Het grote niets doen op een Turkse Gulet TOERISME Theevisite op plantages in Zuid-Korea Nieuwe kans Nationaal Park Oosterschelde Land waar alles gaat zoals het gaat teel bij iboeken t g van de luchtvaart pijen, werkt ferry pij DFDS Seaways et flexibele prijzen overtochten vanuit naar Newcastle in r ttannië, op nog geen van de Schotse fordt bepaald door de arheid op het mo- s boeking. Hoe eerder |)oe groter de beschik- ■hoe lager de prijs. m tijd bij te zijn kan iro p p- (enkele reis) al jcht worden geboekt, n kan via internet iseaways.nl) of tele- 55 546 666. onder de irnachtzon s die wel eens iets an- i dan skiën op de ge- enten is Riksgransen Sweden een ideale plaats op de grens ivegen maakt het mo- e langste dag van het i jolop te skiën. En dat ion niet ondergaat, deze plek is de eerste boven de Poolcirkel. ,eliskiënF sneeuwscoo- hondensleetochten i tider de midder- cun je er werken aan leid in het kuuroord, ien in de vrije natuur jen vuur komt de be rust temidden van de zon die weken- ndergaat. matie: ransen.nu. I. eigen kopen dse berg lander deed het al lar nu heeft ook een edrijf een berg in ■kocht. Het gaat om k in Midden-Zweden, i noorden van Stock- rhet Belgische be- 0 travel de scepter gaat rjnd de berg ligt een bosgebied van zo'n leest zuidelijke plek waar je kunt alpine- dek biedt verder mo- nvoor langlaufen, ijs- ïdenslee-tochten en lotersafari's. Toeris ten er in huisjes (stu- hen staan een fit- met bubbelbad, so- m binnenbad en Fin- sr beschikking. Om- Zweden de berg en bekend stonden als lebben de Belgische emers deze naam ien. Meer informatie: ese musea ernet iumliefhebbers is het doenlijk precies bij welke exposities er e diverse Europese zou je net die ene ïlling kunnen missen, :en wilde zien. Wie een bezoekje brengt ;rnetsite www. euro- iumguide.com is van erlost. ift gedetailleerde in- ver de vaste collecties e exposities van grote grote musea in twaalf anden. Ook handig veten wanneer je fa- j ïstenaar waar te zien bnvragen woord iravan wil aanschaf- 6 net veel dingen reke- en. De internetsite :.net kan daarbij m zijn. Op de site voord gegeven op wat is de trekkracht o die voor de caravan is de beste voortent, 's winters kamperen, Ook staan er ver- •p, zodat je iets min uien achter het stuur Ie vakantie ook echt lijft. VRIJDAG 16 APRIL 2004 in in id goed voor lunches en diners, natuurlijk niet voor tienen 's avonds, die zo uitgebreid zijn dat veel, te veel, weer terug gaat naar de kombuis. boord gehaald, ons kwartieren lang verhaalt. Om ons vervol gens moeizaam in de zinderen de hitte door de ruïnes van Cni- dos te slepen. Waar we lekker bekkend op de restanten van het amfitheater van Aphrodite ons scheepje zien liggen, als een verzadigde wesp in een schaaltje grenadine. Oh, wat een heerlijke baai. Wat staan we hier nu toch huichelachtige in teresse te tonen voor Griekse goden en ander archeologisch vermaak. Jongens, waar ligt de 'dinky1 die ons terugbrengt naar de Grandi? Soms ook gaat de boot voor an ker in een haventje of nabij een vissersplaatje. Kan de voorraad weer worden aangevuld. En waar ik slenter in de schemer die maar niet komen wil. Ont moet een Turk, die op Rijnaken voer en een tijdje in Arnhem woonde. Wandel door de straat met eethuisjes waar personeel mij gastvrij binnen wil noden. 'Please sir, come inside, we have a very good price'. Hij heeft ge lijk, drie euro voor een biefstuk. Til come back tomorrow, that's a promise'. Zegt de man: 'Ik ben Gekke Gerritniet.' Da's pas lachen. En dan die nachtelijke nazit. Op Handige jongens komen met een varende ijskar langszij. Altijd prijs. het achterdek. Waar we de maan in slow motion tot in het zwarte sterrenrijk op zien klim men. Een goed gesprek met een goed glas rode Yakut-wijn. Tot in de late uurtjes. Waarna lich telijk schommelend van golf slag en drank te kooi. Dizzy van alweer Het Grote Niets Doen. Alsjeblieft, vertel het niet ver der. FEITEN CIJFERS Op nieuwe, maar volgens oude tradities gebouwde, Gulets biedt Tussock Cruising uit Amersfoort tussen eind april en eind oktober geheel verzorgde zeilcruises aan in de West-Turkse wateren - Egeï- sche en Middellandse Zee - rondom Bodrum en Marmaris. Met ook de mogelijkheid een van de Griekse eilanden Rhodos, Simi of Kos aan te doen. De tien zeilboten zijn ingericht voor zes, acht, twaalf, veertien, zes tien of achttien passagiers. Een schip kan exclusief door een groep worden gecharterd. Tussock organiseert ook reizen rond een the ma (o.m. culinair, literair, natuur, beauty health) en heeft elk jaar een kinderweek. Er zijn elf verschillende zeilroutes en onder weg zijn mogelijkheden voor diverse excursies, zoals een bezoek aan en een maaltijd bij een Turkse familie, een jeepsafari (zie apart stukje), en uiteraard diverse uitstapjes naar archeologisch belang rijke plekken. Prijsvoorbeelden: een week (za-za) hoogseizoen (juni-september) kost 1.100 euro p.p. incl. vlucht van en naar Bodrum, alle maaltij den en drankjes aan boord, een fooi van zo'n 35 euro per passagier voor de vierkoppige bemanning en inclusief twee excursies en twee maaltijden elders. Meer informatie: Tussock Cruising, Muurhuizen 120-126, 3811 EM, Amersfoort. Tel. 033 4220 055, e-mail info@tussock.nl, website www.tussockcniising. com. Don Roelofs van Shilla Travel. Foto: Joram Verspaget Tripitaka Koreana, achthonderd jaar oude tekstpanelen. door Gerard Chel Wegens succes geprolongeerd: thee- reizen naar Zuid-Korea. Naar de plan tages van Boseong om precies te zijn. En een nieuwe 15-daagse trip die de reiziger naar het eilandje Sunyoo, de bamboobossen van Damyang en de eeuwenoude boeddhistische tekstpa nelen Tripitaka Koreana brengt. Touroperator Shilla Travel meent ze ker te weten een bescheiden gat in de roerige reismarkt te hebben ontdekt: Zuid-Korea. Oprichter/eigenaar Don Roelofs, als 2-jarige uit Korea geadop teerd, opgegroeid in Enschede en nu kantoor houdend in Utrecht, verbaast zich erover dat dit Aziatische land als toeristische bestemming zo onbekend is. Roelofs organiseerde een paar jaar geleden een familietripje naar zijn ge boorteland en was verrast door de vele 'oh's en ah's'. „Ze vonden het een ont zettend mooi land en hadden niet ge dacht dat het zo veelzijdig was." Dat zette hem aan het denken en net na de aanslag in New York organiseer de hij zijn eerste rondreis. „Een slecht gesternte, ja, maar ik heb er nooit wak ker van gelegen. Ik zeg altijd dat na een slechte periode ook een goede volgt." Die goede tijden klopten vorig jaar reeds op zijn deur, want ondanks het faillissement van een partner, ver zorgde Roelofs tien rondreizen met zo'n 110 deelnemers. Voor dit jaar staan dertien rondreizen op het pro gramma en rekent Shilla op het dub bele aantal reizigers. „Het land heeft qua natuur, kunst, cultuur en tradities zo veel te bieden, dat ik het echt als een groeibestemming zie." Trots is Roelofs op een nieuwe 15- daagse rondreis: the Hermit Kingdom, waarbij onder meer een bezoek wordt gebracht aan de afgelegen tempel Haeinsa. Eeuwenoud en bijna nog ge heel in oorspronkelijke staat. Maar het complex is met name beroemd vanwe ge de Tripitaka Koreana, op 81.340 houten panelen gekerfde boeddhisti sche teksten die teruggaan tot 1236. Ze worden gezien als een van de grootste meesterwerken uit het boeddhisme. Gevraagd naar de 'kracht' van Shilla zegt Roelofs:Alles zelf doen! Wij be steden niks uit aan een reisorganisator ter plekke. Alle bestemmingen bezoek ik zelf, ik maak alle afspraken, sluit zelf de contracten, zoek de excursies uit. Daar zit niemand tussen, ik word niet bedrogen en het scheelt ook in de prijs." Tweede pijler van Shilla, pro moot Roelofs. „Je ziet reizen voorbij komen van zo'n 3.000 euro, onze van- afprijs ligt op de helft, dus uitzonder lijk duur is het niet." Het scheelt na tuurlijk dat Roelofs, 31 jaar oud, zijn geboorteland op zijn duimpje kent. Hij heeft ondertussen zijn biologische moeder en zuster teruggevonden, waar hij, als hij in Korea is, logeert. Derde 'sterke kant' is de flexibiliteit. Alhoewel Shilla alleen groepsreizen or ganiseert, houdt Roelofs zo veel moge lijk rekening met persoonlijke wensen. „Het verblijf staat uiteraard vast en in principe bieden wij elke dag iets aan, maar iedereen is vrij om ter plekke zelf op pad te gaan. Een Nederlander wil dat, is geen Amerikaan of Japanner die elk uur wil worden beziggehouden." Shilla Travel is nog geen lid van de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR), maar de aanvraag loopt „Ik vind het belangrijk dat de klant wordt beschermd." De grootte van het reis gezelschap is minimaal zes en maxi maal 22. Behalve 15-daagse rondrei zen heeft Shilla ook 22-daagse trips (vanaf 2.075 euro) in het pakket. Adoptiekinderen kunnen in een be paalde regio op zoek "gaan naar hun ouders en in hoofdstad Seoul kan het centrale kindertehuis worden bezocht. „Op iedere reis worden wel families herenigd. Best emotioneel, soms." Shilla Travel, 030 2717 692, e-mail in- fo@shilla.nl, www.shilla.nl. Het Nationaal Park Ooster schelde (NPO) wil het bezoe kerscentrum in het Topshuis op Neeltje Jans vestigen. Daar is door het vertrek van attractiepark Waterland ruimte vrijgekomen. Voorzitter J. Lilipaly van het NPO noemt het Topshuis - het bedieningsgebouw van de stormvloedkering Ooster schelde - een 'kansrijke op tie'. Wanneer het een beetje meezit, kunnen de eerste be zoekers in de loop van vol gend jaar ontvangen wor den. Met dit plan komt een wens uit vestiging van het bezoe kerscentrum op Neeltje Jans, een plek waar het Ooster schelde-gevoel volgens Lili paly het allerbeste te beleven is. Door de huisvesting in het Topshuis kan het centrum van het nationaal park bo vendien een eigen jpzicht en uitstraling' krijgfe en treedt geen vermenging en/of verwarring op met het attractiepark Waterland. Lili paly vindt die 'eigen identi teit' erg belangrijk. „We kun nen onze boodschap bren gen zoals we dat zelf willen." Als de keus voor het Tops huis doorgaat, kunnen de bezoekers vanaf de derde verdieping en vanaf het dak in elk geval de reserve-pijler van de stormvloedkering zien. Daar moest in eerste aanleg het bezoekerscen trum in komen (in combina tie met een landpaviljoen), maar dat plan bleek te duur. Soms zijn vakanties zo schaam teloos lui en lekker, datje het nauwelijks aan iemand durft te vertellen. Maar ach, aan de an dere kant, wat is er tegen het ul tieme niets doen en verwend worden? Bij voorbeeld aan boord van een houten Gulet, zeilend over Turkse wateren. door Gerard Chel Nee, dan de siësta. Terwijl Gu let Grandi zich schuimend een weeg baant naar de volgende baai, sluit ik de ogen. Een kwar tiertje? Halfuurtje? You want tea, sir? Daarna een lastige keu ze: Zonnebadend lezen of le zend zonnebaden? Onderwijl puft een ijsbootje langszij. Altijd prijs. Kok Sekan heeft een complete groentewinkel aan boord ge smokkeld en kennelijk ook er gens een slagerij leeggeroofd. Goed voor lunches en diners, natuurlijk niet voor tienen 's avonds, die zo uitgebreid zijn dat veel, te veel, weer terug gaat naar de kombuis. Niettemin smaken de gevulde paprika's biber dolmasi, de Tsjerkessi- sche kip erkez tavugu, de stoof schotels gtive en paa en de toet jes baklava mij zo voortreffelijk dat ik vrees dat dit niet goed gaat. Gaat dit zeven dagen zo door? Ja, dat gaat zeven dagen zo door. Ik kom kilo's aan, zo vrees ik zeker te weten - uitein delijk valt dat gelukkig reuze mee. Ledigheid Het geweten knaagt al op de eerste dag. Het fronst de wenk brauwen nog licht op dag twee, maar staakt alle verzet reeds op dag drie. Langzaam dringt het tot mij door. Aan boord van de houten blauwbruine Grandi verschieten de dagen schaam teloos in verplichte ledigheid. Natuurlijk, we spelen het spel letje mee en iedereen veinst op rechte belangstelling voor de Griekse oudheid en het rijke Turkse verleden, waar de ons omringende kuststrook zo over vloedig van getuigt en waarover een gids, speciaal daarvoor aan Kosunu staat er op het dak van de 47 jaar oude Jeep. De zegen van Allah. Hulp van bovenaf voor de aftandse Willy die ons deze dag door de binnenlanden van Turkije moet loodsen. Eige naar, monteur, houthandelaar, chauffeur en gids Hasan staat er lachend naast. Het dash board heeft twee metertjes, waarvan een in functie en ver der valt er niets te beschrijven aan dit post-oorlogse vehikel omdat er niets meer is om te beschrijven. Hij staat op goede bandjes, grapt nog wel iemand. Zonder APK brengt deze Willy ons pechloos overal waar we wezen willen. Over onverharde wegen in de heuvelen tussen Mazi en Bodrum aan de baai van Gökova. In afgelegen dorpjes waar slechts zelden een toerist zich laat zien. Zoals in Koca Sarin, waar op het erf van de familie Sert op een houtvuurtje meegebrachte hamburgers worden ge roosterd. De familie offreert vers brood en olijven, in ruil waarvoor zij gekoelde alcoholische dranken krijgen. Hasan, glunderend naast zijn 47-jaar oude Willy. Verder met de Jeep naar de brandwacht op een van de kale heuveltoppen, met onderweg een stop en een praatje, nou ja praatje, met een even vriende lijke als tandeloze geitenhoe der. Ook het contact met die Moorse landschildpad in de droge berm vlot niet erg, zelfs het verse blaadje groen wil hij niet aannemen. Appelthee of Turkse koffie op een veranda van een thee- en koffiehuis in Yaliiftlik, waar grijsbesnorde oude mannen al eeuwenlang hun rummycub spelen. Terwijl iets verderop de vrouwen zwoegen op het land, en dochters op de binnenplaats het weefgetouw bedienen. Niet alle rechten zijn gelijk. Na afloop van de stoffige safari wacht een schuimende, maar oh zo verkwikkende, massage in het Turks badhuis in Bodrum. Waar na een koud biertje. Dit Turkije is geen land van bloed, zweet en tranen, dit is het land waar alles gaat zoals het gaat. Eergisteren, gisteren, vandaag, morgen en overmorgen. Totdat Allah roept. 's Ochtends ratelt het anker als een valse wekker naar boven, maar wakker was ik toch al. Als eerste aan dek. In zwembroek, T-shirt, op blote voeten de gang door, trap op, langs stuurhut en kombuis. Als eerste? Scheeps- maat Hakan staat mij al grijn zend op te wachten. Good morning, sir, did you sleep well? Yes, Hakan, and you? 'Fine sir, would you like tea or coffee? Nee, eerst een duik in dat water in die onberispelijk gladde baai. Trappetje af en plons. Waterlo pen rond de boot, je doet maffe dingen om fit te blijven. Maar, godallemachtig, wat is het wa ter koud. Zelfs de lauwe douche later in de hut voelt heet. De avond tevoren. Laat, te laat, pas aan boord gegaan. Alwaar de bemanning ons ontving met champagne en de eerste van een reeks overvloedige maaltij den. In korte broek en blouse aan het ontbijt, nog net geen brunchtijd. Op het achterdek, waar de zon al steekt. Of de lui fel niet uitgetrokken kan wor den. Maar natuurlijk. Da's be ter. 'n Sapje, koffie, thee. Fruit, vruchten, kaas en eieren. Worst, tomaten en komkom mers. Jam en honing. Geen idee wanneer ik op moet houden. 'More coffee, sir? You want ano ther egg?' Gaat dat een week zo door? Ja, dat gaat een week zo door. Zeilen met windkracht zeven of acht. Ik word al zeeziek bij het Ik drijf op m'n rug in het zoute water, kijk tegen kale, steile Anatolische bergwanden om hoog. Zie de vissen om mij heen en daar beneden, een kreeft misschien? Ik dwing mij tot een rondje borstcrawl. Je doet gekke dingen om fit te blij ven. Even later op het zonne dek, ogen dicht, armen onder het hoofd, ijlen de gedachten weg naar nergensland. Als plots de scheepsbel belt. 'Lunch is ready'. Geen idee van tijd. Twee uur? Drie uur? 'What would you like to drink, sir'. Rode wijn, de witte variant, rosé, bier, fris. Wat zal ik nu eens nemen? Bodrum, de thuishaven van de Gulets van Tussock. Foto's: GPD zien van een loopplank, dus draag ik speciale polsbandjes, aan allebei de polsen anders helpt het niet, en slik een uur voor vertrek zo'n cinnarizine- tablet. De eerste dag, wanneer ik stom genoeg op de slingerende schuit naar het vooronder wag gel, helpen de kunstgrepen niet echt, maar gedurende de rest van de week heb ik nergens last meer van. En dat terwijl onze Gulet toch menigmaal zo schuin de anderhalf meter hoge golven doorklieft, dat het water vrijelijk over het gangboord stroomt, Hakan als een bezete ne alle patrijspoorten net op tijd weet af te sluiten, en ik mij aan los bungelende touwtjes en zonnematrassen vast moet houden om niet van boord te glijden. Pas als de boot weer in rustiger vaarwater is gekomen, voel je, zonder wind, de kracht van de zon. Een kwartier houd je het vol. Hooguit. Nergensland Een nieuwe baai. 'Jongens en meisjes', roept onze Turkse ka pitein Ali, 'it's swimming time'. Zwembril, snorkel, flippers. Trappetje af, plons in het water. Zo helder, zo blauw, zo rustig.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3