Pinpasbende actief in regi Duitse vredesactivist bezoekt Leiden LEIDEN REGIO Adviesbureau naar finale van L] WD wil de grootste worden Lijn 13/14 blijft n Lage Mors rijden Visser 't Hooft hou< veiling voor goed d< Doorligrisico in Diac klein Een nat nest Vooral Leidenaars de dupe ABN AMR0 O Onderscheiding voor oogexpert leiden/amsterdam - De Leidse oogheelkundige prof. dr. H. Völker-Dieben is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De Leidse autoriteit op hét gebied van hoornvliezen en hoornvliestransplantaties legt op 1 mei haar functie neer als hoofd van de afdeling oogheel kunde van het VU Medisch Centrum te Amsterdam. Dank zij haar inzet is er een hoorn- vliesbank opgericht voor het bewaren van hoornvliezen. Ze ontwikkelde daarvoor nieuwe methodes, die wereldwijd zijn overgenomen. Tenten voor Marokkanen leiden - In Leiden is een actie groep opgericht die geld inza melt voor mensen die na de aardbeving in het noorden van Marokko dakloos zijn gewor den. Het is de bedoeling deze mensen gezinstenten te leve ren, die bestendig zijn tegen re gen en zon. Dergelijke tenten kosten ongeveer driehonderd euro per stuk. De actiegroep koopt de tenten, slaat ze op en regelt het vervoer. De actie groep richt zich speciaal op de gemeente Al Hociema, waar veel in Leiden wonende Marok kanen oorspronkelijk vandaan komen. Er is een rekening ge opend voor bijdragen: 4508282. Het college van B en W heeft al een tent geschonken. leiden - De kans op doorlig- plekken is in het Leidse Diaco- nessenhuis relatief klein. Waar landelijk één op de vijf patiën ten last heeft van decubitus - wonden als gevolg van het langdurig in een bepaalde hou ding liggen - is dat in 'het Diac' slechts één op de zestien. Dat blijkt uit een landelijk onder zoek dat onlangs is uitgevoerd door de Universiteit van Maas tricht. Op 8 april hebben onderzoe kers van die universiteit in on geveer zestig Nederlandse zie kenhuizen alle op dat moment aanwezige patiënten onder zocht op doorligwonden. In het Diaconessenhuis had slechts 6,1 procent in meer of mindere mate last van een doorligplek. Volgens het ziekenhuis is dit goede resultaat het gevolg van jarenlange inspanningen. Zo hebben alle ziekenhuisbedden de laatste jaren nieuwe matras sen gekregen, is er flink geïn vesteerd in speciale luchtma trassen voor patiënten met een verhoogd risico op decubitus en krijgt het verplegend perso neel geregeld bijscholingscur sussen. Het Diaconessenhuis heeft ook in samenwerking met een grote thuiszorgorganisatie en een aantal verpleeg- en verzor gingshuizen in de regio een zo genaamd decubitusprotocol opgesteld. Hierin staat hoe doorligplekken voorkomen, herkend en indien nodig be handeld kunnen worden. woensdag 21 APRIL 20 leiden - Boven het water, maar toch niet droog. Een meerkoet koos in het water bij de Einsteinweg in Leiden een niet alledaagse plek uit om een nest te bouwen: op een waterfontein. Foto: Arie van Dijk Nieuwe voorzitter moet PvdA verslaan door Robbert Minkhorst leiden - De nieuwe voorzitter van de Leidse WD moet zijn partij de grootste van de stad maken. Nu is de PvdA de groot ste. In 1998 was het een nek- aan-nekrace tussen de twee. Sinds 2002 is het verschil één zetel. Voor het eerst mogen de leden hun Leidse voorman zelf kiezen. Er zijn twee kandidaten. De voorzitter stoomt de partij klaar voor de gemeenteraads verkiezingen van 2006. Hij scout en coacht de talenten in de afdeling en tuigt de campag ne op. Hij wordt geacht zich niet te bemoeien met de lokale politiek, blijkt uit het profiel. „De voorzitter moet zich na drukkelijk realiseren dat hij of zij zelf geen volksvertegenwoor diger is. Politiek gevoel en erva ring zijn essentieel, maar hij of zij moet daarbij wel voldoende afstand bewaren tot de directe gemeentepolitiek. De WD'ers kunnen op 26 mei hun nieuwe voorzitter aanwij zen. Daaraan voorafgaand is er een ledenraadpleging; degene die in die voorverkiezing de meeste stemmen haalt, kan het bestuur naar voren schuiven als voorkeurskandidaat. Er zijn twee kandidaten, beide uit het huidige bestuur: Peter van Gent en Robbert Dijkhuis. Van Gent is de webmaster, hij beheert de internetsite van de WD, en is hoofdredacteur van het partij blad, het Leids Liberaal Bulle tin. Dijkhuis is als bestuurslid verantwoordelijk voor de poli tiek-inhoudelijke discussie bin nen de partij. In het jongste nummer van het partijblad LLB stellen de twee zich voor. „Mijn doel is om op de avond van de uitslag met u de glazen te doen klinken op het behalen van de overwinning, om vervol gens een liberaal college samen te kunnen stellen onder leiding van de grootste partij" kondigt Dijkhuis aan, die verder de par tij wil vernieuwen en democra tiseren met een nadrukkelijker inbreng van de leden. Van Gent heeft als leus 'Op naar de 400 en 10'. Het laatste getal slaat op het aantal zetels dat de WD in 2006 moet halen; drie meer dan ze nu heeft. Het eerste getal is het gewenste aantal leden. door Rob Onderwater leiden/regio - Leiden en omge ving en de Bollenstreek worden geteisterd door pinpasfraude. Bij geldautomaten in Leiden, Al phen aan den Rijn, Katwijk en Noordwijk hebben criminelen de afgelopen twee maanden kopie- en gemaakt van pinpassen. Daarmee hebben ze vele tiendui zenden euro's opgenomen, on der meer in Spanje. Van de acht tien aangiftes werden er negen door Leidenaars gedaan. De politie wil niet zeggen waar de criminelen in Leiden actief waren, alleen dat het om meer dere plekken gaat. In Katwijk heeft de bende 'toegeslagen' bij de automaat op het Bosplein. De eigenaar van de automaat op het Bosplein in Katwijk, de Rabobank, wil niet reageren en verwijst naar Interpay. Die or ganisatie in Utrecht 'regelt' het pinpasverkeer in Nederland. Woordvoerder A. Vergoossen van Interpay bevestigt de frau de in Katwijk. Van de overige plekken in de regio is haar nog niets bekend, hoewel de gedu peerden aangifte hebben ge daan. „Maar die dossiers krij gen we binnenkort binnen." Politie en Interpay zeggen dat de bende werkt volgens een be proefde methode: het zogehe ten skimmen. Dat houdt in dat er van buitenaf een apparaatje wordt bevestigd dat kopieën kan maken van de magneet strip. Vervolgens hebben de cri minelen de pincode nodig. Die kunnen ze bemachtigen door 'simpelweg' over de schouder van de kaarthouder mee te kij ken, als hij of zij de code in voert. Maar dat kan ook op af stand gebeuren, aan de hand van een camera of telelens. Ook doen de criminelen zich voor als de behulpzame medemens en komen ze op die manier achter een pincode. De politie heeft inmiddels een team specialisten op deze zaak gezet. „Maar het is moeilijk om daders te achterhalen. Als er een aangifte binnenkomt, is de daad al veel eerder gepleegd", zegt politiewoordvoerster Y. Verboon. Zij raadt bankpashou ders dan ook aan extra alert te zijn bij het opnemen van geld bij de automaten. Inte dat de gedupeerde pa door hun banken worden gesteld. De laatste twee jaar h( pay te maken met eei aantal fraudegevallen, gedacht aan een teem, waarbij de ma| wordt vervangen door die niet is te kopiëren, form - waarin overheii en bedrijven als Interp hebben - buigt zich nieuwe systeem, nogal wat voeten in Iedereen moet nieuw hebben en de automa ten worden aangepa een dure operatie en je afwegen of die ren zegt Vergoossen van leiden - Michael Cusack van het adviesbureau 4Cast uit Leiden heeft zich gisteravond als vierde en laatste deelnemer geplaatst voor de finale van LEF - de wedstrijd voor startende onder nemers uit het gebied Rijnland. Hij werd gisteravond door een jury gekozen als winnaar van de laatste voorronde. Cusack heeft een adviesbureau op het gebied van verkeer en vervoer, dat vooral prognoses maakt voor overheidsinstellin gen. Volgens de jury stak 4Cast boven de twee andere deelne mers - administratiekantoor FAST en sandwichzaak Lebkov - uit doordat het bedrijf wat langer bezig is en daardoor prognoses kon halen en zelfs heeft overtroffen. Dat geldt bij voorbeeld voor de omzet, het aantal opdrachten, en de groei van vier werknemers in 2001 naar zeven nu. Volgens de jury vielen de drie deelnemers aan de laatste voor ronde niet op door hun ver nieuwende ideeën. De eigenaar van Lebkov, de lunchzaak ach ter station Leiden Centraal, heeft wel moed getoond door een niet goed lopende zaak over te nemen, maar 'de formu le is niet echt bijzonder'. Dat geldt ook voor het Leidse admi nistratiekantoor FAST. „Je zou verwachten dat een startend Adviesbureau 4Cast uit Leiden plaatste zich als vierde en laatste deelnemer voor de finale. Foto: Mark Lamers administratiekantoor zich hele maal richt op iets nieuws als in- ternetboekhouden, maar zij zit ten juist helemaal op het tradi tionele traject." De finale van de ondernemers wedstrijd is op 22 juni. Met 4Cast strijden dan de digitale huisartsenpraktijk Treinreiswinkel en 1 verblijf Pimmetje om prijs. (advertentie) Kamsteei Arenthals Grant Thornton s en adviseurs Kamsteeg AUTO LEASE Leidsch SÊb Dagblad luba (gdeCLEB l Leiden VOl Onder het motto 'globaal den ken, lokaal handelen' deed de Duitser Reiner Rauch gisteren op de fiets Leiden aan. De vre desactivist probeerde burge meester Henri Lenferink ervan te overtuigen lid te worden van de organisatie Mayors for Peace (burgemeesters voor vre de). De voorzitter van Mayors for Peace is Todatoshi Akiba, de burgemeester van Hiroshi ma, dat in 1945 werd getroffen door een Amerikaanse atoom bom. Rauch ging vorig jaar met pen sioen, maar wil de rest van zijn leven niet thuis achter de gera niums slijten. Dus besloot hij op de fiets door Europa te trek ken om de mensheid ervan te overtuigen dat de wereld er zonder atoomwapens beter uitziet. Vorig jaar oktober ver trok hij en toerde door een groot deel van Duitsland om de mensen daar, en in het bijzon der de burgemeesters, van de gevaren van kernwapens te overtuigen. „Zeker nu met al lerlei terroristische dreigingen in combinatie met kernwapens De Blauwe Steen, die al 700 jaar In dë Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 staat de wereld er slecht voor", aldus de Duitse fietser. „Alle atoomwapens moeten gewoon de wereld uit." Via Someren, Breda, Zeist, Utrecht, Hilversum en Haar lem arriveerde Rauch gister ochtend onaangekondigd op het Stadhuisplein in Leiden. Daar kreeg hij Lenferink niet te spreken, want de burgemeester was in overleg met zijn wet houders en kon niet worden gestoord. En dus werden de honneurs door voorlichter Fons Delemarre waargeno men. Veel meer dan toezeggen dat hij de boodschap aan Len ferink zou overbrengen kon de voorlichter echter niet doen. En hij beloofde het antwoord van de eerste burger door te spelen aan Rauch. Wel kreeg de Duitser van de gemeente een souveniertje mee. Iets kleins, want het moest natuur lijk wel in de fietstas kunnen. Daarna vertrok Rauch weer» op weg naar burgemeester Deet- man in Den Haag. Via Rotter dam, Brabant en Zeeland gaat hij dan richting België, Frank rijk en Engeland. „Daar wil ik een tijdje blijven om de taal goed te leren, want waar kan dat beter dan in het land zelf?", aldus Rauch. De Duitser slaapt onderweg bij vredasactivisten die langs zijn route wonen. „Ik heb een lijst met adressen, bel die mensen op en een overnachting en maaltijd zijn zo geregeld. Na het ontbijt stap ik dan weer op de fiets." Hij heeft nog geen idee wan neer zijn Europese fietstocht tot een einde komt. „Dat weet ik niet, maar zolang de wereld nog vol is met atoomwapens blijf ik doorfietsen. Dus duurt mijn reis door Europa waar schijnlijk nog héél lang." Door een fout is gisteren bij de Blauwe Steen de verkeerde foto geplaatst. Onze excuses, Eric-ian Berendsen leiden - Een deel van buslijn 13/14 in Leiden blijft bestaan. De lijn gaat dagelijks pendelen tussen station Leiden Centraal en de Lage Mors. De veelbesproken maar dure en weinig passagiers vervoerende busdienst wordt sinds een jaar met opheffing bedreigd. Con- nexxion besloot eerder op voor dracht van consumentenorga nisatie RLOV om lijn 13/14 weg te bezuinigen in de nieuwe dienstregeling, die 6 juni ingaat. Ouderenorganisaties kwamen in opstand. De lijn, die van Groenoord naar Zuidwest en weer terug door Leiden rijdt, bedient vooral hun doelgroep; langs de route liggen verzor gingstehuizen en bijvoorbeeld het Diaconessenhuis. Connexxion heeft met het ver leggen van andere busroutes het verlies voor een deel kun nen compenseren. De bereik baarheid van de Lage Mors, en in het bijzonder die x gingstehuis Schoi bleef in de ogen vi meente Leiden or Wethouder Hessing v bedacht daarom nog sing: hij wilde een e) het weekeinde laten i gens het rondje Voi Lage Morsweg - Lt straat - Vierlinghlaan uslaan - Jan Luykenli derkring - Vondellaai nen gaan 32 en 35 hf den twee keer per uu en 19 uur. Voor de gemeentere echter niet genoeg. V werd duidelijk dat commissie economi keer van de wethoud dat hij de bus ook c weekse dagen door C rijden. Die eis word willigd. Voorlopig rijt en 35 vanaf 6 juni er val tot 1 januari 2005. leiden - Zo'n 200 leerlingen van het Visser 't Hooft Lyceum ma ken woensdag 28 april een kunstwerk voor een goed doel. Van de schilderijen, tekenin gen, etsen, beelden en gedich ten wordt een tentoonstelling ingericht. Vanaf 19.30 uur zijn de werken in de vestiging aan de Leidse Kagerstraat te bezich tigen en kunnen liefhebbers er op bieden. Behalve kunstwerke er ook andere kave Zoals een golf-clinic i in de klassieke auto 1 raar. De opbrengst gi stichting ABCD (A I Development), die i kleinschalige projei minderbedeelde steunt. s-rAirre» ■ClioniU'ti Reiner Rauch fietst door Europa voor een kernwapenvrije wereld. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2