SERVICE sprinters Wiener rostbraten Zeewind 11 Dé oplossing voor uw zoektocht! Kruiswoordraadsel HDC160 zaterdag 17 april 2 CD VAN DE DAG Genre: funk Prince Musicology NPG/Columbia Col 517165 2 „Who's pimping who when/Nobody gets a second chance? (Wie belazert wie/Als niemand een tweede kans krijgt?)" We zouden het niet beter kunnen formuleren dan Prince zelf doet in Illusion, Co ma, Pimp Circumstance. Dit tweede bleke funkstuk op zijn eer ste uitgave bij een grote platenmaatschappij sinds lang, zet de toon. Musicology is een zwaktebod voor iemand met de reputatie van deze muziekvernieuwer. De plaat mist de urgentie, het gevoel wat te vertellen te hebben, dat Prince' beste werk van medio jaren tachtig zo onderscheidde. Het titelstuk draait om een enkele bas- riff, het partystuk dat hij samen met Candy Dulfer ontwikkelt uit de kreet Life 'O' The Party cirkelt om een schrale Mezzaforte-lick, de ballad A Million Days maakt misselijk, Cinnamon Girl doetje verlangen naar het gelijknamige droommeisje van Neil Young. Prince komt geforceerd over - zijn gilletjes belijden niet langer de onweerstaanbare extase. Slechts zijn gebed in Dear Mr. Man en het rustige Reflection verraden het nog aanwezige schrijftalent. Zijn Koninklijke Hoogheid moet zich schamen. BOEK VAN DE DAG Peter Bekkers Veel mensen vielen in zee Genre: roman Peter Bekkers Veel mensen vielen in Uitg. De Geus Prijs: €15,90 Er zijn van die boeken die je, nadat je de verzekeringspolissen bij een hebt gegrist, onmiddellijk uit de boekenkast haalt als je huis begint te branden. Adolphe van Benjamin Constant, Een kind van Thomas Bernhard - dat soort juwelen. Veel mensen vielen in zee, de nieuwe roman van Peter Bekkers, is ook zo'n kostbaarheid. Als je de laatste bladzijde ervan zuchtend hebt omgeslagen, weetje dat je iets hebt gelezen dat volstrekt eigen is, volstrekt onbevangen ook. Je oude wereld heeft een frisse wasbeurt ondergaan en blinkt je tegemoet. Bekkers schreef een ontroerend boek, waarin de vijf tienjarige Osip vertelt over de ondergang van het naaiatelier van zijn ouders, zijn ontluikende liefde voor Laura en de vriendschap met bultenaar Rinus Fenichel. Elk zinnetje in deze roman is met instrumentmakersprecisie genoteerd. De beelden die Bekkers op roept zijn uiterst verrassend en getuigen van een scherp observa tievermogen. Prachtig is de onorthodoxe manier waarop de vader zijn zoon Osip seksuele voorlichting geeft. Het boek ademt de ver geefsheid die ons aller leven aankleeft. Of, zoals de auteur het be schrijft: 'Als je God wilt laten lachen, vertel hem dan je plannen.' Het is te hopen dat dit boek niet ten ondergaat in de enorme hoe veelheid boeken die op dit moment verschijnt. De juryleden van de AKO- en Librisprijs hoeven volgend jaar niet lang meer te zoe ken. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen Het gerecht is een herinnering aan het Congres van Wenen dat na de val van Napoleon in 1815 werd gehouden. Door alle partij en werd het goed ontvangen. En dat was een wonder want de on derhandelaar, Taillerand, die na mens het verliezende Frankrijk ook aan het congres deelnam, zorgde vrijwel dagelijks voor verrassingen op culinair gebied. Zijn vijftien meegenomen koks zorgden ervoor dat de Fran sen niet als de grootste ver liezers naar huis terug keerden. Ingrediënten 1 entrecote. ca. 250 gram, bij voorkeur met vetrand; zout; zwarte peper uit de molen; 1 grote ui, in uiterst smalle ringen gesneden; 40 gram boter; 1/2 theel. milde paprikapoeder (Edelsusz); 1 theel. To matenpuree; 2 eetl. kook room; 1 eetl. rode port (ruby); 1/2 eetl. fijngehak te (blad) peterselie. Bereiding Maak het vlees droog met keu kenpapier. Snijd de vetranden met een onderlinge afstand van ca. 3 cm. met de punt van een scherp mes tot bijna op het vlees in. Wrijf het vlees in met wat zout en peper. Verhit een bakpan en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim grotendeels is wegge trokken. Bak het vlees er in 8-9 minuten aan weerszijden bruin in. Neem het vlees uit de pan. Leg het op een voorverwarmd bord en dek het af met alumini umfolie. Laat het vlees tenmin ste 10 minuten rusten. Voeg de uienringen aan de res terende bakboter toe en laat ze zachtjes, boven een matig hoog afgestelde warmtebron goud bruin fruiten. Licht het fo lie waarmee het vlees is bedekt even op en ver deel de uienringen over het vlees. Dek het vlees daarna weer toe. Roer paprikapoeder en tomatenpuree door de achtergebleven bak- 1 boter. Roer de room er door en voeg na 1 minuut de rode port en 1 eetlepel water toe. Blijf zolang roeren tot een licht gebonden saus is verkregen. Voeg eventueel nog wat zout en/of peper aan de saus toe. Presentatie Schuif de uienringen van het vlees af. Snijd het vlees, dwars, in niet al te dikke plakken. Schik ze zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model op voor verwarmde borden. Leg de ui enringen er weer op en schep de saus er over. Bestrooi de ge rechten met peterselie. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A12 bij Zoetermeer en A27 bij Oosterhout. Dinsdag: A27 bij Vianen en A12 bij Arnhem. Woensdag: Al bij Laren, A30 bij Barneveld bij wegwerkzaamheden en A27 bij Geertruidenberg bij wegwerkzaamheden burg. Keizers- veer. Donderdag: A58 bij Oisterwijk en A2 bij 's-Hertogenbosch. Vrijdag: A27 bij Eemnes en A2 bij Boxtel. Zaterdag: A76 bij Nuth en Al2 bij Arnhem. Zondag: A2 bij Maassen en A35 bij Enschede. HET WEER door Jan Visser Wanneer in het deze tijd van het jaar zonnig en 1 tief warm voorjaarsweer is of wanneer het later i tijd (voor)zomert dan wil het 's middags in de ki gebieden nog wel eens flink afkoelen. We noemt dit verschijnsel, dat vooral voorkomt als de aflan wind weinig te betekenen heeft, zeewind. Het ve schijnsel doet zich vooral voor wanneer de temp tuur sterk oploopt, terwijl het zeewater nog relat koud is. Daardoor ontstaan drukverschillen: de 1 me lucht maakt plaats voor de koudere lucht vai met als gevolg afkoeling in de kustgebieden. Is d lucht vochtig dan bestaat er ook een risico dat g< den met laaghangende bewolking en/of mist aai wal komen. De aangevoerde mist wordt ook wel mist of zeevlam genoemd. Voor mensen die op warme zomerdag naar het strand gaan en daarvi al geruime tijd in de file hebben gestaan beteken dat een enorme afknapper. Het is om die reden1 het grootste belang dat weerkundigen accuraat t werk gaan. Is de continentale achtergrondwind t sterk dan is er in de kustgebieden weinig kans oj zeewind en wordt het op het strand net zo warm de duinen niet zelden nog warmer dan in het bii nenland. De kans op zeewind neemt met het opl pen van de watertemperatuur in de loop van de hoogzomer af: mocht er dan toch nog een zeewi opsteken dan is er meer sprake van verkoeling d afkoeling. Onder invloed van een zwak frontensysteem kor vandaag geleidelijk wat meer sluierbewolking, la vanmiddag en vanavond is er kleine kans op een buitje. De temperatuur loopt uiteen tussen een graad of 14 aan zee tot circa 17-18 graden elders, Verder weinig wind en de windrichting is meest anderlijk. Morgen een aantrekkende zuidenwinc de nadering van een koufront. Het blijft waarsch lijk tot de avond droog, de zon laat geen verstek gaan en de temperatuur komt uit op een g 14-15. STRIPS PUZZEL 7 2 3 4 5 1 9 10 ,3 14 15 16 17 19 1 21 22 23 24 P 27 28 29 30 31 32 33 34 35 1 (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 1. Schijngeneesmiddel; 7. diefstal; 8. deel van een scl 10. bijbelse naam; 12. rivier (Sp.); 13. godsdienstig li 16. onafgesloten; 18. snel; 20. rivier in Rusland; 21. zuil; 23. goedje; 26. halfedelsteen; 28. vertragingstoe! 30. organisatie voor Afrikaanse eenheid; 32. Internatii standaard boeknummer (afk.); 34. plaats; 35. zeurden Verticaal: 1. Aardkluit; 2. langlauftraject; 3. klaar; 4. maanstand 5. Aziatisch land; 6. uitroep van schrik; 7. rivier in Ita 9. metaal; 11. bevel; 14. lekkernij; 15. hoofdstad van' 17. nachtkleding; 19. mannelijk dier; 21. wachthuisje; monument; 24. vouw; 25. smart; 27. soort slee; 29. Ei 31. boos; 33. maanstand; 34. ondernemingsraad. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Eerbaar; 5. pasgevend; 8. gat; 9. ring; 10. narede. Verticaal: 1. Gewaagd; 2. drugsteam; 3. gave; 6. verzet; 7. nonm DE RECHTER 1AJ C/WAP/\ Dot-Z.E/JV&N door Mr Jesse van Muylwijck PÊ VISSÊN ZUH AAN K£T NAAKTpFAfcTELÊN!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20