LEIDE Big Boss-plek in de verkoop Peter Labrujère trekt zich wellicht terug uit winkel rkeerschaos op luwe Vogelweg Politie controleert op het binnenwater 'Tijd is geld in commerciële archeologie' R1 REGIO lijn Pharming laat test t tegen wing park ilas 25 edikant Problemen op kop Schipholweg Slachtoffer Cronesteyn-moord blijkt met snoer te zijn gewurgd lAlblas van de Leid- tadgemeente is 25 ant. Voordat de nt, zondag in de e Kerk, is er gelegen- jrganger te felicite- n vanaf 9.15 uur. Leids opgravingsbureau Archol profiteert van 'booming business' ireld, mijn krant. I sch Dagblad vervolg van voorpagina leiden - In de Nederlandse ar cheologie tekent zich een revolu tie af. Het Europese Verdrag van Malta, dat bodemverstoorders verplicht om vooraf het 'bodem archief op te graven, heeft van graven naar prehistorische spo ren 'booming business' gemaakt, waarin miljoenen euro's om gaan. Archol, het commerciële archeologische bedrijf van de Universiteit Leiden, profiteert er van. 'Archeologisch Onderzoek Lei den BV' (Archol) was in 1997 het antwoord yan de Universi teit Leiden op de vraag van de overheid om delen van het tra cé van de Betuweroute te on derzoeken op sporen uit de prehistorie. De Leidse Faculteit der Archeologie gold als het aangewezen instituut om de verwachte vindplaatsen uit de Steentijd op te graven. De ar cheologen zaten met de han den in het haar. De opdracht ging hun capaciteit verre te bo ven. Graven op commerciële basis bleek de oplossing. Ongeveer één procent van de 9,7 miljard die voor de Betuwelijn is uitge trokken, was beschikbaar voor archeologisch onderzoek. Ar chol was één van de vele com merciële bureaus die daarvan konden draaien. Daarna heeft Archol steeds nieuwe projecten kunnen binnenhalen. Er zijn nu achttien vaste personeelsleden en daarnaast kan het bedrijf be schikken over de arbeidskracht van steeds meer studenten. Zij doen onder leiding van de vaste staf praktijkervaring op. Bang dat het binnenkort op houdt, is Leeflang niet. „Ons land heeft een hele lange bewo- ningsgeschiedenis. Er zijn dui zenden plaatsen van archeolo gisch belang. Gezien het tempo waarin Nederland op de schop wordt genomen, is er aan werk geen gebrek." Archol spreekt met de op drachtgevers een budget en een strak tijdschema af. Zelfs het aantal op te graven vierkante meters per dag is bepaald. Di recteur Caroline Leeflang (40) erkent dat het soms moeilijk is om de juiste balans te vinden tussen de overeengekomen strakke opgraafschema's en het wetenschappelijk geweten van de veldarcheologen. „Soms vergt een opgraving meer tijd dan verwacht. Dan ligt een con flict op de loer. Daarom werken wij het liefst met opdrachtge vers die ons begrijpen. Dat zijn vaker overheden dan project ontwikkelaars." Archol boekt soms spectaculai re resultaten. Vorige week was de vondst van een bronsschat op het tracé van de A50 bij Ni- stelrode groot nieuws. Vorig jaar groeven de archeologen nabij Schipluiden in opdracht van het Hoogheemraadschap Delfland zeer vroege sporen van menselijke beschaving in Nederland op (3900-3500 voor Christus). Bij Oss graven de Leidse archeologen nu een vor- stengraf uit de Ijzertijd (750 voor Christus) op. Snelheid kan Archol alleen ga randeren door te werken met standaard opgravingsmetho den. Voor hobbyisme of voor specialistische aandacht voor één aspect van een opgraving of vondst is geen tijd. „Wij vin den dat je de opdrachtgevers niet kunt opzadelen met je per soonlijke interesses. Tijd is geld. Dat is voor de archeologen van de faculteit echt een omslag, hoor. Zij zijn niet gewend om die relatie te leggen. Duurbe taalde hoogleraren vinden het heel gewoon om een uurtje rea ders te kopiëren voor studen ten." Vanwege dit efficiencystreven en het gebruik van standaard vee keer per dag is er komen aan op de igelweg in Leiden, 's vroeg staat de hele zodra leerlingen en in van mytylschool iek arriveren. En 's peelt zich een soort- eel in dit stukje van ijk af, wanneer ieder- vaarts gaat. PvdA- iska Schreuder-Hoo- dat de gemeente het obleem aanpakt. Jdigste oplossing is ar een parkeerverbod ijde van de Blauwe ,Nu kunnen auto- aan beide kanten parkeren, waardoor d geen doorstroming Ie voornaamste oor zaak van alle opstoppingen is het arriveren van het personeel en de leerlingen van De Ther miek, aldus het raadslid. „Veel leerlingen worden met busjes gebracht. Het ene busje is nog niet vertrokken of het volgende komt er alweer aan, waardoor er nauwelijks doorstroming is." Daarnaast zijn er veel te weinig parkeerplaatsen voor het perso neel van de school, volgens het raadslid. „Misschien kan er iets worden afgesproken met de na bijgelegen Hogeschool Leiden, zodat de medewerkers hun au to op dat parkeerterrein kwijt kunnen." Wethouder Ruud Hessing heeft toegezegd naar een oplossing te zoeken voor het verkeerspro bleem. methoden bestaat er bij acade mische archeologen wantrou wen tegen commerciële arche ologie. Zij vrezen de komst van 'archeologische opruimdien- sten'. „Je hoort projectontwik kelaars wel eens spreken van 'archeologisch verontreinigde grond' die 'gesaneerd' moet worden", aldus Leeflang. „Be drijven als Grontmij en Oranje woud hebben ook opgravings diensten, maar archeologie is niet hun eerste belang." Leeflang verwacht dat de 'de commerciëlen' de archeologi sche wereld grondig gaan ver anderen. „Tot nu toe deden academici alles, van graafwerk en beschrijven van vondsten tot het leggen van de lastigste ver banden", zegt ze. „Voor een commercieel bedrijf is dat niet efficiënt. Er komt ruimte voor archeologen op mbo- en hbo- niveau. De academici zullen zich meer gaan richten op het leggen van theoretische verban den." Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - De 22-jarige man uit Litouwen die wordt verdacht van de moord op Ri chard Orlov (23) op het Boeren- pad langs de parkeerplaats van polderpark Cronesteyn, blijkt zijn slachtoffer met een snoer te hebben gewurgd. Na zijn daad, op 1 oktober vorig jaar, is hij met een auto over het ontzielde lichaam heengereden. Voor de moord was Orlov al geschopt, mishandeld en in het water ge gooid. Dat bleek gisteren tijdens een rechtszitting in Den Haag waar het voorarrest van de verdach te, die zelf niet aanwezig was, werd verlengd. Op maandag 21 juni wordt de zaak voor de Haagse rechtbank inhoudelijk behandeld. De advocaat van de verdachte vroeg de rechtbank gisteren de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris voor na der onderzoek. Hij wil namelijk nog een aantal getuigen horen. Door taalproblemen en het niet op tijd kunnen vinden van een tolk die de Litouwse taal mach De voornaamste oorzaak van alle opstoppingen is het arriveren van het personeel en de leerlingen van De Thermiek. Foto: Dick Hogewoning leiden - De politie heeft afgelo pen weekeinde een groot scheepse surveillance op het water gehouden. Er werden zestien bekeuringen uitgedeeld, onder meer voor het ontbreken van zwemvesten, brandblusser, vaarbewijs, registratiebewijs en dodemanskoord. Gecontroleerd werd eerst op de Zijl, vervolgens op de Kager- plassen, daarna op het Oegst- geesterkanaal en tot slot op de Oude Rijn en het Rijn Schieka- naal. Die politie hield 25 boten aan, waaronder een groot aan tal snelle motorboten. Bij zes werd een snelheidsproef afge nomen. Ook een aantal kleine rubber boten met buitenboordmotor werd gecontroleerd. Deze ver- tig is, kwam daar tot op heden voor de verdediging niets van. Binnenkort neemt de recht bank hierover een beslissing. De verdachte, die begin maart werd opgepakt, verblijft mo menteel in het huis van bewa ring in Middelburg. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Het ontzielde lichaam van Or lov (23) werd op 1 oktober vorig jaar gevonden op het Boeren- pad. De politie houdt er overi gens rekening mee dat hij mo gelijk al op 30 september is ver moord. Orlov was als asielzoe ker vanuit Litouwen naar Ne derland gekomen en woonde in Leiden aan de Haarlemmer straat. Goedemorgen Wat een krant. oorzaken veel overlast. Achter het stuur zitten voornamelijk kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Uit controles bleek dat de bootjes snelheden kun nen halen van 12 tot 20 kilome ter per uur. Bij een gecontro leerde rubberboot bleek het vermogen op de motorkap niet te kloppen met het feitelijke vermogen. In plaats van een 4 pk motor ging het om een 6 pk buitenboordmotor. Dit vaartuig had een maximumsnelheid van 32 kilometer per uur. Daarvoor moet de schipper minimaal 18 zijn en een klein vaarbewijs hebben. De waterpolitie kondigt aan dat de controles in en rond Leiden de komende periode regelmatig zullen terugkeren. a een vast -kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) MAT Naam: Adres: A Postcode Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum: e-mail: I Bank/giro* i w«t»rftp>ening: I Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur deze bon op in een on gefrankeerde I envelop, naar Loidsch Dagblad. T.a.v Afdeling lezersservice. Antwoord- a nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 08OO-1711 (gratis) of surf 1 naar www leidschdagblad.nl. (Deze aan- I bieding is geldig tot 31 december 2004). 1 Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om mot I persoongegevens. In het colofon van do krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad dinsdag 20 APRIL 2004 igstrelende jes door en wind rassenen steeds hulpdienst inst gloort voor het technologiebedrijf Uit klinische testen i dat patiënten het ;i-inhibitor tegen de irellingsziekte angio- ied verdragen en dat erkt. Op basis van de en verwacht Phar- nedicijn volgend jaar kt te kunnen bren- eidse bedrijf kondig- i samenwerking aan laanse farmaceutica- loratorios del Dr. Es- in gaan zij Cl-inhibi- ontwikkelen en op de ïgen. Esteve gaat het erkopen in Spanje, Griekenland. nwonenden van het erpark in Leiden geveer tweeduizend ingen ingezameld te- nst van de Lorentz- let park. Vanavond >en zij op het stad- zamelde handteke- wethouder Ruud ij zal binnen afzien- tsluitsel geven over st van de openbare il in de Burgemees- fessorenwijk. Een nario's die hij over- oodlokalen in het erpark. Ook nieuw- it park is ter sprake Dit tot grote ontstel- e omwonenden. Een ie is dat de noodlo- et Trigon-terrein aan foudsesingel worden n dat de nieuwbouw van het huidige uw aan de Van Vol- ade verrijst. Ook s groot verzët. door Silvan Schoonhoven Landelijke buksverkopers boos op Leidse ondernemer leiden - De Leidse ondernemer Peter Labrujè re zegt dat hij zich terugtrekt uit zijn bekende winkel aan de Haarlemmerstraat als de rech ter beslist dat hij er geen luchtdrukwapens mag verkopen. „Dan stap ik er helemaal uit en draag ik de boel over aan mijn kinderen. Ik ga geen tegengas meer geven tegen iets waar ik niet meer in geloof." Labrujère heeft inmiddels de woede van een aantal andere buksverkopers in Nederland over zich afgeroepen, zegt zijn advocaat, W. Roelink. Sinds de zaak onder de aandacht van justitie is, krijgen ook andere verkopers te maken met verscherpte naleving van de wa penwet door justitie. Dat zijn winkeliers die ook niet alle papieren in huis hebben, maar van wie de verkoop van buksen tot nu toe werd gedoogd. In de kampeerwinkel van Labrujère worden al tachtig jaar luchtdrukwapens verkocht, maar pas onlangs bleek dat de juiste vergun ning ontbreekt. De rechter heeft zich gisteren gebogen over de vraag of Labrujère tot het najaar een ontheffing krijgt. Dan zou hij de zaak aan zijn zoon overdragen, die tegen die tijd wel de vereiste licentie op zak heeft. De luchtdrukwapens zijn nu al verdwenen uit de etalage van Labrujère. Volgens hem is daardoor zijn handel ingestort. Labrujère zou honderdduizend euro op jaarbasis aan in komsten mislopen. De ondernemer voelt zich slachtoffer van bu reaucratie. „Ik word niet netjes behandeld. Het is voor middenstanders niet meer leuk. Er is geen vrijheid of vrij ondernemerschap meer. Overal heb je een papiertje voor nodig. Regels zijn tegenstrijdig. Voor de verzekering moet je rolluiken hebben, de gemeente wil ze weg hebben. De ene voorgevel wordt aange pakt, de ander kan zijn gang gaan." Luchtdrukwapens zijn op de markt in pistool- of geweervorm. Ze schieten loden kogeltjes af ,of zogeheten 'pluimpjes' - miniatuur dart pijltjes met een felgeldeurd kwastje om het projectiel op koers te houden. Er komt bij het schot geen vuur of kruit te pas maar een stoot lucht, opgewekt met een trekveer en een zui ger. De wapens hebben een bereik van enkele tientallen meters. Voor de verkoop ervan is sinds een paar jaar een vergunning nodig, waarvoor ook kennis van vuurwapens wordt vereist. Maar die verkoop ik absoluut niet", benadrukt Labrujère. Advocaat Roelink vindt dat er sprake is van inconsequent beleid. „Er zijn luchtdrukwa pen-verkopers die ook het papiertje niet heb ben, maar toch hun winkel draaien. Peter mag dat niet. Strikt formeel-juridisch gezien valt er weinig tussen te krijgen, ben ik bang. Het gaat om naleving van het rijksbeleid." De uitspraak is over zes weken. In het Lipsius Gebouw aan de Witte Singel huurt Archol een langgerekte ruimte waar zij vondsten opslaat en onderzoek doet. „Dozen, stof en zeven vol scherven, dat is ook ar cheologie", zegt Archol-directeur Caroline Leeflang. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - Eén van de spraakma kende locaties in het Leidse sta tionsgebied krijgt een nieuwe ei genaar. Bij de ontwikkeling van de plannen op de kop van de Schipholweg zijn nieuwe proble men ontstaan. Projectontwikke laar en vastgoed beheerder B. van Dijk, gelieerd aan JOBO, doet de panden en de grond van de hand. Met de verkoop is een bedrag van tussen de 5 miljoen en 10 miljoen euro gemoeid. Sage BV uit Amsterdam wordt één van de toekomstige eigena ren. Bij het bedrijf kon gisteren niemand commentaar geven. Naar verluidt wil Sage met de gemeente een plan maken. Lei den heeft als voorwaarde ge steld dat op de plek van de vroegere bouwmarkt Big Boss en autobedrijf Leithon Cars ge bouwen komen van vier of vijf bouwlagen. Waarschijnlijk wor den het woningen, mogelijk voor senioren. Grofweg biedt de plek plaats aan veertig tot honderd wonin gen, afhankelijk van hoe er ge bouwd wordt. Een alternatieve bestemming is kantoren. Die markt loopt echter niet goed. In het stationsgebied is ook al vol doende kantoorruimte voor handen. Wethouder Hillebrand heeft eerder laten weten dat een mix van huizen en bedrij ven eveneens tot de mogelijk heden behoort. Projectontwikkelaar Van Dijk wil evenmin een reactie geven. Duidelijk is dat hij van het ge bied af wil. Eerdere plannen stuitten de afgelopen jaren voortdurend op bezwaren of problemen. De nabijheid van twee molens, aan de andere kant van het spoor, maakt forse hoogbouw onmogelijk. Verder speelt de geluidshinder van het spooremplacement mee. Een deel van het terrein is boven dien vervuild. Inmiddels is bekend geworden dat de beoogde sloop van een villa op het terrein en de voor genomen kap van een aantal bomen verzet oproepen. Tegen de kapvergunning zijn zes be zwaarschriften ingediend. Een speciale stichting wil de villa behoeden voor sloop. Zij heeft het pand voorgedragen bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Om die reden wordt de sloopvergunning die bij de ge meente is aangevraagd, voorlo pig niet afgegeven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1