Wereld hekelt Bush wegens Israël BUITENLAND Amerika zal nooit onpartijdige scheidsrechter zijn Spanje kiest voortaan voor Europa Gijzelhouders dreigen met meer executies 'Vredesaanbod' Bin Laden vangt bot in EU Powell begint diplomatiek tegenoffensief Man verongelukt nadat vrouw op achterbank beviel Europees plan voor rijbewijs weer vertraagd Afscheid van drugsbaas Lulu jartij loo Hyun J Koreaanse verkiezin- en een overweldigen- ming opgeleverd jrtij, die de vorige iezette president Roh i steunt. De Uri-par- ,i 49 man in het 299 ,;nde parlement was roordigd, krijgt met de absolute meerder- :onseivatieve Grand 'arty (GNP), die het nam om Roh af te zet- dacht de verkiezingen I, was de grote verlie- SIP komt op 121 zetels, ivan 16. rnië pakt e filmers is - De politie van Los :eft twee mannen ge- die illegaal films op een bioscoop. Het rste arrestaties onder ve wet in de Ameri- iat Califomië die pira- moet gaan. De anti- et, die begin dit jaar enomen, verbiedt het n videocamera's in In negen andere ïse staten zijn verge- etten in voorberei- verbiedt ndenbont ielgië verbiedt, als d in de Euroepse mport alle zeehon- Het besluit is recent door drie ministers voor advies bij enkele Naar verwachting rond de zomer van maatregel gaat ver- !t huidige Europese het bont van jonge ichendt utrechten )e Mensenrechten- van de Verenigde ift gisteren in een re liek geleverd op de ïg en gevangenzet- jaar van 75 dissiden- Mensenrechten- ster Chanet maakte int rapport melding ingekende golf van king" in Cuba. Zij taar bezorgdheid over e van drie Cubanen geprobeerd met een 'eerboot naar de Ver ten te vluchten. openbaar sr Spelen beschouwers van trijden op de Olym- elen in de Griekse Athene deze zomer atis van het ene eve- aar het andere reizen. Olympische Spelen, tot 29 augustus wor- iden, lopen er 23 ïslijnen door Athene houwers op vertoon edstrijdticket gratis innen reizen. Athene ongeveer anderhalf (zoekers op de Olym- den. eschuldigt >ri opnieuw parlement van Peru ee ingestemd dat de ;etreden en naar Ja- :hte Peruaanse ex- Alberto Fujimori agd wegens de vakbondsleider Pe- De goedkeuring tongres van de aan- ;ens moord is de zo ging om Japan over te mori voor berechting en aan Peru. tanen weg udi-Arabië dn - De Verenigde n een deel van hun pke staf in Saudi-Ara- Washington alle Ameri- in Saudie-Ara- olierijke koninkrijk te De maatregel wordt I omdat er grote be- bestaat over de vei- Saudi-Arabië. Minis- lliet weten dat „de sterk is (smet industrie VS - De Californische heeft gisteren opgeschort is geworden dat aire pornoster posi- st op HIV. Acteur nes kreeg woensdag van de test. James rus mogeÜjk hebben op de set van een in Brazilië enkele waarbij geen gebruikt. De ge- e pornoster heeft seks gehad met veer is, die weer met on- Indere acteurs en ac- actief zijn ge- vrijdag l6 april 2004 ramallah/anp-rtr--afp - De ommezwaai van de Amerikaanse president George Bush in de Isra- elisch-Palestijnse kwestie is we reldwijd met scepsis ontvangen. De islamitische landen besloten na een oproep van de Palestijnse leider Yasser Arafat tot een spoedbijeenkomst over de kwes tie. Colin Powell begon meteen een diplomatiek tegenoffensief om de uitspraken van Bush te nuanceren Bush steunt de plannen van de Israëlische premier Sharon om een aantal nederzettingen te door onze correspondent Ans Bouwmans behouden op de Westelijke Jor- daanoever en om de Israëlische troepen terug te trekken uit de Gaza-strook. Bush zei ook, tot grote woede van de Palestij nen, dat zij het recht op terugkeer naar Israël moeten opgeven. De Franse president Chirac ver oordeelde de plannen van Sha ron en noemde het idee om een deel van de Westelijke Jordaan- oever te annexeren 'gevaarlijk'. Ook de Europese Unie verwierp Sharons plan om de zes groot ste nederzettingen op de Wes telijke Jordaanoever te behou den. De Britse premier Blair schaarde zich echter achter Bush en begroette het Israëli sche plan als een 'belangrijke stap' naar vrede in het Midden- Oosten. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Co lin Powell betoogt in interviews, in telefoongesprekken en via zijn woordvoerder dat de ont moeting tussen Bush en Sharon positieve resultaten heeft opge leverd voor de Palestijnen en hun aanspraken op een eigen staat. Voor het eerst in 37 jaar zullen er Israëlische nederzet tingen worden verwijderd, zei hij. Powell ontkende dat Bush heeft ingestemd met een speci fiek resultaat of dat hij goed keuring heeft gegeven voor spe cifieke nederzettingen. Het standpunt dat de grens zoals die voor de Israëlische verove ringen van 1967 bestond aan passing en verandering behoeft werd ook al ingenomen door andere Amerikaanse regerin gen, zei Powell, en betekent geen beleidsverandering. De Palestijnse leider Arafat zei dat de Palestijnse bevolking haar strijd voor een zelfstandig land niet opgeeft. Hij waar schuwde dat Israël zich niet veilig kan voelen 'in de scha duw van de bezetting'. Hij liet zich lovend uit over de 'held haftige martelaren' die door het 'staatsterrorisme van Israël' zijn gedood. Radicale Palestijnse organisa ties als Harnas en de Islamiti sche Jihad reageerden woest op het besluit van Bush. Gaza -In de Palestijnse vluchtelingenkampen is gisteren gedemon streerd tegen de onvoorwaardelijke s teun van de Amerikaanse rege ring voor de plannen van de Israëlische premier Sharon. Foto: EPA Washington - De manier waarop president Bush de voorstellen van de Israëlische pre mier Ariel Sharon over eenzijdige terugtrek king uit de Gazastrook heeft omarmd, heeft verontrusting gewekt in Europa. Iedereen weet dat als het er op aan komt de Verenigde Staten op de hand zijn van Israël, maar mag je dat als president zo duidelijk la ten doorldinken? De Amerikaanse koers past echter naadloos in het beleid en het wereld beeld van George W. Bush. President Bush mag zich er graag op laten voorstaan dat hij als eerste Amerikaanse pre sident expliciet het recht van de Palestijnen op een eigen Palestijnse staat heeft onder schreven. Maar in tegenstelling tot voor gaande presidenten is het tot stand brengen van vrede in het Midden-Oosten nimmer zijn prioriteit geweest. Het was daar een rotzooitje, en Amerikaanse inmenging zou geen oplossing brengen, was het idee. In de praktijk beperkte de Ameri kaanse regering zich tot crisismanagement om destabilisatie van de hele regio te voor komen. Irak - dat onder Saddam Hussein bovendien een gevaar vormde voor Israël - was belangrijker. Bush kampt met nog een probleem. De we reld lijkt van hem te verwachten dat hij in navolging van zijn voorganger Bill Clinton als een soort onpartijdige scheidsrechter de strijdende partijen uit elkaar houdt en met een oplossing komt. Maar Bush dacht en denkt nog steeds dat de Palestijnen en Israël zélf de eerste stap op weg naar vrede moeten zetten. In de visie van Bush ligt de schuld voor de huidige situatie vooral bij Arafat en de Pales tijnen: die hadden het vredesinitiatief van Clinton moeten accepteren, want dat was het hoogst haalbare. Bovendien, na 11 september 2001 is de we reld veranderd. De Verenigde Staten zijn on der leiding van president Bush met een oor log tegen terrorisme begonnen. Bush voelt enorme affiniteit met de premier van Israël, omdat die in 'dezelfde' situatie zit als hijzelf. Sharon moet zich verdedigen tegen terreur en gebruikt daarvoor dezelfde doctrine (pre ventief ingrijpen) en dezelfde middelen. Sha ron is in de ogen van Bush een 'krachtig lei der met durf, net als hijzelf. En dan is er nog de politieke realiteit waar mee de Republikein Bush te maken heeft. In november worden presidentsverkiezingen gehouden. Hij heeft een conservatief christe lijke achterban, die sterk op de hand van Is raël is vanwege de 'morele zuiverheid'. In die kl ingen bestaat zelfs weerstand tegen het idee dat joodse nederzettingen ontruimd zouden moeten worden en wordt heel zwart-wit gedacht. Palestijnen maken ge bruik van terrorisme en 'je onderhandelt niet' met terroristen. Verder is er een in vloedrijke joodse lobby in de VS, is het Con gres op de hand van Israël en voelt het Ame rikaanse volk mee met de bevolking van Isra el die in onveiligheid moet leven. De internationale realiteit is dat de 'route kaart', het vredesplan van de VS, VN, EU en Rusland, al tijden op zijn gat ligt. Niemand - ook Bush niet - had de wil of het vermogen om het te doen herleven, en dus werd het plan van Sharon om eenzijdig nederzettin gen in de Gazastrook te ontruimen, ineens een uitweg uit een impasse. De hele interna tionale gemeenschap keek er met een wel willende blik naar, op voorwaarde natuurlijk dat er verder onderhandeld zou worden over de grenzen tussen Israël en Palestina en al die andere heikele punten. Er is waarschijnlijk niemand in de wereld die denkt dat alle joodse nederzettingen worden ontmanteld als de 'buren' Israël en Palestina ooit in overleg met elkaar de grenzen van hun staten trekken. Bush heeft Israël deze week impliciet toestemming gegeven in ie der geval enige nederzettingen op de Weste lijke Jordaanoever te behouden, alhoewel hij Sharon geen vrijbrief heeft gegeven om naar eigen inzicht de grenzen te trekken. Bush blijft vasthouden aan onderhandelingen. Dat is het soort klare taal waarin de Amerikaanse president gelooft, omdat het iets in beweging kan zetten. In Washington is de teleurstelling over de onmacht van het Palestijnse bestuur groot en Sharon dóet in ieder geval iets. Maar on dertussen heeft Bush wel helder aangegeven dat Amerika onder zijn leiding geen onpartij dige bemiddelaar' is in dit conflict, en het ook nooit zal worden. brick/ap - Een 22-jarige Ameri kaan is woensdag met zijn auto verongelukt, kort nadat zijn even oude echtgenote op weg naar het ziekenhuis op de ach terbank was bevallen van een zoon. De vrouw, die uit de auto werd geslingerd, en het kind zijn in het ziekenhuis opgeno men en maken het redelijk. Het slachtoffer, Binyhmin Sasoon, raakte nadat zijn vrouw was be vallen met zijn auto van de weg af en vloog tegen een elektrici- teitsmast. Hij overleed te plaat se. Een automobilist die te hulp schoot trof de baby op de ach terbank aan onder een jas. Met behulp van de alarmcentrale slaagde hij erin het kind, wiens adem was gestokt, weer aan het ademen te krijgen. Het ongeluk gebeurde voor zonsopgang in de staat New Jersey. Volgens de te hulp geschoten automobilist was het mistig. brussel/anp - De regels voor rijbewijzen in Europese landen blijven langer verschillen. Plan nen om ze meer gelijk te trek ken, zijn minstens een jaar ver traagd. Reden is dat de ver- keerscommissie in het Euro pees Parlement de bespreking ervan heeft uitgesteld tot eind dit jaar. Verzet uit lidstaten en verkiezingskoorts zijn de oorza ken, zeiden europarlementari ërs Van Dam (ChristenUnie) en Vermeer (WD) gisteren. „Vooral Britten en Duitsers za gen er tegenop vlak voor de Eu ropese verkiezingen het 'eeu wigdurende rijbewijs' in hun land af te-schaffen", aldus WD- 'er Vermeer. Hij noemt de ver traging 'buitengewoon verve lend'. Hij verwacht dat op z'n vroegst medio 2005 overeen stemming wordt bereikt. Nederlanders hebben in de toe komst geen apart rij-examen meer nodig om een caravan achter de auto te koppelen, de zogeheten 'E achter B'-catego- rie. Nederland heeft al wel een rijbewijs dat verlengd moet worden, compleet met medi sche keuringen voor ouderen. rome/anp - Na de moord op een Italiaanse gijzelaar dreigen de gijzelhouders in Irak met verdere executies. Italiaanse media meldden vandaag dat de ontvoerders, die nog drie Italianen in hun macht heb ben, 'elke 48 uur' een gijzelaar willen doden. Gezanten van de Italiaanse re gering en de Italiaanse inlich tingendiensten proberen vol gens de berichten in de media contact te leggen met de ont voerders. Dat zou echter zeer moeilijk zijn. De ontvoerders, vermoedelijk soennitische mi lities, hadden dinsdag vier Ita liaanse medewerkers van par ticuliere beveiligingsbedrijven ontvoerd. Zij hebben woens dag een 36-jarige man met een nekschot om het leven ge bracht. Het Deense ministerie van buitenlandse zaken heeft van morgen meegedeeld dat in Irak een Deense zakenman wordt vermist en dat deze waarschijnlijk in gijzeling wordt gehouden. De Deense autoriteiten zijn niet benaderd door een groepering die de ontvoering heeft opgeëist. Drie Japanners die vorige week in Irak werden gegijzeld zijn weer vrijgelaten. De drie, de fotograaf Soichiro Koriyama, hulpverleenster Nahoko Taka- to en de journalist Noriaki Imai, werden vrijgelaten in een moskee in Bagdad. De gijze laars werden vastgehouden door een groep die het vertrek eiste van de circa 550 Japanse militairen uit het zuiden van Irak. Tokyo heeft vanaf het be gin geweigerd op de eisen van de gijzelnemers in te gaan. Is lamitische geestelijken hebben Iraanse diplomaat in Bagdad doodgeschoten In de Iraakse hoofdstad Bagdad is gistermiddag een li aanse diplomaat doodge schoten. Dat bevestigde een medewerker van het Iraanse ministerie van bui tenlandse zaken. Onbeken de schutters namen de man in de buurt van de a mbassade onder vuur. Khalil Nameni, eerste se cretaris van de missie in Bagdad, vond volgens het Iraanse persbureau IRNA de dood in zijn auto om iejts over tweeën. Volgens dé Iraans ambassade houdt de moordaanslag vermoe delijk verband met de Iraanse pogingen te bemid delen tussen de radicale sji- itlsche geestelijke Moqtada al-Sadr en de Amerikanen. waarschijnlijk bemiddeld bij de onderhandelingen over de vrijlating van de Japanners. De Italiaan Fabrizio Quattroc- chi die werd doodgeschoten, heeft zijn gijzelnemers moge lijk 'uitgedaagd'. Toen er een pistool op hem werd gericht zou hij de kap die hij over zijn hoofd had gekregen hebben afgerukt en geroepen hebben „ik zal je laten zien hoe een Italiaan sterft". De Italiaanse minister van buitenlandse za ken Franco Frattini prees de 36-jarige man als een held. door onze correspondent Henk van den Boom barcelona/gpd - José Luis Rodriguez Zapatero (43), die vandaag door het Spaanse parlement tot nieuwe pre mier van Spanje wordt gekozen, kiest voor een nieuw beleid. Zijn regering zet in op een dialoog en een harde strijd tegen het terrorisme. Rodriguez Zapatero wordt leider van de tweede socialistische regering in het de mocratische Spanje na de dood van Franco in 1976. Zapatero zette gisteren in zijn installatietoespraak de hoofdlijnen van zijn beleid uiteen. Hij beloofde nog maals de Spaanse troepen terug te trekken uit Irak als voor 30 juni de leiding van de internationale troepen macht niet aan de VN is overgedragen. Een tweede drastische beleidsombuiging ten opzichte van zijn voorganger Aznar is zijn houding binnen Europa. De vorige premier koos rigoreus de zijde van de Ameri kaanse president Bush, waarmee hij Spanje isoleerde van de rest van Europa. Zapatero zei gisteren een 'Eu ropees gerichte buitenlandpolitiek' te willen voeren als basis van zijn beleid, waarbij 'preventieve diplomatie' een van de hoofdkenmerken is. Spanje zal zich niet langer verzetten tegen de Europese grondwet en alles in het werk stellen om die nog onder het Ierse voorzit terschap doorgevoerd te krijgen. Voorts wil Zapatero op korte termijn de betrekkingen met buurland Marok ko verbeteren. Onder Aznar waren de verhoudingen gespannen en kwam het tot een aantal ernstige con flicten. Zapatero won op 14 maart verrassend de parle mentsverkiezingen, drie dagen na de aanslagen in Ma drid waarbij 192 mensen werden gedood. Met 164 van de 350 kamerzetels vormen de socialisten een minder heidsregering. Zapatero wordt vandaag in het zadel ge holpen door de steun van het linkse blok en de Cata laanse Republikeinen. In ruil daarvoor heeft de nieuwe premier toegezegd om de autonome deelstaten meer zeggenschap te geven en een aantal omstreden be leidsvoornemens van zijn voorganger schrappen. Be langrijk punt is de bevriezing van het miljarden kosten de nationale waterplan wat volgens tegenstanders een bedreiging is voor de rivier de Ebro. Op sociaal terrein belooft Zapatero een aantal rigoreu- ze hervormingen ten gunste van de minder bedeelden op het gebied van woningbouw, de minimumlonen en de pensioenen. In tegenstelling tot Aznar wil hij de dia loog met vakbonden, werkgevers en maatschappelijke organisaties weer nieuw leven inblazen. Wanneer Zapatero vandaag wordt gekozen tot nieuwe regeringsleider zal hij morgen door koning Juan Carlos worden beëdigd. Daarna kim hij met zijn vrouw en twee dochtertjes zijn intrek nemen in het officiële rege ringspaleis Moncloa, waar zijn voorganger Aznar acht jaar resideerde. De ministersploeg van Zapatero is na genoeg bekend. Zoals hij tijdens de verkiezingscam pagne had beloofd, bestaat de helft van de bewindslie den uit vrouwen. dubai/anp - Europa heeft het 'vredesaanbod' van terroris tenleider Bin Laden eensge zind afgewezen. Verscheidene Europese landen zeiden dat het voorstel be doeld was om tweedracht te zaaien tussen Europa en de Verenigde Staten en verklaar den niet met terroristen te wil len onderhandelen. De leider van het terreurnetwerk al-Qae- da deed zijn uitspraken op een geluidsband die door twee Arabische omroepen werd uit gezonden. De voorwaarde voor het be stand met al-Qaeda is een vreedzame opstelling ten op zichte van moslims en terug trekking van alle Europese mi litairen uit de islamitische we reld, zo meldde Bin Laden. Op een band die werd uitgezon den door de zenders al-Ara- biya en al-Jazeera, zegt hij de operaties tegen Europese lan den dan te zullen stopzetten. Een bestand met de Verenigde Staten sluit hij nadrukkelijk uit. De opname is authentiek. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA meldde dat de stem op de band „hoogst waar schijnlijk" echt die van Bin La den is. Groot-Brittannië deed het idee van een wapenstil stand met terroristen af als „absurd". Een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken zei dat Londen niet vail plan is om met terro risten té; onderhandelen. Ook de Nederlandse minister Bot van buitenlandse zaken liet weten dat er geen wig tus sen Europa en de VS kan wor den gedreven. „Eqp merk waardige boodschap^ioemde Bot verder de uitlatingen van de terroristenleider. „Neder land behandelt moslims altijd al goed". Niet alleen Londen, Rome, Den Haag en Madrid noem den het voorstel van Bin La den 'onaanvaardbaar'. Ook Duitsland en later op de dag Frankrijk, die geen troepen hebben in Irak, lieten weten dat zij niet wensen te onder handelen met terroristen. Voorzitter Prodi van de Euro pese Commissie verklaarde dat Europse landen „geen mo gelijkheid hebben om onder dreiging van terreur" op een bestandsakkoord van Bin La den in te gaan. rio - In de sloppenwijken van Rio di Janeiro wordt op zijn Braziliaans afscheid genomen van de man die volgens de politie de grootste drugsbaas van de stad was. De begrafenis van Luciana Barbosa da Silva, bijgenaamd Lulu, trok enorme belangstelling van de bewoners van de sloppenwijken die in Lulu een held zagen. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23