Zoeterwoudse derby is vooral een oude-mannenverh SPORT AZC op weg naar vijfde titel op rij Bescheiden voorzorgsmaatregelen moeten de nuchtere rivaliteit in titelstrijd tussen SJZ en Meerburg bewaren SJZ - Meerbw zondag, 14.001 Twee nieuwe aanwinsten Voorschoten BS Leiden met pijn en moeite langs taai US HDC982 zaterdag 17 april 2( door Loman Leefmans zoeterwoude dorp/rijndijk - Zoeterwoude; vijf fan fares, vier kerken, drie cafés, twee dorpskernen en dus niet een, maar twee voetbalclubs. De 35ste derby tus sen SJZ en Meerburg is dit keer meer dan alleen een treffen tussen Dorpers en Rijndijkers. Voor het eerst spelen de twee met een titel als inzet, die van kampi oen van de vierde klasse. Op sportpark Haasbroek wor den rond de duizend toeschouwers verwacht en daar mee zou gastheer SJZ uiterst tevreden zijn. Een simpel rekensommetje leert echter dat er achtduizend Zoe- terwoudenaren thuisblijven. De snel gemaakte aanna me 'de hele gemeente loopt uit' verdient zogezegd enige bijstelling. De twee langwerpige bebouwde kommen liggen niet alleen meer dan twee kilometer polder uit elkaar, ze zijn ook behoorlijk verschillend van uiterlijk. Het is één gemeente en ze zijn beide overwegend katho liek, maar daarmee houdt de gelijkenis wel op. Het liedje Het Dorp van Wim Sonneveld lijkt te zijn ge schreven met het Zoeterwoudse dorp voor ogen. Te genover de oud-Hollandse plattelandsidylle rond 't Watertje, de Noordbuurtseweg en de Dorpsstraat staat de vooruitgang langs de Hoge Rijndijk. De klei ne woonwijkjes daar zijn compleet overwoekerd door bedrijfsterreinen, een winkelboulevard en het brouwerij complex van Heineken. Vragen naar een vooruitblik op de aanstaande wedstrijd heeft trou wens bij de grootste plaatselijke werkgever geen zin. „SEZ zegt u?", is de veelzeggende wedervraag van een woordvoerster van het bierconcern. Om later te rug te bellen met de mededeling dat de interesse in het plaatselijke voetbal ophoudt bij de prestaties van de eigen bedrijfsvereniging HVZ. „En die kunnen geen kampioen meer worden, heb ik begrepen." In de gemeenteraad had Meerburg jareffiang een streepje voor op SJZ. Wethouder Rob Hogenelst was een prominent lid van de zwartwitten. In het huidige college van B en W is de stand weer 0-0. „Niemand van ons is aan een van de twee verenigingen geli eerd", benadrukt sportwethouder Henk van der Kooi. De WD'er kijkt reikhalzend uit naar de con frontatie. „Ze hadden mij geen officiële uitnodiging hoeven sturen. Zoiets speciaals in je eigen gemeente kan je als wethouder van sport niet aan je voorbij la ten gaan. Ik zal niet zeggen dat de wedstrijd 'het' ge sprek is op het gemeentehuis, maar iedereen die dat moet zijn, is op de hoogte." In eetcafé Rijnegom aan de Hoge Rijndijk is met het oog op het komende EK een groot scherm geïnstal leerd. Het publiek moet dus wel voetbalminded zijn. „Veel van mijn klanten zijn er zondag zeker bij", zegt uitbater Ronald Voskuil cüe zich verontschuldigt voor het feit dat hij vanwege zijn werk tijdens de der by in zijn zaak achterblijft. Op de leestafel in Rijne gom ontbreekt het clubblad van Meerburg niet. Daarin wordt gewag gemaakt van een massale fiets tocht die zondagochtend wordt ondernomen vanaf het Meerburgterrein naar SJZ om daar eerst een voorwedstrijd tussen beide Dl-elftallen bij te wonen als opwarmertje voor het hoofdgerecht. In het club blad worden de leden verder opgeroepen weinig vuurwerk en veel zwartwitte schmink te gebruiken. Midden in het winkelhartje van het dorp keuvelen vier huisvrouwen bij de ingang van de Cl000. Het gaat niet over voetbal, maar ze blijken wel op de hoogte van de aanstaande gebeurtenis. Alleen niet tot in detail. „Jaha, 'ze' spelen zondag een belangrij ke wedstrijd", weet een van hen, van haar neefje. „Ik hoop dat ze winnen, van Bemardus, toch?" Tegenover de supermarkt, bij Kadoshop Berg, blijkt de eigenaar een echte derbykenner te zijn. Dat kan ook niet anders, Harry Berg speelde tweehonderd wedstrijden in SJZ 1. Op de glazen deur van zijn win kel, net als elders in het dorpscentrum, ontbreekt een zogeheten raamposter met daarop de aankondi ging van het sleutelduel tussen zijn club en Meer burg waar de strijd tussen de plaatselijke se)clubs de gemoederen al weken van tev houdt. Het spreekt voor zich dat het bijzo fen binnen de verenigingen in ieder geval 'leeft'. Meerburg leek onbedreigd op de ti venen, maar verloor afgelopen zondag ve van Alkmania waardoor achtervolger SJZ stand verkleinde tot drie punten. De club Laan de Goede Herder blijft favoriet tenvi gaat vechten voor de onverwachte laatste ontstaan. Net als de kemen zijn ook de vereniginge van aard. Meerburg kwam in het recente een seizoen uit in de tweede klasse en de veel aan gelegen om weer hogerop te kon lectie telt een handvol van buiten de eigei schap aangetrokken spelers. SJZ daarente het met louter eigen jongens - vijf negent in de basis - en ontsnapte nimmer aan he van de vierde klasse. De 43-jarige Leidenaar Ronald Vermond 1 vroeger de kleuren van zowel groenwit al Hij is de enige speler ooit die in verschille by's voor zowel Meerburg als SJZ scoorde een sterk 'vroeger was alles beter' gevoel, ochtend voor de wedstrijd lagen er in alle het dorp stenciltjes op de deurmat waarii SJZ ging verliezen. Een nachtelijke stunt) kers die je tegenwoordig niet meer meern ik overstapte van SJZ naar Meerburg, halv jaren tachtig, werd ik een tijdje niet meer ken in het dorp. Dat zou nu ook niet mee men. Zelfs als jeugdteams van beide clubi kaar speelden, liep, bij wijze van spreken, dorp uit. Bij de laatste derby, ook al was li weer, waren niet meer dan tweehonderd I En wat daarbij opviel, was dat er vooral le noten en ouderen op af kwamen. De jeug in dit digitale tijdperk afweten." Winkelier Berg nuanceert. „Ik heb ook ste dat het vroeger meer leefde. Maar toen ik ste elftal speelde, werd cok al gezegd datl meer zo was als in de periode die déar we Het is dus een beetje een oude-manrienvi Meestal ging de derby om degradatie, nu kampioenschap op het spel. Daarom ven het een enorme happening wordt. Een ge zien voor beide partijen." Ondanks het geschetste beeld van de gezt nuchtere en historisch gegroeide rivaliteit huidige staat van het voetbal met zich me scheiden voorzorgsmaatregelen zijn getro wel om politie-assistentie gevraagd", mek stuurder Gerard van der Hoeven. „Maar a het verkeer vooraf te regelen want we ven toch een behoorlijke dnikte." Meerburg-bestuurslid Ed Kluiters pareert ste jaren zijn heel wat beslissingswedstrijt regio uit de hand gelopen. Niet dat we pre verwachten; veel mensen uit beide kampe elkaar. Toch hebben we, om niet te provo niets speciaals georganiseerd voorafgaan! dens de wedstrijd. Even hebben we eraan om bij winst het traditionele ritje op de sö Haasbroek te laten beginnen, maar dat zo verkeerd kunnen worden opgevat. Er hoei een paar mensen rond te lopen die het vu stoken. Daarom gaan we bij een eventuee oenschap terug naar ons eigen complex 0 te vieren." Wat er ook gebeurt, Zoeterwoude is en bli vergelijking en voetbal broederlijk verdeel burg. Daar hadden de vier vrouwen hun voordeel mee kunnen doen. „Nou je het zegt. Die dingen wa ren vroeger toch verdraaid handig, wist iedereen te gen wie er werd gespeeld. Puntje van aandacht voor het bestuur." De bekendste sporters uit de gemeente moeten eer lijk bekennen dat het duel voor hen nauwelijks tot de verbeelding spreekt. „Spelen ze déze week tegen elkaar?", zegt wielrenkampioene Suzanne de Goede geschrokken. De 'dorpse' werkt nota bene in een grote sportzaak aan de Rijndijk. „Nee, ook de colle ga's hebben het er niet over gehad. En dat voor ie mand die vroeger zelfbij SJZ heeft gevoetbald en nog steeds in Zoeterwoude woont. Dat hoor ik toch eigenlijk te weten. Ben ik even een slecht voorbeeld. Ik zal er voortaan beter op letten." Oud-schaatskampioen en baanwielrenner Jeroen Straathof is beter op de hoogte. „Doordat ik ook bij SJZ in de jeugd voetbalde, hou ik de resultaten van die club via het Leidsch Dagblad altijd bij. Ik las dat de derby eraan zit te komen. Nee, ik ga niet kijken. Zo diep zijn mijn wortels in het voetbal nu ook weer niet. Ik zie het verslag in jullie krant wel." Goed, Zoeterwoude is ook geen Katwijk of Spaken Op de centrale foto, die door Zoeterwoudse impressies wordt omringd, leest Meerburger Hein van Heek de SJZ'ers Pieter de Lange en Peter Bos de les in de derby van 1991. Archieffoto's: Hielco Kuipers, Mark Lamers, Frans Roomer, Henk Bouwman en Dick Hogewoning. voorschoten - De zaterdagse- lectie van Voorschoten '97 heeft zich versterkt met twee spelers. Van RKAW uit Leidschendam komt de 21-jarige aanvaller Ro bin van der Errelen over naar Voorschoten '97. De tweede aanwinst is Rudy Lakwijk, die momenteel achter Lennert He- gie tweede doelman is bij hoofdklasser Rijnsburgse Boys. De 23-jarige doelman speelde eerder voor Tonegido en ADO Den Haag. Voorschoten '97 speelt in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal en maakt nog kans op de titel in de derde periode. leiden - De basketballers van BS Leiden hebben gisteravond een moeizame overwinning ge boekt op US. De Leidenaars wonnen met 59-50. Vooral in het begin van het duel had BS Leiden moeite met de tegenstander. „We hebben af gelopen weekeinde een meer daags Paastoemooi gespeeld. Dat soort toernooien zijn slo pend. We begonnen daarom lamlendig", analyseerde coach Martin Hoekstra. Zijn ploeg werkte echter nog voor rust een 10-20 achterstand weg en be gon aan het laatste kwart met een 43-37 voorsprong. Die werd veilig naar de eindstreep ge bracht. Scores Leiden: Jerome Hoste 19 pnt., Bram Moinat 13, Thomas Schelvis 9, Jeroen van Dorp 9. Nog één overwinning nodig door Dirk Kloos alphen aan den run - AZG staat op het punt de vijfde landstitel op rij voor zich op te eisen. In een best of five werd vrijdagavond ook de tweede wedstrijd in winst omgezet. Een zege vanavond is genoeg om de champagne te ontkurken. Na de 8-9 in Ede was AZC nu met 11-7 te sterk. Het gat werd in de laatste minuten gemaakt. Na de Edense aansluittreffer vcan Rick Nijhoving (8-7) be nutte Bjom Boom een nume rieke meerderheid (9-7). Toen de Beren vervolgens eenzelfde buitenkansje niet in een doel punt wisten om te zetten was de wedstrijd beslist. Polar Bears legde het hoofd in de schoot en zag AZC uitlopen naar 11-7. Lange tijd zag het er niet naar uit dat AZC zo ruim kon win nen. In dé openingsfase nam Polar Bears zelfs tot twee keer toe een voorsprong. Groot ver schil tussen beide ploegen was de bezetting van de midvoor- plaats. De Alphense aanvalslei der Tjerk Kramer was de gehele wedstrijd een plaag voor de de fensie van Polar Bears. Hij kwam twee keer tot scoren, maar Polar Bears moest vele malen aan de noodrem trekken om hem af te stoppen. De Edense midvoor Jeroen Cavelje daarentegen kon geen potten breken. Hij werd volledig aan banden gelegd. De defensie was het sterkste deel van de formatie van coach Eric Noordergraaf. De ontknoping in de laatste ze ven minuten geeft aan de AZC eigenlijk de titel niet meer kan ontgaan. Periodestanden: 3-2, 4-3,7-6 en 11-7. Doelpunten AZC: Kjell Boom (3), Niels Zuid- weg (2), Tjerk Kramer (2), Pieter Boot (1), Kimmo Thomas (1) en Joeri Stoffels (1). De Zijl-LGB/Vlvax speelt met HZ/Zian om de vijfde en zesde plaats. Deze tweestrijd wordt beslist in een best of three. Vrij dag was in Den Haag het eerste treffen. De Zijl wist, ondanks de afwezigheid van Niels Joor Zi- an, prima partij te geven, maar moest met 12-9 zijn meerdere erkennen in HZ/Zian. Een te vreden Jacob Spijker. „We heb ben het Zian echt lastig ge maakt. We zullen zien wat we er zaterdag in ons eigenbad van kunnen maken." Topscorers Zijl-LGB/Vivax: Joachim de Ruijsscher (2), Sebastiaan Goed (2) en Niels Plasmeijer (2). LZ 1886 trok naar Eindhoven om PSV te bestrijden. Inzet is de negende en tiende plaats. PSV was met 9=5 te sterk. Na 1- 1 in de eerste periode kwam PSV langzaam boven drijven. Periodestanden: 1-1, 4-2, 7-3 en 9-5. Doelpunten LZ 1886: Ste fan van Iterson (2), Jan Langer- horst (1), Frans Langerhorst (1) en Joeri Klein (1). De vrouwen van LZ 1886 spelen om de achtste tot vijfde plaats. ZWV/Nereus was de eerste te genstander. Tot precies 1 mi nuut en twintig seconden voor tijd hield LZ gelijke tred met Nereus (6-6). Enkele zeer goede kansen werden niet benut. Ne reus maakte dankbaar gebruik en scoorde nog drie keer. Perio destanden: 2-1, 5-3, 5-5 en 6-9. Topscoorster LZ 1886: Noeki Klein (3) BLAUW HART, WIT BLOED Quick Boys prolongeert dit seizoen, net als in 1992, de titel in de hoogste klasse van het amateurvoetbal. In een serie van drie afleveringen praten spelers van de elftallen van toen en nu over elkaar, over zichzelf en over de titel. De oudgedienden zijn nu actief in het sportieve manage ment van de club. Vandaag de rechtshalf van toen, Jaap van Duyn (links op de foto, 38), en de huidige rechtermiddenvelder Peter Timmermans (24)- Jaap van Duyn:Peter speelt met veel meer diepgang dan ik deed. Hij heeft meer loopvermogen, ik vind hem een perfecte teamspeler. De enige overeen komst tussen ons spel is misschien dat hij ook in het teambelang controlerend kan spelen. Peter Timmermans: „Ik heb nog met Jaap gespeeld, toen speelde hij als spel bepaler." Jaap van Duyn: ,,Het eerste kampioens jaar was ik wisselspeler. Meestal zijn er in een kampioensteam weinig blessures en schorsingen, die waren er toen ook niet. Het tweede jaar kwam ik onder Wim van Zwam wel in de basis. Ik nam de plaats in van Arie van Duijn. Zo'n kampioensschap beleef je als een brui loft. Je beleeft het intens, en pas daarna ga je je aan de hand van foto's en kran tenverslagen realiseren wat er allemaal is gebeurd. Peter Timmermans: „Van die kampi oenschappen kan ik me alleen nog her inneren dat we met de hele meute naar het gemeentehuis gingen. En we met 20 bussen supporters naar een uitwedstrijd gingen." Jaap van Duyn: ,,Alsje als technisch ma nagement een lijn hebt uitgezet en in drie jaar word je twee keer kampioen, dan is dat natuurlijk leuk. Het bevestigt dat de juiste keuzes zijn gemaakt voor trainers en spelers. Maar verder kan je er ook weinig aan doen, het gebeurt op het veld. Ik ga het kampioenschap een speciale mattier vieren, ma als een supporter. Peter Timmermans: „Vorig se het kampioenschap meegemai speler. Ik heb met pijnstillers g want ik wilde perse meedoen. I dat de eerste keer de mooiste z Maar aan de andere kant is dit oenschap ook heel mooi. Je be favoriet voor de titel en je maal waar. Ik ben een rustig persooi natuurlijk geniet ik er intens var1 moet natuurlijk uitbundig wor| vierd. We hebben er een jaar hr gewerkt."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10