Irritaties en twijfels over hondenbelasting Toerisme i de regio ka nog groeie LEIDEN REGIO LEF I *ÊÈÊËtÊk lulxi ©deCLERCg EbJ Leiden VOORDE Gefuseerde regio gaal Holland Rijnland het Gynaecoloog pleit voc betere relatie met pati HDC 972 zaterdag 17 april 200 Tientallen jonge ondernemers beginnen elk jaar in de Leidse regio een nieuw bedrijf. De bedrijvenwedstrijd LEF, voorheen de Leidse Start, is een initiatief om de startende bedrijven voor het voetlicht te brengen. Dinsdagavond heeft de vierde voorronde van de starterswedstrijd voor de regio Rijnland plaats in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg in Leiden. De drie kandidaten die in deze voorronde meedingen naar de startersprijs, stellen zich op deze pagina voor. tekst: Rody van der Pols foto's: Hielco Kuipers Naam: GrardieAkkerhuis Leeftijd: 34. Getrouwd, twee kinderen. Woonplaats: Noordwijk. Bedrijf: Lebkov Sons. Locatie: Bargelaan 8 in Leiden (achterzijde centraal station). Website: www.lebkov.com Activiteit: Sandwiches, soepen, sappen en koffie - alles vers en het beste van het beste. Achtergrond: Negen jaar bij Heineken gewerkt in diverse functies, vooral marketing en horeca. Heb in die hoedanig heid veel inspirerende onder nemers ontmoet. Begonnen: 29 maart 2003. Aantal werknemers: Twaalf. Voorbeeld: De zaak is geïnspi reerd op de Newyorkse delica tessenzaken. Zowel qua pro ducten als inrichting. Sterkste punt: Mijn creativiteit. Als het gaat om het vinden van oplossingen, maar ook het ver beteren van de zaak. Zwakste punt: Te hard werken. Af en toe kom ik mezelf wel te gen. Sterkste punt bedrijf: We stre len de zintuigen. Op alle vlak ken: producten, muziek, perso neel, het logo, interieur, noem maar op. Zwakste punt bedrijf: Dat we nog niet meerdere vestigingen hebben, terwijl veel mensen denken dat we een keten zijn. Moeilijkste: Het managen van het personeel. Het lijkt wel of ik altijd een personeelstekort heb. Meevaller: Dat het bezorgen van broodjes bij bedrijven zo I K Naam: MichaelCusack. Leeftijd: 41, alleenstaand. Woonplaats: Leiden. Bedrijf: 4Cast. Locatie: Schipholweg 122. Website: www.4-cast.nl Activiteit: We zijn een advies bureau op het gebied van ver keer en vervoer. We maken prognoses, voornamelijk voor overheidsinstellingen. Achtergrond: Ik heb verkeers- planologie in Londen gestu deerd, vervolgens in die hoeda nigheid bij bedrijven in Enge land, Frankrijk en Nederland gewerkt. Begonnen: September 2001. Aantal werknemers: Zeven, in clusief mezelf. Voorbeeld: Niet echt eigenlijk. Sterkste punt: Vakkennis, ken nis van de markt en een goed netwerk. Zwakste punt: Dat ik soms te veel met de inhoud bezig ben en daardoor de organisatori sche aspecten van het bedrijf uit het oog verlies. Sterkste punt bedrijf: Ons hoogwaardig personeel. Zwakste punt bedrijf: Onze be perkte klantenkring, die voor het grootste deel uit overheids instellingen bestaat. Moeilijkste: De combinatie van geld verdienen enerzijds en een bedrijf inrichten anderzijds. Aan dat laatste gaan we de ko mende tijd meer aandacht be steden. Meevaller: Dat er in de periode 2Ö01-2003 veel vraag was naar onze werkzaamheden. Bureaucratie: Daar zijn we veel tijd aan kwijt ja. Verzekeringen, pensioenen, noem maar op. Steun: Aan elkaar. We kennen elkaar allemaal erg goed. Maar ook aan de klanten die terugko men. Wens: Uitgroeien tot een van de beste bureaus op ons vakge bied. Niet alleen voor klanten, maar ook het personeel. Ambitieus: Jazeker. We willen ook graag in het buitenland aan de slag. Het liefst Engeland. Spijt: Nee, eigenlijk niet. Valkuil: De concurrentie die op de loer ligt. Daarom moetje de markt scherp in de gaten blij ven houden. Tip: Verken je markt. De prijs- kwaliteitverhouding bepaalt al les. Droom: Onze huidige werkwij ze voortzetten en daarbij de marktpositie en kwaliteit ver groten. Bureaucratie: Er zijn wel tien instellingen waaraan ik geld overmaak, terwijl er maar zo'n drie zijn waarvan me duidelijk is wat ze ervoor doen. Steun: Drie vrienden en mijn vrouw, mijn 'informele raad van commissarissen'. Dat zijn mijn sparring partners, waarop ik ideeën kan uittesten. Wens: Vele Lebkovs. Ambitieus: Zeer zeker. Op korte Naam: Jan-PieterGoossens en Helma Flaton. Leeftijd: 39 en 56. Getrouwd, twee kinderen. Woonplaats: Leiden. Bedrijf: FAST (Financial Admi nistration Services and Techno- logy). Locatie: Kort Rapenburg 9 in Leiden. Website: www.fastfast.nl Activiteit: Bedrijfsadministratie en -boekhouding met daar naast een goed oog voor de fi nanciële gezondheid van een bedrijf. Achtergrond: Ik heb gewerkt als financieel manager. Mijn vrouw is opgeklommen van ba liemedewerkster bij een bank tot volwaardig administrateur. Begonnen: 1 augustus 2003. Aantal werknemers: Met zijn tweeën. Voorbeeld: Elkaar. Mijn vrouw is ijzersterk in het cijferwerk. Ik ben vooral analytisch ingesteld. Die eigenschappen bewonde ren we in elkaar. termijn realistisch, op lange ter mijn euforisch. Spijt: Geen dag. Valkuil: Te snel en te hard wil len gaan. Tip: Je leeft kort en bent lang dood. Droom: Lebkov-Londen. rABNAMRO <3* Kamsteee (advertentie) Arenthals Grant Thornton S :s en adviseurs Kamsteeg AUTO LEASE Leidsch Dagblad rVÖ HART Sterkste punt: Van mij: mana gement rapportage en bedrijfs kundige analyse. Mijn vrouw: financiële boekhouding en sa larisadministratie. Zwakste punt: Soms zouden we meer willen weten van auto matisering. Sterkste punt bedrijf: Jarenlan ge ervaring in de financiële sec tor. Daarnaast: persoonlijke be trokkenheid bij de klant. Zwakste punt bedrijf: Een klei ne organisatie, waardoor het soms lastig is om op alle terrei nen goed ingelicht te zijn. Daar werken we wel aan door na scholing. Moeilijkste: Potentiële klanten overtuigen hoe belangrijk een goede boekhouding is. Dat het meer is dan alleen maar reke ningen in een ordner stoppen. Meevaller: Mond-tot-mondre- clame, waardoor het heel snel gaat. Bureaucratie: Valt reuze mee. Steun: Onze klanten. Wens: Tevreden klanten en continuïteit. Groei is mooi, waar we hoeven zeker niet de grootste te worden. Ambitieus: Ja, anders word je geen ondernemer. Spijt: Nee, nooit. Je kunt geen spijt hebben, hooguit corrige ren voor de toekomst. Valkuil: Het spanningsveld tus sen enerzijds zakelijk blijven en anderzijds de vriendschapsban den die je met klanten aan knoopt. Tip: Mensen moeten doen wat ze willen, maar daarbij anderen niet belemmeren. Droom: Een goed kantoor neerzetten. Het hoeft niet groot te zijn, maar enige groei is mooi meegenomen. Het afschaffen van de honden belasting in Leiden en de daar aan gekoppelde stijging van de onroerendezaakbelasting ver hitten de gemoederen in de stad flink. Veel inwoners die niet in het bezit zijn van een huisdier voelen er niets voor om te gaan meebetalen aan iets wat ze helemaal niet heb ben, namelijk een hond. Het regent klachten op het stad huis. De politiek zit met de kwestie in de maag. Alle bezwaarmakers kregen on langs een brief thuis waarin het college stelt dat de hondenbe lasting onrechtvaardig is: de heffing levert meer op dan de bestrijding van de hondenover- last kost. Per jaar wordt 450.000 euro opgehaald, terwijl de maatregelen tegen honden poep 100.000 euro kosten. Volgens het college kost be strijding van hondenpoep min der dan twee euro per huis houden per jaar terwijl nu elke hondenbezitter rond de 75 eu ro per jaar betaalt. Het verschil verdwijnt in de gemeentelijke pot algemene zaken. B en W redeneren dat een hondenbe zitter zo ongevraagd extra soli- Leiden geeft slechts twee euro per huishouden per jaar uit aan de bestrijding van hondenpoep. Archieffoto: United Photos de Boer De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 dair is met minima, vluchtelin gen of de ontwikkeling van het Aalmarktgebied. Veel Leidenaars zijn het niet met de redenering eens. Zoals bijvoorbeeld S. Kraan-Van Gent uit de Waldeck Pyrmont- straat. Ze heeft ook bezwaar aangetekend, omdat zij niet voor honden van andere men sen wil betalen. „Ik vind het een idiote uitleg", zegt ze over de brief. „En de hondenbezit ters zullen zich nu wel voor de gek gehouden voelen. Zij zijn jarenlang gebruikt door de ge meente en de hond is een vette melkkoe gebleken." Raar moment De Leidse politiek zit met de kwestie in de maag, nu Leide naars massaal protesteren te gen het collegevoorstel. Een af gelopen week gevoerde discus sie in de raadscommissie fi nanciën leverde vooralsnog geen duidelijke standpunten op. Sommige politieke partijen, zo als het CDA, zijn er nog niet over uit of de belasting moet verdwijnen. Andere partijen verzetten zich tegen de maatre gel, zoals de ChristenUnie. De partij overweegt een tegen voorstel, dat bestaat uit een vergunningenstelsel. Wethou der Rogier van der Sande heeft op voorhand al laten weten dat hij weinig voelt voor zo'n idee. GroenLinks vindt het 'een raar moment' om een inkomsten bron af te schaffen in een tijd dat de gemeente geld nodig heeft. De PvdA wil juist extra geld uitgeven aan de bestrij ding van hondenoverlast De SP heeft grote moeite met een hogere ozb. De WD is voorals nog de enige partij die de ba lans heeft opgemaakt en voor het collegevoorstel is. De mogelijke afschaffing van de hondenbelasting vormt een onderdeel van een grote bezui nigingsoperatie die Leiden jaarlijks 9,6 miljoen euro moet opleveren. Volgende week hakt de gemeenteraad dé knoop door, In de tussenliggende da gen wordt er waarschijnlijk nog heel wat afgepraat over het on derwerp. Eric-Jan Berendsen en Robbert Minkhorst VW zoekt naar 'krenten in de pa door Robert Toret noordwijk - Ook Marcel Smeets, commercieel directeur van VW Holland Rijnland, denkt dat er nog veel rek in het recrea tieve toerisme in de regio zit. Hij zoekt naar krenten in de pap, iets opmerkelijks, zoals bijvoor beeld in Harlingen waar een ho telkamer is ingebouwd in de hijskraan. Volgens Smeets kan zoiets ook gedaan worden met leegstaan de bollenschuren. Ook is er ruimte voor een nieuw en mo dern bungalowpark. „En elk vier- en vijfsterrenhotel heeft wel een eigen sauna, thermen- bad of massagesalon, maar veel kleinere hotels en pension niet. Waarom bouwen we geen openbaar relaxcentrum in de regio?" De belangrijkste bevindingen van een onderzoek werden ge presenteerd tijdens de opening van de vernieuwde VW-winkel aan De Grent in Noordwijk. Smeets overhandigde het rap port aan burgemeester Polman van Noordwijkerhout. Polman is tevens portefeuillehouder economische zaken, recreatie en toerisme binnen het Samen werkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek (SDB) en in die hoe danigheid zeer gebaat bij de cij fers. Het is voor het eerst dat het bestedingsgedrag (en de herkomst) van recreatietoeris ten in dit gebied in kaart is ge bracht. „De cijfers geven een goed beeld van het economi sche belang van toerisme in on ze regio. Ik mis alleen nog een hoofdstukje met aanbevelin gen." Maar ook daar wordt momen teel door de VW Holland Rijn land hard aan gewerkt. Smeets: „In juni van dit jaar komen we met een rapport met aanbeve lingen. Daartoe voeren we nu intensief overleg met de betrok ken werkgroepen, zoals hotels, campings, restaurants tractieparken." Smeei nog niet inhoudelijk ii eventuele aanbevelki I de politiek. „We moei ieder geval voor zoi i mensen die hier gevv nog eens terugkomen i mond-tot-mondreclan bij familie en vrienden cijfers die we nu hebb nen we beter de koers We weten nu bijvoorb elf procent van de toeri gelsen zijn. In de Engel zit dus blijkbaar veel 1 De middelen zijn bep, moeten we ons geld waar het kansrijk is." zegde alvast toe heti lingsrapport van de V\ i agenda te zetten voor risme-overleg' van het i het Samenwerkinj Leidse Regio. Ook belt zich hard te maken voce tips uit het rapport. j hebben nu de cijfers, i hoeven ook weer niet ten. De gemeenten kin reet aan de slag." Uit het rapport blijkt ve de camping nog altijd i lairste plek voor het 01 ten is. Van de twee overnachtingen hadde i miljoen plaats op g Hotels (600.000) en menten, bungalows i sions (gezamenlijk 300.1 gen op gepaste afstan naast waren er no 700.000 overnachtingei kader van een zakeÏÏjl (congressen en dergelij de toeristen die in 201 Duin- en Bollenstreel Leidse regio overnacht! men de meesten (48 I uit Nederland. Uit het land kwamen vooral (20 procent) op bezoel taal biedt de regio ruimte voor acht rniljo nachtingen. Met een tingsgraad van 34 proef dat aantal bij lange na haald. regio - Het samenwerkingsver band tussen de zestien ge meenten uit de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse regio, dat op 1 juli 2004 van kracht moet gaan, krijgt waarschijnlijk de naam Holland Rijnland. Dat is een aanbeveling van de com missie die de fusie voorbereidt. Nu zijn de gemeenten nog on dergebracht in twee aparte sa menwerkingsverbanden. Hille- gom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voor hout en Warmond vormen het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB). En de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Zoe- terwoude en Alkemade enigd tn het Samenwei gaan Leidse Regio (SLR) De naam Holland wordt al gebruikt vooi VW-winkels in de reg men. Het SDB/SLR voorbeeld volgen, on productnaam Holland 1 veel meer aanspreekt publiek. „Holland klinkt een stuk daadkr dan de afkorting SD verklaart burgemeester van Noordwijkerhout, ding geeft aan het over: sen de portefeuillehoud i beide organen. De fusie haar beslag als alle genii daarmee voor 1 juli insti t leiden - Het aantal 'overbodige behandelingen' kan wellicht af nemen als artsen een betere re latie met hun patiënt opbou wen. Dat stelt prof. dr. Lex Pe ters, die gisteren een bijzondere leerstoel in de gynaecologie aanvaardde aan de Leidse uni versiteit. Peters spreekt over een toena me van onnodige ingrepen. Art sen zijn volgens hem vaker ge neigd een overbodige behande ling in te stellen, uit angst voor juridische claims. In zijn werk gebied gaat het onder meer om keizersnedes, chemotherapieën en baarmoederverwijderingen. „Ik denk dat de neiging bestaat om heel defensief te zijn", al dus Peters. „Dat is althans mijn ervaring. Vrouwen hebben bij voorbeeld chronische buikpijn en op aandrang van de familie komt dan het verzoek om een baarmoeder weg te halen." Onnodige ingrepen zijn vaak riskanter dan de patiënt denkt en moet je dus voorkomen, stelt de gynaecoloog. Daarom moeten artsen volgens hem meer energie steken in het op bouwen van een 'vertrouwens relatie'. „Dat kost geen extra tijd lijkt me. Integendeel, ik den er veel sneller achter k( eraan scheelt als je je i de patiënt zelf richt dan ziekte. Wij moeten per s rekening maatwerk Ij) Een 80-jarige Jehovageti Katwijk wil waarschijn! anders dan een 24-jarig( ner uit de Amsterdamse tengordel." Is de vertrouwensrelatie maal dan kan de arts m ren en overbodige beha gen voorkomen. „Een a soms best directiever zijl Peters. „Het eist wat dui uiteindelijk loont het. Je vaak dat als vrouwen e haal hebben gehoord o hele negatieve ervaring i vriendin, ze een keuze op grond van die negat varing. En dat ze dan t beeld een voorkeur vo keizersnede hebben." Artsen moeten volgens ook meer gevoel hebbf 'negatieve ervaringen' tiënten. „Ze spreken va een probleemloze be terwijl ze niet in de gate ben dat de vrouw in kwe als een nachtmerrie h( leefd."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22