LEIDE Wachtgeld kostte anderhalf miljoen 'Een stad is een bron van leven' Singels wemelen weer van de vissen Leidsch Dagblad REGIO R1 Me Loterij LUMC s slaan in De Zijl /de stellingI n> 3 3 5" n> c n> U3 r— 51 n> 3 Dertig maanden gevangenis geëist tegen criminele junk Leidsch Dagblad zaterdag 17 APRIL 2004 1 ecteur van n zit nog ilde ideeën risme in 0 dse regio og groeien it Female Cancer van het Leids Uni- idisch Centrum ont- ljoen euro van de 'ostcode Loterij. Het 1 fkt al enkele jaren aan i tegen baarmoeder- samen met klinie- jnesië, Zuid-Afrika Vooral in ontwik ten blijft deze kanker inbehandeld. Met "i wordt het mogelijk te te voorkomen, wil het LUMC een lar vaccin aanbieden ld Health Organiza- [en mondiale vacci- ;eld van de loterij likt voor het doen onderzoek. n 18-jarige vrouw uit ;n is mishandeld in De Zijl in Leiden. Dat londerdagmiddag. verwondingen heeft ich laten behandelen De politie maakte lag bekend dat zij de iderzoekt. Volgens de ;nse spetterde een r nat en is ze om te voorkomen uit itapt. Daarna werd cuit geknepen. Bij de :es sloeg en bespuug- sje de vrouw, die ugsloeg. In de hal van )ad raakten de twee slaags. Het meisje ij aan de haren van Vervolgens is de r meerdere meisjes Vissers langs de Witte Singel. Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - Vissen is populair in Lei den. Er wordt massaal illegaal op snoek gevist binnen de singels. Het loont ook voor vissers: het water wordt helderder en hel derder en wemelt van het leven. Onder het oppervlak schuilen kreeften, karpers van vijftien kilo en snoeken als duikboten. „Er zit tegenwoordig alles watje maar kan bedenken." Hans en Theo zitten langs de Rijn op een plek die wat hen betreft geheim blijft. „Anders zit straks heel Leiden hier", brommen de twee bezorgd. Een batterij hengels staat op een stellage te wachten op karper, terwijl de beide mannen zwijg zaam over het water staren. De watertemperatuur is laag en de vissers hebben nog niets bin nengehaald. „Je kan er op een avond acht vangen, of een week niks. Maar je zit lekker buiten en je hebt rust." Het gaat goed met de vis in de Leidse wateren. Het wordt hel derder en helderder, zegt Wim Moenen van het Hengelsport huis in de Korevaarstraat. „Vroeger kwamen alle riolen in de stad uit en was het een en al stront, nu zit er alles wat je je kan bedenken: brasem, voorn, blei, snoek, snoekbaars, karper. Vroeger zagen de Uiterste- en Middelstegracht rood, groen en geel als de dekenfabrieken gin gen verven. Nu wordt in de bin nenwateren bijna meer vis ge vangen dan buiten." Vissers roemen het water bij de Beestenmarkt en in de Oude Singel. Toch is vissen geluk hebben. Sam Teunissen van Sam's Hengelsporthuis op het Hogewoerd: „De ene dag vang je goed op een plek, de andere dag staat er wind en vang je niets. Het is onvoorspelbaar." De zaak van Sam Teunissen biedt alles om die onvoorspel baarheid tot een minimum te beperken. De winkel is een co con van legergroene laarzen, waxjassen, tenten en paraplu's. Aan het plafond hangen zwarte leefnetten. Frêle dobbers in schreeuwkleuren staan opge prikt in een schuimplastic dis play. Als sieraden hangen mo lens te glimmen aan de wan den. Met elektronische visvin- ders en beetverklikkers is het hengelen een hightech sport geworden. Vissers doen geen wormen meer aan een haakje, maar schotelen hun prooi uit gebalanceerd aas voor met smaken als Banaan en Tutti Frutti. Toch is het vissen niet wezenlijk anders dan vroeger, denkt Teunissen. „Ja, de hen gels worden langer en lichter. Kijk, deze kost negenhonderd euro. Er bestaan molens van 1500 euro, lange hengels van drieduizend euro." Ook hij stelt vast dat de Leidse wateren wemelen van het le ven. „Bij de hortus worden kar pers gevangen van vijftien kilo. Snoeken van een meter. Een klant ving er bij de Haven één van vijftien kilo. Die is zó groot, zó dik, dat is een bék van een vis. Ook vis je wel eens iets bui tensporigs op. Een oranje kar per of een felgele paling. Die werd te groot in een aquarium en is in de singels gegooid. Het beest overleeft dat. Er is wel eens steur gevangen bij de Ma- resingel. Geen grote, maar toch, het beest is hier bijna uitgestor ven." Vooral het karperen is populair, stelt Teunissen vast. Dat ge beurt 's nachts, omdat de kar per aast als het donker wordt. Zelf doet hij aan 'snoeken'. „Dat is niet toegestaan, maar veel Leidse jongens doen het wel." De sportvisser vaart wel bij het schone water, maar wat vindt de sportvis er zelf van? Daar zullen dierenbeschermers en vissers het wel nooit over eens worden. Teunissen: „Geen van beiden kunnen we ons stand punt bewijzen. Maar ik heb het vaak gezien dat een vis van de haak is gehaald en even later weer bijt. Dan maak je mij niet wijs dat-ie pijn lijdt." Een enke le keer krijgt de stadsvisser langs de singels een opmerking naar het hoofd van een dieren liefhebber. Moenen: „De laatste tijd gebeurt dat weer meer. Door reclame op televisie van de Dierenbescherming. Maar ik zeg niks terug als ze wat schreeuwen. Voor je wat kan te rugzeggen, zijn ze trouwens al weer doorgereden. Of je op feestjes opmerkingen krijgt? Nee, want daar zitten we met vissers onder mekaar." door Robbert Minkhorst leiden - Vijftien wethouders van Leiden hebben sinds 1991 de ge meente bijna anderhalf miljoen euro aan wachtgeld gekost. Vier oud-bestuurders ontvangen op dit moment nog steeds een uit kering: PvdA'ers Dick Tesselaar en Tjeerd van Rij, Jan Laurier van GroenLinks en de burgemeester van Wageningen, D66'er Alexander Pechtold. Op verzoek van het Leidsch Dagblad heeft de gemeente in formatie over de wachtgelden vrijgegeven. Naar aanleiding van het opstappen van Groen- Links-wethouder Mohamed Rabbae en de landelijke discus sie over wachtgeld voor be stuurders was de vraag hoeveel geld Leiden jaarlijks kwijt was en wie sinds 1991 wachtgeld hebben ontvangen. Het eerste antwoord kon de gemeente di rect prijsgeven: vier wethouders ontvangen op dit moment nog wachtgeld en dat kost Leiden op jaarbasis 213.500 euro. Voor de overige gegevens moest de krant een beroep doen op de Wet Openbaarheid van Be stuur. Burgemeester en wethouders van Leiden menen dat het 'goed is hierover openheid te betrachten', schrijven ze in een brief aan de vijftien oud-be stuurders. Het college wilde ze vooraf inlichten eer hun salaris gegevens publiek zouden wor den. Een meerderheid van de wet houders is de afgelopen dertien jaar gedwongen opgestapt. Hun vertrek heeft de gemeenschap in die periode zo'n half miljoen euro gekost. De wachtgeldrege ling is ook bedoeld om bestuur ders te beschermen tegen 'af breukrisico'. De bekendste voorbeelden uit Leiden zijn D66'er Hans de Goede, CDA'ers Aart van Bochove en Huib Kruijt, en Van Rij (PvdA) en Laurier (GroenLinks). De Goede ontving iets meer dan 137.000 euro over een periode van bijna drie jaar. Van Rij kreeg tot dus ver ongeveer hetzelfde, en Lau rier bijna 115.000 euro. De twee CDA'ers incasseerden ieder ruim 60.000 euro. De uitkeringen zijn overigens brutobedragen. Over het wachtgeld wordt nog belasting geheven. De uitgekeerde wachtgelden zijn voor de ge meente wel netto en zijn bo vendien verminderd met even Nog lopende betalingen: naam van tot en met bedrag T. van Rij 07-06-2000 31-12-2003 136441 J.P. Laurier 26-03-2002 31-12-2003 114.989 A. Pechtold 01-10-2003 31-12-2003 €592 DJ. Tesselaar 01-01-1991 31-12-2003 626431 Totaal 878.453 Beëindigde betalingen: naam van tot en met bedrag W M. Hettinga 01-01-1991 31-05-1991 20.875 FJ. Kuijers 01-08-1991 03-09-1991 3765 M. van der Nat 01-01-1991 30-04-1992 €2.779 A. van Bochove 12-04-1994 31-05-1994 4683 A. van Bochove 30-04-1997 30-09-1998 57-295 S.P.M. de Vreeze 12-04-1994 26-04-1997 49.816 J.M. de la Mar 29-10-1993 29-10-1999 174465 P Bordewijk 01-12-1991 28-03-1997 39.522 PJ, Langenberg 01-05-1998 31-12-1999 €1.819 W.P. de Goede 25-03-1997 08-03-2000 137.080 LA. Vos 07-06-2000 31-03-2001 €27.252 H. Kruijt 31-08-1999 31-10-2000 66.352 Totaal 585703 (Bron: Gemeente Leiden) tuele neveninkomsten. D66'er De Goede (onder meer sportzaken) moest in 1997 op stappen omdat hij de gemeen teraad onjuist had geïnfor meerd. Van Bochove (economi sche zaken) verloor in datzelfde jaar het vertrouwen van zijn ei gen fractie, zijn opvolger Kruijt dat van de PvdA. Van Rij (ruim telijke ordening) struikelde over de meerkosten van de verbou wing van het stadhuis. In zijn val sleepte hij overigens WD'er Vos mee, die Kruijt had opge volgd. Laurier diende zijn ont slag in omdat de gemeenteraad hem de grote problemen bij DZB Leiden aanwreef. In plaats van een WW-uitkering ontvangen oud-bestuurders wachtgeld. Zo lang als iemand wethouder is geweest, krijgt hij een uitkering, zij het met een minimum van twee en een maximum van zes jaar. Een uit zondering is de bestuurder die bij zijn aftreden 50 jaar of ouder is en meer dan tien jaar aan- eenvolgend wethouder is ge weest; hij of zij heeft recht op een uitkering tot aan het pensi oen. In Leiden profiteren Tesse laar en Van Rij daarvan. De uit kering is in het eerste jaar tach tig en in de jaren erop zeventig procent van het laatstverdiende loon. Een bestuurder mag ove rigens bedanken voor het wachtgeld. Tesselaar en Pechtold zijn de twee uitschieters. Aan de PvdA- 'er was de gemeente tot 1 janu ari ruim 626.431 euro kwijt, aan de D66-partijvoorzitter en bur gemeester pas 592 euro. (advertentie) Het stationsplein is de lelijkste plek van Leiden. int René van Leeuwen (44) ondertekende als voorzitter van MKB Leiden dinsdag een convenant met de Hogeschool Leiden. Donderdag trad hij aan als interim-voorzitter van de Leidse fiersvereniging LVI. „Bedrijvigheid is een bron van leven in de stadje voelt het er bruisen. Als je en een woonstad maakt, gaat het bruisende eraf en rollen de struiken straks door de straten." op dat de recessie Lei- ir greep begint te krij- zeggen dat dat niet - lat veel Leidenaars '.Iders in de Randstad en het hier alleen even. De detailhandel is den vijf procent inge- ïensen houden het zak, wat best merk- Het is een cultuur- In de Verenigde Sta de mensen hun geld dens een recessie, een ze: 'Nu kan het lat het straks hele- gaat'. In Nederland ïensen sparen. Ze et wel, maar ze geven eerder zo dat de de- aars onvoldoende oog 'had voor de komst mg, koopkrachtig leid publiek? Kijk ir de leegstaande win- Haarlemmerstraat. \llemaal discounters en winkels, niet de luxe inderdaad dat veel nog leven met het de jaren '60 en '70, c in als een arme stad veel kon. Ondeme- notie, winkeliers doen n marktonderzoek. De ppkrachtige import- rs zijn op zoek naar ucten. Zij roepen dat weinig luxewinkels t is niet helemaal rijn er wel, maar ze zit- ij elkaar. De consu- unnen ze onvoldoen- De leegstaande win- Haarlemmerstraat, Uemaal kleine pandjes, 'oor topwinkels. Die och zeker 300 vierkan- vloer nodig. Daarom laast worden gezet achter de uitvoering van het Aalmarktplan. Zet de topwin kels daar maar bij elkaar! Dat creëert zuigkracht." Vindt u dat de gemeente Leiden genoeg oog heeft voor de behoef ten van de Leidse ondernemers? „De gemeente Leiden spreekt niet met één mond. Ik ben po sitief over de afdeling economi sche zaken. Die ambtenaren luisteren echt naar de onderne mers en weten wat zij nodig hebben. Dat mag wel eens ge zegd worden. Maar als blijkt dat er in de discussie over de toe komst van Leiden een scenario als woonstad is opgenomen, dan ben ik het daar niet mee eens. Een stad is een bron van leven, bedrijvigheid trekt men sen aan. Als die uit de stad ver dwijnt, dan wordt het hier een Vinexwijk, waar de struiken door de straten rollen. Geen na delig woord over Getsewoud en de Leidsche Rijn, maar daar bruist het niet. In Leiden be staat een grote spanning tussen werken en wonen. Elke discus sie is er uiteindelijk één over grond. Ik heb regelmatig over leg met wethouder Geertsema van economische zaken, maar ik zou graag willen dat Hille- brand, van wonen, daar eens bij aanschuift. Dan kunnen we op een integrale manier naar de stad kijken." Twee monden dus, maar wat is het resultaat? „Nou, niets. Een strijd tussen Economische Zaken en Bou wen Wonen. De slogan van de stad is: 'Niets lijkt op Lei den', maar daar zeg ik altijd achteraan: 'Dat klopt, want er gebeurt hier ook niets.' Het Aal marktplan, de Luifelbaan, die plannen liggen allang klaar, dus ik zou zeggen: waar wachten we op?!" Aha. Dat wil zeggen dat de Rijn Gouwe Lijn, de Knoop Leiden- West, de aanleg van de NI 1- West, de Oostvlietpolder... „Dat komt er allemaal niet, ten minste niet in vijf jaar. Leiden moet eens keuzes maken. Drie buurtbewoners in de Oostvliet polder houden de inrichting tot bedrijfsterrein tegen met het ar gument dat de polder zo mooi is. Watje maar mooi noemt. Ie dereen rijdt daar gewoon langs. Als het dan zo nodig groen moet blijven, nou, dan bouwen we met groene bakstenen. Ik begrijp dat verzet tegen wind molens ook niet. Maak de palen groen en de wieken blauw, dan ziet niemand er meer wat van." Keuzes dus. Wat moet de keuze voor Leiden zijn? „Ons speerpunt moet bioscien ce zijn! Elke stad heeft een speerpunt'. Amsterdam is kan- toreristad en heeft mainport Schiphol, Rotterdam heeft een haven. Wij moeten ontwikkelin gen stimuleren die onder hand bereik liggen, zoals het LUMC, de universiteit, de bedrijvigheid die op het Bio Science Park al is. Mensen zeggen dat die indu strie alleen werk geeft aan hoogopgeleiden, maar dat is niet waar. Die professor gaat echt niet zelf pillen draaien." Veel mensen in Leiden willen niet meer al hun eieren in één mandje leggen. 'Kijk naar de ondergang van de lakenindu strie', zeggen ze dan. „Kracht moet je bundelen. Al leen dan kun je wat. Wie zijn krachten verdeelt, kan niets. Wie weet komen we over 150 jaar wel aan een eindpunt en eindigt het met de bioscience als met de lakenindustrie. Te gen die tijd zijn er weer andere kansen." Al metal klinkt 11 niet zo posi tief over de Leidse economie. „O, maar ik bén wel positief, tenminste voor de lange ter mijn! Wat niet meer rendeerde, is weggesaneerd, de Leidse eco nomie is nu lean. De kansen liggen er. De raderen voor een nieuwe economie zijn er bijna allemaal. We hebben het Cen trummanagement, kennisin stellingen, een ontluikende bio science. De ontbrekende rade ren zijn de Oostvlietpolder en de Aalmarkt. Voor de rest is het een kwestie van imago. We zijn *3 fi) fD 3 O O T IM er klaar voor, alleen hebben we het niemand verteld. We moe ten op de shortlist komen van de economische wereld en dan, geloof me, gaat de klok tikken." tekst: Wilfred Simons foto: Hieico Kuipers den haag/leiden - Een 27-jarige junk uit Leiden moest zich gis teren bij de Haagse rechtbank verantwoorden voor een groot aantal criminele activiteiten rondom perron nul op het cen traal station. Dealen, afpersing met geweld, diefstal met ge weld, bedreigingen; volgens het openbaar ministerie schiep de man op nogal agressieve wijze zijn eigen rechtsorde. Tegen de verdachte werd een celstraf van dertig maanden geëist. Omdat iemand hem slechte co caïne zou hebben verkocht, liep hij deze man op 14 januari boos achterna. De politie had de ver onderstelde dealer echter eer der te pakken en wilde hem even meenemen naar het bu reau. Aldaar wachtte de ver dachte hem buiten op met een maat en zou het duo hem mis handeld en bestolen hebben. Een Canadese man zou ook het slachtoffer zijn geweest van de man uit Leiden. Op perron nul sprak de Canadees hem aan omdat hij drugs wilde kopen. Ook wilde hij met de vriendin van de verdachte naar bed. Het stel nam de man mee naar hun woning aan de Celebesstraat. Toen de Canadees niet genoeg geld bij zich bleek te hebben, pakte hij volgens het slachtoffer een aantal messen. „Ik maak je af', zou hij hebben ge schreeuwd. De Leidenaar ontkende dat hij dealde en dat hij zijn medever- slaafde had mishandeld. De 37- jarige Leidenaar die hem daar bij had geholpen moest zich gisteren ook verantwoorden voor de medeplichtigheid aan die roof. Tegen hem werd een celstraf van een half jaar waar van een maand voorwaardelijk, een werkstraf van 240 uur en verplicht reclasseringscontact geëist. Uitspraak op 29 april. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamnMnV Straat PostcodePlaats Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de Krant treft u nadere informatie a Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21