Rechter pas aan bod na bemiddeling e trend Slachtoffers Amercentrale waren kansloos Kamer wil strengere regels voor schietclubs BINNENLAND2 School schaft examens af inateur itillen tt wil Spong Ivocaat slaat er dood imisdrijf noederband doden bij ding op Az i>eghuizen >p Ross Swingende Wouter Bos Anti-agressietraining vmbo sSSSBSesI i Waldkornbol duldt geen Malzkornbol naast zich Behandeling via beeldtelefoon tad - Gouverneur F. Irag van de Nederland- n heeft Pedro Atacho 1 tot informateur voor we Antilliaanse rege- cho is voorzitter van de ipartij PAR. Het kabi- 4ima Godett viel twee ileden. Volgens Goed- 2 vinden de Antillen ;n crisis: „De toename ngssmokkel heeft een tende uitwerking op lenleving." Atacho 10 mei klaar zijn. tad - De Antilliaanse Anthony Godett heeft rlandse strafpleiter G. •vraagd hem in hoger lij te staan voor het hof tie op Curasao. Godett, ïhet Frente Obrero Li- i (FOL) en broer van de werd eind vorig jaar eld tot een jaar celstraf falsheid in geschrifte, emen van smeergeld itwassen van gelden. cen - Een 72-jarige tVlaardingen is overle- ïaar verwondingen die igelopen bij een ruzie zoon, eind vorige Igens de politie liep woordenwisseling van ren haar man met hun zoon uit de hand. Bei- ieden liepen ernstige ngen op en moesten iekenhuis. Daar be- vrouw gisternacht. Zedenplegers hebben in jeugd een te hechte wde band met hun ehad. Hun vader was f mishandelde hen. e dat plegers van ze- ijven veelvuldig op n gepest. Dit conclu- isch psychologe Karo- ke na onderzoek van nquenten die in tbs- zitten. g - Op de snelweg A2 :h - Utrecht) ter hoog- afslag Culemborg zijn gen drie personenau- 8 elkaar gebotst. Daar- ee mensen om het le- nen. Twee anderen raargewond en drie epen lichte verwon- De politie denkt dat auto tegen een tweede e raakte een derde gekantelde auto rand. Passanten heb- lur geblust, maar toch ivee mensen om het fcHet is onredelijk dat en verzorgingshuizen secretaris Ross (volks- id) dit jaar geen nieu- cten met zorgverzeke- en sluiten. Dat stelt anisatie Arcares. Ross maatregel de uitga- middelen van de Al- fet Bijzondere Ziek- (AWBZ) binnen de uden. Gemeente gaf nabestaanden van verongelukte steigerbouwers te lang valse hoop den haac/gpd - Pogingen de vijf slachtoffers van het ongeluk in de Amercentrale op 28 sep tember vorig jaar te redden wa ren bij voorbaat kansloos. De alarmcentrale onderschatte in eerste instantie de ernst van de situatie - een ingestorte steiger in de ketel - waardoor de hulp verlening werd vertraagd. De gemeente Geertruidenberg heeft de nabestaanden te lang de hoop gegeven dat er slacht offers konden worden gered. Tot die conclusies komt het In stituut voor Veiligheids- en Cri sismanagement (COT) in een gisteren gepubliceerd rapport. Het COT laat zich niet uit over de oorzaak van de ramp; dat is een zaak van het openbaar mi nisterie. Het COT verwijt de ge meente Geertruidenberg dat ze nabestaanden te lang valse hoop heeft gegeven. Op het moment dat duidelijk was dat de vijf slachtoffers niet meer le vend uit de steiger konden ko men, is de gemeente daar niet duidelijk over geweest. Het COT heeft ook kritiek op het openbaar ministerie, omdat het beter had moeten overleg gen met de nabestaanden van de Turkse slachtoffers. Volgens de regels van hun geloof had den die binnen 24 uur moeten worden begraven, maar in dit geval was dat onmogelijk door dat eerst sectie moest worden verricht. Het COT vindt dat het OM daar veel zorgvuldiger mee had moeten omgaan. Op zondagnacht 28 september vorig jaar stortte in één van de ketels van de Amercentrale een steiger van 17 bij 17 meter en 65 meter hoogte in. Op dat mo ment waren er acht mensen in de ketel aanwezig, vier van Turkse komaf en vier Amerika nen. Een medewerker van de beveiliging belde direct na de instorting de regionale alarm centrale en sprak over 'instor ting van een vuurhaard gevolgd door insluiting van twaalf per sonen'. De centralist verwerkte die melding tot 'insluiting', een mededeling die ook wordt ge bruikt voor mensen die vastzit ten in liften. Bij de gealarmeer de hulpverleners ontstond daardoor in eerste instantie het beeld van een beperkt incident. Na aankomst van de eerste hulpverleners op de Amercen trale werd de ware omvang van het ongeval duidelijk. Daarna waren er zeer snel meer hulp verleners ter plekke. Volgens het COT zou ook een betere melding de slachtoffers niet meer hebben kunnen red den. Het spreekt in dit verband van het 'gouden uur': het eerste uur na het ongeval waarin het nog mogelijk was geweest men sen levend uit de ketel te halen. „Het duurde twee uur voordat het eerste gat in de ketel was geboord", licht hoofdonderzoe ker dr. Ira Helsloot toe. „Dus ook als de hulpverleners met een ter plekke waren geweest en direct waren gaan boren, was het een kansloze missie ge weest." Alleen de mensen in de ketel die konden roepen waar ze zich bevonden, konden door de hulpverleners worden bereikt. Tussen het lokaliseren van een slachtoffer en zijn bevrijding zat soms meer dan tien uur. Hel sloot: „Als je niet kon roepen: 'Hier ben ik', dan hield het op." Uit een eerder onderzoek van de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV) van het mi nisterie van binnenlandse za ken blijkt dat de slachtoffers geen telefoon of portofoon bij zich hadden. Als de werkne mers in het bezit van commu nicatieapparatuur waren ge weest, hadden ze wellicht snel ler kunnen worden gelokali seerd. Het IOOV concludeerde vorig jaar september echter dat er geen aanwijzingen zijn dat de redding had kunnen worden versneld als ze wél een portofoon of telefoon hadden gehad. Amsterdam - PvdA-leider Wouter Bos heeft zich in de rij geschaard van de vele bekende Nederlanders die ooit plaatjes draaiden in de Amsterdamse uitgaansgelegenheid Bitter zoet. Het optreden als DJ viel in de smaak. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/anp - De overheid moet veel scherpere regels stel len bij schietclubs. Een meer derheid van de Tweede Kamer wil hardere maatregelen na de moordpartij van vorige week in Tiel. Een lid van een schietver eniging schoot toen in een win kelcentrum drie mensen dood. Daar na pleegde hij zelfmoord. Volgens de Tweede Kamer kun nen leden van schietverengin- gen veel te gemakkelijk wapens en kogels mee naar huis ne men. Het Tweede-Kamerlid Eerdmans van de LPF zegt dat er inmiddels te veel moordpar tijen zijn aangericht door leden van schietverengingen. Vorig jaar vermoordde een ex-mari nier in Kerkrade, ook lid van een schietvereniging, vier leden van zijn voormalige schoonfa milie. Eerdmans krijgt steun van het CDA en de PvdA. Volgens de partijen moeten schietvereni gingen veel meer bevoegdhe den krijgen om het verleden van hun leden te onderzoeken. Voortaan zouden nieuwe leden een verklaring van goed gedrag moeten kunnen laten zien voordat ze worden toegelaten. Als ze eenmaal lid zijn, moeten ze hun wapens, volgens Eerd mans, op de schietclub laten. „Ze kunnen die gewoon in een kluis stoppen." Daarbij willen de fracties dat schietverenigin gen bijhouden hoeveel kogels de leden hebben verbruikt. Nu zijn daar geen regels voor. Volgens bondsdirecteur S. Duisterhof van de Koninklijke Nederlandse Schutters Associa tie (KNSA) zijn de voorstellen 'stigmatiserend'. „Het is veel te kort door de bocht dat Eerd mans denkt dat door strengere regels bij schietverenigingen het moorden voorbij is. Elke week vinden er moorden plaats en die gebeuren meestal met il legale wapens." De moorden in Tiel en Kerkrade waren volgens Duisterhof het werk van men sen die 'brandschoon' waren. (advertentie) Kind leert op eigen niveau, niet op vmbo of havo rotterdam/gpd - Het Rotter damse scholenbestuur CVO wil af van schooldagen die bestaan uit reeksen klassikale lessen, van jaargroepen en het eind examen. Zelfs de indeling in vmbo, havo en vwo gaat op de schop. In augustus 2005 start in de eerste klassen van het Me- lanchton Henegouwen een ge heel nieuwe werkwijze, die daarna geleidelijk op alle CVO- scholen zal worden ingevoerd. Leren wordt maatwerk: leerlin gen volgen alle vakken in hun eigen tempo en op een eigen niveau, dat per vak kan ver schillen. De vakken worden in gedeeld in grotere leergebie den, die in samenhang worden gedoceerd. Naast klassikale in structie wordt er veel zelfstan dig en in niveau-groepen ge werkt. De lessen vinden plaats in mo dules van telkens twaalf weken. Zo worden kinderen onderge dompeld in de stof en blijft bij voorbeeld een taal beter han gen. Maatschappelijke stages maken deel uit van het pro gramma. Het vmbo wordt an ders ingevuld. Met als motto: minder theorie en meer prak tijk. Er komen stages vóór het moment van de beroepskeuze, om een eind te maken aan de vele spijtoptanten. „Het huidige onderwijsconcept is niet geschikt voor de toe komst. Er is een forse vemieu- nieuwegein/anp - Een flink aantal leerkrachten in het vmbo krijgt een speciale opleiding om agressie en geweld op scholen te voorkomen en te bestrijden. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van sociale zaken gisteren aangekondigd op een onderwijscongres. De opleiding van de agressie- coaches maakt deel uit van nieuwe plannen van werkne mers en werkgevers in het on derwijs en het ministerie om het ziekteverzuim en de ar beidsongeschiktheid in het on derwijs verder terug te dringen. De afgelopen jaren is er al veel bereikt, maar het ziekteverzuim in het onderwijs ligt nog steeds boven het landelijke gemiddel de van 4,8 procent. Agressie en geweld op school zijn steeds vaker oorzaak van verzuim. Het voorkomen en bestrijden van dit 'nieuwe element' krijgt daarom extra aandacht. Per 1 juli wil staatssecretaris Rutte definitieve afspraken rond heb ben over het aantal trainers. wing nodig," zegt bestuursma- nager W. Littooij van het chris telijke scholenbestuur CVO. Morgen biedt hij, samen met veertien andere bestuurders en onderwijsdeskundigen uit an dere regio's, een manifest aan aan minister Van der Hoeven. Hierin schetst de groep, die zichzelf 'Netwerk nieuw onder wijs' heeft gedoopt, hoe het on derwijs jongeren weer moet gaan boeien en moet klaarsto men voor de moderne maat schappij. De CVO-plannen vor men hiervan een Rotterdamse versie. Met de nieuwe onder wijsvorm hoopt het CVO ver schillende problemen aan te pakken. Ook achterstandsleer lingen zullen meer plezier in het leren krijgen, verzekert rec tor J. Kweekei van de Melanch- ton-scholengroep van CVO. „We gaan die kinderen weer binden en boeien, meer uit hen halen. Als je ze uitdaagt, blijken ze ineens veel te kunnen. In het huidige systeem drukken we niet op het juiste knopje." CVO schat dat voor de onder wijsvernieuwing de komende vier jaren 1,5 miljoen euro extra nodig is. Dat geld moet deels uit het bedrijfsleven komen. Volgens Littooij gaat dat lukken. „Bedrijven hebben er baat bij dat hier veel goed opgeleide mensen komen." Hij verzekert dat de vernieuwing wordt door gezet. «aov woensdag 21 april 2004 De Amercentrale, met links de koeltoren waarin het ongeluk zich voordeed. Archieffoto: GPD/Johan van Gurp Donner wil af van bulk civiele zaken den haag/gpd - Burgers die con flicten hebben, moeten eerst proberen via bemiddeling uit het probleem te komen en mogen pas als dat niet lukt naar de rechter. Dat schrijft minister Donner (justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. Donner wil zo de rechtbanken ontlasten. Bemiddeling kan lange rechts procedures voorkomen. De be middeling - ook wel mediation genoemd - kan bijvoorbeeld worden toegepast bij burenru zies, ontslagzaken en scheidin gen. Strafzaken vallen niet on der de nieuwe aanpak. De mi nister meent daarbij dat een oplossing via bemiddeling de partijen meer tevreden stelt dan een vonnis. Bij bemiddeling is het immers de bedoeling dat de partijen in samenspraak met een bemiddelaar hun conflict oplossen. Bovendien is het goedkoper: zaken kunnen zon der advocaten worden opge lost. Als er toch geen bevredi gende oplossing uitkomt, kun nen de partijen altijd nog naar de rechter stappen. Om de drempel naar bemiddeling te verlagen, betalen de raden voor rechtsbijstand 200 euro per be middeling. Mensen met een laag inkomen kunnen verdere financiële tegemoetkoming krij gen. Donner overweegt de bemidde- Opleiding voor mediators De Nederlandse Mediators- vereniging (NMV) wil dat er Q binnen vier jaar een officiële opleiding op minimaal hbo- p niveau komt voor mediators, onafhankelijke bemiddelaars b die conflicten proberen op te o lossen. Volgens vice-voorzit- d ter W. Bonga van de NMV is zo'n opleiding nodig: Ieder een kan zich nu mediator noemen. „Maar het gaat om een puur vak", aldus Bonga. Potentiële bemiddelaars zouden via een opleiding de juiste juridische kennis moe ten verwerven en vakken als psychologie, sociologie en economie kunnen volgen. ling op een aantal terreinen, verplicht te stellen als fase voorf een gang naar de rechter. Hij wil volgend jaar een voorlich-, tingscampagne beginnen om mensen erop te wijzen dat bij een conflict ook een bemidde laar kan worden ingeschakeld. Rechtbanken en instanties voor rechtsbijstand dienen mensét»"- door te wijzen naar bemidde laars. Partijen kunnen zelf kie zen wie ze als bemiddelaar wil len hebben. door Kees van der Linden haarlem - Oproer in broodjes- land. Het Waldkornbolletje dreigt uit de markt te worden gedrukt door concurrenten, die zowel in naam als uiterlijk gelij kenis vertonen. De geestelijk vader van de Waldkornbol, voe dingsconcern CSM, eiste giste ren voor de Haarlemse rechter, dat concurrent Baguette de France stopt met de verkoop van het Malzkombolletje en het Kombolletje. Sinds de introductie in 1989, is het Waldkornbolletje bezig met een gestage opmars in de Bene lux. Dankzij honderden benzi nestations, broodjeszaken en cafetaria groeide de productie van duizend naar inmiddels zesduizend ton per jaar. Kapers op de kust werd door CSM via de rechter met succes een halt toegeroepen: maltkorn, malt- corn, waldbrood en moutkorn moesten kort na hun introduc tie het veld ruimen. En nu moet Baguette de France er aan geloven. Volgens CSM zou deze producent van voor gebakken brood proberen wat van haar succes af te snoepen door ook een broodje met Duits-klinkende naam op de markt te brengen. Daarmee zou inbreuk zijn gemaakt op het merkrecht van CSM, aldus ad vocaat Mutsaerts. „De associa-- tie van Kornbol en Malzkorn met Waldkorn is duidelijk. Malz is Duits voor mout, terwijl wij*7 uit onderzoek weten dat in een Malzkornbroodje nauwelijks mout zit. Ook in prijs zijn de broodjes concurrerend. Voor Waldkorn betaalt de consu ment 50 cent, voor Malzkorn 47 cent." Mutsaers hield de rechter., soortgelijke kwesties uit het verleden voor, waarbij de rech ter besloot dat er sprake was van oneerlijke concurrentie. De gedaagde partij is zich van geen kwaad bewust en snapt niet waarom CSM de zaak plot seling zo hoog opspeelt: „Wij1 vqeren de bedoelde broodjes al acht jaar." Als verklaring voor de naam Malzkornbroodje, wees Baguette de France op de Duitse toeleverancier van het^ product, dat bij de oosterburen bekend is als Malzkornbrötchen 'Kombolletje' zou simpelweg' een productbeschrijving zijn: „Voor het woord korn en de bolvorm van een broodje kan CSM toch onmogeïjk het al leenrecht opeisen", aldus de raadslieden van Baguette dé France. utrecht/gpd - De afdelingen nucleaire geneeskunde van het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein en Rijnstate Zie kenhuis in Arnhem zijn sinds deze week met elkaar verbon den door een beeldtelefoon. Artsen kunnen zo direct met el kaar over kankerbehandelingen overleggen en patiënten vlugger behandelen. Daarmee zijn de ziekenhuizen een van de eer sten in Nederland. „Via de web cam hebben specialisten nu al wereldwijd contact met elkaar", zegt nucleair geneeskundig specialist Fred Verzijlbergen uit Nieuwegein. „Maar dat is niet te vergelijken met de beeldtele foon die permanent open staaf en waarmee je onmiddellijk met elkaar kunt overleggen. Vooral niet omdat de beelden goed duidelijk zijn." Appel notentaart 0 18 cm

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15