BUITENLAND Tandem Busn-Blaix dendert voort imk-ooriog voorbereiden Britten willen in Nederland illegalen aanpakken Palestijnse haven blijft voorlopig een nog droom Referendum bezorgt Grieks-Cyprioten de kriebels 'VN moeten centrale rol gaan spelen bij wederopbouw van Irak' I 'h >-<-• Gevechten in Koerdistan Corruptieproces tegen Silvio Berlusconi hervat Hoorzitting VN-hof over NAVO-bombardementen Toen het nog koek en ei was Bot (r) en zijn Ierse col- in. Foto: EPA 'zootje' sovo zat re - Minister Bot (bui- e zaken) krijgt welis- •uropa weinig steun opvatting dat de geld- or Kosovo langzaam rden dichtgedraaid, ens een bijeenkomst linisters van buiten aken in het Ierse Tulla- :ek wel dat de EU ge- ?t van de situatie in het Iedereen zegt dat het zootje is en dat het liet door kan gaan", zo de discussie met zijn samen. Bot vindt dat ityaren moeten leren om inden uit de mouwen Hij sprak eerder deze eenbedelaarsmen- ,De provincie leunt ;r in de wetenschap landelijks geld op de ning wordt gestort. Zo igio ten prooi aan landelaren, wapen- iars en de drugsmaf- is de bewindsman. Kosovo-oorlog in 1999 EU 1,6 miljard euro in jestoken. nna olk in China zaterdag 17 april 2004 Een wolk chloorgas eren in China zeker •nsen het leven gekost, iteiten hebben uit vele tienduizenden jeëvacueerd. Het gas e in de gemeente g in het zuidwesten Vand. „Sinds de explo- :hloor zijn tot dusverre nensen geëvacueerd", le het Chinese staats- au Xinhua. Onduide- nneer de mensen weer woningen kunnen te- aldus experts tegen ïgentschap. >or Italianen ins vliegramp Een Italiaanse recht- ft vier functionarissen aliaanse luchtvaartau- veroordeeld tot cel- vegens hun aandeel in op het vliegveld van - )e straffen variëren 1 ot acht jaar. In oktober sten in dichte mist een fiiegtuig van de Scan- ïe maatschappij SAS snmotorig vliegtuigje. 118 doden. Uit onder- ik dat het vliegveld [kende grondradar had, Izaak nodig bij dichte door onze correspondent Esther Cotink londen - Groot-Brittannië is van plan om vanuit Nederland de illegale immi gratie aan te pakken, harder aan te pak ken. Het Britse ministerie van binnen landse zaken onderhandelt met Neder landse autoriteiten over een scherpere controle van de veerdiensten vanuit Rot terdam en Vlissingen. Brits douaneper soneel verhuisde twee maanden geleden al naar Frans grondgebied, en zal vanaf deze zomer ook meereizen op de Euro- startrein van België naar Londen. Nu wil minister van binnenlandse zaken David Blunkett de controle uitbreiden naar Nederland, om ongewenste immigratie vanuit het hele Europese vasteland aan te pakken. Het is niet de bedoeling dat Britse immigratiepolitie naar Nederland verhuist, zoals dat het geval is in Frank rijk en België. Bedoeling is dat het Rot terdamse en Vlissingse douanepersoneel nieuwe scanapparatuur krijgt, waarmee clandestiene reizigers worden opge spoord. Met deze instrumenten, die de Britse overheid betaalt, kunnen vracht wagens nauwkeuriger worden doorge licht. Speciale hartslagmeters moeten de aanwezigheid van personen in goede rentransport detecteren. De maatregel is het sluitstuk van de draconische grens bewaking waartoe Groot-Brittannië heeft besloten. Het immigratiebeleid van minister Blunkett kwam in een ho gere versnelling in februari 2001, toen honderden asielzoekers te voet de over steek maakten door de Eurotunnel. Zij kwamen van het Franse asielzoekers centrum in Sangatte, dat slechts een ki lometer verwijderd lag van de kanaal tunnel. Na lang onderhandelen ging dit centrum in december 2002 dicht. Stap voor stap lijkt Blunkett te slagen in zijn missie de mensenhandel aan te pakken en het aantal asielzoekers terug te drin gen. Deze week tekende hij een overeen komst met zijn Belgische collega Patrick Dewael, waarmee de Britse immigratie dienst haar werk mag doen in de Brus selse Eurostar-terminal en op het traject naar station Waterloo in Londen. Verge lijkbare controles bij de drie Franse Eu rostar-terminals leidden al tot een 95 procent daling in asielaanvragen in Wa terloo-station (Londen). Zwangere vrouwen zonder ketens little rock/ap - Vrouwen die in de gevangenis in de Ameri kaanse staat Arkansas moeten bevallen, worden niet meer aan het bed vastgeketend. Dat heeft het gevangeniswezen van Arkansas besloten na een klacht van een vrouw die tij dens de weeën met kettingen aan het bed was vastgeketend en kort na de bevalling opnieuw werd vastgebonden. Alleen vrouwen die gevaarlijk worden geacht worden voortaan aan het bed vastgebonden, maar niet met kettingen en alleen aan één enkel en pols. Bij de overige vrouwen wordt alleen een bewaker naast het bed gezet. Arkansas overweegt een aparte gevangenis te bouwen voor zwangere vrouwen. Vorig jaar bevielen negentien van de zevenhonderd gevangen in Arkansas van een kind. r—, i - j 'George Bush liet al in 2001 washington/gpd-anp-rtr-afp - De VS en Groot-Brittannië zullen niet wijken voor de aanslagen, kidnappings en moorden, maar juist meer vaart zetten achter het trainen van Irakese politie agenten en investeringen in de civiele wederopbouw. Dat zei de Britse premier Tony Blair giste ren na zijn ontmoeting met de Amerikaanse president George Bush in Washington. De beide leiders waren enthou siast over het voorstel van VN- gezant Brahimi om de be stuursraad in Irak na 30 juni te vervangen door een volwaardi ge regering die het land moet leiden tot er verkiezingen wor den gehouden, als het lukt al in januari. Blair wil dat de Ver enigde Naties daarbij een cen trale rol gaan spelen. Brahimi heeft gezegd dat de veiligheid in Irak wel aanzien lijk moet verbeteren willen de verkiezingen begin volgend jaar kunnen worden gehouden. Bush zei dat de datum voor de overdracht van de politieke macht in Irak - 30 juni - blijft staan. Hij zei dat coalitietroe pen na die datum in Irak blij ven „om de nieuwe regering te helpen slagen". De VS hebben ongeveer 130.000 soldaten in Irak. Door het opgelaaide ge weld moeten er 20.000 drie maanden langer blijven dan ge pland. Groot-Brittannië heeft 12.000 militairen in Irak. Bij de Verenigde Naties in New York deed de Amerikaanse ambassa deur John Negroponte een op roep aan de VN-lidstaten om deel te nemen aan een nieuwe troepenmacht die medewerkers en voorzieningen van de VN in Irak moet beschermen. De troepen komen weliswaar on der het bevel van de multina tionale troepenmacht die op 16 oktober door de Veiligheids raad werd goedgekeurd, maar vormen een „afzonderlijke" eenheid, benadrukte hij. De VN hebben nog maar een handje vol medewerkers in Irak na twee bomaanslagen in Bagdad washington/ap - President Bush heeft al in november 2001 opdracht gegeven plannen te maken voor een aanval op Irak. Dat schrijft de Amerikaanse journalist Bob Woodward in een boek dat volgende week verschijnt. Het boek, Plan of At tack, gaat over wat zich in de anderhalf jaar voor de aanval op Irak achter de schermen heeft afgespeeld. Volgens Woodward was vooral vice-pre sident Dick Cheney gebrand op Irak. Volgens Woodward gaf Bush op 21 november 2001 mi nister van defensie Donald Rumsfeld de opdracht een nieuw plan te maken voor een oorlog in Irak. CIA-directeur George Tenet mocht dat niet weten. Ook nationaal veilig heidsadviseur Condoleezza Ri ce was niet volledig op de hoogte. De Amerikaanse bevel hebber Tommy Franks zou woedend hebben gereageerd: hij zat op dat moment midden in de oorlog met Afghanistan. souleimaniyah/anp-afp - Le den van de separatistische Koerdische arbeiderspartij PKK hebben de afgelopen dagen ze ker tien Turkse militairen en ze ven Koerdische collaborateurs gedood tijdens gevechten in de bergstreek Sirnak, dichtbij de Irakese grens. Dat heeft de PKK meegedeeld. Volgens een PKK- woordvoerder begon het Turk se leger op 6 april een offensief tegen een groep Koerdische mi litanten, die geïnfiltreerd waren vanuit Irak. Bij de operatie zijn ongeveer 6000 militairen be trokken, ondersteund door he likopters. De gevechten zijn nog altijd in volle gang. Een Irakees kind gluuurt naar patrouillerende Amerikaanse soldaten in Kufa, de voor sji'ieten heilige stad. Amerikanen raakten daar slaags met aanhangers van de radikale sji'itische leider al-Sadr, die zich in Kufa schuilhoudt. Er zouden vijf Irakezen zijn omgekomen. Amerikaanse militairen hebben de opdracht al-Sadr gevangen te nemen ofte doden. Foto: Reuters vorig jaar. Secretaris-generaal Kofi Annan sloot in verband met het toenemende geweld deze week nog uit dat de VN op korte termijn in grote aantallen terugkeren. Tijdens de persconferentie ver dedigden de Amerikaanse pre sident en de Britse premier nogmaals de inzet van troepen in Irak. Zowel Bush als Blair riep het 'moorddadige en dicta toriale' regime van Saddam Hussein in herinnering en zij zeiden samen vastberaden te zijn om „het karwei" af te ma ken en Irak te veranderen in een democratisch, vrij en onaf hankelijk land". Bush verklaar de dat „extremisten en terroris ten" op dit moment proberen de macht in Irak te grijpen, maar dat deze lieden, die niet de steun genieten van de meer derheid van de bevolking, in hun opzet zullen falen. Intussen zijn gisteren drie Tsje chische televisiejoumalisten die zondag in Irak werden ont voerd, weer vrijgelaten. Ook een Chinese staatsburger, wiens ontvoering niet wereld kundig was gemaakt, is op vrije voeten, evenals een Canadees die op 8 april werd ontvoerd. De laatste is door onbekenden afgeleverd bij een kantoor van Muqtada al-Sadr in Najaf. Doedelzak in Fallujah Tussen het krijgsgeweld door is in Fallujah af en toe een doedelzak te horen. De mu zikant is geen roodharige Schot in kilt, maar de zwarte Amerikaanse sergeant Dway- ne Farr (36) uit Detroit Nor maal draagt hij een kilt, maar in Irak niet, omdat hij er geen kon vinden in camou- flagekleur milaan/ap - Voor de rechtbank in Milaan is gisteren het cor ruptieproces tegen de Italiaanse premier Silvio Berlusconi her vat, drie maanden nadat een immuniteitswet die de zaak had stilgelegd ongrondwettig werd verklaard. Het ging om een technische zitting, waar Berlus coni niet persoonlijk bij aanwe zig hoefde te zijn. Een van de raadslieden van de premier zei te zullen proberen de zaak ver daagd te krijgen tot na de Euro pese en gemeenteraadsverkie zingen in respectievelijk mei en juni. Berlusconi staat terecht op beschuldiging van omkoping van rechters om een voordelige beslissing te krijgen bij de pri vatisering van het staatsvoed- selconglomeraat SME in de ja ren '80, ruim voordat hij de po litiek in ging. De premier voert al jaren juridische gevechten om zijn zakelijke beslommerin gen en voelt zich het slachtoffer van een politieke vendetta van linkse magistraten. Een in juni aangenomen immuniteitswet moest hem en de vier andere hoogste ambtsdragers in Italië vrijwaren van rechtsvervolging. Maar die wet is deze week nie tig verklaard. ramt bus ieren dood Zeven Turkse middel - 5 olieren zijn gisteren pien toen hun bus bij waakte overgang in eTemelli, 35 kilometer :n van de hoofdstad door een aanstormen- werd geramd. De ïr van de bus en zeven :n raakten gewond. in bij aanval lell Nigeria lij een vuurgevecht tus- ligeriaanse leger en 3fie het voorzien hadden aden diesel van Shell van de rovers om het komen. Dat heeft een ardvoerder bekendge- gi )e dieven waren met e ten op rooftocht ge let onrustige deltage- q d de Zuid-Nigeriaanse rri. Het leger beschermt de regio: Shell exploi- jeveer de helft van alle nse olievelden. i Catalaans Euwe EU door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De zeehaven, die Nederland ooit ten zuiden van Gaza-stad wilde aan leggen, zal ook na de Israëlische terug trekking een Palestijnse droom blijven. Volgens het Losmakingsplan van pre mier Sharon, waarvan de tekst bekend is geworden, zal Israël aanvragen voor de aanleg van de haven en voor de herope ning van het Palestijnse vliegveld pas 'in overweging nemen' als de veiligheids toestand aanzienlijk verbetert. Dan pas zal het leger tevens een veiligheidszone ontruimen langs de grens met Egypte, waar het ook na de uitvoering van het plan blijft opereren. Ook na de terugtrekking van de Israëli sche troepen uit de Gaza-strook en de sluiting van de nederzettingen daar, zal de Israëlische marine in de territoriale wateren blijven opereren, blijft de lucht macht actief in Gaza's luchtruim en zal het leger Gaza ingaan als milities aanval len uitvoeren op Israëlische doelen. Het is de bedoeling dat woonhuizen, be drijven en openbare gebouwen in de op te geven Israëlische nederzettingen wor den overgedragen aan een internatio naal lichaam, dat taxaties uitvoert en een ordelijke overdracht organiseert. Israël wil daarover een regeling treffen met de Verenigde Staten. Ook de infrastructuur - wegen, elektriciteit, riolering en derge lijke - zal intact blijven. Het Israëlische industriegebied Erez, in het noorden van de Gazastrook, waar 4000 Palestijnen werken, zal blijven be staan. Maar Israël laat de mogelijkheid open dat het onder Palestijnse of inter nationale supervisie komt. In het plan staat dat er geen verandering komt in de uit het verleden stammende Israëlisch-Palestijnse regelingen. Dat wil zeggen dat Israël aan de grenzen alle in- en uitgaand verkeer, personen en goede ren blijft controleren. Premier Sharon heeft gezegd dat hij vol gend jaar juni met de uitvoering van het plan wil beginnen. De operatie moet te gen het eind van 2005 zijn voltooid. den haag/anp - Het Internatio naal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag begint maandag hoorzit tingen over de NAVO-bombar dementen op het toenmalige Joegoslavië in 1999. Nederland hoort tot de gedaagde partijen in deze zaak over 'legaliteit van gebruik van geweld'. De NAVO begon in maart 1999 met bom bardementen op Joegoslavië, dat toen nog werd geregeerd door president Slobodan Milo sevic. Aanleiding was de situa tie in de Servische provincie Kosovo, waar het geweld steeds verder escaleerde. Een volken rechtelijk probleem was dat de NAVO geen mandaat van de VN-Veiligheidsraad had voor de bombardementen. Politiek was toestemming van de Russen voor bombardementen op het Servische broedervolk niet haalbaar. De NAVO-bombarde- menten waren illegaal onder het geldende volkenrecht. Joegoslavië diende dan ook eind april 1999 bij het Interna tionaal Gerechtshof een klacht in tegen tien NAVO-landen die aan de bombardementen deel namen, waaronder Nederland. Belgrado verloor die zaak op formele gronden: Servië was formeel geen lid van de VN (dat was nog altijd Joegoslavië, al bestond dat land niet meer). Hereniging van verscheurd eiland rijt dertig jaar oude wonden open frankfurt - De president van de Duitse centrale bank* Ernst Welteke (m) lacht hier nog breeduit. De foto is gemaakt op i januari 2002, de dag dat de euro werd gelanceerd. Rechts staat de de Duitse minister van financiën Eichel en links de president van de commerciële Dresd- ner bank. Het Berlijnse feestje van twee jaar geleden is Welteke lelijk opgebroken. Enkele weken geleden werd namelijk bekend dat Wel teke zijn verblijf in Berlijn - hij logeerde met zijn gezin in een peper duur hotel - cadeau kreeg van de Dresdner bank. Hoewel hij inmid dels de helft van de rekening van 7.661,20 euro heeft terugbetaald, werd zijn positie onhoudbaar. Bondskanselier Schroder reageerde naar verluid ziedend op het nieuws. Er bleef Welteke weinig over dan ontslag te nemen. Dat deed hij gisteren. Foto: EPA door onze correspondent Hans Geleijnse LEFKOsiA -Zondag 25 april moe ten de Griekse en Turkse Cyprio ten zich uitspreken over een VN- plan om het met de Turkse inva sie van 1974 opgedeelde eiland, te herenigen. De internationale druk is groot, want zowel Was hington als Brussel willen van het probleem Cyprus af voordat het eiland per 1 mei toetreedt tot de EU. De Grieks-Cyprioten zijn er echter niet klaar voor. Geen populairder woord in Lef- kosia dan OXI ('nee'), bij voor keur met kapitalen geschreven. Je ziet het in de hoofdstad van Cyprus op auto's, gebouwen en mensen. Die dragen de t-shirts en honkbalpetjes die de 'Lobby voor Cyprus' verkoopt. Bij een kraampje op het drukke Eleft- herias-plein doet invalide Alex de petjes vanuit zijn rolstoel voor 3 pond (ruim 5 Euro) van de hand. „Het plan van VN-se- creataris-generaal Kofi Annan deugt voor geen cent. Als het door zou gaan krijg jij als Ne derlander straks meer rechten op Cyprus dan een Grieks-Cy prioot", roept hij. Alex heeft weinig te vrezen. Het plan gaat niet door, want de Grieks-Cyprioten willen niet. Donderdag gaf de communisti sche regeringspartij Akel de doorslag. Na zeven uur verga deren en een geheime stem ming koos Akel, dat officieel voor het Annan-plan is, voor uitstel van het referendum. Par tijleider Demetris Christofias had meteen een prachtige op lossing voor de interne partij twisten over het plan bij de hand:Als we nu 'ja' zeggen veranderen we de 'nee' trend niet meer. Daarom moet het re ferendum maar enkele maan den worden uitgesteld. Gaat het toch door dan zegt Akel 'nee'." Een uitstel, bedoeld om de be volking nog beter te informeren zou waarschijnlijk weinig zoden aan de dijk zetten. Volgens opi niepeilingen is 78 procent van de ruim een half miljoen Grieks-Cyprioten tegen een on gedeeld Cyprus. Althans op ba sis van het Annan-plan, dat van de bestaande Republiek Cyprus (de Turkse Republiek wordt door geen enkel land behalve Turkije erkend) een soort Grieks-Turkse federatie met een zwak centraal gezag wil maken. Er is nog niet dat op een uitstel wijst. Annan zelf heeft gezegd dat het zou kunnen, maar al leen als alle betrokkenen ermee akkoord gaan. De Griekse premier Karamanlis koos eveneens voor die opstel- ling. Maar Turkije en de Turks-Cy priotische premier Talat willen geen uitsteL Talat is voor het Annan-plan, een meerderheid onder de 150.000 Turks-Cyprio ten steunt hem. Woensdag gingen 50.000 van hen de straat op om te demon streren voor hereniging en hun Griekse buren op te roepen ook 'ja' te stemmen. Het 'nee' jaagt de Grieks-Cy prioten echter ook angst aan. Internationaal dreigt een isole ment, zeker als de Turkse be volking 'ja' zegt en Talat, ge steund door Turkije, de boer op gaat voor erkenning van zijn re publiek. Azerbeidjan heeft al verklaard Turks-Cyprus te zul len erkennen, wie weet volgen er meer landen. Het enige wapen van de Grieks- Cypriotische president Tassos Papadoulos blijft dat Cyprus op 1 mei EU-lid wordt. Met uitzon dering dan van het Turkse deel, dat zo graag bij de EU wil dat het zijn eigen onwrikbare nee- zegger, de bejaarde president Denktasj, in de kou laat staan. Dat EU-lidmaatschap is de Grieks-Cyprioten al beloofd. Een blunder van Brussel, want op de vingers kon worden uit gerekend dat het welvarende Grieks-Cyprus pas op het aller laatste moment 'nee' tegen het Annan-plan zou zeggen. Het gerammel van de geldbui del - de EU en de VS hebben ongeveer drie miljard euro toe gezegd als de hereniging vol gens het Annanpla^loorgaat - overtuigt de Grieks*yprioten niet. Zij hadden de kosten voor her eniging op 13,5 miljard euro becijferd. Een argument meer voor Pa- padoupoulos en de zijnen nu zij zich niet langer achter het 'nee' van Denktasj kunnen ver schuilen om te volharden in een categorische afwijzing van het Annan-plan. Dat de Griekse premier Kara manlis na lang wachten wel 'ja' tegen dat plan zei doet daar niets aan af. Hij kan thans ver stoppertje spelen achter het 'nee' van Papadoupoulos en de Grieks-Cyprioten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5