GESPREK VAN DE DAG Ingeburgerde politici doen Vogeltjesdar' Noordzee FM kiest voor entertainment Schoonheidsfoutje Hollands Glorie k Archeologen hebben in Noorwegen de overblijfselen van een haven ge vonden die duizend jaar geleden door VIKINGS is gebouwd. Het is de eerste keer dat zo'n havencomplex in Noorwegen is ontdekt. De oude haven in Faanestangen, dichtbij de westelijke kuststad Trondheim, werd ontdekt toen een man een aan legsteiger wilde bouwen op dezelfde plek die zijn voorouders duizend jaar eerder ook al uitkozen. In heel Scandinavië zijn maar enkele bouw sels met kaaien uit die periode ge vonden. De vikings stonden bekend om hun gewaagde bootreizen die hen in open sloepen tot in Noord- Amerika bracht. DUITS SPREKEN wordt volgens Duitse taalwetenschappers steeds eenvoudiger. In de spreektaal wor den steeds meer afwijkingen van de grammaticale regels geaccepteerd, zei de directeur van het Instituut voor de Duitse taal, Ludwig Eichin- ger, tijdens de jaarvergadering van zijn instituut in Mannheim. Gespro ken zinnen waarin de woordvolgorde volgens de officiële taalregels 'ver keerd' is, worden meer en meer ge bruikt, zei Eichinger. Uiteindelijk zal dat ook op de geschreven taal zijn invloed hebben, verwacht hij. De achtste editie van de FFWD Hei- neken DANCE PARADE in Rotter dam is dit jaar door het uitvallen van de Love Parade in Berlijn de grootste van Europa. De aftrap voor het eve nement op 14 augustus, is de avond tevoren met een openingsfeest op het stadsstrand aan De Boompjes met internationaal bekende dj's. Het thema is dit jaar Be My Guest. De Brit Norris McWhirter, BEDEN KER van het GUINNESS Book of Records, is op 78-jarige leeftijd OVERLEDEN. Dat maakte zijn fami lie gisteren bekend, aldus de BBC. McWhirter was de avond ervoor ge troffen dooreen hartaanval. siisai us De DUITSE DOG heeft vorig jaar flink aan populariteit gewonnen in Nederland. Voor pups van dit hon denras werden ruim 75 procent meer stambomen afgegeven dan in 2002. Dat blijkt uit cijfers van de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland. Andere hon denrassen die in 2003 meer gewild waren in Nederland zijn de Engelse cocker spaniël (plus 38 procent) en de Engelse bulldog (plus 28 pro cent). Het kooikerhondje, de beagle en de dwergschnautzer tuimelden vorig jaar uit de top-20 van rashon den, waarvoor een stamboom werd aangevraagd. De LABRADOR-RE- TRIEVER blijft de meest gewilde rashond. De top-6 van de lijst: la- brador-retriever, Duitse herder, gol den retriever, Berner sennenhond, boxer en Cavalier king Charles spa niël - is al jaren min of meer stabiel. Foto: Henk Bouwman Noordzee FM gaat veel meer doen aan en- tertainmentnieuws. Dagelijks, zeven da gen per week, twaalf maanden per jaar zal om het halve uur een showblok van mini maal twee minuten worden uitgezonden. Mocht de redactie stuiten op een primeur uit de wereld van de show, dan wordt het principe van breaking news gehanteerd en düs ingebroken in de normale program mering. „Deze maatregel is bedacht om meer vrouwelijke luisteraars te trekken. Die hebben we wel met Gordon 's morgens (Goedemorgen Gordon! van 06.00 tot 10.00 uur, red.), maar de andere delen van de dag neemt het aandeel van vrouwelijke luisteraars weer wat af." Noordzee FM-di- recteur Erik de Zwart heeft geen bizarre verhoudingen in gedachten. Dus moet je daarbij niet denken aan een verhouding van tachtig procent vrouwen of zo, maar meer in de richting van 55 procent vrou wen en 45 procent mannen. Die verhou ding is nu nog omgekeerd", aldus De Zwart. Noordzee FM als échte entertainmentzen- der gaat eind van deze week - vrijdag of zaterdag - of begin van volgende week in. „We deden altijd wel wat aan entertain ment, maar we hebben nu gekozen voor structurele aandacht op vaste tijdstip pen." De Zwart heeft al een speciale re dactie samengesteld én vaste presentato ren voor het shownieuws. Het is dus niet de bedoeling dat de dienstdoende dj zich bezighoudt met de presentatie van het Showblokken moeten meer vrouwelijke luisteraars trekken nieuws uit de wereld van de glitter en de glamour. „Heel veel mensen, ook zij die het niet toegeven, zijn erg geïnteresseerd in verha len en roddels over bekende mensen, zo wel nationaal als internationaal. Kijk naar een programma als RTL Boulevard, dat geweldig veel kijkers trekt. Op de meeste radiostations gebeurt dit niet op vaste tijd stippen. Vroeger deed de TROS het met Showtelex. Daar is het wel enigszins te vergelijken: overzichten uit de nati en internationale roddelbladen, waaf ben de stenen op televisie naar g waar ergerden ze zich aan, wat vond n top. Maar dat niet alleen. De redactii i* wordt geacht ook zelf te speuren naa .Q shownieuws. En mochten ze ergens stuiten, dan kan het meteen de zend L Een primeur moetje nooit te lang lat L liggen, dan lopen anderen er mee kijk, dat is wél het mooie van radio. Voor het showblok heeft De Zwart all (min of meer beschermde) naam irij ft dachten, maar die wordt pas eind va week bekend gemaakt. Jan van Stipriaan Luïscius Achttien maanden na een operatie aan haar ruggengraat klaagde de Australische Pat Skinner (69) nog steeds over pijn. Al die tijd werd haar verteld dat de pijn normaal was en hoorde bij het genezingsproces. Na hevig aandringen was het zie- kenhuis echter bereid haar klachten nader te bekijken en stemde toe in een röntgenfoto. Het mysterie was snel opgelost: een operatieschaar van zeventien cm lang was achtergebleven in het lichaam van Pat Skinner. Foto: Reuters DACELIJKS LEVEN N IKS' DE- WNP -.' ON2E JAA/NEKE- IS- «OO" V6EU TE- SPE-Et-Ï VOOR. »/=>T SOOR.T PfA/GEAG MENSELIJK Het televisie-interview met prins JO- HAN FRISO en zijn verloofde MABEL WISSE SMIT is maandag avond door 2.660.000 mensen be keken. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Kijkonderzoek (SKO). Het paar trouwt zaterdag. Het gesprek werd geleid door Maartje van Weegen en Paul Witteman en uitge zonden door de NOS. Gistermiddag werd het interview herhaald. Naar de rechtstreekse uitzending van de lancering van de Nederland se astronaut ANDRÉ KUIPERS ke ken maandagmorgen vroeg 163.000 mensen. Ook deze uitzen ding werd verzorgd door de NOS. De beelden werden gedurende de och tend regelmatig herhaald om zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid te stellen de vroege gebeurtenissen alsnog te zien. Foto: ANP Het Groningse WARFFUM dat ko ningin Beatrix op 30 april met haar gevolg aandoet, legt zijn inwoners die dag een ALCOHOLVERBOD op. Totdat de koninklijke stoet is ver trokken, mogen de horecaonderne mers geen alcohol schenken. Het verbod geldt ook tijdens de festivi teiten op de nacht voor Koninginne dag. De gemeente heeft tot de maat regel besloten om ongeregeldheden te voorkomen. Het dorp Warffum telt 2500 inwoners. De lokale hore ca reageert wat verbolgen op het be sluit. „Een overtrokken reactie", stelde beheerder L. Doornbos van het Eurocafé, de grootste kroeg van Warffum. „We hebben hier nooit ex cessen gehad." De slaapvertrekken van de BRITSE KONINGIN-MOEDER Elizabeth in haar vakantieverblijf Castle of Mey worden deze zomer opengesteld voor het PUBLIEK. Dat heeft de be heerder van het kasteel aangekon digd. Het kasteel ligt aan de ruige kust van Caithness in het noorden van Schotland. Een aantal kamers in het kasteel kon afgelopen zomer al worden bezichtigd. Ongeveer 25.000 mensen maakten van de ge legenheid gebruik. Koningin Eliza beth, die in 2002 overleed, verbleef meestal de laatste drie weken van augustus in het kasteel en daarna nog eens tien dagen in oktober. Nu is het van 18 mei tot 29 juli en van 11 augustus tot 30 september ge opend voor het publiek. FJ. Schmit Niemand is tevreden met de wereld, ieder met zichzelf Het is bepaald geen alledaags ge zicht, drie keurige geklede volks vertegenwoordigers die in het sta tige Haagse perscentrum Nieuws poort op het ritme van vogelbek- kie, vogelvleugels, eendekontje de Vogeltjesdans doen. Maar ze staan er toch echt te heupzwaaien achter een tafel vol Nederlandse vlaggetjes, D66- voorman Boris Dittrich en zijn collega-parlementariërs Mirjam Sterk (CDA) en Jeroen Dijssel- bloem (PvdA). De drie, in hun werk niet onbe kend met vreemdelingenzaken, ondergaan de 'innegeburgerings- cursus' van het 'Turkse' echtpaar Mehmet en Fatima Guisnur, dat zich in het NCRV-prógramma Man bijt hond geregeld in allerlei Hollandser dan Hollandse boch ten moet wringen om in het land te mogen blijven. De lotgevallen van de Guisnurs op inburgerings- cursus zijn met andere hoogte punten uit het programma nu ge bundeld op een dubbel-dvd. De eerste exemplaren waren gis- Politici Mirjam Sterk, Boris Dittrich en Jeroen Dijsselbloem dansen de Vo geltjesdans bij de presentatie van de dubbel-dvd. Foto: GPD teren voor de parlementariërs, maar cadeau kregen ze ze niet. Ze moesten eerst door middel van de stoomcursus laten zien hoe Nederlands zij eigenlijk zijn, bij voorbeeld door de Vogeltjesdans te doen. En voor de Guisnurs was er - net als op tv - ook wat te ver dienen. Hun strenge schoolmees ter wees hen er fijntjes op 'dat hun procedure nog altijd loopt'. Of ze him les in het geven van een Nederlandse persconferentie daarom maar even foutloos wil den afwerken. En dus zingen Dittrich, Sterk en Dijsselbloem tijdens hun eigen 'burgerschapsceremonie' het Wilhelmus, terwijl Mehmet met de hand plechtig op het hart de opstelling van het Nederlands Elftal opdreunt. Fatima onder werpt de drie aan het fictieve oud-Turkse spel 'sneledegap', of wel: wie zit er onder de hoofd doek? De volksvertegenwoordi gers hebben geen moeite om Wil- leke Alberti, Mabel Wisse Smit, prinses Méxima, premier Balke nende én Mirjam Sterk zelf te herkennen. Lastiger blijkt het 'Nationaal Dic tee' dat de Guisnurs hen afne men. Wat bijvoorbeeld te denken van de zin 'zelfs in de weidsheid van een rijk gevuld Nieuwspoort wordt de ascetische klavecinist die geconcentreerd en consciën tieus een cantate begeleidt, rau welijks gestoord door geluiden uit de islamitische gebedsruimte'. De politici houden het niet fout loos. Fatima: „Ze zijn het n ft lijk gewend dat zij dicteren Er is overigens ook nog eei 2 buitenlander aanwezig. Hc fft ömer Gadan uit Almelo - a >0 jaar hier - noemt zichzelf z: Tukkerse Turk'. Hij heeft n ft> sociaal-maatschappelijke ib' al een paar keer in Man bij1 opgetreden, en voorafgaan &r de presentatie heeft hij de Hl wezigen opgewarmd met e tirisch lied over de denkbei buitenlander Ahmed, die h e nooit en bij niemand goed doen. De blinde Ömer vindt het 1 om nu ook eens vlak bij he p nenhof op te treden. „Wan toch mijn doel om één kee parlementariërs te spelen ee laten zien dat je ook positif 0 zijn over buitenlanders." D 'j vindt hij ook zo leuk aan M5 i hond. „Luchtig en leuk, he tussen alle ellende van hetr" nieuws door. Want waaror Pi je altijd naar het donker st; rt Steek ook maar eens een kf2 aan." Patrick van den Hurk André Kuipers ging volgens het boekje de ruimte in. Voor de goede afloop piesten de heren tegen de autobus. Tradities berusten ergens op. Elke keer meer piesen op aarde, is één keertje minder in de ruimte. Bij de ESA in Noordwijk stonde?i we alle maal in oranjehemd voor het grote scherm en aten gebakken eieren metspek en bonen. Holland had 12 miljoen euro voor André's kaartje betaald en sprak weer een woordje mee en dat gebeurt te genwoordig zelden. Op hetzelfde moment dat An dré zich in zijn ruimtepak hees, boog Leo van Wijk als opperoppasser het moede hoofd voor Ger- rit Zalm en de vakbonden. Zijn stervende zwaan zou geen dikke legaat nalaten voor hem en zijn kompanen. André riep uit volle borst 'Nederland, Nederland!' alvoretis de 'Soyoez' te betreden. Het was tot in Amstelveen te horen. Stilletjes streek men bij de KLM.de laatste verkleurde vlag van Hollands glorie. Wat waren wij toch trots op de KLM, de oudste van allemaal. Toen zij in 1919 werd opgericht heette ze heel toepasselijk 'Luchtvaartmaatschap pij voor Nederland en Koloniën', want we hadden nog een wereldrijk en koningin Wilhelmina die de broek aan had. Vliegeniers waren de astronauten van nu. Iedereen kende hun namen, van Parmen- k tier tot Viruly. Kleurenplaatjes waarop ze met le ren muts en stofbril stonden afgebeeld kreeg je bij de rollen beschuit als bonus. Alleen de werktuig kundige die mocht meevliegen, droeg geen pilo- tenmuts maar een kalot en hij zat ook niet bij de beschuit. Het was een omhooggevallen monteur. Die stond een trede lager in de hiërarchie en be schuit eten deed hij ook niet. Nederland hield van stand. Vliegmachines heetten 'Pelikaan' of'Uiver'. Als er een ontijdig naar beneden kwam, gingen kranten zich in hun journalistiek verdriet te bui ten aan weelderige beeldspraak. Variaties op het thema 'er is een trotse vogel neergestort.De zan gers van het levenslied van die dagen klonken met nasaal geruis uit elke koffergrammofoon: jantjes pappie is naar de hemel en daar scheert-ie door de lucht. Hollands glorie reikte ver. Laat ik gisteren vanuit Den Haag nou bijna de af slag A5 rich ting Haarlem gemist hebben. Rijkswa terstaat en ANWB doen daar karig aan wegbewij- zering. Het lijkt wel of ze fan Automobilist willen ontmoedigen. Ik zette door en vond het spannend zo vlak langs het hek van Schiphol. Ik dacht even dat ik een startbaan opreed. Maar ga je echt op trekken, dan zie je dat de A5 eigenlijk bedoeld is als ventweg voor vliegtuigspotters. Ik zag ze staan grijs tegen de lucht en maar wachten op de grote crash. Ze deden denken aan werklozen uit de ja ren dertig, onderweg naar het stempellokaal het spoor bijster. Op dat kaboutertrajectje A5 landden toch nog drie Boeings vlak naast me, met stuk voorstuk duistere logo's en initialen op hun staart, brutale prijsvechters ongetwijfeld. Toen be dacht ik - de A5 begon al weer af te buigen naar de A9 - dit is theater, dit is drama. Hier speelt men het laatste bedrijf van de KLM zoals het eerste ook hier begon. Hier in de Haarlemmermeer en niet in Parijs verandert die trotse zwaan in een gegrilde kwartel a la franqaise, bereid door keukenmeester Leo, opgediend op een bedje van zilverlingen met een bonus linzen als garnituur. Maar ineens aan het firmament, ik vergiste me niet, wat zag ik daar? An dré in zijn Soyoez en hij wuifde met zijn grote kosmonautenwant. De ko ningin, Johan Friso, minister Maria van Kazachstaanse zaken en ik zwaaiden terug. En ik wist het zeker, het werd weer tijd voor plaatjes bij de beschuit en André zou de eerste zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12