Van Geel: Diesel moet duurd ECONOMIE Vraag naar olie drijft benzineprijs op Rechter verbiedt reclames elektrische tandenborstels 'Jaarlijks 4500 doden door inademen vuile verkeerslucht' Vakbonden stellen KI ultimatum over bonu Rijkswaterstaat Schenken of liever lei bergt vrachtschip PvdA: Bevorder gebruik chipknip den haag - De PvdA vindt dat de chipknip veel te weinig wordt gebruikt. Minister Zalm (financiën) was het daar giste ren mee eens. De 7,6 miljoen chipknippen waren vorig jaar goed voor betalingen van 109 miljoen euro, een schijntje van het totale betalingsverkeer. De chipknip is veel veiliger dan de pinpas, omdat de magneetstrip ontbreekt. Criminelen slaan hun slag door met die strip te manipuleren. Kamerlid Crone wil de consument tijdelijk een voordeeltje bieden. Uitvinder internet krijgt grote prijs Helsinki - De uitvinder van in ternet, de Britse natuurkundige Tim Bemers-Lee, kreeg gisteren als eerste de Millennium Tech nology Prize, waaraan een geld bedrag van 1 miljoen euro is verbonden. De prijs, een initia tiefvan een aantal Finse orga nisaties, wordt eens in de twee jaar uitgereikt. Berners-Lee kwam begin jaren negentig met een computercode, waarmee wetenschappers onderzoeksre sultaten gemakkelijk met elkaar konden delen via een compu ternetwerk. De 48-jarige Brit, die al tot ridder is geslagen, leeft tegenwoordig in de VS. 'Schadelijke stof Disney-kleding' londen - Greenpeace heeft gis teren in Londen bij het Europe se hoofdkantoor van Walt Disney geprotesteerd tegen de schadelijke stoffen die de Disney-kleding zou bevatten. De stoffen komen waarschijn lijk in de kleding door de op- dnik van de Disney-figuren. De actiegroep wil dat wordt over gestapt op milieuvriendelijkere technieken, die ketens als Hen nes Mauritz al jaren zouden gebruiken. De stoffen die een Deens instituut heeft aangetrof fen kunnen de hormoonhuis houding verstoren. Toch CAO mode- en sportzaken utrecht - De werknemers in de mode- en sportwinkels krijgen een nieuwe CAO. Brancheorga nisatie Mitex is gisteren alsnog akkoord gegaan met het eind bod dat de vakbonden in janu ari hadden gedaan, hebben de CNV Dienstenbond en FNV Bondgenoten laten weten. De werknemers krijgen per 1 juli een loonsverhoging van 1,75 procent en een eenmalige uit kering van 0,25 procent over het inkomen van 2003. Sinds 1 april zaten de 100.000 werkne mers in de sector zonder CAO. Treinreizigers zijn positiever over NS utrecht - Treinreizigers zijn het eerste kwartaal iets positiever geworden over de NS. Ze geven de vervoerder een 6,7 als rap portcijfer. Vorig jaar was dat een 6,3. Reizigers waren vooral tevredener over het aantal trei nen dat op tijd reed. Dat was in het eerste kwartaal 85,3 procent tegenover 82,9 procent een jaar eerder. De passagiers waardeer den dat met een 5,8. Ze waren ook positiever over het aantal zitplaatsen en de informatie voorziening bij vertragingen. Vermogen ABP 6 miljard hoger Rijswijk - Het ABP heeft zijn vermogen in het eerste kwartaal met 6 miljard euro vergroot tot 156 miljard euro. Dat is een rendement van ruim 4 procent, zo maakte het pensioenfonds gisteren bekend. Het fonds heeft jaarlijks een rendement van 7 procent nodig om pensi oenen te kunnen indexeren. Nuon misleidde Belgische klant brussel/hasselt - Energiebe drijf Nuon is in België veroor deeld voor onoorbare handels praktijken. De rechtbank in Hasselt heeft de verkoopme thoden verboden op straffe van een dwangsom van 10.000 euro per keer. Verkopers beweerden dat Nuon de nieuwe naam was van het aloude Belgisch-Lim burgse stroombedrijf Luminus of dat Luminus failliet was. Vol gens Nuon zijn de betrokken verkopers al ontslagen. Hulp bij aanvraag van extra bijstand utrecht - FNV Bondgenoten gaat mensen met een laag inko men helpen bij het aanvragen van extra bijstand. Door een woud van regels is het voor de minima zelf vaak onduidelijk waar zij recht op hebben. De regels van 450 gemeenten zijn inmiddels opgeslagen in een computerprogramma. Hier door kan vaak in een oogopslag duidelijk worden of iemand recht heeft op extra geld. „Veel mensen weten niet dat ze een aanvulling kunnen krijgen," al dus voorzitter Van der Kolk. utrecht/anp - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de banvloek uitgesproken over de reclames die Philips en Gil lette maken voor hun elektri sche tandenborstels, respec tievelijk de Sonicare Elite 7000 en de Oral-B Professional Ca re 7000. Beide fabrikanten claimen bepaalde eigenschap pen voor hun producten waarvoor het bewijs ont breekt. Die misleidende claims moeten zij voortaan achterwege laten in him recla mes. Bovendien moet zowel Philips als Gillette een rectificatie plaatsen in twee landelijke dagbladen. Daarin komt te staan dat consumenten die op grond van deze claims tot de aanschaf van de Philips- of Gillette-borstel zijn overge gaan, het product kosteloos kunnen retourneren en hun geld terugkrijgen. In de gewraakte reclames claimt Philips dat zijn borstel beter en effectiever reinigt dan andere elektrische tandenbor stels en dat de borstel reinigt door speeksel- en waterver plaatsing. Gillette op zijn beurt stelt dat zijn borstel 'door de unieke pulserende 3D beweging zo grondig rei nigt dat hij tandvleesproble men voorkomt'. Philips en Gillette zijn er niet in geslaagd deze claims met bewijzen te onderbouwen, aldus het oor deel van de rechtbank. Het vonnis werd geveld in een kort geding dat Gillette tegen zijn concurrent had aange spannen. Het was Gillette in het verkeerde keelgat gescho ten dat Philips in een tv-com- mercial zijn borstelkop verge leek met een borstelkop die leek op die van Oral-B. Gillette beraadt zich nog op eventueel hoger beroep, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Voor Philips is deze optie evenmin van de baan. „Dat zijn we nog aan het bekijken", aldus een woordvoerder. Het elektronicaconcern respec teert vooralsnog de uitspraak van de rechter en gaat onder meer zowel de tv-commercial als de bij de elektronische tan denborstels gevoegde brochu re aanpassen. Wat Philips be treft komt er ook een rectifica tie. „Het lijkt me echter ver standig dat we dit in samen spraak met Gillette doen." utrecht/gpd - Dieselrijders moe ten op korte termijn harder in hun portemonnee worden ge troffen. Dat heeft staatssecreta ris Van Geel (milieu) gisteren ge zegd op een congres over ver keer en gezondheid in Utrecht. Binnenkort gaat hij met zijn col lega Wijn (financiën) om tafel om een 'mandje vol maatrege len' te bedenken. Te denken valt aan een accijnsverhoging. Van Geel zegt niets tegen die selauto's te hebben, maar dan moeten ze wel zo snel mogelijk even schoon worden als benzi neauto's. Omdat dat de komen de jaren niet het geval is, wil Van Geel voorkomen dat het aandeel dieselauto's in het Ne derlandse wagenpark toe neemt. „Ik zou graag zien dat de vervuiler aan de pomp be taalt. Nu is dat duidelijk niet zo. Diesel is 40 eurocent goedkoper dan benzine, ondanks het feit dat benzine schoner is." De stichting Natuur en Milieu en het Astma Fonds zijn tevre den over de opstelling van de staatssecretaris. Het liefst willen zij dat het kabinet een natio naal gezondheidsplan maakt, waarin de aanpak van luchtver vuiling door autoverkeer veel aandacht krijgt. België heeft al zo'n plan en Frankrijk is ermee bezig. Ook Milieudefensie noemt de plannen om diesel duurder te maken hoopvol. Volgende week presenteren zij het rapport Dirty Diesel Duur der, waarin ze pleiten voor een 'dieselduppie' als accijnsverho ging. De autolobby is niet blij. „Deze praatjes komen mij een beetje de keel uit", zegt Schuitema van de Belangenvereniging Tankstations. „Dit is een gele genheidsargument om de over heidskas te spekken." De ANWB vindt dat de overheid de aanschaf van schone diesels meer zou moeten stimuleren, in plaats van dieselrijders te pakken in de portemonnee. Dat gebeurt volgens de bond nu al genoeg met de aanschafbelas- ting en wegenbelasting, die voor dieselrijders fors hoger uitvallen dan voor benzinerij ders. „Wij geloven meer in be lonen dan in straffen", aldus Van Tol. Voorzitter Schraven van werkgeversorganisatie VNO-NCW wijst de plannen Staatssecretaris Van Geel. Foto: ANP/Ed Oudenaarden eveneens af. Het heeft volgens hem niet zoveel zin om op Eu ropese regelgeving vooruit te lopen. „Dit is typisch missio nair beleid waarvoor we een hoge prijs betalen." Op het congres werden gisteren cijfers gepresenteerd over de gezondheidsrisico's van uitlaat gassen. Met name de uitstoot van fijn stof en roet leidt in stedelijke gebieden tot een forse toename van longklachten en hart- en vaatziekten. Jaarlijks komen on geveer 4500 mensen vroegtijdig te overlijden doordat ze te veel verkeerslucht inademen. De maatschappelijke kosten zou den oplopen tot 5 miljard euro per jaar. Staatssecretaris Van Geel vindt dat er te veel mensen doodziek worden van verkeer. Hij wil zich sterk maken voor strengere Europese emissienormen tij dens het Nederlandse voorzit terschap van de Europese Unie eind dit jaar. „Dat is hard no dig, want het wonen in de buurt van een drukke snelweg is ongeveer even ongezond als het meeroken van 17 sigaretten per dag." Naast de uitiaatgassen wil Van Geel ook kijken naar verkeersla waai. Uit onderzoek blijkt dat lawaai slecht is voor gezond heid. Mensen die dichtbij druk ke wegen wonen hebben vaker last van een verhoogde bloed druk. Over drie weken brengt de staatssecretaris een nota over verkeersemissies uit, waarin maatregelen staan om verkeers- uitlaatgassen en -lawaai terug te dringen. amstelveen/anp - De vakbon den eisen dat de KLM-directie uiterlijk maandagochtend afziet van de bonussen, die in het vooruitzicht zijn gesteld wegens de overname door Air France. Als het bestuur dit niet doet, volgen er mogelijk prikacties. Zo willen de vakbonden de aandeelhoudersvergadering aangrijpen om te protesteren tegen de bonussen. Dat zei bestuurder Bajema van vakbond De Unie gisteren. De KLM-top krijgt in het eerste jaar na de overname een bonus van 20 procent van het volledige sa laris, het tweede jaar 30 procent en in het derde jaar 50 procent. Dan moeten er wel bepaalde kostenbesparingen zijn be haald. De bonden vinden deze bonus onacceptabel. KLM zit momen teel in een ingrijpende reorga nisatie waarbij duizenden werknemers hun b zen. „Ik kan deze ning echt niet uitleg) personeel. Dertig r ontslagen om de bor len", zei bestuurde) van de CNV Bedrijve Baltussen wil dat het bonus bijvoorbeelc om overtollig person sen te laten volgen, men ze makkelijke baan", zei ze. Als de niet wil, kan ze het g Baltussen aan goede ven. De aandeelhouders komen maandag in i bijeen. De raad v« geeft daar tekst en de overname door j De aandeelhouder! dan ook een statuti goedkeuren om de van KLM mogelijk te BELASTING BELICH hardinxveld-giessendam - Rijkswaterstaat heeft gisteren het vrachtschip boven wa ter gehaald dat tien dagen geleden na een aanvaring op de Boven-Merwede zonk. Een bergingsbedrijf legde de afgelopen dagen staalkabels onder het schip en lichtte het gistermiddag. Naar verwachting wordt het vandaag weggesleept. Bij de aanvaring ter hoogte van Hardinxveld-Giessendam raakte niemand gewond. Het schip vervoerde maïs. De andere boot is na de aanvaring overgebracht naar een werf in Sliedrecht. Het chroomerts, dat zich aan boord bevond, is in een ander vaartuig geladen. Volgens de politie was de botsing te wijten aan gebrekkige communicatie tussen beide schippers. Foto: ANP/David van Dam door Maurice Wilbrink den haag - De benzineprijs staat op het hoogste niveau in drie jaar en blijft maar stijgen. Markt leider Shell verhoogde de prijs van de meest verkochte benzine soort, euro loodvrij, deze week naar 1,245 euro Per liter. Ook in andere West-Europese landen en in de VS lopen de benzineprijzen op. De wereldwijd sterk toenemen de vraag naar ruwe olie (de grondstof voor benzine en die sel) is daar een van de verkla ringen voor. Handelaren specu leren daarnaast op een groeien de vraag naar benzine en diesel vanwege het naderende vakan tieseizoen, een periode van het jaar waarin velen er met de au to op uit trekken. Stijgende benzineprijzen sugge reren schaarste, maar daarvan is -nog- geen sprake. In Noord west Europa - waar de grootste raffinaderijen staan in de regio Antwerpen-Rotterdam - is spra ke van overcapaciteit. „De pe trochemische industrie zou hier zonder problemen in staat moeten zijn om tegemoet te ko men aan extra vraag naar auto brandstoffen," zegt directeur Boot van de Vereniging Neder landse Petroleum Industrie. Schaarste doet zich wel voor op de markt voor ruwe olie. Die schaarste ontstond vorig jaar toen de wereldhandel zich sterk herstelde, nadat de Amerikanen binnen twee weken het regime van Saddam Hoessein in Irak Bij Shell is de prijs voor een liter ongelode euro langs de snelweg A27 deze week verhoogd naar 1,245 eu ro. Foto: ANP/Marcel Antonisse hadden verdreven. Sindsdien stijgt de prijs van een vat ruwe olie, wat onvermijdelijk door werkt in de literprijs van benzi ne. De groeiende wereldhandel lokt meer vraag naar olie uit dan eerder werd verwacht. Het In ternationaal Energie Agent schap (IEA), adviesorgaan van 26 geïndustrialiseerde landen, heeft zijn schattingen aangaan de de wereldconsumptie van olie voor dit jaar al een paar keer verhoogd. De extra vraag komt vooral uit de VS, de grootste olieconsu ment ter wereld, en uit China. China importeerde vorig jaar 35 procent meer olie dan het jaar ervoor. Het land moet een groot deel van zijn olie uit het buitenland halen, en koopt nu vooral olie uit de Golfregio. De economieën van China en de VS groeien hard en dat vreet energie. Verder letten oliehan delaren altijd scherp op de voorraadvorming in de belang rijkste economieën. Volgens oliedeskundige Cyriel Wid- dershoven (Mediterranean Energy Political Risk Consul tancy) hebben de petrochemie en staalbedrijven in Westerse landen het afgelopen jaar op hun olievoorraden ingeteerd. Zij gokten erop dat ze hun olie voorraden later tegen lagere prijzen zouden kunnen aanvul len. Widdershoven: „Nu de prijzen niet dalen, moeten ze wel de markt op om olie op te kopen." Ook de Amerikaanse overheid heeft zich als een grote inkoper gemeld op de wereldmarkt. Dat vloeit voort uit een besluit van de regering-Bush om de strate gische oliereserves te verhogen. Widdershoven schat dat dit tot een extra vraag leidt van 1,5 miljoen vaten per dag op een totale wereldvraag van ruim 80 miljoen vaten per dag. Grote olieproducenten en ex porteurs zetten intussen de oliekraan nog wat wijder open om aan de vraag tegemoet te komen. Dat kan blijkbaar zon der dat de prijs instort. Zo gaan Saoedi-Arabië en Koeweit ruim over de onlangs binnen het OP- EC-kartel afgesproken produc tiequota heen. Irak heeft de productie inmiddels opge schroefd tot het niveau van voor de Amerikaanse inval. Ook niet-OPEC-landen als Rusland hebben hun productie de laat ste maanden verhoogd. Luchtvaart klaagt Amerikaanse luchtvaart maatschappijen hebben gis teren bij de presentatie van hun kwartaalcijfers geklaagd over de hoge brandstofprij zen. KLM-partner Continen tal rekent er niet meer op dit jaar break-even te draaien. Het veel kleinere Southwest Airlines meldde gisteren dat zijn brandstofkosten in het eerste kwartaal met 6,4 pro cent zijn gestegen. Delta Air Lines noemde het een van de redenen Voor de tegenval lende resultaten over het eerste kwartaal. Volgens brancheorganisatie ATA kost elke dollarcent extra aan brandstof de luchtvaartindu strie 180 miljoen dollar. Voor een gallon kerosine (3,79 li ter) moet momenteel meer dan 1 dollar worden betaald. Analisten vrezen dat veel maatschappijen de komende kwartalen rode cijfers blijven schrijven. Veel ouders met enig vermogen willen hun kinderen daarvan de vruchten laten plukken. Zij kunnen dat tijdens hun leven doen door jaarlijks bedragen te schenken aan hun kinderen. Boven een bepaald bedrag - in 2004 vastgesteld op 4243 euro - is daarover wel schenkingsrecht verschuldigd. Ouders kunnen ook geld lenen aan hun kinde ren. Dat kan renteloos als de le ning direct opeisbaar is en het kind de lening ook daadwerke lijk direct kan aflossen. Dan vormt de niet bedongen rente op zichzelf geen schenking. De ouders kunnen jaarlijks schenken door een deel van de le ning kwijt te schelden. Dat kan weer belastingvrij tot het hierboven genoemde bedrag. Een voorbeeld. Ouders lenen ren teloos 100.000 eu ro aan hun kind, dat dit bedrag be legt in obligaties met 5 procent rente. De ouders betalen in box 3 de vermogensren- dementsheffing van 1,2 procent over hun vordering van 100.000 euro, dit is 1200 euro. Maar dat betaalden zij ook toen het bedrag nog niet was uitge leend aan hun kind. Het kind betaalt hierover geen vermo- gensrendementsheffing, want tegenover de obligaties staat een gelijke schuld aan de ou ders. Het kind krijgt wel de obli gatierente van 5000 euro per jaar. Ziedaar een mooie vorm van vermogensoverheveling tij dens leven. Toch is het is niet altijd voorde lig om renteloos te lenen aan kinderen. Een hoge rente kan zelfs zeer profijtelijk zijn, als ouders hun kinderen financieel helpen bij de aankoop van een eigen woning. Dat komt omdat betaalde rente aftrekbaar is van het progressieve inkomen in box 1 als de lening is aange wend voor de aankoop van een eigen woning. Het kind kan de Peter Constandse Belastingadviseur in Bussum rente, die hij aan zijn betaalt dus gewoon a Want nergens staat d ning bij een bank mo aangegaan. Voorwaai dat het kind geen gen schappelijke huishou met de ouders. Hoe zit het met de be heffing bij de ouders? len de vermogensreni heffing in box 3 en w< vordering op hun kin dat deden zij ook al tc uitgeleende bedrag m bank stond. Een voorl ders lenen 150.000 eu hun kind voor de aan! een huis. I hadden de voordat de verstrekt vi bank staan procent rei over betaal box 3 de ve rendemenl van 1,2 pro jaar(1800 het verstrel de lening b nog steeds cent, alleen meer overl saldo, maal vordering C kind. Het ri daarbij niet uit welk ri centage is overeengeki tussen ouder en kind, rente zelf is niet meer Stel, het kind vergoed ouders 5 procent rent maakt daadwerkelijk) maand 625 euro oven ouders. Bij het kind zi) rentebedragen aftrekt zal dus gauw 35 tot 40 daarvan terugkrijgen) cus. Een verdere fiscal lisatie is mogelijk als d die meer rente hebbel gen dan toen het bedi de bank stond, aan he van het jaar een deel rente terugschenken, bedrag binnen de reel genoemde schenking: ling valt kan dat zondi tingheffing. Aldus hee kind praktisch gratis g met een leuke bonus 1 cus.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22