LEIDE Bijna 700 nieuwe huizen op EWR/Slachthuisterrein m "Ui 'Nou wil ik wel eens weten: Hoe kom ik aan zo'n kavel?' REGIO R1 ilEUWEND, Je op igers Uniek project: kopers mogen in Leiden-Noord zelf huis bouwen Techniek met een vrouwelijk kantje Leidsch ÉS Dagblad yA.LLOFFICE® MIJN WERELD. MIJN KRANT. Kliniek LUMC zonder stromend water Leiden bezuinigt op wegonderhoud Onderzoek naar routes tussen kust en Leiden voo-r M/Z 3 1 Uitgekeken il op uw collega's Sa Groep schaatsers voert actie voor ijshal tijdens Singelloop vrijdag l6 april 2oo4 EN MET LIEFTINK loveren van uw huis natuurlijk de beste Lieftink kiest u o.a. uit ikwaliteit in aluminium )nderhoudsarm, goed rfect sluitend, minder I, uiterst duurzaam en <OMO-keur in de showroom. itgeest landacht inssen Wie gale terrassen een aanhangercon- foorschoterweg itie gisterochtend n gecontroleerd, tien bekeuringen rtredingen als over- adde banden, of het an een kentekenbe- ting of een los- irichting. en vegen nmerstraat ireegploeg van dak- In neemt vanaf de Haarlemmer- 1 zijn ronde. De in stichting De Bin- s proef in de bin- ef sinds vorig jaar. dat de daklozen laginvulling krijgen eldvorming rond- ep verbetert. De aat morgen om n de slag bij de ;rk. Winkeliers bie rs na afloop een liner aan in het in de Boommarkt. IAKB Leiden iseren .eidse onderne- pig LVI en MKB onderzoeken hoe tot een fusie kun- De verenigingen et een fusie van de e geleid wordt door iné van Leeuwen iden. Op het mo- fïnitief tot fusie is jgt de nieuwe ver- permanente voor- is een buitengewo- jadering stemden izige leden van de unaniem voor een Over zes tot acht joet er een blauw- e LVI besloot giste- tdirecteur Rob .uba postuum tot loemen. WOII en gezocht Or de komende junentendag in Lei- ganisatie op zoek en van gewone ïr de Tweede We- pijvoorbeeld over en van onderdui- eitseinsatz en ver- [o's. Ook verhalen of van schuilkelders |in Leiden zijn wel- lfde geldt voor foto's Henterrein, Arsenaal poortskazerne. Tot ganisatie ook op ude (trouw)foto's interieur van het in met name de 1 te zien is. Op londerdag kunt u emen met Monique 071-5156358. dvertentie) leiden - Glasblazen, graveren met een laserstraal, een schatkist maken met een geheim slot, een me talen pennenhouder ontwerpen of een website bouwen. De ongeveer zestig vrouwen die gisteren de regionale ontmoetingsdag van Technika 10 in de Leidse Instrumentmakers School bezochten, konden de handen uit de mouwen steken. Het ge leerde brengen ze te zijner tijd in de praktijk bij hun eigen Technika 10-dub voor meisjes tussen de 8 en 15 jaar. Technica 10 spant zich al sinds 1986 in voor aan trekkelijke technieklessen aan meisjes. „Meisjes vinden techniek wel degelijk leuk. Als het maar op een speelse, leuke manier wordt aangeboden", zegt woordvoerster Brigitte Bloem. De lessen wor den niet alleen via de scholen aangeboden, maar ook tijdens de naschoolse opvang en in buurthui zen. Op regiodagen, maar ook gedurende andere bijeenkomsten krijgen de begeleidsters speciale lestechnieken aangereikt. De regiodag stond niet alleen open voor docentes, maar ook voor medewerksters van de kinderop vang, ouders, Pabo-studentes en vrouwen die het gewoon leuk vinden de eigen technische kennis en vaardigheden bij te spijkeren. Met zestig deel neemsters zaten alle workshops vol. „Van alle re giodagen is die in Leiden de best bezochte", zegt Bloem. „Een groot succes." Foto: Dick Hogewoning door Wilfred Simons leiden - Tussen de Maresingel en de Willem de Zwijgerlaan in Lei den-Noord verrijzen de komende jaren 672 appartementen en eengezinswoningen. Woningcor poratie Portaal gaat de apparte menten verhuren, de overige woningen komen in de vrije ver koop. De gemeente gaat experi menteren met 'particulier op drachtgeverschap'. Kopers moe ten zelf architecten en aanne mers voor hun huizen zoeken. Op deze schaal is dat in Neder land nog niet eerder gedaan. Het gebied ten noorden van de Maresingel staat bekend als het EWR/Slachthuisterrein. Archi tectenbureau MVRDV presen teerde gisteren in Groenoord Plaza het stedenbouwkundige plan voor het gebied, dat tot voor enkele jaren een industrië le functie had. Bebouwing is er niet eenvoudig. De grond is vervuild en op sommige plek ken ligt de bodem vol met gas- en elektriciteitskabels. Op de plek van een aan te leggen wa terpartij ligt nu nog een fikse kelder. De bouw wordt daarom gefaseerd aangepakt. Pas over twee jaar kan de eerste paal de grond in. Eerst moet de ge meente de bodem saneren en moet Nuon de gas- en elektrici teitskabels omleggen. Het voormalige EWR-gebied ten noorden van de Maresingel wordt een openbaar park. De monumentale bedrijfsgebou wen die er staan, krijgen na res tauratie publieke functies, zoals een kinderdagverblijf. Ook wat noordelijker gelegen bedrijfsge bouwen komen in een park, met parkeerplaatsen voor de huurwoningen en voor de be zoekers van de koopwoningen. In de eerste ontwikkelingsfase geven de gemeente en Portaal buurtbewoners de kans om 54 kavels in drie woonblokken zelf te ontwikkelen. De kem van elk blok bestaat uit een parkeerga rage, waar elke bewoner twee parkeerplaatsen krijgt. Daar bo- (advertentie) in de ochtend omdat.... U) Kantoorartikelen, -meubilair en -machines Lammenschansweg 141d Leiden All Office Wolfslag Ook iedere zaterdag open, 10-16 uur! Iedere zaterdag hoge kassakorting! HP cartridge v.a. 16,00 Kopieerpapier v.a. 2,99 Schrijfbloks v.a. 0,70 Ordners v.a. 1,54 Kijk ook in onze voordeelkrant! leiden - De kliniek voor hema tologie en beenmergtransplan taties in het LUMC zit zonder stromend water. Na de" ontdek king van de legionellabacterie zijn de waterleidingen uit voor zorg afgesloten. Op de afdeling liggen achttien patiënten met een verminderde of met hele maal geen weerstand. Drinken en wassen gaat met bronwater. Sinds een aantal dagen kunnen mensen wel weer naar het toi let. Kort voor Pasen stuitte het zie kenhuis bij een reguliere con trole van de leidingen op een mogelijk te hoge concentratie van de legionellabacterie. Vanaf dat moment is het water afge sloten. Tijdens Pasen is het LUMC begonnen met het schoonspoelen van de leidin gen. Dinsdag werd het vermoe den bevestigd. Het ziekenhuis verwacht dat de afdeling over enkele dagen weer volledig over stromend water beschikt. „Legionella is voor het hele zie kenhuis vervelend", zegt woordvoerder Dirk Ketting, „maar juist waar mensen ver pleegd worden met een minde re afweer is het extra lastig. Het is improviseren. Zeker op een afdeling met mensen die in hun kamer moeten blijven, die leu kemie hebben." Spoelen met heet water is nodig om de leidingen weer schoon te krijgen.jn. „We moeten kijken of de legionellabacterie ook echt de pijp uit is", legt Ketting uit. „Gelukkig hebben we het op tijd ontdekt." Het LUMC controleert de wa terleidingen verschillende ke ren per jaar. leiden - Leiden investeert vanaf 2005 niet meer extra in ver keersveiligheid. Dat kondigde wethouder Hessing gisteravond aan. Met deze bezuinigings maatregel wil het gemeentebe stuur op jaarbasis anderhalf miljoen euro besparen. Somciige werkzaamheden ko men nu een jaar later aan bod. Welke projecten tijdelijk in de ijskast worden gezet, kon de wethouder gisteren nog niet vertellen. Hij wacht eerst op goedkeuring van de gemeente raad en stelt dan een lijst met prioriteiten op voor de komen de twee jaar. Het bedrag van twee miljoen euro dat de ge meente jaarlijks aan het Ver- keersveiligheidsactieplan (WA) uitgeeft, blijft overeind, zo ver zekerde hij. De fracties van PvdA en Groen- Links uitten gisteravond hun bezorgdheid over het voorne men j venop mag iedereen naar har telust zelf een huis ontwerpen en laten bouwen op een kavel van zes bij vijftien meter. Aan koop van twee kavels is ook mogelijk. Opdrachtgevers moe ten rekening houden met een richtprijs van 250.000 euro en met bijkomende kosten van 35.000 a 45.000 euro voor onder meer de garage. Elke woning krijgt een inpandi ge verbinding met de garage. De entree daarvan zit aan de kopse kanten van de blokken, zodat de woonstraten autovrij kunnen blijven. Ze worden dan ook smal, met een maximale breedte van twaalf meter. Nieu we, singelachtige lanen omzo men de wijk en vormen een verbinding tussen de Maresin gel en Willem de Zwijgerlaan. De fietsroutes in de wijk lopen vooral van oost (Mamixstraat) naar west (Haarlemmerweg). Vanaf de Maresingel steekt een nieuw aan te leggen 'vaart' schuin de wijk in, die dood loopt op de kruising van de Wil lem de Zwijgerlaan en de Ko ningstraat. Die doorgaande weg wordt halfverdiept aangelegd en krijgt een rond plateau met een grasveld erop. Bewoners van het EWR/Slachthuisterrein kunnen daardoor in een groene omgeving naar de Slaaghwijk lopen of fietsen. De gemeente wil in het eerste kwartaal van 2005 beginnen met de grond- uitgifte. leiden - „Ja, nou wil ik wel eens weten: Hoe kom ik aan zo'n ka vel? Moet ik daarvoor mijn slaapzak van de zolder halen en drie dagen van tevoren voor de deur van het stadhuis gaan lig gen?" Deze vraag van een dame op de eerste rij verraste PvdA- wethouder Ron Hillebrand gis teravond. „Wel, als we gaan meemaken dat mensen voor een woning in Leiden-Noord voor de deur van het stadhuis gaan liggen, dan is dit project nu al geslaagd", gaf hij haar ten antwoord. De vraag was tekenend voor de bijeenkomst over het EWR- Slachthuisterrein, gisteravond in Groenoord Plaza. Officieel hield de gemeente Leiden een neutrale 'informatieavond' voor de buurtbewoners over de vraag wat daar de komende ja ren allemaal gaat gebeuren. Maar zo vatten de meeste be woners de bijeenkomst niet op. Zij bekeken de powerpointpre- sentatie van MVRDV-projectiei- der Nathalie de Vries met heb berige glimoogjes. Natuurlijk waren er de obligate vragen over mogelijke verkeer- en bouwoverlast, maar de meeste bewoners wilden maar één ding weten: hoe kom ik daar te wonen? Halverwege de avond kon Hil lebrand zijn nieuwsgierigheid niet meer beteugelen en hij vroeg het maar op de man af aan de honderd aanwezigen. „Wie van u is serieus van plan om een kavel te kopen?" Ruim de helft stak een vinger op. „Nou, het eerste woonblok kan worden gebouwd", lachte een Leidenaar, die later duidelijk maakte dat hij een aannemers bedrijf heeft en dat hij het pro ject, inclusief zijn eigen woning, wel wil bouwen. Hillebrand verwacht niet dat het project snel wordt overte- kend. De woningen zijn primair bedoeld voor de inwoners van Leiden-Noord. Hoewel de wijk de laatste jaren van samenstel ling verandert (bijna dertig pro cent van de wijkbewoners is hoogopgeleid), zijn nog altijd niet veel bewoners in staat om de bijna drie euroton voor de koophuizen neer te tellen. Normaal gesproken verloot de gemeente nieuwbouwhuizen als de vraag het aanbod over treft, maar Hillebrand is ge neigd om het deze keer anders te doen. „De ontwikkeling van de nieuwe wijk is ingewikkeld en duurt lang. We hebben nog niet eerder in Leiden op deze manier gebouwd en heel veel moet gaandeweg duidelijk wor den. Maar als u hier zo graag wilt wonen en bereid bent om daarvoor twee jaar met ons mee te denken en mee te dis cussiëren, dan bent u van harte welkom." Veel vragen bleven nog onbe antwoord. Stel, zeventien be woners van één bouwblok wil len samen een architect en de achttiende wil zijn eigen weg gaan, kan dat dan? „In principe wel", vindt Hillebrand. „Er komt ook geen welstandstoets voor deze huizen." Wordt de wijk van al die eigenzinnigheid en individualiteit niet heel rom melig? „Mogelijk", denkt de wethouder. „Het stedenbouw kundig bureau verzekert ons dat de parkeerkelder en de strakke vorm van de straten toch een eenheid van de wijk gaan maken." Maatregel tegen drukte en sluipverkeer nog verder toenemen. Gemeen ten en provincie houden daar bij rekening met geplande bouwactiviteiten in Leiden- West, de Oostvlietpolder in Lei den en in Katwijk. De komende twee maanden buigen de betrokken gemeente raden zich over de voorgestelde studie naar mogelijke nieuwe wegen. Zuid-Holland wil ook bewoners en bedrijven recht streeks betrekken bij de plan nen: daarvoor worden twee klankbordgroepen samenge steld. (advertentie) den haag/leiden - Twee nieuwe wegroutes zijn in beeld om de verkeersdruk tussen de kust en Leiden te ontlasten. Het gaat om een route via de noordkant van Rijnsburg en een route langs marinevliegkamp Valken burg. Ze vormen twee van in totaal zes mogelijke verbindin gen die Zuid-Holland samen met de Samenwerkingsorganen Leidse Regio en de Duin- en Bollenstreek gaat onderzoeken. De gemeenten Katwijk, Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Valken burg, Voorschoten, Wassenaar gaan samen met de provincie kijken naar de voor- en nadelen van drie routes tussen de A4 en de A44 en drie routes tussen de A44 en Katwijk. Tussen de A4 en de A44 gaat het om een rou te door Leiden, een route door Voorschoten en een route via de Korte Vliet. Tussen Katwijk en Leiden betreft het een ver binding aan de noordkant van Rijnsburg, een route langs ma rinebasis Valkenburg en de ver breding van de huidige N206. De oost-westverbinding tussen Katwijk en de A4 is al jaren overbelast. Naast hinder voor het autoverkeer klagen diverse gemeenten over geluids- en stankoverlast en sluipverkeer door woonwijken. De komende jaren zal de ver keersdruk tussen oost en west Zó voelt natuurlijke zachtheid op je huid! Nieuwe Robijn Puur Zacht wasverzachter combineert de zachtheid van katoenbloesem met de puurheid van bronwater. (advertentie) 1 Morgen vindt u de ~Ta«é baan die bij u past in leidschdagblad.nl leiden - Zo'n veertig jonge schaatsers doen vanavond mee aan de Singelloop om geld in te zamelen voor de Leidse ijshal. Onder het motto 'Lopen voor ijs' voeren ze campagne voor de hal aan de Vondellaan. De sponsorloop vormt een on derdeel van een campagne die op 23 april een hoogtepunt moet krijgen. Dan organiseren schaatsverenigingen in diverse gemeenten een actie voor het behoud van de ijshal. De deelname aan de Singelloop is een actie van de Leidse ijsver- eniging, die daarmee het spits afbijt voor de campagne. De lo pers zijn herkenbaar aan speci ale kleding en een actievlag. Robijn Puur Zacht is niet alleen natuurlijk puur en zacht, maar ook hypo-allergeen en dermatologisch getest. i Robijn Puur St Zacht is heerlijk zacht, zelfs voor de gevoelige huid. Opvliegers bepalen mijn dag niet meer... Ymea helpt me hierbij Opvliegers Wisselende stemmingen Whp^P Nachtelijk transpireren Vermoeidheid Ymea. Een natuurlijk antwoord op de overgang

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9