De primeur OCHTENDKRANT Vanafvandaag verschijnt de krant in de ochtend. Gistermiddag werden de eerste voorbereidingen getroffen. Een terugblik op de totstandkoming van de allereerste ochtendkrant, de primeur De krant moet uiterlijk om 7 uur in de bus liggen. Bezorgers van 18 jaar en ouder mogen om half vijf met hun bezor- gronde beginnen. Bezorgers van 15,16, en 17 jaar oud begin nen pas om zes uur. Zij hebben dus maar één uur de tijd. het grote aanbod van foto's wordt een keus gemaakt. De foto's worden aangeleverd door onder meer fotopersbureaus, regionale fotografen, en lezers die toevallig getuige zijn van iets dat in hun straat gebeurt. De meeste foto's komen via de computer binnen. Zo af en toe wordt er een foto bij de balie van de krant afgeleverd. Dankzij de digitale camera's zijn foto's tegenwoordig kort nadat ze zijn gemaakt, al te gebruiken in de krant. De eindredactie buigt zich over de verhalen. De teksten worden beoor deeld op inhoud en stijl, eventuele (taal)fouten worden er uitgehaald. De eindredactie zorgt tevens voor de opmaak van de verschillende pagina's en bepaalt dus welke plek een verhaal op de pagina krijgt. Ook worden de bijbehorende foto's beoordeeld en op de pagina's gezet. Van de pagina's worden drukpla ten gemaakt, waarna de pers aan het werk kan. In een razendtempo worden de kranten gedrukt. Regel matig Wordt een 'krantje' uit de stapel gehaald, onder meer om te controleren of de kleuren en tek sten wel goed worden afgedrukt. Zo niet, dan moet de hele stapel gedrukte kranten de prullenbak in. De eerste ochtendkrant in de historie is klaar en rolt van de persen. Van links naar rechts bekijken de heren Tamminga (drukkerij), Been tjes (distributie-organisatie DistriQ), Majoor (hoofdredactie), Essen- berg (directie), en Delput (DistriQ) het resultaat. MAANDAG 19 APRIL De verslaggeefster aan het werk. Ze heeft de hele dag de tijd om onder werpen te bedenken, achtergrond-informatie te verzamelen en mensen te interviewen. Indien nodig wordt een foto voor bij het verhaal ge maakt. In de loop van de middag en de avond worden de artikelen op de computer uitgewerkt. De voorpagina wordt in elkaar gezet. Mochten zich de komende tijd nog belangrijke gebeurtenissen voordoen, dan kan de voorpagina nog worden aangepast. De voorpagina is de laatste pagina die wordt afgerond. Alle pagina's worden per computer verstuurd naar de drukkerij in Amster- dam-Sloterdijk. Kranten arriveren 's ochtends om half vijf per pallet bij het depot. De depothouder sorteert en telt de kranten per wijk. Ook wordt gecontroleerd ofwel het juiste aantal kranten is geleverd. Daarna gaan de bezorgers op pad. De depothouder is ook verant- woordelijk voor de twee nabezorgrondes van 10 uur 's ochtends en 16 uur 's middags.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28