SCHRIJVENDE LEZERS e Bakkerij wordt bijna achteloos gestigmatiseerd LD °p wesnaar de ondergang foonstichting Portaal ontleent rechten aan niet bestaande vergunning Tzwaarde dominees ren niet op straat Bij zowel de gemeente Leiden als Casema zit een stekker los ;htold moet zich diep amen voor wachtgeld Wachtgeld Thu ougedosfolki thinin har da thing Recensie 'The Crucifixion' schandalig Om uw ziel en zaligheids wil, ga niet naar film 'The passion of the Christ' uidig gemeentebestuur van Leiden wil nnelijk als 'ontgroener' geschiedenis in Leidenaar moet ozb minus 'hondentoelage' betalen VRIJDAG l6 APRIL 2004 C/ C/ Volgende week is het zover: het Het krantenimperium maakt in een artikel over proble- jf uitdagingen, van de Haar- traat - 'De twee gezichten van emmerstraat' in Erbij van 3 ihteloos, in een tussenzinne- iekend misverstand en een /ooroordeel opnieuw de kans i n het midden van een zin »stand en vertrek van winke lt: '...de klanten van De Bakke- jn soms voor overlast...' wat een direct verband suggereert >t een en het ander, van het misverstand. Met 'De wordt hier ongetwijfeld het :entrum van stichting De Bin- iedoeld, dat als één van vele organisaties een plek vindt onder het dak van Diaconaal Centrum De Bakke rij. 'Klanten van De Bakkerij' kunnen klanten zijn van een tiental organisa ties die in De Bakkerij hulp en dienst verlening geven aan mensen die in on ze samenleving in de knel komen. Het geheel, het Diaconaal Centrum, wordt zoals al 600 jaar het geval is, beheerd en gecoördineerd door de diaconie, die ook zelf op deze plek nog altijd on der andere individuele hulp verleent aan mensen die elders geen hulp vin den. Ik maak er bezwaar tegen dat alle klan ten van De Bakkerij - van de Kinder en Jongeren Rechtswinkel, van Vluch telingenwerk, van het Meldpunt Dis criminatie en andere organisaties in De Bakkerij - als overlastgevend ges tigmatiseerd worden. Jammer van het vooroordeel dat bij overlast in de Haarlemmerstraat alleen naar de klanten van het dienstencen trum wordt gewezen. In een vorig arti kel waarin Peter Labrujère paginagroot het woord kreeg over de Haarlemmer straat (in het Leidsch Dagblad van 21 januari 2003) werd deze door hemzelf 'een kilometerlang lint van graaiple- zier' genoemd. Naar aanleiding van zijn uitspraak daarin over 'jattende junks van De Bakkerij' heb ik hem uitgenodigd in De Bakkerij, het geheel laten zien en verteld over al het werk dat in De Bak kerij wordt gedaan. Gevraagd naar be wijs van jattende junks uit De Bakkerij moest hij toegeven dat dit er niet is. Een binnenstad en zeker een drukke, gezellige winkelstraat vol 'graaiplezier' oefent aantrekkingskracht uit op een heel scala aan mensen met goede en soms minder goede bedoelingen. Maar niemand heeft nog kunnen be wijzen dat de verdenking dat alle over last van het Dienstencentrum zou ko men correct is. Dak- en thuislozen vormen natuurlijk wel een kwetsbare groep mensen, die makkelijk te be schuldigen en te stigmatiseren valt. Overigens neemt De Bakkerij - en dat is de diaconie als coördinator - elke melding van overlast serieus en is er inmiddels een intensief traject opgezet met buren, buurtverenigingen, politie, winkeliersverenigingen en hulpverle nende instanties, om mogelijke over last van opvangplekken in de binnen stad te voorkomen dan wel te minima liseren. Dat is goed nieuws, en daar mee meestal minder interessant voor een krant. Jammer, want ook dat is een gezicht van de Haarlemmerstraat. Ds. Annemieke Kelder, directeur Diaconaal Centr. De Bakkerij Leiden. Volgende week is het zover: het Leidsch Dagblad wordt de krant van wakker... Leidse re gio. Het is een van de laatste stappen naar zijn eigen onder gang. Hoe is het anders met de wetenschap dat ongeveer 30 procent van de abonnees gaat afhaken. Er zijn ochtendkranten genoeg en het LD voldeed aan een be hoefte als middagkrant. Elke krant zou blij moeten zijn met een nieuwe abonnee, het LD echter stoot er velen af. De vol gende stap is het inkrimpen van het personeel en de Telegraaf- bezorger kan het LD versprei den, want die komt toch langs. Het krantenimperium maakt over hooguit enkele jaren de balans op. Kijkt naar de geïn vesteerde bedragen in verhou ding tot het aantal nieuwe abonnees en kan dan conclu deren dat hun opzet geslaagd is. Het LD kan eventueel als troostprijs gaan fungeren als re- gio-inlegblad van de landelijke ochtendkrant. De laatste stap is dan gezet, het LD is helaas niet meer. Triest is ook dat er in het LD niet wordt c.q. mag worden geschreven over deze zaken, ze ker niet in dit perspectief. LF. van Veen, Leiden. ik ook werkzaam als iar en ben ik op de an de wachtgeldrege- aar dat de heer Pecht- jen initiatief zijn ego loopt en burgemees- i in den lande wil wor- ia, dat is zijn eigen geweest. Pechtold i echter diep schamen Leiden aanklopt om jruitgang' in salaris bij (volgens officiële re- :en functie solliciteer :oldiging is lager dan lige salaris dan is aan is dit wel of niet te jijgt de gemeente Lei- zii de toekomst van hem ïeerdere wat hij er- ers gaat verdienen? zal wel niet, want zo hij natuurlijk ook niet nd wachtgeld krijgt, laar dan wel alleen als onvoorziene omstan- h (ontslag bij bezuini- Jnzovoort) gebeurt, net Jiand uit het bedrijfsle er niet ergens lekker een bestuursfunctie bekleden en - als het effe tegenzit (Rab- bae) - je ontslag indienen en dan lekker achterover gaan zit ten en iedere maand je bankre kening gevuld zien worden. E. Sintijak Leiden. Een aanvulling op een salaris omdat het huidige lager is dan het vorige zoals Pechtold? Wel een goede werkgever, die over heid. En dan had ik nog een vraag: hoe zit het met de sollici tatieplicht en die 70 procent - als ik het goed heb - die een 'normale' burger krijgt? En als iemand vrijwillig weggaat? Ik hoef dan niet bij de sociale dienst aan te komen voor geld. Belachelijk hoor. Maar ja, als je de regels zelf opstelt, is er heel wat mogelijk. W. Laterveer, Leiden. het op de voorpagina ant van zaterdag 3 I geplaatste artikel, de dominees worden isie op straat gezet' :en, sprongen de tra- ijn ogen. het midden of de be- lominees en de tien- lere Nederlands Her meenten terecht wei- le te gaan in de fusie ie kerken. Maar erg is immissie met de immissie van Bijzon- nu uithaalt, daarvan le haren te berge. Ben met de fusie eens, een verbod om nog edikant te zijn en moet torie verlaten, dpmoties zal dit besluit j rengen in de pastorie- 0(de tientallen Neder- rvormde gemeenten, r verdriet en nog meer fk schaam mij voor die aanwezig was miitieve fusiebesluit. iefdeloze kerk. lag wordt aan het eind idsdienstoefening de le uitgesproken 'De an onze Heer Jezus en de liefde van God in chap van de Heilige met u allen'. Zo zij het. ;ent toch niet 'ik smijt predikanten dè straat op en u mag niet langer predikant zijn?' Wanneer zullen de predikanten en gemeenten, die het wel met de fusie eens zijn, het voor hun collega's opnemen en in verzet komen tegen dit niet-Christelijk handelen van een commissie, met een naam die zij niet ver dient. Indien deze handelswijze bui ten de kerken zou plaatsvinden dan zouden de kerken er schande van spreken. En nu staat dit te gebeuren in onze ei gen kerk. Schande! Wel 40 jaar is er in de kerken gesproken over de fusie en nu moeten op stel en sprong de bezwaarden de kerk worden uitgezet. De enige remedie is praten en al betekent het nog tien jaar praten dan moet dat maar. De banvloek uitspreken, want dat is het, dat mag niet ge beuren. Ik hoop dat de nieuwe kerk een barmhartige en liefdevolle kerk zal worden. Ook voor de be zwaarden. Helaas ziet het er niet naar uit. Als meelevend vrijzinnig hervormd gemeente lid heb ik gemeend het voor de bezwaarden van de kerk te moeten opnemen. J. van Donk, Alphen aan den Rijn. Op de pagina Kunst Cultuur van het Leidsch Dagblad van 6 april 2004 staat een bericht waarin wordt vermeld, dat er mogelijk een vrouwenhand achter het oudste Nederlandse zinnetje 'Hebban olla vogala...' steekt. Dit bericht ontleent zijn nieuwswaarde aan twee gege vens: aan het feit dat er een vrouwenhand wordt betrok ken bij de discussie over dit bekende zinnetje en aan het feit dat dit het oudste Neder lands zou betreffen. Dat naast alle eerdere hypo thesen over dit zinnetje een nieuwe visie wordt geponeerd, is verheugend, maar dat dit het oudste Nederlands zou be treffen is pertinent onjuist. Het betreffende zinnetje da teert namelijk van omstreeks 1100, terwijl het eerste Neder landse woord al in het laatste kwart van de vijfde eeuw werd opgetekend, dus ruim 600 jaar eerder. De hoeveelheid Oud nederlandse teksten tot onge veer 1100 omvat al snel zo'n 20.000 woorden. Hieronder zijn ook substantiële teksten als de Wachtendonckse psal men (tiende eeuw) en de Leid se of Egmondse Willeram (om streeks 1100). Dus: vrouwenhand? Eventueel ja. Oudste Nederlands? Abso luut nee. Thu ougedos folki thinin harda thing 'Gij toonde Uw volk moeilijk te geloven zaken' (Oudnederlands 10de eeuw). De redactie van het Oudneder lands Woordenboek (ca. 475- 1200), WJJ. Pijnenburg, A. Ouak, T.H. Schoonheim, Leiden. Met enige verbazing hebben de leden van Excelsior en Rejoice het door Susanne Lammers ge schreven verslag van The Cruci fixion gelezen. Wij vinden het meer dan schandalig dat zij zo iets durft te schrijven over de uitvoering. Wij hebben als ko ren hetzelfde nummer uitge voerd in Den Helder en daar kregen beide koren een prachti ge recensie. Namens Excelsior schrijf ik u als secretaris dat deze mevrouw Lammers totaal niet weet waar over zij schrijft. Zij vindt de tek sten mierzoet, terwijl dit nota bene de bijbelse teksten zijn. Ik vraag mij dan ook af of zij wel verstand heeft van 'The Cruci fixion'. Ten slotte vraag ik mij af hoe een verslaggeefster durft te schrijven: 'Maar je bent vooral dankbaar dat 'The Crucifixion' voorbij is', terwijl wij als koren van de toehoorders heel posi tieve reacties kregen. Recensente Lammers heeft zo wel Excelsior, Rejoice als onze dirigent erg gekwetst. Zij heeft met name Excelsior erg bescha digd, terwijl wij dit stuk al 29 jaar op een goede en indruk wekkende wijze uitvoeren. Wij maken op verzoek van het pu bliek een cd van dit nummer. Ook schrijft mevrouw Lammers heel negatief over de uitvoering van de concerten van de Johan nes Passion, die is uitgevoerd in Voorschoten op 3 april. Kenne lijk ligt deze muziek haar niet en kén ze er niet positief over schrijven. Het zou beter zijn als Suzanne Lammers dergelijke uitvoerin gen niet meer recenseert. F. Hof, Lisse. Jim Caviezel als Jezus in de film 'The Passion of the Christ'. Foto: EPA/Philippe Antonello Hierbij een waarschuwing aan allen die de film 'The passion of the Christ' willen zien. Ik las in een verklaring van een bijbelge deelte het volgende: vereert niet uw God door standbeelden of afbeeldingen, die dan delen in Zijn eer. God is een onbegrijpelijke Geest en wordt door zulke voorstellingen onteerd. Dus ook door deze film. Jezus is Gods Zoon en dus God zelf. Die mag niet worden nagespeeld. En zeker niet het allerheiligste lijden. Want Jezus is zonder zonden op deze aarde geweest. En dat is niemand op deze hele wereld. Ook de acteur niet. Dus houdt u verre van deze film, om uw ziel en zaligheids wil. Wilt u hierover meer weten, on derzoek dan de bijbel. Daar kunnen we alles in vinden. Al leen in het Woord. Daardoor moeten wij bekeerd worden en daarin wil God werken, door zijn Heilige Geest. En niet door deze vreselijke film. C. Docters van Leeuwen, Rijnsburg. Na een week afwezig te zijn ge weest, heb ik in grote lijnen als nog het Leidsch Dagblad beke ken. Wat mij onmiddellijk op viel, was de omstreden verho ging van Casema ingaande 1 april 2004. Het tarief wordt op getrokken van 8,07 euro per maand naar 10,27 euro per maand, aldus het Leidsch Dag blad van 29 maart. Zolang de gemeente en Casema in ge sprek zijn met elkaar, is een ta riefsverhoging ongepast, zo stelt de gemeente, die een kort geding heeft aangespannen te gen Casema. Inmiddels heeft Casema overigens een rechts zaak tegen een verhoging in Al phen verloren. Vos van Casema reageert gela ten op de beschuldigingen. Ook doet Vos de beschuldiging dat Casema haar abonnees niet voldoende heeft geïnformeerd af als onzin. Alle abonnees heb ben volgens Vos een brief ont vangen dat per 1 april het tarief van 8,07 euro naar 10,27 euro zal worden opgetrokken. Je kan niet stellen, aldus Vos, dat wij onze abonnees niet hebben ge- informeerd. Dat klopt. Maar dat laatste moest ik niet vernemen uit een verzonden brief van Casema naar de abonnees, want die heb ik nooit gehad, maar uit een advertentie van Casema in het Leidsch Dag blad. Toevallig ook geplaatst op 29 maart. Natuurlijk zal Vos van Casema zeggen dat er bij de post iets mis kan gaan. Dan is mijn vraag aan Vos: waarom betaal ik in verband met een verstrekte in cassovolmacht aan Casema sinds januari al deze verhoging? Of heb ik misschien twee brie ven niet ontvangen? Via het 0900 nummer van Case ma vertelde de dame mij dat in Leiden de tariefsverhoging van Casema al in januari in werking was getreden. Mogelijk zit er bij Casema toch een stekker los? Dat is inderdaad dan moeilijk communiceren met de ge meente Leiden, maar het wordt natuurlijk nog veel moeilijker als er ook bij de gemeente Lei den een stekker los zit. Want zoals die mij wil belasten met het bezit voor een hond, terwijl ik alleen maar mijn stoep schoonveeg vanwege hondendrollen, achtergelaten door hondenbezitters en ik als dank daarvoor word aangesla gen voor hondenbelasting. Ik bezit nog geen goudvis. Op 7 april was er weer een ver gadering, waarbij elke inwoner van Leiden zich kon uitspreken over een nieuwe ronde bezuini gingen. Helaas was ik verhin derd, anders zou ik hebben voorgesteld om iedereen we genbelasting te laten betalen en natuurlijk ook een verplichte vergunning om te kunnen par keren. Het doet niet ter zake of je wel of geen auto bezit. Zo hebben we in Leiden ten minste weer wat geld om de op eigen initiatief vertrekkende wethouder Pechtold voorlopig van ruim 1100 euro per maand aan wachtgeld te voorzien, om dat hij dat tekort komt in zijn salaris als burgemeester in Wa- geningen. Inderdaad: niets lijkt op Leiden. Henk Batelaan, Leiden. Ier Buijing beweert stellig te hebben gevonden waar- at er toestemming is ver- or de gemeente Leiden om a aan de Condorhorst te ïttrekken aan het woon- tdeelsysteem. Hierdoor zijn gen in de vrije sector te- omen en zou Portaal naar hogere huren mogen vra- litvloeisel hiervan is de weg e huizen te verkopen. Ove- 21 ook de Woonbond van me de toestemming tot ver- en gegeven kan worden als de woningen reglementair zijn ont trokken aan het woonruimteverdeel- systeem. Wat beweegt de wethouder om Por taal ongezien vergunningen toe te dichten? Had hij deze zogenaamde bewijzen eerst op hun waarde ge toetst, dan was de conclusie waar schijnlijk geweest dat de opgegraven stukken waardeloos zijn als bewijs. Laat staan als vergunning. Bovendien is er in 1993 slechts ver zocht om tijdelijk te mogen adverte ren in de vrije sector. Dit tot de reno vatie van de Slaaghwijk was afge rond (1996). Wat aan de bewonerscommissie Condorhorst is toegestuurd is niets anders dan een paar notulen van vergaderingen uit 1993 waaraan geen rechten kunnen worden ont leend. Uit navraag bij sector Wonen van de gemeente Leiden bleek dat er geen andere stukken, laat staan een raads-, c.q. collegebesluit is gevon den. De bewonerscommissie Condor horst wijst de gemëente Leiden en de verhuurder er al jaren op dat er geen toestemming is verleend om de flats te onttrekken aan 'Huis aan Bod'. In het verleden zijn door LWG de Groenen en de SP mondelinge en schriftelijke vragen gesteld aan de wethouder en de gemeenteraad. Het is opmerkelijk dat op deze vragen steeds andersluidende, en soms zelfs onjuiste, antwoorden zijn gegeven. Momenteel wachten de heer B. Blankenstein van Leefbaar Leiden en de heer JJ. de Haan van het CDA nog op antwoord op hun, al geruime tijd geleden gestelde, vragen. 'Het bewijs vinden was niet gemak kelijk' zegt Buijing, waarmee de wet houder toegeeft er niet eerder naar te hebben gezocht. Toch heeft de wethouder steeds volgehouden dat wat Portaal voor ogen had, door de gemeente gelegaliseerd was. Het schijnbaar oogluikend toestaan van handelen zonder vergunning, in welk opzicht dan ook, kan vergaan de consequenties met zich meene men. In het verlengde van wat hier aan de orde is, zou elke instantie in Leiden zichzelf een vrijbrief kunnen toedichten. Het geeft te denken dat een wethou der Portaal het voordeel van de twij fel geeft zonder te denken aan de ge volgen daarvan. Het gaat immers niet alleen om de Condorhorst. De Arendshorst is inmiddels in de ver koop en er liggen al aanvragen voor de verkoop van de Zijldonk en Me- rendonk. Tezamen meer dan 500 woningen die op onreglementaire wijze aan de toch al te krappe be taalbare sociale huursector worden onttrokken. Dat de wethouder een graafpartij or ganiseert naar stukken die altijd voorhanden en ter inzage behoren te zijn, is op zijn minst merkwaardig te noemen. Deze stukken horen - voor dat er onomkeerbare zaken, zoals verkoop van flatgebouwen, aan de orde zijn - getoetst te worden op gel digheid. En wat de coulance betreft: op grorid van de Wet Openbaarheid van Bestuur heeft iedereen het volste recht de bedoelde stukken op te vra gen. Dat zou zelfs de wethouder moeten weten. Namens het bestuur van de bewo nerscommissie Condorhorst, E. Wachtmeester, Leiden. Surewaard meent met haar en brief (Leidsch Dagblad het protest tegen de uitbrei den van basisschool Wou- terse in de Leidse Hout een van 'niet-in-mijn-achter- bijzondere van Woutertje s nu juist dat de school in an de Leidse Hout ligt dat uning 'sportvelden' heeft, ■waar aardig in het groen, maar niet van achtertuinen. De gemeente begint wel steeds meer oog te krijgen voor het groene aspect van Leiden. Zo sloot wethouder Hille- brand woningbouw in het Polderpark Cronesteyn niet uit, hoewel hij het park liever een status zou willen ge ven als de Leidse Hout 'waar nie mand het in zijn hoofd haalt om te gaan bouwen' (LD 20/2). En op 30 maart was in het Leidsch Dagblad te lezen dat B en W het 'bespreekbaar' vinden om in Park Roomburg de uit breiding van de Lorentzschool neer te zetten. Mijns inziens wil dit gemeentebe stuur de geschiedenis ingaan als 'het bestuur van de ontgroening van Lei den'. Marina van der Horst, Leiden. Ik wil graag even reageren op het artikel over afschaffing van de hondenbelasting in Leiden. Nou ja, afschaffing... Iedereen moet gaan betalen, wel of geen hond, dat maakt niet uit. Misschien kan dat ook met de motorrijtuigenbe lasting, kan een ander mooi voor mijn auto betalen. Nou had ik al niet zo'n hoge pet op van onze gemeenteraad, maar dat ze zo dom zijn, verbaast zelfs mij. Ten eerste staan er in het bericht tegenstrijdigheden, namelijk dat het systeem van hondenbelasting innen te duur en omslachtig is. Even verderop staat dat er meer belasting binnenkomt dan er no dig is om de overlast van honden /hondenpoep te bestrijden. Nou valt het met dat bestrijden best mee. Ik heb zelf geen hond, maar wel veel poep voor de deur en geen uitlaatstrook in de buurt. Ik zie ook nooit een gemeente ambtenaar die de poep 'bestrijdt'. En daar moet ik dan ook nog voor gaan betalen? Dacht 't.niet. Ge woon je onroerend-goedaanslag betalen minus het bedrag van de hondentoelage'. Als we dat nou gewoon allemaal doen, heeft de gemeente binnen de kortste keren 20.000 rechtsza ken tegen eigen burgers, die ze al lemaal verliest. Ik heb de gemeen te Leiden al menig zaak zien verlie zen en dat zal ook nu weer gebeu ren. En nou aan het werk, stelletje amateurs. S. van het Veld, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5