel 'Dien ders en Spuitgasten' op één van de zolders in het Ambachts- en Baljuwhuis een deeltentoon- stelling ingericht. Op de tweede zolder vertelt een grote collectie historisch materiaal - bijna ge heel afkomstig van één particu liere verzamelaar - de geschie denis van de politie. Met de tentoonstelling 'dienders en spuitgasten' wil het Historisch Museum Voorschoten een beeld geven van de veiligheid vroeger. Op 17 juni 1967 hoorden de Voorschotense spuitgasten op de terugweg van een brand weerwedstrijd in Leimuiden, dat restaurant Allemansgeest in brand stond. Het vuur werd ge blust door de brandweer van Leiden, die door omwonenden was gealarmeerd. Een blamage voor de Voorschotense brand weer. Er waren meer onfortuin lijkheden. Zo brandde het bui ten Klein Stadwijk in 1911 af. De waterleiding in Voorschoten was al aangelegd, maar omdat er nog geen druk op stond, moest het bluswerk nog op de oude manier worden uitge voerd en dat kwam Klein Stad wijk duur te staan. Het zijn slechts enkele anekdo ten die amateur-historicus Jan Sloof weet te vertellen over de brandweer van Voorschoten. „Inwoners van Voorschoten hadden vroeger dienstplicht bij de brandweer", zegt hij. „De dorpelingen werden bij toer beurt aangewezen om geduren de vier jaar dienst te doen bij de brandweer. De spullen die ze daarvoor nodig hadden, zoals emmers en brandvorken, be waarden ze thuis, maar ze mochten ze niet privé gebrui ken." Vanaf 1804 werden de brandweergereedschappen centraal opgeslagen. Onder an dere bij de openbare lagere school aan de Rijndijk en in het brandspuitenhuisje op de be graafplaats van de Dorpskerk. Dikke leren emmers getuigen van de manier waarop vroeger brand werd geblust: het aan el kaar doorgeven van emmertjes water. Later kwam er een pers- Spuit 34' op de Roucooplaan in Voorschoten omstreeks 1955. Archieffoto spuit: een kar met koperen bak waarin men emmertjes water moest gooien. Pompers aan de spuit zorgden voor waterdruk. De brandweerdienstplicht duurde tot 1928 toen Voorscho ten een vrijwilligerskorps kreeg. Aanwezigheid van manschap pen werd gecontroleerd door middel van penningen.Aan de brandspuit zat een busje waar in iedereen zijn penning diende te deponeren. Na afloop con troleerde de burgemeester de penningen", zegt Sloof. Zijn interesse in de brandweer werd gewekt, toen hij in het ar chief van het Hoogheemraad schap Rijnland een oude kran tenpagina vond. De paginagro te advertentie van metaalwa- renfabriek A.H. van Bergen ver meldt dat Voorschoten in 1883 twee brandspuiten had afgeno men. „In 1883 had Voorschoten vijf spuiten", weet Sloof. „De Gele (Rijndijk), Blauwe (cen trum), Witte (buiten centrum), Groene (kasteel Duivenvoorde) en Zwarte Spuit (Zilverfabriek). In 1921 werd een losse motor brandspuit aangeschaft. Die werd met paard en wagen ver voerd. Ze waren dus niet snel ter plaatse en konden niet veel anders doen dan de belenden de percelen nat houden." De aanleg van de waterleiding in 1911 bracht daarin verbete ring. Op verschillende plaatsen werden brandkranen geïnstal leerd. In februari 1911 werd de brandkraan bij de Dorpskerk beproefd en 'een krachtige wa terstraal reikte tot aan den wij- ACHTERGROND (muziekschool Rijnak- .eiderdorp stevent re- af op een fusie met de hooi in Leiden. Tenmin- ethouder MacGillavry ipdracht kan voldoen, e ton en een waslijst vaarden moet hij de idelingen in met de di- an de Leidse muziek- in 'mission impossible', Aarian Jaspers Fayer, van de ondernemings- de Leiderdorpse mu il. „Voor 200.000 euro - ninderals het aan de n ligt - kun je voor mijn en hoogstaand mu- wijs verwachten." louder MacGillavry de leen moet trekken, ligt aan het maandag genomen raadsbesluit. Het voorgestelde beleid van de commissie om op twee sporen te gaan zitten (fusie of privati sering) bleek niet haalbaar. De collegepartijen PvdA, CDA en Groenlinks zagen tijdens de raadsvergadering ineens niets meer in het plan van de onder nemingsraad om tot een zelf standige muziekschool te ko men. Zeker niet als daar ook nog eens voor 15.000 euro een onafhankelijk onderzoeksbu reau naar moest gaan kijken. De WD, BBL en D'66 hielden zich wel aan de gezamenlijke afspraak, die nota bene op initi atiefvan PvdA-raadslid McDa- niel op 19 april in de speciale commissievergadering tot stand was gekomen, en stem den dus voor. Voor het resultaat maakt dat echter niets uit. Met het tegen stemmen van de collegepartijen weet de wethouder nu in elk geval heel duidelijk wat hem te Alkemade houdt deur op een kier e, de - Het besluit van de irpse raad Om aan te ip een fusie van mu- doI Rijnakkoord met muziekschool zou eens gevolgen kun- aen voor het muziek- js in de gemeente Al- Alkemade is van uit Rijnakkoord te en zeljf het muziek- ijs in de gemeente te janiseren. Maarwan- n de fusie een mooie 31 worden gemaakt muziekonderwijs in 1 ie, dan is de gemeen- ereid om bij de mu ziekschool te blijven. „Als Lei den en Leiderdorp gaan fuse ren, dan willen we serieus meepraten", vertelt burge meester Meerburg. „Wanneer de andere gemeenten heel graag hebben dat wij bij de muziekschool blijven, dan ko men ze misschien wel met een mooi bod. Maar ik besef dat we nogal wat vragen: aan de ene kant willen we dat een groter deel van het muziekon derwijs in de eigen gemeente wordt gegeven, en aan de an dere kant willen we dat de ge meentelijke bijdrage omlaag doen staat. Zo snel mogelijk een fusie bewerkstelligen met de Leidse muziekschool, zodat de raad op 28 juni daarover nog sneller een besluit kan nemen. En zoals het er nu uitziet gaat dat zeker lukken, want de wet houder heeft zich tot op de dag van vandaag niet openlijk ge distantieerd van de uitgangs punten van de collegepartijen. Dit betekent dat voor twee ton kwalitatief goed muziekonder wijs kan worden geleverd. En dat de eisen van de Leiderdorp se raadsleden: geen ontslagen muziekleerkrachten, geen ver mindering van het aantal les uren, hetzelfde aantal leerlin gen en lesgeld naar draagkracht volledig in zijn gedachten pas sen. Iets wat Jaspers Fay absoluut geen haalbare zaak acht. Daar om heeft de ondernemingsraad van de muziekschool vorige week in een brief aan burge meester en wethouders al laten weten dat zij voor 150.000 euro - het bedrag dat de raadsleden voor de privatisering van de muziekschool in gedachten hadden - niets kan aanbieden. „Concreet betekent dit dat een bijdrage van 250.000 euro nodig is om onze school zelfstandig te laten voortbestaan." Wat 'koopt' de gemeente Leider dorp hiervoor? Jaspers Fay: „Een prestatieovereenkomst waarin is aangegeven welke vormen van muziekonderwijs en welke instrumenten worden onderwezen. Onderdeel van de overeenkomst kan ook zijn het geven van muziekonderwijs aan basisscholen. En het be houd van een culturele instel ling voor en binnen de gemeen te die samen met andere instel lingen in de gemeente culturele activiteiten organiseert." zerplaat van den toren'. „Je kon vroeger in Voorschoten altijd zien wanneer er brand had ge woed", zegt de amateur-histo ricus. „De brandslangen hingen daarna vanaf de toren van de Dorpskerk naar beneden om te drogen." 'Dienders en spuitgasten' is tot 4 mei te zien in het Ambachts- en Baljuwhuis aan Voorstraat 12 in Voorschoten. Open op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. (advertentie) SFEER. STIJL INSPIRATIE Wethouder MacGillavry. Archieffoto: Hielco Kuipers Het laatste woord over het al tien jaar durende slepende fi nanciële conflict is nog steeds niet gesproken. De muziek school is door de raad uitge schakeld. Het is nu weer de Saskia Stoelinga beurt aan wethouder MacGilla vry om te tonen waartoe hij in staat is. op zonnig Cura9ao De metamorfose van een Brussels buitenhuis KLEURRIJK MARRAKECH (mét reisaanbieding!) Vlaamse villa met 40.000 m2 tuin! Meubels en accessoires voortuin en terras njDSCHRIFT OVER INTERNATIONAAL WONEN door Nancy Ubert alphen aan den run - Burge meester Schoof van Alphen aan den Rijn wil dat zijn gemeente samen met Leiden en Gouda een krachtmeting ondergaat. De drie gemeenten moeten uniform worden getoetst op hun sterke en zwakke kanten. „Dan weten we waarin we elkaar versterken, waarin we tekortschieten en op wat voor manier we meer in vloed kunnen uitoefenen op rijksbeleid." De krachtmeting is volgens Schoof een mooie op stap naar het veel grotere plan dat hij koestert: een streekbe- raad voor heel Hollands-Midden. De hulpdiensten werken al sa men in groot regioverband. Volgens Schoof wordt het tijd dat de gemeentelijke organisa ties in Hollands-Midden dat ook gaan doen. Voor elk project waarbij meerdere gemeenten betrokken zijn, moet telkens een aparte commissie worden ingesteld. „Dat kost tijd, ener gie en geld." Schoof is van me ning dat er in de toekomst ef fectiever samengewerkt moet worden. „De Rijn Gouwe Lijn, de Oude Rijnzone; dat zijn toch ontwikkelingen die een groot draagvlak nodig hebben." Als het aan Schoof ligt fuseert het Rijnstreekberaad met de Leidse regio en de regio Mid den-Holland tot het streekbe- raad Hollands-Midden. Zo zijn de problemen, die de grote en kleine gemeenten in de streek overstijgen, het best te overwin nen. „Als je als bestuurders wat wilt voorstellen, zul je moeten zorgen dat je een gezag van ze kere omvang neerzet." Een ste vig regiobestuur heeft ook het voordeel dat gemeenten veel meer van elkanders expertise kunnen profiteren, veronder stelt Schoof. „Neem nu de mi lieudiensten. Ik durf toe te ge ven dat de samenwerking in de Rijnstreek op dat gebied nou niet ijzersterk is. Ik heb het idee dat dit bij onze buren wel het geval is." „Voor burgers is het misschien een abstract verhaal", gaat hij verder. „Maar regionaal denken is steeds belangrijker. Er wordt zoveel op het bordje van ge meenten geschoven." Schoof pleit ervoor dat de leden van het streekberaad een 'man daat' krijgen zodat zij namens hun gemeente slagvaardig kun nen optreden. Wie het streek beraad Hollands-Midden moet controleren en op wat voor ma nier dat dan gebeurt, is nog de vraag. „Dan kom je toch bij de gemeenteraden terecht. Ik geef toe dat dit probleem nog een handicap is, maar het is nog een veel grotere beperking als je niet gaat samenwerken." Schoofs visie op de toekomst van de regio - die wordt ge deeld door de wethouders van het Alphens college - heeft te maken met de besluiten die Ge deputeerde Staten begin vorige maand hebben genomen over de bestuurlijke organisatie van de Rijnstreek. Schoof was rond uit teleurgesteld dat de provin cie niet heeft aangestuurd op vier forse clustergemeenten in de Rijnstreek. „Het had wel een onsje meer gemogen. Zeg nu zelf: hoeveel invloed kun je als klein grut nu helemaal uitoefe nen." Het heeft weinig zin om te blij ven hameren op het belang van 'sterke gemeenten in een sterke Rijnstreekregio' zolang de pro vincie of het rijk die ambitie niet koestert, beseft de Alphen se burgemeester. Vandaar dat hij zijn energie gaat gebruiken om aan te sturen op een fusie van de drie samenwerkingsver banden. Een bestuurskracht- meting van de drie subregio's - met Leiden, Alphen en Gouda als belangrijkste gemeenten - is een mooi begin, suggereert Schoof. „Dat onderzoek zal ons een spiegel voor houden." door Sjaak Smakman sassenheim - Sassenheim ziet niets in verdere pogingen om een zogeheten niet-vrijblijven- de samenwerking met de buur gemeenten Voorhout en War mond tot stand te brengen als alternatief voor een fusie. De besprekingen van de afgelopen maanden hebben daarvoor te weinig opgeleverd. Bovendien is samenwerking alleen moge lijk als iedereen meedoet en de Warmondse raad zal vrijwel ze ker voor fusie kiezen. „En dat is een relevant politiek feit", aldus CDA-fractievoorzitter Den Hol lander gisteravond. Herindeling is daarmee een stap dichterbij gekomen. Eerder gisteren hadden de col leges van de drie gemeenten een gesprek met Gedeputeerde Staten. Volgens burgemeester Waal leverde dat verder geen nieuwe gezichtspunten op. GS willen volgende week de knoop doorhakken, waarna Provincia le Staten in mei zijn oordeel moet uitspreken. GS zullen vrij wel zeker besluiten tot herinde ling nu de samenwerking niet van de grond komt. Vorige maand lieten GS al weten dat samenwerking alleen een alter natief is voor fusie als dat 'een oplossend vermogen heeft dat gelijk is aan dat van een herin deling'. Het Voorhoutse college liet gis termiddag weten dat het loyaal en collegiaal zal meewerken aan de voorbereidingen voor de fusie als Provinciale Staten be sluiten tot een herindeling. Overigens zal Voorhout ook dan blijven lobbyen bij de Tweede en Eerste Kamer voor zelfstandigheid. De gisteren in Sassenheim aanwezige Voor houtse WD-fractievoorzitter Van de Fliert was laaiend over die toezegging, die volgens haar geheel in strijd is met de afspra ken. Donderdag praat Voor hout, evenals Warmond, over de herindeling en Van de Fliert is van plan om het college daar flink de oren te wassen. De Sassenheimse raad boog zich gisteren als eerste van de drie over het resultaat van een werkgroep van fractievoorzit ters uit de drie gemeenten die moest proberen de niet-vrijblij- vende samenwerking van de grond te tillen. De werkgroep kwam uit op een model waarbij de drie ambtenarenapparaten worden samengevoegd en ver volgens worden gesplitst in af delingen waarvan elke gemeen te er een paar moet aansturen in overleg met de collega's in de andere gemeenten. Er blijven wel drie colleges en gemeente raden. De gemeenten blijven dan officieel zelfstandig. Op de WD na zagen de Sassen heimse partijen bij zo'n model vooral een overlegcircuit op zich af komen dat heel veel tijd en geld gaat kosten zonder dat het bestuurskracht oplevert. Maar de raad legde zich giste ren nog niet officieel neer bij herindeling. De PvdA steunde een motie van het CDA, waarin het standpunt vaiHanuari nog eens wordt herhaaü: een eerste keuze voor zelfstandigheid, met als tweede optie een herinde ling. WD en D66 stemden - om geheel uiteenlopende redenen - tegen. De WD wil wél verder op het pad van samenwerking, omdat dit volgens fractievoor zitter Van Dijk gewoon te wei nig tijd heeft gekregen. Van Steensel (D66) daarentegen koos direct voor fusie. „Sassen heim en Voorhout kunnen best nog een paar jaar zelfstandig verder. Maar we moeten ook kijken naar de mogelijkheden om ons in regionaal overleg te profileren. Dan vind ik het be ter om onze energie meteen in een fusie te stoppen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3