SERVICE i zo O E n sprinters OLYMPISCHE SPELEN Gepocheerde zalm met waterkers r__. If'13'! Bewolking Dé oplossing voor uw zoektocht! HOC 160 vrijdag l6 APRIL 20 CD VAN D DAG Genre: klassiek Ludwig van Beethoven Complete String Quartets, vol 4: nrs. io 11 door Prazak Quartet Praga/Harmonia Mundi PRD250199 Voor niet-ingewijden in de kamermuziek: het Prazak Quartet be hoort tot de absolute top in het genre. Niet alleen waar 't het ijze ren repertoire, maar deze vier Tsjechische veteranen hebben zich in hun meer dan dertigjarige loopbaan ook weten neer te zetten als de pleitbezorgers van de Tweede Weense School: Zemlinsky, Berg, Webern, Schönberg naast uiteraard werk van componisten van eigen bodem. Inmiddels werkt het Prazak aan de completering van opnamen van de strijkkwartetten van Beethoven. Dit perfect opgenomen album laat minutieus horen waarom Vaclav Remes, Vlastimil Holek (beiden violen), altist Josef Kluson en cellist Michal Kanka zo hoog worden gewaardeerd. Alleen al hun behandeling van de wisseling van stemming en sfeer in het Adagio ma non troppo uit Beethovens tiende strijkkwartet in e, op. 74 (bijgenaamd 'Harp' vanwege de vele arpeggio's) gebeurt met zowel lef als teder heid. Daarna hakt het derde deel, het presto, met zijn verwijzing naar de Vijfde Symfonie, er des te rigoureuzer in. BOEK VAN DE DAG Genre: sportboek Clive Gifford Olympische Spelen uitg. Gottmer Prijs: 15,75 Van 13 tot 29 augustus zijn de Olympische Spelen voor het eerst sinds 1896 terug op de plaats van hun oorsprong. Maar niet alles is goud dat er blinkt op de Olympische Spelen. Lees het er maar op na in het 80 bladzijden dunne, maai wel rijk geïllustreerde boekje Olympische Spelen van Clive Gifford. De laatste massief gouden medaille werd aan winnaars uitgereikt op de Olympische Spelen van 1912 in Stockholm. De sporters die zich tegenwoordig het best houden aan het olympische motto Citius, Aldus, Fortius oftewel Sneller, Hoger en Sterker moeten zich tevreden stellen met vergul den zilveren plakken. Giffords werk wemelt van dergelijke olympi sche weetjes. Bijvoorbeeld dat touwtrekken van 1900 tot en met 1920 een officiële olympische sport was en touwklimmen zelfs tot 1932. Maar verwacht geen gedetailleerd olympisch logboek. Niet temin brengt de auteur de durf op om 'Olympische Spelen' op de harde omslag aan te bevelen als 'Hét boek over het grootste sport evenement' van de wereld'. Alsof Gifford zijn kandidatuur wil stel len voor de gouden plak op het niet-olympische onderdeel 'over drijven'. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A16 bij Breda en A67 bij Eersel. Zaterdag: Al 2 bij Bodegraven en A59 bij Heusden. Zon dag: A27 bij Utrecht en A2 bij Utrecht. Maandag: A12 bij Zoeter- meer en A27 bij Oosterhout. Dinsdag: A27 bij Vianen en A12 bij Arnhem. HET WEER ZA MA WO jf Temperatuur min/max mm 20 I min H min .,-rnfn m ax min Wind Z 2 Z 3 ZW 3 Z 4 ZW 4 Weer c? Neerslagkans 20% 40% 60% 20% 50% Neerslag-mm 0 2-4 2-5 2-6 i3> rj- rj> o o rj- sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Waterstanden morgen door Jan Visser De houdbaarheidsdatum van het fraaie voorjaa weer is alweer bijna verstreken en dat is met he weekeinde op de stoep niet zulk leuk nieuws, gen al beperkt de invloed van het hogedrukgebi zich tot het oosten van Europa, boven onze stre arriveert al een zwakke storing. Daardoor begin dag waarschijnlijk nog wel met zonneschijn, gai deweg komt er meer bewolking en vooral later o middag en tijdens de avonduren is er kans op e enkele bui. Doordat de wind in met name in de kustgebieden uit zee gaat waaien pakt het kwiki der hoog uit dan gisteren en vandaag. De maxi-1 mumtemperaturen lopen zaterdagmiddag uiteel van een graad of 14 in de kustgebieden tot 18-11 het Gooi en Flevoland. Zondag wordt het aan del achterzijde van een koufront vrijwel nergens wal dan 14-15 graden. Bovendien neemt, onder invll van een depressie ter hoogte van Schotland (del in de kem loopt terug naar 975 hPa), de zuid totl zuidoostenwind flink toe. Aan zee wordt de winl krachtig. Verder vooral aan het einde van de mil en zondagavond kans op enkele buien. Op de \\1 langere termijn blijft het licht wisselvallig. De vr| diepe depressie bij Schotland wordt namelijk va vangen door een volgend lagedrukgebied, uitloa trekken naar West-Europa en veroorzaken perioj buienkansen. Afhankelijk van de hoeveelheid zo)| kan het kwik woensdag boven 15 graden uitkom op de meeste dagen wordt het 14-15 graden. Ied|l dag een treetje hoger op de thermische ladder: a ren werd in het Limburgse Ell 19,6 graad geregw£ streerd, bij ons mat Soesterberg 19,0 en Hoofddr 18,2 graad. In de duinen bij Wijk aan Zee werd hp 18,0 graad, maar net als in de rest van de kustgef den ging de temperatuur later op de middag ter:1 naar 14 graden vanwege een zeewindje. Ook uit]1 spreidende stapelwolken speelden een rol bij de!8 temperatuurdaling. Bel de weerrr het meest a weerbericht ir 0900-12 Markermeer SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Frankrijk A dal berg V A berg dal V AJpe d'Huez 350 75 Les Arcs 250 70 Argentiere 280 10 Les Deux Alpes 360 30 Chamonix 280 10 Les Houches 85 15 Cbampagny 275 115 MÈribel 215 25 Chamrousse 90 60 Praz sur Arty 0 0 Courchevel 215 98 Superdevoluy 260 5 La Plagne 115 Val d'lsere 175 91 Verwachting voor morgen DE RECHTER (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 4. Een golf van vroeger is netjes (7); 5. Dat als je voorbij de douane moet (9); 8. In de h Dan ook in de begroting! (3); 9. Gebied van kanten en boksers (4); 10. niet voor het vers gesproken (6). Verticaal: 1. Heel riskant en pikant (7); 2. Verslaafde s ploeg? (9); 3. Voor een geschenk is aanleg t 6. Een letter op grote afstand ter ontspannini" 7. Vlinders die in orde zijn (6). 1 Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Alom; 4. neet; 8. gijn; 10. sta; 11. tan; 13. np; 15. rio; 17. spanner; 20. laag; 21. slee; 22. luiheid; 24. om; 25. een 28. kas; 29. iep; 32. kee; 34. tram; 35. kalk. Verticaal: 1. Agon; 2. lij; 3. on; 5. es; 6. et; 7. tape; 9. Main; 11. tragi 12. nonsens; 14. psalm; 16. trede; 18. Pau; 19. Eli; 23. hei 27. beek; 30. er; 31. pa; 32. ka; 33. el. LUDWIG VAN BEETHOVEN Traditioneel gerecht uit de Fran se keuken dat enorm populair was in de periode tussen de bei de wereldoorlogen in. Na WOII was men het vergeten en het keerde pas terug nadat men tot de ontdekking kwam dat er zich geen enkele zalm meer in de ri vier de Loire ophield. Ingrediënten 250 gram gefileerde Noorse zalm; 2 dl droge witte wijn, zoals Pinot blanc (Elzas); 1 tablet voor visbouillon; 50 gram waterkers 2 toeven waterkers; 11/ kookroom; zout; witte peper uit de molen; eventueel enkele druppels droge witte vermouth zoals Noill Prat. Bereiding Spoel de vis onder stromend koud wa ter. Verdeel de vis in vier gelijke stuk ken. Maak de wa terkers schoon. Ver wijder alle steeltjes en lelijke blaadjes. Maak er met behulp van de food-processor een fijne puree van. Breng 4 dl water en de wijn aan de kook. Laat alles 10 minuten zachtjes koken. Laat daarna een bouillontablet in het vocht oplossen. Leg de Presentatie Schep zoveel saus op de voorverwarmde borden tot de spie gels van de borden er volledig mee bedekt zijn. Leg de stukken zalm er in het mid den in. Schik er als gar nering toeven waterkers bij. Geef er gekookte aardappeltjes (krieltjes - omgeschud met een ldontje boter) apart bij. Hans Belterman stukken zalm in het kokende vocht, temper de warmtebron en houd alles 6-8 minuten te gen de kook aan. Neem de vis daarna uit de pan en houd ze op een voorverwarmde schaal, afgedekt met aluminiumfolie, warm. Zeef het pocheer vocht. Breng in een pannetje met dikke bodem 11/2 decili ter van het pocheervocht aan de kook. Voeg de kookroom toe en laat al les, onder voortdurend roeren zolang zachtjes koken tot een lichtge- bonden saus is ver kregen. Roer de puree van waterkers er door en voeg naar eigen smaak en inzicht zout en/of peper en eventueel enkele drup pels Noilly Prat toe.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8