Mogelijk 600.000 plaatsen vervuild 1,25 Politie houdt vier verdachten voetbalrellen aan Alleen deze week Duizenden onnodige opnames door verkeerd medicijngebruik Onderzoek schietpartij in Tiel duurt nog voort FNV BOUW? QCtfBOUW Vingerhoedje zoeken Strafdossier: belager Balkenende 'gevaarlijk' 'Laten we strijdbaar zijn' 'Meerderheid voelt dreiging fundamentalisme' Sanering kost 20 miljard euro tiel/anp - Het onderzoek naar de schietpartij donderdagavond in Tiel, die aan vier mensen het leven kostte, duurt nog voort. Het onderzoeksteam wil nog verschillende getuigen spreken die zich tijdens de schietpartij in het winkelcentrum bevon den. Ook onderzoekt de politie de relatieproblemen die aanlei ding waren voor het drama. Een 31-jarige man uit Dode- waard schoot in de passage van het winkelcentrum zijn 29-jari- ge ex-vriendin en een 26-jarige vriendin van haar dood. Daarna schoot hij in een winkel een 30- jarige man dood van wie hij dacht dat het de nieuwe vriend van zijn ex-vriendin was. Ver volgens schoot de schutter Luchtmacht helpt gewonden Bosnië den haag/anp - Een Cougar- transporthelikopter van de Ko ninklijke Luchtmacht is zater dagmorgen in Bosnië ingezet om twee zwaargewonden naar een hospitaal te vervoeren. Dit meldde het ministerie van de fensie zaterdag. Bij een ongeval ten zuiden van de stad Prnjavor raakte een Ca nadees pantservoertuig met ze ven inzittenden van de weg en rolde zeven meter naar bene den. Een Canadese militair en een tolk liepen ernstige ver wondingen op. De Nederlandse helikopter heeft hen naar Banja Luka gevlogen. De toestand van beiden is inmiddels stabiel. zichzelf door het hoofd. Alle schoten kwamen uit hetzelfde wapen, bleek zaterdag uit sectie op de vier lichamen. De politie heeft de afgelopen dagen al tientallen getuigen ge sproken. Toch heeft zij nog niet alle mensen gehoord die tijdens het drama in het winkelcen trum waren. De recherche wil ook duidelijkheid over de rela tieproblemen die tot de schiet partij leidden. De schutter en zijn vriendin gingen eerder dit jaar uit elkaar. Daarna kreeg het stel onenig heid over de verdeling van de inboedel. De politie bemiddel de in maart al eens in een ruzie tussen de twee. Ook dat politie optreden wordt onderzocht. (advertentie) WAT KOOP IK ER VOOR? m VERBETERING arbeidsomstandigheden Elke dag actie! irrijder dood BINNENLAND ap met eend maandag 19 april 2004 utrecht - Wie op een vinger hoedje uit was, kon gisteren op de Verzameiaarsbeurs in Utrecht zijn hart ophalen. Alleen al deze standhouder had er meer dan 50.000 te koop. Een zeldzame kan duizenden euro's kosten. Zo'n 30.000 mensen bezochten de beurs. Foto: ANP/Koen Suyk P/Jasper Juinen erdam: Beste enkrabber am - Het pand van Na- lederlanden in Rotter- aterdag uitgeroepen tot wolkenkrabber van ld. Gebouw Delftse >als het officieel heet, voor de Rembrandt Amsterdam, het pand ortis Bank in Rotter- sittard/gpd - De man die ervan wordt verdacht een moordaan slag te hebben voorbereid op premier Balkenende of diens echtgenote, is 'onvoorspelbaar en gevaarlijk jegens mensen die een rol spelen in zijn waanwe reld'. Volgens de forensisch psychiater vertoont de 33-jarige man uit Zoetermeer een 'ern stig psychiatrisch ziektebeeld'. In het strafdossier staat dat de man, die morgen in Rotterdam terecht staat, maandag 27 okto ber 2003 goed voorbereid op pad ging. De echtgenote van Balkenende lijkt wel degelijk aan een aan slag op haar leven ontsnapt. Bij zijn aanhouding had de ver dachte niet alleen een uitbeen mes in een zelfgemaakt foe draal op zak, en een brieve waarop stond dat hij met de metro bij de Capelsebrug moest overstappen naar Capelle aan den IJssel, waar de Balkenendes wonen. De man had het num mer van een taxicentrale bij zich en wist precies waar hij moest zijn. Alleen het huis nummer was hem kennelijk ontschoten, want daar liet hij de taxichauffeur naar vragen bij buurtbewoners. Eén van hen vertrouwde het niet en belde de politie. De verdachte, die zich een jaar geleden aanmeldde als CDA- Md, heeft verklaard dat hij een afspraak had met Bianca Balke nende, maar zij kent hem niet. Zij vertelde de politie het be angstigend te vinden dat ie mand gewapend met een mes op zoek was naar haar: „Ik denk wel dat ik voor hem had open gedaan. Ik moet daar nu niet aan denken." In de agenda van de uit Turkije afkomstige verdachte verwijzen diverse notities naar de pre mier. Zo staat er in zijn moe dertaal: 'Jan Peter Balkenende •heeft met mij gespeeld', en JP Balkenende heeft mij bedro gen'. In het huis van de ver dachte, die getrouwd is en vier kinderen heeft, werden een pis tool en patronen gevonden. den haag/gpd - De Amster damse politie heeft gisteren vier mensen gearresteerd die wor den verdacht van betrokken heid bij de voetbalrellen van af gelopen donderdag. Hen wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Het viertal werd buiten de Arena, in de marge van de wedstrijd Ajax-RBC aan gehouden. De politie wilde niet ingaan op de vraag of de vier konden wor den gearresteerd omdat Ajax 'enkele namen' van relschop pers aan de politie had bekend gemaakt. „Dat zou het onder zoek schaden." Wel verwacht de politie de komende dagen meer arrestaties te verrichten. De aanhoudingen komen op een moment dat de Tweede Ka mer een meldingsplicht wil in voeren voor voetbalsupporters die rellen trappen. Fans die bij een voetbalwedstrijd zwaar over de schreef zijn gegaan, moeten tijdens een of meer wedstrijden op het politiebu reau verschijnen. Ze moeten daar gedurende de wedstrijd blijven. Wie zich niet meldt, pleegt een strafbaar feit en kan dan een sanctie opgelegd krij gen. Een Kamermeerderheid van CDA en PvdA wil zo rellen als afgelopen donderdag na de wedstrijd Ajax 2 - Feyenoord 2, voorkomen. De PvdA stelt als voorwaarde dat voetbalclubs een 'waterdicht' stadionverbod hanteren voor relschoppers. „Dat verbod is nu zo lek als een mandje", aldus PvdA-Kamerlid Van Heemst. De Kamer peinst er niet over om supportersgeweld met een voetbalwet aan te pakken, zoals in Engeland en België is ge beurd. Directeur betaald voet bal Kesler en Ajax-voorzitter Jaakke dringen daar bij de poli tiek op aan. Ze vinden dat clubs er binnen de huidige reglemen ten en budgetten al alles aan doen om supportersgeweld te bestrijden. De Tweede Kamer voelt niets voor nog meer nieuwe regels. „Door intensiever samen te werken met burgemeesters, po litie en justitie kunnen de clubs meer bereiken dan nu ge beurt", aldus Van Heemst. Ook CDA'er Algra vindt het primair een zaak van de clubs. „Waar om zou een belastingbetaler die niet van voetbal houdt, moeten meebetalen aan een commerci- De spelers van Feyenoord 2 zijn na de onlusten van don derdag op sportcomplex De Toekomst te Amsterdam be dolven onder de bloemen. Za terdag werden op Varkenoord in Rotterdam bloemen afgele verd namens de loco-burge meester van Amsterdam. De harde kern van Ajax-fans bracht een grote bos rozen voor Robin van Persie. Van Persie en andere spelers van Jong Feyenoord werden don derdagavond geschopt en ge- eel evenement", zei hij in het televisieprogramma Buitenhof. Minister Remkes (binnenlandse zaken) laat vandaag weten of hij een onderzoek zal instellen naar de rellen rond de voetbal wedstrijd van afgelopen don derdag. Ajax heeft inmiddels slagen. De jeugdinternational nam de bos rood-witte bloe men wel in ontvangst, maar zei dat hij ze niet hoefde en gaf ze direct door aan een meisje dat vlak bij hem stond. Op het kaartje aan het boeket lieten de Ajax-supporters we ten dat ze op deze manier 'het nare gevoel' wilden verzach ten. Vrijdag al liet Ajax bloe men bezorgen in Rotterdam. Feyenoord stuurde die bossen rechtstreeks door naar het kinderziekenhuis. enkele namen van de ruim vijf tig vandalen die de spelers van Feyenoord 2 molesteerden, doorgegeven aan de politie. De daders zijn geen leden van de 'harde kem', zei Ajax-voorzitter Jaakke gisteren. Het gaat vol gens hem om jonge supporters uit vak 410. Jaakke zal vandaag Feyenoord-voorzitter Van den Herik uitnodigen voor een ge sprek. Voorafgaand aan de wedstrijd tegen RBC heeft Ajax gistermid dag in een verklaring die trainer Koeman voorlas, excuses aan geboden aan de spelers van Feyenoord 2. „Het is een schande voor Ajax en het past hier onze excuses aan te bieden aan de spelers van Jong Feyen oord", aldus Koeman. „Een voetbalwedstrijd hoort een feest te zijn, maar vandaag heeft Ajax-RBC door de schan dalige gebeurtenissen rond Jong Ajax-Jong Feyenoord, een zwarte rand. U en wij zeggen 'nee' tegen elke vorm van ge weld rond het voetbal." Van Persie geeft bloemen Ajax-fans weg de Hoftoren in Den eldde de Stichting uw. De Delftse Poort, 35 meter het hoogste van Nederland, is ont- door de in 2001 overle- ïitect Abe Bonnema. e strakke vorm en de ;re constructie boven echt - Een 24-jarige der uit Ridderkerk is morgen in Zwijndrecht lukt, nadat een eend te- helm was gevlogen, jdap raakte de man uit lij viel van zijn motor i tegen een paaltje te- janimatie mocht niet ten. Ook de eend over- e klap niet. )nfabriek eek in brand Op het terrein van onfabriek in het cen- n het Gelderse Eerbeek terdag een grote brand Op het terrein was op atsen sprake van een de brand, zei brand- nmandant Berkhout. In van de avond gaf de eer het sein brand Het nablussen kan re dagen duren omdat apier en karton ligt. ter komt nder shovel oorn - Een 2-jarig jon- Hellendoom is zater dag in zijn woonplaats in, nadat hij eerder op inder het wiel van een ras gekomen. De peuter ijn vader op het voer- del eraf. Hij werd na het per traumahelikopter ziekenhuis in Ensche- ebracht. Daar overleed ijn verwondingen. vaart rond eiding EU Amsterdam - In de Hollandsche Schouwburg in Amsterdam, de plek waar in de Tweede Wereldoorlog joden werden samengedreven door de nazi's, herdacht de joodse gemeen schap in Nederland gisteren de slachtoffers van de holocaust. Bij de herdenking waren een paar honderd mensen aanwezig. De am bassadeur van Israël en burgemeester Cohen van Amsterdam riepen op de nagedachtenis aan de slachoffers van de naziterreur levend te houden om herhaling van de geschiedenis te voorkomen. „Dat kan alleen met toleran tie, liefde en respect", aldus Cohen. Itai Gross, die namens de jongeren sprak, memo reerde dat hij als 12-jarig jongetje zich geen voorstelling kon maken van haat tegen men sen om ras of geloof. Nu wordt hij als stu dent regelmatig met antisemitisme gecon fronteerd. Hij hekelde de vaak passieve hou- ding van de joodse gemeenschap. „Die heeft ons nog nooit iets opgeleverd. Laten wij strijdbaar zijn als we dingen zien gebeuren waar we het niet mee eens zijn." Foto: ANP/Juan Vrijdag amsterdam/anp - Zestig procent van de Neder landers voelt zich bedreigd door het bestaan van fundamentalistische moslimgroepen in Neder land. Dat blijkt uit een door Interview/NSS ge houden onderzoek onder 566 landgenoten, waarover De Telegraaf gisteren berichtte. Twaalf procent voelt zich zeer bedreigd, 48 procent enigszins en 38 procent niet. Van de ondervraagden steunt 87 procent de har dere maatregelen die kabinet en parlement voor staan om de kans op terroristische aanslagen te beperken. Van de ondervraagden vindt 61 procent dat de politiek de afgelopen jaren onvoldoende maatre gelen heeft genomen om de kans op aanslagen te beperken. Slechts 17 procent heeft vertrouwen in de aanpak van minister Donner van justitie. Door de aanslagen op 11 maart in Madrid is vol gens 74 procent van de ondervraagden de kans toegenomen dat ons land ook door een terroristi sche aanslag wordt getroffen. Het is volgens 51 procent onverstandig als de Amerikanen en hun bondgenoten hun troepen uit Irak terugtrekken. Eenderde van de onder vraagden (34 procent) is voorstander van terug trekking van troepen. den haag/anp - In Nederland zijn 600.000 plaatsen waar de bodem mogelijk vervuild is. Dat blijkt uit een inventarisatie van verdachte plekken die gemeen ten en provincies de afgelopen twee jaar hebben uitgevoerd. Eerder onderzoek leverde slechts 350.000 verdachte plek ken op. Het ministerie van VROM verwacht volgens een woordvoerder dat op 60.000 plaatsen de bodemvervuiling geheel of gedeeltijk moet wor den aangepakt. De laatste inventarisatie van mogelijke bodemverontreini ging dateert van eind jaren ne gentig, maar was niet volledig. Het onderzoek dat nu zo goed als klaar is, brengt voor de eer ste keer de mogelijke bodem verontreiniging in heel Neder land in kaart. Het is de bedoe ling dat volgend jaar iedere ge meente haar inwoners een compleet overzicht kan geven van vervuilde plekken. Gemeenten en provincies heb ben bekeken waar bedrijvigheid is geweest die misschien de bo dem heeft vervuild, zoals fa brieken, chemische wasserijen en garages. Nader onderzoek moet uitwijzen welke van de 600.000 verdachte locaties ook echt zijn verontreinigd. Van de 60.000 vervuilde plaat sen die dit naar verwachting oplevert, hoeft niet alles even grondig te worden schoonge maakt. Bodemverontreinigin gen die een gevaar vormen voor de gezondheid van omwonen den of die zich dreigen uit te breiden, komen snel aan de beurt. Bij minder vieze plekken hangt de aanpak af van de toe komstige bestemming. Als er een industrieterrein komt, kan de verontreiniging geïsoleerd worden door een omheining of een afdeklaag. Komt er een speeltuin, dan is afgraven ook hier noodzakelijk. Vergeleken met eerdere inven tarisaties is het aandeel van de Randstad afgenomen, omdat daar al veel opgeruimd is. Grote gifschandalen, zoals in Lekker- kerk in 1980, hangen Nederland volgens VROM niet meer boven het hoofd. Bij 90 procent van de verdachte locaties is de vervuiling zo ge ring dat verdere actie niet nodig is, of zal de grond uiteindelijk toch schoon blijken te zijn, denkt VROM. De overige 10 procent moet in 2030 zijn gesa neerd. Dit kost 20 miljard euro. De kosten komen gedeeltelijk voor rekening van het Rijk. Voor de rest draaien provincies en gemeenten op en mogelijk andere betrokkenen als project ontwikkelaars en bedrijven. het WINAP. „Het komt regel matig voor dat mensen met maagbloedingen in het zieken huis worden opgenomen, om dat ze verkeerde middelen heb ben gebruikt. Sommige maag patiënten kopen pijnstillers zo als bijvoorbeeld ibuprofen bij de drogist. Deze stof verzacht de pijn, maar beschadigt ook de maagwand. Zo wordt de ene pijn bestreden, maar komt er een nieuwe voor terug." Volgens Horikx komt het steeds vaker voor dat mensen midde len zoals pijnstillers en vitami nepreparaten zelf aanschaffen en gebruiken in combinatie met medicijnen die door de arts zijn voorgeschreven. „Daar is in principe niets mis mee, maar sommige middelen verdragen elkaar niet. Zo heeft St. Jans- kruid, dat wordt gebruikt tegen depressiviteit en bij de drogist verkrijgbaar is, een negatief ef fect op de anticonceptiepil. Vrouwen kunnen ongewenst zwanger raken." Ook het onderling uitlenen van medicijnen veroorzaakt brok ken, vertelt Martin Favié, apo theker in Opmeer (Noord-Hol land). Favié is voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie, initiatiefnemer van 'Haal alles uit de kast'. „Het is natuurlijk erg makkelijk om even een middeltje bij de buren te lenen. Maar voor iemand met hoge bloeddruk kan zelfs een neusdruppel van de buur vrouw gevaarlijk zijn." omingo de silos - Bis- an Luyn van Rotterdam erdag het startsein ge- 1 ior een bedevaart van r driehonderd Europe- ïoppen, politici, theolo- I eken naar Santiago de itela in Noordwest- 'ffij deed dat met een 'aan Europa om 'op- 1 Dor God en voor Chris- :zen'. Aanleiding voor aagse pelgrimage is de ing van de Europese t tien nieuwe lidstaten. Op deze warme zaterdagmid dag is het druk in de apotheek. Hoewel de actie 'Haal alles uit de kast' vandaag begint, leggen hier de eerste patiënten hun oude pillen en poeders al op de balie. Een oudere dame heeft een bijna antieke verbandtrom- mel bij zich. Ze wil weten of de paracetamol uit 1986 nog goed is. „Nee mevrouw. Die is vijf jaar houdbaar. Zo'n pilletje doet helemaal niets meer", ant woordt apotheker Phoa. Volgens de apotheker zijn het vooral oudere mensen die me dicijnen hamsteren. Ze veran deren regelmatig van kuur en vergeten de oude middelen weg te gooien. „Neem een patiënt met hartklachten. Zijn dosis gaat omhoog van 50 naar 100 milligram per tablet. Als hij z'n oude pillen niet opruimt en de ze per ongeluk blijft slikken, wordt hij steeds zieker." Jaarlijks wordt ruim acht pro cent van alle ziekenhuisopna mes veroorzaakt door bijwer kingen van medicijnen. Dat zijn 131.000 opnames. Maar liefst tweederde daarvan had kunnen worden voorkomen, omdat de medicijnen op een verkeerde manier zijn gebruikt. Dat kost 300 miljoen euro per jaar. De cijfers zijn afkomstig van het WINAP, het Wetenschappelijk Instituut voor Nederlandse Apothekers in Den Haag. De meeste ongelukken worden veroorzaakt door een verkeerde combinatie van medicijnen, vertelt Annemieke Horikx van lestaande metrobuis zeer gewaardeerd, al- tichting. «■stichting zernekantine In de kantine van de :erkazerne van het Kapelle is in de nacht irdag op zondag brand De brand brak uit ter- irandweer was uitgerukt brand in een gebouw >ude veiling in Kapelle 5n. Volgens de politie le branden aangestoken ze wellicht met elkaar nd. amsterdam/gpd - Met de actie 'Haal alles uit de kast' roepen apothekers mensen op de medi cijnkast eens flink op te ruimen. Wie verouderde of een verkeerde combinatie van pillen slikt, kan behoorlijk ziek worden. Uit haar zwarte handtas haalt ze een oud 'pufje'. De datum op het medicijn is onduidelijk „Bedoelen ze nu eind februari of eind december", vraagt me vrouw Van den Bosch (68) aan de balie van apotheek Oud- Zuid in Amsterdam. „Het pufje is tot eind dit jaar te gebruiken, mevrouw", zegt de assistente. (advertentie) (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25