Het leven op heterdaad betrapt Dertig oranje tovenaars Blauwbloezen in schetsvorm si*.""*' jÊéÊ -V.. .*1 Mabel is de held, Maxima een dom gansje 00 O m Paniek op 2 een veerboot m Meekijken over de ezel van Breitner In zijn zesenvijftigste en laatste notulen no teert Herman Franke een aanval van 'gecon centreerde inlevingsdrang'. Zijn personage, vermoedelijk een auteur, wil het leven op he terdaad betrappen en zijn lezers kennis bij brengen 'van de grote momenten in de zoge naamde kleine levens'. De daartoe vereiste inlevingsdrang bezorgt hem barstende kop pijn, waar hij volgens zijn arts maar mee moet leren leven. En het is wel heel sociaal van deze auteur dat hij, ondanks die hoofd pijn, ons verblijd met vijfenvijftig fascineren de en intrigerende juweeltjes van zijn inle vingsvermogen. verhalen recensie Wim Vogel 'Notulen' door Herman Franke. Uitgeverij Podium. Prijs: €11,00 Dat zich inleven was precies de boodschap die de vrouw in het eerste verhaaltje aan haar man meegeeft. Hij beklaagt zich er over dat hij, staand voor de hemelpoort, van het echte leven zo weinig heeft ge merkt. Je moet kijken, zegt ze: 'kijken, kij ken, kijken, en praten, praten en praten met de mensen, tot je erbij neer valt. En... je liefde tonen.' De schetsjes tonen de ge volgen van dat advies. Het mijnenveld van de menselijke commu nicatie. Je hoort wat de ander zegt, maar niet wat die denkt. Je antwoord kan nooit meer zijn dan een verwoording van allerlei complexe gevoelens en nuanceringen. Je taal schiet te kort om verwarrende emoties te verwoorden, zeker als die betrekking hebben op de verhouding tussen mannen en vrouwen. Dat tekort, dat onvermogen beschrijft Franke. Het resultaat is een prachtig boekje waar van de omvang, honderdtwintig bladzij den, omgekeerd evenredig is aan de in houd. Stuk voor stuk zijn deze ongemeen spannende notulen van besloten vergade ringen met twee mensen het waard om op nieuw te worden gelezen en dan nog blijft er veel ongrijpbaars. De kracht van deze observaties van mense lijk onvermogen ligt aan een paar zaken. Aan de krachtige eerste zinnen ('Hij had al le hoeken van de kamer afgetast met zijn onrustige ogen, maar uiteindelijk slaagde hij er niet meer in haar over het hoofd te zien.'). Aan de volstrekte individualiteit van de wederzijdse gedachtegangen daama, die het nooit te verwoorden relationele onbe grip en misverstand suggereren, en niet te vergeten aan de laatste zinnen die alles doen behalve iets afsluiten. Het zijn veelal die laatste woorden die de woordenwisse lingen onverwachts een andere wending geven. Een wending die de lezer zelf moet bedenken. Hij en zij zitten op een terras. Zij voelt zich zo maar gelukkig en zegt dat ook. Hij zet zijn glas witbier langzaam neer. 'Dat zal wel', zegt hij. En terwijl zij zijn verongelijkte grijns observeert, voegt hij eraan toe dat hij eigenlijk niet van gelukkige mensen houdt. Probeer dan dat gevoel van geluk maar eens vast te houden. Aan zijn zwaarmoedig gepraat maakt zij resoluut een einde door 'met een machtig, agressief gebaar zijn glas van het tafeltje' te vegen, 'het geluid van brekend glas vond ze heel mooi. Ze genoot van zijn verbijsterde gezicht. "Voel je je nou gelukkig?', vroeg ze. Even leek hij te glimla chen.' De ruim vijftig miniatuurtjes die Franke ons presenteert zijn even zo vele confron taties met het menselijk tekort. Ieder mini atuurtje lijkt als opmaat te kunnen dienen voor een verhaal, een roman. Maar als ooit het spreekwoord In de beperking toont zich de meester opgeld heeft gedaan, dan toch wel hier. Warm aanbevolen! roman recensie Peter Kuijt 'Het liefje van Oranje' door Bert van der Veer. Uitgeverij Vassallucci. Prijs: €12,50. Als nieuwe directeur-generaal Rijksvoorlich tingsdienst neemt Gerard van der Wulp zijn taak uiterst serieus. Hij is nog geen twee maanden RVD-baas als hij een brief op poten schrijft waarin .hij uitgeverij Vassallucci bij voorbaat op de vingers tikt. Van der Wulp heeft gehoord dat bij de uitgeverij de roman Het liefje van Oranje zal verschijnen, over de avonturen van Mabel Wisse Smit, de aanstaan de echtgenote van prins Johan Friso. Hij verzoekt de auteur, tv-maker Bert van der Veer, rekening te houden met 'de persoonlijke levenssfeer van leden van het Koninklijk Huis, dan wel van (aanstaande) leden van de Ko ninklijke Familie'. Want, zo bezweert Van der Wulp, 'ook in fictie kunnen fatsoensgrenzen worden overschreden'. Het boek is er nu en Hare Majesteits voorlich ter kan opgelucht ademhalen. De auteur heeft het netjes gehouden. Hij legt de vorstin nogal wat woorden in de mond - 'kriegeltjes!' schijnt haar stopwoordje te zijn - blasfemisch in de zin van majesteitsschennis wordt het nergens. Zo goed als de hele Koninklijke Familie komt er redelijk ongeschonden vanaf. Het zal Van der Wulp wellicht deugd doen dat prinses Margarita wordt afgeschilderd als een paranoï de vogeltje, dat onder elk zoutvaatje in een ca fé in Amsterdam-Zuid een microfoon ver moedt. Minder te spreken zal hij zijn over de rol van Méxima: een betrekkelijk dom gansje dat op de dag van Claus' uitvaart constateert dat Ne derland óók veel militairen heeft en ter invul ling van Ground Zero in New York een replica van het paleis op de Dam verzint. Ach, een geintje moet kunnen. Mabel Wisse Smit is de volk- en vaderlandslie vende heldin in Het liefje van Oranje, na De koning van Nederland (over de laatste maan den van Pim' Fortuyns leven) de tweede true- fictionroman van regisseur Van der Veer. Werd ze in cartoons en fotomontages nog getoond met een Pinokkio-neus, de tv-maker zet haar op een voetstuk. Ze is een gisse dame die via haar contacten Jaap de Hoop Scheffer NAVO- chef laat worden en Jorge Zorreguieta afbrengt van zijn plan het huwelijk van 'Lex en Max' bij te wonen. En dat ze met Klaas Bruinsma op de Neeltje Jacoba te kooi ging, liet ze zelf lekken. Alleen maar om de monarchie te redden. Met die actie scoort ze, trouwens dubbel: op de avond dat Charlie da Silva vertelt over 'dat wijf van die Lange', trekt Mabel meer kijkers dan de onverslaanbaar geachte Frans Bauer. Bert van der Veer heeft de weliswaar weinig spannende, maar des te hilarischer recon structie van de tweeënhalf jaar uit Mabels le ven voorzien van talrijke voetnoten. Hij citeert veelvuldig uit kranten, tijdschriften en boeken. Om het waarheidsgehalte daarna onderuit te halen, wanneer hij zijn eigen De koning van Nederland gebruikt als bron. Maar als de wer kelijkheden die Van der Veer over de uiterst daadkrachtige Mabel heeft verzonnen geen fictie zijn, mag Johan Friso zich op 24 april een gelukkig man noemen. ZATERDAG 17 APRIL 2004 ER BIJ DE LEESTAFEL door Jan Kuys In de rubriek de Leestafel wordt elke week een an der genre boeken besproken. Deze week de laatste oogst uit de stripwinkel. Bij tijd en wijle zetten ze bij uitgeverij Dupuis een goed idee om in een mooie uitgave. Wie het be dacht heeft weten we niet, maar sinds deze week ligt er een schetsalbum (nummer 47 bis; €10,00) van nummer 47 van De Blauwbloezen. Het bevat het integrale verhaal van de echte nummer 47, De Nancy Harts, van onze helden Blutch en Chester field, maar dan in potloodschetsen. Bovendien, en dat is het leukste, geven de makers Willy Lam- bil en Raoul Cavin aanwijzingen over hoe hun strip tot stand komt. Die zijn soms hilarisch, soms bijzonder wetenswaardig. Vooral de technische 'weetjes' geven de liefheb ber een goed beeld van hoe een stripalbum wordt gemaakt. Op 16 extra bladzijden interviewt Boris Demaria de geestelijke vaders over het door hen gekozen onderwerp, vergissingen, het scenario, historische personen en de angst voor de leegte. Vermakelijk, boeiend en interessant. Slechts in een kleine oplage verspreid. Dossier II van de serie Imago Mundi is uit. Deel 3 (De 25e Rune) en deel 4 (De Odysseus-hypothese [Dargaud, €5,25 per stuk] vormen samen het verhaal van het agentschap Imago Mundi, dat dit Ikeer in Zweden stuit op wonderlijke ontdekkin gen en daardoor van het ene in het andere avon tuur verzeild raakt. Het driemanschap Brahy, Cor- beyran (de vampierman) en Braquelaire levert een gedegen werkstuk af. Vol actie en verrassende wendingen. De inkleuring door Bérengère Marc- quebreucq is opmerkelijk smaakvol. De Duitser Uli Oesterle geniet nog nauwelijks be kendheid in de stripwereld. De hardwerkende te kenaar annex schrijver heeft tot nu toe drie al bums uitgebracht, die geen van alle in het Neder lands zijn vertaald. Daarin is met zijn laatste werk verandering gekomen. Uitgeverij Silvester heeft het aangedurfd deel 1 van de trilogie Hector Um bra (€13,99) op de markt te brengen. Oesterle heeft drie jaar gewerkt aan Weg van Osa ka. Werk en de geboorte van een zoon verhinder den een snellere afronding van het album, waarin Oesterle zijn Hector laat reizen langs de afgron den van de menselijke geest. De nieuwkomer aan het stripfront heeft een steile manier van tekenen, waarin het spel met licht en donker de harde te genstellingen accentueert. In die zin is Hector Umbra geen gewone strip, maar eerder een ver haal voor iemand die weer eens wat anders wil. Tot slot nog enkele aanraders van Lewis Trond- heim, de magische scenarist die momenteel met Joann Sfar de grenzen van het stripverhaal ver kent. Beide supergetalenteerde stripmakers pro duceren in een hoog tempo het ene prachtige al bum na het andere. Ditmaal presenteert Silvester (goed bezig daar in Den Bosch) het album Ko ning Snotneus van Trondheim met Fabrice Par me (€9,99) en Kaput en Zösky van Trondheim en Cartier (eveneens €9,99). Beide albums bieden in 32 pagina's vermakelijke verhaaltjes voor jong en oud. Voor wie er dan nog niet genoeg van heeft is er deel twee van Boerke. Proef eens van de droge humor van Pieter de Poortere (Bries, €12,50) en vergeet de wereld om U heen. Boerke relativeert alles. Breitner exposeert in het Amsterdams Historisch Museum. Behalve veel schilderijen van het Amsterdam van rond de vorige eeuwwisseling, worden er ook veel van zijn foto's getoond. In het prachtige boek 'Breitners Amsterdam' bij de expositie (Thoth, €24,90) laten schilderijen en foto's zich regelmatig vergelijken. Zo kijkt de lezer als het ware over de schildersezel van Breitner mee naar de in die jaren sterk expanderen de stad. Fascinerend! Foto uit besproken boek thriller recensie Arno Ruitenbeek 'Nordica' door Ton Theunis. Uitgeverij De Boekerij. Prijs: €14,95. De Achille Lauro komt op mijn netvlies, de Estonia volgt. Ik denk volop aan de Twin Towers. Maar het is toch fictie, wat Ton Theunis brengt in Nordical Mis schien is het wel een plan voor een nieuwe daad van terrorisme, die de Ne derlandse ex-ambtenaar van het minis terie van Justitie ons voorschotelt. Hij zou het kunnen weten, met zeven tien jaar ervaring met daders, slachtof fers, speurders, rechters en politici. Maar hoeft het mij niet te vertellen. Ik heb genoeg aan de idee dat ik zojuist de perfecte thriller heb gelezen. Politieman Frits Calis is met zoon, dochter en een vriendje van de zoon op weg naar zijn vakantieadres in Zweden. Aan boord van de veerboot Nordica overkomt Calis niet alleen de Duitse schone Erica Ben deler, maar ook de gijzeling door een ongeorganiseerd, en daarom des te ge vaarlijker zootje verstekelingen. De eerste 'terrorist', de Koerd Ergull, is er slechts op uit om nu eindelijk asiel te krijgen in een beschaafd westers land. Maar al snel wordt Ergulls plaats op de brug ingenomen door fanatieke landge noten, die van de Turken bijvoorbeeld de onmiddellijke vrijheid van PKK-leider Abdullah öcalan eisen, in ruil voor de levens van de tweeduizend mensen die de Nordica overzet van Duitsland naar Zweden. Er vallen doden. De Zweedse regering en een anti-terreurgroep doen hun best meer narigheid te voorkomen. Aan boord dreigt de paniek toe te slaan. Dit is voer voor nagelbijters. Zo hoort een spannende roman geschreven te worden. TOP-10 1. (5) Baantjer, De Cock en de gebrandmerkte doden Fontein, 9,95 2. (i) Geert Mak, In Europa Atlas, 39,90 3. (2) Connie Palmen, Iets wat niet bloeden kan Lemniscaat, 3,50 4. (4) Dan Brown, De Da Vind code Luitingh-Sijthoff, 18,95 5. (3) John Grisham, Het laatste jurylid Bruna, 19,95 6. (6) Robert Ludlum, De Tristan strategie Luitingh-Sijthoff, 18,95 amata in 1982 na afloop van de training in overleg met bondscoach Kees Rijvers. sportboek recensie Cyril Rosman Tovenaars in Oranje' door Mik Schots en Jan Luitzen. Uitgeverij Bruna. Prijs: €14,95. 'Ruud, Pat en Rafael: Tover!', is de oproep die Mik Schots en Jan Luit zen, de auteurs van Tovenaars in Oranje, doen. Toveren op het EK in Portugal, bedoelen de twee auteurs die hun hoop op een nieuwe Euro pese titel voor Oranje niet onder stoelen of banken steken. Tovenaars in Oranje is het begin van de Oranje-hausse die de komende weken haar kop zal opsteken. Want er komen nog heel wat Oranje-ge kleurde voetbalboeken aan. Elk EK en WK-voetbal is voor allerlei au teurs elke keer weer een perfecte melkkoe. Tovenaars in Oranje is dus één van de eerste Oranje-boeken dit voor jaar. Het is een hommage aan dertig briljante internationals uit de histo rie en het heden van het Nederland se elftal. Dertig voetballers die door de auteurs als tovenaars worden ge zien. Cruijff natuurlijk, maar ook Moulijn, Roy, Tahamata en Mick Clavan. Schots en Luijten noemen hun boek 'faction' of 'fictionele non fictie'. Dat houdt in dat ze zich base ren op feiten, maar daar een beetje mee aan de haal gaan. En dat ze soms een voetballer wat fictieve cita ten in de mond leggen. Dat kan een enkele voetballer of bewonderaar in het verkeerde keelgat schieten, zo geven de auteurs zelf al aan. In het geval van Kees Rijvers, tove naar uit Breda, was dat ook zo. Rij vers las een voorpublicatie uit het boek en maakte zich boos over de citaten, die hij (vanzelfsprekend, want fictief) nooit gezegd heeft. Maar wel had kunnen zeggen. Het maakt Tovenaars in Oranje een vermakelijk boek. Al is het leukste deel niet van de hand van beide au teurs. Het nawoord van Jan Mulder, een ontbrekende tovenaar in het boek, is van hoog goochelniveau. Want Mulder behoort ook wat be treft schrijverstalent tot de Tove naarsklas. 7. (-) Diverse auteurs Het aanzien van Juliana 1909-2004 Spectrum, 12,95 8. (8) Norma Khouri Albqaeen, Verboden liefde Arena, 10,00 9. (10) Farah Diba Pahlawi, Memoires van een keizerin House of books, 17,50 10. (-) Nicd French, De rode kamer Flamingo Noire, 12,50 Bron-. CPNB/De Bestseller 60 Op de Boekenpagina van vorige week werden alle Juli- .ana-boeken besproken. Het Spectrum heeft in de dege lijke reeks 'Het aanzien van' een naam hoog te houden en profiteert daar nu ook met Juliana van. Ook Nicd French zien we met de goedkope editie van oud werk weer eens terug. Maar het meest saillant Is dat Baantjer Geert Mak van de eerste plaats heeft verdrongen. Ham vraag nu: houdt Mak het tot de Europese verkiezingen in de top tien vol? Wij vrezen van niet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7