BUITENLAND Bush uiterst ineffectief Harnas: Militie volksbeweging steeds zwakker Kerry: Beleid Blair niet bij top-100 bobo's Elf Amerikanen gedood Slachtoffers Dutroux nu aan het woord Europa zeer content met Ivan Gasparovic Turkije waarschuwt Grieks-Cyprioten Wel achter liquidatie Rantisi Nieuwe president Slowakije Schietpartij in Mitrovica Dutroux anslag voor jngen VS in - De Amerikaanse ikt dat terroristen sidentsverkiezingen r zullen proberen in de Verenigde t Condoleezza Rice, veiligheidsadvi- isident George Bush egd. De kans om de ie verkiezingen te i zoals ze vorige panje hebben ge- r hen waarschijnlijk voorbij te laten «vaarders en na seks f Noord-Ierse ge- ivakers zijn ontsla- nj seks hebben ge- letineerden. Het k mannen en een 3 werkzaam in de r-gevangenis ten Belfast, waar vooral Ie leden van para- 'anisaties worden e dienst voor het gevangeniswezen erdag bekendge- lijken 26 itzoekers In Brazilië zijn de n 26 vermiste dia- s gevonden in het idianenreservaat in Rondonia. Vorige lerden er berichten Larga-indianen amantzoekers had- rd die het reservaat ingegaan. In het iservaat, 2000 kilo- jordwesten van Sao iden zich naar jnomen de grootste len van Latijns- ntegen door hitte n Italiaanse steden vaarschuwingssys- >et helpen voorko- q de zomer doden volg van langdurige n. Vorig jaar stier- nd tijdens een aan- eriode van hitte en mensen meer dan ien dergelijke tijd- ging vooral om ou- fl juni krijgen de lome, Turijn, Mi- a, Palermo, Brescia dagelijks rapporten :somstandigheden statistieken. onden ongen Een 8-jarige Ame- gen is door de a van zijn vader 1. Televisiestations orth Carolina de jongen op het jn ouderlijke wo- iurd was door vier irs. Een postbode man slaagden er na de honden te ver- irvoor de jongen at. Hij bezweek in uis aan zijn ver- illegalen nken jftien Afrikanen zijn toen de twee boot zij vanaf het Afri- iland naar de narische Eilanden te komen met el- ing kwamen en Een van de slacht- Nigeriaanse baby naanden. Alle 46 il- ïet ongeluk hebben 1 het eiland Fuert- remmend wisten te jn gearresteerd. I steekt tod Een 23-jarige in elegerde Ameri- aat is gisterochtend sn nadat hij bij een discotheek in Wies- nan had doodgesto- mannen met een had verwond. Vol- itie ontstond de ru de militair een viel. Het omgeko- iffer was 18 jaar, de 20 en 23 jaar. Bij zijn verschillende e militaire eenhe- d. maandag 19 APRIL 2004 ng II tina door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een paar uur na de li quidatie van sjeik Achmed Yas- sin, op 22 maart, beloofde zijn opvolger, Abdelaziz Rantisi, spec taculair wraak te nemen. Voor Is raël zouden 'de poorten van de hel' opengaan en premier Ariel Sharon zou zijn leven niet langer zeker zijn. In plaats daarvan heb ben zich zaterdagavond voor Rantisi zelfde poorten van de hel geopend. Of die van de he mel, als men de Hamas-aanhang mag geloven. Onverwacht kwam Rantisi's li quidatie allerminst, ook niet voor het slachtoffer zelf. Rantisi was er vast van overtuigd dat hij het volgende doelwit zou zijn van Israëls liquidatiecam pagne. De afgelopen weken heeft hij herhaaldelijk gezegd dat hij 'liever door een Apache helikopter dan door een hart aanval' aan zijn eind zou ko men. Wat dat betreft is aan zijn wens voldaan. In een reactie op Rantisi's dood heeft Harnas gisteren 'honderd wraakacties' aangekondigd. Nog niet zo lang geleden zou zo'n waarschuwing in Israël hoogst serieus zijn opgevat, maar nu blijft de bevolking er betrekkelijk stoïcijns onder. Zijn dreigende taal ten spijt is Rantisi er de afgelopen vier we ken niet in geslaagd de moord op Yassin ook maar met één enkele terreuraanslag in Israël te wreken. Sinds het begin van de Pales tijnse opstand heeft Harnas als volksbeweging aan kracht ge wonnen, maar de gewapende vleugel is zwakker dan ze in ja ren is geweest. Dat betekent niet dat Izadin al-Kassam, de militie van Harnas, geheel vleu gellam is geworden. Een spec taculaire aanslag op een Israë lisch of joods doel in Israël of het buitenland blijft een moge lijkheid, zeker nu Osama Bin Laden heeft aangekondigd dat hij Harnas een handje zal hel pen. En de dood van Rantisi vormt alleen maar een extra drijfveer. Maar wat het uitblijven van een gewelddadige reactie op Yas- sins dood wél laat zien, is dat Israël er steeds beter in slaagt de bewegingsvrijheid van de Palestijnse milities te beperken. De cijfers spreken duidelijke taal. In maart 2002, een maand voor het begin van de grote le- geroperatie 'Verdedigingswal', wisten de militanten zeventien zelfmoordaanslagen uit te voe ren binnen Israël. Sindsdien is het aantal alleen maar vermin derd, aanvankelijk zeer geleide lijk maar vooral de laatste tijd spectaculair. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben de milities niet meer dan vijf terreuracties (beschietingen, autobommen en zelfmoord aanslagen) in Israël weten uit te voeren, tegen veertig in de eer ste drie maanden van 2002. Het leger en de veiligheidsdienst smoren nu veel meer zelf moordaanslagen in de kiem dan de milities kunnen uitvoe ren. Wat ook helpt is de om streden afscheidingsbarrière, die nu gereed is in het noorde lijk deel van de Westelijke Jor- daanoever. Een groot deel van de Palestijn se militanten is in de loop van de intifada achter de tralies be land. Alleen al op de Westoever verricht het leger wekelijks tus sen de honderd en honderdvijf tig arrestaties. Anderen zijn ge liquideerd of om het leven ge komen bij gewapende confron taties met Israëlische soldaten. De zware prijs voor Israëls vei ligheid wordt grotendeels be taald door de Palestijnse bevol king, in de vorm van verlies aan mensenlevens, gebrek aan be wegingsvrijheid en economi sche malaise. In de afgelopen twee jaar heeft Israël de vier stichters van Ha rnas in de Gazastrook om het leven gebracht. Eerst moesten Ibrahim Makadmeh en Sal ah Shehadeh eraan geloven. Vori ge maand was het de beurt aan sjeik Achmed Yassin en zater dag volgde Rantisi. De com mandant van Izadin al-Kassam, Mohammed Deif, is twee keer aan een aanslag ontsnapt. Van de drie potentiële opvolgers van Rantisi als leider van Ha rnas in de Palestijnse gebieden - Ismail Haniyeh, Said Siam en Machmoud a-Zahar - was al leen Siam tot nu toe geen doel wit van een Israëlische aanslag. Geen wonder dat de organisatie voorlopig wil volstaan met een anoniem leiderschap. miami/ap - Een effectievere strijd tegen het terrorisme en betere samenwerking met de in ternationale gemeenschap en vooral de Verenigde Naties in Irak. Dat zijn de hoofdzaken waar de Democratische presi dentskandidaat John Kerry aan gaat werken, mocht hij in no vember president George Bush uit het Witte Huis verdrijven. „Onze diplomatie is zo ver schrikkelijk arrogant en ineffec tief, zoiets heb ik nog nooit meegemaakt", zei Kerry in het één uur durende interview op NBC. „Als ik president ben, ga ik niet alleen persoonlijk naar de VN, ik ga ook naar andere hoofdsteden." Volgens de De mocraat heeft Bush de oorlog in Irak van begin af aan ver keerd aangepakt en zal hij er als president voor zorgen dat er een solide coalitie komt die de kosten van de wederopbouw van Irak zal delen. Over de oorlog tegen het terro risme zei hij dat beseft moet worden dat het niet alleen een militaire oorlog is zoals Bush het zou doen lijken. „We heb ben de beste inlichtingen en de beste justitiële samenwerking ter wereld nodig", zei Kerry. „Ik denk dat ik een veel effectievere oorlog tegen het terrorisme zou kunnen voeren." In een apart tv-interview wuif de de Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Condoleez za Rice de opmerkingen van Kerry over Irak en terrorisme weg. Volgens Rice hebben al 34 landen troepen op de grond in Irak en wordt het er deson danks niet rustiger op. „Het idee dat dit tuig zou stoppen met aanvallen als er in Irak een VN-vlag in plaats van een coali- tievlag wappert, is, eerlijk ge zegd, denk ik, een beetje naïef." Kerry's tv-optreden kwam aan het begin van zijn driedaagse campagne in Florida, de staat waar Bush in 2000 met 537 stemmen verschil de overwin ning uit handen van de Demo cratische kandidaat Al Gore weggriste. Opvallend genoeg was Kerry het in het interview wel eens met het Midden-Oosten-beleid van Bush. Kerry herhaalde bo vendien min of meer de verkla ring van de regering over de li quidatie van Hamas-leider Ab delaziz Rantisi door te zeggen dat Israël zich mag inspannen voor zijn eigen veiligheid. Overal in het Midden-Oosten is met afschuw gereageerd op de liquidatie van Hamas-leider Abdelaziz al- Rantisi. Op de foto demonstreert een Palestijnse jongen in een buitenwijk van de Iraakse hoofdstad Bag dad. In de wijk wonen veel Palestijnse vluchtelingen die van de regen in de drup lijken te zijn gekomen. Foto: Reuters londen/anp-rtr- De Britse pre mier Tony Blair is de opvallen de afwezige in de lijst met de honderd meest invloedrijke mensen ter wereld. Het Ameri kaanse tijdschrift Time publi ceerde de lijst gisteren. De lijst geeft geen rangorde, maar is onderverdeeld in vijf categoriën: leiders en revolutio nairen, bouwers en titanen, we tenschappers en denkers, hel den en ikonen en artiesten en entertainers. Time benoemt de twintig mensen uit elke catego rie als mensen met wereldwijde invloed, maar dat blijkt vooral vanuit een Amerikaans oogpunt beschouwd. „Er staan geen west-Europese leiders op omdat ze momenteel niet zoveel macht of invloed hebben", zei Time-hoofdredac- teur Michael Elliott in de Britse krant The Sunday Independent. De Amerikaanse president George Bush en zijn Russische, Chinese en Braziliaanse ambts genoten Vladimir Poetin, Hu Jintao en Luiz Inacio Lula da Silva bezitten die kwaliteiten volgens Time wel. Hetzelfde geldt voor de Ameri kaanse nationale veiligheidsad viseur Condoleezza Rice, de Noord-Koreaanse leider Kim Jong II, paus Johannes Paulus II, de Turkse premier Recep Er- dogan en de leider van het ter reurnetwerk al-Qaeda, Osama bin Laden. De Britse televisiemagnaat Si mon Cowell komt ook voor op de lijst. De bedenker van Idols woont tegenwoordig in de Ver enigde Staten en geniet daar enorme populariteit. Op de lijst artiesten staan ook de Ameri kaanse zangeres Norah Jones, de Britse bedenkster van Harry Potter, J.K. Rowling, actrice Ni cole Kidman en acteur Sean Penn. De lijst bouwers en titanen be vat vooral namen uit het inter nationale bedrijfsleven. Maar ook de Arabische nieuwszender al-Jazeera heeft een vermel ding, net als FIFA-president Sepp Blatter. De opvallendste namen op het lijstje weten schappers en denkers zijn die van de voormalige Amerikaanse president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary. bagdad/ap - Bij gevechten in Irak zijn zaterdag tien Ameri kaanse militairen om het leven gekomen. Een elfde soldaat kwam om in Bagdad toen hij werd overreden door een tank. Vijf mariniers werden gedood bij gevechten met ongeveer 150 guerrillastrijders in de buurt van Husaybah, nabij de Syri sche grens. Met hulp van per helikopter aangevoerde verster kingen wisten de Amerikanen de aanvallers af te slaan. Vijfen twintig tot dertig aanvallers werden gedood, aldus een mili tair communiqué. Ook zaterdag werden drie Ame rikaanse soldaten gedood bij een aanval op hun konvooi bij de zuidelijke stad Diwaniyah. Een soldaat kwam om in Bag dad toen een bom ontplofte langs de weg waar zijn konvooi voorbijreed en een marinier sneuvelde bij gevechten in het westen van Irak. De Amerikaanse strijdkrachten hebben de grootste moeite om hun aanvoerlijnen onder aan houdende aanvallen guerrilla strijders open te houden. Door wegblokkades dreigt schaarste die de prijzen opdrijft en de we deropbouw en het economisch herstel in de kiem kan smoren. Meer dan vijftienhonderd inge nieurs en aannemers zijn uit Irak vertrokken uit angst ont voerd of vermoord te worden. In Fallujah, een van de felste haarden van anti-Amerikaans verzet, bleef het gisteren voor de tweede opeenvolgende dag vrijwel de hele dag rustig. On derhandelingen tussen Ameri kaanse vertegenwoordigers en een delegatie van de bevolking over opheffing van de belege ring zouden vandaag worden hervat. Spaanse troepen snel huiswaarts De nieuwe Spaanse premier Zapatero heeft de Spaanse troepen het bevel gegeven zich zo snel mogelijk terug te trekken uit Irak. Zapatero presenteerde donderdag zijn beleidsvoornemens. Toen zei hij nog dat hij vasthield aan zijn voornemen de troe pen terug te trekken uit Irak, tenzij die eind juni onder VN-commando zouden ko men te staan. „Uit de infor matie de we hebben, blijkt dat het niet erg waarschijn lijk is dat een VN-resolutie wordt aanvaard die overeen komt met onze voorwaarden voor onze aanwezigheid in Irak". „De Spaanse troepen in Irak zullen zo snel moge lijk worden teruggetrokken. bratislava/ap-rtr - Veel Euro pese leiders slaakten zaterdag een zucht van verlichting toen bekend werd dat niet Vladimir Meciar, maar Ivan Gasparovic de nieuwe president van Slowa kije wordt. Meciar liet in zijn periode als premier in de jaren negentig een nare bijsmaak achter in Europa door zijn na tionalistische en autoritaire be wind. Niemand zou opnieuw hem de hand willen schudden. Maar ook Gasparovic, voorma lig bondgenoot van Meciar, is niet geheel brandschoon. De nieuwe Slowaakse presi dent, die 15 juni aantreedt, was parlementsvoorzitter onder Meciar tussen 1992 en 1998 en gold tot voor twee jaar als loy aal politiek bondgenoot. Gas parovic brak met de HZDS-par- tij van Meciar in 2002, maar werd door velen desalniettemin geassocieerd met het regime van Meciar, gekenmerkt door dictatoriaal machtsmisbruik, schendingen van de mensen rechten en corruptie. Slowaak se media schilderden de kandi daten voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen van zaterdag dan ook af als 'de meester' (Meciar) en zijn 'knecht' (Gasparovic). Maar de 63-jarige Gasparovic, die getrouwd is en twee kinde ren heeft, besloot juist in de laatste weken van de verkie zingscampagne extra afstand te nemen van Meciar en diens verleden. Hij bood verscheide ne malen excuses aan voor zijn misstappen tijdens de periode Meciar en presenteerde zich als de man die, in tegenstelling tot de andere kandidaat, wel 'geac cepteerd wordt in het buiten land'. Voor Slowaken die geen zin hadden in een nieuw politiek isolement van hun land met Meciar als staatshoofd, was Gasparovic op 17 april het eni ge alternatief. De opkomst was dan ook met ruim 43 procent relatief hoog en de marge tus sen Meciar en Gasparovic, die respectievelijk circa 40 en 60 procent van de stemmen kre gen, groot. istanbul/gpd - Als de Grieks- Cyprioten het herenigingsplan van de Verenigde Naties voor Cyprus komende zaterdag af keuren, waar het naar uitziet, zal Turkije terugslaan, waar schuwt minister van buiten landse zaken, Gül. „Grieks-Cy- prus zal daarvoor boeten. We zullen een campagne starten voor internationale erkenning van het Turkse deel van Cyprus en ervoor zorgen dat het Griek se deel verder geïsoleerd raakt." Gül ziet zich gesterkt door de opstelling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken. Een woordvoerder zei eind vo rige week dat als de Grieks-Cy prioten tegen het VN-plan stemmen de VS hun houding ten opzichte van het Turkse deel van het eiland zullen aan passen. „Wij laten de Turks-Cy prioten niet in de kou staan." mitrovica - Zeker vier en mogelijk vijf mensen, onder wie zeker drie VN-politiefunctionarissen, zijn za terdag om het leven gekomen tijdens een schietpartij in een gevangenis in de onrustige stad Mitrovica in Kosovo. De schietpartij begon na onenigheid tussen Amerikaanse VN-politiemensen en collega's uit lan den in het Midden-Oosten over de situatie in Irak. Veertien personen zijn naar ziekenhuizen gebracht. Bij de schietpartij waren uitsluitend internationale politiefunctionarissen van de VN-missie in Kosovo (Un- mik) betrokken. De VN-politie heeft na het incident een aantal Jordaniërs aangehouden. Foto: Reuters door onze correspondent Pascale Thewissen aarlen - In Aarlen begint van daag een cruciale fase in het proces tegen Mare Dutroux en kompanen. Sabine Dardenne, het meisje dat 81 dagen zat op gesloten in de kinderkooi van Dutroux, gaat na acht jaar de confrontatie aan met haar ver krachter. Laetitia Delhez, die vijf dagen zat opgesloten in de gruwelkelder, wordt een dag la ter als getuige opgeroepen. Vanaf vandaag is de hoofdrol in Aarlen weggelegd voor de slachtoffers die het drama over leefden. Naast Sabine en Laeti tia waren ook drie Slovaakse meisjes als getuige opgeroepen. Henrietta Pulsova werd door Dutroux, die regelmatig afreis de naar het Slovaakse stadje Topolcany, verkracht in zijn camper. De zusjes Yanka en Proces Eva Mackova brachten bij Dutroux hun zomervakantie door. Ze werden gedrogeerd en misbruikt zonder dat ze het in de gaten hadden. Ze kwamen er pas achter toen de Belgische politie hen opnames liet zien die Dutroux van de verkrach tingen had gemaakt. De drie Slovaaksen hebben echter laten weten dat ze het proces niet zullen bijwonen. Ze mijden alle publiciteit en willen niet meer herinnerd worden aan België. De eerste zeven weken van de rechtszaak waren vooral gewijd aan de ontvoering en de dood van de Luikse kinderen Julie en Melissa en de Hasseltse tieners An en Eefje. Ook na meer dan zeven jaar onderzoek blijft on duidelijk wat er precies met hen is gebeurd. Dutroux zelf hult zich in raadsels, beticht zelfs de politie van betrokkenheid en schuift alle schuld af op zijn medeverdachten Michel Ni- houl, Michel Lelieyre, zijn ex- vrouw Michelle Martin en zijn vermoorde vriend Bernard Weinstein. Volgens de advocaat van Sabi ne, Jean-Philippe Rivière, staat het proces een belangrijke ken tering te wachten. „Over de do den kan Dutroux verzinnen wat hij wil. Vanaf nu is het uit met manipuleren, verzinnen, fanta seren en spoken najagen. Het is nu aan de levenden om te spre ken. Nu worden we met onze neus op de gruweldaden ge drukt. Die gruwelen hebben een naam: Dutroux, Mare", zei Rivière vorige week donderdag na afloop van de zitting. Ook Laetitia Delhez komt aan het woord. Zij woonde het pro ces al verschillende keren bij en mag morgen haar verhaal ver tellen. Laetitia zat vijf aagen op gesloten in de kelder van de woning in Marcinelle. Haar ad vocaten geloven dat ook Nihoul bij haar ontvoering was betrok ken. Tot grote ergernis van Ri vière blijven zij hameren op het bestaan van een netwerk. Sabine heeft altijd beweerd dat ze vanaf haar ontvoering op 28 mei 1996 tot haar bevrijding op 15 augustus van dat jaar nooit iemand anders zag dan Dutroux en ook nooit ergens anders werd heen gebracht. De suggestie dat ook zij door Dutroux gedrogeerd werd en niet merkte wat er met haar ge beurde, wijst de nu 20-jarige vrouw resoluut van de hand.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27