de juiste trend 'Vergoeding medicijnen moet omlaag' BINNENLAND 1 Sociale recherche opent jacht op AOW'ers Kuipers doet medisch experiment in ruimte Kabinet: Voor iedereen snel internet in 2010 Opgepakte bewoners Vinkenslag langer vast Huisjesmelker straks keihard aangepakt Minder geluidshinder door nieuwe Boeing hteling terug Noord-lrak' Istichters osendaal dood door in kerktoren liren zorgen Eommotie ;re opleiding alt goed chte van partij vast prins niet bij ng rijkswerf 'Tarieven van orthodontist kunnen lager' Actie voor kinderopvang Verdachte adoreerde vrouw Balkenende Advies CVZ aan minister - Asielzoekers uit ak kunnen gewoon te- oestand in dat deel van jit geen beletsel, heeft Verdonk aan de Twee- r geschreven. De aan- foor de brief is een van de Kamerleden S (PvdA), Van Bommel (arimi (Groenlinks) om •eer van asielzoekers d-Irak te stoppen, zo- daar onrustig is. Vol- donk echter is de rela- t in het gebied weerge- beroept zich op een richt van begin dit jaar. - Met de vier bran- [i de nacht van maan- iisdag uitbraken, is het andmeldingen in Roo- dit jaar op 54 gekomen, e heeft aanwijzingen eeste hiervan zijn aan- en dat getuigen hun ;t open durven doen voor represaillemaat- ,Een zorgwekkende si- imschrijft een politie- erster de hausse aan ihtingen in Roosen- meer daar bepaalde neer weten, maar het ren zeggen." >n 51 -jarige Engelse uwer is gisterochtend nadat hij van de stei- de toren van de Nieu- n Delft was gevallen. ien politiewoordvoer- e man van 62 meter ïwas hij op slag dood. toffer was samen met bezig met het afbreken ïigers rond de kerkto- onstructie stond de af- naanden rond de spits estauratiewerkzaam- e Arbeidsinspectie hoe het ongeluk heeft ebeuren. ikele militairen van de iele brigade in Assen steren inwoners van e hoofdstad de stui- ;t lijf door gewapend tad te lopen. Zij waren en aan hun kleding te n. Het zou om een oe- an, maar dat was niet j politie en Koninklij- ïaussee. Een van de gearresteerd. Een een gewapende man ten het centrum van let was volgens de po- luidelijk dat het om irging. atssecretaris Nijs van wil kijken of een ver opleiding opnieuw te valt. Zij zei dat giste- n ft in een reactie op >oi van MKB-Neder- zo'n opleiding, die o (levert op een niveau a )o en hbo in. Het was rzitter Hermans die in linister van onderwijs c bo-opleiding afschaf- er toen van over - njer geen behoefte was liploma. .Alleen een e andert nooit van >i t", zei Hermans bij de h e van het rapport. [i 3 ic - De negentienjari- e ervan wordt ver- i< okken te zijn bij de ij op de Brink in Mui- til i gisteren aangehou- e tël. Dat heeft een rder van justitie in njm bekendgemaakt. rberger is aangehou- d rzoek van de officier e. Hij wordt verdacht g tot moord of poging van de drie jonge- arden. Justitie wil nderheden geven inhouding. Justitie >raëlische autoriteiten )m uitlevering. R - Niet kroonprins exander maar burge taatsen van Den Hei- volgende week het nautisch thema- Holland op de Oude Willemsoord in Den prins is afgebeld, rijksrecherche een ïlijk onderzoek is be- tar 'onregelmatighe- gemeenteambtena- Willemsoord werken, aar begon accoun- tu Deloitte Touche zoek bij Willemsoord, lochter van de ge- a signalen dat daar d werd met de uitga- e herbouw en restau- e Oude Rijkswerf is tig miljoen euro aan ijemoeid. woensdag 21 april 2004 door Thea van Beek den haag - Zeven jaar kenden Tilly de Vries (61) en Herman Grootjan (73) elkaar. Ze hadden het leuk samen: elk weekeinde brachten de weduwe en weduwnaar met elkaar door en in de week ook nog een dagje. Verder woonden beiden in hun ei gen huis, vijf kilometer van elkaar verwij derd. Hun lat-relatie verliep jarenlang zonder problemen. Tot op een vroege maan dagmorgen de sociale recherche bij Tilly de Vries op de stoep stond. „Ze hebben het hele huis van top tot teen door zocht", vertelt Grootjan. „Later gingen ze ook mijn huis onderzoeken. M'n koelkast zal vol levensmiddelen, in de wasmachine lag nog wasgoed en ook de vuilnisbak was vol. Toch een bewijs dat ik ook thuis woonde. Maar dat schreven die sociaal rechercheurs niet op." Na zes uur verhoor op het politiebureau waren beiden zo murw dat ze een ver klaring ondertekenden die volgens Grootjan niet klopte. Dat hadden ze be ter niet kunnen doen. De rechter oor deelde dat het paar een gezamenlijke huishouding vormde. Grootjan moet 21.000 euro aan te veel ontvangen AOW terugbetalen en De Vries zelfs 72.000 eu ro voor te veel ontvangen ANW (Alge mene Nabestaandenwet). Hun relatie is door de hele affaire inmiddels op de klippen gelopen. De Vries en Grootjan zijn niet de enigen die in de problemen zijn gekomen met hun alleenstaandenpensioen. De oude renbond ANBO ontving het afgelopen jaar ruim zevenhonderd telefoontjes van angstige AOWers die zeggen niet te we ten aan welke richtlijnen ze zich moeten houden. De regelgeving van de SVB is zo onduidelijk dat mensen geen idee heb ben of ze nu wel of niet een gezamenlij ke huishouden voeren. Uit angst voor de financiële gevolgen durven veel ouderen zelfs geen relaties meer aan te knopen. Duidelijke informatie ontbreekt. Van sa menwonen is vaak al sprake als mensen bij elkaar eten, het huishouden doen of klusjes verrichten. Ook een gezamenlijk huishoudpotje kan daarop duiden. „We kijken naar de financiële verstren geling van mensen en of ze inderdaad apart of onder één dak wonen", legt M. Terlouw van de SVB-afdeling opsporing uit. „De wet spreekt over 'merendeels bij elkaar verblijven'. Dat is dus vier of meer dagen per week." Ook mantelzorgers komen vaak onbe doeld in de problemen. Zoals de twee echtparen die al veertig jaar bevriend waren. Ze steunden elkaar door dik en dun, ook toen de partners van EUy Ver haar (77) en Wim Nauta (69) overleden. Wim is ernstig ziek en op het sterfbed van zijn vrouw beloofde Elly hem op te vangen. Nauta: „Ze hield die belofte. Omdat ik 's nachts trauma's heb en niet alleen durf te zijn, blijft ze hier 's nachts slapen. Overdag is ze gewoon thuis." In feite hadden ze beter een contract kunnen maken en de hulp kunnen mel den bij de SVB. Nu werd de hulpvaardig heid het tweetal fataal. De sociale re cherche onderzocht beide woningen van top tot teen en Elly en Wim werden uren verhoord. Nauta: „Ze drongen aan toe te geven dat we samenwoonden. Dat kon ik niet, want het was niet zo. Ik heb zelfs medische verklaringen van de huis arts en cardioloog dat ik 's nachts niet alleen mag zijn. Maar onder druk heb ben we uiteindelijk toch een verklaring ondertekend dat we samenwoonden." Onlangs deed de rechter uitspraak: Elly moet 21.000 euro terugbetalen en Wim 20.000. Daar bovenop kwam voor elk een boete van 3000 euro wegens vals heid in geschrifte. Hun AOW voor al leenstaanden is omgezet in een gehuw denuitkering. Wim: „We hebben nooit geweten dat dit niet mocht, anders had ik het wel gemeld bij de SVB. Het voelt als een schande, want nog nooit had ik schulden of ben ik met justitie in aanra king geweest." De namen van de gedupeerden zijn op verzoek veranderd. den haag/anp - Minister Hoo- gervorst (volksgezondheid) wil de tarieven van orthodontisten met 10 procent verlagen en mo gelijk zakken ze nog verder. Dat blijkt uit antwoorden op vragen van SP-Kamerlid Kant. Volgens voorzitter Sluiter van de sectie tandarts specialisten van de Nederlandse Maatschappij ter bevordering van Tandheelkun de (NMT) is die maatregel on gefundeerd. Aanleiding voor de ingreep is een onderzoek van de FIO- D/ECD, waaruit blijkt dat de specialisten veel meer verdie nen dan het norminkomen dat overheid en verzekeraars heb ben betaald. Volgens Hooger- vorst hebben zij ook een advo caat ingehuurd die het onder zoek van de FIOD/ECD be moeilijkte. Hoogervorst wil de tariefsverla ging van 10 procent met terug werkende kracht tot 1 januari 2003 laten ingaan. Daarenbo ven kijkt hij of het definitieve rapport van de FIOD/ECD aan leiding biedt om de tarieven nog eens verder naar beneden bij te stellen. De NMT vindt dat Hoogervorst te hard voor de troepen uit loopt. Hij moet eerst de defini tieve beoordeling van het FIOD-rapport door het tarie- venorgaan CTG afwachten. Vol gens de NMT baseert de minis ter zich op een slecht rapport. den haag - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil extra geld lo speuteren bij minister De Geus van sociale zaken voor de kinderop vang. De Tweede Kamer debatteert vandaag en morgen over de nieuwe wet voor de kinderopvang, die na jarenlang soebatten in 2005 ingaat. De Belangenvereniging van Ouders in de Kinderopvang (BOinK), Consumentenbond en ambtenarenbond Abvakabo FNV de monstreerden gisteren tegen de nieuwe wet en boden de Tweede Kamer een petitie met bezwaren aan. Ze verwachten dat de kinder opvang voor veel ouders onbetaalbaar wordt en de kwaliteit achter uit zal hollen. De werkgeversbijdrage zou verplicht moeten worden gesteld. De minister compenseert ouders die voor opvang geen cent krijgen tot eind 2007. Foto: ANP/Juan Vrijdag moskou/ anp - De Neder landse astronaut André Kui pers is gisteren met zijn eer ste experiment in de ruimte begonnen. P. di Palermo, plaatsvervan gend hoofd van de ruimte missie namens de Europese ruimtevaartorganisatie ESA, zei dat Kuipers is begonnen met een medisch experi ment. Hij onderzoekt de in vloed van zwaartekracht op ontstekingen. Hij doet het project, met de naam Kappa, namens de Universiteit van Amsterdam en het Acade misch Medisch Centrum. Volgens Di Palermo maakt Kuipers het bijzonder goed. Zo heeft hij geen enkele last van ruimteziekte. Veel astro nauten hebben gedurende de eerste dagen dat ze met gewichtloosheid 'te maken krijgen, last van deze kwaal. Kuipers voert zijn experi menten in principe uit in het ruimtestation ISS, waaraan zijn capsule vandaag wordt gekoppeld. Maar omdat hij zich zo fit voelt, begon de as tronaut volgens Di Palermo al in de Sojoez met de eerste proef. Kuipers sprak gisteren enkele minuten met zijn vriendin Helen Conijn en zijn twee dochters die zich in het con trolecentrum in de buurt van Moskou bevonden. „Hij ver telde dat alles goed was", al dus Conijn. „Dat was het be langrijkste dat ik wilde we ten. De rest hoor ik wel als hij terugkomt." Kuipers vertelde aan het begin van het ge sprek dat hij boven de Gobi- Woestijn in Mongolië vloog. Aan het einde van de conver satie vertelde de astronaut dat hij boven Japan zat. rotterdam/anp - De 33-jarige man die 27 oktober vorig jaar in Capelle aan den IJssel werd aangehouden was op weg naar de vrouw van de minister-pre sident. De man, die een mes bij zich droeg, had een obsessie voor Bianca Balkenende. Offi cier van justitie Van Spieren burg eiste gisteren voor de rechtbank in Rotterdam twee jaar en tbs tegen de man, voor het voorbereiden van moord, doodslag of zware mishande- ling. Volgens advocaat Hiddema is daarvoor geen bewijs. Zijn cli ënt was in de stellige overtui ging dat hij een afspraak had met de door hem geadoreerde mevrouw Balkenende, en zou haar alles behalve kwaad heb ben willen doen. Hiddema vroeg vrijspraak. De verdachte zelf bracht weinig klaarheid. Hij verklaarde dat hij in politiek is geïnteresseerd en dat hij begin 2003 lid werd van het CDA. De man beweerde dat hij eerder diverse keren met Bi anca Balkenende had gespro ken en dat hij een afspraak had om opnieuw met haar te dis cussiëren. Door tussenkomst van een kor date buurvrouw kwam het nooit tot een ontmoeting. De buurvrouw, hoofdagente bij de politie in Rotterdam, vond het verdacht dat de man rondvroeg waar de familie Balkenende woonde. Zij belde het hoofdbu reau, waarna collega's hem in rekenden. Hij had een uitbeen mes in een zelfgemaakt foe draal op zak. Uit een rapport van het Pieter Baan Centrum blijkt dat de man een geestelijke stoornis heeft, waardoor hij geweldda dig kan worden. Hij koesterde warme, 'erotomane' gevoelens voor Bianca Balkenende. Zijn 'engel' zou echter in 'heks' kun nen veranderen, als ze hem zou afwijzen. Deze omslag naar agressie deed zich volgens de deskundigen eerder voor. De man werd in september 2001 veroordeeld voor het neerste ken van een buurman. Daar voor kreeg hij 21 maanden cel, waarvan zeven voorwaardelijk. (advertentie) Baddoek Senso In uni of streep. Diverse kleuren Katoen 50 x 100 cm Van 5.99 voor den haag/gpd - Iedereen moet in 2010 toegang hebben tot snel internet, een zogenoemde breedbandverbinding. Nu heeft ruim 10 procent van de huis houdens een dergelijke aanslui ting, via de kabel of via het tele foonnet. Breedband is een speerpunt om de Nederlandse economie concurrerend te ma ken, schrijft minister Brinkhorst van economische zaken in zijn gisteren gepresenteerde 'breed- bandnota'. Over tien jaar moeten mensen meer achter het beeldscherm zitten dan aan de telefoon of een balie. Papieren formulieren invullen moet dan ook tot het verleden behoren. De overheid wil alle gegevens van mensen centraal beheren, zodat niet steeds opnieuw naam, adres en geboortedatum en dergelijke hoeven te worden ingevuld. Ie dereen krijgt een eigen elektro nische identificatie, zodat mis bruik van de gegevens door derden wordt voorkomen. Niet alleen de overheid moet aan de breedband, ook het on derwijs en de zorg moeten mee. Brinkhorst verwacht dat de zorg beter en betaalbaarder wordt als meer gebruik gemaakt wordt van internet om met pa tiënten te communiceren. Ook de commerciële mogelijk heden van breedband moeten beter worden benut. Nederland loopt wel voorop met het aantal aansluitingen op snel internet, maar loopt weer achteraan als het gaat om diensten afnemen, zoals elektronisch betalen. De consument wantrouwt betalen via internet, omdat het niet vei lig zou zijn. De overheid moet er daarom voor zorgen dat het gebruik van breedband veilig en betrouwbaar is. Op dit moment wordt breed band aangeboden via de kabel en via de telefoonlijn. De hefti ge concurrentie tussen de aan bieders leidt tot een prijzenslag en daarom wordt breedband steeds populairder. maastricht/anp - Zes bewoners van het Maastrichtse woonwa genkamp de Vinkenslag die vo rige week na een actie op de snelweg A2 werden opgepakt, blijven langer vastzitten. Dat heeft de rechter-commissaris bepaald. De politie hield vorige week donderdag in totaal elf perso nen aan op verdenking van be trokkenheid bij de blokkade. Die vond plaats ter hoogte van het kruispunt bij het voetbal stadion de Geusselt in Maas tricht. Twee van hen werden maandag door justitie vrijgela ten, omdat het onderzoek naar hun aandeel in de actie was af gerond. Drie anderen werden gisteren vrijgelaten. De rechter-commissaris be paalde tevens dat de hechtenis van de overige zes verdachten met tien dagen wordt verlengd. Het openbaar ministerie fiet weten dat het onderzoek naar de blokkade nog loopt. diemen/anp - Minister Hooger vorst (volksgezondheid) moet de maximale vergoeding voor ge neesmiddelen verlagen. Daar mee kan hij naar schatting 170 miljoen euro besparen. Medicijn- gebruikers krijgen dan van zie kenfondsen een lagere vergoe ding, maar de ziektekostenpre mie gaat ook omlaag. Dat stelt het College voor zorg verzekeringen (CVZ) in een conceptadvies aan minister Hoogervorst. Het CVZ erkent dat patiënten hierdoor het risi co lopen dat ze moeten bijbeta len voor bepaalde medicijnen. Dat kan worden voorkomen als fabrikanten van geneesmidde len hun prijzen verlagen of als artsen en patiënten uitwijken naar een goedkoper, alternatief middel. Volgens het college kunnen de prijzen voor medicijnen waar van het patent verlopen is met 40 procent omlaag. De koepel organisatie voor geneesmidde len waarop geen patent meer rust, de BOGIN, wijst er op dat zij daarover al afspraken heeft gemaakt met Hoogervorst. De prijzen gaan gemiddeld al 40 procent omlaag, aldus een woordvoerder. Het CVZ wijst er op dat een ver laging van de vergoedingslimiet niet afdoende is om alle kortin gen en bonussen af te romen die apothekers van de farma ceutische industrie ontvangen. Daarvoor moet Hoogervorst de Wet Geneesmiddelenprijzen aanpassen. Het college stelt voor dat hij daarbij de prijzen niet alleen vergelijkt met de re latief hogere tarieven in Duits land, België, Frankrijk en Enge land, maar ook met die van de goedkopere landen in Zuid-Eu ropa. Hoogervorst wil vanaf 1 januari 2005 een nieuw vergoedingen stelsel in werking laten treden. Of hij het advies van het college helemaal overneemt, is nog niet duidelijk. De minister vindt me dicijnen ook te duur. Hij vindt dat apothekers hun bonussen moeten inleveren en hij is al met bepaalde farmaceutische bedrijven in overleg over de verlaging van prijzen. den haag/gpd - Minister Ver donk van vreemdelingenzaken gaat huisjesmelkers keihard aanpakken. Wie een illegaal een kamer verhuurt, kan zijn huis kwijtraken. Het aantal cellen voor illegalen wordt uitgebreid. Dat staat in de voorstellen van Verdonk die het kabinet vrijdag bespreekt. In het regeerakkoord was al aangekondigd dat er meer wordt gedaan om het aantal illegalen in Nederland terug te dringen. Er zijn onge veer 150.000 illegalen. Mensen die van illegalen profi teren, kunnen in de plannen van Verdonk op harde maatre gelen rekenen. Werkgevers die illegalen in dienst hebben, krij gen hogere boetes per aange troffen illegaal (van 800 naar 3500 euro). Ook kunnen zij aangeslagen worden voor niet betaalde sociale premies. Dat kan oplopen tot zesduizend eu ro per illegaal. De arbeidsin spectie gaat bedrijven veel va ker controleren. Verhuurders moeten de identi teit van hun huurder gaan con troleren door hen bijvoorbeeld om een kopie van een paspoort te vragen. Iemand die woon ruimte verhuurt aan mensen zonder geldige verblijfstitel, kan rekenen op hoge boetes. Wie onderverhuurt, kan uit zijn ei gen huis gezet worden. De politie gaat bovendien ge richter controleren op straat. Door een reorganisatie van de vreemdelingendiensten zijn hiervoor meer agenten beschik baar. Opgepakte illegalen gaan de cel in, als daar voldoende plaats is.Het is de bedoeling dat zij naar hun eigen land gaan. door Richard Mooyman schiphol - Het nieuwste toestel van Boeing zal veel minder ge luidsoverlast veroorzaken dan de huidige generatie vliegtui gen. Dat belooft Randy Tinseth, directeur Product Services van de Amerikaanse vliegtuigfa brikant. Hij was deze week in Nederland om de Boeing 7E7 Dreamliner te promoten. Het vliegtuig, dat over twee jaar in productie moet worden geno men, is ook zuiniger en comfor tabeler. Terwijl de Europese concurrent Airbus bezig is met het reuzen- vliegtuig A380 voor 550 passa giers, zet Boeing de kaarten op een middelgroot vliegtuig voor 200 tot 300 reizigers. De Ameri kanen verwachten dat hieraan veel meer behoefte is dan aan de Europese superjumbo. Boeing schat de vraag op 3.500 toestellen in twintig jaar. De Amerikanen denken dat er vooral behoefte is aan middel grote toestellen die directe vluchten uitvoeren. Reizigers hebben namelijk een hekel aan overstappen. Met een actieradi us van 15.000 kilometer kan de 7E7 zeer lange afstanden afleg gen zonder tussenstop. De sterk verbeterde milieupres taties vormen volgens Tinseth een van de belangrijkste ver koopargumenten voor de Dreamliner. Volgens Boeing zal de 7E7 bij een start van de Pol- derbaan grofweg de helft min der lawaai produceren dan de moderne A330 van Airbus. „De omwonenden zullen er geen last van hebben." Maar even la ter geeft Tinseth toe dat de ge luidshinder door het nieuwe paradepaardje niet helemaal zal verdwijnen. „Het is een grote stap vooruit, maar geluid zal er altijd blijven." De 7E7 zal volgens Tinseth twintig procent minder brand stof gebruiken dan ^gelijkba re vliegtuigen. Dat betekent minder luchtvervuiling en lage re kosten. De helft van het toestel zal be staan uit kunststof materialen, waardoor het vliegtuig relatief licht wordt. Ook de nieuwe generatie moto ren van General Electric en Rolls Royce levert een flinke bij drage aan brandstofbesparing. De motorbehuizing krijgt aan de achterzijde een gekartelde vorm, waardoor het geluid in en buiten het toestel omlaag kan. De dreunende brom die passagiers van bijvoorbeeld een Boeing 777 nu ervaren bij de start, zou daarmee verleden tijd zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13